Counter conditioning - kje?

rooxye · 11320

rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
: 17 Maj 2013, 16:40:07
Najprej se opravičujem, ker ne poznam slovesnke besede za counter conditioning.

Najprej za tiste, ki ne veste kaj to je: učenje psa, da povezuje stvari v okolici, ob katerih je navadno vznemirjen ali živčen z nečem pozitivnim.

Se pravi moj pes je vznemirjen, živčen ob ostalih psih(ali psicah). Gre nekako tako, da za vsakega psa, ki ga vidi dobi priboljšek. Se pravi, da prepozna psa kot stvar zaradi katere dobi priboljšek.

Sedaj pa nevem kje bi ga to učil. Začetna stopnja je toliko oddaljena od motnje v okolici, da za psa še ni moteča, se pravi da dela z lahkoto. Tivoli in podobni kraji so torej neprimerni, saj je bistveno preveč psov, ki jih moj pes nikakor ne bi "prenesel".

Sicer gre v Tivoliju brez lajanja, jemlje skoraj vedno nagradice ampak to ni to, saj je vseeno pod stresom.

Torej, kje v LJ bi bila primerna lokacija za COUNTER CONDITIONING?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #1 : 17 Maj 2013, 16:42:39

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #2 : 17 Maj 2013, 16:51:25
Mogoce da gresta v kaksno pasjo solo, ko imajo treninge? Pa se sprehajas v blizini ograje (oz. razdaljo lahko pac sam prilagajas), itak so poligoni zagrajeni, tako da se poljubno premikas blizje ali dlje stran.

Pac, tole je edina stvar, ki mi trenutno pade na pamet  :-[ + okolico imas nadzorovano, ves da so psi tam na kupu ampak noben ne more pridit do tvojega psa. Vse ostalo so potem nepricakovana srecanja z drugimi psi na sprehodih. 

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 17 Maj 2013, 17:14:16
Odvisno res od psa koliko živčnosti in pod kakšnimi pogoji. Za samo LJ težko rečem. A pa mora bit kar takoj center LJ?
Če je pes toliko ''iztirjen'' da je samo živčkan nima pa izpadov, bi morda ne bilo slabo, da začneta delat pogosto na poligonih. Torej tam je vedno dovolj psov, razdalijo pa lahko poljubno izbiraš, ker so vsi pod kontrolo. Pa namesto vseh vaj poslušnosti delaš samo cartanje/piškotkanje/igranje na poligonu. Ali kar kje v bližnji okolici kjer veš da so psi za ograjami npr.
Če imaš možnost tele knjige http://controlunleashed.net/ je notri super vaja ki se ji reče 'there's dog in your face''. Podoben koncept. Ob približevanju se psa nagrajuje, pri oddaljevanju pa ne. Med psoma pa je ograja, da preprečuje paniko in ustvarja ''comfort zone''. Nadaljuješ brez ograj takoj ko je pes dovolj sporočen.
Enim psom pomaga tudi da kak njegov pasji prijatelj, ki je bolj samozavesten v takih situacijah gre zraven na sprehod. In narediš povsem sproščen sprehod, brez da se dela kaka scena iz tega. Samo kakšna igra umes in je to to. Pa kilometrino dobit.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #4 : 17 Maj 2013, 17:26:17
Super sta mi obe ideji. :) Bova najbrž izkoristila obe. :) hvala. Me pa malenkost skrbi reakcija inštruktorja, če bi prisotnost mojega psa kakorkoli vznemirila katerega izmed psov.  >:D

Se da v LJ kje "najeti poligon"? Da plačaš za npr. eno uro in lahko uporabljaš poligon - seveda so notri tudi drugi ljudje...

Ni pomembno kakšen poligon, najraje pa bi poligon za agility. :)

Za odgovore se že v naprej lepo zahvaljujem.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 17 Maj 2013, 17:34:10
Ne vem sicer, kakšna je ta knjiga (Control Unleashed), ampak jo imam namen naročit za rojstni dan (da mi kupijo). :-[ Me pa nekaj zanima - kako se pa vi obnašate, ko pride do nepredvidenih situacij? Torej če delaš po tem programu, se sprehajaš s psom po mestu in pride spuščen pes ter rine v tvojega. Jaz se zelo trudim z Dinotom delati da ne bi bil več agresiven do psov, ampak potem eden pride in vse pokvari. Ne znajo pritisniti gumba na flexiju, ali pa so spuščeni sami, to je pri nas zelo pogosto. Pa še jaz pridem zelo živčna in naredim paniko (vem, ne bi smela :-[), ravno zadnjič sem ga mogla v zrak z ovratnico dvigniti (v paniki), ker bi prišlo do pretepa in se ne bi dobro končalo. Kako ravnati v takšnih situacijah? Vem, da bi mogla to izkoristiti in vaditi (ko vedno pravite da namesto da se jeziš raje navadi svojega, da takšne nadležne ignorira), ampak nimam pojma kako. V teoriji že, najprej vadiš samo od daleč ko je pes pod kontrolo, potem ko je vmes ograja... Ampak v realnosti pa večino psov v ogradah ignorira, edino par jih sovraži - ampak spet, če bi delala po tem programu bi mogla sredi mesta klikati in dajati priboljške ko bi trenirala, drugače pa ne bi smela hoditi po tisti poti. ???  In tudi, če bi želela res dosledno vaditi od vsakem psu ki ga srečava, potem spet  pride en spuščen, morava bežati/ga dvigniti v naročje, kar pa se zavedam da ni v redu. Saj drugače se poskušam čim hitreje, a mirno umakniti dokler moj drugega še ni opazil, a se mi ne izzide vedno. Nimamo pa pri nas kakšnih pasjih parkov in podobnega da bi lahko tam vadila, pse mojih prijateljev pa vse pozna in jih obožuje, tako da z njimi tudi ne morem vaditi. :-\

Hodiva pa v pasjo šolo, ampak mi nasvet inštruktorja ni ravno všeč (si doma malo prilagodim njihove metode da uporabljam kliker in ne tako fizične sile, ampak rezultat pride v redu), menim, da bi se mu po tej metodi psi le še bolj zamerili in ne bi prav nič pomagalo.

Sem pa razmišljala, da je najbolje, da ga, namesto da se trudim, da pes ne bi bil več agresiven do drugih (kar dvomim da bo uspelo po pravici povedano, po vsem kar sem že poskusila) naučim, da čim bolj uboga ob drugih psih in da je pozoren name - torej ga lahko dam na sedi, lahko ga zamotim s kakim tarčanjem roke ipd. Ampak potem je verjetno smiselno, da delam tako, da se usede vedno in moram torej imeti na vsakem sprehodu priboljške in to delati za vsakega psa ???

Ok, dolg post in nič povedanega, prav po moje ::) :P ampak upam da se razume namen.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 17 Maj 2013, 17:39:14
Hja jaz sem vedno ''najela'' poligon v času običajnih tečajev. Po dogovoru z inštruktorjem seveda. Pač predstaviš kot idejo ki pride prav obem stranem  ;) Tisti, ki so v rednem tečaju prav tako potrebujejo moteče dejavnike. Seveda ne uletiš kar na sredino vrste in ne motiš ure.
In ja najetju poligona za eno uro se načeloma reče tudi ''individualna ura''  :) inštruktor ti jo pa dodeli v času ostalih članov na poligonu. Pač vse po dogovoru. Če pa inštruktor nima ''posluha'' za kaj takega...grem pa jaz drugam  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 17 Maj 2013, 17:49:44
Sem pa razmišljala, da je najbolje, da ga, namesto da se trudim, da pes ne bi bil več agresiven do drugih (kar dvomim da bo uspelo po pravici povedano, po vsem kar sem že poskusila) naučim, da čim bolj uboga ob drugih psih in da je pozoren name - torej ga lahko dam na sedi, lahko ga zamotim s kakim tarčanjem roke ipd. Ampak potem je verjetno smiselno, da delam tako, da se usede vedno in moram torej imeti na vsakem sprehodu priboljške in to delati za vsakega psa ???

Ok, dolg post in nič povedanega, prav po moje ::) :P ampak upam da se razume namen.
Dobra knjiga. Iz prve roke.  :)
Ja točno to. Včasih se je treba oddaljit od učenja največjega problema in rezultati pridejo sami od sebe. Če ti pes lažje dela vaje poslušnosti/trikce kot pa se dela neagresivnega pa delajta to. In ja pri psu kjer se v začetku zafura do te meje da potem je agresiven, je včasih potrebno presento dolgo nosit priboljške/hrano v žepu. Se pa vsaj na dolgi rok zelo obrestuje. Imaš potem na izbiro dilemo vsak sprehod ''z izpadi agresije'' ali pa vsak sprehod ''preživet na hrani iz žepa a v mirnem stilu'' ;) Meni je drugo ljubše pa čeprav bi to pomenilo 10let polnih žepov (no pa ni treba, ker prej pomaga).

Kaj naredit v sami situaciji? Hja če se da izognat, takoj po tem se prilagodit (Delat vaje), če pa je neizogibno pa s čim manj panike reagirat in izstopit iz konflikta. Predvsem tu odločilno odigra sproščene, spontane in direkte reakcije vodnika.
Pa psa ''na suho'' dododbra naučit vajo, ki pride prav v takih sitaucijah. Stvar vaju s psom. ČE je to tarčanje bo povsem, ok če vama sede.
Za pokvarjene gumbe na fleksih pa jaz hitro posredujem. Ali psa jaz naženem, še rajši pa na daleč lastnika prijazno ogovorim, če ima pokvarjen fleksi  >:D po navadi butasto uprašajo zakaj, pa jim povem svoje :P naslednjič se me pač izognejo  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 17 Maj 2013, 17:56:09
Citiraj
In ja pri psu kjer se v začetku zafura do te meje da potem je agresiven, je včasih potrebno presento dolgo nosit priboljške/hrano v žepu. Se pa vsaj na dolgi rok zelo obrestuje. Imaš potem na izbiro dilemo vsak sprehod ''z izpadi agresije'' ali pa vsak sprehod ''preživet na hrani iz žepa a v mirnem stilu'' ;) Meni je drugo ljubše pa čeprav bi to pomenilo 10let polnih žepov (no pa ni treba, ker prej pomaga).
Njega je prej napadel en pes in od takrat jih ne mara, prej je bil čisto normalen do njih.  ;) In od takrat se trudim da bi to odpravilo, ampak ni še ravno uspelo... Je pa vsaj malo boljši, kot je bil. :) Ok, bom hrano imela vedno s sabo (saj itak večinoma jo imam, ampak ne ravno vedno). :-[

Citiraj
Za pokvarjene gumbe na fleksih pa jaz hitro posredujem. Ali psa jaz naženem, še rajši pa na daleč lastnika prijazno ogovorim, če ima pokvarjen fleksi  >:D po navadi butasto uprašajo zakaj, pa jim povem svoje :P naslednjič se me pač izognejo  :D
Povem jim vedno svoje, ampak kaj ko ene najstnice z enim majhnim psom nihče ne vzame ravno resno... >:D
Citiraj

Kaj naredit v sami situaciji? Hja če se da izognat, takoj po tem se prilagodit (Delat vaje), če pa je neizogibno pa s čim manj panike reagirat in izstopit iz konflikta. Predvsem tu odločilno odigra sproščene, spontane in direkte reakcije vodnika.
To se zavedam da verjetno jaz delam največjo napako s svojo paniko, če pride pes preblizu, ampak se trudimo. :)

Control Unleashed pa bom kupila, ampak ne vem če bo šlo pred avgustom... :-\



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 17 Maj 2013, 18:07:16
Če bosta pridna še naprej tako kot sta bo do avgusta čisto ok.  :)
Veš jaz sm začela kot mala najstnica s pudlom na batrije  :D so me hitro jemali resno  :P
Eno psico s podobno izkušnjo tvojega sem posebej naučila trikca ''repek maha''  ::) je začela mahat z repom, ko nora...pa so tudi tisti psi, ki so jo prej iztirili postali bolj prijazni do nje, kot prej ko je bilo treba že na daleč renčat  8) Skratka sproščeno ozračje marsikaj reši. Tako s strani tebe kot s strani psa. Ampak saj veš. Postopno delo, več vaj in šele potem, ko so enkrat toliko zanesljive, da jih lahko ''skupaj sestaviš'' se zadeve začno kar same izboljševat.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 17 Maj 2013, 18:26:43
Saj CU ni treba kupiti si lahko tudi od koga sposodiš in kopiraš. Jaz imam doma še eno knjigo o pasji agresiji, ki se mi zdi super, sicer gre kar konkretno v podrobnosti (je kar obsežna) in jo je zato na momente težko brat, ampak ko jo prebereš ti marsikaj postane bolj jasno.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 17 Maj 2013, 18:44:27
Citiraj
Ni pomembno kakšen poligon, najraje pa bi poligon za agility.
Ne vem če je talele zamisel najbolj pametna za začetek - pri agilitiju psi veliko tečejo, so vznemirjeni, lajajo in večkrat tudi prosto tekajo okrog, skačejo za frisbiji ali se podijo za žogami.
Za začetek je najboljše, če bi delal s pomočjo psov na poligonu, da greš tja takrat, ko so kakšne male šole ali osnovni tečaji. Dokler ostajaš na drugi strani ograje ti ni treba ničesar najeti, ničesar plačati in nikogar prositi za dovoljenje. Ko se boš želel preseliti na notrano stran ograje, pa se bo treba dogovoriti z inštruktorji. Ponekod ne dovolijo, drugi zaračunajo, večinoma pa ti tega ne zaračunajo, je pa potreben dogovor, večinoma se morajo tisti, ki žele večkrat  uporabljati poligon včlaniti v društvo.
Drugače pa se mi zdi za učenje c.c. veliko boljše izbrati manj obljudeno področje in se domeniti s kakšnimi kolegi, ki im jo pse, pa se šetkajo s svojimi psi po tvojih navodilih.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 17 Maj 2013, 19:54:37
Saj CU ni treba kupiti si lahko tudi od koga sposodiš in kopiraš. Jaz imam doma še eno knjigo o pasji agresiji, ki se mi zdi super, sicer gre kar konkretno v podrobnosti (je kar obsežna) in jo je zato na momente težko brat, ampak ko jo prebereš ti marsikaj postane bolj jasno.
Naslov, plosim  :) Vedno zaželjeno branje.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 17 Maj 2013, 20:13:08
Lunette mislim da ta knjiga zate ne vsebuje nič novega  :) (delo s pozitivno motivacijo, vrste agresije, povezovalne vaje, oprema, pasja govorica/signali... )  Brenda Aloff : Aggression in Dogs

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 20 Maj 2013, 18:55:58
TNX. Pa še vedno je fajn imet v glavi info o kaki bukvi  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.