Ugriznil me je pes

Tiasshy · 170160

Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
: 23 Maj 2013, 10:16:25
Pozdravljeni

Kot lahko vidite iz naslova, sem se znašla v določeni situaciji. Naj najprej povem, kaj se je zgodilo. Tri tedne nazaj smo v gozdu našli psička pasme Nemški lovski terier. Pes je bil izgubljen, podhranjen in zlorabljen (boji se starejših moških, palic, naglih gibov...). Javljali smo se povsod, lastnik se ni našel, čipiran ni bil, tako da smo ga vzeli za svojega. Odpeljali smo ga k veterinarju, ki nam je sporočil, da je star vsaj eno leto in pol (ima vse stalne zobke, že malo zobnega kamna) in da je rahlo podhranjen. Cepili smo ga in čipirali.

Težave na sprehodu so se začele ta teden, vsakič ko gre mimo avto se začne zaganjati in renčati. Ko ga skušam umiriti me ne posluša. Dva dni nazaj, ko sem ga malo bolj potegnila za vrvico (še sama nisem ravno najbolj prepričana kako se je zgodilo), me je ugriznil v nogo. Takoj ko se je zgodilo se je zavedal, da je bilo narobe saj se je ulegel na hrbet in bil čisto priden. Dala sem mu vedeti, da je to narobe (udarila sem ga po gobčku, vendar ne premočno, samo toliko, da se je podredil). Naslednji dan sem šla po isti poti in ko je šel avto mimo se ga prisilila da se je usedel (ukazov ne posluša še najbolje) in zahtevala njegovo pozornost z žogico. Ko je avto odšel mimo sem mu za nagrado dala piškotek. To sva ponavljala vsakič ko je avto šel mimo.

Imam torej dva vprašanja:
1) Ali moram k zdravniku? Imam dve ranici (izgleda kot nekakšen vampirski ugriz), okoli je rahlo modro. Proti tetanusu sem bila nazadnje cepljena v okviru šolskih cepljen. Drugače boli me samo kadar se dotikam ali raztegujem.
2) Ali je moja tehnika pravilna? Bi morala psa kako drugače zamotiti kadar gredo avti mimo?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 23 Maj 2013, 10:48:11
Če si oreng razkužila rano (se pravi notranjost luknjic sprala za jodom, spitadermom ali čim podobnim) potem zdravnika ne rabiš.
Rabiš pa pasjo šolo. Ene par izbir je tukaj
ŠKD Krim, tečaj za azilaše
sedi5 (kjer ima precej takih izkušenj)
alfakan

Sicer pa nisi zahtevala pozornosti, ampak si ga podkupila (kazala žogo). Pozornost lahko zahtevaš takrat, ko pes to že sam od sebe ponuja in že imaš poimenovano vedenje in ko obvlada situacijo.
Tudi je zelo slab način, da psa siliš v neko vedenje, ko je pod stresom. S tem pa res dobesedno izzivaš negativni izzid (v najslabšem primeru bo pes končal pod kolesi, ker se bo izmuznil). Ti pa izgubljaš še tisto piko spoštovanja, ki jo je pes imel do tebe, vsekakor pa ni zaupanja.

Raje se umakni na tako razdaljo, da je miren in delaj po principu look at the car (dog), nagrajuješ mirnost. Psi hitro ugotovijo kaj jim prinaša nagrado. Pa treba je preprečit zaganjanje (pravočasen umik dovolj stran in nagradit mirnost ali dvig v naročje kjer zopet nagradiš, ko je pes miren).

Po prebranim se mi zdi, da si psa stisnila v kot in kot odgovor dobila edino možno obrambo psa-ugriz(na štriku potegneš, pes se nima kam umaknit, že predhodno je živčen/prestrašen zaradi avta)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 23 Maj 2013, 11:01:49
V oddaji Pozor priden pes so reševali tak primer hudega lajanja na poštarja (s priboljški).
Glede cepljenja proti tetausu pa je tako, da če si bila cepljena po predvidenem protokolu (večkrat), cepivo drži deset let.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 23 Maj 2013, 11:33:53
Če maš tudi rdečico okoli in toplejšo rano na otip bo treba do zdravnika...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 23 Maj 2013, 11:46:17
No takole: nobenmu, ki ga je ugriznil pes ne smeš reči, naj ne gre do zdravnika. Teoretično mora vsako ugrizno rano videt zdravnik, ta te mora poslati še v antirabično ambulanto, sledi prijava na veterinarsko in najmanj kar sledi je to, da moraš psa v določenih presledkih trikrat peljat na pregled k veterinarju. Čeprav sama tudi pri precej večjih ugrizih nisem šla in tudi ne nameravam. Sicer pa se ugrizne rane najprej umije pod tekočo vodo in z milom, potem pa se lahko hecaš tudi z betadinom ali podobnimi razkužili. To, da je okrog ugriza vse plavo in da oteče pa je normalno. Glede na to, da je izvor psa neznan in da je bil cepljen šele pred kratkim, moraš biti tudi če ne boš šla k zdravniku vsaj toliko previdna, da psa naslednjih 10 dni ne spuščaš s povodca in paziš da ti slučajno ne uide. Če je po 10 dneh pes povsem ok, ni nevarnosti, da bi te okužil s steklino.

Če nameravaš psa obdržati, se bopotrebno zelo potruditi pri vzgoji, NLTji so kar krepki zalogajčki, sploh če dobiš odraslega nevzgojenega. Najbolje bi se obnesel kakšen program prilagojen bolj problematičnim psom recimo program, ki ga imajo v KDKrim za azilaše, Bajka ali pa kakšna od individualnih opcij.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #5 : 23 Maj 2013, 11:48:28
Jaz bi šel k zdravniku...nlt-ji imajo 'fetiš' na avte, kako reševati težavo, pa ne bi dajal nasvetov, premalo vem.


bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 23 Maj 2013, 12:00:48

Če nameravaš psa obdržati, se bopotrebno zelo potruditi pri vzgoji, NLTji so kar krepki zalogajčki, sploh če dobiš odraslega nevzgojenega. Najbolje bi se obnesel kakšen program prilagojen bolj problematičnim psom recimo program, ki ga imajo v KDKrim za azilaše, Bajka ali pa kakšna od individualnih opcij.


Tu pa lahko nastane težava. Če je pes nor na avtomobile, lahko nastane težava med prevozom. Obvezno box.
Sem imela z našim manjše težave. Sicer je bil mladič, se je pa bal avtomobilov. Nekaj časa sva se igrala samo ob parkiranem avtu. Čez nekaj dni je motor tekel, s psom sem se pa igrala v bližini. Po dveh tednih sva strah toliko premagala, da je avto ignoriral. Po enem mesecu sva se šele peljala z njim. Dala sem mu čas. Tudi ti poizkusi tako. Nekaj dni naj ne sreča premikajočega vozila. Tačas zgradita odnos. Obvezno pa tudi v šolo. 



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 23 Maj 2013, 12:11:37
kar se tiče ugriza se moraš sama odločiti kaj je zate bolje, vsekakor bi bilo dobro it pogledat rano k zdravniku, saj je pasji ugriz lahko zaradi žepka, ki nastane zelo kompliciran.
Pa še psa, ki si ga našla ne poznaš, ne poznaš njegovega zdravstvenega stanja, tako da je cepljenje proti tetanusu skoraj obvezno.

Bolj kot ugriz sam bi bilo pametno, da se odločiš ali boš res avte preusmerjala z žogico, saj je dejstvo da ima pes ogromen nagon plena. Si ziher da boš plen omejevala s plenom in kaj bo ko plena ne bo?

Samo v razmislek.

Glede šole pozaniamj se kje je uspeh prevzgoj tak, da je tvoj pes brez vseh pripomočkov na koncu prevzgoje in ti ni potrebno ničesar imeti več ob sebi, ne hrane ne igračke. ker vse ostalo so le mašila in nadomestna vedenja.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 23 Maj 2013, 12:30:38
Tu pa lahko nastane težava. Če je pes nor na avtomobile, lahko nastane težava med prevozom. Obvezno box.
Sem imela z našim manjše težave. Sicer je bil mladič, se je pa bal avtomobilov. Nekaj časa sva se igrala samo ob parkiranem avtu. Čez nekaj dni je motor tekel, s psom sem se pa igrala v bližini. Po dveh tednih sva strah toliko premagala, da je avto ignoriral. Po enem mesecu sva se šele peljala z njim. Dala sem mu čas. Tudi ti poizkusi tako. Nekaj dni naj ne sreča premikajočega vozila. Tačas zgradita odnos. Obvezno pa tudi v šolo.

Drugače z stoječimi avti nima problema, tudi vozi se lepo. Ko sva se vozila k veterinarji je mirno sedel. Vidi se, da je bil prej treniran vsaj za vožnjo - čeprav napačno. Sam mi je skočil v avto ter se vsedel spodaj k sopotnikovemu sedežu. Tako da z avti kadar sva doma ni težav. Problem se pojavi samo na sprehodu. Res pa je, da smo ga našli na tistem območju, tako da smo razmišljali če ga je nekdo vrgel iz avta. Ne bi bil prvi pes, ki ga je nekdo tako zavrgel.



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 23 Maj 2013, 13:59:36
Pa še psa, ki si ga našla ne poznaš, ne poznaš njegovega zdravstvenega stanja, tako da je cepljenje proti tetanusu skoraj obvezno.


Tudi pri ugrizu psa, ki ga poznaš, je, če več kot 10 let nisi bil cepljen, takšno cepljenje zelo priporočljivo. Razen za nasprotnike cepljenja seveda. Ti raje zbolijo. Baje.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 23 Maj 2013, 14:17:55
Ma neeee... Oni pravijo, če ješ in živiš zdravo ne moreš zbolet  ::)
In ko kdo umre zaradi bolezni proti kateri obstaja sicer cepivo, temu ne verjamejo...  :-X

Tetanus je dobro met porihtan ja...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 23 Maj 2013, 14:42:12
Tudi pri ugrizu psa, ki ga poznaš, je, če več kot 10 let nisi bil cepljen, takšno cepljenje zelo priporočljivo. Razen za nasprotnike cepljenja seveda. Ti raje zbolijo. Baje.

ubistvu je tko, da nasprotniki cepljenja dejansko verjamejo da cepiva ne pomagajo ozioma ne delujejo, in je to le trženjska niša  ;D

jaz bi ti proporočala kako šolo, sama boš take težave težko odpravila  :( je pa lepo, da si ga posvojila  :)



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 23 Maj 2013, 14:51:59
Drgač nisem posvojila sama, to je cela družina (pa še na kmetiji živimo) za mano - stari starši, starši, bratec in dve sestri. Čeprav sem tista, ki ga največ vodi na sprehod, res pa je da tudi največ zahtevam od njega - poslušnost. Imam pa tudi največ problemov, saj skače name in me ne spoštuje. Moških se pa precej boji, vsakič ko pride oče ali ded se najprej skrije in potrebuje kar nekaj minut da pride ven iz hiške...

Za šolo že iščem, na žalost sem trenutno precej zaposlena z faksom, ampak to bo trajalo samo še kak mesec, potem pa veselo v šolo. Bojim se da ni preveč socializiran z drugimi psi, vsaj kar opažam. Lahko pa je samo preveč navdušen in napačno interpretiram. Navsezadnje ga poznam šele tri tedne, smo še v fazi spoznavanja. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 23 Maj 2013, 15:14:12
Škoda je zamuditi ta mesec. Dokler ne gresta v šolo, delaj z njim v takem okolju, kjer ne bo preveč motenj. Z njim lahko delaš karkoli. Lahko ga navadiš na kliker, lahko tudi ne, če ti ne leži. lahko ga učiš trikce, lahko mu skrivaš igrače, ga naučiš, da prinaša žogice, lahko ga naučiš preprosto sled s hrano na koncu, lahko se igrata skrivalnice......Karkoli. Težav s tem sicer ne boš odpravila, boš pa izgradila s psom dober odnos in navadil se bo sodelovati s teboj. Ko bosta imela narejen odnos, bo tudi odpravljanje težav lažje. Z izgrajenim odnosom bo prišlo tudi spoštovanje. Takrat tudi ne bo neke velike škode, če boš kdaj pri zaganjanju v avtomobile uporabila kakšno kazen. Dokler se pes boji in nimata urejenega odnosa, pa je bolje tovrstno vedenje samo preprečevati s tem, da je na povodcu.
Skakanje nate najpreprosteje odvadiš tako, da povsem obmiruješ, lahko se tudi obrneš stran od psa. Miruješ dokler skače. Ko se umiri in ima vse štiri na tleh, pa ga pohvališ, pobožaš, mu daš za naredit kakšen trikec, ki ga ima rad. Zelo hitro bo ugotovil, da svoje najlažje doseže, če miruje. Pri tem moraš biti samo dosledna, pa bo.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #14 : 23 Maj 2013, 18:29:12
NLT načeloma priznava eno osebo za gospodarja


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #15 : 24 Maj 2013, 07:08:07
Glede šole pozaniamj se kje je uspeh prevzgoj tak, da je tvoj pes brez vseh pripomočkov na koncu prevzgoje in ti ni potrebno ničesar imeti več ob sebi, ne hrane ne igračke. ker vse ostalo so le mašila in nadomestna vedenja.
Nič več, nič manj! Velja tudi za šolanje!
.........  ko bi interaktivni experti prevzgoje in šolanja, vsak post zaključili s tem citatom bi bilo tavanje v megli marsi kdaj nepotrebno ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 24 Maj 2013, 17:33:51
...ko bi to enako veljalo tudi za vse ''vzgojne pripomočke'' ali po domače povedano bergle.  ;)

Hja ni fajn takole s psom se it. Očitno imaste psa z ogromno nagona in še več čudnih izkušenj. Če pade toliko v film, da samo še štepa okoli sebe...se kot prvo za začetek ognat takih sitaucij, kot drugo pa psa navadit na nagobčnik, če vam ne uspeva pravočasno reagirat. Da ne bo prihajalo do nepotrebnih ponovnih ''kratkih stikov''. Iz opisa situacije si predstavljam, da je pes to naredil iz tistega sproščenega ventila, ne ravno, ker bi vam kontriral (ali pač). Ni pa fajn, da se to ponavlja.
Hja opcij prevzogje je ogromno, šol ravno tako. Vsekakor bo potrebno it do inštruktorja po nekaj individualnih ur. Res pa je škoda mesca. Pri težavah, vzgoji, prevzgoji štejejo vsi momenti s psom.
Takoj ko bosta osvojila nekaj podlage in kontakta ter ob upoštevanju navodil pa postopno psa navadit na vse možne situacije ki jih bo še moral v življenju preživet z vami.
Zdaj načinov je ogromno. Lahko psa prislite v lepo vedenje, lahko si pomagate z raznoraznimi ovratnicami, lahko pa se skupaj s psom načuite kako se pravilno obnašat v določenih situacijah. Kar vam sede. Se pa načeloma psu pri kontriranju (prisiliti v sedi, korigirati s pripomočki, vabit z igračo...) lahko pojavi kontra reakcija (in ponovni ugrizi). Sploh, ko je to pes z ''izkušnjami''.
Morda samo za prve dni do šole dodobra spoznat razlike med nagrajevanjem - podkupovanjem, korigiranjem-učenjem, preusmerjanjem vedanja od podkupovanja za preusmeritev itd. Teme so že odprte.
Kot prvo je morda dobro, da s psom ne prihajate v konflikte. Kar pa ne pomeni, da lahko počne vse možne neumnosti. Važno je samo, da psu v njemu konfliktni sitauciji niste dodaten konflikt tudi vi. Če pada ven na avte je najslabše oštevanje, kreganje, cukanje in piskanje okoli psa ''nisi priden'' ter ''sedi'' na vsak način. Kazanje plena (žoga, hrana...) za preusmerjanje je pa podkupovanje  ;)
Da bi blaznel za avti je bolj napačno potrjen nagon kot pa to, da ga je nekdo iz avta vrgel. Eni psi se neverjetno radi ganjajo za premikajočimi predmeti ala avti, motorji, kolesa...tudi tekači znajo bit fajni za kaj takega. Tako, da dobro in varno preizkusit kej vse vam pes dela težave. Da ne boste naleteli na neljube situacije.

S takšnim psom boste imeli kar nekaj dela in dobra šola je na mestu. Naslovi so že bili napisani.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


tanc84

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 24 Maj 2013, 20:19:22
Tudi sama sem pred leti dobila takrat 5 letnega psa, ki je imel težave s socializacijo, saj je prvih 5 let le životaril na verigi. Imel je tudi izkušnje z nasiljem (zlomljeno rebro). Med vsem naštetimi težavami, je imel probleme tudi zaganjanjem za avtomobili. Ne želim delati propagande za kogarkoli, delim le svojo izkušnjo. Namreč sama sem si največ pomagala z metodo Cesarja Millana (knjige, DVD) - k psu sem vedno pristopala celostno, vsaka malenkost šteje - doma, na sprehodu.... In v vsaki malenkostni dejavnosti je potrebno, da imaš pozornost psa.
Tako na hitro; ko opaziš, da prihaja avto, bodi pozorna na signale, ki jih izraža pes (dvignjen rep, dvignjena ušesa in pdb). Zelo pomemben je timing; psa moraš opozoriti (z zvokom, kratkim potegom povodca na stran) tik preden reagira na avtomobil (da ga zbudiš iz te njegove obsedenosti). Sama pri negativnem obnašanju nisem nikoli uporabljala priboljške, saj bi s tem zgolj nagrajevala njegovo obnašanje. Piškotke sem uporabljala npr. pri dajanju tačke, prostora, glasu....
Za mojega psa marsikdo pravi, da ga ne bi prepoznal...tako se je spremenil.... Pri nas je tovrstna metoda bila zelo uspešna in še vedno se je zelo dosledno držimo.



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #18 : 24 Maj 2013, 21:54:29
Tole je ena bedarija, ki si jo je izmislil Cesar Millan. Tako močnega čustvenega stanja kot je strah in podobno NE moreš nagraditi z npr. božanjem in crkljanjem. http://youtu.be/IOhpr3NO3TY

Priboljškov pa, ko je tako vznemirjen tako ali tako ne bo vzel. Pri pozitivni motivaciji naj do takšne vznemirjenosti sploh ne bi prišlo. Ko pride do take situacije, da se pes že zaganja v avtomobil(se pravi, da je tvoja krivda ker si prišla preblizu avtomobilom) je največ kar lahko narediš, da psa čimprej spraviš stran.

Se pravi, začne se na razdalji 50m ali več, da je pes še sposoben koncentracije in jemanja priboljškov.

Cesarja Millana se osebno v takem primeru ne bi igral, ker s psom nimate narejenega odnosa in ga po njegovih načelih tudi ne boste izgradili.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #19 : 24 Maj 2013, 22:48:40
Se pravi, začne se na razdalji 50m ali več, da je pes še sposoben koncentracije in jemanja priboljškov.

............na določeni razdalji zmeraj deluje; če ne na 50 pa na 100 ;) .......in kako naprej rooxy ???
Ker nasveti so postali kar "instant", malo vračevski; čeprav bi kot interaktivni bla, bla lahko označil tudi gospo, gospodično z videoposnetka  ;) ........... pardon saj nič ne laže, vendar papir oz. po novem splet vse prenese, dokler ostanemo samo pri besedičenju!

PS
Vidiš tanc84, pridelali ste si "pasji smrkelj" ;)



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #20 : 24 Maj 2013, 23:05:56
Nato pa se približuješ dokler je pes še uspešen. Ko se vznemiri pa spet korak nazaj.  ;)

(Zaradi CM sem s uniil odnos s psom pa še nobenega napredka pri šolanju ni bilo)

Zato pa je več nainov, da si vsak izbere sebi ljubšega.  ;D

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 25 Maj 2013, 10:15:02
No, nasveti so mi prišli zelo prav, ugriz je tudi precej boljši, tako da posledic očitno ne bo.
Kar se tiče avtov, zdaj je tako da vsakič ko slišim avto, ga zagledam, psa pokličem k sebi in od njega zahtevam da se vsede. Ko mirno sedi ga nagradim s piškotkom. V tem času gre avto mirno mimo in ni nobenih reakcij več, na avto se sploh ne ozre... V šolo bova seveda šla, je pa problem.Vsi pravijo da NLT priznava enega gospodarja, jaz v našem gospodinjstvu tega ne vidim. Tako je da čez dan z vsakim preživi najmanj dve uri. Najbolj uboga očeta, ampak bolj iz strahu - še vedno se boji moških starejših od 25 let. Z bratom in bratranci nima problemov. Mama je tudi z njim precej časa in imata lep odnos, ampak ona mu pusti vse tudi to da jo vleče naokoli, koplje in lovi mačke. Ampak z njo se nikoli ni zgodilo da bi skočil nanjo ali karkoli. Jaz imam z njim največje probleme, ker od njega največ pričakujem pa tudi edina sem ki ga peljem vsak dan 2 - 3 na sprehod vsakič za vsaj pol ure. Če tega ne uspem greva tečt. Kdo naj ga potem pelje v šolo. Ker nihče razen mene nima časa. Jaz pa v naslednjih treh letih nameravam oditi, takoj ko dobim službo, in ne vem če upam psa vzeti s sabo. Trenutno je na kmetiji, kjer lahko laufa ima ogromno ljudi okoli sebe, če bo odšel z mano bo najverjetneje v majhnem stanovanju, jaz bom pa polovico dneva v službi. Če bo šlo vse po sreči. Zato ga ne nameravam vzeti s sabo. Ampak drugi pa nimajo možnosti, da bi ga vozili v šole. Ali lahko sploh prideta dva s psom v šolo? Če bi naprimer vzela mlajšega brata s sabo (star je 17)?



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 25 Maj 2013, 11:29:58
Glede na zapisano si boš najboljši odnos s psom zgradila ti. Zato bi jaz rekla, da pojdi z njim v šolo ti, če ima brat zares interes sodelovati naj s tabo hodi tudi on. Se da v šoli vse zmeniti, če za to ni posluha, greš drugam. Za lažje sledenje šoli bo najbolje, da v šoli ti s psom aktivno sodeluješ, brat pa posluša (in potem s psom tudi dela doma, v primeru težav pa obvestita inštruktorja). Taka oblika sodelovanja se je pri nas izkazala tudi zelo pozitivno v primeru, da "glavni" vodnik kdaj ne more priti na tečaj in ga nadomešča drugi (če ga nadomešča nekdo, ki tečaju ne sledi, je to več ali manj izgubljena ura). V vsakem primeru pa je znanje iz šole treba prenesti domov in ga razširiti na vse družinske člane, ki se morajo vsaj osnovnih pravil vsi držati.
V primeru, da se odločite za individualno šolanje, se pa obliko dela itak prilagodi posamezni situaciji.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 25 Maj 2013, 17:20:27
Kar se tiče avtov, zdaj je tako da vsakič ko slišim avto, ga zagledam, psa pokličem k sebi in od njega zahtevam da se vsede. Ko mirno sedi ga nagradim s piškotkom. V tem času gre avto mirno mimo in ni nobenih reakcij več, na avto se sploh ne ozre...
Supeeer  :) Nadaljujta v tem slogu 8) Resnično pazi, da nagrajuješ mirnost. Eksplozije pa na ignor. V primeru lepega sedenja v bližini vozečega avta pa ekstra nagrade. Lahko kaj bolj sočnega ali več istih piškotov. Pri kliker sistemu se temu reče Jackpot nagrada. Tako pes poveže prihod avta s prihodom ekstra nagrad. Ni vrag, da če pes skuži, da šumeča vrečka pomeni keks, da se navadi da je zvok motorja napoved prijetnosti.  8) Seveda če bosta pridno delala bo počasi za nagrado dovolj že samo mirno sprehajanje naprej. To je pa čar pozitivne motivacije. Lahko ukineš vse pripomočke, ko enkrat zna, ker je psu zabavno bit s tabo.

In ja za tiste, ki jih interaktivnost moti... ja najprej 50 ali 100 metrov, ob lepem delu pa že kmalu čisti mimohod brez stresa za obe strani. Progressive reinforcement  ;) Ali po domače povedano ''postopna krepitev'' In bla bla od gospe s posnetka delujejo tudi v praksi. Je večkrat dokazala s svojimi neinteraktivnimi tečaji prav pri delu z ''second hand'' psi. Sicer pa tudi ona ni odkrila tople vode (so jo že daleč pred njo) je pa zelo čudovito in pregledno ter uprabno spravila info v interaktivno obliko. Zelo uporabno. Drugače do vseh teh spoznanj lahko prideš sam na podlagi branja knjig, študij in spremljanja napredkov. Pa zakaj si nebi človek lažje pomagal z uporabnim posntekom, če si pa lahko.
Vsekakor pa še vedno zelo toplo priporočam obisk dobre pasje šole.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #24 : 25 Maj 2013, 20:27:26

In ja za tiste, ki jih interaktivnost moti... ja najprej 50 ali 100 metrov, ob lepem delu pa že kmalu čisti mimohod brez stresa za obe strani. Progressive reinforcement  ;) Ali po domače povedano ''postopna krepitev'' In bla bla od gospe s posnetka delujejo tudi v praksi. Je večkrat dokazala s svojimi neinteraktivnimi tečaji prav pri delu z ''second hand'' psi. Sicer pa tudi ona ni odkrila tople vode (so jo že daleč pred njo) je pa zelo čudovito in pregledno ter uprabno spravila info v interaktivno obliko. Zelo uporabno. Drugače do vseh teh spoznanj lahko prideš sam na podlagi branja knjig, študij in spremljanja napredkov. Pa zakaj si nebi človek lažje pomagal z uporabnim posntekom, če si pa lahko.
Vsekakor pa še vedno zelo toplo priporočam obisk dobre pasje šole.


Pa še nekaj si pozabila povedati; da lahko ostanete tudi na "25m" .................. pa zopet "jovo na novo" ;D ............ in tako lepo, do starosti, ko se psu ne ljubi več skakat za avti  :o
Živeli praktičarji, kajne Lunetta ;)

PS
Pa podemonstriraj kaj nam nevednežem. Nekoč si le na to prisegala  ;D ;D ;D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #25 : 25 Maj 2013, 20:37:13
Supeeer  :) Nadaljujta v tem slogu 8) Resnično pazi, da nagrajuješ mirnost. Eksplozije pa na ignor. V primeru lepega sedenja v bližini vozečega avta pa ekstra nagrade. Lahko kaj bolj sočnega ali več istih piškotov. Pri kliker sistemu se temu reče Jackpot nagrada. Tako pes poveže prihod avta s prihodom ekstra nagrad. Ni vrag, da če pes skuži, da šumeča vrečka pomeni keks, da se navadi da je zvok motorja napoved prijetnosti.  8) Seveda če bosta pridno delala bo počasi za nagrado dovolj že samo mirno sprehajanje naprej. To je pa čar pozitivne motivacije. Lahko ukineš vse pripomočke, ko enkrat zna, ker je psu zabavno bit s tabo.

Pa si ti prepričana da je super piškotek super nagrada ;D................če ne deluje pa kakšnega mucka v nahrbtnik; klik in spustiš mucka :o

Ampak kdo bi oporekal takšnim nasvetom, saj izvirajo iz prakse  :o ;D :o



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 26 Maj 2013, 04:37:37
Pri psu, ki še nima dobre povezave z vodnikom in brez strokovnega odstva je tak (ali podoben) način edini, ki dejansko lahko prinese kakšen napredek in z njim ne moremo povzročiti škode.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #27 : 26 Maj 2013, 13:55:30
Edini način, ki ne povzroči škode in ne napredka ;D .................... največkrat ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #28 : 26 Maj 2013, 14:38:29
Če delaš prav in če si dosleden, je napredek zagotovljen. Je pa res, da je veliko lažje dat psa na zatezno pa tadolg povodec, pa ko zašiba še mal nazaj pocuknt, da ga ja fejst zategne in na  hrbet vrže. samo ne deluje vedno in lahko naredi precej škode.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #29 : 26 Maj 2013, 14:43:24
Način dela s počasnim približevanjem vzroku strahu, nervoze, pretirane reakcije in delu v območju, ki ga pes še zmore, hkrati pa potrjevanje mirnosti, pravilnega odziva, pozornosti, na čemerkoli že pač delaš, se brez dvoma obnese. Preizkušena metoda, zelo enostavna za razumevanje, tečajniki jo zlahka prenesejo v vsakdanje delo. Na tak način moji tečajniki povečujejo stopnjo motenj med delom v času, ko gradijo pozornost ali pa rešujejo kakšen drug problem od navedenih. Od reakcij na vozila, strah pred ljudmi, pred točno določenim hrupom ipd. Zame ena razumljivejših metod za vso populacijo, detajli nagrajevanja, približevanja in kakšen naj bo odziv psa so pač stvar prilagoditve gede na tip problema. Ob rednem spremljanju napredka in dodatnih navodilih, ko se napredek ustavi, je zaenkrat ta metoda najzanesljivejša, postopna in nestresna pot do cilja za širšo populacijo.