Ugriznil me je pes

Tiasshy · 170163

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #30 : 26 Maj 2013, 15:59:38
........... bom vedel kam napotit streloplahe, "gromoplahe", zganjavce za avti, itd.
Stvar se sliši enostavna, primerna za množice ;)



_maja_

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 26 Maj 2013, 16:18:01
Jaz jnisem šla k zdravniku, ko me je ugriznil kuža, bilo je po nesreči (sem se znašla na napačnem kraju in ob nepravem času...). Kar pa se tiče skakanja v avtomobile, je pa naš kuža doživel bližnje srečanje... na srečo je bila to samo praskica. Nato smo začeli tako, da smo šli na sprehod ob cesti (ne glavni) in vsakič, ko je prišel mimo avto se je moral usesti (za to je dobil seveda nagrado), kasneje pa sem ga naučila, da vsakič ko pride avto se umakne na mojo desno str. stran od cestiča. In je pomagalo.



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #32 : 26 Maj 2013, 17:04:36
........... bom vedel kam napotit streloplahe, "gromoplahe", zganjavce za avti, itd.
Stvar se sliši enostavna, primerna za množice ;)

Zadeva se imenuje sistematična desenzibilizacija (Systematic desensitization) in je ena izmed načinov reševanja fobij. Ne gre za neko ''novo uau'' zadevo, o njej je že govoril Pavlov. Je oblika obratnega pogojevanja ( counter conditioning) - in se redno uporablja pri reševanju vedenjskih težav, ki izhajajo iz strahu, anksioznosti,...



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #33 : 26 Maj 2013, 20:42:50
Saj ne oporekam in vem, da je mogoče stvari v določenih primerih odpraviti,.......kdaj pa samo omiliti ali pa omiliti, da se skoraj ne opazi ;) . Neglede na odličnega "dreserja".



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 24 Junij 2013, 13:24:49
Zanimivo da Pidog ne oporeka ko isto stvar, kot jo pišejo Lunette ipd. napiše nekdo drug  :o



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #35 : 24 Junij 2013, 14:41:43
Glede Lunette in njenih "interaktivnih obsulutizmov" sem z njo že zdavnaj razčistil ;) ............... zmeraj vabljena iz neinteraktivnega sveta na plano; kar tudi zagovarja ;) . Na zečetku je tudi precej spominjala na punčaro z barvnim debermanom 8)
O Pavlovu pa res ni pisala; mogoče, da se kaj poklapa ................. z lačnimi psi se daleč pride  ;D ;)

PS
Za boljše razumevanje; bolj spominja na korespondence Tibiq/Simi ;)




Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #36 : 24 Junij 2013, 15:07:53
Jaz se s tibiq ne bi šel korespondence...


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 24 Junij 2013, 16:54:35
Ne bi rekla da spominja na korespondence .. ko jaz nekaj zagovarjam, zagovarjam to, ne glede na to s kom debatiram.  ;)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #38 : 24 Junij 2013, 17:36:55
Ne biti toko zadrti..................glejt e širše :o



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #39 : 24 Junij 2013, 18:12:37
Ne bi rekla da spominja na korespondence .. ko jaz nekaj zagovarjam, zagovarjam to, ne glede na to s kom debatiram.  ;)

Takšno načelno držo podpiram, ampak problem je v tem, da napišeš 500 besed tan, kjer se da z 20 vse pojasnit. :)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 24 Junij 2013, 20:30:11
Imaš prav. Komur se ne da z dvajsetimi, tudi 500 ne pomaga. Sem izgleda optimist. :P Ali pa mogoče utopist :S

20!  ;) 



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #41 : 24 Junij 2013, 21:08:11
Vidiš, da ti gre  :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 24 Junij 2013, 21:19:15
Komaj  :D

Tudi tebi  ;) :P



Putka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 24 Junij 2013, 21:49:20
Nič več, nič manj! Velja tudi za šolanje!
.........  ko bi interaktivni experti prevzgoje in šolanja, vsak post zaključili s tem citatom bi bilo tavanje v megli marsi kdaj nepotrebno ;)

Mene pa zanima, ce kje obstaja kaksna taka sola? Namrec, da se uci  psa brez priboljskov in igrack, pa brez klikerja.ck. Prosim za kak info na zs.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 24 Junij 2013, 22:01:23
 ???Upam, da take pri nas ne boš več našla. Psa je za dobro delo vedno treba nagraditi ali z igro ali s hrano ali s kakšno od "življenskih" nagrad. Ne glede na to ali delaš s klikerjem, z vabo ali  po kateri od klasičnih metod.


Putka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 25 Junij 2013, 06:51:12
Ce se je pa prej pisalo, da je. No, saj mi je vseeno, ker itak ze hodimo v solo, kjer to vse uporabljamo...samo zanimalo me je pac, ker pri tastovi psici baje tega niso v soli uporabljali. Pa je bila zelo ubogljiva. 



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #46 : 25 Junij 2013, 07:16:47
Tako je bilo vcasih... je pa zanimivo, da obstaja veliko ljudi starih nad 50, 60 let, ki zelijo solat psa brez nagrajevanja. Dejstvo je, da se pri solanju v osnovi uporabljajo 4 kvadrati Skinnerja. Nekatere sole uporabljajo vse (pozitivna ojacitev, negativna ojacitev, pozitivna kazen, negativna kazen), nekatere le tri, nekatere se odlocajo le za dva (vecina sol, ki deluje izkljucno po principu pozitivne motivacije (pozitivna ojacitev, negativna kazen). Seveda se vse prepleta in v veliki vecini se lahko ze pri eni sami vaji prehaja iz enega kvadrata v drugega in naprej...

Iskanje sole, kjer solajo brez nagrade oz.motivatorja je tako, kot bi iskali solo, kjer se vedno tepejo s sibami po prstih in klecijo na koruzi za kazen. Najbrz se se kaka najde, ampak ... ;).



Putka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 25 Junij 2013, 07:31:08
Tyra hvala za razjasnitev :) ni bilo misljeno kot nic slabega, samo kot vprasanje... Trenutno smo zadovoljni s to solo, kjer smo in z napredkom nasega psa s pozitivno motivacijo. Edino ko pa priboljska ni, se mu pa vcasih malo za malo zdi, da bi ubogal.



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #48 : 25 Junij 2013, 08:04:24
Vem, da ni bilo misljeno tako, zgleda sem napisala premalo smajlov ;). Ko pes ne uboga in pozna ''ukaz, povelje'' gre ponavadi za dva vzroka (lahko samo enega, najveckrat pa za kombinacijo):
- psa se tekom solanja podkupuje in ne nagrajuje (vprasaj instruktorja za pomoc med tecajem)
-slaba navezava med vodnikom in psom

Drugace je pa samo to pomembno, da tebi in tvojemu psu ustreza metoda po kateri delata, ne glede na to kako se imenuje ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #49 : 25 Junij 2013, 09:53:18
Citiraj
4 kvadrati Skinnerja. Nekatere sole uporabljajo vse (pozitivna ojacitev, negativna ojacitev, pozitivna kazen, negativna kazen), nekatere le tri, nekatere se odlocajo le za dva (vecina sol, ki deluje izkljucno po principu pozitivne motivacije (pozitivna ojacitev, negativna kazen).

Pravzaprav se vsi štirje kvadranti uporabljajo pri vseh uspešnih šolah, vendar so velike razlike v razmerju med njimi. Tudi v šolah, kjer je poudarek na pozitivni motivaciji in negativni kazni se občasno uporabi pozitivno kazen, zlasti kadar gre za vedenja ki ogrožajo psa ali okolico, a je potreba po njej pri pravilnem šolanju resnično minimalna.

Pa v bistvi je škoda, da so se za ojačevanje oziroma slabljenje vedenja udomačili  izrazi nagrada,  motivacija in kazen, ker izrazi nagrada, motivacija kazen nimajo nevtralnega pomena.

Z opuščanjem nagrade ima težave kar precej vodnikov. Vzrok je (poleg tega, da se nagrado uporablja narobe, torej kot podkupnino) tudi v tem, da  vodniki predolgo ohranjajo nagrado za vsako malenkost, potem jo pa začnejo kar naenkrat (ponavadi ko se bliža izpit) opuščati - rezultat je pa potem tak kakršen je.
Torej: negrado za vsako izvedeno vajo dobi pes v času, ko se ga to konkretno vajo uči.  Potem zaostrujemo kriterije in pes dobi nagrdo samo za lepo izvedeno vajo (pri čemer otežujemo samo en kriterij naenkrat). Ko pes vajo lepo obvlada gremo na variabiolno nagrajevanje - kar pomeni, da pes nikoli ne ve, kdaj bo dobil nagrado: recimo pri vaji poleg dobi nagrado enkrat po dveh korakih potem 10, poten 3, potem 40, pa spet dva...(če samo daljšamo presledke med nagradami, bo pes od začetka slabo delal). Sčasoma psa navadimo, da za cel sklop lepo izvedenih vaj dobi ekstra doro nagrado na koncu.
Pri tistem delu, ki je bolj vzgoja kot poligonska poslušnost, pa se hrano  uporablja bolj izjemoma, bolje se obnesejo življenske nargade( da ga spustimo s povodca, mu dovolimo v vodo, mu dovolimo igro z drugim psom, ali pa se z njim poigramo, mu skrijemo/vržemo igračo...). V te delu bi hrano kot nagrado uporabila predvsem pri učenju lepe hoje na povodcu.
Pohvala je seveda tudi lahko nagrada, vendar se kot edina nagrada ne obnese najbolje.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 19 Julij 2013, 09:50:16
Pri prvemu se je pes strgal z verige, vprašanje koliko so se kaj ukvarjali s tem psom. Ne moreš pričakovat da bo pes ki ga daš na 10  kvadratnih metrov in ga potem pozabiš tam normalen. Jasno da bo ugriznil prvo stvar ki mu pride nasproti ko se bo osvobodil.

Ta drugi pa plašen pes + 2 leti star otrok, ki grabi po vsemu kar vidi. Bravo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #53 : 19 Julij 2013, 10:46:46
Zalostno, da mora otroka vzgajati pes... starsi bi morali vedeti, da otroci tudi ne morejo vsega poceti, da so meje in da je potrebno imeti tako pse kot otroke pod nadzorom! Zaradi starsev (in neodgovornih lastnikov) pokasirajo kratko in otroci in psi (ter okolica)! Posledice, ki jih bo imel ta otrok, pa ne bodo nujno le brazgotine! A je res tako tezko imeti otroke in pse, sploh ko so skupaj, pod nadzorom!?

In a je res tako tezko vzgajati in socializirati pse, pa jih tu in tam peljati na sprehod, jim ali narediti boks ali pa ograditi parcelo (ni potrebno vso), ce ze ne more biti pod nadzorom v hisi s clovekom!? A se res ljudje nic ne naucijo!?


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 19 Julij 2013, 11:03:42
Je boks res kaj boljši od verige? Meni se ti včasih zdijo še hujši (verige so lahko kar dolge boksi pa so redko velikih dimenzij). (če psa samo stlačiš tja in pozabiš nanj)

Drugače pa imajo v bližini psa, ki je na verigi ampak ga lastniki peljejo na sprehode, se z njim igrajo... mislim da ta pes ne bi bil problem tudi če bi se ponesreči osvobodil.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 19 Julij 2013, 11:18:54
Je boks res kaj boljši od verige? Meni se ti včasih zdijo še hujši (verige so lahko kar dolge boksi pa so redko velikih dimenzij). (če psa samo stlačiš tja in pozabiš nanj)

Za pse v veliko energije je boljša veriga, ker lahko svoj višek energije sprostijo s tekanjem sem in tja. V boksu tega ne počno, ker so v zaprtem prostoru in se čisto drugače obnašajo. Eden od mojih psov je takšen in sem jo imel nekaj časa na ketni, katera je bila privezana na boks, tako da je lahko bila v boksu ali pa zunaj pred njim.  Na tak način sem rešil problem z odvečno energijo in je bila pridna, ko sem jo spustil, da je sedela ali ležala zraven mene zunaj. Ampak mali parkeljček je, ko je bila na ketni veliko kopala po zemlji, jaz pa ne želim imeti peskovnika na zelenici, zato sem opustil privezovanje nje na ketno in je sedaj samo v boksu. Zdej imam pa težave s preveč energije, ker človek bi se včasih želel usesti zunaj na klopi pod drevesom in malo spočiti, ampak ona je ves čas naspidirana in po 45 minutah jo zaprem v boks da imam mir. Ker za več kot 3-5 minut se ne uleže in leži pri miru. Takoj, ko jo zaprem v boks, pa se uleže na odejo in poleževa ali zaspi. :)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #56 : 19 Julij 2013, 11:27:04
Citiraj
Zalostno, da mora otroka vzgajati pes..

ma ja...tak napad, ki ga je izvedel tisti colie še zdaleč ni normalen, pes je videl otroka kot plen, ga držal in ni hotel spustiti....


tole je kar jasna demonstracija da je pes zver, oz vsak je kosmat za ušesi in nepredvidljiv, neglede kako naše kinologinje  tule slednjega smatrajo za robota z prgramom PM; pustiti otroka samega z psom vodi točno v to kar se je zgodilo, starše pa zavede da je družinski pes, itak ne bo storil nič, ter odpostijo nadzor

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 19 Julij 2013, 12:03:40
Nasprotno. Pes je izredno predvidljiv. V trenutku, ko se strga iz verige (ali s povodca) je ugriz skoraj zagotovljen. Isti pes nekaj minut kasneje in nekaj metrov stran od svojega ozemlja je v večini primerov povsem nenevaren.
Drug primer pa seveda nima popolnoma nič s plenskim napadom: plašen pes ni bil vajen otrok, bil je prestrašen in prestrašen pes, sploh če ne more zbežet bo grizel iz strahu. Medtem ko pri plenskem napadu pse svoj plen zgrabi, ga stresda in ga ne spusti, pa prestrašem pes "štepa" - ugrizne-spusti, ugrizne-spusti....zagotovo je špred ugrizom bilo videti vse mozne signale stresa, ki pa jih žal ni nihče opazil.
Veriga je z vidika varnoti precej slabša od pesjaka. Ker, tako kot pravilno ugotavlja Volhec pes v pesjaku več ali manj spi, pa se pes na veigi veliko več giblje - ker je pod stresom. Če se veriga strga, bo ta stres zelo verjetno sprostil z ugrizom, če le dobi priložnost zato. Po nekaj krogih prostega teka se stres (napetost) sprosti in verjetnost da boi isti pes ugriznil nekoga,ki se mu znajde na poti je minimalna.

PS: pri otrocih, ki se znajo do psov pravilno vesti in znajo "prebrati" par osnovnih pasjih sporočil, je nevarnost ugriza zreducirana na tiste izjemno redke primere, ko pes grize zaradi zdravstvenih vzrokov in pa na nesreče (ko pes med igro prime prst skupaj z igračo in podobno), katerih posledice so minialne.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #58 : 19 Julij 2013, 13:04:15
pustiti otroka samega z psom vodi točno v to kar se je zgodilo, starše pa zavede da je družinski pes, itak ne bo storil nič, ter odpostijo nadzor
Tako ko si ti trollal po internetu medtem ko se ti je psička igrala s sosedovimi otroci? Aja, iiiiitak ne bo nič nardila.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #59 : 19 Julij 2013, 13:13:57
Citiraj
Aja, iiiiitak ne bo nič nardila.

vedno je določena verjetnost, pa tudi še tako minimalna, pes je kot rečeno zver, neglede kakšne človeške lastnosti mu že nekatere prepisujete; tako mladega otroka z psom niti slučajno ne bi pustil brez nadzora

Citiraj
in ga ne spusti, pa prestrašem pes "štepa" - ugrizne-spusti, ugrizne-spusti....zagotovo je špred ugrizom bilo videti vse mozne signale stresa, ki pa jih žal ni nihče opazil.

koliko sem razbral je otroka držal in ni hotel spustiti ? če ga bi zgolj grizel takšnih težkih poškodb ne bi fasal

tale slamnat argument z znaki,... ja seveda, vsak konstantno gleda svojega psa in išče znake ter ima znanje jih tudi prepoznati...dajmo vsaj v eni temi ostati na tem planetu


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.