kako pripraviti mačko za kopanje v banji

Cloe · 9151

Cloe

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
imam 7 letnega mačka in zadnje čase se mu dlaka sprijema in je kot da bi bila mastna. danes sem mu začela dodajati rumenjak v jed. kolikokrat na teden bi bilo priporočljivo dodajati rumenjak?
imam pa še eno težavico. sicer sem ga že večkrat poskušala okopati ampak ima velik strah pred vodo (vem da mačke na splošno ne marajo vode) glede na težavice z dlako bi bilo pomojem dobro da ga kdaj okopam. ima kdo kakšen predlog kako ga privaditi na vodo?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 26 Maj 2013, 12:34:10
Naš maček je imel takšno dlako, ko je bil bolan. Mogoče bi bilo dobro obiskati veterinarja.



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 Maj 2013, 13:58:15
Če se mu dlaka spreminja, pa nikoli prej ni imel teh težav, je lahko vzrok tudi zdravstvene narave, kot je omenila kalsang. Jaz osebno bi ga peljala k veterinarju, da se ga malo pogledal. Če mu ledvične funkcije nič še niste preverili, bi jaz to naredila. Res da 7 let ni še nobena doba, so pa ledvičarji tudi že mlajši muci lahko. Je dobro bit na tekočem s stanjem.

Drugače pa pred kopanjem in dodajanjem stvari v hrano, pomaga že samo krtačenje. Pa z mokro krpo ga lahko obrišeš po hrbtu, pa potem skrtačiš.


Pripraviš pa mačka težko na kopanje. Kar lahko narediš, je da pripraviš sebe. Si oblečeš nekaj z dolgimi rokavi. Pa ga kopaš s pomočnikom, se pravi en mačka drži, ti ga pa kopaš. Pa glavno je da si hitra, da je voda dobre temperature, pa da si vodo magari daš v več flaš/loncev, da ne odpiraš vode za vsako stvar. Pa še da ga od vratu dol kopaš in ne po glavi.

Čeprav ga jaz ne bi kopala, ampak bi rajši najprej preverila, če je zdravstveno ok. Ker če prej v 7 letih ni imel teh težav, so šanse da nekaj ne štima... Potem bi pa najprej dlako rihtala s krtačo in mokro krpo. Ne bi ga kar v banjo vrgla.



KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #3 : 26 Maj 2013, 18:48:34
Testirajte tudi za FeLV/FiV, ker je eden izmed simptomov tudi slaba dlaka. Predebel ni? Mislim toliko, da se ne bi mogel sam umivat...Mamin muc je dobil takšno dlako po hrbtu (vozle), ker se je zaradi prekomerne teže nehal sam umivat. Je dobil dietne in kvalitetnejše brikete, pa gre počasi na bolje...

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


Cloe

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 27 Maj 2013, 17:27:40
hvala za vse nasvete:)
bolan upam da ni, bom preverila pri veterinarju
bom probala z mokro krpo, hvala
drugače pa ni debel, mogoče malo zgleda zaradi dolge dlake  ampak ko sem ga okopala(dolgo nazaj) je čisto v redu postave. naredi se mu pa kdaj tudi kakšen vozel ker se ne pusti česat nažalost haha



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 28 Maj 2013, 14:22:49
Če ni grozno nasilen med česanjem, bi ga vseeno lahko počesala. Sploh ker je dolgodlak! Če ne gre drugače, ga češi ko spi. Če ni prav nasilen, ga pa daš v ležeč položaj in z eno roko držiš, z drugo pa češeš.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 28 Maj 2013, 14:52:38
Jaz si odrasle mačke ne bi upala kopat. Oziroma vsaj ne brez konkretne zaščitne opreme.  :) Ne vem če lahko odraslo sploh navadiš na to. Drugače je pa še ena možnost za mačko ki se nerada češe striženje.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7 : 28 Maj 2013, 16:05:03
Zdravstveno ni OK.
Nam je vet ob taki dlaki rekel, da je lahko tudi znak jetrnega obolenja in to je tudi bilo potrjeno s krvnimi testi...

Pusti kopanje in pelji mačka na pregled.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 28 Maj 2013, 17:18:25
Ne vem če lahko odraslo sploh navadiš na to. Drugače je pa še ena možnost za mačko ki se nerada češe striženje.

Bolj težko katerokoli mačko navadiš, so pa med kopanjem vse drugačne. Ene bolj agresivne, ene manj, ene pa mrtvo čakajo da je konec.

Strižt mačko pa tudi ni lahko, da ne bo kdo mislil. Je vseeno lažje počesat, pa bolj varno. Od mojih nobena ne mara česanja, pa jih moram kljub temu česat.

Na dlako vpliva tudi hrana, pa vlažnost v zraku, ... ampak seveda če je vse po starem, vključno s hrano, pa ima 7letni maček kar naenkrat probleme... pa upam da daste kri pregledat.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 28 Maj 2013, 17:46:04
Sem pred časom videla zelo dober prispevek o temu na YT pa ga zdaj ne najdem. Ženska ki ima salon za živali je morala narediti LionCut mački, ki ji niti malo ni bilo tega in se je branila z vsemi štirimi. Je trajalo kar dolgo ampak se da.

Meni se zdi da je včasih bolje da žival ki ne mara česanja pobriješ kot pa da jo "mučiš" vsak dan (če je dlaka res dolga in se izredno rada vozla)

Tu je en primerek s katerim se jaz pod razno ne bi zafrkavala vsak dan https://www.youtube.com/watch?v=wxW92YXHUrM

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 28 Maj 2013, 18:53:40
Meni se pa britje zdi večje mučenje, če se mačka ful premika, je pa še nevarno lahko. Ena moja se točno določenih zvokov boji, bi jo pomoje pobrila lahko samo pod narkozo.

Sicer ne vem kako dolgodlako mačko ima Cloe... ampak ponavadi mačke ni treba česak vsak dan, razen če ima res probleme z vozlanjem. V tem primeru lahko problematične točke med spanjem res postrižeš.

Jaz imam 2 dolgodlaki, ena je bolj, druga manj, pa ju tam 1x na teden počešem (včasih še to ni treba), pa ni vozlov nikjer. Pa se nobena ne mara česat. Zato moram bit pa hitra. Če mi kaj ne uspe, pa drug dan počešem do konca, ali pa ko spita. Pač vzameš v zakup, ko imaš mačko z daljšo dlako. Pa navajaš jo od dneva ko jo dobiš. Če se ti česat ne da, pač boljš da nimaš take mačke. :)

S kratkodlakimi je le lažje, ker jih je treba redkeje česat.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 28 Maj 2013, 19:20:12
Moje imajo vse kratko dlako in se z veseljem češejo. Imam pa eno tečnobo (ne mačko) ki sovraži česanje (praska/grize) pa ima dolgo dlako, ki se zelo hitro vozla. Tam pa kar velikokrat posežem po škarjah.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Cloe

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 31 Maj 2013, 22:38:08
Moja mačka začne nekako renčati ko jo češem tako da ne vem če je najbolj varno :) drugače se pa še božati ne pusti po trebuhu tako da ni najbolj priden maček
ja, britja se zelo boji enkrat smo bili pri veterinarju kjer mu je hotel pobriti tačko zaradi ugriza neke mačke vendar nikakor ni šlo in je zato dobil samo tablete.
že od nekdaj je bol "killer" kot kaj drugega, vendar pridejo tudi  trenutki ko bi se samo crkljal na kavču.
Zdaj imam pa vprašanje kako vaše mačke obvarujete klopov? imam kapsule, vednar nevem je to dovolj?
še enkrat hvala za odgovore:))



KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #13 : 01 Junij 2013, 10:34:22
Še nista šla k veterinarju?

Moja dva sta samo notranja (to je btw zelo dober način, kako ju zaščititi pred klopi  8) in vsemi ostalimi nevarnostmi), mamin muc pa dobiva ampule in je dovolj. Saj boš videla, če se bodo kljub ampulam vseeno na veliko prijemali...potem bo treba dati kaj drugega (osebno ovratnice odsvetujem, ker se lahko muc kam zatakne in zaduši).

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 01 Junij 2013, 22:07:32
Glede klopov ne znam svetovat, ker so moje notranje. Najbolš je verjetno ampulo dat redno, pa pregledovat mačko.


K veterinarju pa itak upam, da ste šli kri dat pregledat. (Ker če je kaj narobe, je boljš to ujet zgodaj.)



Love Horse

  • Gost
Odgovori #15 : 04 Junij 2013, 17:58:05
nešega musa sem dala v banjico prazno in z lončkom nalila malo vode da jo je povohal in pol sem zlila not še en lonček in jevidu da je vse v redu in pol sem počasi odprla vodo ne do konca in je bil pri meru in sem ga z mokro roko božala po g+hrbtu od takrat ni težav



niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 08 Junij 2013, 09:03:41
Jaz sem imela oz. še imam s svojo dolgodlako mačko precej podobne probleme. Pri šestih letih je naenkrat dobila zelo mastno dlako. Seveda sem jaz tudi takoj pomislila na kakšno bolezen, zato sva šle do Mačje hiše, kjer so ugotovili, da ni nič narobe z njo (celo rekli so, da je za svoja leta zelo zdrava  ;)). Diagnoza: mačka je preveč lena, da bi se sama dovolj umivala. In res smo tudi doma opazili, da se ne umiva več tako pogosto. Dobila sem šampon, približno 3x mi jo je uspelo s pomočjo tudi skopat, sedaj pa ponori že ko vidi, da gre v kopalnico. Tako da jo sedaj vsak dan češem (na srečo obožuje glavnik  :)). Razmišljam pa tudi, da bi jo peljala k 'mačjemu frizerju', da jo tam skopajo, ker masne dlake se s česanjem žal ne rešim.
Ima kdo izkušnje z mačjimi frizerji? Nekje sem prebrala, da dajo mački pomirjevalo, da jo lahko skopajo... Je to varno?



KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #17 : 09 Junij 2013, 21:24:11
Kaj pa suhi šampon? Ne vem, jaz bi se pomirjeval izogibala... :-\ Ali pa če jo tako postopoma spet poskusiš spravit v banjo (z veliiiko priboljškov), pa potem nagrajuješ vsak korak (npr. najprej par dni že samo vstop v kopalnico, potem da stoji blizu banje, da jo povoha, da samo stoji v njej,...). Nagrada je lahko tudi česanje, če praviš, da ma rada.

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 10 Junij 2013, 20:43:33
Če ponori že doma, jo boš z vožnjo kamorkoli še bolj v stres spravila. Glede samih pomirjeval sem tudi jaz skeptična, sploh ker frizer ni veterinar.... Pa tudi ne vem kakšna pomirjevala to dajo, da mačka ne mrdne? Moja se je zadnjič zbujala iz narkoze, še hodit ni mogla, nič, pa je godla in pihala na veterinarko da je kaj. Tako da se je kljub svoji nemoči zavedala vsega, pa ni bila vesela. >:D >:D (Samo je bil sam obisk pri vetu pač nujen.)

Z mokro brisačko si jo že kdaj "česala"? To bi bilo podobno temu kako se mačka čisti. Lahko vzameš tudi tisto rokavičko iz frotirja, al kako se že reče tisti brisački za na roko (kot žepek zgleda). Jaz bi jo najprej vsak dan tako brisala po hrbtu, vsaj probala bi. Če jo bo motilo, da je mokra, se bo pa še sama naprej zlizala. In je cilj dosežen.




niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 12 Junij 2013, 13:11:38
To kopanje, ki sem ga gledala, izvajajo na veterini. Ampak sem tudi sama malo skeptična - sploh, ker se mačka ne vozi preveč rada (pa še precej dolge vožnje imamo do katerekoli veterine), pa tudi z nekaterimi veterinarji nimam preveč dobrih izkušenj.

Sem poskusila z mokro brisačo, in moram rečt, da sem presenečena, ker ima dejansko manj mastno dlako. :) Tako da bom zaenkrat kar to prakticirala. ;) Hvala za nasvet!



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 Junij 2013, 19:03:02
super!  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #21 : 13 Junij 2013, 08:02:42
Veterinatrja pe nič obiskala?  :-\  ???

...ko bi bilo vse tako preprosto...
 

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 13 Junij 2013, 12:50:21
Veterinatrja pe nič obiskala?  :-\  ???

...ko bi bilo vse tako preprosto...

To je bilo meni namenjeno?
Sem zgoraj napisala, da sva bili pri veterinarju, kjer so mačko pregledali, ji vzeli  kri in je vse kot mora biti.



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 13 Junij 2013, 13:14:20
Veterinatrja pe nič obiskala?  :-\  ???

...ko bi bilo vse tako preprosto...

Saj je vse zelo preprosto - nicke si zamenjala.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #24 : 14 Junij 2013, 09:05:03
...verjetno...  :-[

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Cloe

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 24 Junij 2013, 00:58:37
V bistvu sem ugotovila da se mu dlaka zelo izboljšuje zdaj, ko mu dajem  jajčni rumenjak in da so mu mogoče primanjkovali samo kakšni vitamini.



Cloe

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 24 Junij 2013, 01:00:50
Glede frizerja sem pa že tudi premišljevala da bi ga dala malo postriči, zdaj ko so vroči dnevi:)
bi pa seveda poiskusila samo malo oklevam zaradi tega ogromnega straha pred vožnjo in glavnikom.