V sloveniji četrt milijona psov

Weaver · 13415


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1 : 11 Avgust 2013, 16:45:24
Najbolj priljubljeni so mešanci, bigli so tudi visoko, briardi niti ne...

http://www.siol.net/novice/slovenija/2013/08/najbolj_priljubljeni_psi.aspx


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 11 Avgust 2013, 18:06:54
hahaha, kakšna statistika....samojedov toliko kot jih je napisanih ni bilo v rodovno knjigo vpisanih odkar je pasma prisotna pri nas, torej cca 25 let....
pekinčani so pri nas zelo redki, če jih je nekaj 10 jih je veliko, podobno velja za maltežane...da o prinašalcih, NO in podobnih priljubljenih ne govotim. Vse ostalo so mešanci bolj ali manj podobni pasmi. Škoda, ker se na podlagi podobno netočnih podatkov vodijo tudi statistike ugrizov.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3 : 11 Avgust 2013, 19:06:15
Citiraj
Vse ostalo so mešanci bolj ali manj podobni pasmi

po domače, brez rodovnika

Meni osebno se zdijo številke čisto možne, bi sicer bilo zanimivo vedeti na kakšni podlagi so prišli do njih; tle imamo kar  porast huskijev in samojedov, so takšna fency šmensy pasma pa folk ne ve v kaj se spušča potem pa moram jaz jim psa domov pripeljat, ali pa dela sranje ker vidi v drugih pseh plen; me pa čudi da ni več colijev

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 11 Avgust 2013, 19:17:18
po domače, brez rodovnika

Mešanc mešanc. Zlatko do kolen in labradorc kot doga, ličnost po dlaki in če je velik sreče še mal po karakterju.

Si pa pri nas nemci res v porastu, sam ne una dvoriščna sorta za čuvat, ampak tapravi kot družinski člani. In marsikater ima z njimi resne probleme, ki jih s prejšnjimi (ne/rodovniškimi, mešanci..) niso imeli.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #5 : 11 Avgust 2013, 20:11:13
Zakaj probleme?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 11 Avgust 2013, 21:59:37
Kadar je število registriranih psov večje od števila vpisanih v rodovno knjigo nekaj ne štima....ker zaporedna  številka letošnjih mladičev v rodovni knjigi pomeni, da je bilo pred njimi vpisanih toliko in toliko psov, tudi tistih, ki so že davno mrtvi. Pasemskih psov, uvoženih in nevpisanih v slovensko rodovno knjigo pa je zelo majhno.
Torej..če je pri neki pasmi v zadnjih 22 letih vpisanih cca 1000 psov, v registru jih je pa 1500 pomeni da je vpisanih v register pod to pasmo cca 1000 psov, ki niso pasemski.
"Huskijev" je res zadnje čase precej, a dejansko je huskijev pri nas zelo malo, povprečno eno do dve legli letno. Če imamo 300 huskijev, je to že veliko.
Pri pekinezih je zadeva še veliko slabša, saj jih  skorajda lahko preštejemo na prste. Pa ne vem če je eno leglo letno.

Z nemci zna bit problem, ker je to deloven high drive pes, ki rabi redno zaposlitev (sprehodi ne zadostujejo). Velja tudi za lepotne linije, delovne so pa itak odtrgane in za ljudi, ki z njimi ne mislijo zelo resno delat niskakor niso primerni.
Če psu ne nudiš tistega, kar najbolj potrebuje (pri NO je to zaposlitev) potem imaš problem.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 11 Avgust 2013, 22:31:07
Jaz sem pričakovala da bo večje št. bokserjev glede na oglase za legla na tem forumu. Pekinezerjev (nerodovniških) se pa najde kar nekaj. Sosedi imajo letos spet leglo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 11 Avgust 2013, 22:37:12
Pekinezom podobnih je ogromno. Pekinezov je mogoče nekaj 10. Če sploh.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #9 : 11 Avgust 2013, 22:42:35
Hm, zanimivo potem vedeti, kje so vsi ti samojedi... ;D Jaz jih izredno redko vidim, huskyev vidim neprimerno več. Tale statistika očitno res malo mimo...glede rotvajlerjev bi se pa strinjal pa staffordov, jih je polno...

samo zanimivo, saj tudi nikjer ne piše, da mešanec z NO oziroma NO podoben mešanec ne more biti poln energije...saj nič ne rečem, verjamem da nekateri psi potrebujejo redno telesno vadbo pa mentalno zaposlitev, dejansko stanje je pa tako, da če bi jih en moj znanec maratonec vzel s sabo na tek, bi jih polovica poginila še preden bi se tip resno utrudil...da o sodelavcu ultra tekaču ne govorimo, pa baje je malinois še večji problem ne vem al zaradi karakterja ali 'kondicije'


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 11 Avgust 2013, 22:47:22
Zanimivo, ko sem se pogovarjala z lastnico rodovniškega pekinezerja nisem dobila občutka, da je imela težave pri nakupu (če je jih je res tako malo v SLO). Ja no jaz kakšne razlike med rodovniškim in nerodovniškimi nisem opazila. If it talks like a duck, quacks like a duck and walks like a duck.... So pa (nerodovniškega) samca morali dat operirat, ker je bilo nekaj narobe z očmi.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 11 Avgust 2013, 23:03:01
Pri nas imamo eno vzrediteljico pekinezov. Pa nima ravno ne vem koliko legel. Jih je pa moč dobiti v sosednjih državah.
Z malinovci ni veliko problemov samo zato, ker si jih načelima ne omislijo za na kavč ali  za na ketno ampak so več ali manj v lasti ljudi, ki z njimi delajo. Brez dela je enaka nadloga kot NO delovne linije


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 12 Avgust 2013, 08:33:35
hahaha, kakšna statistika....samojedov toliko kot jih je napisanih ni bilo v rodovno knjigo vpisanih odkar je pasma prisotna pri nas, torej cca 25 let....

Skratka, zdrava pamet vas ne jemlje resno!  :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 12 Avgust 2013, 11:30:45
Bom čist vesela ko bodo v telele statiskike začeli vpisovati tako kot je realno npr.:
piki-nez
šit-cu
maltiižan
samo-jed
huski
maljemut
nemši vovčjak
Skratka podoben pasmi  ;)

To, da je podoben pasmi še pač ni pasma. Ker po tem takem imam jaz težavo. Psica (velika kot mačka) zna tko zelo specifično med komunikacijo ''izjavit'' - ''mnjau'':If it talks like a cat, meows like a cat and walks like a cat... :P
In, če je že toliko iz pod časti za ponaredek napisat v CRP da je ponaredek (čeravno dober) -mešanec. Se bi morda vsaj splačalo vpisat X-samojed ali x-pekinežan...pač oznaka za dokaj podobnega temu ali temu. Hecno je, da se vsi z nerodovniškimi psi toliko usajajo v nepomembnost sledljivosti (torej rodovnika) a skočijo vsi užaljeni v zrak, ko se predlaga, da se jim naj reče mešanec ali vsaj x-tapata. V ostalo se ne bom spuščala.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 12 Avgust 2013, 11:40:39
Odvisno kaj smatraš pod zdrava pamet. Ker med registriranimi samojedi recimo (kjer situacijo najbolje  poznam) niso samo rodovniški samojedi in  nerodovniški kolikor toliko še podobni samojedom, niti ne zraven še tisti mešanci s samojedom, ki so bele barve, ampak je vmes cel kup mešancev s švicarskim belim ovčarjem, pa raznorazni mešanci belih pastirskih pasem, beli mešanci s huskijem ali malamutom in beli mešanci takih ali drugačnih špicev. Skratka vse, kar je belo in ima pokonci ušesa in/ali malo daljšo dlako, ki samojeda med predniki nikoli niti niso imeli..
Kar sicer niti ne bi bilo pomembno, kot že rečeno je psom vseeno v kateri predalček se jih da, a če se vodi neko statistiko, potem je ta ob napačnem inputu neuporabna in nesmiselna.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 12 Avgust 2013, 12:42:31
Lejta punci moji, ko sem kupil nerodovniškega psa, sem mislil, da sem se odločil pravilno, sedaj po skoraj dveh letih sem o tem prepričan. Takrat sem vas malce podražil, malce "bevskal" z vami, danes pa se mi ne ljubi več. Saj veste kako pravijo, pes in gospodar si postaneta sčasoma podobna. No naša mrcina ni nič huda in ne laja brez razloga.  ;)
Ste pa še vedno posrečene žverce, tako da ob nekaterih vaših strokovnih ugotovitvah še vedno nasmejim!  :P


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #16 : 12 Avgust 2013, 12:53:53
A maš bandoga?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 12 Avgust 2013, 12:56:47
Ah ne, on ima nerodovniško labradorko od rodovniških staršev. Ki bi bila lahko rodovniška menda, če njen "vzreditelj" ne bi bilo tako len in/ali požrešen.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #18 : 12 Avgust 2013, 13:01:00
me pa čudi da ni več colijev

Po mojem se ni 1000 borderjev v Sloveniji. Bodo pa kmalu, ce gre tako naprej. Zna bit, da kaksen tudi pristane v kategoriji skotski ovcar (ker je kao mejni skotski ovcar).

battito animale


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #19 : 12 Avgust 2013, 13:01:26
vzrejna prepoved? ???


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 Avgust 2013, 13:35:10
Meni se zdi za nemške ovčarje čist realno, pa zlate prinašalce, labradorce, bernije in maltežane tudi. Tukaj naokoli jih je polno, in po moje tudi v ostalih vaseh (v mestih verjamem da jih ni veliko).

Pa a kdo ve koliko je kraških ovčarjev v Sloveniji?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #21 : 12 Avgust 2013, 14:02:53
Maltezanov sploh na seznamu ni, kar ni prevec realno. Ziher ni vec pekincanov kot maltezanov.

battito animale


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #22 : 12 Avgust 2013, 14:18:25
Bom čist vesela ko bodo v telele statiskike začeli vpisovati tako kot je realno npr.:
piki-nez
šit-cu
maltiižan
samo-jed
huski
maljemut
nemši vovčjak
Skratka podoben pasmi  ;)

To, da je podoben pasmi še pač ni pasma. Ker po tem takem imam jaz težavo. Psica (velika kot mačka) zna tko zelo specifično med komunikacijo ''izjavit'' - ''mnjau'':If it talks like a cat, meows like a cat and walks like a cat... :P
In, če je že toliko iz pod časti za ponaredek napisat v CRP da je ponaredek (čeravno dober) -mešanec. Se bi morda vsaj splačalo vpisat X-samojed ali x-pekinežan...pač oznaka za dokaj podobnega temu ali temu. Hecno je, da se vsi z nerodovniškimi psi toliko usajajo v nepomembnost sledljivosti (torej rodovnika) a skočijo vsi užaljeni v zrak, ko se predlaga, da se jim naj reče mešanec ali vsaj x-tapata. V ostalo se ne bom spuščala.  ;)

Lunetta bi prodajala pasemske značilnosti ;D ;D ;D
.....sreča, da imamo vsaj kaj napisano v rodovnikih ala "sledljivost" in zdravstvene teste pa na lepotne titule ne pozabit; ti so pravi :o
Tako kat pravi: If it talks like a cat, meows like a cat and walks like a cat ; vzemi rodovnik (večino njih) pa si verz prepevaj zraven, ko boš delala domačo nalogo ;) :o ......... tisti pravi NO....... ;D ;D ;D



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 15 Avgust 2013, 13:13:05
Bom čist vesela ko bodo v telele statiskike začeli vpisovati tako kot je realno npr.:
piki-nez
šit-cu
maltiižan
samo-jed
huski
maljemut
nemši vovčjak
Skratka podoben pasmi  ;)

Jaz močno dvomim da so vsi "čistokrvni brez rodovnika" mešanci. Verjamem da bi DNK testi to tudi potrdili. Tole raziskavo bi po mojem lahko veliko boljše opravili. Jasno pa je da ne bo nihče želel priznat da njegov pes mogoče ni tisto za kar je plačal.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 15 Avgust 2013, 13:43:22
Citiraj
Jaz močno dvomim da so vsi "čistokrvni brez rodovnika" mešanci. Verjamem da bi DNK testi to tudi potrdili.
Niso. Sploh tisti iz prve generacije po rodovniških. Vendar je nekje treba postaviti mejo in najbolj enostavno je, če se pod pasemske šteje samo tiste, ki imajo znan izvor. DNA testi so zelo zanesljivi za dokazovanje starševstva (torej lahko določiš, ali je pes res potomec staršev, ki so navedeni v rodovniku ali pač tega in tega psa in te in te psice tudi pri mešancih), so pa dokaj nezanesljivi za dokazovanje kateri pasmi pripada pes, niti ni markerjev za vse pasme (med njimi je nekaj pri nas močno razširjenih). Torej bi bilo teoretično mogoče potrditi, da nerodovniški mladiči dejansko pripadajo rodovniškima staršema in bi v primeru, da imata oba opravljen vzrejni pregled lahko dobili rodovnik. V praksi se to dogaja izredno redko (čeprav ni nemogoče, ponekod vsaj), ker je precej komplikacij in je zelo drago in tisti, ki so si nabavili nerodovniškega psa zaradi cene, tega niti pod razno ne bi plačali.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #25 : 15 Avgust 2013, 16:00:34
tudi rodovnik ne zahteva dnk testa, torej razložite meni to logiko: vzrejni pregledi temeljijo na FCI standardu oz telesni oceni; torej če nerodovniški pes izpolnjuje vse telesne , karakterne in delovne značilnosti pasme ,ki jih postavlja FCI po kakšni logiki to ni pasemski pes ? če od hudme pes zgleda kot labradorec, se obnaša kot labroderec Je labradorec, namreč vrste so se pred sodobno genetiko definirale po izgledu oz telesnih značilnosti,
ni izvora ? tudi rodovnik ni zanesljiv podatek gleda na vse človeške faktorje (mislim da veste o čem tule govorim), zanesljiv je le dnk test

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #26 : 15 Avgust 2013, 20:37:46
tudi rodovnik ne zahteva dnk testa, torej razložite meni to logiko: vzrejni pregledi temeljijo na FCI standardu oz telesni oceni; torej če nerodovniški pes izpolnjuje vse telesne , karakterne in delovne značilnosti pasme ,ki jih postavlja FCI po kakšni logiki to ni pasemski pes ? če od hudme pes zgleda kot labradorec, se obnaša kot labroderec Je labradorec, namreč vrste so se pred sodobno genetiko definirale po izgledu oz telesnih značilnosti,
ni izvora ? tudi rodovnik ni zanesljiv podatek gleda na vse človeške faktorje (mislim da veste o čem tule govorim), zanesljiv je le dnk test

očitno res... >:D
http://www.dpbo-klub.si/


aja drugače sem pa danes v kamniku spoznal zelo kul Samo Jeda. Žal nisem vprašal za ime, zdel se mi je pristen


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 15 Avgust 2013, 21:56:02
Ja in? Pri rodovniških je te zadeve moč razjasniti in goljufijo/pomoto je moč odkriti tudi po več generacijah. Glede na to, da so začeli pri večini pasem že deponirati DNA vzorce plamenskih živali pa sploh kadarkoli.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 15 Avgust 2013, 23:30:24
He, he, še vedno vas muči, da mi niste uspele podtakniti odličnega labija za 1.200 EUR? :)


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #29 : 16 Avgust 2013, 00:12:31
Ja in? Pri rodovniških je te zadeve moč razjasniti in goljufijo/pomoto je moč odkriti tudi po več generacijah. Glede na to, da so začeli pri večini pasem že deponirati DNA vzorce plamenskih živali pa sploh kadarkoli.

hotel sem povedati to, da ima davor pač prav, ko pravi, da je dnk test edini 'zanesljiv'. rodovnik je pač list papirja