''Kazen mora bit vzgojna'' vs. ''pozitivna motivacija''

Lunette · 247323

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #30 : 05 Avgust 2013, 14:44:47
Zelo lep ja ::) pes ima rep med nogami, vlece se za lastnico in gleda naokoli, useda in ulega se pa s hitrostjo polza.

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #31 : 05 Avgust 2013, 14:46:20
Ne težko, nerazumljivo zgleda.. IPO3 pes se stepe z drugim in ne uboga lastnika, ki s dere na njega da naj neha. Ni mi logično no. Kako na to gledate v "visokih" krogih? Mate pse izšolane samo za na poligon, zunaj pa pozabijo na pravila? Tolk truda date v samo šolanje, pes pa na konc ne uboga v življenski situaciji.

Sam da ne bi kdo še o kaki interaktivnosti več govoru, vidmo zdej kje smo.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 05 Avgust 2013, 14:52:50
Ne težko, nerazumljivo zgleda.. IPO3 pes se stepe z drugim in ne uboga lastnika, ki s dere na njega da naj neha. Ni mi logično no. Kako na to gledate v "visokih" krogih? Mate pse izšolane samo za na poligon, zunaj pa pozabijo na pravila? Tolk truda date v samo šolanje, pes pa na konc ne uboga v življenski situaciji.

Sam da ne bi kdo še o kaki interaktivnosti več govoru, vidmo zdej kje smo.

Sploh ne vem kaj hočeš od mene  ???
Prvo govoriš o mrcvarjenju, zdaj govoriš o pretepu ...

In kaj ti naj odgovorim ???
Pes ki ima IPO III slepo uboga svojega vodnika, mu kuha čaj, ko je ta bolan in mu gre vsako jutro po časopis v trafiko ???

Če hočeš odgovor na konkretno zadevo vprašaj z imeni in datumi, če ne pa ti ne morem pomagat.
Aja, a vaši pozitivci se nikoli ne stepejo  ??? Glede na metodo dela se nikoli ne bi smeli  :P

LP
Igor


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #33 : 05 Avgust 2013, 14:53:12
Zelo lep ja ::) pes ima rep med nogami, vlece se za lastnico in gleda naokoli, useda in ulega se pa s hitrostjo polza.

Res lep primer, kaj dobimo s takim šolanjem  ;) V cajtih mojega obiskovanja tečajev se je tričetrt psov tkle držalo, ker jim po dveh urah cukanja res ni drugega preostalo.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #34 : 05 Avgust 2013, 14:53:51
pa za spremembo kakšno bolj luštno vodičko

http://www.youtube.com/watch?v=XHXSeDWvyQc

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #35 : 05 Avgust 2013, 14:56:15
Citiraj
Sploh ne vem kaj hočeš od mene   

želijo te konvertirat, da bi spregledal in videl svetlo ehm pozitivno metodo ;)
pri jehovcih človek vsaj dobi knjigo zastonj

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 05 Avgust 2013, 15:37:02
Daj no Igis, valjda da nas vaši (resnično) vrhunsko izšolani psi namažejo naše maze na vsakem koraku. Ne grem tekmovat sploh. Nese najslabši vaš najboljšega našega vsaj za 10pik.  Ja pa cena takega šolanja za psa visoka, in če se ne motim ne zdržijo vsi pa gre včasih kakšen tudi v kakšno skladišče za čuvaja.
Drugače pa, če se že oglašaš v temo ki je na resnično nizkem nivoju, daj gor še kakšen posnetek tvoje psice, da bodo tisti, ki jim je vrhunec znanja da gre pes na poleg  meter od vodnika videli, kako zgleda res vrhunska poslušnost.


Citiraj
en tak lep primer koehlerja

rep dol, ušesa nazaj, rit vleče vase, brez pozornosti, brez življenja, na obratih se vleče, počasno vsedanje in vleganje -  Žalost.

Citiraj
pa za spremembo kakšno bolj luštno vodičko

nekoliko boljše delo, a še vedno brez pravega veselja, z zelo počasnimi odpoklici. In ena tipična: vodnica reče psica je uptrujena - čez par sekund psico zaradi nepozornosti pribije z bodečko da cvili (takle pes ne zacvili kar tako)

Glede tistega linka 5 let nazaj pa fino, nekateri od takratnih gorečih nasprotnikov "mehkih" metod, jih sedaj sami uporabljajo.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #37 : 05 Avgust 2013, 15:50:01
Mate pse izšolane samo za na poligon, zunaj pa pozabijo na pravila? Tolk truda date v samo šolanje, pes pa na konc ne uboga v življenski situaciji.
Sam da ne bi kdo še o kaki interaktivnosti več govoru, vidmo zdej kje smo.

Ah Nika, če ne bi že vabil v "življenske situacije" bi še kaj dal na to tvoje pisanje...............in ja kot sem že dejal; lahko ob 15.00 skozi cente recimo Ljubljane odpnemo pse ali pa kje drugje, kaj drugega. Ni nobenega problema ;). Ne na poligon.
 Pa na Lunetto in Lanabelo ne pozabit.
....da ne bi preveč o interaktivnosti ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #38 : 05 Avgust 2013, 15:51:58
Citiraj
valjda da nas vaši (resnično) vrhunsko izšolani psi namažejo naše maze na vsakem koraku. Ne grem tekmovat sploh. Nese najslabši vaš najboljšega našega vsaj za 10pik.  Ja pa cena takega šolanja za psa visoka,

torej če povzamem: jasno je (in navsezadnje tudi logično) da klasika producira bolj poslušne pse ,vam osebno pa podrejeni psi ne odgovarjajo in menite da tudi drugim ne bi smeli ? imate zelo velik problem dojemanja da nima vsak lastnik psa istih pogledov kako se bi slednji moral vesti;

bi pa bilo zanimivo recimo da IgiS demonstrira svojega psa, Lunette pa njene; bi se nemara mi ostali kaj naučili  ;)



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #39 : 05 Avgust 2013, 15:59:30
Zelo lep ja ::) pes ima rep med nogami, vlece se za lastnico in gleda naokoli, useda in ulega se pa s hitrostjo polza.

Ma podemonstrirajte že enkrat vše uleganje, sedenje,......izven poligona seveda........ko se vam zahoče ;)
Ne klatite neumnosti in pač dokažite v praksi ;)

Drugače pa, če se že oglašaš v temo ki je na resnično nizkem nivoju, daj gor še kakšen posnetek tvoje psice, da bodo tisti, ki
rep dol, ušesa nazaj, rit vleče vase, brez pozornosti, brez življenja, na obratih se vleče, počasno vsedanje in vleganje -  Žalost.


Kdo spoh si, da tako hitro sodiš o nivoju "tvojega" foruma al kako ???
Podemonstriraj nam kako morajo zgledati te vaje  "na cesti", vendar že enkrat...........pa na priboljške slučajno ne pozabit ;)
Z Niko se povsem strinjava ;) :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #40 : 05 Avgust 2013, 16:01:04
Ko bos ti, bom tudi jaz ;) na poligonu in izven.

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #41 : 05 Avgust 2013, 16:02:42
Citiraj
Ja imela sem še tretjo možnost: prepustiti psa temu, da gre pod avto.

Ne Jst: tretja možnost je: navadna ovratnica, pod njo pa zatezna. Dvojno pripenjanje. Če navadna popusti, se ujame na zatezno.

Citiraj
torej če povzamem: jasno je (in navsezadnje tudi logično) da klasika producira bolj poslušne pse

Ne. Pomeni, da oni trenirajo za tekmovanja v IPO in imajo posamezne vaje u nulo precizno narejene. Za razliko od nekaterih, ki dajejo v nič vse, ki delajo drugače, mi ni  težko povedat, če je nekdo na svojem področju zares dober.

Citiraj
.izven poligona seveda...
Tukaj smo govorili o poligonski poslušnosti. Tudi na posnetkih je (zelo slaba in zanikrna) "poligonska" poslušnost.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #42 : 05 Avgust 2013, 16:05:02
Ko bos ti, bom tudi jaz ;)

Sem že, vsaj malo ;)........kaj pa ti ???.
Če ne veš kako "hkrati" pa Niko vprašaj, beri ;)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #43 : 05 Avgust 2013, 16:06:04

Tukaj smo govorili o poligonski poslušnosti. Tudi na posnetkih je (zelo slaba in zanikrna) "poligonska" poslušnost.

Pa o pratipskih psih, zlatih ribicah, zajčkih.........bla bla bla ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #44 : 05 Avgust 2013, 16:06:38
nekako se mi zdi , da bi potem se izgovarjale da itak od IgiS pes ni pokazal nič veselja. Žalost ! ;)

ampak resnično bi me zanimalo videti dobrega klasika in  pozitivca v urbanem demonstrativno skupaj v praksi

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #45 : 05 Avgust 2013, 16:07:13
Sem že, vsaj malo ;)........kaj pa ti ???.
Če ne veš kako "hkrati" pa Niko vprašaj, beri ;)

Nisem vidla, lahko se enkrat?

Kako hkrati kaj ???

Davor tvojega videa tudi se nismo videli :)

battito animale


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #46 : 05 Avgust 2013, 16:08:38
Greva skupaj na poligon in potem v mesto oz. kamorkoli.
Izberi kje, kdaj in kaj ;)

....pa ker vejo drugi, da sem; obstaja tudi tvoj posnetek?
Pa brez sprenevedanja draga deklica ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #47 : 05 Avgust 2013, 16:11:14
Citiraj
Davor tvojega videa tudi se nismo videli

ne se na Davorja izgovarjat, jaz sem amater niti klasike ne uporabljam, ne premorem jaz tega silnega kinolškega znanja in izkušenj kot stalno  poudarjata ti in Lunette;
mislim da je ideja zelo dobra in bi vso to teoretiziranje tle gori preneslo v dejansko prakso, za IgiS pa je tudi to priložnost da pokaže kaj se da narest tudi na drugačen način in ne zgolj tisti, ki ga propagira tale naš mali kult tle

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #48 : 05 Avgust 2013, 16:14:24
ne se na Davorja izgovarjat, jaz sem amater niti klasike ne uporabljam, ne premorem jaz tega silnega kinolškega znanja in izkušenj kot stalno  poudarjata ti in Lunette;

Ne se zdej izgovarjat... si amater, hkrati pa imas dovolj znanja, da kritiziras vse po vrsti :) jaz sem tudi amater, in?

pidog imam samo posnetek BBH izpita, ti to ustreza ali ne velja, ker je poligon?

battito animale


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #49 : 05 Avgust 2013, 16:19:54
Ne se zdej izgovarjat... si amater, hkrati pa imas dovolj znanja, da kritiziras vse po vrsti :) jaz sem tudi amater, in?

pidog imam samo posnetek BBH izpita, ti to ustreza ali ne velja, ker je poligon?

Ma seveda ustreza :).
Izven poligona pa kar povej; saj imaš izpit za psa spremljevalca, katerega namen je ??? .......... lepo druženje ob in na izpitu ;D :o ;D
Koliko pomeni BBh (ker ga nimam 8) ) v praksi, pa kar povej kje bova preverjala izven poligona. Ti s šolanim, jast z vzgojenim ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 05 Avgust 2013, 16:21:44
Citiraj
nekako se mi zdi , da bi potem se izgovarjale da itak od IgiS pes ni pokazal nič veselja. Žalost !
Nikakor. Brez izrazitega veselja do dela danes na IPO tekmi ne prideš nikamor.

Citiraj
ampak resnično bi me zanimalo videti dobrega klasika in  pozitivca v urbanem demonstrativno skupaj v praksi
med DOBRIM "klasikom" in DOBRIM "pozitivcvem" ne bi smelo biti nobene razlike.

Sicer pa, moje patipske zlate ribice lahko vsak vidi na linku v mojem podpisu. Tukaj je ena poslušnost izpred dveh let, slaba in polna napak (posneto je bilo z namenom te napake videti).
http://www.youtube.com/watch?v=-StrrByX-oU


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #51 : 05 Avgust 2013, 16:24:46
Kot je že Nika dejala ;D ........... dejmo ta cirkus malo v realnost spravit; saj PM edina proizvaja "trajnost" tako, da za vas res ne vidim problema. Klasikom se bolj gate tresejo ;D :o ;D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #52 : 05 Avgust 2013, 16:27:51
med DOBRIM "klasikom" in DOBRIM "pozitivcvem" ne bi smelo biti nobene razlike.

Pa tako konstruktivna debata, ki bo zopet šla v nič  ;D :o ;D



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #53 : 05 Avgust 2013, 16:35:56
No jaz mislim, da je ideja zelo dobra, ker tele verske debate  bodo na pesjanarju šle v nedogled; Lunette zase pravi, da ni zgolj navadna lastnica  psa in obvlada pozitivnost ; IgiS pa tudi koliko vem premore kredibilnosti;ostali bi se iz tega marsikaj naučili;

Citiraj
med DOBRIM "klasikom" in DOBRIM "pozitivcvem" ne bi smelo biti nobene razlike.

kar zgolj pomeni, da sta obe metodi validni in stvar izbire ter želje lastnika kakšnega psa bi rad imel; nekaj kar izredno težko sprejemate

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #54 : 05 Avgust 2013, 16:36:47
.....Samo tukaj je vprašanje ali se da samo s pozitivnim pogojevanjem in postopnim oblikovanjem izšolato psa, (popolnoma brez korekcij)-
Ja se da .
(in ponovno - ni pa niti enostavno niti racionalno niti nujno potrebno)


Dejte malo pokomentirat izjavo Deteljice, pristaši samo PM  ???



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 05 Avgust 2013, 16:40:24
Jej kak zanimivo, da eni klasične metode dela (ja večkrat bi morale bit v narekovajih, priznam) enačite z IPO. No pa, če jih že enačite bi blo fino, da jih ne prodajate lastnikom, ki imajo doma kavč pse, v mestu bi naj bili kulturni, poligonsko poslušnost pa izkusijo 2x tedensko v dveh do treh mesecih tečaja.

Ker ''klasične metode dela'' kot take ala Koehlerjeva metoda temeljijo na čem? ''Negativnih krepilih'' in ''pozitivnih kaznovalih''? Podkrepljeno predvsem z uporabo pripomočkov ali bolje rečeno ''bergljami''. V grobem rečeno seveda. Potem so odsopanja v mnogo smeri. Tiste dobre izvedbe morda še izgledajo.

Ampak tako realno gledano, če se spustimo dol z oblakov IPO športa bodo tečajniki po končanem tečaju s psom kaj? Tekmovalno usmerjeni?
Ker še tako učinkovita metoda, ki temelji na takšnih podkrepitvah odpove, če vodnik želi psa na fleksu. Ali pa je skrajno nesmislena, da psa korigiraš v poligonski poleg, ko pa na sprehodu enkrat ohlapno zahtevaš vsaj meter stran od vodnika, na poligonu tik ob nogi, spet ob sprehodu po mestu pa med ljudmi spet teraš novo distanco stran od vodnika. Kje je potem fora v natančnosti, če pes vsakič posebej dobi za isto gibanje (torej gibanje naprej) korekcijo enkrat tu drugič tam. Doslednost my ass. ::)
Pri tem se ne vpikujem v poligonsko šolane pse. Ampak take čist povprečne lastnike, ki obiščejo tečaj pa nikoli več ne pomislijo na delo s psom. Pa na vse tiste domače preizkuševalce metod, ki jih niti ne razumejo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #56 : 05 Avgust 2013, 16:42:54
kar zgolj pomeni, da sta obe metodi validni in stvar izbire ter želje lastnika kakšnega psa bi rad imel; nekaj kar izredno težko sprejemate

Ampak samo na papirju ;) .......... v praksi za PM šele prihajajo časi ;D ;D ;D

Jej kak zanimivo, da eni klasične metode dela (ja večkrat bi morale bit v narekovajih, priznam) enačite z IPO. No pa, če jih že enačite bi blo fino, da jih ne prodajate lastnikom, ki imajo doma kavč pse, v mestu bi naj bili kulturni, poligonsko poslušnost pa izkusijo 2x tedensko v dveh do treh mesecih tečaja.

Lunetta, ti se sprenevedaš :o ;D ............ma ravno o tem govorim ;)
Izvoli že enkrat, pa kaj poučnega pokaži :o :o :o
.......da nekje končno vidimo to "trajnost" ;D ....... kaj ne Nika, LA&LU ;)

No jaz mislim, da je ideja zelo dobra, ker tele verske debate  bodo na pesjanarju šle v nedogled; Lunette zase pravi, da ni zgolj navadna lastnica  psa in obvlada pozitivnost ; IgiS pa tudi koliko vem premore kredibilnosti;ostali bi se iz tega marsikaj naučili;

Davor, Lunetta prevzgaja pse in psi izpod njenih rok še niso videli registra. Ni to kar tako  ;D ;D ;D




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 05 Avgust 2013, 16:49:16
Citiraj
.....Samo tukaj je vprašanje ali se da samo s pozitivnim pogojevanjem in postopnim oblikovanjem izšolato psa, (popolnoma brez korekcij)-
Ja se da

To je seveda res, vendar ko je govora o metodah s pozitivno motivacijo vedno govorim še o negativni kazni.
To, kar je pisala Deteljica pa se je nanašalo na skrajnost, ko delaš izključno z nagrajevanjem brez KAKRŠNEKOLI korekcije, ne samo fizične ampak psu niti ne rečeš ne. Kar je seveda možno ampak hkrati zahteva od vodnika da ne naredi nobene napake, da vnaprej predvidi vse možne situacije...skratka po nepotrebnem si močno zakompliciraš življenje. Ampak kdor ima veselje...

Mislim da bi bil skrajni čas, da nehaš namenoma zamenjevati pojme.

Citiraj
Ali pa je skrajno nesmislena, da psa korigiraš v poligonski poleg, ko pa na sprehodu enkrat ohlapno zahtevaš vsaj meter stran od vodnika, na poligonu tik ob nogi, spet ob sprehodu po mestu pa med ljudmi spet teraš novo distanco stran od vodnika

Zakaj. saj pes loči različne vaje. Šolski poleg, kadar se to od njega zahteva, ohlapen povodec - drugo povelje, pri srečavanju na ozkih prehodih drugo povelje za hojo za vodnikom, dodaš lahko še vleko pri canicrosu.....


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #58 : 05 Avgust 2013, 16:52:02
Dejte preroki ta cirkus malo v prakso spravit ;D ;D ;D

Mislim da bi bil skrajni čas, da nehaš namenoma zamenjevati pojme.

....ima Nika super predlog ;)



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #59 : 05 Avgust 2013, 16:59:48
 :D :D :D :D :D :D :D ... zakon ste !