''Kazen mora bit vzgojna'' vs. ''pozitivna motivacija''

Lunette · 248534

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #120 : 05 Avgust 2013, 22:13:57
Poligonska poslušnost izvedena v mestu, slaba poligonska poslušnost izvedena v mest ...... jasno je samo, da je za LA&LU to kar je na posnetku s smrkljastim psom, (upam da sem zadel profil PM jev) znastvena fantastika.
In vidita v tem se moja vzgoja, šolanje razlikuje od vašega  ;) ; podobno kot v filmu brez povodca po ulici ;) ; za to ni potrebna poligonska poslušnost ampak samo poznavanje uporabljenih vaj, ki se "brezpogojno" izvršujejo po nakjučnem vrstnem redu, ob vsakem času, razpoloženju. Smrkljem tudi niso potrebni priboljški in kliker, da bi se neka vaja, sklop izvrši ;) itd. itd.,

.........ampak to zagotovo že veste, saj ste profiči, prevzgojitelji in ne mi, amaterji, rednekovci, vzgojitelji

PS
Posnetek hoje po mestu je seveda zrežiran ;) in za take kadre se upam trditi, da ne bi potreboval ravno kakšnega pretiranega poligonskega drila........samo poligon na licu mesta, da bi posnetek lepše izgledal, izbrali najlepšega.


No Lilit, najprej mi ;)
https://www.youtube.com/watch?v=nX8h6pugm24




IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #121 : 05 Avgust 2013, 22:16:27
Seveda je smisel šolanja, da imaš vzgojenega psa...ampak a je smisel šolanja poligonska IPO vaja za v mesto  ???
Če se že ustaviva pri tem, da za učenje lepe hoje na povodcu uporabljaš ''prvine'' poligonske poslušnosti...kako potem pes na sprehodu/izletu opravlja potrebo, če pa mora tebe v učke gledat? In kaj se dogaja potem, če si že površen lastnik in psu dovoliš iztrebljanje (seveda upam, da vsaj toliko dosleden, da pobereš za njemu) pa se npr. zatezna ovratnica obrne psu na vratu? Ker domnevam, da potem pes ni več v pravilni poziciji poleg. Ali prevečkrat videno uporabljeno korekcijsko sredstvo na fleksih? Kje je potem fora uprabe morda niti ne slabe metode v Real lifu  ???

Iz katerega cirkusa si pa ti ušla  :o :o :o :o :o :o


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #122 : 05 Avgust 2013, 22:18:51
No Lilit, najprej mi ;)

Samo zate :)

http://www.youtube.com/watch?v=ICAE2z72B44

Zdej pa samo se Davorja cakamo, ne :P

battito animale


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #123 : 05 Avgust 2013, 22:25:19
Hvaaaala Lilit. Lepo izvedeno, pohvalno! ............... seveda, če imaš najpametnejšo pasmo na svetu ;D , ki seveda terja tudi svoj davek tako da .............. s tržnice, mimo kopališča do SKPŠ, na trg, na kavo, pa po Čevljarski nazaj, čez prehod z rdečo lučjo in na štart ;D ........ še zmeraj pristanem na povabilo ;)

Iz katerega cirkusa si pa ti ušla  :o :o :o :o :o :o

Za deveeetimi gorami in deveeetimi vodami je nekoč živela.....  :o :o :o



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #124 : 05 Avgust 2013, 22:50:12
Citiraj
Je kdo na forumu, ki uporablja tisto skrajnost pozitivne motivacije, ko pes vedno naredi vse prav in samo nagrajuješ... Brez "ne", "e-e" in podobnih... Da pes praktično nima možnosti razviti vecenja, ki ga ne želimo.

Po moje ne. Si čist preveč zakompliciraš življenjem sebi in psu. So pa nekatei hard core klikeraši zelo blizu temu.
Zdej ko smo pri nagradah in kaznih, je pri meni velika razlika med šolanjem in vzgojo. Pri šolanju potrebe po kaznih skorajda ni - ok, če mi vstane s prostora zdaj, ko točno ve da ne sme, jo včasih primem za tasladke ko jo peljem nazaj (za ovratnico jo ne morem ker jo nima). Sicer pa drugega kot time out, kadar je raztresena ni. Obstaja "ni  dobro" ali pa "še enkrat", "popravi", "pazi" in podobno, kar pa ni mišljeno kot kazen ali grožnja ampak samo kot informacija, da se bo treba bolj potruditi. Nagrade so hrana med samo vadbo, igra- cufanje, metanje žogic po vaji. Seveda tudi pohvala, za sprostitev lahko skakanje vame, božanje, trepljanje in podobno pa zanjo ni nagrada. seveda je možno narediti tudi precej dolg skolp vaj (recimo skupaj z odlaganjem tudi uro) brez nagrad, takrat na koncu čaka posebej velika nagrada.

pri vzgoji - torej tisto, kar nekateri imenujejo real life, so pa tako kazni kot nagrade predvsem "življenske" torej: za lepo vedenje so nagrade: prostost, igra z drugimi psi, kopanje v vodi, crkljanje pri znancih in tujcih. Hrana ali igra bolj poredko, ponavadi v kombinaciji s kakšnim trikcem (recimo: dotik dlani (pes pride k tebi) sledi trikec ki ga ima rad in hrana, igra...) Kazni pa so: konec igre, konec prostosti - (z lepo hojo na povodcu ali z lepim poleg brez povodca pa kakšno lepo izvedeno vajo poslušnosti se lahko odkupi), Za zelo hudo napako povodec in takojšen konec sprehoda. Odlične kazni so tiste, ki si jih z neuboganjem nakopljejo sami (recimo: skok v vodo na prepovedanem mestu - zaradi strmega brega ne more ven - plavanje po možnosti proti toku do mesta, kjer je možno priti ven) V tem smislu.

Lilit: lep izpit, čestitam.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #125 : 06 Avgust 2013, 07:19:06
tale bodoči policijski pes pa uboga bolj švoh...mogoče zato, ker vodnik bolj površno izgovarja nemške komande, ja, sicher :)

https://www.youtube.com/watch?v=vAmY_YS9Gp0


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #126 : 06 Avgust 2013, 07:43:57
Odlične kazni so tiste, ki si jih z neuboganjem nakopljejo sami (recimo: skok v vodo na prepovedanem mestu - zaradi strmega brega ne more ven - plavanje po možnosti proti toku do mesta, kjer je možno priti ven) V tem smislu.
ali pa recimo skok v vodo na prepovedanem mestu - doživi neprijetno žgečkanje dveh 1.5V baterij.......v tem smislu. So si kazen nakopali čisto sami ;D.
..........ob pravilni uporabi popolnoma ista funkcija; mučenje :o ;D
Da o "tajmingu" sploh ne govorimo, primerjamo ;D ;D ;D

PS
O veličini fizičnega, psihičnega "mučenja" pa kristalno kroglo povprašaj ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #127 : 06 Avgust 2013, 09:17:17
Lilit: lep izpit, čestitam.

Hvala, ampak v resnici ni bil najlepsi :-[ mene so totalno izdali zivci in odlaganja nisva uspeli izpilit do konca, tako da mi je vmes enkrat vstala :-[

Hvaaaala Lilit. Lepo izvedeno, pohvalno! ............... seveda, če imaš najpametnejšo pasmo na svetu ;D , ki seveda terja tudi svoj davek tako da .............. s tržnice, mimo kopališča do SKPŠ, na trg, na kavo, pa po Čevljarski nazaj, čez prehod z rdečo lučjo in na štart ;D ........ še zmeraj pristanem na povabilo ;)

Pasma ima seveda dolocene prednosti, ni pa prisla na svet z daljincem ;) glede na to, da zivim v mestu, se po ulicah in prehodih za pesce sprehajamo vsak dan, na kavo pa tudi hodita z mano, ja...
Davek, hm, sem imela sreco, da nikoli ni kazala tendence preganjanja prometa ;) so pa seveda druge negativne plati...

battito animale


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 06 Avgust 2013, 09:38:25
Ne Jst: tretja možnost je: navadna ovratnica, pod njo pa zatezna. Dvojno pripenjanje. Če navadna popusti, se ujame na zatezno.

Potem je kljub temu pripet tudi na zatezno.
V bistvu ne razumem finte. A imaš sliko?
(Sicer česa podobnega žedolgo ne potrebujemo več, me pa vseeno zanima.)



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #129 : 06 Avgust 2013, 09:48:33
No, pa dajmo tukaj en primer hoje v mestu brez povodca...next level canine, metoda treninga se imenuje 'talking dog'...a kateri od vaših psov lahko temu parira oz preseže?


https://www.youtube.com/watch?v=KBlcMV5rXvA

Veliko takih poznam.
Samo da pri nas zakon to prepoveduje.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #130 : 06 Avgust 2013, 09:58:48
..torej kje so vaši posnetki, do sedaj je edino Lanabela pokazala nekaj
Jaz sem link do tistega edinega "poleg", ki ga imam (namreč ne bom se sedaj snemala zato da bom tu nekomu nekaj dokazovala), že večkrat pripela in ga res ne bom še v to temo, sploh ker karkoli težko dajem kot primer dela po PM, saj psica ni bila od mladiča delana po PM in so posledice zelo vidne in tudi celo še sedaj ni ravno pravi PM. Mi je pa zelo žal, da nimam nobenega posnetka od prej da bi se videla razlika kako je delala ko so bile pretežno korekcije (lahko bi sicer naredila kakšnega - kako ji dol pade ob korekcijah, ampak če kdo tu misli, da jo bom izpostavljala temu samo zato da nekomu tu dokažem, potem ga rajši povabim da pokažem kar na njem) in kako dela ko je pretežno PM in pa nobenega posnetka ko jaz delam s tremo, da bi se videla razlika kako samo razpoloženje vodnika lahko vpliva na določene pse.

Kar se tiče vodljivosti po mestu - če mi lepo hodi zraven na popuščenem povodcu, bi sigurno tudi brez, ampak glede na to, da jo iz obzirnosti do drugih vozim tam, kjer je večje št. ljudi pripeto in kot se Davor strinja - imajo vsi psi, pa naj bodo še tako lepo vzgojeni, "kosmata ušesa", zakaj bi riskirala ali kazen, ali pa bedarijo (99,99% da je ne bo naredila, ampak zaradi tistega 0,01% jo ob prometnicah pač ne mislim spuščat zato da nekomu nekaj dokažem).

Rooxye, meni je tudi ta način všeč, ampak imam čisto premalo samokontrole in preveč različnih želja za kaj takega, tako da delam zelo podobno kot ti in temu primeren je rezultat - s psico odlično shajava, ni pa seveda popolna (kater pa je??), ampak a si predstavljate kaj bi bilo, če bi se jaz dosledno držala tega? Matr bi bila verjetno edina na svetu s popolnim psom (aja ne.. niti takrat ne bi bila, ker enim tu ni všeč, če pes ne drži uhljev in repa dol, zame bi bil pa del popolnosti ravno to, da vse to drži pokonci vedno).  :P



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #131 : 06 Avgust 2013, 10:12:27
Citiraj
Potem je kljub temu pripet tudi na zatezno.
V bistvu ne razumem finte. A imaš sliko?

Zagotovo imam kakno sliko (uporabljeno je bilo pri štrumfu in ene parkrat pri silverci) samo se mi resnično ne ljubi iskati. Saj je čisto preprosto. Psa imaš pripetega na navadno ovratnico. Zatezna je pod njo za rezervo, lahko je pripeta na isti karabin kot navadna, še bolj varno je, če imaš dva karabina (ponavadi na istem povodcu). Dokler je navadna ovratnica na svojem mestu, zatezna ne deluje, niti ne veš da je tam. Če se navadna ovratnica strga/sname se pes ujame na zatezno. Zna bit zoprno, če je pes ravno "u šusu", ampak bolje še vedno kot da gre pod avto.

Citiraj
Samo da pri nas zakon to prepoveduje.
Sicer ti pri resnično dobro izšolanem psu ne bo prav noben težil, če med vajo poleg po cesti ne bo med vama povodca. Je pa res, da zaradi zakona ni več prave motivacije za tovrstno šolanje. Imela sem nekoč psico veliko boljšo od onega malinovca na posnetku, ker je delala bistveno bolj sproščeno in je znala še marsikaj drugega kot poleg in sedi. Od sedanjih bi se dalo narediti Laki v tednu ali dveh, če bi se mi ljubilo. Druge so za kakršen koli podvig večji od kroga po polju prestare.


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 06 Avgust 2013, 10:16:27
Zagotovo imam kakno sliko (uporabljeno je bilo pri štrumfu in ene parkrat pri silverci) samo se mi resnično ne ljubi iskati. Saj je čisto preprosto. Psa imaš pripetega na navadno ovratnico. Zatezna je pod njo za rezervo, lahko je pripeta na isti karabin kot navadna, še bolj varno je, če imaš dva karabina (ponavadi na istem povodcu). Dokler je navadna ovratnica na svojem mestu, zatezna ne deluje, niti ne veš da je tam. Če se navadna ovratnica strga/sname se pes ujame na zatezno. Zna bit zoprno, če je pes ravno "u šusu", ampak bolje še vedno kot da gre pod avto.

Razumem, hvala.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #133 : 06 Avgust 2013, 10:18:28
Se mi zdi, da mogoče malo komplicirate s temi zateznimi. Jaz imam zatezno (tako fajn, okroglo, od Hunterja, ki povrh vsega še dlake ne uničuje) s sponko, ki jo nastaviš na primerno dolžino - torej da psa ne zateguješ sploh nikoli če ne želiš. Edini problem ki ga imam jaz s to ovratnico je, da vedno uspem kupit preveliko in smo tako že dve izgubili, ker ko je psica spuščena in dirka, poskakuje ali se valja, ji zna ta ovratnica past dol.

http://media.mediazs.com/bilder/hunter/round/soft/dog/collar/black/1/300/98487_hunter_halsband_round_1.jpg



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #134 : 06 Avgust 2013, 10:21:11
Je kdo na forumu, ki uporablja tisto skrajnost pozitivne motivacije, ko pes vedno naredi vse prav in samo nagrajuješ... Brez "ne", "e-e" in podobnih... Da pes praktično nima možnosti razviti vecenja, ki ga ne želimo.
Odvisno od psa.  :)
Pri mladički je skorajda šlo tako. Kar se vzgoje tiče. Ni bila tam do kakega leta spuščena brez kontrole. Če je pa že bila sem poskrbela, da je to bilo na dovolj varnem mestu, da mi ni bilo potrebe vpit ''neeeee na cesto''  ;) In ja bi lahko rekla, da nisva uporabljali ne-jev kot takih. Ne da je težko, je pa drugače. ''Ne'' izustiš že z navade. :P Samo je pa nekaj tukaj. Uporabljala sem pa sistem negativne kazni.

Ne pa kar se tiče vaj. Tam sem in še malo iz navade ter malo, ker pomaga dajem samo signal, da ne bo šlo. Ravno toliko, da psa ne frustriraš. Ni to ravno kreganje ''neee!'' ampak ''ne splača se ti probaj drugače''. Če vidim, da po kakšnem poskusu ali dveh ne gre na bolje. Ustavim vajo sama in razmislim kako naredit drugače, da bo zadeva stekla.

Pri odraslih psih, ki so izkusili ravno obratne sisteme pa ni šlo povsem brez kazni. Ampak tudi te so bile tako lepo negativne in podkrepljene z dovolj motivacije, da so tudi redko kdaj bile uporabljene. Huh dosti manjkrat kot kazni od prej. Žal je pa pri eni psici trajalo skoraj leto, da se je ''odprla''. Danes pri njej že samo namig, da bo dobila kaj ukinjeno pomaga  >:D

Če pa sprašuješ dotično za popuščen povodec ja je šlo pa pri vseh (tudi ne mojih) brez besednih ''nejev e-e jev''. Ne pa samo na pozitivno motivacijo. Že zato, ker so to včasih psi, ki niti ne obrajtajo hrane ali igre. In potem so nagrade okolje. To pa moraš zbalansirat z negativno kaznijo. Tisto, kar je bilo kazni jih je bilo malo. A ravno dovolj, da so dojeli koncept. ''Če vlečem ne grem niti cm dlje kot sem si želel kvečjemu grem nazaj''. In ''če želim do točke B pridem tja po hitrem postopku, če le grem s karabinom visečim na ovratnici''. Pri tamali sem pa že od začetka uporabljala oprsnik. V dobi pubertete je bil pripet spredaj. Pri tavečjih pa vse od haltija, do oprsnika, do samo namotanega povodca okoli prsnega koša...mi je blizu TTouch način vodenja psov. In vse temelji na sistemu motivacije in kazni na način, da pes sam odloča ali bo hodil ali ne. Za te načine sem se odločila iz preprostega razloga. Ker psu jasno dam vedet, kje želim, da se nahaja karabin (visi pod brado in ni zategnjen ne na stran, ne navzgor) ter da ne želim nobenega pritiska. Ker imam rada feer play to tudi sama izvajam. Ti ne vlečeš - jaz pa tebe ne.

Kdor vidi samo rožice pa marjetice tukaj se moti.  ;) Že z razlogom, ker je na nek način negativna kazen lahko že to, da mu ne omogočiš piz$%& (torej je kazen npr. sledni povodec, ker ga v trenutku neumnega prebliska onemogočiš). Tako tudi pri pozitivni motivaciji psa soočiš s kaznijo. Je pa res, da ji pozitivci tako ne pravijo iz preprostega razloga, ker smo vsi navajeni, da kazen pomeni nekaj slabega, grobega. Pa še to je. Da vsi, ki vsaj približno znajo uporabljat pozitivno motivacijo psa redko kdaj sploh rabijo kaznovat. Ker zakaj bi ga pa, če pa pes že v osnovi želi počet sebi v korist. Pa še tisti, ki psa dobro ''preberejo'' uporabljajo za motivacijo pravzaprav marskikaj. Tudi to kar bi lahko bilo prepovedano. Iz tega dobiš idejo, da je psu vse nagrada, kar je res. Tako, da če ti kot vodnik poskrbiš za zabavo je pes ne bo iskal stran od tebe, ker je s tabo tako fajn  8) Bi pa rekla, da tisti res skrajni klikeraši ki prisegajo samo na pozitivo in kontrolirano okolje s psi delajo toliko, da pes niti šans nima pomislat na karkoli drugega. Za povprečnega lastnika s hišnim psom bi znalo bit komplicirano.
Zato je pa bolje psa dobro ''prebrat'' si zapomnat njegove ideje, vzpodbujat željene in onemogočat neumnosti. Hitro delajo sebi v prid, da jih le v ''taprav kanal pošljemo''.
Zato pa pozitivna motivacija ni isto kot permisiva. ;)


Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #135 : 06 Avgust 2013, 10:30:35
Se mi zdi, da mogoče malo komplicirate s temi zateznimi. Jaz imam zatezno (tako fajn, okroglo, od Hunterja, ki povrh vsega še dlake ne uničuje) s sponko, ki jo nastaviš na primerno dolžino - torej da psa ne zateguješ sploh nikoli če ne želiš.
Pa kaj ko tako hitro večino prsti zasrbijo. ::)
No meni so zatezne pa pol zatezne super kot varovalka (je že Lanabela dobro obrazložila). Drugače pa ne. Preprosto zato, ker ko psa učim lepe hoje povodca se ravno teh nekaj malo cm do oprijema vratu zazna kot drugačen pritisk na vratu. Temu primerno imam rajši ''statično'' opremo. Ker daje bolj jasne signale ''konec povodca, obrnjen karabin - konec hoje''. Dejstvo pa je da ''statična'' oprema lahko dela večjo škodo na psu pri vodnikih, ki jih skomina po stresanju iz gat. Tako, da če ima kdo željo psa vsake tok pocukat bo zatezna tukaj bolj prijazna. >:D Obešanje na povodcu se pa da izvajat na obeh in pri obeh je enako zoprno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #136 : 06 Avgust 2013, 10:36:15
A sva se prav razumeli? Zaponko nastaviš tako, da se ovratnica nikoli ne zategne, tudi če bi ti jo hotel "ponesreči".  ;) Jaz imam to ovratnico predvsem ker mi je res fajn z vidika da je trpežna, ne uničuje dlake,... Edino kar si nisem uspela zapomniti je da naslednjič kupim krajšo  :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #137 : 06 Avgust 2013, 10:36:48
Aja pa kako je pravilno nameščena zatezna? Se včasih kar en mal zgrozim nad dejstvom, da važno, da je visoko na vratu. Kaj pa pozicija ovratnice tako, da se po cuku porahlja? Večina pozabi. Tudi na to, da če jo doma ''po šolsko'' namestijo, da jim pes ne hodi na sprehodu vedno tako, da bo to izvedeno.Če je že kdo zagovornik takšnih kazni pa izvajajo jih pa prosto po Prešernu. Sej pravim - površno  ::)
Hehe potlej pa kompliciramo tisti, ki imamo rajši ''mehkejše'' prijeme in izumljamo toplo vodo al kako že. Sploh ne. Vsaj dosledno uporabljamo tisto, kar zagovarjamo. :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #138 : 06 Avgust 2013, 10:40:16
A sva se prav razumeli? Zaponko nastaviš tako, da se ovratnica nikoli ne zategne, tudi če bi ti jo hotel "ponesreči".  ;)
Vem vem. Samo pravim, da marsikoga ''zanese''...pa tisti obroček poslajdajo do konca - na zateg.
To je ena drugač taka čist fajna polzatezna. Samo pravim pa da jo jaz pri načinu TTouch vodenja ne obrajtam. Pač par detajlov.  ;) Ampak z vidika uporabe je pa polzatezna definitivno boljša kot bilo kaka zatezna. Na meji obročka je podoben pritisk na vrat kot pri običajnih ovratnicah s soponko.

Ps: o temle govorim. http://www.youtube.com/watch?v=TQU0SgN64dg
Zatezna ki je nameščena pravilno za hojo npr. ob levi nogi se psu med sprehodom, ki se premakne med vohanjem ob desno nogo že zaradi teže karabina zategne in tako ostane. Sej ne da ga zdj teža karabina davi. Samo ni fore, če psa učiš popuščene zatezne ovratnice, a na sprehodu si pa površen.
Zato so tukaj v prednosti polzatezne. Ker se zatengne samo do obročka in nič dlje. Tako je useen kam se obrne ko je učinek isti - popuščen občutek na vratu.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #139 : 06 Avgust 2013, 10:52:55
No, kost je bila vržena, očitno pa nihče nima dovlj velike mošnje, da bi jo začel tudi glodati. Torej, na tem forumu je ogromno vodnikov, katerih psi zmorejo poleg v mestnem vrvežu izorma se to lahko naučijo v nekaj dneh, ampak kaj več kot posnetkov z nenkakšnih poligonov in travnikov nismo videli, edino vemo, da bogi malinovec od jesseja hodi s povešenim repkom in da zmorejo naša dekleta več.

Evo, jaz priznam, midva ne zmoreva, če nekoč bova bom dal slike, video...ne bom se pa repenčil, ko bi bilo treba dati slike, video al pa iti na burek pa to v živo vidimo, pa bom podal sto in en izgovor.

Ja, pes ne sme biti brez štrika, razumem, in to je edini razlog, da ne bo slike, video. ;D


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 06 Avgust 2013, 11:05:41
weaver a ti maš psa? In te vleče al kako? Pa se nič ne daš zraven zakaj vleče (kaj ga žene) zakaj je pri tem uspešen in zakaj nič ne narediš?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #141 : 06 Avgust 2013, 11:14:27
Občasno še vleče, stanje se izboljšuje, delam na tem. Ampak ne zna poleg in v mestni vrvež brez povodca si z njim ne upam, saj bi utegnil steči čez cesto v zelo nepravem trenutku. Tega, kar sta prikazala jesse in malinovec na posnetku, jaz in moj pes ne zmoreva. Kot sem dejal, če nama kdaj uspe, mi ne bi bilo problema dati slike, video gor.

Fora je v tem, da imamo tukaj osebe, katerih psi so primerno vzgojeni/strenirani, da zmorejo to (in še več), kar je na posnetku, pri tem pa njih psi nimajo povešenih repov.

Hudir je samo, da nihče tega ni pripravljen pokazati.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #142 : 06 Avgust 2013, 11:14:47
Hehe potlej pa kompliciramo tisti, ki imamo rajši ''mehkejše'' prijeme in izumljamo toplo vodo al kako že. Sploh ne. Vsaj dosledno uporabljamo tisto, kar zagovarjamo. :P

Pa ti resnično misliš, da si pojedla vse znanje tega sveta :'( .............in da je vsaj stoletje razvoja šolanja pripeljalo do PM in TTouch a, kot tistega, ki daje najboljše rezultate in je trajno. In seveda, da, izumljaš toplo vodo ;)
Misliš, da vsaj stoletje zakrknjencev pred tabo ni nič vedelo, probalo ??? Preberi kakšnega antičnega zakrknjenca, recimo; bo bolje kot to kar "prizvajaš" ;) :-*

Stopi že malo iz anonime in postrezi kaj ljudem......iz prve roke ;) :o :-[



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #143 : 06 Avgust 2013, 11:19:14
Hudir je samo, da nihče tega ni pripravljen pokazati.
Se da videt na ulici  :P ne bom pa povedala na kateri, da neuš po avtogram sitnaru  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #144 : 06 Avgust 2013, 11:22:29
Se da videt na ulici  :P ne bom pa povedala na kateri, da neuš po avtogram sitnaru  :D

Weaver, ti si pač slep :o ;D :o ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #145 : 06 Avgust 2013, 11:24:50
Ja, pes ne sme biti brez štrika, razumem, in to je edini razlog, da ne bo slike, video. ;D
Ma da bo že enkrat mir in se bomo lahko pogovarjali o tistem, kar je dejansko naslov teme (samo komu je pa to v interesu), pa dobite če se ob priliki spomnim in najdem koga, ki bo hotel snemat (tekmovanj ne takšnih, ne drugačnih, se ne grem, ker sem že napisala da je tisto nekaj s čimer imam sama probleme) - mal bo za počakat, ker v tej vročini mi ne rinemo ven (samo lulat - potem ko se ohladi je pa še/že tema) ne bo sredi mesta ali ob prometni cesti, bo pa na kraju, ki ni poligon, kjer je dovolj ljudi in drugih psov. Sedaj me samo še zanima kaj naj bi pes počel - delal šolski poleg ali kaj, pa še bolj pomembno, ali se mi izplača in bo potem mir, ali bo potem pa polno izgovorov da saj sem sama rekla da psica ni bila delana čisto na PM?  ::)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #146 : 06 Avgust 2013, 11:27:19
Klinc, je lažje na poligonu/travniku....stojalo naštimat pa fotič gor ruknt kot pa snemalca za seboj po mestu vlačit.
Pa še nekaj je, s časom člouk postane komot. Pa je bolj enostavno v mestu povodec v roki držat, kot pa stalno bit pozoren na psa, da ti res lepo dela (ker si ne želiš pokvariti poligonske poslušnosti). Se pa da to naredit s psom, ki ima dovolj dobro narejeno poslušnost na različnih terenih v parih treningih.

Veliko več dela je, če hočeš narediti psico kakršna je bila moja pokojna, ki je bila dejansko lahko brez povodca kjerkoli, ni bila narejena poslušnost po mestu na principu poligonske poslušnosti. samo tisto zahteva delo brez povodca v urbanem okolju od mladiča naprej in to dobro in natančno delo. Tako da tudi brez komande povsem natančno ve, kaj mora delati.

PS: moje psice imajo na splošno veliko lepše narejeno vodenje s kolesom kot peš, ker se po mestu načeloma peš s psi redko sprehajam. Vsakdo pač nauči najbolj tisto, kar največ rabi.


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #147 : 06 Avgust 2013, 11:31:58
Ja, pes ne sme biti brez štrika, razumem, in to je edini razlog, da ne bo slike, video. ;D

Glej, jaz sem prepričana, da moj pes lahko tudi po mestu hodi "poleg" (tisti normalni mestni, ne šolski poleg). Dokazati tega ne morem, ker zaradi varnosti (promet!) po mestu nikoli ne greva brez povodca.
Kako je šolan? Po "metodi zdrave pameti". Za zagovornike takšnih in drugačnih doktrin se ne menim.  :)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #148 : 06 Avgust 2013, 11:34:02
LA&LU ........ nimam besed ;D :-*



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #149 : 06 Avgust 2013, 11:35:22
Doslednost pa take  :) No sej zdj počas razumem one zapečene ''klasike'' da pes ni za v mesto, pa ni za med težko mehanizacijo, pa ni za na morje, pa...no seveda. Ker če želijo vzdrževat poligonsko poslušnost ali vzdrževat dominanco pa res moreš bit tok dosleden, da ni fore pol it s psom na izlet, pa na kavo, pa izložbe gledat. Lulat pelat pa itak se splača sam na svoj ograjen vrt (edin tam ga ne rabiš korigirat). In iz tega sklepam, da psi tud za v mesto niso.
Kaj če bi res kako bolj produktivno rekli?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.