Psi in religija

Sammy · 7250

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
: 06 April 2006, 15:28:37
Vsa poduhovljena od včerajšnje ekskurzije po štirih različnih cerkvah različnih verskih skupnosti, sem se spomnila, da bi bilo zanimivo vedeti, kakšen odnos ima katera religija do živali, predvsem pa do psov.

Za islam vem, da je krava sveta žival, da dobi tisti, ki jo ubije ali poškoduje veliko kazen; ne jedo niti svinjine itd. Kaj pa psi? Komaj na poti domov sem začela razmišljati o tem, ali obstajajo pri njih (muslimanih v zahodnem svetu) psi v vlogi hišnih ljubljencev, ali čuvajev itd.

Židje ne jedo tistega, kar ni "čisto" (recimo svinjine). Spet - kako je z njihovim odnosom do psov? Kaj pa pravoslavci? Budisti so na splošno zelo miroljubni - tudi v odnosu do živali? Kaj pa hindujci, šintoisti, taoisti, konfucionisti?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 06 April 2006, 15:51:25
Kolikor jaz vem muslimani menijo, da so psi nečiste živali.

Budisti naj ne bi ubijali živali nasploh, za ostale pa ne vem.

Krščanstvo pravi, da živali nimajo duše  ::)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 06 April 2006, 15:57:43
V bistvu nisi ravno točno specificirala svojega vprašanja.

Kakšen odnos imajo muslimani do psov (kot hišnih ljubljencev) ali židje, nima (po mojem mnenju) nobene zveze z njihovo religijo, ampak bolj z njihovimi kulturnimi vzorci. No ja, odvisno do katere mere se definira religijske pojave... In ali sprašuješ na splošno za vse živali ali samo za pse (v naslovu imaš eno vprašanje, v sporočilu drugo...)? Ker za živali bi se mnogo našlo, za pse pa...  :-\

Načeloma nisem nikjer zasledila, da bi psi zasedali kakšno pomembno vlogo v katerih religijah. Imaš pa najbrž kakšne new age-ovske skupine, ki tudi to prakticirajo. Tam najdeš svašta.

Sem se pa enkrat pogovarjala z enim budističnim menihom (no ja - ni bil ravno budistični, ampak menih ene veje budizma - Dharma Ling) in oni imajo teorijo o tem kako nobeno živo bitje ne sme škodovati drugemu živemu bitju, ker si s tem nakoplješ ne vem kakšno slabo energijo..etc.  Pa sem dala za primer živali (muce), ki ubijajo zaradi nuje po preživetju oz. nagona. In je rekel, da tudi to se smatra za slabo dejanje, tako da so tukaj na boljšem muce, ki živijo v stanovanju in jedo hrano iz konzerve.

Drugače je moj študij deloma posvečen tudi religijskim študijam, vendar žal nikjer niso bili omenjeni psi... Če pa bi se bolj podrobno posvetila raziskovanju, bi po moje našla kaj zanimivega.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #3 : 06 April 2006, 16:47:06
Tudi kolikor je meni znano je pri muslimanih pes bolj kot ne neko umazano nizkotno bitje (to lahko izvira tudi iz prvotne vloge psa v civilizaciji, kjer je bil zaposlen kot smetar).

Kot mi je znano je bil med egipčani pes dokaj sveto bitje, saj je bilo eno od njihovih božanstev tudi upodobljeno v obliki psa.

Mislim da je logično da budisti velike razlike ne delajo med živalmi, zanje je vse kar je živo sveto ... je pa dejstvo da so se v preteklosti ,in verjetno tudi še danes, dosti ukvarjali z psi, saj najdemo pasme ki pravzaprav izvirajo iz budističnih templjev.

Krščanstvo je kolikor je meni znano, ravno v zadnjem času spremenilo svoje mnenje, in sedaj naj bi veljalo da živali imajo dušo ... vendar še vedno niso enakovredne človeku.

Za ostale religije/kulture (mislim da v veliki meri na kulturo pravzaprav vpliva religija... to je nekakšna nerazdružljiva celota) pa na žalost ne vem kako je.

Lp, Črt



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #4 : 06 April 2006, 17:03:23
Tudi kolikor je meni znano je pri muslimanih pes bolj kot ne neko umazano nizkotno bitje (to lahko izvira tudi iz prvotne vloge psa v civilizaciji, kjer je bil zaposlen kot smetar).

Načeloma je to res, še posebno nečisti naj bi bili črni psi z dvema lisama nad očmi (recimo kot bernski planšar).
Obstajajo pa izjeme. To so hrti. Tam v arabskem svetu, so hrti zelo cenjeni lovski psi, za katere lastniki dobro skrbijo. Menda naj bi hrte (no, vsaj salukije) prenašali na kamelah, da si ne bi opekli blazinic. Ostali psi pa morajo hoditi peš. Za te pse tisti ljudje skrbijo kot za sebi enakovredne.
Kaj več pa bi lahko povedal kakšen hrtoljubec.

lp

Los je car!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 06 April 2006, 17:14:13
Citiraj
Tudi kolikor je meni znano je pri muslimanih pes bolj kot ne neko umazano nizkotno bitje

Razen hrtov seveda. Tudi pastirski in drugi uporabni psi imajo svoje mesto. Psi, kot hišni ljubljenčki pa so luksuz in kot tak za bolj ortodoksne greh.

Citiraj
Kot mi je znano je bil med egipčani pes dokaj sveto bitje, saj je bilo eno od njihovih božanstev tudi upodobljeno v obliki psa

Anubis bi res lahko imel pasjo glavo, vendar je verjetneje šakal. Naj pa bi spremljal duše umrlih. Veliko je religij, kjer bili so psi ali spremljevalci duš umrlih na poti v onostranstvo, ali pa so čuvali mejo med svetom živih in svetom mrtvih.

Citiraj
n sedaj naj bi veljalo da živali imajo dušo ...

Dvomim, to bi bilo čisto out. Se je pa na splošno precej spremenil odnos do narave nasploh - od čisto izkoriščevalskega - Bog je ustvaril živo in neživo zato da služi človeku - do precej bolj prijaznega stališča, da je človek dolžan za naravo skrbeeti kot dober gospodar - vendar še vedno zato, ker, če škodimo naravi škodimo sebi. Ampak napredek je pa že.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #6 : 06 April 2006, 17:32:51
Tole ni ravno v zvezi s tem kakšen odnos imajo npr. muslimani in židje s psi je pa vseeno nekaj v zvezi z živalmi in verstvi  :)

...Muslimani ne smejo uživati ne samo svinjskega mesa, ampak tudi drugega mesa, ki ni zaklano po pravilih, v božjem imenu...Znano pa je, da islam izrecno prepoveduje mučenje živali in posebej predpisuje, da mora biti žival usmrčena na neboleč način... Kopirano iz tu

V nekaterih religijah riba predstavlja čustvo ljubezni, na primer v sirijski in ponekod v Indiji.

Kitajcem je ta žival simbol sreče, skupaj s štorkljo pa prinaša še veselje in dolgoživost.

Stari Egipčani so se na veliko prehranjevali z ribami, ki so že od nekdaj veljale za zdravo hrano, vendar pa jih niso smeli jesti svečeniki in kralji.

Tole ravno ni o psih je pa o ribah  :) Kopirano od tukaj

tukaj pa je še nekaj v zvezi z živalmi in cerkvijo.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #7 : 06 April 2006, 17:33:48
Mogoče za okus komentar članka oz. izjav ki jih podaja eden od slovenskih teologov.

http://www.zofijini.net/bodica_zmota.html

(izgleda da sem se res zmotil glede tistega da Cerkev priznava živalim dušo  :-[)

Lp, Črt



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #8 : 06 April 2006, 17:47:24
V bistvu nisi ravno točno specificirala svojega vprašanja.

Kakšen odnos imajo muslimani do psov (kot hišnih ljubljencev) ali židje, nima (po mojem mnenju) nobene zveze z njihovo religijo, ampak bolj z njihovimi kulturnimi vzorci. No ja, odvisno do katere mere se definira religijske pojave... In ali sprašuješ na splošno za vse živali ali samo za pse (v naslovu imaš eno vprašanje, v sporočilu drugo...)? Ker za živali bi se mnogo našlo, za pse pa...  :-\

Zanimajo me tudi odnosi religij do živali nasploh, ampak bolj bi bila vesela informacij glede odnosa do psov (zato je tudi naslov takšen).

bi bilo zanimivo vedeti, kakšen odnos ima katera religija do živali, predvsem pa do psov.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #9 : 06 April 2006, 17:52:10
Zanimajo me tudi odnosi religij do živali nasploh, ampak bolj bi bila vesela informacij glede odnosa do psov (zato je tudi naslov takšen).

Madona, zadnji stavek, ki si ga citirala, sem spregledala. Oprosti.  :-[