Rumenkasto (penasto) bruhanje

larikalarisa · 25466

larikalarisa

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
: 14 Avgust 2013, 12:37:50
Pozdravljeni!

Imam čivavo staro 1 leto, hranim jo s suho pasjo hrano Orijen. Že od takrat ko sem ga dobila je približno 1 krat na mesec bruhal neko rumeno penasto tekočino. To se je dogajalo vsak mesec 1 krat... Nekje sem slišala da naj bi bilo to uredu, če je 1 krat na mesec, da se na takšen način čisti želodec. Še preden sem kupila čivavo sem doma imela tudi nemškega ovčarja, 2 shihtzuja in pri vseh kužkih sem opazila vsaj 1 krat mesečno da to bruhajo. Drugače je čivava zdrava. Ponavadi je bilo tako, da je to izbruhala in potem je bila živahna igriva...
Včeraj je spet bruhala (po 1 mesecu), pa je bilo isto, zjutraj izbruha, potem normalno poje obrok in čez dan je bilo vse ok. No, danes zjutraj pa spet bruha?! To mi je bilo res čudno, ker nikoli ni bruhala 2 dni zaporedoma. Ko je bruhala, je šla pojest obrok in čez 2 ure, je tisto kar je pojedla spet izbruhala. Sedaj pa nevem več če je to to. Čeprav je tekočina penasta, rumenkasta kot vsakič.
Pomislila sem, da je tale Orijen hrana zanjo premočna, kaj mislite? Z Orijenom jo hranim odkar jo imam, nikoli nisem menjala hrane.
Ali je lahko to, da ji pač briketi ne odgovarjajo in zato bruha ali je morda kaj drugega?

Najlepša hvala vam za nasvete :-)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 14 Avgust 2013, 12:46:38
NI normalno, da pes bruha 1x na mesec. s tem si nič ne čisti in to je navadna oslarija. K vetwerinarju ga pelji.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 14 Avgust 2013, 12:55:00
Bruhanje rumene pene ni nikoli normalno. Verjetno ima občasne težave z želodčno kislino, predvsem če je to zjutraj. težavo lahko rešiš s kuro z Ranitalom.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 14 Avgust 2013, 13:05:44

Ja, en dan posta, nato en ali dva tedna dijete in ranital. ker pa gre za tko majhnega psa, je bolje, da ga vidi veterinar in predpiše pravilno dozo ranitala.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 17 Avgust 2013, 18:08:38
Koliko Ranitala daš psu v takšnem primeru?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #5 : 17 Avgust 2013, 19:36:25
Zdaj ko si ravno omenila ... Moje tri tudi občasno bruhajo rumeno peno (cca 1x na 2-3 mesece), ko pa pomislim nazaj, je bilo res pogosteje, ko sem jih hranila z Orijenom  :-\ Poskusi res z dieto par dni, mojim pomaga tudi, da takoj zjutraj pojedo kak piškotek, da malo uravnajo kislino.

You can't manufacture a miracle


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 18 Avgust 2013, 15:31:25
Moja je to redno bruhala ko je jedla en obrok na dan. Ko sem šla nazaj na dva obroka se je to nehalo. Se pa zna zgodit, da še vedno kdaj bruhne kaj takega, če poje kako neprimerno hrano (kaj pokvarjenega npr.)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 18 Avgust 2013, 20:10:43
svojega psa si hranila samo 1x dnevno? žalostno. poskusi ti jesti samo 1x dnevno. in še natančno odmerjeno dozo, če smo že peri tem.
Bruhala je od lakote ali neprimerne hrane. V tvojem primeru od lakote.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 18 Avgust 2013, 20:38:45
Dej cici ne tumbaj. Psi niso ljudje, plenilci imajo drugačno fiziologijo, prilagijeno temu, da ne jedo kar naprej kot rastlinojedi in vsejedi. Pri nas vse odrasle in zdrave pse hranimo samo enkrat dnevno. Kar je za odrasle in zdrave pse povsem zadosti.  pravzaprav bi bil priporočljiv še enkrat tedenski post, česar pa mi ne prakticiramo. Mladiči, bolni in stari pa dobijo toliko obrokov, kolikor je za njihovo stanje primerno.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 19 Avgust 2013, 09:00:01
Ok če pse še bruha - vet. Ranital je na mestu, a je za tako malega psa potrebno skrbno odmerit, da ne bo preveč.
Dolgoročno...menjat hrano in jo razdelit čez dan na vsaj 2 obroka. Mali psi imajo radi težave s kislino nekoliko pogosteje kot večji. A to ni bitno. Prilagodit se psu.
Naši vsi so po dolgotrajnem hranjenju s premočnimi hranami bruhali. Zdaj smo našli ustrezno (oz. več njih) in se bruhanje pojavi samo tu pa tam...še zdaleč ne 1x na mesec. Tako nekje na nekaj mesecev po 1. 1x od 4 psov. Pa še to zaradi kakšne ''izven serijske'' greške.
Mi vsa priporočila o hrani izvisijo, če moj pes bruha/driska ali kako koli kaže odsopanja  ;) Če ravno nasprotno dobro funkcionira na čem drugem. Obrne naj kdo kakor hoče. Pes je vsejed in ne potrebuje mesnega deleža tako visokega.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 19 Avgust 2013, 10:08:41
svojega psa si hranila samo 1x dnevno? žalostno. poskusi ti jesti samo 1x dnevno. in še natančno odmerjeno dozo, če smo že peri tem.
Bruhala je od lakote ali neprimerne hrane. V tvojem primeru od lakote.

Jaz nisem pes, moj pes pa ni človek. Kaj tvoj pes slučajno je 5 obrokov na dan, ker je tako priporočljivo za ljudi? Mislim kake mate eni  :o  ::)

Se strinjam z Lunette, razen z tem ravno ne, da pes ne potrebuje tako visokega mesnega deleža. Eni ja, eni ne, čisto odvisno ;) . Enim paše. drugim ne, niso vsi psi isti  ;)



larikalarisa

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 19 Avgust 2013, 12:00:43
No, da sem vam oglasim še malo. Skratka, kuža je potem še vedno bruhal, naredila sem mu tudi cel dan posta. No potem pa me je totalno šokiralo, ko ni več bruhal rumeno, pač pa je začel bruhati neko rjavo tekočino, izgledala je kot nekakšna usedlina. Takoj sem poklicala dežurno in ji razložila situacijo, ker je ni bilo v ordinaciji je rekla če bi lahko pripeljala čez kakšne 3 ure. No sem rekla uredu, in šla potem še na sprehod. In glej ga zlomka, kot da ni bilo nič. Kuža je lajal, se igral, bil živahen, laufal okoli kot še nikoli! Kot da se nebi nič zgodilo. Nisem mogla verjeti svojim očem, glede na to da se je prejšnje dni vlekel kot megla. Čisto sem bila paf! Potem sem mu še skuhala riž in piščančka, vse je pojedel. Mislim, čisto normalen je bil. Kot da se nebi nič zgodilo. Potem pokličem dežurno in ji povem. Je rekla da je mogoče to prebrodil in da če bo zjutraj spet bruhal, naj ga pripeljem. No, zjutraj je bilo vse ok. Potem sem ga približno 4 dni hranila z rižem in piščancem, no en dan pa sem mu potem spet dala Orijen  ( zvečer) in je zjutraj spet bruhal zeleno rumeno tekočino. Odločila sem se, da sedaj ne hranim z Orijenom do nadaljnega. Zgleda je ta hrana res premočna zanj. Skratka sedaj mu dajem riž, piščanca, zelenjavo itd in je vse ok! :-) Poskusila pa bom tudi kakšne druge brikete. Imate mogoče kakšne predloge kateri bi bili ok? Torej da niso "agresivni" za želodček?



larikalarisa

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 19 Avgust 2013, 12:04:38
Moja je to redno bruhala ko je jedla en obrok na dan. Ko sem šla nazaj na dva obroka se je to nehalo. Se pa zna zgodit, da še vedno kdaj bruhne kaj takega, če poje kako neprimerno hrano (kaj pokvarjenega npr.)

Ja jaz hranim najmanj 2 krat na dan. Ker če je kuža lačen, se mu nekako nabira ta kislina. Je pa resda nikoli ne hranim po 6 uri zvečer, ker naj ne bi bilo dobro za psa. Ampak sedaj sem se odločila, da bom tudi zvečer dala manjši obrok. Da ne bo hodil lačen spat.



larikalarisa

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 Avgust 2013, 12:07:10
Zdaj ko si ravno omenila ... Moje tri tudi občasno bruhajo rumeno peno (cca 1x na 2-3 mesece), ko pa pomislim nazaj, je bilo res pogosteje, ko sem jih hranila z Orijenom  :-\ Poskusi res z dieto par dni, mojim pomaga tudi, da takoj zjutraj pojedo kak piškotek, da malo uravnajo kislino.

S čem pa sedaj hraniš?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 19 Avgust 2013, 13:00:59
Se strinjam z Lunette, razen z tem ravno ne, da pes ne potrebuje tako visokega mesnega deleža. Eni ja, eni ne, čisto odvisno ;) . Enim paše. drugim ne, niso vsi psi isti  ;)
Seveda. Vsak pes je drugačen. To vidim že pri mojih kako so si različni. A še vedno psi niso volkovi.  ;) In za razliko od volkov imajo možnost prebavljanja OH do nekajkrat večjo. http://phenomena.nationalgeographic.com/2013/01/23/people-and-dogs-a-genetic-love-story/
Če ima volk 2 genoma za to jih ima lahko pes BP od 4 do 30. Razlika toliko ogromna, da lahko sklepam, da večina psov, ki tud približno niso več podobni volkom lažje shaja na ne-volčji prehrani   :)

Problem malih psov je tudi v velikosti želodčka, ki je sorazmerno z velikostjo ogromen. Večji psi imajo npr. sorazmerno manjšega. Prav tako je pri njih poraba oz. potrebna vnešena količina hrane sorazmerno drugačna. Ne bom se spuščala v debate o % pri surovi, ker sem nekje že razložila, da moja tamala nujno rabi zgornjo mejo, tavečja pa spodnjo. Tako pridemo do istega razmerja kot pri briketih. Psica s 30kg je cca 300-350g, psica s 5 kg pa tja do 90-100g. Torej ne 6X manj toliko kolikor ima manj kg  ;) Želodec ji temu primerno deluje z drugačno ''dinamiko'' kot velikim psom. Temu primerno možno več kisline...in žnj težav. Ter žnj daleč od divjih prednikov.

Psu ki ima rad težave s kislino je smiselno dobro razporedit obroke. To da po 6 ne jemo...je bolj za nas. Psu je nekako ravno obratno bolje. Da gre sit - spat. Oz. ni s tem nič narobe. Dajanje priboljškov za blaženje kisline...no temu bi se jaz ognila. Bi rajši zjutraj odmerila celodnevno porcijo briket in jih čez cel dan pohranila. Nekaj pač iz posode, nekaj pa tko za umes. Problem piškotkov in žvečkic pa dodatov pri malih kužekih je tudi v tem, da se hitro predozira. Smiselno določit dnevno omejitev, spakirat v skutino embalažo (ali pač katero koli) ter čez dan pohranit. Se praktično ne moreš zmotit  ;) četudi ga ne hraniš sam.

Jaz mojim dajem od najmočnejših npr. TOW. Potem Arden. Trainer fitness, ker ga tavečji je zarad alergije in potem pač vsi popapajo žakelj. Ali pa za psice posebej navadnega Natural Trainerja. Pa Dado, Flatazor, Bosch...Jim pa menjujem. Malo se iskreno prilagodim akcijam. Pa ker sem še vedno prepričana, da bodo iz vsega po malem več potegnili kot stalno na enem  ;) Poleg tega jim pa še vedno ponudim sveže ali kuhano. Razmerje pač tisto, ki dotičnemu psu ustreza. In vedno z dobršno vsebnostjo ne-mesnega deleža. Pa sadje sedaj papajo na veliko, ker jim je dostopno. Temu primerno potem tudi obroke usklajujem.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #15 : 19 Avgust 2013, 15:03:05
S čem pa sedaj hraniš?

Royal Canin mini sensible. Super kakec tudi pri najbolj občutljivi, krasna dlaka, čisti zobje pa še vse so prav nore nanj :) Edino je treba pa paziti na pravilno odmerjanje, ima precej maščob in se lahko kakšen bolj k debelosti nagnjen pes preveč zredi.

You can't manufacture a miracle


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 07 December 2015, 07:45:32
No, tudi moje pseto je zadnje čase začelo bruhat rumenkasto tekočino, brez pen. Na pamet v zadnjih 14 dnevih 2x. Sicer ima obnašanje OK, apetit. S to izjemo, da sem zasledila, da se ji trebuh več oglaša, posebno ponoči in zgodaj zjutraj.

Zdaj je približno 1.5 meseca na TOW Sierra Mountain, pred tem 2 žaklja Acane Lamb. Dobi 2 obroka dnevno. Bi ji morala še za večerjo malo postreči, pred spanjem? Dodati kako kuhano zelenjavo ali kaj drugega?

Kako ugotovit v čem je problem, če je res želodčna kislina? Kak veterinarski postopek?

V prehrani ima 2 nova dodatka. Tranqi Chem-ampak je že dv eleti prej jedla tablete podobne sestave in pa nekaj čisto na novo pasjo ustno vodico. :/ Pač, ker mi toliko drekov požre, sem poskusla z nečim, kar bi malo osvežijo dah. Doziram pa po navodilih. Zadnji mesec, mesec in pol.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 07 December 2015, 08:30:51
Ko Buda matra, ki bruha vedno zjutraj, mu takoj ko vstanemo dam kak košček kruha. Ponavljamo dokler se mi zdi, potem je pa spet par mesecev ok. Možno, da so res kaki dodatki, pri nas so zadevo enkrat sprožile ene omega3 tablete, ki jih je tudi prej že jedel



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #18 : 07 December 2015, 08:36:53
Kako ugotovit v čem je problem, če je res želodčna kislina? Kak veterinarski postopek?

Jaz sem se prepričala tako, da sem mu začela dajati manjše obroke pred spanjem in se ne pojavlja več. Prej je skoraj brez izjeme vedno bruhal (rumeno), če je večerjal prekmalu.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 07 December 2015, 09:08:37
Ja, bom probajala tako. Da bom od popoldanskega obroka priškrnila še nekaj za večerjo, pa kak kuhan korenček, bučko, špinačo zraven. Včeraj je dobila 2. obrok 2-3 ure prej kot navadno in voiula rumenkasta sluz ob 2h zjutri. 

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 07 December 2015, 14:32:30
Moji se je to dogajalo zaradi praznega želodca. Kot ste že napisali, pozen večerni obrok. Jaz ji včasih pomagam tudi z ranitalom (četrtinko pred spanjem), če se pojavi več dni zapored - ponavadi zaradi nerednih obrokov in/ali preveč žvak. Samo moja redko bruha, le opazno slabo ji je pa kruli ji po želodcu.



majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 07 December 2015, 15:22:05
Moja bruha rumeno peno samo takrat, ko jo (očitno) kaj črviči in gre jest travo. Najprej se napase, potem se usede in nekaj sekund čukasto gleda, potem se začne počasi sprehajati in bruhne - penasto rumeno, pomešano s travo. In potem je vsa sproščena in živahna naprej, kot da ni bilo nič. Hranim pa jo sicer vedno zvečer, pred spanjem, da potem ne nori več, da slučajno ne pride do zasuka želodca. Ko je bila še mladiček, sem jo hranila večkrat dnevno, potem pa je sama začela izpuščati obroke in sva prišli na en sam obrok pred spanjem. Tudi če ji občasno (da testiram lakoto) pustim zjutraj brikete v skledi, se jih ne dotakne do večera. Čez dan dobi le kakšne priboljške - npr. med treningom in če uspe kaj sfehtati pri mizi (pa ne od mene...) ;)
Očitno ji tako prehranjevanje čisto paše, je zdrava, primerno rejena, sijoča dlaka, živahno obnašanje, zgledni kakci.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #22 : 05 Januar 2016, 07:19:56
danes malo pred budilko spet...Verjetno premali obrok zvečer....Ne vem, morem nekaj nardit, da ne bo nevrotična ob prisotnosti mame in fotra in skoz tulila, skakala, za to ,da bi dobla kaj za jest...Pol ji bom lahko cel obrok prestavila na kasnejšo uro. Oz. doseč morem, da mati ne bo en bipolarc, ki v isti minuti spodbija psihiranje, zatem bi pa rada mir.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #23 : 23 Februar 2016, 13:33:14
Ob zamenjavi osnovne hrane-je problem bruhanja in pretakanja, kruljenja in produciranja zvokov želodca mimo. Po mesecu dni upam reči, da so bili očitno briketi tisti, ki niso odgovarjali. Čeprav sem sprobala in ji futrala jagnjetino kot  surovo, kuhano-BP. Tako, da sama jagnjetina kot taka ni težava.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ervo66

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 01 November 2016, 20:29:00
Pozdravljeni
Imam 10 tednov starega angleskega buldoga in mi skoraj vsako noc okoli 4-5 zjutraj bruha rumeno-zeleno tekocino...drugace mladic je normalno jesc pije in se skoraj prevec aktiven.
Hranim ga z TOTW losos plus mu dajem 1x tableto z vitamini...mogoce mu kislino to dela??



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 02 November 2016, 14:37:03
Tablete z vitamini dodajas po nasvetu veterinarja?
Ce ste izkljucili zdravsvene tezave, poskusi psu pred spanjem dati nekaj malega za jest. Lahko, da ima med obroki prevec razmaka in bruha ker je lacen.



ervo66

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 02 November 2016, 15:48:46
Ne vitamincke sem mu dal tako...
Drugace mu veceraj nisem dal  in ni bruhal...tako da mogoce je to krivo....
Mu pa verjetno tudi briketi ne odgovarjajo najbolj...ker ogromno hodi na potrebo in "kakec" je samo prvic drugic cvrst pol pa vse mehkejsi....