Kako navaditi mladička na krtačenje

barbie8 · 4018

barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
: 20 Avgust 2013, 17:30:01
Pozdravljeni!
No mi imamo en problemček z našim višavčkom in sicer, da se ne pusti razčesat in zgleda kot res ena kepa dlake... kako bi ga najlažje privadili na krtače in česanje? Imamo dve različni krtači :
Ali bi bilo kaj narobe s krtačama(bi bili preostri ali kaj podobnega)? Res prosim za pomoč.
LP



Isa.Ash

  • Gost
Odgovori #1 : 20 Avgust 2013, 17:39:53
Mi tudi mamo takšno krtačo  ;D
Drugač pa ne ga silit, ker Ash se tudi ni rad česal  ::) Tak da lepo počasi in nagrajuj. Na začetku mu davaj veliko hrane in ga češi pa ne predolgo, malo po malo večkrat na dan. Potem ko se bo že boljše počutil ob krtačenju pa zmanjšaj količino hrane. Hitro se pomoje ne bo navadil, ker Ash se tudi ni. Ampak vztrajaj in tako boš prišla do cilja  ;D :*

Nevem če sem ravno razumljivo in dobro napisala ampak vseeno upam,da razumeš in ti uspe :**



barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 20 Avgust 2013, 17:44:02
Razumem ja hehe :* no boma poskusla pa upam da bo šlo ;)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 20 Avgust 2013, 17:48:17
Kakšne krtače so primerne bi mogel povedati vzreditelj.  ::) Ampak glede na to da imaš nerodovniškega (''čistokrven brez rodovnika'') dvomim...



barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 20 Avgust 2013, 17:51:27
Ja sej so nam pokazali tam(tudi če ni rodovniški), samo pač sprašujem, če je mogoče kaj glede tega da bi ga bolelo ali kaj ...



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 20 Avgust 2013, 18:11:44
Možno, da ga boli (če na koncu železnih ščetin ni tistih bunkic). Tudi mojo pri takih glavnikih boli, zato kopujem mehke krtače, tiste ki so pa železne pa so bolj debele ali pa imajo bunkice na koncu ščetin. Pa pazit moram, da je ne češem premočno.

Se pa že od začetka ne mara česat/krtačit. Jo že od začetka navajam z hrano in res čisto počasi zmanjšujem količino hrane, ki jo dobi (včasih je jedla nonstop, drugače ni pustila, sedaj pa dobi vsake toliko kak priboljšek). Je pa sedaj stara že več kot 2 leti pa še ji vedno ne paše in ji po moje tudi nikoli ne bo. Je pač nujno zlo, ki ga more sprejet  ;)



barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 20 Avgust 2013, 18:24:08
Ja saj, pač pri vsakem kužku drugače :) bova še midva poskusila s hrano



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 Avgust 2013, 18:27:17
Jaz pa sem tako delala: strogo, odločno, krtačiti se pač mora pustiti ker je to nujno, če je težil strog NE in sem ga strogo postavila nazaj. Ko je bil priden pa pohvalila in le občasno dala priboljšek. In se je hitro navadil da se težit ne splača in raje potrpi, čeprav v tem ne uživa in verjetno nikoli ne bo.  :) Je pa razlika ker sem to delala z odraslim psom, z mladičem res bolje s hrano, po malo in s pohvalami. Tudi pri večini odraslih psov bi se obneslo (tudi njega sem hvalila), ampak pri njem se s hrano ni ker je takšen da bi takoj začel ponujati vse sorte trikcev in se nikakor ne bi umiril, se je bolj če sem delala brez hrane.  :) Zdaj pač počaka tistih 15 minut enkrat tedensko ko si vzamem čas za nego ker ve da ga potem čaka kaj boljšega.  :)



Isa.Ash

  • Gost
Odgovori #8 : 20 Avgust 2013, 18:30:35
Z mladičem je drugače in meni je pač boljše, da delaš počasi in ga navajaš počasi, da bo vedel, da je to nekaj dobrega, ker pač dobi hrano in da pol čez čas uživa.
Ker P&K ki sta že odrasla se rada krtačita in potem ko neham, me tak pogleda češ "a neboš nadaljevala, zakaj si nehala"  :D In to mi je pač boljše, da pes uživa pri česanju ;)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 Avgust 2013, 18:35:27
Saj sem napisala da to za odraslega psa in da je z vsakim psom drugače in da jaz ne bi z mladičem tako.  ;)



barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 20 Avgust 2013, 18:48:52
No naš je na srečo mladiček tako da bomo poskusili s hrano :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 Avgust 2013, 18:50:02
Mojo takosmato sem pa tako navadila:
-posebej navajen pes da mi stoji na neki površini. Za miniče je čist ok pralni stroj, kaka miza, klop, stol...pač višja površina. Pes navajen na priboljške. S tem, da je to s tamalo kot mladičko bilo silno lahko (dan do dva).
-pravilna uporaba krtač in eventuelno sprejev ali vsaj vode. Gre lažje pri zaficlani dolgi dlaki.
-Vztrajnost in večkrat po malem. Mladiča pač težko prepričaš, da z danes na jutri sodeluje kompletno groomanje, če ni bil do sedaj tega navajen.
-delaš po kosih, ni treba celega psa na enkrat. Večkrat čez dan pa bo cel počesan. In zaključiš del česanaja ko je psu še fajn. Ali ko mu je še vsaj strpno. Nikar čakat da ti zdepresira.

Morda še kot nasvet. Psa ne česat oz vlečit krtače od glave proti repu v enem potegu.  ::) S tem vozlje samo še bolj zategneš in cukaš. Začneš razčesavat eno zadnjo taco, pa drugo, nato zadnje pol hrbta in tako naprej po psu. Smer česanja pa naj bo od kože navzven po pramenu v smeri dotičnega dela dlake. Torej še vedno češeš v smeri rasti  ;) ki pa nikoli ni bila od glave proti repu, ampak od kože stran od psa  :) Tako vsak pramen posebej počešeš temljito, pa še s krtačo ne praskaš po koži.  ;)
Slicker brush (tisti s prve slike, ki ima zavihane špičke) je še posebej fajn za to uporabljat, ker je tudi krtača na taki rahlo napeti površini in ti pripomore, da lepo ''zapičiš'' ščetine v dlako pri koži in potem lepo z zapestjem ''rotiraš'' te ostre špičke stran od kože in samo pramen lepo potegneš stran od psa. Pin brush (ona druga, ki je kombinirana, a žičnata stran) je drugače ok za preverjanje, če si s prvo vse lepo prečesala. Ona umetna žima pa pride prav za prah s psa ščetkat. Drugače ti pri takšnem psu kaj dosti ne koristi.
In pa zelo pomembno - psa PRED kopanjem temeljito razčesat. Nikar prej kopat. Ker se bo dlaka samo še bolj spolstila skupaj. Večje vozlje pa porezat. Škoda psa učit se česat že do kože zavozljanga pa brez grifa.

Lej čist slučajno naletela  :) Tko naprej po celem psu. Od zadaj naprej a v smeri rasti dlake. Ravno lepo s slickerjem prikazano.  :) http://www.youtube.com/watch?v=xePXVGWM-L8

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbie8

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 20 Avgust 2013, 19:05:13
Lunette hvala za izčrpna navodila ! :) se oglasiva kako nama gre hehe