Pravice kupca

JaCi · 14763

JaCi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
: 07 September 2013, 21:00:43
Zanima me, kakšne so pravice kupca, ki kupi rodovniškega psa (oziroma se ga oglašuje kot rodovniškega), ta pes pa nima rodovnika?



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1 : 07 September 2013, 21:23:20
Vrneš blago, dobiš nazaj kupnino ali pa uveljavljaš vračilo dela kupnine? Verjetno pa lahko podaš tudi ovadbo zaradi goljufije, bi moral kakšen pravnik več povedati o tem...kupoprodajno pogodbo seveda imaš sklenjeno?


JaCi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 08 September 2013, 09:57:18
Hvala  :) Se nagibam h vračilu dela kupnine.. Sem sklenila kupoprodajno pogodbo, brez tega verjetno ne bi mogla nič..



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 08 September 2013, 14:13:17
Šola za v bodoče. Preveriš vzreditelja in leglo (če ni prijavljeno, ni rodovnikov).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


JaCi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Januar 2014, 12:28:28
Nikoli ni bilo rečeno da bo imel FCI rodovnik. No sedaj bo imel rodovnik, zaradi laži sem mislila da ne bo.
Naslednjič se bom nakupa drugače lotila, mi pa ni niti malo žau za tako šolo ;)



anck

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 06 Januar 2014, 13:14:35
Pri rodovnikih je zadnje čase problem, ker zna trajati 6 mesecev in več, da ga kinološka zveza sploh izda... Vsaj tako sem slišala z večih strani. Morda je bil v tem problem? Seveda potem kupec podvomi...



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 06 Januar 2014, 16:06:09
Ok...samo vseeno lahko preveriš, če je leglo prijavljeno, mar ne? Pa tudi v končni fazi lahko od staršev dobiš v vpogled opravljene teste predvidene za pasmo. No sej to je bolj ali manj najbolj bitno pri rodovniških psih. On končni papir se pa že počaka.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 06 Januar 2014, 17:43:12
V bistvu je škoda, da se mladičev ne tetovira več. Dokler se je mladiče tetoviralo, je tetovirni z istimi kleščami preščipnil še en papir, na katerem so bili podatki od mladiča. Vsak kupec je lahko preprosto preveril, ali se številka v ušesu sklada s tisto na papirju, potem pa brezskrbi čakal na rodovnik.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 06 Januar 2014, 22:00:10
V bistvu je škoda, da se mladičev ne tetovira več. Dokler se je mladiče tetoviralo, je tetovirni z istimi kleščami preščipnil še en papir, na katerem so bili podatki od mladiča. Vsak kupec je lahko preprosto preveril, ali se številka v ušesu sklada s tisto na papirju, potem pa brezskrbi čakal na rodovnik.

Sedaj se jih pa čipira pri prvem cepljenju in lahko preveriš številko čipa v knjižici in na rodovniku.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 07 Januar 2014, 07:29:45
ja samo je prvo cepljenje pri treh mesecih, čist mimgrede. Takrt ti lahko tako imenovan "vzreditelj" že zdavnaj izgine  >:D

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 07 Januar 2014, 08:45:33
ja samo je prvo cepljenje pri treh mesecih, čist mimgrede. Takrt ti lahko tako imenovan "vzreditelj" že zdavnaj izgine  >:D

Če greš k Vzreditelju in ne "vzreditelju", ti cepi psa proti kužnim boleznim že v leglu (takrat psa tudi čipira). Pa tudi, če psa ne cepi, ga še vedno čipira preden gre iz legla. Če pa tega ne naredi, potem pač nekaj ne štima...



Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #11 : 07 Januar 2014, 08:51:25
Jaz vedno shranjujem vse kopije dokumentov, ki jih pošljem na KZS oz. jih dobim od vzrejnega referenta (prijava paritve, prijava legla, zapisnik o ogledu legla, obvestilo o lastništvu čistopasemskega psa z nalepko čipa), in jih lahko vedno pokažem bodočim kupcem skupaj z rodovniki, vzrejnimi dovoljenji in zdravstvenimi izvidi staršev. Vem, kako je biti na strani kupca, in jim poskušam to čim bolj olajšati.

You can't manufacture a miracle


joe cool

  • *
    • Prispevkov: 187
    • Točke: 0
  • Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil.
Odgovori #12 : 07 Januar 2014, 09:13:55
tudi če je pes čipiran in cepljen še pri vzreditelju, še ne pomeni, da bo imel rodovnik, ampak samo cepilno knjižico. Jaz sem rodovnik dobila po kakem mesecu, kar je kmalu, ker je vzrediteljica skrbela, da so jih čimprej izdali. Sicer traja več časa. Nalepko - črtno kodo - čipa sem potem sama nalepila.
Dejansko je edina garancija, da so psi z rodovnikom - prijavljeno leglo in preverba vzreditelja.
Lp



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 07 Januar 2014, 10:16:15
tudi če je pes čipiran in cepljen še pri vzreditelju, še ne pomeni, da bo imel rodovnik, ampak samo cepilno knjižico. Jaz sem rodovnik dobila po kakem mesecu, kar je kmalu, ker je vzrediteljica skrbela, da so jih čimprej izdali. Sicer traja več časa. Nalepko - črtno kodo - čipa sem potem sama nalepila.
Dejansko je edina garancija, da so psi z rodovnikom - prijavljeno leglo in preverba vzreditelja.
Lp

Ja, ampak imaš št. čipa in lahko preveriš podatke, če že podvomiš v vzreditelja po tem, ko že kupiš mladiča...

P.S.: Jaz sem čestitke za mladiča in vabila na razstave že dobila od KZS, rodovnikov pa še ni...  ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 07 Januar 2014, 10:50:17
Pa kolikokrat se zgodi, da napake naredijo (napačni podatki, črkovanje) in potem vzreditelj pošilja nazaj in spet čaka. Bi si človek mislil da se to prej naredi. Saj ni bistveno drugače od rojstnega lista otroka.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 07 Januar 2014, 11:39:14
Ja, rodovnike tudi po večkrat pošiljajo nazaj, ker so napisani narobe - ko so še delali na roke, so bili natančnejši.

S številko čipa si kupec nima kaj dosti za pomagat, vsaj ne ob nakupu, saj je ne more na licu mesta preveriti (rabiš čitalec, ki ga vzreditelji nimajo, kaj šele kupci). Številko pa se je dalo prebrati, vsaj tisti zadnji dve, ki sta najpomembnejši, tako da ni prišlo ne samo do namerne goljufije ampak tudi ne do pomote (ki je možna sploh kadar so vsi mladiči enake barve). Številka v ušesu mladiča je bila enaka številki na potrdilu, ki ga je kupec dobil ob nakupu in številki, ki jo je imel kasneje napisano v rodovniku. Številka čipa je pa kar nekaj.

Čip je sicer dobra zadeva, a ne nadomesti povsem tetovaže.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 07 Januar 2014, 15:10:22
Debata je sicer malo zašla -
 problem je bil, da so nekoga "nategnili" - pes naj bi imel rodovnik, pa ga nima. In plačan je bil kot rodovniški.
Se zgodi.. in se najbrž še bo.

Poleg rodovnika je fino še kaj:

-  preveriti tudi sicer kvaliteto staršev - obstajajo določeni visoki standardi za pasme - posebno zdravstvene teste je prav lahko preveriti - mislim tiste, ki jih vzrejni pravilnik ne zahteva  - so pa zelo priporočljivi za dobro pasme in kvaliteto mladiča in jih vzreditelji samoiniciativno opravijo.

- - z izdajo rodovnikov pri KZS NIKOLI  nimam težav - rodovniki mladičev so polni podatkov prednikov - od zdravstvenih testov, do delovnih izpitov, nekatrih drugih nazivov - vedno se dobi rodovnik v virtualni obliki na vpogled za ev možne popravke  napak - potem se tiskajo
Ni prav nič pomembno ali se  rodovnik dobi v enem ali štirih mesecih.

in cepilna knjižica - ne vem kaj bi to bilo = Potni list za hišne živali domnevam :-\

Na splošno najti preverjenega vzreditelje ni noben problem - nekateri se skrivajo in oglašajo mladiče na sumljivih oglasnih straneh. Svoje spletne strani nimajo. O starših so podatki kr neki.
Res je, da lastna spletna stran ne zagotavlja tega, kar kdo lahko napiše nanjo - ampak vsak kupec napisano lahko preveri pri tem vzreditelju.  In čudno je tudi obnašanje vzrediteljev in  spletne strani, ki po prodaji mladičev izginejo. ??? Torej se pretekla legla ne vidijo - niti koliko jih je bilo, niti kakšni so odrasli mladiči in njihov status- česarkoli.

Imajo pa nekateri  VZREDITELJI določene pogoje pri oddaji mladičev - morda vsaka pasma ni za vsakogar. In je treba v kakšno pasmo vložiti več energije, kot bi kdo želel. V dobro obeh. Ker pač  ne gre izključno za "prodajo" in produkcijo. Morda tudi to vsakomur ne ustreza. In vzreditelji, nekateri, si pridržujejo pravico koga zavrniti.

Goljufi so pa vedno bili - povsod, žal.
Ampak ravno vsakega se pa ne da ogoljufati. Nikjer.

Čipiranje ali tetoviranje - prav vseeno - osebno sem vesela, da se več ne tetovira - in podatki o čipu grejo na KZS in so vpisani v rodovnik, prav tako kot številka psa iz rodovne knjige.
Vse lepo po vrsti in seznamu prijave legla.

Zato bi prosila, da se o tem piše - če se pozna zadevo. in protokol.
Dovolj je kr neki pisanja, ki zavaja. A ne?

V nadaljnjo diskusijo se ne mislim spuščati - sem vse argumentirala in časa z brezplodnimi razpravami ne mislim izgubljati. Kdor hoše, bo razumel in je dobil pravo informacijo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 07 Januar 2014, 15:43:46
Menda ga niso nategnili, ker je rodovnik dobil, je pa mislil, da so ga nategnili, ker ga tako dolgo ni bilo.
Lahko da se večina veseli, da tetoviranja ni več, jaz se pač ne. Sicer je fino, da ni tiste zelene packarije, to je res, a dodatna možnost identifikacije zna bit kdaj tudi koristna. Ja se vpiše številko čipa v rodovnik in v knjižico in v rodovno knjigo. Ampak kupec čipa konkretnega mladiča na licu mesta ne more preveriti (ali pa ste se resni vzreditelji že opremili s čitalci), tetovirno številko je pa lahko.


JaCi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 07 Januar 2014, 16:15:33
V vzreditelja sem podvomila, ker mi je drug vzreditelj reku, da so me nategnili. No potem sem se lotila povpraševanja in sem zvedela, da temu ni tako. In sem se tudi marsičesa naučila. :) Rodovnika zaenkrat še ni, ampak sem prepričana v to, da bo prišel. Medenim so tudi neki zamučkali, tako da je moral vzreditelj še enkrat pošiljati kri, saj je registriral v drugo zvezo.

Ko sem kupovala psa res nisem vprašala za zdravstvene teste ali ostale papirje. Ker pa vem rodovniška imena staršev, sem prečekirala rodovnike in hujših tveganj za dedne bolezni ni. Usaj ne tiste, ki se jih testira.