ODPOVED JETER

vendi · 13227

vendi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
: 10 April 2007, 12:15:31
 :'(
Imam terierko staro 10 let. Kar nenadoma (v roku 1 tedna) je izgubila vso moč. Ni mogla stati na nogah, ni mogla lajati. Še doma je takoj padla na smrček. Zunaj pa sploh ni stopila iz pločnika, saj ji je vsaka trava delala probleme.
Pregled pri veterinarju je pokazal katastrofalno sliko jeter, ki so bili na ultrazvoku povečane, izvidi krvi pa so: ALKP = 2000 (normalno od 23 do 212), ALT = 245 (od 10 do 100), PLT = 687 (175 - 500). Naslednji pregled čez 14 dni je pokazal neizmerljivo ALKP (čez 3000). Takoj po prvem odvzemu krvi je dobila antibiotik.
Narejen je bil test na KUŠING (tumor hipofize, tumor adrenalke), vendar je bil ovržen in je dana največja verjetnost odpovedi jeter.
Kužica pa se po jemanju antibiotika počuti veliko bolje, saj je njena hoja veliko bolj sigurna in tudi glas se ji je povrnil.
Je kdo imel podobne izkušnje? Kako ste ravnali? Obstaja še kakšen način, da jo ohranimo še nekaj časa pri življenju, saj je prognoza zelo slaba.
Sedaj gostujem na vseh forumih in zastavljam enako vprašanje, saj bo kakšen nasvet sigurno prav prišel.
Ana



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 10 April 2007, 12:21:53
Gre za resno zadevo in ne sliši se kaj preveč dobro. Izkušenj s tem nimam, lahko ti samo rečem, da upam da se bo nekako uredilo. Najbrž je v tvojem največjem interesu, da psička ne bi trpela.
Te lahko vprašam kaj ti je svetoval veterinar?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2 : 10 April 2007, 12:27:32
Pri našem samojedu je šlo za odpoved jeter. V izredno kratkem času se mu je stanje poslabšalo. Ni mogel več normalno hoditi, ni mogel ustati...  :'( Po enomesečnemu dajanju antibiotikov in hranjenu z dietno prehrano se stanje ni izboljšalo in smo se odločili, da ni fer do njega, da se ga muči.  :'( :'(


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 10 April 2007, 12:32:56
To je meni najhuje. Ljudje smo nekako egoistični in želimo imeti kužka, ker ga imamo radi, sploh če je bil z nami toliko časa. Vendar če vidiš da ne gre ne moreš čez vse in gledati tisto trpljenje. Sem pred kratkim dala to čez in čeprav je bilo še tako težko, sem se bolje počutila potem, ker sem vedla da ne trpi samo zaradi mene in ker jo jaz hočem imeti.



vendi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 10 April 2007, 13:35:17
Ker se kužica počuti dobro, je živahna in je videti, da je nič ne boli, vztrajamo z antibiotikom in seveda 100% dieto.
Ko bo potrebno, se bomo odločili tudi za zadnji korak, toda sedaj je to še prekmalu in poskušamo z vsemi možnostmi, ki bi prinesle (mogoče) kakšno izboljšanje. Zato tudi moja vprašanja na forum.
Veterinar pa ji ne daje veliko možnosti (2 meseca, mogoče tudi več, vse odvisno od kužice in mogoče še kakšnih zdravil? za katera pa iščem nasvete.
Zdrave psičke vam želim.
vendi



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 10 April 2007, 13:41:48
Vsaj to da je živahna, upam da bo kaj dlje kot 2 meseca. Jaz vam želim, da ta čas kar najbolje izkoristite.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 10 April 2007, 13:50:29
Odvisno zaradi česa odpovedujejo jetra. Ali so uspeli najti vzrok? Če je infekcija se mogoče še izvleče. Pri naši tastari so bili tumorji in se ni dalo nič narediti. Lepša plat je bila, da zadeva ni bila boleča in je psica samo postajala čedalje šibkejša. Manj lepa zadeva pa je bila dijeta, ki se je nikakor nismo mogli držati. Že tako in tako psi z slabimi jetri ponavadi izgube apetit, jetrna dijeta je pa izjemno neokusna. V psico se ni dalo spraviti niti grižljaja dijetne konzerve. Nazadnje sem se vdala - psica je jedla tisto kar ji je dišalo (mačje konzerve recimo), saj je bila zanič hrana vseeno boljša kot nobena hrana.
Zdaj se dobijo tudi prehranski dodatki za obolela jetra, mogoče bi se splačalo poskusiti tudi kaj od homeoptskih zvarkov


vendi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 10 April 2007, 14:47:38
Pri nas ima psička neverjeten apetit. Ker je zavračala industrijsko pripravljeno hrano, ji sedaj kuham riž in pusto perutninsko meso. Dodam zelenjavo, da ima malo boljši okus in rada vse poje.
Topim ji vitamine v vodi in jih dajem v "šprico" (kot antibiotike) ter nato v gobček. Do sedaj se to obnese zelo v redu.



vendi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 14 Marec 2008, 09:33:23
Pozdravljeni vsi ljubitelji psov in drugih živali!
Po letu dni sem spet na tem forumu, da povem, da je naša kužica še vedno z nami. Pri slikah so na jetrih ugotovili, da ima dva rakava zametka. Ker jo nismo delali preiskave, ali je maligen ali benigen, mislim da je to zadnje. Ker je imela tako zaskrbljujoče rezultate krvnih izvidov (jetra encimi čez 3000), smo vsi zelo veseli, da se je zdravnica v prognozi (največ pol leta) zmotila in da je sedaj zdrava, živahna.  Prej pa še po stanovanju ni mogla hoditi. Ima sicer težave s prebavo, ker non-stop napihuje. Je samo kuhano hrano, tisto kar jemo mi. Seveda ne prapricirano in ne preveč slano in ne mastno.
Opustili smo vse priboljške kot so bili prej, t.j. prekajene požiralnike in razna prekajena ušesa, kar se je dalo kupiti v trgovini s hrano za živali. Nek veterinar nam je dejal, da so bili požiralniki, ki jih je zelo rada jedla, smrt za našo psičko. Menda je njihova priprava zelo vprašljiva (nekaj v zvezi z apnom, da jih pobelijo). Tako, da svetujem vsem, ki imajo male pasme (za velike menda ni tako hudo), da takih priboljškov ne dajejo. Pa konzervirana hrana (Pedigree - pet vrst mesa)  in briketi niso bili prava izbira, ker je vse preveč slano.
No, hvala bogu, je sedaj (in upam, da še dolgo) kar v redu.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #9 : 14 Marec 2008, 10:10:18
joj,super novica  :o
To je pa res lepo slišat,da se ji je popravilo.
Ja,zelo je potrebno pazit pri različnih dodatkih,priboljških in pa osnovni hrani  :-\
Vsi tej aditivi,ojačevalci okusa,nitrati,...  :-\
No,važno,da ji je zdaj bolje in da se je izvlekla!  :D



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #10 : 14 Marec 2008, 11:35:32
Me veseli, da se tudi veterinarji kdaj zmotijo v napovedih ;) Upam, da bo vaša psica še dolgo z vami!! Zdrava, seveda ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 07 September 2013, 11:19:25
.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.