psička ne je, čudno diha

kamilica · 3693

kamilica

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 22 September 2013, 01:35:37
Pozdravljeni.

Teden časa imamo 2 in pol mesečno psičko pasme yorkshire terier. Takoj ko smo jo dobili, smo zaznali čuden vonj iz ušes. Čez dva dni smo jo peljali k veterinarju in izvedeli, da ima vnetje ušes. Smo dobili antibiotik, veterinarka pa nas je pomirila češ da ni to "nič takega", tako da smo bili dokaj mirni. Rekla je tudi, da jo lahko kljub temu normalno vozimo ven, da opravi potrebo. Vendar so se začele pojavljati težave. Ne vemo, koliko nas mora skrbeti in ali je vse skupaj sploh povezano, zato bi nujno potrebovali kakšen nasvet.
Psička že 2 dni zaporedoma zjutraj ni hotela nič jesti in se hrane ni dotaknila do 2h popoldne, ves ta čas je le ležala v svoji košari. Nato je normalno pojedla preostala dva dnevna obroka, se igrala in bila živahna. Je možno, da to zanjo pomeni občutno premalo hrane? Poleg tega je včeraj zvečer začela čudno dihati...najprej je slišati kot bi se dušila, potem pa zakašlja kot bi hotela bruhati, vendar še nikoli ni "prišlo nič ven". Kaj naj storimo? Jo moramo takoj odpeljati k veterinarju? Je sploh prav da jo vozimo ven z vnetjem ušes?

Že vnaprej hvala za odgovore :)



kamilica

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 22 September 2013, 02:10:24
Yorkshire Terier (mini)
11 tednov stara



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 22 September 2013, 05:36:45
Z vsemi temi vprašanji bi se morala obrniti na vzreditelja. Ker pa omenjaš da gre za mini jorkširca, ki ne obstaja, predvidevam, da se na vzreditelja obrniti ne moreš, torej ti ostane samo veterinar.
Z vnetimi ušesi gre mladič lahko normalno ven, tisto, kar omrnjaš kot čudno dihanje zna pa biti "reverse sneezing", daj na gugla za več informacij. če je to to, potem ni nič nevarnega. Najbolje je, da tako čudno dihanje posnameš in pokažeš veterinarju.


Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #3 : 22 September 2013, 09:13:09
Tudi jaz sem takoj pomislila na reverse sneezing - je nenevaren in zelo pogost pri majhnih pasmah. Mojim psičkam najbolj pomaga, da jim s prsti zaprem smrček in potem vdihnejo skozi usta.

Glede spanja dopoldne in neješčnosti jaz zaenkrat ne bi zganjala neke panike, moje psičke tudi zjutraj nočejo jesti in večino dopoldneva prespijo ;) Sicer boš pa videla, kako se bo v nadalje obnašala.

You can't manufacture a miracle


BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 22 September 2013, 09:15:42
najbolje da se obrneš na veterinarja. mogoče pač spi veliko, ker je še mlada in potrebuje veliko počitka (kot dojenčki in majhni otroci)... glede hrane. moj psiček nikoli ne je podnevi ampak samo ponoči okoli polnoči se spravi jesti. če pa dobi drugo hrano namesto briketov se jih tudi ne dotakne :P. glede dihanja se strinjam z Lanabelo. Drugače pa se vseeno posvetuj z veterinarjem.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 22 September 2013, 11:18:59
Kaj pa gliste? Kakšen je iztrebek? Glede na to, da je prišla že k vam z vnetjem ušes,.. pa očitno ne ravno od nekega verodostojnega vzreditelja (glede na to, da vam je prodal mini yorkija, ki kot pasma ne obstaja), vprašanje kako je bilo poskrbljeno za cepljenja, razglistenje,.. Tudi kužni kašelj ravno razsaja, ki je lahko za mladiče tudi usoden. Zihr je zihr, zato jaz z veterinarjem ne bi odlašala.



kamilica

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 23 September 2013, 00:43:58
Vemo da pasma mini yorkshirskih terierjev ne obstaja, so pa nekateri dosti manjši od drugih ker so skozi leta nastali z umetno selekcjo in križanjem manjših "primerkov". To nam je povedala tudi sama vzrediteljica (ki pa nam trenutno ne more nič pomagati, ker je v tujini in ni dosegljiva). Tisto mini (če ste opazili je v oklepaju, ravno zato ker vemo da ne spada k pasmi), smo včeraj dopisali zato, ker psička spada med tiste z nekoliko manjšo rastjo in je že za mladička dokaj majhna in lahka. Zato nas tudi bolj skrbi, da bi kaj lahko bilo zanjo hitro usodno.

Psičko je sicer dušilo le del noči, pa smo jo danes zjutraj vseeno za vsak slučaj odpeljali k dežurnemu veterinarju. Ni odkril nič posebnega, tako da je rekel, da gre verjetno le za lažji prehlad, ki se je razširil iz ušesk. Vročine ni bilo, tako da je bil mnenja da bi moralo vse kmalu samo od sebe miniti. (Je tista stvar s prenosom iz ušes verjetna? Za reverse sneezing sem preverila posnetek na internetu, pa se mi ne zdi da bi zvenelo podobno.) Stvari so se danes sicer res umirile, psička je danes že veselo pojedla vse svoje 3 obroke, normalno zunaj opravila veliko in malo potrebo. Tudi kašlja ni bilo. Upamo da bo zdaj vse v najlepšem redu in da je bil vse skupaj le lažen alarm in naša prehitro zagnana panika.
V vsakem primeru hvala za pomoč.



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 23 September 2013, 06:47:33
Se še jaz oglasim glede izkušenj z "reverse sneezing": tudi moji psici se občasno dogaja... traja par minut in je to to.
Vendar pa tako čudno, kot je bilo pa ravno preteklo soboto, pa še ne; "hrkala" je skoraj 2 uri. Z občasnimi prekinitvami. Glede na to, da načeloma ni nič hudega, me je pa zaradi dolgotrajnosti že  začelo skrbeti. Potem se je počasi umirila. Se mi pa zdi, da od sobote pravzaprav na glas diha, ko kaj intenzivno vohlja po tleh. Sicer se obnaša normalno. Je normalno, se tudi igra in šiba naokrog.... Vseeno se pa sprašujem, če je že kdo imel podobno izkušnjo in ali je možno, da se ji je v sapniku ustavil kak npr. delček hrane ali druge nesnage? Poudarjam, da je sicer psica čisto ok....
Hvala in lp!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 23 September 2013, 11:21:13
Kužni kašelj, v taki manj izraziti obliki že zgleda tako. Par dni malo hrka, a brez značilnega kašlja.


Gordon

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 23 September 2013, 12:26:21
Možno je tudi, da je težava na srcu. Simptomi so zelo identični, čeprav je pri tej starosti je skoraj neverjetno, možno pa je.
Kaj pa utrip ste kaj preverjali?