Ukazovanje psu na daljavo

Weaver · 14146

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 19 September 2013, 11:37:46
Ena od osnovnih metod clicker traininga, pri kateri zaželjeno vedenje izoblikujemo postopno v zelo majhnih korakih, pri čemer pes sam ugiba in preizkuša, kaj mu bo prineslo nagrado. Zgleda nekako tako kot igrica vroče - hladno. Čudi me, da imaš psa, se zanimaš za najrazličnejše možnosti treninga, pa tega ne veš.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #31 : 19 September 2013, 11:55:44
O klikerjih ne vem nič, mogoče zato, ker se mi zdi sfaljeno tisto klikanje, moja kaprica pač, možno tudi, da si sam zato dajem dodatno delo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #32 : 19 September 2013, 12:58:02
Saj te nihče ne sili, da neko metodo uporabljaš, a če jo hočeš realno oceniti, jo moraš najprej poznati. Se prav na tem forumu zelo lepo vidi, da tisti, ki se najbolj petelinijo proti nekaterim metodam in favorizirajo druge v bistvu ne poznajo ne enih ne drugih.


Zumzum

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 19 September 2013, 12:58:32
Saj shaping lahko delaš tudi brez klikerja, sam je bolj dolgotrajno.

Ko imam jaz nagrade pri sebi, me moja psica tudi uboga ob normalnem tonu. Najljubše ukaze in besede razume tudi, če jih izrečem čisto potihem. Kadar pa ve, da nagrade najbrž ne bo (greva po opravkih), pa se kar malo po svoje organizira. Kar ji je všeč sliši, kar pa ne, pa kao ne (dokler ne povem dovolj glasno, da ve, da je treba ubogat).

Zdaj pa me nekaj zanima: če me ne uboga (npr. na sprehodu ko je spuščena in koga srečam in se pogovarjam, začne težiti za igro/pozornost in laja (sicer skoraj nikoli ne laja), kako naj jo "kaznujem", da bo po principu pozitivne motivacije?

S priboljški delam že 3,5 leta in takrat je vse super. Ona hitro ugotovi, kdaj jih ne bo in se ji bolj splača osredotočit na druge zadeve. Jaz pa tudi ne morem in nočem ves čas hoditi naokoli s klobasami v žepih in podkupovati psa.

Hvala vnaprej in lp!

htttp://www.sky-lab.si


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 19 September 2013, 13:01:01
Weaver, če bi hotel izvedet kaj več bi že lahko  :) A zanima te pa vse ostalo  ;)
In še tebi - kliker sistem, shaping...ni nujno da uporabljaš za vse to kliker (napravico)  8) Samo mero občutka, kdaj psa nagradit in kako mu nenasilno preprečit kiks. Maš že teme.
Tvoje delo s psom očitno prinaša več ''balasta'' kot bi ga dodatek ''škatlice'', ki jo pa mirno nadomestiš z besedico ''ja''.
Samo razlog zakaj je men kliker boljši - uporabljam ga samo takrat, ko učim čisto novo stvar in rabim fraj jezik  :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 19 September 2013, 13:05:16
Zdaj pa me nekaj zanima: če me ne uboga (npr. na sprehodu ko je spuščena in koga srečam in se pogovarjam, začne težiti za igro/pozornost in laja (sicer skoraj nikoli ne laja), kako naj jo "kaznujem", da bo po principu pozitivne motivacije?

S priboljški delam že 3,5 leta in takrat je vse super. Ona hitro ugotovi, kdaj jih ne bo in se ji bolj splača osredotočit na druge zadeve. Jaz pa tudi ne morem in nočem ves čas hoditi naokoli s klobasami v žepih in podkupovati psa.

Hvala vnaprej in lp!
Negativna nagrada. Ukineš željeno. Pripneš psa in mu onemogočiš težit. Parkiraš ga  ;)

Poskusi priboljše ukinjat in dodajat bolj ''nepredvidljive'' nagrade kot so igra, pozornost, čohanje...skratka še kaj drugega kot podkupnino. In pa kakor koli - kljub čarom klikanja in PM ne pozabit bitnih razlik med podkupnino in nagrado.

Jaz shaping za življenske situacije (zna bit še težje od izvedbe trikcanja) skoraj vedno delam brez klikerja. Nič kaj dlje ne traja  :) Mi je pa fajni za trikce. Tam ga imam pa vedno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 19 September 2013, 13:19:35
ma ne Lunette, jezika pri shapingu sploh ne rabiš, saj gre najlažje v tišini in brez vsakih navodil psu. Rabiš pa zelo natančen timing, za kar je kliker najboljši.
 Aja, brez klikerja se da lepo šejpat tiste pse, ki kliker training že obvladajo, začetnike pa precej težje, sploh če je začetnik tudi vodnik.
Citiraj
Zdaj pa me nekaj zanima: če me ne uboga (npr. na sprehodu ko je spuščena in koga srečam in se pogovarjam, začne težiti za igro/pozornost in laja (sicer skoraj nikoli ne laja), kako naj jo "kaznujem", da bo po principu pozitivne motivacije?

Pri vzgoji s pozitivno motivacijo v paketu pride tudi negativna kazen. Za razliko od pozitivne kazni, pri kateri nekaj psu neprijetnega dodaš (poteg s povodcem, fizična korekcija....) pri negativni kazni nekaj psu prijetnega odvzameš .
Primer: pes skače v človeka. Pozitivna kazen bi bila koleno v prsa ali pohodit taco, negativna kazen je ignoriranje (odvzameš pozornost - miruješ, gledaš stran ) toliko časa da se pes ne umiri in nagrada (pozornost) takrat, ko je pes z vsemi štirimi na tleh. Kazen za nespoštovanje pravil na sprehodu je izguba svobode (povodec, lahko tudi konec sprehoda), pri delu, ko se pes ne skoncentrira, dela napake ali se mu ne ljubi delat imaš na voljo "time out" - premor, ko daš psa na privez ali v boks ali na prostor...toliko časa da se umiri oziroma spočije.

seveda imaš potem na voljo še preusmeritve vedenja, učenje nadomestnega vedenja....

Torej v konkretnem primerru, ko pes teži za pozornost drugim ljudem, se dogovoriš z ljudmi, da se za psa ne smejo zmeniti, dokler teži in ga nagradijo s pozornostjo, ko je miren. Pri tem pomaga če ga naučiš nadomestno vedenje (sedi recimo) in se pes nauči, da bo dobil pozornost (ali drugo nagrado) samo, če bo med pogovorom mirno sedel.
nkaj v tem smislu.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #37 : 19 September 2013, 13:41:43
Saj te nihče ne sili, da neko metodo uporabljaš, a če jo hočeš realno oceniti, jo moraš najprej poznati. Se prav na tem forumu zelo lepo vidi, da tisti, ki se najbolj petelinijo proti nekaterim metodam in favorizirajo druge v bistvu ne poznajo ne enih ne drugih.

Sem te že povabil; pokaži kaj znajo tvoje kuzlice, potem pa naj šamani naprej sodijo ;)
Od tega samo en velik NIČ, kot z večino interaktivnih vsevedov!!!
.......pardon :-[, ti si v višji matematiki, zato ne moreva mešat jabolk in jabolk ;)

Waver, tako kot počasi začenjaš razumeti; po vsaki metodi se da pridelati super psa. Po tistih,ki ne pa že davno niso več v uporabi!
Samo interaktivni trenerji zopet odkrivajo toplo vodo! Po cesti pa ne upajo brez lisice v nahrbtniku ali polnih žepov hrenovk. Seveda pa je izbira subjektivna  ;D ;D ;D
Živela demokracija (samo v pasjereji se ni nikoli obnesla ;) )



Zumzum

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 19 September 2013, 15:39:25
Hvala za nasvete :)

Nekaj v tej smeri sem že delala, vendar je največji problem, da nisem vedno striktna (vem, da ni prav, a pač priznam). Ker, kadar nekoga srečam in ona laja, jo že dam na prostor in čakat ter potem nagradim, vendar se velikokrat zgodi, da padem v debato, ki me res pritegne in je ne morem/uspem nenehno korigirati, ko vstaja. Če pustim, da vstane, je prepričana, da je na voljno. Bom začela dodajati še povodec, bo najbrž bolj efektivno :)

lpt

htttp://www.sky-lab.si


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #39 : 19 September 2013, 16:24:49
Delaš s priboljški-fajn. Vendar je pravi čas treba začet nagrajevati po variabeli (a sem sploh prav napisala?). Da pes pravzaprav ne ve kdaj bo dobil priboljšek ali kar mu je pač nagrada. nagrada, brez, nagrada, nagrada, brez, nagrada, brez, brez, nagrada, brez....potem spet 5x ne in ja....malo po občutku psa. Kdaj kakšen jackpot.


Ko je pes v nagonu (se zapodi za nečem)...ne bo upošteval odpoklica, prostor, sedi, stoj, pa čeprav še kako dobro sliši....Razen, če je se je postopno in sistematično delalo na tem. Evo, to z mojo še zdaleč ni doseženo, ker je pri odraslem psu, ki je že zagonil potrebno bistveno več dela, kot pa pri mladičku, če že v štartu začneš prav. Jaz imam kar povodec kjer je nevarnost pobega (gozd, bližina gozda).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 19 September 2013, 16:45:15
Waver, tako kot počasi začenjaš razumeti; po vsaki metodi se da pridelati super psa.
Ni čisto tako. Po enih metodah se da pridelat super psa, po drugih malo manj super, je pa tudi vse odvisno od tega, kaj je za nekoga super pes.  ;) In hkrati, res najbolj pomembno - če nimaš občutka, ali pa si še začetnik (in še v kombinaciji z brez/manj občutka + mogoče malenkost bolj "kompliciran" pes in ne nek, že "naravno bolj priden"), ti ne nek extra super pes ne bo uspel po nobeni metodi, razen če boš imel extremno srečo.

Po tistih,ki ne pa že davno niso več v uporabi!
Pa si v to res prepričan? Jaz sem namreč prepričana ravno v nasprotno - da so še kako v uporabi.



srna

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 19 September 2013, 17:13:13
O klikerjih ne vem nič, mogoče zato, ker se mi zdi sfaljeno tisto klikanje, moja kaprica pač, možno tudi, da si sam zato dajem dodatno delo.

A lahko potem prihraniš vsem bralcem foruma pisarjenje v vseh mogočih temah o stvari, o kateri nimaš absolutno nobenega pojma? Hvala.




Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #42 : 19 September 2013, 17:42:27
A lahko potem prihraniš vsem bralcem foruma pisarjenje v vseh mogočih temah o stvari, o kateri nimaš absolutno nobenega pojma? Hvala.

Npr.? Dvomim, da sem kadarkoli pisal o kakšnem klikerju, vsaj ne spomnim se, da bi koga poučeval o njem...verjetno tudi o kupiranju ušes ne smem imeti mnenja, če nimam vsaj treh kliker napravic pri sebi? Pa bodo vsi oddali enak zvok?


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 19 September 2013, 19:44:42
Meni je pa čudno, kako nekateri zagovarjate PM, hkrati pa tega ne uporabljate vedno v odnosu do ljudi. Pa nekdo pokaže interes, pa mu še tisto voljo, skušate zbiti. ???

Weaver, tudi meni kliker napravica ni bila všeč in ker je malo nerodna (sploh če se hočeš vmes še na hitro pocufat s psom), pa ker jo včasih pozabim, pa ker... jo včasih uporabljam, včasih pa ne, ampak dejansko je pa opazna razlika ali klikam, ali pa uporabljam besedno potrditev in sicer klikerju v plus  ;)



srna

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 24 September 2013, 17:27:56
No ja, kaže, da sem se res znesla nad napačnim, ker Weaver dejansko ni tisti, ki s pomočjo gugla piše strokovne prispevke v vsako temo (po možnosti čim več njih in med delovnim časom - kar tudi nekaj pove).

Torej takole: škoda je, ker se zaradi ene par (negativne) pozornosti in online slave željnih vsaka potencialno zanimiva tema (tole je zapisano v napačni) sprevrže v blodenje v krogih na več deset straneh. In na koncu v nesramnosti. To je res mučno preleteti, za branje bi človek moral biti pa že hud mazohist.

Za potrebo po (negativni) pozornosti pa je samo ena pozitivna metoda: ignoranca. Ker pa je potreben samo eden, da vedenje potrjuje, v določenih primerih z metodami, ki niso PM, ni nič narobe. :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 24 September 2013, 18:19:07
Tudi z metodami, ki niso PM, se potrjuje vedenje, ko gre za iskanje pozornosti  ;)