prosim za pomoč

Gost · 6938

nayaa17

  • Gost
: 20 September 2013, 19:27:24
lepo pozdravljeni

s fantom se odločava za nakup psa...najbrš bova vzela kakšnega manjšega mešanka..sva študenta sicer delava vsak dan razen vikendov in imava ogromno prostega časa. oba sva ljubitelja vseh vrst živali ampak zaželela sva si psa. predno pa se podava v to bi rabila nekaj odgovorov.
s fantom sicer živiva v enosobnem stanovanju, zato ne vem ali bi bilo sploh primerno imeti psa na tako majhnem prostoru. bo kužiju ful hudo ko naju ne bo? razmišljava o nakupu boksa da bi kuža imel svojo "sobico" za se umaknit in da bi bil noter ko naju ne bo doma oz bova v službi seveda samo da mine tale uničevalni čas.popoldan seveda sprehodi in spuščen ko bova z njim nočem da nama pogrize celo sobo...
kaj predlagate se podava v tale nakup...oz. posvojitev? 
vsakega nasveta bom res vesela... ;)



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 20 September 2013, 19:53:25
Zdravo!
Najbolje je, da posvojita kakšnega zavetiškega kužka. Vama bo zelo hvaležen. Lahko imata boks, ampak ne ga zapirat notri ko vaju ne bo. Poznam veliko primerov, kjer so zaradi takih primerov da so pse zapirali v bokse, so psi postali neobvladlivi in agresivni. Tako da je bolje, da ga ne zapirata v boks, ampak se spomnita kakšnega drugega načina, da mu preprečita uničevanje (če do tega pride). Če imata manjše stanovanje vama ne priporočam velikega psa. Vendar tudi kakšnega po domače rečeno ''cucka'' ne, ker so mali psi takšni, da se radi derejo, kar pa je za sosede v bloku moteče. Če bosta vzela mladička, ga morata čim prej navaditi na povodec (odsvetujem flexi, kajti potem se bo pes vlekel na povodcu), ter na čistočo v stanovanju. Jaz sem svojega naučila tako, da sem ko me ni bilo doma mu naštimala v njegovo sobico (bil je zaprt v otroško sobo) neko planico za na tla, ker psi se bodo podelali tja kjer se lahko upije njihov urin. Ko pa sem bila doma, sem spremljala in vsakič, ko je šel pit in po 15 min sem ga pelala ven, da se je polulal, in ga pohvalila... pomaga pa tudi to da če se vseeno podela, da mu srček pomočiš v njegov urin/blato, in ga malo klofniš (ne močno samo toliko da bo vedel da je narobe storil).



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 20 September 2013, 19:55:41
aja pa še: najprej mu bo verjetno hudo, ko vaju ne bo, ker ne bo navajen. ampak že od začetka morata hoditi (pač kamor hodita) tako kot bosta hodila kasneje, kajti prej ko se bo navadil bolje bo. kasneje mu bo še težje (če bosta na začetku si vzela prosto za preživetev več dni z njim)



Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 20 September 2013, 20:01:55
Boks je zelo dober. Naša je vedno zaprta v njem ko naju ni, ga pa ne sovraži - gre notri spat tudi ko ji ne ukažemo. Finta je v tem, da boks psu najprej predstaviš kot dobro stvar (mu daješ notri za jesti, priboljške, ga ne že od začetka zapreš notri in pustiš samega). Če bo dobil dovolj telovadbe, bo z veseljem spal v boksu ko vaju ne bo (če ga bosta imela v boksu, posvojita malce starejšega, da lahko zdrži dovolj časa brez odhoda na wc). Glede smrčka v urin/blato sem pa absolutno proti. Psa se da 100% navadit na čistočo drugače - preprosto tako, da ga pelješ ven preden bi naredil kaj v stanovanju.



nayaa17

  • Gost
Odgovori #4 : 20 September 2013, 20:16:27
hvala vsem za odgovore...
ja takole je da živiva v stanovanjski hiši vendar je samo sobica najina...glede sprehov ne bo problem saj sva po 4 uri doma brez vsakršnje obveznosti...čez vikende pa greva k mojim staršem na kmetijo in tam bi imel veliko prostora...
bol je problem čez teden ker imava samo sobico. kako je pa potem z lulanje in kakanjem, .če je v boksu. mladički težke držijo vodo vsaj na začetku... za mladička bi najbrš vsak 1 teden dopusta vzela...se pravi prvih 14 dni...



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 20 September 2013, 20:20:08
še ena možnost: ogradita mu malo prostora v sobici, kjer bo imel tudi že prej omenjeno planičko (dobi se jo v lekarnah) tam se bo polulal in nebo mu prišlo preveč v navado da bi lulal drugje.. vsaj pri našem je bilo tako :) upam da bosta odgovorna lastnika in da mu bosta polepšala življenje in z njim ostala do konca njegovega življenja :D
Lp, BlueLucky



nayaa17

  • Gost
Odgovori #6 : 20 September 2013, 20:26:39
ja seveda..zato bi se pa rada čim bolj pozanimala...(cev kup knjig imam že doma :P)
predno se odločiva in nabaviva psa...
pri kolikih mesecih pa kuži lahko že zdrži malo dalj brez lulanja?



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 September 2013, 20:32:18
odvisno od kužka do kužka.. moj se mi zdi da se je navadil na čistočo ko je bil star tam okoli 4 mesece. njegova sestrica, (zdaj sta stara 3 leta) katere lastnica je moja teta pa še zdaj vse opravlja v stanovanju, tudi če ima možnost izhoda. je pa res, da njej nikoli niso smrčka pomočili v urin. pač je malo bolj tako ''zlobno'' ali kako se naj izrazim ampak pomaga :)



Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 20 September 2013, 20:37:15
Jaz sem prebrala da lahko mladič zdrži nekje toliko, kolikor je njegova starost v mesecih + 1. Torej 3 mesečni mladič nekje 4 ure. To je maksimum kolikor lahko zdrži, bolje ga je vozit na malo manj časa. Ta izračun se je izkazal za dobrega pri naši, je pa večje pasme. Morda morajo manjše bolj pogosto ven, tega ne vem. Vsekakor bi jaz predlagala malce starejšega psa (okoli 1 leto, lahko par mesecev manj ali več). Nekaj dopusta je dobro vzeti, da se navadi na osnovna hišna pravila, a ne pozabita ga že takrat navajati na samoto, da ne bo potem čez 2 tedna zanj šok ;)



nayaa17

  • Gost
Odgovori #9 : 20 September 2013, 20:39:06
pri nama je zaenkrat še vse v povojih,..še nič veliko ne veva...niti o tem kakšna pasma bi bila priporočljiva...najboljše najbrš mešanček...k je paket presenečenja :D mava sicer na voljo da vzameva psičko mami je mešanka z jack russell terier in ati tudi nek mešanček.,..vendar ne veva kako se bo obnašala...terierčki so trmasi pa samosvoji...pa še lajež naju skrbi...kar je za te pse pogost kolikor berem...hmmm ??? ???



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 20 September 2013, 20:41:34
Glede starosti, je moje mnenje, da se glede na izkušnje z psi in glede časa sama odločita in pretehtata vse možnosti. glede dopusta pa se strinjam z Evriale. mešančki so ponavadi najbolši.. živijo dolgo časa in imajo manj zdravstvenih težav. pa po navadi je vzgoja lažja :)



nayaa17

  • Gost
Odgovori #11 : 20 September 2013, 20:45:41
ja imava možnost vzeti psičko ki je mešanka tudi z jack russell terierjem, pa se bojiva kakšen karakter bo imela glede na to da so terierčki take trme..stara je pa sedaj 10 tednov



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 20 September 2013, 20:47:49
Ja karakter je vedno problem. pojdita malo pogledat psičko, kako se odnaša, ter malo ''preizkusita'' njene starše, kakšni so po karakterju :)



nayaa17

  • Gost
Odgovori #13 : 20 September 2013, 20:50:57
še najraje bi mešančka z maltežanom :D :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 20 September 2013, 20:51:26
naya, preberi si že obstoječe teme o vseh zadevah, ki te zanimajo. Nabor vprašanj je kar obširen ;)

Boks je super stvar, če psa pravilno navadiš nanj in to, da so zavetiški psi hvaležni je le mit...  :-\ in tako dalje... da ne govorim o namakanju gobca v urin  :-X
Ni vse kar je napisano na forumu za vzet resno  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


nayaa17

  • Gost
Odgovori #15 : 20 September 2013, 20:54:23
ja saj vem ja...ja vprašanje je pa 1001...saj hočem bit res 1000% pripravljena...hehe to se mi zdi da je še bolj zakomplicirano kot pa odločitev za dojenčka  :P



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #16 : 20 September 2013, 20:57:52
BlueLucky, zgrožena sem nad neumnostmi, ki jih klatiš tu po forumu...
1. navajanje na čistočo: smrček v blato/urin? prosim? Ta tehnika je zame navadno maltretiranje, glede na to, da poznamo že toliko učinkovitih tehnik na navajanje sobne čistoče se mi zdi to popolnoma nepotrebno poniževanje živali.
2. boks je idealna rešitev za pse, ki so sami doma, saj se s tem izognemo morebitnem uničevanju pohištva. Če bo boks psu predstavljen kot nekaj pozitivnega ga bo popolnoma sprejel in komot preživel tistih 8-9 uric v njem (govorim za odraslega psa).
3. o mešančkih: BlueLucky, na podlagi česa določaš, da so mešančki bolj zdravi in živijo dalj časa? Ker je to popolnoma zgrešeno.

Če se bosta odločila za pasemskega psa, priporočam, da bo to pes z rodovnikom, kupljen pri nekem vestnem vzreditelju, ki ve kaj dela.. ostale nerodovniške šteparije ala ''čistokrven brez rodovnika'' ne podpiram, ker je to laž, ki zavaja.. čistokrven pes brez rodovnika ne obstaja. Če se bosta odločila pa za mešanka, pa je v zavetiščih ogromno duš, ki čakajo na svojega  :)
Terierji so trme, jaz osebno mislim, da niso ravno primerni kot prvi psi, ker se večina novopečenih in neizkušenih lastnikov sploh ne zaveda kaj dobi.. že, da so majhni, ampak trmasti. Poleg tega pa imajo ogromno lovskega nagona.

Dogs are best friends ever!


nayaa17

  • Gost
Odgovori #17 : 20 September 2013, 21:04:11
ja se strinjam z vsem napisanim...na boks bi pa seveda ga privajala počasi...bi najraje mešančka...doma starši imajo manjšega mešančka...ki je čudoviiiit pes res čudovit...bi kar njegove potomce imela najraje če bi se dalo  ;D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 20 September 2013, 21:04:43
Blue lucky: daj prosim nehaj kvasit neumnosti in ne dajaj ljudem škodljivih nasvetov. pomakat smrček psu v urin ali iztrebek je nezaslišano. Izredno škodljiva zadeva, če ne paziš in se ti pes podela kjer se ne sme, pomoči v iztrebek svoj nos, bo bolj koristno. Hišni boks je dobra rešitev, vendar mora biti navajanje postopno, ne smeš ga zapret noter in oditi dokler ga nima za svoje zavetje. Mešančki so sicer povsem ok in luštni, unikatni, vendar niso niti bolj dolgoživi, niti bolj zdravi in nikakor ne lažji za vzgojo kot pasemski. Zavetiški pes je lahko zelo dobra izbira, vendar je od psa pričakovat hvaležnost iluzorno. Psi niso hvaležni, imajo pa lahko zavetiški s seboj kakšno prtljago iz prejšnjega življenja in so pogosto zahtevnejši za vzgojo kot psi iz dobrih razmer,.Na kar mora biti potencialni posvojitelj pripravljen.

Glede mešančka z ruslom...mladič je star že 10 tednov, kar pomeni, da je njegov karakter že dobo viden. Če je mladič že sedaj zelo glasen, ga nima smisla jemat za v stanovanje, ker boste to zelo težko odvadili. Če se vam sedaj ne zdi preveč lajast, potem bo tudi pri odraslem lajanje lahko nadzorovati (prirojenih bevskačev skorajda ne moreš utišati, če pa pes začne lajat zato, ker izsiljuje, pa je to dokaj enostavno odpraviti. lahko pričakujete, da bo mladič zelo živahen in bo potreboval poleg gibanja tudi miselno zaposlitev (učenje trikcev recimo). Glede trme pa se ni treba sekirat - s psom je treba delat tako, da ne bo imel potrebe po trmi, pa bo vse ok (metode s pozitivno motivacijo)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #19 : 20 September 2013, 21:04:53
nayaa17, ni tako komplicirano je pa super, da se zanimaš prej. Bravo! :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


nayaa17

  • Gost
Odgovori #20 : 20 September 2013, 21:14:36
hehe ne za otroka bi se lažje odločila pa naredila....kuža pa se mi smili in bi rada čim več zvedela in čim boljše življenje mu omogočila... ;D
 sicer imam prav zaradi tega toliko vprašanj ker sva kakšen teden nazaj imela kužka že rezerviranega...pa si je lastnica premislila da bi bilo pa zanj najina sobica premajhna da pes mora kraljevat v celi hiši da hodi ven in noter kadar se mu zljubi, s tem da je bil kuža mejhen mešanček z maltežančkom...tako da me je tista ženska tako prezmerjala da kaj si mislim da bo pes sam 8 ur pa še v sobici...in me je malo kar minilo vse skupaj in si potem res misliš da si slab za vzgojo >:( :'(



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 20 September 2013, 21:28:46
Potem je zanič 90 % lasrnikov, ki so poleg tega da imajo psa tudi zaposleni. Pa bi rekla, da se bo v stanovanju mešanec z jrt bolje obnesel od maltežan mixa (velika večina maltežanov pri nas je nerodovniških, iz zelo slabih vzrej z obupnim karakterjem).
Odrasel pes je lahko komot sam toliko časa kot ste v službi, pod pogojem, da zjutraj dovolj zgodaj vstanete za dovolj dolg sprehod, ki vključuje tudi nekaj miselne telovadbe. Za mladiča je težje, vendar se da. najbolje je, če si organiziraš pomoč - nekoga, ki bo psa vmes, ko boste v službi vsaj enkrat na kratko spustil ven in se z njim par minut poigral. če to ni mogoče, potem bo mladič pač lulal na plenično podlogo. V bistvi bi bil 10 tedenski mladič pri vzreditelju že kolikor toliko sobno čist (če ga imajo zaprtega v pesjaku ali boksu, v katerem opravlja tudi potrebo, boste imeli silne probleme, da ga boste navadili na red).


BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 20 September 2013, 21:29:45
maltežančki so zelo znani po tem, da se radi oglašajo. prijatelji imajo psičko, ki je od prihoda k njim navajena na boks in je čas ko jih ni doma v boksu in kadar prisjo obiski. psička pa je zaradi zapiranja v boks postala agresivna. ugriznila je tudi psa kot že človeka. pač sama se moraš odločiti, kakšno pot pri vzgoji boš ubrala. imamo doma maltežančka (čistokrvnega), ki je v 3-h letih kar dostikrat že zbolel. Psička, ki pa je mešanka (nevemo med katerimi pasmami, ker se je priklatila k nam) pa je v svojih 9-tih letih zbolela samo takrat, ko je imela mladičke. tako da.. najbolje je, da se čim bolje pozanimaš za različna mnjenja ljudi (ljudje smo si različni kot tudi naša prepričanja) in se na podlagi le teh odločiš kako boš pa ti vzgojila svojega psiča/psičko.



nayaa17

  • Gost
Odgovori #23 : 20 September 2013, 21:40:07
ja zdaj sem še bolj zmedena..:D bom vprašala lastnike psičke ki sva jo že gledala samo sva si potem premislila ker je mešanka z jjt...samo se bojim da bodo lastniki samo dobro o njej povedali samo da jo čimprej oddajo... :(..da bi se pa samo peljala pogledat jo je pa malo daaleč..je točno z enega konca slo v drugega...(v riti kure v glavo ) hihi



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 20 September 2013, 21:50:29
Ma saj celo slovenijo prevoziš v dveh urah - privoščita si lep izlet. Psičko pa si dobro oglejta in predvsem pazita, kako se vede njena mama. Če je živčna, bevskasta, potem nima smisla jemat mladičla tam, ker je velika možnost, da se takega vedenja v kolikor ni prirojen  priuči od matere. Z mladičko pojdite na kratek sprehod, samo toliko, da je na neznanem brez mame in znanih ljudi, pa se bo hitro videlo, ali se lepo ujamete ali ne, ali je psička všeč vam in ali ste vi všeč psički (pri toliko starem mladiču je pomembno tudi to). Videlo se bo ali je plašna (nakup izrazito plašnega psa odsvetujem). Če vam kaj ni všeč ali če se s psičko ne poklopite, se ne dajte zapeljati in pojdite po mladiča drugam. Če pa jo boste vzeli, potem pa je najbolje čimprej z njo v malo šolo, po možnosti nekam, kkjer zelo dobro obvladajo delo na podlagi pozitivne motivacije, ker po teh metodah po naravi trmasti psi izrazito dobro delajo.

Blue Lucky: o maltežanih, tistih "čistokrvnih" sem pa nekaj napisala že prej.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #25 : 20 September 2013, 21:54:34
uh...veliko nasvetov...problem je zdej samo pasmo izbrat ;d oz...kužka da bi nama ugajal ;D



nayaa17

  • Gost
Odgovori #26 : 05 Oktober 2013, 21:48:09
živijo
jutri greva po cotona...mislim da je to odličen pes za naju...poleg havanca...ki sva ga mislila kupiti spomladi...nato se je danes pojavila super prilžnost za cotona ki ga lastnica ne more imeti več...in ga bo prodala za ceneje...
tako da komaj čakam na novo kepico...:D
pa po boks bom šla tudi :D čeprav čez vikend ne bo potrebe da bo zaprt noter :D