Breja čivava

KikiRiki · 16176

KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
: 26 Oktober 2013, 22:22:20
Živjo pasjeljubci :)

Jaz moram malo potarnat, ker me malo skrbi za našo bibi. Breja je zdaj že dober mesec in počasi se bo treba pripravit na kotitev.. Je pa tako, da bo za naju obe to prvič. Stara je dobro leto.

Problemček je tudi, ker bodoči očka večji od psičke. Kar ponavadi ni vredu. Tukaj vas je več izkušenih, ki bi mogoče znali svetovat. Prej bom šla itak k veterinarju da jo pregleda, pa vseeno bi malo podebatirala kako to poteka :)

Vsakega odziva bom vesela  :-[ 

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/945063_465268236892880_283649186_n.jpg

pa še slikica :) črni je ženin, bela pa nevesta  :D



Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 26 Oktober 2013, 22:56:58
Za osnove svetujem knjigo Moja psička (Samo Pitamic, Iztok Valentinčič).

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 Oktober 2013, 23:10:50
Hvala :) Bomo šli v knjižnico :)



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 29 Oktober 2013, 17:54:23
Res ne želim biti nesramna, tečna karkoli.
A me samo zanima zakaj in čemu ste parili tako mlado (1 leto) staro psičko?
Z zakonom je predpisano, da mora biti psica stara vsj 2 leti, kajti do dveh let se razvija, še ni spolno zrelo, je v bistvu še otrok...

Res ne želim konfliktov saj verjamem, da boste za psičko dobro poskrbeli... A rada bi vas opozorila v naprej.
Samci so pa itak vedno večji od samic  :)

Upam, da mladičkov ne boste oddali kar vsakemu, kajti neodgovornežev, ki marsikaj obljubljajo potem pa psov niti ne cepijo je PREVEČ...

Ker si lahko mislim, da bo leglo nerodovniško ( sklepam že zaradi kršenja zakona - premlada psička)  bi resničo predlagala sterilizacijo...

LP in vse najlepše s tamalimi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 29 Oktober 2013, 21:09:02
Ni res. Pri pritlikavih pasmah je psico treba pariti zgodaj, preden medenica povsem okosteni. Kljub temu pa bi morala biti stara cca 15 mesecev (pod "dobro leto" bi lahko šteli tudi to) Če je prvi porod kasneje, je možnost za zaplete večja. Prav tako se pri pritlikavih pasmah načeloma izbira samce, ki so manjši od samic, pri samicah pa je treba paziti, da niso premajhne.
Druga stvar pa je, ali gre za rodovniško leglo - za nerodovniške mladiče se res ne splača tvegati zdravja psice - da drugega niti ne omenjam.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 30 Oktober 2013, 06:33:03
Se kar strinjam z razmišljanjem Samoyed lover. Ampak ne pišem, da bi polemizirala o tem.
Tudi vas ne bi rada prestrašila, vendar ja - se kaj hitro rado zakomplicira. Po Murphy-ju ravno "začetnikom".  :-X Tudi pri kotitvi moje psice se je....  mala pasma, IX.grupa. Psica je bila breja - samo z eno mladičko, ki je bila posledično (pre)velika za porodni kanal in se je zagozdila v porodnem kanalu.  Brez carskega reza bi se mladički in tudi mamici slabo pisalo....  :'( Ampak o takih zapletih v literaturi ne piše kaj dosti. Je treba odreagirati hitro in "po zdravi pameti". Torej je res potrebno natančno spremljati, kaj se dogaja...
Kot rečeno - ne bi vas rada prestrašila in upam, da vam bo šlo vse kot po maslu! Vsekakor pa je treba imeti v rezervi tudi plan B, če gre kaj narobe (vet-a na dosegu oz. telefonu)....
Srečno!
 



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 30 Oktober 2013, 11:31:23
Pravzaprav rabiš številke lepega števila veterinarjev, zlasti tistih, ki jih lahko pokličeš ponoči. kolikor poznam psice večinoma kotijo ponoči. Ne vem sicer kako jim je uspelo. a moje so vedno kotile vali v noči na soboto/nedeljo ali pa na praznik.
Že tako brejost in porod ni brez nevarnosti, pri pritlikavih pasmah pa se je res neumno spravit vzrejat ne da bi predhodno vse (vključno z izbiro samca) dobro premislili). Ampak...po toči zvoniti je prepozno. Kot je bilo že rečeno -. najprej prebrat knjigo moja psička, potem pa se še pozanimati pri vzrediteljih svoje psice, se zmeniti z veterinarji....


KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 30 Oktober 2013, 20:02:14
Hvala za odgovore :)

Je pa tako, da bom raje dala kastrirat samčka kot pa sterilizirat samičko.. Sem slišala za veliko slabih izidov sterilizacij pri tako majhni pasmi..

Imate prav leglo bo nerodovniško, mladičke pa niti nevem če bom oddala.. Odvisno kolk jih bo. :) Tudi jaz ne zaupam ljudem in jih nikakor ne bi morala ponujati po bolhi ali kaj podobnega.. Raje jih obdržim in poskrbim za kastracijo.

Murphy-ju sem pa zelo pri srcu, tako da bolje da se pripravim  :D



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 30 Oktober 2013, 20:33:13
Me veseli!!  :-*

Vso srečo pri vsem skupaj, in uživajte s ta malimi dokler še gre, kajti ko bo čas za slovo bo boleče. :)

pa lep pozdrav.

P:S
Predlagam pa vseno čim več tem na temo brejost in oskrba mladičev


KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 10 November 2013, 15:03:26
Naša Bibi je danes kotila.. Imamo dve beli lepotički in enega črnega lepotca :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 10 November 2013, 16:26:20
Čestitam. A si vidla da je bilo res čez vikend? :)


KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 November 2013, 00:02:00
Jaa in še čez noč :D kot si rekla :D



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 11 November 2013, 07:55:36
Čestitke in sem iskreno vesela, da je šlo vse ok.... da ni bilo kakih komplikacij!
Lp!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 11 November 2013, 22:17:09
Da se je le dobro izteklo. Pa saj se najdejo dobri, skrbni lastniki.  ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 27 November 2013, 11:57:58
Hvala hvala :)

Ja seveda se najdejo :) bom poskusila z oddajo kar tu na pesjanarju. :)

Pa še slikica 17 dni starega fantka :) Ki je najdebelejši in največji v leglu :)



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 27 November 2013, 12:56:06
Ej, kakšen luškan zadovoljen obrazek  :-*



Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #16 : 27 November 2013, 16:30:46
Luskano pa miceno :))



KikiRiki

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 22 December 2013, 23:34:00
Mesec in trinajst dni :) Če mogoče koga zanimata dve beli punčki :)



ladycy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 09 Junij 2015, 16:24:26
Heelou, nova na forumi in nebi rada odpirala nove teme, zato bom kar tu zacela :)
Naša čivava stara bo 3 leta cez dober mesec in je v 41 dnevu brejosti. Na UZ je pokazalo 3 zelo zivahne kepice ..
Zanima me ali je bolje da opravimo carski rez ali gremo po naravni poti? Nekako nebi rada kaksnih zapletov ali da bi si nasa mala mucla. Je pa nacrtovano parjena z manjso civavo pod 1,8 kile.

Zanimajo me vase izkusnje z carskimi rezi :)



Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #19 : 10 Junij 2015, 14:18:06
Naravna je vsekakor boljša. Nočete da bi se mučila-zakaj pa potem imate leglo? Imeti leglo ni pravljica, in upoštevajte da je porod šele začetek. 3 leta je že malo veliko za tako mini pasmo(upoštevaj Lanabelin post zgoraj). Zrihtajte si številko dežurnega veterinarja, dude, mleko za dohranjevanje, čiste brisače, škarje, kotilnico in prostor za psico kjer bo mir. Aja, in ne pustite obiskovalcev v stanovanje dokler se ne razkužijo(isto velja tudi za vas in psico po sprehodih). Nadaljni stroški so: plenične podloge, kvalitetna močna hrana za psico in mladiče(Royal Canin Starter ali AG weaning/puppy), posodi za vodo in hrano(nizki in plitvi, običajne so ponavadi precej globoke) itd.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


ladycy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 Junij 2015, 08:49:13
Pa kaj drugo kot napadati res neveste tu na tem forumu...  ???
Kot sem napisala je bilo leglo načrtovano, tako da lahko veste da imamo vse potrebno ze pol leta vnaprej... NIsem ena izmed tistih ko "sluzi" na leglu...

Zanimalo me je samo eno... carski rez ali naravna kotitev... ker veterinarji priporocajo carskega, sem hotel slisati se Vase mnenje, ne pa kritike itd..
Hvala in LP



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #21 : 12 Junij 2015, 09:00:48
Dober vet, ki mu zaupaš in je vidu ter spremlja psičko je definitivno boljša referenca kot splošna debata na forumu. Brez posegov je itak vedno boljše razen, če ni kake zdravstvene indikacije. V tvojem primeru očitno je.

PS: Tvoj zapis se je pa razumel zelo čudno. Kot, da pač razmišljaš ali bi se odločala o naročilu na lastno pest... kar pa ne gre...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ladycy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 12 Junij 2015, 09:13:07
To je res da se odločam na svojo pest  :-\
... ce eni veterinar govori tak, drugi pa spet drugace.. Torej lahko recem, da noben neve ali je boljse doma to narediti ali raje na carskega.. Ker je samička res majhna in ocitno neupajo napovedati...
Zato iscem se tretje mnenje...  :(



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #23 : 12 Junij 2015, 09:20:00
Ce ne drugega, je potrebno biti dogovorjen z veterinarjem, da ce gre kaj narobe, da se lahko pride do njih.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 12 Junij 2015, 12:23:04
Psica je zelo majhna, imela bo prvo leglo pri treh letih (pozno), s kotitvami nimate nobenih izkušenj, mladiči naj bi bili trije (kar je bolje, kot če bi bil en sam)....
Težka odločitev. Pri odločitvi bi bili zame pomembni še naslednji podatki: ali lahko dobite pomoč izkušenega vzreditelja - recimo vzreditelja vaše čivave? Ki bi bil pripravljen dežurat skupaj z vami (magari samo po telefonu) ker bi vedel, kaj je normalno in kdaj je treba poklicati veterinarja. Pomemben podatek bi bil, kako so kotile prednice in sorodnice od vaše psice. naslednji pomemben podatek bi bil dosegljivost veterinarjev (koliko ste oddaljeni od ambulante, ali imate rezervo, če bo vaš veterinar nedosegljiv, kako je z dežurstvom - psice skoraj brez izjeme kotijo ponoči, ali je vaš veterinar pripravljen priti k vam na dom, ) Še en pomemben podatek bo moč dodati malo pred rokom -  kako veliki so mladiči, ki bo povedal, ali je naravna kotitev sploh mogoča ali ne.
 


Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #25 : 12 Junij 2015, 14:13:12
Pa kaj drugo kot napadati res neveste tu na tem forumu...  ???
Kot sem napisala je bilo leglo načrtovano, tako da lahko veste da imamo vse potrebno ze pol leta vnaprej... NIsem ena izmed tistih ko "sluzi" na leglu...

Zanimalo me je samo eno... carski rez ali naravna kotitev... ker veterinarji priporocajo carskega, sem hotel slisati se Vase mnenje, ne pa kritike itd..
Hvala in LP
S čim in kako napadam? Samo zdelo se mi je tako na hojladri. Naravna kotitev je boljša, vsaj jaz ne bi šla delat carski rez kar iz preventive. Mogoče pa se bo oglasila MANDY, ki je pred kratkim imela leglo s carskim rezom...

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 12 Junij 2015, 14:34:31
Panama, a veš so tko občutljivi gratal, da jih lahko samo božaš, pa ne proti dlaki slučajno.


MANDY

  • Gost
Odgovori #27 : 12 Junij 2015, 14:51:19
Nisem vsega brala, tak, da upam, da ne bom udarila mimo. Če je le možno naravna kotitev, ampak v primeru, da pravi vet., da ne bo šlo ne odlašaj z carskim rezom. Če vet. ni prepričan, ga prosi, da ti je na voljo tudi med vikendom, ponoči če ne bo šlo po naravni poti. Vez med mamo in mladičem je močnejša in začetek lažji če je gre naravno.



Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #28 : 12 Junij 2015, 14:56:17
Panama, a veš so tko občutljivi gratal, da jih lahko samo božaš, pa ne proti dlaki slučajno.
Pa še nekaj veliko jih je zadnje čase... ::)

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


ladycy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 12 Junij 2015, 22:36:55
Hvala Vam da mi pomagate, vse vase izkusnje in znanje mi pomaga. Danes sem kontaktirala od moj psicke mamico, torej vzrediteljico... dejala mi je da njene "vse" psice imajo carske reze, zaradi prevelikih glav.... aha... NIti nisem upala vprasti koliko psick ima, ampak, spet tu nebom vtikovala nosu.  ???

Vglavnem nasa psicka ima 25.6 rok, torej hvalabogu med tednom imamo ze zmenjeno veterinarsko pomoc in tudi dezurstvo... Razmisljam da bi pri njenih popadkih odpeljala na veterinarsko, kjer bi skupaj z izkusenimi prvo sli skozi naravno in ce nebi slo pa zal carski rez.... bi bilo to pametno? Morem se jutri enkrat poklicati... zadnjic so mi rekli, da preveč kompliciram...  :-\ :-[