Foxterier [Fox Terrier]

Sunshine_1 · 74469

foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 03 Junij 2006, 16:08:29
Najprej hvala za sporočilo. Sedaj imam že nekaj informacij, tudi glede psarne na Hrvaškem, trenutno ni nič, morda oktobra. Sem pa dobila od g. V. Vasilič naslove v Italiji in celo v Estoniji.
Zaenkrat torej iščem naprej, povprašala sem tudi v psarno Zeleni Jurij, čakam odgovor.
LP
Foxi



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 08 Junij 2006, 16:04:13
miha-  , če te interesira. Še vedno se podarja tista rodovniška kratkodlaka foxterrierka, stara 4 leta. Kontaktiraj me na ZS da ti dam telefonsko, če se zanimaš.

LP Ika


foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 07 Avgust 2006, 11:07:39
Po dolgem premoru se spet oglašam. Upam da vsi ljubitelji foxterierjev niste na dopustu. Še vedno nisem uspela najti mladičkov resastega foxterierja, zato prosim, če ima kdo kakšno informacijo, tudi o pričakovanem leglu, naj mi sporoči. Kljub temu, da smo razmišljali o kakšni drugi pasmi, se nam vedno dogaja, da nazadnje ugotovimo da to ni to. Torej foxterier, ni kaj!



miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #33 : 11 Avgust 2006, 11:46:53
Tista gospa, ki ima stran ti ni znala nic pomagati? Malo pogelj na njeni strani pod povezave, če so kašne psarne iz sosednjih drzav, pa malo pošlji emaile pa povprašaj. Bom pa tudi jaz probal malo pogledat!



foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 14 Avgust 2006, 10:02:16
V kolikor imaš v mislih Vesno Vasilič mi je pomagala kolikor je bilo v njeni moči. Takrat sta bili dve legli, eno v Italiji in drugo v Estoniji, kar ni prišlo v poštev, nenazadnje tudi zaradi cene. Sedaj sem se obrnila na Kristino Čavrak v Zagrebu, načrtuje leglo v jeseni.Kljub temu pozvedujem tudi pri nas, no zaenkrat nimam prav nobene informacije kdo bi imel še leglo v jeseni, da bi vsaj rezervirala psička.
Upam, da se bo kje kaj našlo, morda tudi s pomočjo pesjanarjev.



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #35 : 26 Avgust 2006, 11:12:42
A je za vzrejno dovoljenje pri foxijih tudi potrebno opraviti izpit PNZ???

Hvala za odgovore,

lp


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 27 Avgust 2006, 20:11:19
Živjo vsem lastnikom foxov!

Sva ponosna lastnika dveh kratkodlakih Foxov, ki ravno sredi septembra pričakujeta svoje potomce. Oba imata seveda odlično vzrejno oceno, saj sta lepa in karakterno odlična predstavnika.

Miha, če te še vedno zanima mladiček me lahko pokličeš na 031/368-649 Mateja. Lahko si ju prideš tudi ogledat.
Slike obeh si lahko ogledaš na: http://neli-foxi.moj-album.com

Sunshine: za vzrejno dovoljenje ni potrebno opravljati PNZ-ja.

LP, Mateja

Psarna Neli Foxi


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #37 : 10 September 2006, 21:05:51
Pozdravljeni Nerči!
Vaša dva foxija sta mi zelo všeč  :-*
A bo to prvo leglo kratkodlakih foxijev v Sloveniji?
A lahko še malo opišete nego kratkodlakega foxija?

Lepe pozdrave!



Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 10 September 2006, 23:46:40
Živjo!

Ne, to bo naše drugo leglo foxov. Med slikcami lahko najdeš potomko prvega legla in mamo kako skupaj demolirata mojo kuhinjo. Foxi so vedno za akcijo, sploh če vključuje ruvanje za plen in seveda kakšno lumparijo.

Z nego foxov ni velikih težav. Kadar se vrneta blatni s prehoda, jih le obrišem s suho krpo. Blato odpade stran, takoj ko je suho. Kopam ju po potrebi. Največ dela je v jesenskem in pomladnem času, ko se jim menja dlaka. Takrat si je potrebno enkrat na par dni vzeti nekaj minut in jih počesati, da se odstrani čim več dlake in je toliko manj izgubljata po stanovanju. Postriže se jim vrat, da je čim bolj vitek, okoli riti in rep. Ponavadi se jih striže pred razstavo ali za lastno veselje, da zgledajo lepši :) Odlika pri foxu je njegova športna postava.



miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #39 : 11 September 2006, 08:42:26
Nerči, res me full zanimajo kradkodlaki foxi, sem ze tudi videl leglo in resni razmiljal o nakupu, samo imam problem, da ne vem kako bo pozimi s časom, ter prostorom. Mi imamo našega resastega fox zunaj, skratka pride za 2minuti v hišo in že sili ven. Kratkodlakega pa predvidevam, ža zaradi letnega časa bi morali imeti večinoma časa v hiši.
Zanima me še nekaj, ima tvoj fox veliko negona, oz. ce vidi srno hitro pride nazaj?

Bi ga pa z veseljem prišel pogledat.

LP



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #40 : 11 September 2006, 21:57:37
Mene pa zanima, če se pari dva kratkodlaka foxija je kakšna možnost, da bo v leglu kak resasti? Ali pa obratno, če se pari dva resasta je kakšna možnost za kratkodlakega?

Lp


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 11 September 2006, 22:44:32
@miha- naš samec je bil prej pri enemu lovcu in je bil zunaj v pesjaku, prav tako je samička iz prvega legla (Cara) zunaj, jo pa dajo noter v garažo ali kurilnico, ko je zunaj res mrzlo. Če je pasja hišica pravilno narejena in izolirana, mislim da ne bi smelo biti problemov. Mogoče le v primeru zelo nizkih temperatur daš psa noter.

Kar se tiče nagona - kot je že omenjeno je naš samček bil prej pri lovcu in je aktivno lovil, bil je tudi že na merjascu. Samička sicer ni bila kupljena za lovske namene, ima pa dobro izražen nagon. Če srečamo kako divjad, jo, če ju nič ne pokličemo, gonita kake 5 minut in potem prideta nazaj (včasih tudi dlje ::) ).

Je pa z preganjanjem živali tako - če foxu dovoliš bo preganjal vse, kar se preganjati da, saj obožuje igro 'preganjanja'. Da se jih pa prav lepo odvadit npr. da ne ganjajo sosedove mačke in podobno. Z dobrim vodnikom se lahko doseže vse. Ravno to so si želeli lastniki Care, katero smo uspešno odvadili preganjanja mačk, seveda z dosledno vzgojo od 1. meseca njene starosti.

@Sunshine_1 - ne da se dobit resastih foxov iz kratkodlakih in obratno, imata namreč enega prednika drugačnega. Verjetno bi bilo kar hecno pogledat take mladičke ;D


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #42 : 11 September 2006, 22:51:03
Aja  :-[

Tale slikica je pa tanajboljša  :P  :-* http://neli-foxi.moj-album.com/album/4610598/?os=4611090

Lp


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 11 September 2006, 22:56:03
Ja, nam je tudi ena izmed boljših, še posebej zato, ker zgleda tamala ko najhujša zverina, mama je pa ene pol metra od tal ;D


miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #44 : 12 September 2006, 07:45:55
Nerči  ko je majhen ga ni problema imeti cel dan zunaj? Namreč uto imamo zelo dobro izolirano! Mislis, da nebi bilo problema, cez noc ga bi dal pa v stanovaje?

Zato sem vrašal glede nagona, ker moj fox, ko nekaj zavoha ga ni cca od 1h do 2h, ce pride v 30min nazaj si res lahko zelo zelo srecen :) Sliši se ga pa po celem hribu , ker tako cudno laja, ko nekaj zavoha!

Drugace, ga pa seveda ne vozim v gozd, ker tam pac ne more bit spuscen.



Ora

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 12 September 2006, 12:57:32
Nerči, mi se poznamo a ne... Trbovlje :)
Kako kaže vaši punčki? Kdaj bodo bibe? Koliko jih bo?

Ali ste bili tudi na razstavi v Sl. Gradcu? Sem videla 2 gladka foksija, samo, ker tebe ni bilo sem podvomila, da so vaši. Pa psička tudi ni bila breja.
Evo sem ju slikala:


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 12 September 2006, 18:26:38
@miha: mladička, bi priporočala, da ga počasi navajaš na hladne temeperature, ki bodo konec novembra, saj bo recimo pri nas v stanovanju in bo tako navajen le določen kratek čas preživeti zunaj.  vsak dan dalj, pa bo.

@ora: ja, s Trbovelj...pa coursinga :)
naša Nerči je v osmem tednu...lepa okrogla. večino časa prespi, zelo rada je, maksimalno fehta pri mizi (drugače je pri kosilu skoraj ne vidimo) in se zelo pazi na sprehodih. ;D Bebice v njej pa jo vztrajno brcajo.  :)
Na ultrazvoku smo vidli tri-štiri, lahko se pa še kje kej skriva. Veseli bomo vseh. :)
Koroško smo imeli v planu razstav, pa nas je Nera prehitela z gonitvijo. Pa drugo leto. Me pa zanima, če veš iz kje sta bila foxa in kako sta se odrezala. Hvala za slikco.


Ora

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 13 September 2006, 10:55:25
No lepo! Če sem prav razumela, ko sem prebrala celo temo bo to Nerči-jino drugo leglo. Koliko jih je imela pa prvič?
Po mojih izkušnjah (sicer jih nimam veliko) je vedno kakšen mladiček več, kot pokaže UZ.
Me veseli, da se mamica dobro počuti. Bom spremljala tale vaš naraščaj in če bo čas se priporočam tudi za kakšen obisk potem, ko bodo bibe že malo večje. Meni je bilo, ko smo imeli spomladi leglo najlepše obdobje od 3-6 tedna starosti. Takrat so že kar živahni in hkrati tako nežni :D

Gled razstave pa ti lahko popoldan prepišem podatke vseh 7ih prijavljenih gladkih foksov, samo prišli pa niso vsi, tako da sploh ne vem kateradva sta ta dva na sliki :-\ Tako na pamet vem, da je bil en Fleki iz Orehove vasi, ostali pa so bili nekaj podobnega kot Foxi-Maxi in je šlo za kombinacijo madžarskih vzrediteljev in slovenskih lastnikov.


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 13 September 2006, 12:52:50
Ja lani je bilo prvo leglo. Je bila ena sama, Cara, vendar ta živahna za tri. Psa se namreč pri parjenju nista sprijela. Nelson ni bil glih najbolj "spreten" ;D Lahko pa rečem, da je naša Cara živ dokaz, da lahko kljub temu, da se psa ne sprimeta, pride do oploditve.

Bi te res prosila za spisek udeleženih. Me je kar presenetilo, da jih je bilo sedem prijavljenih. V takšnem številu smo ponavadi le na Cacibih.


Ora

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 13 September 2006, 13:32:20
Psa se namreč pri parjenju nista sprijela. Nelson ni bil glih najbolj "spreten" ;D Lahko pa rečem, da je naša Cara živ dokaz, da lahko kljub temu, da se psa ne sprimeta, pride do oploditve.
O madonca, kaj takšnega :o
No, ampak ti lahko zaupam, da je imel naš samček (Jupi) tudi kar nekaj težav s svojimi prvimi skoki :-[ Je pa že očka 3eh legel in smo se odločili, da je zaenkrat dovolj njegove krvi v Slo. Tako, da smo ga vsaj za par let upokojili 8)

Daj napiši malo kako se kaj vaša dva lumpa razumeta med sabo. Kdo je glavni? Razmišljate kaj o tem, da bi zadržali kakšnega mladiča?
Mi smo dali naše mladičke tako težko stran :'(. Sicer so šli vsi v super domove in smo z vsemi v kontaktih in se zelo veliko videvamo. Ko mi kdaj njihovi lastniki potožijo kakšni lumpi so jim vedno rečem naj ga kar nazaj pripeljejo. Pa noben noče ::)

Verjetno v Maribor ne pridete?

Zvečer ti pa prepišem vse gladke foksije iz SG ;)


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 13 September 2006, 14:25:17
Našega Nelsona smo tud upokojil. Gremo drugo leto mal slovensko kri z nemško mešat.

Pri nas imata Nera in Nelson isti rang. Skupaj spita, delita hrano... Nelson Neri pusti vse, le pri igri z Borutom ji ne pusti, da bi mu Nera prevzela igračo. Borut je namreč njegov gospodar. Ponavadi na sprehodih mečeva žogo vsak na svojem koncu, jaz Neri in Borut Nelsonu, da se posvetiva vsakemu posebej.

Enga samčka imava namen zadržat in se nato z njim podat v lovske vode. Klasično šolanje sem obdelala z Nero, sedaj bi rada vidla še kako uživajo v lovu, saj so zato bili "narejeni". Ste že kdaj razmišljala o tem? PNZ in podobno? Z Oro in Jupijem.

Maribor je 24., ne? Ma glih rok 22. Upamo na Ljubljano, drugače šele Vrtojba.


miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #51 : 13 September 2006, 20:53:25
Kaj pa vse preizkušajo pri tem PNZju?

Kakor jaz vem je delovnih linj foxov v sloveniji bore malo, vcasih pa jih je bilo veliko. Trenutno vem samo za enega rejca iz Ribnice, pa se te so resasti, kradkodlakih pa sploh se nisem zasledil.



Ora

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 14 September 2006, 09:47:06
Evo, da ti najprej prepišem gladke foksije:
ODPRTI PSI: Feki (slo), Foxi-Maxi Garaboncias (h)
PRVAKI PSI: Foxi-Maxi Kantor (h)
VMESNI PSICE: Foxi-Maxi Olivia (h)
ODPRTI PSICE: Foxi-Maxi Zerege Cili (h)
DELOVNI PSICE: Foxi-Maxi Xantia (h)
PRVAKI PSICE: Foxi-Maxi Playtime (h)

Glede rangiranja je tudi pri nas podobna scena. Hrana sploh ni problem. jesta skupaj in, ko prideta do polovice obroka je obvezna menjava ;D Pri metanju in prinašanju palice je glavni Jupi in Ora se je tukaj čisto izolirala in je palice sploh ne zanimajo. Ona si da bolj opravka s ptiči, ki jih lovi po grmovju, posebne poslastice so pa veverice v Tivoliju. Spleza kar na drevo za njimi :o Pri glodanju kosti si Ora lasti vse in Jupi ji brez problema odstopi svoje. Pri igračah pa Jupija zanimajo le toliko kolikor je vključen v igro še človek (metanje, vlečenje...) Bistvena razlika med njima je to, da je Ora bolj idividualistka, Jupi pa si želi non-stop človeške pozornosti ::)
Ora ima tudi bolj izražen lovski nagon in zadnje pol leta smo trdo delali na njenem odpoklicu, ker jo je bilo skoraj nemogoče spustiti v gozdu kjer je divjad. Sedaj je že bolje in se kar lepo odziva na odpoklic ;D
Kar se šolanja tiče je Jupi zelo ubogljiv in ima veliko željo po učenju, tako da zna ogromno trikcev in v kratkem imava v planu B-bh.

Za PNZ sem se začela zadnje čase zanimati za Oro. Zaenkrat je moja želja le to, da si zadevo ogledam v živo, potem se bom pa odločila, če bi šla opravljati ta preizkus. V teoriji so mi razložili, da vse skupaj zgleda takole (za mihata):
Gonja- najmanj 10 min mora glasno gonit.
Psa spustiš v od sodnika pokazano območje. Pričakuje se da šari,ti se pomikaš v povedani smeri , pes naj bi našel divjad in jo pognal ter glasno gonil. Zajec ima večjo vrednost kot srne.
Potem ga pač čakajo, da se vrne. Napaka je če ne najde, če ne šari , če ni ves čas glasen, če preskakuje s plena na plen ( ni "sledozvest").
Plavnje- pes mora na povlje v vodo in plavat- če mu kaj vržeš je to odbitek točk, če ne gre plavat,si padel. Potem si sodnik ogleda in pove kdaj ga lahko pokličeš ven.
Rov - mora it v umeten rov - cca 6 m, 28 x 30 cm, spremembe smeri 2x , višine 1x ,do lisice, ki je v kletki pod zemljo. Tam mora lajat in odrinit rešetko- ko to uspe, se premakne vzvod in pride lisica v nekakšen izpust in to je to. Do stika ne pride.


Aja... pa super, da bo en fantič ostal doma :o





miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #53 : 14 September 2006, 11:11:18
Imam občutek. da bi bilo to za nesega foxa mala malica ;D
 
Kaksno leto nazaj mi ga je celo lovec pohvalil 8)

Namrec prej smo imeli foxa iz delovnega legla in moram priznati, da je manj casa gonil in slabse lajal!

Nerči, tvoji foxi so slovenske krvi?



miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 14 September 2006, 11:11:59
Imam občutek. da bi bilo to za nesega foxa mala malica ;D
 
Kaksno leto nazaj mi ga je celo lovec pohvalil 8)


Nerči, tvoji foxi so slovenske krvi?



Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 14 September 2006, 21:25:54
@miha: naša foxa sta Nelson-madžar ...Foxi Maxi in Nera-Hrtvatica... de Nekche. Smo jih hotel v Sloveniji dobit. Pa jih ni blo. Bodo pa sedaj. :)

Zelo veliko sva opazovala na razstavah in splošno v tujini, v večjih psarnah z dolgo tradicijo vzreje in se nama zdi, da niti ni razlike med lovsko in razstavno linijo. Recimo, da gredo v "delovno" linijo bolj psi, ki niso "najlepši" predstavniki pasme. Za obe liniji "delovno in razstavno" velja, da morata imeti karakter in pravo količino nagona. Tud v ringu namreč testirajo nagon, njihov karakter. Predvsem je pomembno, da se pse, ki naj bi bili za lov, že zelo zgodaj privaja na pok puške, vadi aport in podobno.


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 14 September 2006, 21:37:12
@ora: Pri nas moram reč je Nera tud bolj individualist, Nelson je pa skoz v Borutovi bližini. Oddalji se samo v primeru, ko Nera nakaže plen, sled ali kaj vrednega raziskovanja. Nera je njegova "izvidnica". Pri Neri sem mela tud več dela za odpoklic, ampak ker sem pregledala vse možne internetne strani (sploh ameriške) in knjige o pasmi, sem vedla kaj me čaka in zato sva začeli s šolanjem takoj, obdelali malo šolo, A izpit, agility, rally. Vsako sezono drugo stvar, da je raznolikost. Občasno pa se podava še na coursing, da mam pol vsaj tri dni mir.  ;)

Hvala za imena. Ja, očitno Foxi Maxica ni prišla.


miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #57 : 20 September 2006, 14:02:58
Nerči, pa mogoče veš, je kakšna razlika v karatkerju med kradkodlakim in resastim foxom?



Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 20 September 2006, 14:39:26
@miha: Vtis sem si ustvarla glede na pisanja knjig. Oboji so enako živahni, ponosni psi, z večno željo po igri, le da za resaste velja (po knjigah sodeč), da so bolj "salonski psi", saj so jih zaradi njihove dlake in izgleda uporabljali bolj za družne kot delovne pse. Drugače imata oba foxa skoraj vse prednike so iste.


Nerči

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 20 September 2006, 19:27:21
Naša Nera je danes popoldne postala mamica štirim fantkom in punčki.  :)