Katere pasme je moja mešanka?

Miraldo · 11077


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 12 December 2013, 08:04:10
Točnega odgovora ti ne bo znal povedati nihče, ker je nemogoče ugotoviti. Jaz bi rekel, da je v njej mogoče tudi nekaj škotskega ovčarja.
Če ti pa res "neda spati" in ti ni škoda dati denarja, da bi izvedela katere vse pasme se skrivajo v tvoji psici, je pa na voljo DNK analiza, ki jo opravljajo npr. tu.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 12 December 2013, 08:44:03
Če bi hotela pasemskega psa, bi si kupila takega z rodovnikom.

Tako pa je tvoja psica to kar je - mešanka.



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 12 December 2013, 09:07:54
Pa kakšne veze ima sedaj to?? Kaj pa, če jo je posvojila??
Iz tvojih stavkov je razbrati je rahel napad. Pač lepo kulturno je vprašala, če ji lahko kdo pove, s čim je mešana njena psica in nisem dobil občutka, da sama ne bi vedela, da ima mešanko.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 12 December 2013, 10:22:42
Eni z veseljem vzamemo mešanca v hišo...Mislim, da je človek po naravi radoveden in je zabavno ugibat in tuhtat kaj vse je imelo prste vmes. Včasih je tudi iz zdravstvenih razlogov in zdravil fajn vedet kaj je v psu.
Obstaja tudi DNK analiza za ugotavljanje pasem v psu mešancu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 12 December 2013, 10:49:22
kakšni učki ... krasna je!



Miraldo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 12 December 2013, 11:38:16
Sasha zakaj tak sarkazem? Saj dobro vemo, da imajo rodovniški psi še dosti prej težave z zdravjem..

Ni meni problem, da imam mojo (z)mešanko katero nebi zamenjal za nobeno pasmo in bi jo še 100x isto vzel, ker takega psa se neda kupit to loh sam dobiš, če maš srečo  :)
Pa še moj prvi pes je to jo imam od 14.leta..

Gre se pač zato, ker me po 11letih že resno firbec matra s katero pasmo je pomešana pa še zaradi težav z zadnjimi tačkami bi tudi lažje ugotovil kakšna je njena idealna teža itd.

Če ima kdo kakšno idejo naj kar napiše jaz pa bom raziskoval naprej.

Nisem vedel, da sobstaja DNK analiza za pasme.

Vezalka Hvala  :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 12 December 2013, 12:22:28
No o zdravju ne bi-prednost rodovnika je, da lahko izslediš sorodstvo in temu primerno zdravstveno stanje, dolgoživost...Ampak to je tama za drugam in na forumu že obstaja.

Test DNK je precej drag in če imaš denar in voljo-zakaj pa ne. Včasih je sicer na FB "Moj pes mešanček" kaka akcija in je kdo izžreban za tale test.
http://klinikadnk.com/si/749/storitve/dnk-testi-za-pse/dnk-test-pasme.html

O idealni teži-rebra se morajo z lahkoto občutit med božanjem, glede na starost-cortaflex oz glukozamin, hondrotin...Možne so klopne bolezni-4-6 tednov močnih antibiotikov (doxycyline)...Dobrodošel obisk pri veterinarju in ker ima 11 let en tak fajn menedžerski pregled (polna krvna slik, urin, EKG ali pa vsaj poslušanje srca) in testirat klopne, ki so prekleto zahrbtne in zoprne. Magari slikat kolke (displazija, artritis).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 12 December 2013, 12:48:25
Prav hudo mešana verjetno ni, večina v njej je NO, verjetno pa je imel kateri od prednikov še malce primesi, je pa nemogoče reči česa. Za ščepec škota bi lahko bilo, a so to lahko le ugibanja. Včasih je dejansko sestavsa enega mešanca glede na njegov videz povsem nepričakovana.
DNA test je sicer moč delat, a kolikor toliko zanesljivo pokaže samo glavne pasme, poleg tega pa markerjev za številne pri nas zelo pogoste pasme nimajo.

Kar se zdravja tiče, pa če je psica na sliki stara 11 let, je približno tako zbogana kot so običajno NO pri teh letih. Če izvzamemo nekatere primere ekstremne rodovniške vzreje, mešanci niso v nikakršni prednosti.


Miraldo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 12 December 2013, 14:04:26
Hja denarja nimam preveč, da bi se z DNK testi igral  :-\

Kaj pomeni, da je v njej večinoma NO?

Tukaj sta mi že dva napisala, da ima morda malo škota v sebi tako, da nekaj že je na tem.

Drugače, kot pes na sprehodu vedno intenzivno voha in po barju mi je dostikrat našla kakšno kost parkrat celo mrjovino(mrtev zajec, mrtva mačka, del srnine noge) ko neki lovski pes čeprav mu ni niti malo podobna  :D

Kaj pa morda pasma Alzaški ovčar?


***Off topic***

Rebra ima kar zakrita tako, da sem že vse umaknil iz njene prehrane razen btiketov in pa kakšnega piškota. Mislim, da 1x dnevno 550g briketov ima trenutno 45kg težga psica dovolj(hranim jo ob 14h).

Se, da verjetno glukozamin kupiti tudi posebaj, da ji dodajam k hrani?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 12 December 2013, 14:08:19
NO = nemški ovčar = alzačan (med vojno angleži niso marali izraza nemški, pa so pasmo imenovali alzaški)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #11 : 12 December 2013, 14:16:38
Glukazomin se seveda da kupiti posebej  ;)


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 12 December 2013, 14:30:42
Meni se zdi najbolj podobna nemškemu ovčarju.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 12 December 2013, 14:53:26
Ufff ogromno dobiva. Moja pri 32kg dobiva med 260 in 280g light briketov. Preštudiraj sestavo in prilagodi prehrano. Nemca ima v sebi, pa verjetno še kake ovčarja in kdo bi vedel kaj še.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 12 December 2013, 16:57:16
Sicer lušna psica še najbolj podobna samostojni dedno nepreverjeni liniji Kmečkih vovčjakov.
Kaj pričakovati pr tej starosti od genetike - bolj malo. Prej bi morda lahko kaj več naredili za splošno oskrbo pa bi se ji s tem olajšalo kako leto življenja. Od danes naprej pa je pomembna oskrba do konca. Torej pri težavah s tacami pomagajo lajšati od-do glukozaminski pripravki...za splošno počutje tudi kakšno lososovo olje. Glede na slike bi pa rekla, da psici teh 550 briket presega njene potrebe oz. so toliko slabe kvalitete (ali jih psica ne izkorišča v željeni smeri). Kljub starosti ima psica po slikah sodeč preveč tolšče, premalo mišične mase (ja kljub letom) in pa slabo kvaliteto dlake. Ok krtača bolj pogosto tud neb škodila. A ocenjujem po sami strukturi in barvi dlake, da ni to to. Dlaka izgleda ''pusta'', v takih čopkih (to ni nobena pasemska značilnost), nasršena.
Bolj kot firbec iz česa so jo sestavili bi se jaz torej posvetila oskrbi seniorke.

Imam večinsko same seniorje doma (ne samo pasje), pa vsi so mešanci (bolj ali manj znanih porekel) tko, da nič slabega ne mislim s tem, ko bom še nekrat povedala - Ne bučk o zdravih mešancih naprej prodajat ;) Lih tko jih lahko vse doleti. Razlika je samo v tem, da, ko se odločiš za mešanca imaš veliko več šans, da ne veš kaj bo podedoval, kot če se odločiš za preverjene linije. S povdarkom na preverjenih linijah za par generacij...kar pri mešancih ne gre.

Kvalitetnih briket ki bi ji nucali bi ti mogla pojest kvečjemu tam do 350. Pa ne samo zarad teže ampak enostavni ker bi jih izkoristila že pri tej količini.

Ok zdj smo nekaj sami govorili  :) Me pa zanima kaj ji dajete za jest?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Miraldo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 12 December 2013, 19:00:51
Ok hvala za tole oceno, očitno se spoznaš glede nato, da imaš doma več strejših psov.

Glede dlake nerazumem zakaj je slabe kvalitete. Krtačim jo vsaj enkrat mesečno in dlaka ostaja bolj ali manj ista(na pomlad jo izpade za celo prikolco).

To, da je preveč buckasta sem že ugotovil. To bo krivo razno hranjenje z kuhano hrano in pa razni pretirani prigrizki. Torej je 550g briketov res preveč?
Malo me je strah ji dati manj, da mi ne bo lačna, kr že tiste pol kile poje za šalo.
Brikete dobiva pač navadne od Darlinga: http://www.najcena.si/product/13802/darling-briketi-pse-meso-zelenjava-10kg

Sem bil že na ogledu za TABOLJŠE senior brikete ki pa so absolutno predragi. Zaposlena mi je rekla, da jih ptrebuje 450g dnevno cena briketov pa je 23Eur za 3kg težko vrečo(nevem točno katere firme).

Če si toliko prijazna mi prosim predlagaj kakšne dobre brikete za mojo Hailie ter še te glukozaminski pripravke kako zgledajo in kako se jih dodaja.

Rad bi jo shujšal a vseeno ne preveč na silo, da bi imela več mišične mase in manj špeha. Pa še kaj naj storim glede njene dlake?

Je pa to strogo zunanji pes, ki v hiši po 1uri postane kar živčna razen seveda, če se temperature res spustijo konkrretno pod ničlo.
Pa čudno mi je tudi, da se ne boji pokov petard in raket oziroma vse skupaj, kot da se ni nič zgodilo niti trzne ne z čimer ima mnogo psov probleme in celo napade panike  ???

Lp




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 12 December 2013, 19:41:05
No Darlinga ji res ne manj devat  :P Počešeš jo pa tud lah tko 1x tedensko  ;) Mal da ji ''frizuro popraviš''. Na slikah je dlaka videt v čopkih po plečki. Ni priležna po telesu. Nekako tipično slabe kvalitete.
Če ti poje Darlinga 550g/dan ti ga čez cel mesec poje cca 16,5kg...Kolk pride žakelj? Če je tam okoli 10kg žakelj 12eur (bil je, ne vem če je še) ti mesečno poje približno 20eur.
Če ti poje pa ene povprečne 350g (ne najdražje a vseeno par stopničk boljše hrane in bo to imela dovolj, ker bo sestava dejansko nasitila psa)...ti žakelj težek med 12,5kg - 15kg zdrži več kot mesec pa te vreča pride povprečno okoli 30-40eur. Mesečno ni to potem več tako velik strošek (ker te pri teh cenah pride mesečno med 21 in 34eur) ;) Govorim o hranah srednjega cenovnega ranga. Povprašaj morda še v kakšni trgovini kjer nimajo samo Taboljšit  ;)
Niti nebi rekla, da je pametno psa celo življenje hranjenega z Darlingom takoj prehranit na hrane, ki so še bolje ocenjene (ala Taste, Acana...). Nekaj povprečnega. Maš teme o hranah. Preglej. Jaz osebno pse večinsko hranim z Trainerjem, ker mi cenovno najbolje znese za to, kar psom paše. A to je samo ena od mnogih možnosti.
Glukozamin pa malo pobrskaj po DM, lekarnah...kaj ti je dostopno. Zdajle imajo menda vsi, ki imajo polajkano Alfakan FB naročilo s popustom preko neke glukozamin strani.
Skrata vse v posameznih temah že piše  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 12 December 2013, 20:16:26
Darling je hrana povsem na minimumu. Mislim da je zdaj skrajni čas, da ji privoščiš kaj boljšega. Sorazmerno poceni in za več razredov boljša od darlinga je recimo hrana BOSCH (senior, ki bi bila najbolj primerna za tvojo psico pride cca 40€ za 12kg, lahko vzameš tudi adult, ki je trenutno v akciji  - cca 30€ za 15kg) Trgovina Aler v BTC, naročiš lahko tudi preko interneta. Ali pa recimo Fitmin (cca 40€ za 15 kg) naročiš preko spleta v Cani fit trgovini. Hraniš po navodilih (mislim da bi pri Adulti prišlo za tvojo okrog 350g dnevno), ker ni dobro na hitro hujšat starega psa, sploh pa ne zunanjega na zimo.

Kar se tiče dodatkov, bi bilo dobro, da imaš prej diagnozo, kaj je s psico sploh narobe. Glukozamin lahko kupiš v lekarni za ljudi ((pharma nort) in daješ 1 -2 tablete dnevno. A ne pričakuj čudežev. Za stare sklepe je toplota mnogo boljše zdravilo kot glukozamin.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #18 : 12 December 2013, 21:11:57
Raje pri sebi kaj priškrnit (cigarete, kave, pijače...) In privoščiti psici boljšo hrano (saj tudi vi verjetno ne jeste ves čas junk food?). Bo treba stuhtat doma kje prišparat, da se omogoči boljša oskrba za psa. Treba je.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Miraldo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 12 December 2013, 23:03:25
Vidim, da bom moji psici res moral kupovati boljšo hrano  :)

Kar se tiče kvalitetne pasje hrane se res ne spoznam.

Kakšen predlog, da ni predraga pa vseeno kvalitetna, bo res 350g dnevno dovolj?
Predvsem bi jo rad zdravo shujšal in pa še, da dobi z hrano kakšna pomagal za njene tačke.




KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 13 December 2013, 09:00:52
Malo pobrskaj po netu, dobiš veliko vrst Senior hrane, ki imajo dodane sestavine za sklepe, tako da ni treba posebej dodajati.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 13 December 2013, 10:54:13
Da bo iskanje lažje. Mislim, da je najugodnešja varianta dejansko BOSCH (senior ali pa tudi navadni adult, ki je sedaj v akciji 15kg za 29eur)- na spletu imaš trgovino ALER-ki pri naročilu vedno doda še kakšne priboljške, testerje etc.
Imaš še CIBAU, 15kg nekaj čez 40 eur v trgovini malezivali dodajo še neko darilce.
OPTIMA Senior &Light-15kg 40€ in še nekaj centov (mislim da jih ima pri nas samo hov-hov)
Senior variante so navadno malo dražje od adult...

Zna biti kje še kaka ugodna varianta. Hujšat pa počasi. Pri teh hranah je sestava taka, da je trebuh dlje časa sit in poln, zato tudi ne potrebuje toliko futra in zna biti 350g povsem dovolj. Sploh če je velikosti nemškega ovčarja.

Tale trgovina ima načeloma nižje cene kot pri nas.
http://www.zoohit.si/

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!