Resocializacija psov

BeaLou · 13942

BeaLou

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 16 December 2013, 11:09:23
Zdravo,
iščem predloge za kakšne dobre knjige o resocailizaciji odraslih psov. Zelo bom hvaležna vsake ideje!



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 16 December 2013, 11:20:08
Agresivnega psa?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 16 December 2013, 11:34:56
Sicer odvisno malo kaj je produkt slabe socializacije (nesigurnost, agresija...katera je spet glavni člen nesigurnosti)
Drugače pa poglej splošno temo o knjigah.  :)
V glavnem pa priporočam v branje Contorl unleashed -Leslie McDevitt, Click to calm...
In pa predvsem strokovnjaka s področja pasjega vedenja. Ne lih klasičnih inštruktorjev, ki mislijo, da so požrli znanje tega sveta s fiksiranjem psa. Tko nekako bolj tiste, ki znajo psa psihološko bolje ocenit od točke ''agresiven''.
Imaš pa še en kup spletnih možnosti. Priporočam v ogled blog od Sophie Yin. Pa youtube premore uporabnico kikopup. Najdeš pa njen blog pod Emily Larlham.

Osvojeno znanje je zlata vredno, a brez pomoči/praktičnega prikaza pa včasih vseeno ne gre.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 16 December 2013, 11:46:51
When pigs fly. Pa kaj o pasji telesni govorici, recimo od Turid Rugaas. Od inštruktorjev pa-kaj pa tečaj za azilaše oz. pač posvojene pse? ŠKD Krim in pa Sedi 5. Tam je delo usmirjeno ravno v to-da se psa seznani s svetom in se ga nauči boljših reakcij, tebe pa vodenja takega psa.
Določene zadeve ostanjo oz. pridejo na plano, ko se pojavi v okolju nek sprožilec, kar ga spomni na preteklost in zna biti ,da nikoli ne bo 100%, se pa da spravit nekaj pod kontrolo v kalup, ki je znosen za psa in zate.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BeaLou

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 16 December 2013, 12:04:04
Zdravo, hvala za predloge.

Pes z lajanjem in zaganjanjem reagira na tujce - ne na vse mimoidoče, ampak na tiste, za katere prespostavi, da hočejo kaj od naju (npr. da gredo preveč odločno v  naju, ga fiksirajo z očmi ali naju ogovorijo). Star je 2 leti in je strahopetec.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 16 December 2013, 12:49:38
Control unelashed  :) Notri so prav dotične vaje sicer napisane frontalno pes-pes a povsem možno prenostljive tudi na tole situacijo.  :) Drugače pa vsekakor čim več čtiva za boljše razumevanje pasje telesne govorice. A če že imaste ''naštudirane'' sitaucije ki ga iztirjajo samo pravočasno delat z njemu (na primerni razdaliji). Poleg tega pa še ''Ttouch za pse''. Knjiga dostopna tudi v knjižnici.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 17 December 2013, 15:36:08
Pozdravljeni!

Po dobrem letu lurkanja sem se odločila za post, ker imam popolnoma isti problem. Psička stara 2 leti, z zavoženo mladostjo, laja in se zaganja na nekatere ljudi, tudi na nekatere pse.

Moje dosedanje izkušnje so take. V šoli kamor sva hodili mi razen cuk/ruk metod ne znajo pomagati, predlagali so mi celo elektronsko ovratnico, vendar sem ugotovila da kakršnakoli grobost vse skupaj samo poslabša.

Potem sem vprašala za psihologa pri veterinarju kamor hodiva, kjer so mi pametno odgovorili da moram jaz biti njen psiholog. Duh?! Spraševala sem zato ker problemi s psičko presegajo moje znanje in zmožnosti.

Nazadnje sva po več priporočilih šli k dr. Starihi. Računa 25E na 15 minut posveta v ordinaciji, kjer itak ne more oceniti psa. Pri njej sva bili uro četrt, v tem času mi je v glavnem izpredavala stvari ki sem jih že prebrala v knjigah in na interetu. Ok, prvič me je videla in ne more vedeti kaj jaz že vem, a vseeno se mi zdi cena malce...

No, nazadnje je predlagala nasprotno pogojevanje oz. igrico 'kdo pa gre', ki je do neke mere popravila posledice cukanja, je pa težko v vsakdanjem življenju. Včasih par dni ne srečava nikogar, včasih naju kdo preseneti izza vogala, včasih se nimava kam umakniti...

Tako da me še vedno zanima, kaj se to dogaja z mojo psičko in ali je to vse kar se da narediti. Vsepovsod, tudi na tem forumu berem ' obrnite se na strokovnjake'. Kdo so ti strokovnjaki, kje se jih najde in kakšne kvalifikacije imajo? Ker je tukaj veliko poznavalcev, upam da mi bo kdo znal odgovoriti.

BeauLou, ker imam isti problem, me zelo zanima kakšne rešitve boš našla in kako napredujeta. Prosim, poročaj, lahko tudi na zs.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 17 December 2013, 15:46:07
Meni se pa Control unleashed ne zdi primerna za takšne primere, ne me razumet narobe nič ni narobe z njo - služi svojemu namenu ampak obstajajo boljše knjige, ki opišejo potek celega kroga in ne samo delček kot to naredi CU.


Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 17 December 2013, 15:52:26
Nasprotno pogojevanje-moraš biti vseeno dovolj daleč da psa ne katapultira. To je Look at that dog v knjigi Control Unleashed. V milisekundi ko pogleda psa TAKOJ dostaviš yummy hrano. Sčasom začne pogledat psa in takoj tebe, ker že pričakuje psa in postopno manjšaš razdaljo.

Kadar ni te opcije-psa obrneš proti sebi, da sedi pred tabo in futraš iz roke mici pici delčke priboljškov ali pa jih daješ na tla, da se še z iskanjem zamoti-vse dokler pes ne gre mimo.

Pomagaš si z dvojnim vodenjem halti + oprsnica/ovratnica.

Naučiš Nos/Tač.. in to uporabiš za dobivanje pozornosti stran od psov-z nosom se dotakne dlani in BOGATO nagradiš. To je včasih tudi namesto odpoklica uporabno.

Čim več kot preprečiš zaganjanje/lajanje...bolje je. Če pa že pride do tega-pač držiš psa in se probaš ti umaknit-ali pa tadrugi in ko se pes umiri-potrdiš, nagradiš (Click to Calm).

Če si iz LJ ali okolice ali pa imaš možnost- ŠKD Krim tečaj za azilaše in pa Sedi 5 prav tako tečaj za azilaše. Kjer se srečujejo z agresivnsotjo, plašnostjo, posesivnostjo, razvijanjem igre, spravljanje lovskega nagona pod kontrolo...ni da ni. Imajo izkušnje s točno takimi psi-neznano/slabo preteklostjo, ki imajo neželena vedenja.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 17 December 2013, 16:46:33
Čara, najlepša hvala za odgovor. Ja, problem pri moji psici je, da je tako obsedena s psi, da je niti jackpot priboljšek ne premami, da bi mi dala pozornost ko je v bližini pes. Kot v nekem afektu je, me ne sliši več, tudi če je pes še 20m stran. Z večino bi se sicer igrala, a na nekatere je že planila. Mislim tudi, da jo nekoliko frustrira povodec, ker se drugače spoznava s psi ko je spuščena.

Touch tudi delava, a vsaj zaenkrat funkcionira samo če so motnje (psi) daleč stran, in zanimivo, na poligonu. To morda pomeni, da še ni uspela generalizirat?

Šoli ki ju omenjaš nameravam prečekirat, verjetno Krim, mi je bližje. Ali morda veš po kakšnem sistemu delajo? Pri moji se še najbolj obnese pozitivna motivacija, po cukanju se mi je zaprla in tega ne bom več počela. Kot jo jaz dojemam, je zelo kompleksnega značaja, je in ni občutljiva, je in ni plašna, predvsem je nesigurna. Res potrebujem strokovno pomoč v živo, ker ne paše v nek predalček da bi vedela kako delati z njo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 17 December 2013, 16:58:23
Ni nujno, da je kompleksen značaj, samo zaenkrat se še ne znaš lotit zadeve. Je par forumašev, ki so bili v tečeju (skogkatt recimo).

Ja mi smo začeli na 100M. Psi zelo, zelo slabo generalizirajo. Tako da nekaj naučiš, ko prideš v drugačno okolje-začneš na začetku oz. znižaš kriterij.

Ga ni psa, ki bi pasal v predal-jaz sovražim predalčkanje zadev. Vsak pes je individum in vsakemu se je treba prilagodit in delat kot mu najbolj ustreza. Ga ni boljšega učitelja kot je tvoj pes.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 17 December 2013, 17:10:55
Točno to, ne znam se lotit zadeve. Pa ni moj prvi pes, samo pri prejšnjih mi ni bilo treba znati nič. Vse se je uredilo by the way, ali pa smo se prilagodili mi. ;D

Pa tudi jaz ne maram predalčkanja, a zdaj bi pomagalo če bi moja lubica pasala vsaj v ene dva-tri, bi se jaz laže znašla :D.



Asha_

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 18 December 2013, 00:24:59
Tudi jaz sem bla s psicko najprej pri Pipanovi, ki mi je citirala Control unleashed. Potem sem sla se do Alenke Klemencic, ki mi je bila v veliko pomoc.
Mislim, da je njena prednost predvsem ta, da individualno oceni psa in lastnika.
Pri moji Flo je bila razlika v obnasanju ocitna prakticno ze v par dneh.

Se vedno kdaj nalaja kaksnega psa. Ampak kolesarji in tekaci so pred njo dokoncno varni :)))
Se pa seveda "rehabilitacija" nadaljuje. Treba je vztrajat :) in sigurno se bom se oglasila pri gospe Klemencic, po kak dodaten nasvet.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 18 December 2013, 08:53:54
Hm. Večina se loteva problema takrat, ko že nastane. Torej ko pes že eksplodira ''kaj pa zdaj''...opazila si, da pes na 20m ne dela več. Pa opazila si, da po več dni ne srečata nikogar. Torej zastavljen cilj. Ko ne srečujeta nikogar, delaš vaje ''na suho'' torej z igračo, mucami, statisti...utrjuješ znanje, ki ti v čisti situaciji pride prav. Ne psa učit takrat, ko že pade ven. Takrat se ga samo fiksira lahko (rukn cukn, odnešen na ovratnici, povodec na kratko...skratka z neko maso vodnika...kar pa že poznate). Uči se ga prej. Potem pa se znanje samo prenese v okolje z motnjami. Hja določene šole res prinašajo rezultate ''takoj'', a morda pri vodnikih, ki psa pač s tem konceptom učinkovito ''prizemljijo'' s teženjem. Pa se pes vda v situacijo. Kar se mojega okusa tiče imam pa rajši ''odprte pse'', ki so sposobni razmišljanja.
In druga stvar. Če veš kje je pri psu meja...dejalta še nekoliko dlje. Večina vodnikov čaka do teh 20m...delajta prej. Torej najdeš mejo pri psu (treshold iz CU). Ob morebitnem žnaranju greš nazaj s psom pri čemer NI nagrade. Nagrada je samo in izključno za lepo vedenje (nikar šunk pod nos za psa zamotit!)
Drugač pa moraš vaje iz CU samo generalizirat  ;) Pa so praktično uporabne vsepovsod. Enako opisane v drugih knjigah, samo z drugimi besedami v drugih sitaucijah.



Lep pozdrav,
Lunette &Co.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 18 December 2013, 11:48:18
Če želi delati s pozitivno motivacijo, potem Alenka zanjo ni pravi naslov. Ker ne bi prišli skupaj niti pod razno.


andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 18 December 2013, 14:10:31
Lunette, najlepša hvala. Dala si mi veliko idej in razmigala možgane. Zdaj vidim, da premalo uporabljam nadomestna vedenja in poskušam psa naučiti kaj NE početi, kar ni možno. Razdalje ne morem vedno nadzorovati, ker morava skozi naselje, da prideva do travnika in gozda, kjer je precej utesnjeno. So pa tudi druge možnosti kako preprečiti neželeno srečanje, na katere nisem pomislila. Ravno danes sem imela npr. brain wave, da jo dam pred vogalom na sedi-počakaj in preverim če je coast clear ;)

Naj na kratko opišem kako se je vse skupaj začelo. Ko je prišla k meni je bila že pubertetnica, hotela je spoznati vse in vsakogar. Na vse ljudi je skakala, razen otrok, te je lepo pozdravila. Naučila sem jo da ne skače po meni, tako da sem postala drevo, a od drugih ljudi ne moreš pričakovati da bodo stali ko pes skače po njih. Zato sem jo zadrževala stran od ljudi, ona pa je vlekla in se zaganjala. Drug problem je bil, ko so se ljudje sklanjali nad njo in stegovali roko proti njej, tega se še vedno boji in iz tega se je v bistvu razvilo  umikanje in lajanje.

S psi pa se je na začetku hotela spoznati in igrati, vendar je pri tem zelo divja in bi me lahko podrla, zato sem jo tudi iz teh situacij vlekla stran, sledi frustacija in zdaj sva tu kjer sva. Tudi po pasjem bontonu se ne zna obnašati, k vsakemu plane ali pa piči delat kroge če je spuščena in bojim se da bo kdaj koga sprovocirala. Ima pa ene štiri pasje prijatelje, ki jih to ne moti in se lepo igrajo.

Tole nasprotno pogojevanje se v bistvu greva že od začetka poletja in prišli sva že do točke, ko je bila zmaga nekje na vidiku, vsaj tako sem mislila. V nekem obdobju je bila že sposobna iti mimo človeka ali psa brez divjanja. Potem sem jaz po eni strani popustila v pozornosti (napaka), po drugi pa sem mislila, da jo zdaj lahko naučim kako mirno pozdraviti psa  ali človeka, ker je družabna in jo ne bi rada socialno izolirala.

Zdaj ljudi pozdravlja tako da se plazi k njim, kar je najbrž tudi nezaželeno vedenje, a je bolje kot skakanje. Ker prav vsak mimoidoči ne mara da pes rine vanj, sem to poskušala skontrolirati tako da počaka na dovoljenje, a mi ne uspe, samo frustrira jo. Potem sva srečali nekoga izza vogala, potem nekoga v temi in megli, potem psa ki ji ni simpatičen... In lahko začneva spet od začetka. Verjetno je problem v meni, verjetno prehitevam in preveč pričakujem prehitro in kdo ve kaj še narobe počnem.

Še enkrat hvala, Lunette, dogmantics sem že gledala, Yin pa še ne. Tile vzorčki zgledajo super, bova že danes probali.

Samo še eno vprašanje, kaj pomeni 'žnaranje'? Tega izraza ne poznam, sem pa že parkrat videla.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 18 December 2013, 16:01:37
Žnarati ali sitnariti v nekoda ali za nekaj  ;)

Hja problem večine vodnikov je samo v tem, da prehitro želijo napredovat oz. popustijo tam kjer so najbolj lepo začeli  :) a vse se, da, če se hoče.
Psica bi ti po opisanem delu mogla, če bi bilo res dobro utrjeno ob vsaki motnji najprej tebe pogledat. Tako ''narejen'' pes nikoli niti priložnostno ne nalaja nikogar, ker ve kaj je to ''trigger'' za ugodnosti. Zato pa se pozna razlika med pozitivno motiviranimi ter onimi, ki niso. To je stranski učinek ''look at that'' vaje. :)
Lej to še mogoče poglejta:
http://www.youtube.com/watch?v=2ealapRYpMQ Pride prav predvsem za srečevanje ljudi
Za srečevanje do psov pa nekak še kombinacija ''let's go'', katero imaš na kikopup opisano.
Zdaj igra pa tak tak. Dokler ni ziher vsaj v odpoklic iz takih motenj je itak ni faj puščat. Sploh ko gre za manjše pse, da koga nesrečno ne povalja. Pa prav čas jo znat odpoklicat. Seveda potem nazaj puščat v igro, da se ji odpoklic ne zameri. Samo toliko, da začne upoštevat navodila. Preveč razigrani psi, ki niso sposobni takrat slišat ''sem'' se znajo preveč razvnet. Mogoče od začetka bolj intenzivno samo odpoklic vadit iz šnofkanja na povodcu. Tako, da ti pes samo porepka in pošnofka ti pa še pravi čas odpokličeš oz. ''pejd greva'' pa za nagrado nazaj do psa. Koncept/timing moraš pa itak konkretno pri psici skužit. Tako brez posebnih korekcij (ali rukanja na slednih povodcih) dosežeš pasjo koncentracijo ven iz igre še pravi čas.

Aja to ko praviš, da pred prehodom/ovinkom pregledaš, če je zrak čist...lahko usput utrjuješ vajo ''poglej poglej''. Tud, če nič ni s tem pogojuješ odziv pogled ''kaj pa je'' in takoj nazaj nate. Ko bo naslednjič tam motnja bo veselje toliko večje. Psa pravzaprav s to vajo ne usmerjaš stran od sebe, ampak stran od konflikta, ki se takrat ustvarja (pes vidi motnjo in je prej bil korigiran torej je motnja bav bav). Namen te vaje je itak ravno to, da te čim hitrej pogleda nazaj. Če ima od začetka s tem težave se lahko zelo na hitro umakneš stran od psa. On pogleda, pa da ne začne buljit naokrog ga že kar ''pocmokaš'' malo stran. Ga ni da nebi pritekel pogledat kaj za eno zabavo se greš.  ;)

Ravno zaradi tega ustvarjanja konflikta/frustracije in hkrati samopotrjevanja je smiselno imet kratke povodce (ajd preklopni 2m je čist ql oz. še boljš ker ima dva karabina) ter navadne ovratnice. Meni še ljubši so oprsniki pa dvojno pripenjanje. To si lahko pogledaš pod ''balansed leash - TTouch'' http://www.youtube.com/watch?v=eYAT8AziXpo
Gre se za minimalno razliko, ki jo tako dosežeš. Pri zatezni oz. načinu ko ti roka ''plava'' med pasjimi cuku in potegi sem ter tja in tem da psa ustaviš na nežno točno tam/takoj...pa da ga hkrati še z opremo ne dviguješ od tal, ampak ga postaviš z vsemi 4 na tla je bitna. Konflikt / ne konflikt.
Moram povdarit, da cenim inštruktorje, ki svoje tečajnike naučijo psa vodit na povodcu v obliki črke U ? Ne takšne, kjer imajo vsi tečajniki karabine dvignjene v zrak. :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 18 December 2013, 17:11:05
Jaz sem z mojim Dinotom že precej rešila pri agresiji do psov, a še vedno ni ok.  :) Opažam pa, da se na tujem terenu (izven našega mesta) obnaša do psov veliko boljše, na agility tekmi ali razstavi se sploh ne razjezi na nikogar, prav tako se poleti na morju ni na nikogar, na pasji plaži je bil spuščen s 5 psi  ki jih je prvič videl in so se v redu razumeli itd. Se mi zdi da je večja težava tukaj, čeprav drugače sploh ni takšen, da bi branil svoje ozemlje, sploh pa ne da je njegovo ozemlje po celem mestu. Predvidevam da je drugod preprosto manj siguren, tukaj pa okolje zelo dobro pozna in je bolj samozavesten.  :)
Odločila sem se, da se res še enkrat lotim zadeve (čeprav sva preprosto z mimohodom že kar napredovala, a zdaj sva na neki mrtvi točki), in to tako kot Lunette in Čara opisujeta, ker predvidevam da bo pri njemu šlo. En problem pa je - vem kakšna približno je razdalja, na kateri je še v redu, a težava je, da se večinoma sprehajava po pločnikih po mestu (oz. če sva kje drugje ne srečava psov), kjer se je pogosto praktično nemogoče dovolj hitro premakniti dovolj daleč.  :-\ A v takšnih primerih je verjetno najboljše, da pač psa daš na kratko in greš mimo, kot sva delala do sedaj? In še to - a je boljše, da samo jaz ki kolikor toliko obvladam osnove klikerja, delam tako, pa ga starši dajo na kratko in gredo samo mimo (ko gredo sami z njim), ali naj še njih naučim osnov pa bodo delali z veliko napakami?  :-[
Upam da končno uspeva popolnoma odpraviti to agresijo, zdaj ko je naš res ni več ovir (prej sem mogla paziti da ga preveč ne hranim, pa vedno so prejšnji lastniki delali drugače z njim in ga pustili da se zaganja po mili volji itd.).

In verjetno bi koristilo najti čim več skuliranih psov za sprehode, da bi jih čim več spoznal.  :) Ker ko gremo enkrat s psom skupaj na sprehod tudi če ga najprej ne mara sta po nekaj minutah prijatelja oz. ga Dino večinoma ignorira.



andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 18 December 2013, 17:31:57
Žnarati ali sitnariti v nekoda ali za nekaj  ;)

Aha, hvala ;)

Hja problem večine vodnikov je samo v tem, da prehitro želijo napredovat oz. popustijo tam kjer so najbolj lepo začeli  :) a vse se, da, če se hoče.
Psica bi ti po opisanem delu mogla, če bi bilo res dobro utrjeno ob vsaki motnji najprej tebe pogledat. Tako ''narejen'' pes nikoli niti priložnostno ne nalaja nikogar, ker ve kaj je to ''trigger'' za ugodnosti. Zato pa se pozna razlika med pozitivno motiviranimi ter onimi, ki niso. To je stranski učinek ''look at that'' vaje. :)

Aha, tole nimava še niti približno utrjeno, torej definitivno prehitevam.

Lej to še mogoče poglejta:
http://www.youtube.com/watch?v=2ealapRYpMQ Pride prav predvsem za srečevanje ljudi
Za srečevanje do psov pa nekak še kombinacija ''let's go'', katero imaš na kikopup opisano.
Zdaj igra pa tak tak. Dokler ni ziher vsaj v odpoklic iz takih motenj je itak ni faj puščat. Sploh ko gre za manjše pse, da koga nesrečno ne povalja. Pa prav čas jo znat odpoklicat. Seveda potem nazaj puščat v igro, da se ji odpoklic ne zameri. Samo toliko, da začne upoštevat navodila. Preveč razigrani psi, ki niso sposobni takrat slišat ''sem'' se znajo preveč razvnet. Mogoče od začetka bolj intenzivno samo odpoklic vadit iz šnofkanja na povodcu. Tako, da ti pes samo porepka in pošnofka ti pa še pravi čas odpokličeš oz. ''pejd greva'' pa za nagrado nazaj do psa. Koncept/timing moraš pa itak konkretno pri psici skužit. Tako brez posebnih korekcij (ali rukanja na slednih povodcih) dosežeš pasjo koncentracijo ven iz igre še pravi čas.

Hja, odpoklic ni ziher, kljub temu da sva naredili BBH. Tistemu jaz pravim namontiran odpoklic, življenski pa je nekaj drugega. Zato jo v bistvu spuščam na slednem, samo v gozdu in samo če ima družbo( potem zanesljivo ne bo šla po svoje). Vsi štirje prijatelji so njene velikosti, eden je 'free life dog', vedno odvezan, z lastniki ali sam in ne uboga nič, je pa edini ki ji res parira po nivoju energije. Psička ima namreč ogromno energije, ki je ni enostavno skuriti, kljub enemu dolgemu sprehodu in treh krajših na dan, klikanju in agilityju. Z njim jo spustim, na slednem, ker bi me drugače oba zrušila, če smo le na pravem kraju. Je pa zanimivo, da se v gozdu bolje odziva na odpoklic iz igre kot na travniku. Pa hvala za nasvete kako vaditi, eden od lastnikov bo morda za stvar.

Aja to ko praviš, da pred prehodom/ovinkom pregledaš, če je zrak čist...lahko usput utrjuješ vajo ''poglej poglej''. Tud, če nič ni s tem pogojuješ odziv pogled ''kaj pa je'' in takoj nazaj nate. Ko bo naslednjič tam motnja bo veselje toliko večje. Psa pravzaprav s to vajo ne usmerjaš stran od sebe, ampak stran od konflikta, ki se takrat ustvarja (pes vidi motnjo in je prej bil korigiran torej je motnja bav bav). Namen te vaje je itak ravno to, da te čim hitrej pogleda nazaj. Če ima od začetka s tem težave se lahko zelo na hitro umakneš stran od psa. On pogleda, pa da ne začne buljit naokrog ga že kar ''pocmokaš'' malo stran. Ga ni da nebi pritekel pogledat kaj za eno zabavo se greš.  ;)

Super ideja!

Ravno zaradi tega ustvarjanja konflikta/frustracije in hkrati samopotrjevanja je smiselno imet kratke povodce (ajd preklopni 2m je čist ql oz. še boljš ker ima dva karabina) ter navadne ovratnice. Meni še ljubši so oprsniki pa dvojno pripenjanje.

Trenutno imava oprsnik ki se pripenja spredaj, kar naj bi psa obrnilo če vleče. To ravno ne funkcionira, bolj se zadeva obrača po njej. A se mi vseeno zdi boljše kot ovratnica, še posebej  zaradi varnosti če bi se na slednem kam zataknila. Pa povodec imava 2m preklopni.

To si lahko pogledaš pod ''balansed leash - TTouch'' http://www.youtube.com/watch?v=eYAT8AziXpo

Tole si moram podrobneje ogledati, mislim da sem nekaj podobnega že videla, pa ni bilo njene velikosti.

Gre se za minimalno razliko, ki jo tako dosežeš. Pri zatezni oz. načinu ko ti roka ''plava'' med pasjimi cuku in potegi sem ter tja in tem da psa ustaviš na nežno točno tam/takoj...pa da ga hkrati še z opremo ne dviguješ od tal, ampak ga postaviš z vsemi 4 na tla je bitna. Konflikt / ne konflikt.
Moram povdarit, da cenim inštruktorje, ki svoje tečajnike naučijo psa vodit na povodcu v obliki črke U ? Ne takšne, kjer imajo vsi tečajniki karabine dvignjene v zrak. :)

Kar se vlečenja tiče, cukati sem nehala, zdaj delam tako da se ne premakneva če povodec ni popuščen, razen kadar jo moram nujno odvleči iz situacije.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 18 December 2013, 17:36:11
airedale, poglej si ideje od Sophie Yin. kako se umikat. Vsekakor pa psa na kratko pa na drugo stran pa mim. Sej če zamudiš vse prilike prej druge tak ni. Zdaj koliko so tvoji pripravni za to počet je odvisno. Tudi, če ga oni samo mimo ''odnesejo'' pa ti klikaš (ps: ne rabiš za vse klikerja ;)) ni škode. Pač malo dlje traja in pa po navadi je tudi tako, da potem pri enem uboga pri drugem pa ne. ;) Najboljši oz. najhitrejši rezultati so tam kjer vsi v družini delajo čim bolj prav.
Morda je bolj vajino domače okolje zarad ''mešanih sprehalacev'' tako drugačen. Ostala okolja, kjer praviš, da je ok, so najbrž samo ''vajina''. In pa spet. Ne prehitro bit z rezultati zadovoljna, tako hitro prideš do ''mrtve točke''. Tam kjer ne gre, se kriteriji vedno prilagajajo bolj intenzivno kot tam kjer pes zadevo že dobro obvlada. Sicer pa sta vidva že dosegla ogromno. Plidna sta  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 18 December 2013, 17:43:18
Pogledala sem balanced leash, super za primere ko ne moreš čakat da pes popusti.

Tisto kar sem jaz gledala pa je bila neka oprsnica, ki ima dvojno zapenjanje ob straneh.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 18 December 2013, 17:50:56
andhrib...vse že imasta samo drugače jo pripni  ;) Na ovratnico in na oprsnik spredaj (ali zadaj) pa se jo nauči balansirat. Tam pri TT si poglej še hoja čez labirint. Pač kako natrenirat zbranost pri hoji skupaj s tabo.
Oprsniki proti vleki se radi obračajo tudi, če so preohlapno pripeti. Poleg tega so to res samo dodatni pripomočki in ne oprema, ki kar sama po sebi odvadi vleke.

Tisto z cukanjem pa je bilo zgolj za dodatek, kako se dejansko pes med samim potekom cukov samopotrjuje. Ker se roka vodnika oddalji od telesa pa zatezna ima fore tak ene par cm preden zares zadrgne...pes pa je tačas veselo skočil proti željenemu. Jalovo delo  ;) Roka ne sme it nikamor stran iz pozicije tako, da pes nima osnove milimetra samopotrditve. enako na vsej ostali opremi. Dokler ti pes roko prestavlja zraven ni primerno ne-nagrajen. Upam, da je razumljivo.
Evo enako z oprsnikom proti vleki. Če se med skokom s tem prestavi bliže psu (ker se mu oprsnik popelje za tistih par cm) se je samopotrdil. Ti moraš takrat stopit rahlo nazaj. Ne da izvedeš sunek, samo toliko, da psa obrneš k sebi. Da ne ostane našponan proti drugemu psu. V tem trenutku je čist na mestu nenagrajena vajica ''pridi greva''. Torej za lepo izvedbo-nagradica; za popravljeno izvedbo ni nagradice.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andhrib

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 18 December 2013, 18:17:14
Lunette, tole je bilo pa kar nekaj 'aha' momentov, hvala! Ja, vidim da sem ji še vedno dopuščala samopotrditev. Uh, koliko dela še imava, mislim da si moram sestaviti plan, da ne bom brez sistema tavala sem in tja in da ne bom prehitevala, to je mislim moja največja napaka.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #24 : 18 December 2013, 18:34:17
Airdale10- malo ga opazuj. Ali je na domačem terenu glasen zato, ker se repenči v stilu "jaz sem tuki glavni" ali je dejansko kriva negotovost, nepoznavanje?
Moja je teritorialna in si zna lastit še cesto-EDINO kar pomaga, je poslušnost in to ravno tiste 100M po cesti hodi na poleg, jo dajem na sedi, vadiva odpoklic takole 1-2x tedensko. Sem jo dala nekaj časa na "počitnice" in se je že repenčila na manjšo psico (zahvala lastnici, ki se je sama ponudila, da se še 1x mimo naju sprehodita) v drugo je šlo normalno.

V večini primerov pomaga ravno to- šolanje, učenje sila uporabnih in neuporabnih stvari (sem, dotikanje nosa dlani, gledanje v oči) in potem še miljon trikov, ki krepijo odnos vodnik-pes, z vsako naučeno stvarjo se pes hitreje uči in bolje razume človeka in obratno. Efekt je mogoče viden res hitro-ampak da pa nekaj res usidraš, pa traja dlje časa.

In meni osebno je zelo pomembno poznati vzrok, ga odpravljat, šolat. V prvi vrsti hočem psa naučiti kaj JA, šele zatem kaj NE.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 18 December 2013, 19:33:24
Pomoje je stvar preprosto v večji sigurnosti na domačem terenu, ker drugače pri njem sploh ne opažam da bi si karkoli lastil in to branil (lahko je v bližini drugih psov, se igra, se igra vlečenje igrače s prijatelji, so v njegovem pesjaku itd.). Tudi verjetno če bi si lastil ozemlje in ga ''branil'' je celotno mesto vseeno malo preveliko za to.  :P

Opažam pa tudi jaz da se po več trikcih in več ukvarjanja s psom vse skupaj (ne le agresija do psov) izboljšuje. Zdaj sva tudi na online tečaju trikcev in res delava skoraj vsakodnevno tudi kakšne bolj zapletene trikce, tako da tukaj nimam kaj dosti več.  :P

Hvala Lunette! Se bova potrudila, zdaj se bom res lotila jemati brikete vedno s sabo in dosledno delati!



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 19 December 2013, 18:08:55
Zato mi je pa koncept od Sophie všeč, ker predlaga, da med srečevanjem začneš delat ''trikce'', ki psa ravno prav zamotijo, da ne zapade v frustracijo. Ti predlagani ''trikci'' so pa tko čist simaptične vajice raznih bolj sproščenih ''poleg'' variant z vsemi možnimi obratki. Pač zakaj bi pa moral pes samo na poligonu delat  :) Utrdiš vaje, da jih potem samo za hec začneš zunaj izvajat. Tako dobiš pozornega psa v vsakem okolju in temu primerno potem tudi sproščenega. 8)
In pa res res ni treba zato celo življenje nosit hrane po žepih  ;) Samo za čas začetnih utrjevanj vaje. Pa potem tudi sistematsko ukinjat hranico.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.