Tvorba na ustnici

p0gi · 14840

p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
: 26 December 2013, 17:33:19
Imam nemškega ovčarja starega 10 mesecev. Pred 14 dnevi sem na ustnici opazil bulo, zunanjost je roza, v notranjosti pa tvorba velikosti graha. Peljal sem ga k veterinarju, kjer so rekli da je verjetno od pika žuželke (sredi decembra je to malo verjetno) kar pa nisem verjel, saj je že poleti velikokrat grizel ose, čebele... in nikoli ni imel problemov. Dobil sem neko protibakterijsko kremo. Najprej sem pomislil, da je morda brazgotinsko tkivo od grizenja, saj je na mestu ravno pod čekanom.

14 dni kasneje je bula še zrasla, sedaj je 2x večja kot je bila. Tudi roza površina na zunanjosti je 2x večja. Roza površina se širi navzgor po ustnici, na sredini pa je vidna majhna ranica. Tvorba pod kožo pa je v velikosti manjšega fižola. Oblika tvorbe je nepravilna, podolgovata (verjetno ne gre za cisto), na otip trda in neboleča.



Kakšno mnenje, kaj bi to lahko bilo? Ali je mogoče da gre za brazgotinsko tkivo od grizenja, saj je v nekaj tednih tako hitro zraslo? Veterinarju ne zaupam več, saj smo ga pred dvema tednoma morali dati pod anastezijo, da je psov boječa veterinarka lahko to pogledala in rekla da je verjetno samo pik žuželke. Če ga peljem še enkrat bo dobil še eno anastezijo (že tretjič v enem mesecu), kar se mi zdi prevelik napor za tako mladega psa. Ima že kdo kaj izkušenj s čim podobnim, saj me skrbi ker zelo hitro raste.

Hvala za odgovore



Klaudija

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 26 December 2013, 17:39:52
Kaj pa drugo mnenje kakšnega drugega veterinarja? Napiši s kod si, verjetno bo znal kdo kakšnega priporočati. Ali pa na veterinarsko fakulteto v LJ ...



p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 December 2013, 17:58:28
Je kar nekaj veterinarjev v okolici in verjetno bi ga peljal k kakemu drugemu. Ampak glede na mesto tvorbe bi ga bilo vseeno treba dati pod anastezijo, saj se z nagobčnikom tega ne da pogledati, pes pa tudi ne bo pustil da mu tujec šari po ustih, saj se še meni upira. Poleg tega pa ima že kar strah pred veterinarji... Mislim pa da ni dobro, da bi ga še tretjič v enem mesecu anestezirali, saj je to za mladega psa velik napor.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 26 December 2013, 20:03:22
Hja, bo treba it sposobnemu veterinarju. Pa morda bo dovolj sedacija...Sicer pa me hudo zmoti dejstvo, da tako mlad pes tebi ne pusti pregledat gobca. Če ima lastnik s psom odnos, ki temelji na zaupanju, to ne bi smel bit problem. :-\
Skratka, pozanimaj se kdo v okolici je dober veterinar...No sicer, pa, za kako reč je včasih treba 100km+ prevozit.
Iz kod si? Pa ti lahko tule povemo kam se obrnit.

Skoraj ne verjamem, da je bil pes v narkozi zaradi tega. Sigurno ni bila samo sedacija?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 26 December 2013, 20:57:37
Jah, je priden in mi zaupa ampak je še otročji in razposajen in rad grize (ima tak karakter že odkar smo ga dobili), zato vsakič ko hočem pogledat začne gristi in misli da je to igra (grize pa nežno, da ne bo pomote). Zanj je še vedno vse igra... Pri veterinarju pa zadnje čase postane povsem živčen, saj ima z zadnjimi nekaj obiski kar boleče izkušnje.

Nisem pa prepričan ali je bil nazadnje sediran ali v narkozi, med pregledom je spal kot top in se ni odzival, je pa dobil 2 odmerka ker prvi ni dobro prijel, oziroma je veterinarka menila da ni dovolj miren. Po tem je dobil protizdravilo za zbujanje, a je kljub temu doma še cel dan spal.

Sem pa iz okolice Bleda, v Lescah imamo dobro opremljeno veterinarsko kliniko, tako da ga bom verjetno peljel kar tja. Mogoče kdo ve, ali za odvzem vzorca tkiva z biopsijo psa anestezirajo, ali je dovolj samo pomirjevalo? Ker če ga bom peljal pregledat, želim da mu kar takoj odvzamejo vzorec.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 27 December 2013, 12:02:46
Ponavadi je moč pod pomirjevalom in z lokakno anestezijo zadevo tudi izrezati, ne samo vzeti vzorca. Pri normalnih kolikor toliko vzgojenih in socializiranih  psih je vzorec moč vzeti brez pomirjevala. Psa je treba naučiti, da se mu lahko šari po gobcu (in drugih delih telesa, striže kremplje, gleda v ušesa...). Izgovor, da se pes samo igra seveda ne zdrži.


p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 27 December 2013, 13:13:18
Lanabela: Pes je star 10 mesecev in je še v procesu šolanja, dobro socializiran a je po naravi malo dominanten in ima pač karakter da rad grize in grizlja (pred tem sem že imel 2 nemška ovčarja in oba sta bilo povsem podrejena in ubogljiva). Glede na to da ima strah pred veterinarji si ne predstavljam, da bi to lahko opravili brez pomirjevala.  Takoj ko stopimo v ambulanto da rep med noge in želi kar zbežati (tako je bilo tudi v ambulanti, kjer smo bili prvič), saj je bil pri veterinarju že več kot 5krat in vsakič je dobil injekcijo in cvilil, kar je razumljivo da ima slabe izkušnje in se boji.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 27 December 2013, 14:10:48
Žal, pri 10 mesecih si zamudil. Te zadeve se začne delat pri 8 tednih, po možnosti pa še prej.
Psa ne obvladaš (glede na tvojo drugo temo), na tvojem mestu bi si omislila strokovno pomoč. Po možnosti koga, ki ne bo iskal vzroka v nekakšni "dominanci", ki jo je moderno ven vlačit za vsako težavo.


p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 27 December 2013, 14:39:46
lanabela: Če bi podrobno prebrala mojo drugo temo bi vedela, da je bil pes pri starosti 4 mesece že povsem ubogljiv. Ukvarjal sem se z njim že od 8. tedna starosti in je bil pri 4 mesecih že povsem ubogljiv. Težave so se začele ob nastopu pubertete. Kar se pa tiče strokovne pomoči pa jo imam in sicer od sorodnika, ki je bil 20 let vodnik službenega psa za potrebe vojske.

Pa da ti še malo razložim izkušnje od dveh nemških ovčarjev, ki sem jih imel pred tem:
Živimo v strnjenem naselju, 30m od magistralne ceste, 10m od železnice in 5m od regionalne ceste. Zemljišče ni in nikoli ni bilo ograjeno. Psa, ki sem jih imel prej, sta bila 24ur na dan izpuščena (to je bilo sicer že dolgo nazaj), in nikoli nista pobegnila, niti lajala na poštarja, tudi kastrirana nista bila. Le drugi pes, ki sem ga imel je nekajkrat šel malo vohat po pločniku ko je zavohal psico, pa še to le 10m od hiše, potem pa se je vrnil. Ponoči, podnevi, brez nadzora sta bila izpuščena, lahko bi odtavala kadarkoli bi hotela, a sta bila točno naučena, do centimetra, kje se lahko gibljeta. (posest je velika 1500m/2). Z njima ni bilo nikakršnih problemov, vzgoja pa je bila identična kot pri psu ki ga imam sedaj? Pa mi povej, kaj počnem narobe, da sem prejšnja 2 ovčarja imel v malem prstu, tega pa ne (VZGAJAM GA PA POVSEM ENAKO KOT PREJŠNJA DVA). Tvoj komentar?



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 27 December 2013, 15:00:23
Ocitno ta potrebuje drugacen pristop. Psi (na sreco) niso copy&paste eden drugega.

Prosi veterinarja, da se loti pregleda drugace. Na primer, na kliniki, kamor vozim svojega psa je zadnjic veterinarka opravila pregled medtem ko sva sedeli na tleh v ambulanti ker je bilo mojemu psu tako najmanj stresno. :)



p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 27 December 2013, 15:26:47
Boo: Se strinjam. Noben pes ni enak od drugega, vsak ima svoj karakter, kar se opazi že ko so stari nekaj tednov. Eni so mirni podrejeni, eni so radi v človekovi družbi, drugi radi grizejo, eni radi kopljejo, drugi so raziskovalci, eni radi lajajo, drugi radi skačejo... Moj sedajšnji pes je vedno rad grizel. Že ko smo ga šli iskat se je igral tako, da je drugega mladička ves čas grizel in vlekel za rep... Prejšnjega psa, ko smo ga šli iskat, je sam prišel do nas in ni hotel stran, hotel je samo človeške družbe. To je prirojen karakter, saj pes ni stroj ampak živo bitje. Če boste kdaj opazovali leglo mladičev pri igri, boste takoj videli, kako so si različni. Opazil sem tudi, da je v vsakem leglu ena ''baraba'' - zlobni bratec/sestrica  :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 27 December 2013, 17:02:34
OMG OMG   ::)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 27 December 2013, 17:13:28
Jaz si sicer vedno izberem "barabo", takim, ki so obremenjeni z dominanco pa priporočan, da si izberejo kaj mirnejšega. Izbral si si prezahtevnega psa, ki mu nisi kos in boš z vzgojo, kakršno si si zamislil (elektrika) zadevo samo še poslabšal. Ja seveda, ko pride pes v puberteto, se začne vzgoja in socializacija pogosto še enkrat od začetka. Ker tvoja strokovna pomoč očitno ne zadošča, bi bilo smiselno izbrati si kaj a) bolj sodobnega, b) če ti to nikakor ne potegne pa kaj klasičnega a z več izkušnjami kot jih ima vodnik službenega psa (ki dela s parimi psi v življenju in jih izšola pod vodstvom drugih ali pa dobi že narejenega psa).


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 27 December 2013, 18:46:49
Meni tole zgleda kot mozolj...naš ko je bil približno toliko star so se mu začele na obeh ustnicah delati podobne bulice in sem ga peljala k vetu in je takoj rekel, da je to mozolj, ker mu je tudi stisnil in je šel sam gnoj in veliko krvi...dobila sva plivasept in pa neko mazilo...



p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 27 December 2013, 19:20:43
Lanabela: Ko sem šel po psa so bili že čipirani in sem dobil tistega ki je bil čipiran na moje ime. Sicer bi si izbral bolj mirnega.

Citiraj
Meni tole zgleda kot mozolj...naš ko je bil približno toliko star so se mu začele na obeh ustnicah delati podobne bulice in sem ga peljala k vetu in je takoj rekel, da je to mozolj, ker mu je tudi stisnil in je šel sam gnoj in veliko krvi...dobila sva plivasept in pa neko mazilo...
Nekdo mi je že rekel, da je lahko vnetje lojnice - nekakšen mozolj. Probal sem ga stisniti a je šlo iz ranice na sredini samo malo prozorne tekočine.  Skrbi me samo ker tako hitro raste in ga nič ne boli. Ponavadi ko gre za vnetje je prisotna tudi bolečina. Ima pa na drugi strani tudi eno podobno buljico, a je 10x manjša in nič ne raste.



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 27 December 2013, 19:37:52

 Nekdo mi je že rekel, da je lahko vnetje lojnice - nekakšen mozolj. Probal sem ga stisniti a je šlo iz ranice na sredini samo malo prozorne tekočine.  Skrbi me samo ker tako hitro raste in ga nič ne boli. Ponavadi ko gre za vnetje je prisotna tudi bolečina. Ima pa na drugi strani tudi eno podobno buljico, a je 10x manjša in nič ne raste.

Sej drugače jih to ne boli, ampak jih samo moti, ko se jim stisne...saj pravim mojem je takoj šlo ven, od začetka malo težje, potem pa se je vse odprlo...jaz mislim, da je tole res samo vneta lojnica...tudi jaz na začetku nisem mogla verjet, da se lahko tudi psom to naredi...



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 27 December 2013, 23:42:34
Sem danes ravno pri moji opazila, da ima nekaj podobnega na ustnici, ampak je zelo manjše. Zaenkrat bom pustila, da vidim če bo samo izginlo ali bo zraslo in bo treba kak poseg  :-\



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 28 December 2013, 11:32:10
Jaz bi take reči-v začetni fazi z oljem čajevca kapnila (je ablag antiseptik, antimikotik, pri ranah peče)...Ne naredi škode, lahko pa koristi. Samo zares 100% naravno mora biti.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 28 December 2013, 12:54:07
ZELO močno odsvetujem stiskanje takšnih in drugačnih izrastkov, razen po navodilu veterinarja (kar se sicer pri nekaterih izrastkih lahko zgodi, a izjemno redko)


p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 28 December 2013, 13:29:09
ZELO močno odsvetujem stiskanje takšnih in drugačnih izrastkov, razen po navodilu veterinarja (kar se sicer pri nekaterih izrastkih lahko zgodi, a izjemno redko)
Tudi jaz mislim da to ni najbolj pametno. Cista ali ognojek se lahko predre v notranjost in povzroči hujše vnetje.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 28 December 2013, 17:54:05
Jaz bi take reči-v začetni fazi z oljem čajevca kapnila (je ablag antiseptik, antimikotik, pri ranah peče)...Ne naredi škode, lahko pa koristi. Samo zares 100% naravno mora biti.

A lahko dam jod gor ali bolje, da ne?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 28 December 2013, 18:36:13
Jod ni lih užiten...Zato ga jaz ne uporabljam tam kjer ga lahko poliže oz. če ne morem čez povit etc.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 28 December 2013, 18:40:02
Mislila sem tako, da bi razkužila, torej dala gor in potem obrisala. Lizat ga tako ne bi mogla  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #23 : 29 December 2013, 11:49:10
Betadine bi morda šel. Vem da se Betadine lahko razredčen grgra pri vnetem grlu, tako da mogoče res ne bi bilo narobe. Raje žajbl, kamilico, tea tree.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


p0gi

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 29 December 2013, 16:56:46
Jaz imam protibakterijsko kremo L-mesitran, ki mi jo je dala veterinarka. Uporabljam jo tudi za celjenje vreznine, po tem ko smo odstranili šive in deluje zelo dobro. Mislim pa da psu ta krema diši, saj jo je ves čas lizal, tudi roko mi je začel lizati ko sem mu namazal.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 30 December 2013, 11:10:27
Gor sicer lahko daš betadin aki kaj podobnega, samo smisla nima nobenega. Če bi se iz izrastka kaj cedilo ali nojilo, bi sicer imelo smisel, a bi itak moral k veterinarju, če pa se nič ne cedi in ne gnoji pa nima smisla dajat gor ne joda ne mazila, nič.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 30 December 2013, 16:48:39
Pri bulicah se pri nas obnese domače šentjanževo olje. Če se ima bulica namen odpret jo to pomaga spraznat (BREZ stiskanja!), če pa bulica ni takega ''tipa'' jo pa pomaga zmanjšat. Drugače pa mogoče ni od škode menjat veta za takega ki bo morda kaj več vedal povedat.

Prav tako pa menjat trenerja psa, menjat domačo spodbudo in resetirat svoj sistem vzgoje. Pes, ki daje rep med noge NI IN NI dominanten! Tako, da razni bulshiti v tem slogu so tko kot seno za goske. Ja imajo vsi psi vsak svoj karakter in temu primeren način vzgoje. Me čudi, ko že tako povdarjate, da ste vse, tudi tega, vzgajali enako, a v isti sapi se pa piska o posameznikovih unikatnih predispozicijah  ;)
Bo treba vzet v zakup, da ste tokrat očitno naleteli na manj sigurnega psa in takšnega, ki mu dosedanji način dela, dela škodo večjo, kot je prejšnjim psom. Eni so pač tolk ''trpežni'', da prenesejo tak način. Eni pa iz tega postanejo posraneti, ki svoje frustracije izražajo s ščipanjem in kvazi dominanco. Bo pa treba prej dobro spoznat kaj to je, pa kaj to NI dominanca (sploh v relacijah pes-človek).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 31 Marec 2014, 15:15:36
No, pa ima tudi Bina neko majhno, mehko bulo, na notranji spodnji strani ustnic. Njene ustnice so sicer črne, tam pa je rožnate barve.Ne vidim ranice, zobje izgledajo OK. Je ne moti.
Nič ni zdrisasto, noter se nič ne da otipat, premikat. V bistvu deluje kot otečeno tkivo, rahlo je izbočeno.
Vem, da je Karo enkrat imel eno bulico, ki pa je v roko meseca, sama izginila.

Ampak tuhtam-je sploh smiselno kaj mazat? Je že treba k veterinarju al opazovat in peljet, če se poveča?

Podobno je temu, vendar za 4/5 manjše.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 02 April 2014, 20:01:25
Moja ima tudi še vedno tisto "bulo". Sem ji parkrat razkužila z jodom, potem pa s tem prenehala in sedaj je v enaki velikosti kot prej. Sem se odločila, da bom kar pustila, razen če bi začelo rast, bolet ali kaj podobnega.

Čara, jaz osebno bi tudi pri tvoji odpeljala samo če zraste. Čeprav je tumorje fajn hitro diagnosticirat ampak če je to ena mini stvar bi ti po moje tudi veterinar rekel, da čakaj in opazuj, če bo kaj zraslo/se spremenilo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 02 Maj 2014, 20:56:21
Zdaj se dela tudi na drugi strani. Ravno danes se je pojavila pikica brez pigmenta, zaenkrat zelo majhna in nič vbočena. Zelo možna je kaka avtoimunska, ki je pogosta pri ovčarjih. Na levi je ostalo precej enako-okrogla točka brez pigmenta in rahlo izbočena, na otip nič trdega, tekočega, mehkega. Deluje kot čvrsto tkivo, brez vozličev.

Psi (večinoma NOji), ki so imeli podoben potek (pikice, krogi, brez pigmentacije in vbočeno, postopno napredujoče, v roko meseca dni se je pojavil še kak flek) se je izkazalo za pyoderma, lupus, Pemphigus erythematosus...Ampak veterinar bo vedel še največ povedat. Kot vedno ženem paniko za najslabši možni scenarij in hkrati verjamem v najboljši možni rezultat.  :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!