Madžarska vižla

ursula83 · 29093

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 15 Januar 2014, 13:40:07
Razumela bi, da bi parili brez rodovnika, če se jim ne bi ljubilo (oziroma ne bi mogli) opravljati lovskih preizkušenj. Če te preizkušnje imajo, pomeni, da je s staršema narobe nekaj drugega, ali pa rejec laže.

Menim, da bi pri vižlah (in ostalih lovskih pasmah, ki še opravljajo vlogo, ki za katero so bile namenjene) morali še bolj kot pri raznih družnih pasmah paziti, kaj se vzreja in zakaj. Morali bi paziti, da gredo mladiči če že ne v lovske roke (za kar morajo seveda obvezno imeti rodovnik) vsaj v roke ljudem, ki bodo s temi psi resno delali. Ker to nikakor niso "lahki" psi za hišne ljubljenčke. Imajo ogromno energije, ki jo je treba porabiti in močne nagone, ki jih je treba zadovoljiti. Pri teh pasmah reja brez rodovnika ne pomeni samo, da so mladiči za pasmo izgubljeni (kot pri vseh pasmah) ampak tudi, da ne oni ne njihovi potomci nikoli ne bodo mogli opravljati dela, za katerega so bili vzrejeni.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 15 Januar 2014, 14:19:51
Samo v to bi se vtaknila, v drugo se ne bom, se strinjam z večino in nikakor ne podpiram paritve nerodovniških psov.

Citiraj
Rodovnik je :
1. zagotovilo da je tvoj pes PASEMSKI in ustreza standardom te PASME
Je zagotovilo, da so njegovi starši ustrezali (približno) standardu pasme - ne pa tudi, da tvoj (rodovniški) pes ustreza standardu.  :) Kaj pa vsi rodovniški psi ''pet'' kvalitete z različnimi napakami?!



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 15 Januar 2014, 16:26:22
@ Airedale 10...lepo, da si opomnila tudi na "pet" kvaliteto :-). Včasih imaš izredno dobre komentarje. Lahko bi omenila tudi to, da je tudi pri rodovniških ogromno bolnih psov, pa "šteparskih" vzrediteljev, pa afere s samci, ki so navedeni kot očetje pa to niso (debata o tem se odvija v neki drugi temi, se mi zdi), itd., itd.
In kot se rado poudarja na vseh forumih in pri pasjeljubcih svoje vrste, je treba rodovnik brati, kajti tam piše vse. In sedaj vprašanje zate: Zakaj ne "prebereš" rodovnika tvojega psa?  ???

 @ Miško, tole: "In vem da ni imel leglo vsako gonitev, ampak je imel vsega skupaj 3.  In njegova psica je imela rodovnik, ampak ni šel delat vzrejnega. In nimajo vsi "šteparji" puppy millov." sem jaz že parkrat rekla, pa se ne dajo...puppy mill ali nič!
Tvoji Bernki pa vse najboljše  :-*! Ne vem, če lahko bernce s tako starostjo preštejemo na prste ene roke. Mislim, da ne.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #33 : 15 Januar 2014, 17:26:54
Dej solata ne seri. Resno. Kot sem že rekla. Ni glavni problem v tem, da se nekdo ob nakupu psa neznanega izvora nasmoli. Problem je v tem, da so psi, ki so solidni predstavniki svoje pasme zaradi lenobe vzrediteljev izgubljeni za psamo in bodo njihovi potomci najkasneje v nekaj generacijah zagotovo izgubili pasemske lastnosti. Poleg tega pa ne ti mladiči ne njihovi potomci nikoli ne bodo mogli delati tistega, za kar so bili vzrejeni.
Vižle niso psi za hišne ljubljenčke, z vižlo je treba resno delat. V bistvu bo morali lovci zelo paziti, kadar prodajo psa pasme, ki se še uporablja za lov v nelovske roke, da jih dobijo izključno tisti, ki točno vedo, kaj bi radi z njimi delali in zakaj. Ker ostali brez vsake slabe vesti uničujejo delo vestnih vzrediteljev. Neizogibno je, da bodo veliko večino nerodovniških vižel pokupili ljudje, ki bi radi pasji okrasek in pojma nimajo kakšne potrebe imajo predstavniki te pasme, ne znajo delati s high energy, high drive psi.


Pirjek

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
  • Sky
Odgovori #34 : 15 Januar 2014, 19:28:37
Madonca ste eni brezvezni! Jaz, ko sem dobil prvega psa pri cca 3h letih, sem tudi mislil, da je rodovniški, ker je imel številko v uhi in papirje zraven, pa čip je mel. Ko sm ga pa obrnil okoli je pa na njem pisalo made in china!!! :P Bistvo je, da pes, stvar, itd ne rabi met rodovnika, da jo imaš rad. Moja zlata ribica ga tudi nima, in se sploh ne spomni kdaj seje prišla na svet, pa vseeno veselo plava sem ter tja in uživa življenje. Eni so za rodovnike drugi niso in meni je vseeno!!! Ko sem prvič videl psa od barbi.tias sem takoj vedel, da gre za Mađarsko vižlo, in ne približek, saj se na daleč vidijo specifike te pasme. Tako da pustite ljudem svoje mnenje. Več napišem kasneje,ker mi bo baterije na telefonu zmanjkajo in  ker se bom moral zagovarjati glede mojega mišljenja. Lp



barbi.tjas

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
  • tia
Odgovori #35 : 15 Januar 2014, 22:07:57
Pirjek ha ha bravo, hvala ti, ma pusti jih naj si dajo duška, majo eno kost za glodat >:(
"Vižle niso psi za hišne ljubljenčke, z vižlo je treba resno delat." mislim kaka izjava je pa to ??? torej če moreš resno delat s psom ga ne moreš met za hišnega ljubljenčka al kaj? Naša je hišni ljubljenček pa pika :P

lp



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 16 Januar 2014, 08:31:23
Odlično, če je vaš pes hišni ljubljenček...še bolj odlično bi pa bilo, če bi ta hišni ljubljenček lahko delal za in s svojo dušo. Skratka škoda psa kot prvo, da je izgubljen za pasmo (zdaj če je že res vrhunske vzreje). Kot drugo ga je pa škoda, ker ne more razvijat svojega genetskega potenciala. Mislim, zarad tega ste si ga izbrali kot pasmo, mar ne ??? Če ste si ga samo zarad vizuelnosti pasme...pa res ni druga kot okrasek. Pasmo bi si moral človek nabavit ne samo zarad izgleda ampak tud karakterja. Ter seveda je potem zelo fer do psa, da se neguje tako videz kot tisto ''znotraj'' psa. Skratka škoda psa.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #37 : 16 Januar 2014, 09:42:58
Ko se je že govorilo o branju rodovnikov... Finci imajo stvari super urejene. Na netu se da najti vse javno objavljene podatke finskih psov. Pes samo obišče npr. agi tekmo in njegovi rezultati grejo na net... In tako za vse pasme. Rezultati testov karakterja, lovskih preizkušenj, zdravstveni testi, razstave - ni da ni. Poleg tega se na strani posameznega psa pokažejo tudi vsi njegovi bližnji sorodniki, brajte, sestre in potomci. Na koncu pa še statistika legel itd... Pri nas lahko o tem samo sanjamo  :-\ . In objavljeni so tudi slabi rezultati. Poleg tega imajo navado (ne vem ali vse pasme) testirati vse pse tudi, če ne grejo v vzrejo. Tako se vidi kakšne potomce dajejo določene kombinacije... Tako, da ni treba bučk prodajat, iz rodovnikov se da prebrati ogromno.
Npr.: http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FI31015%2F11&R=314

Primer labradorke z ne najbolj blestečimi ocenami kolkov in očitno rednim spremljanjem stanja: http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FIN36840%2F00

Odgovora na moje prejšnje vprešanje očitno ne bom dočakala (ampak saj sem si že odgovorila sama...).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 16 Januar 2014, 11:32:31
Delovni pes je seveda lahko tudi družinski pes. Naziv hišni ljubljenček pa je za delovnega partnerja ponižujoč. Žal vižla dobro zgleda, pa bi jo imeli nekateri za okrasek ali statusni simbol. Drugega vzroka za nakup delovnega psa, ki se ne bo uporabljal za delo ne vidim. Žal pa vsak dan vidim probleme, ki jih imajo ljudje s ptičarji kot so vižle, vajmeranci , nemški ptičarji (ti zadnji k sreči nekoliko redkeje, saj niso tako zelo fancy). Nelovci, ki ne vedo čisto točno, kaj bodo s psi počeli (ni povsem nujen lov, živijo lahko tudi kot vlečni in reševalni psi, sledarji, iskalci drog..., če se za njihove potrebe po gibanju dovolj dobro poskrbi). Žal kratko vedno potegnejo psi.
Rejec, ki se odloči za nerodovniško rejo izrazito lovske pasme, s tem naredi mladičem veliko krivico.


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 16 Januar 2014, 12:39:54
Ja, j$%#ga. Eni tega ne razumejo ali nočejo razumeti tudi če bi jim narisal.
Pri nas nam je na prvi pogled bila všeč vižla. Nato pa smo po razmisleku o naših pričakovanjih in zmožnostih, ter potrebah psa, pristali na pšeničnem terierju. In zadeli v črno.  :)
Priznam pa tudi, da je bila takrat žena glas razuma v družini.  :-[

Why can´t we all just get along!


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #40 : 16 Januar 2014, 13:02:35
Zdaj če pa boste napisali zakaj pa ni šla v zavetišče.. Mogoče zato ker je hotela določen videz psa, ki pa ga v zavetišču ni za dobiti.
Največja ironija je pa to, da so se v zavetišču v MS znašle že ene dve al tri vižle, čist možno, da od tega "vzreditelja" (bravo vsem, ki podpirate tako "vzrejo")  ::)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 16 Januar 2014, 13:31:44
Ja a veš, šapa...pol ga pa ne morjo po svoje vzgojit  >:D pustmo detajle da jim večinoma itak ne grata oz. jim uspe zadevo še bolj zafurat  >:D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 16 Januar 2014, 14:05:10
Citiraj
@ Airedale 10...lepo, da si opomnila tudi na "pet" kvaliteto :-). Včasih imaš izredno dobre komentarje. Lahko bi omenila tudi to, da je tudi pri rodovniških ogromno bolnih psov, pa "šteparskih" vzrediteljev, pa afere s samci, ki so navedeni kot očetje pa to niso (debata o tem se odvija v neki drugi temi, se mi zdi), itd., itd.
In kot se rado poudarja na vseh forumih in pri pasjeljubcih svoje vrste, je treba rodovnik brati, kajti tam piše vse. In sedaj vprašanje zate: Zakaj ne "prebereš" rodovnika tvojega psa?  ???
Čakaj kaaaaaj?  ??? ??? ??? Ja seveda se dogaja, saj se povsod dogajajo nepravilnosti - se jih pa pri rodovniški vzreji, ki je pod nadzorom lažje prepreči in odkrije. Mislim da je nemogoče pričakovati, da se nepravilnosti ne bodo dogajale - se pa da če se dobro pozanimaš marsikatero preprečiti (žal ne vseh).  :) Tega vprašanja zame pa ne razumem... Kot prvo, vem da je pomembno rodovnik brati, ne ga samo imeti in to vedno povdarjam. S kje pa ti sklepaš da ne preberem rodovnika mojega psa? Seveda ga, že par mesecev iščem njegove prednike (je iz druge roke, zato nimam drugih informacij kot tisti papir) in upam da tudi koga spoznam, si prizadevam da bi izvedela čim več o njih.  :) Tako da nevem s kje tebi to da ga jaz ne preberem. Edino če sklepaš da zato, ker je moj pet kvalitete - pet kvalitete je zato, ker ima prekratko dlako (ni dovolj resasta), to je vse. Po karakterju in drugače po videzu je tipičen jazbečar (edino prednje tačke so malo krive, a vsak pes ima svojo pomankljivost). Kot prvo, jaz ga takega nisem izbrala v leglu (je iz 2. roke) in kot drugo, tudi rodovnik od psa pet kvalitete bi mogli prebrati (in jaz ga) in iz njega lahko marsikaj izveš.  :) Tako da ne razumem točno na kaj se vprašanje nanaša...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #43 : 16 Januar 2014, 16:13:49
Citiraj
Največja ironija je pa to, da so se v zavetišču v MS znašle že ene dve al tri vižle

To ni ironija ampak nujnost. Ko se high energy in high drive psa, vzrejenega za delo da v vlogo hišnega ljubljenčka aki vrtnega palčka. Kar se sicer lahko zgodi tudi rodovniškim mladičem, vendar je tam možnost za tak fiasko vseeno manjša: ker pse z rodovniki in dobrimi delovnimi lastnostmi kupujejo lovci in tisti, ki vedo točno za kaj bodo psa potrebovali (in teh načeloma psi neznanega porekla ne zanimajo).


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #44 : 16 Januar 2014, 18:48:42
Seveda imamo radi pse take in drugačne, z rojstnim listom (rodovnik) ali brez....Saj ni pes kriv, da je prišel na svet-človek je tisti!
Ostro obsojamo šteparje, lenuhe in nevestne ljudi, ki v vzrejo psov ne vložijo svojih 300%, ne naredijo vseh priporočljivih zdravstvenih testov, preizkusov ki jih določene pasme morajo opraviti (lovski, delavci etc) in potem še dajo mladiče v neprimerne roke. In potem obsojamo tiste, ki kupujejo od preprodajalcev in seveda preprodajlce (matoša oz. zoo ara in podobni)-psi prihajajo iz puppy millov in oni to z nakup podpirajo-take se na VURS prijavlja.

Če se komu zgodi UPS-naj pse PODARI za 0€

Psi se znajdejo v zavetiščih, na cestah, na oglasnikih ali doživljenjsko na ketnah zaradi ljudi. Neodgovornih ljudi, ki ne premislijo kaj hočejo in zakaj ter kaj bodo počeli, kako bodo reševali probleme in se nočejo sami spremenit, prilagodit-raje fliknejo žival nekam.

Vižla=high drive- You wanna high drive puppy? Sure?
evo puppy vižlo
http://www.youtube.com/watch?v=3jV1mWlIaOM
in še en high drive puppy malinois
http://www.youtube.com/watch?v=yXqNl5bTCMU

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 16 Januar 2014, 19:09:39
aleluja na tole, čara, aleluja. Božji glas

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 16 Januar 2014, 19:31:25
Seveda imamo radi pse take in drugačne, z rojstnim listom (rodovnik) ali brez....Saj ni pes kriv, da je prišel na svet-človek je tisti!
Ostro obsojamo šteparje, lenuhe in nevestne ljudi, ki v vzrejo psov ne vložijo svojih 300%, ne naredijo vseh priporočljivih zdravstvenih testov, preizkusov ki jih določene pasme morajo opraviti (lovski, delavci etc) in potem še dajo mladiče v neprimerne roke. In potem obsojamo tiste, ki kupujejo od preprodajalcev in seveda preprodajlce (matoša oz. zoo ara in podobni)-psi prihajajo iz puppy millov in oni to z nakup podpirajo-take se na VURS prijavlja.

Če se komu zgodi UPS-naj pse PODARI za 0€

Psi se znajdejo v zavetiščih, na cestah, na oglasnikih ali doživljenjsko na ketnah zaradi ljudi. Neodgovornih ljudi, ki ne premislijo kaj hočejo in zakaj ter kaj bodo počeli, kako bodo reševali probleme in se nočejo sami spremenit, prilagodit-raje fliknejo žival nekam.

Vižla=high drive- You wanna high drive puppy? Sure?
evo puppy vižlo
http://www.youtube.com/watch?v=3jV1mWlIaOM
in še en high drive puppy malinois
http://www.youtube.com/watch?v=yXqNl5bTCMU
En velik podpis pod vse skupaj. :) Pse imam rada čisto vse (tudi sama sem imela ''čistokrvnega brez rodovnika'', a nikoli več), ne podpiram pa nakupa nerodovniških (oz. ja za simbolično posvojnino in vračilo stroškov cepljenja) in njihove paritve.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #47 : 16 Januar 2014, 20:18:41
V tem primeru je za kupca vseeno ali vzame vižlo z rodovnikom ali brez, v vsakem primeru se mu ne bi izšlo, če s psom ne bi res veliko delal (normalni sprehodi, morebitni tečaj poslušnosti in celo agiliti ne zadošča). V tem primeru me jezi rejec, ki naj bi imel rodovniške starše z opravljenimi preizkušnjami (dvomim da je to res, ampak recimo...), pa si privošči nerodovniško leglo. Ti mladiči bodo imeli zasnove za delovne pse, veliko energije, močne nagone - a bodo tako oni kot njihovi potomci obsojeni na brezdelje - z nerodovniškim ne moreš v lovišču delat nič, celo tisti, ki želijo psa za iskanje, vleko in celo agilitiy se praktično vedno odločijo za rodovniške. Pes z lastnostmi in potrebami delovnega psa, ki nima drugega dela kot igranje hišnega ljubljenčka in vrtnega palčka je živa žalost.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 17 Januar 2014, 12:05:05
Ne si delat utvar, tudi rodovniška vzreja je polna vzrediteljev, ki to ne bi smeli biti. Samo malo poglejte kakšne stvari so vzreditelji že počeli in še vedno počnejo. Parjenje rodovniške psice brez zadnjih nog, mladički so seveda imeli rodovnike ampak ali resno mislite da psica zaradi tega ni trpela? Kako se bo takšna psica odmaknila, ko bodo mladiči preveč silili v njo in bodo na vsak način hoteli sesat? Da ne omenjam vsega ostalega.  :-X

Potem so tu še vzreditelji ki zdravstvene teste opravljajo preden težave postanejo vidne. Kaj to prinese? Polno lastnikov ki so obupani zato ker morajo svojega rodovniškega psa pri 3eh letih dat uspavat. Pa vodenje grozno pohabljenih psov na razstave, zato da bi lahko dobili titule in bi lastniki lahko služili z njimi. Da ne omenjam pobijanja mladičev, ki niso takšni kot bi morali biti.

Ne podpiram nerodovniške vzreje, ampak tole metanje peska v oči je pa res kar nekaj.


Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #49 : 17 Januar 2014, 13:09:20
Ne si delat utvar, tudi rodovniška vzreja je polna vzrediteljev, ki to ne bi smeli biti. Samo malo poglejte kakšne stvari so vzreditelji že počeli in še vedno počnejo. Parjenje rodovniške psice brez zadnjih nog, mladički so seveda imeli rodovnike ampak ali resno mislite da psica zaradi tega ni trpela? Kako se bo takšna psica odmaknila, ko bodo mladiči preveč silili v njo in bodo na vsak način hoteli sesat? Da ne omenjam vsega ostalega.  :-X

Potem so tu še vzreditelji ki zdravstvene teste opravljajo preden težave postanejo vidne. Kaj to prinese? Polno lastnikov ki so obupani zato ker morajo svojega rodovniškega psa pri 3eh letih dat uspavat. Pa vodenje grozno pohabljenih psov na razstave, zato da bi lahko dobili titule in bi lastniki lahko služili z njimi. Da ne omenjam pobijanja mladičev, ki niso takšni kot bi morali biti.

Ne podpiram nerodovniške vzreje, ampak tole metanje peska v oči je pa res kar nekaj.

Imaš prav. Na žalost se tudi med vzreditelji rodovniških najde take in onake cvetke. Ampak pri rodovniški vzreji imaš vsaj možnost kaj preveriti, pri nerodovniški nimaš nič. Kar vidiš, to kupiš. Lahko se ti tudi zgodi, da havanski bišon zraste do plečne višine 50 cm  ::) (ja, tudi tako so se že nasmolili). Naj si kupci nerodovniških torej ne delajo utvar, da so njihovi psi brez rodovnikov samo zato, ker se rejcem ni dalo na vzrejni pregled...



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 17 Januar 2014, 13:10:50
Koliko tega pa se šele pri nerodovniških dogaja?  ;) Vem da ni smiselno delati nekih statistik, ampak kolikor sem spoznala vzreditelje so bili pri nerodovniških vsi resnično katastrofalni in se lahko samo zgražaš, brez nekega osnovnega znanja o psih, brez osnov oskrbe mladičev. Tiste ki sem jih spoznala pri rodovniških pa vsi neprimerljivo boljši, z ogromno znanja. So tudi slabi, a tiste ki sem do sedaj spoznala so bili skoraj brez izjeme boljši od rodovniških kot od nerodovniških. So pa seveda povsod izjeme in tudi v rodovniški vzreji se počne marsikaj kar se ne bi smelo - se mi pa zdi da je tu veliko več nadzora in se vse to lažje ugotovi.  :)



Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 18 Januar 2014, 01:17:08
Joj ste se razpisali... :)
No, naj kot lastnica vižle povem, da le ni tako naporen pes, kot opisuje Lanabela. Res je, da so zelo aktivni psi in niso primerni za zapečkarje, jim pa čisto zadošča vsaj 1 AKTIVEN sprehod na dan. Aktiven ne pomeni, da se šetkaš za psom - pri nas se cel sprehod mečejo žogice, delajo razni triki, poslušnost,... Vsekakor je priporočljivo, da se z njimi počne še kaj drugega - so strastni lovci in najbolj definitivno uživajo v tem, super so za vse pasje športe (jaz z mojim samcom delam agility).
Ne glede na to, da so lovski psi, so še vedno zelo vodljivi in poslušni, saj so narejeni za delo z ljudmi in z njimi zelo radi sodelujejo.
Kar se tiče rodovniške in nerodovniške vzreje ne bom komentirala ker je to že tako prežvečena tema.. Jaz osebno sem vsekakor za rodovniško - glede na to da tadva psa imata rodovnik in nimata vzrejnega dovoljenja to pomeni, da vsekakor nekaj ne štima. Lahko imata slabe kolke, lahko sta agresivna, ne ustrezata standardu,... Vsekakor odsvetujem nakup takega mladiča, se pa seveda odloči vsak sam kaj in kako...
LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 18 Januar 2014, 13:23:41
Ni tako skrajno naporen, da se z njim ne bi dalo živeti, a je treba zagotoviti, da bodo zadovoljene njegove potrebe. To, kar si večina lastnikov psov predstavlja pod sprehod, je hoja. Pol urce, mogoče urco. Ker velikanska večina od njih  ne zmore imeti psa z neporabljeno energijo in lovskim nagonom pod kotrolo, to pomeni tudi hojo na povodcu/fleksu.
Seveda je mogoče imeti lovski nagon ptičarja pod kontrolo, lahko so izjemno poslušni psi - vendar tega ni lahko doseči.
Ti s svojimi psi delaš. Med tvojim sprehodom psa zaposliš, zanj to ni ena ura hoje, ampak ura zabave in dela. Pa še agiliti delata za povrh. Veš koliko truda in znanja si morala vložiti v psa, da ga imaš lahko na sprehodu spuščenega.
Sama vidim, koliko težav imajo povsem dobronamerni novopečeni lastniki, ki si nabavijo delovnega lovskega psa (ne samo ptičarji, tudi z bretonci recimo, da goničev sploh ne omenjam) in ne morejo/nočejo vložiti v njih potrebnega časa in truda. Menim, da bi bila dolžnost vzreditelja, da če že proda lovskega psa nelovcu, ki ne ve čisto dobro, kaj bo s psom počel, le tega prej poduči o potrebah psa in mu pomaga, ko se znajde v zagati. In mladiča ne proda, če oceni, da wannabe lastnik psu ne bo kos.Pri rejcih nerodovniških legel o čem takšnem lahko samo sanjaš - vsa čast morebitnim izjemam, vendar od nekoga, ki tako malo ceni svojo pasmo, da se mu ne ljubi niti narediti vzrejnega pregleda in potrebnih testov za svojo psico (ali pa morebiti celo pari živali, za katere ve, da niso primerne za vzrejo) res  ne gre pričakovati da se bo kaj dosti trudil z izbiro kupcev in z mladiči potem, ko bodo enkrat prodani.

Sicer se pa z zelo podobnimi problemi srečujemo tudi pri polarcih in drugih malce zahtevnejših pasmah. Vedno je bolje malce pretiravati s težavami, ki čakajo lastnike, kot da pride mladič v napačne roke. Če se potem prav vse naštete težave ne pokažejo, toliko bolje.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 18 Januar 2014, 13:36:28
Prav najslabšo možno varianto pasme je fajn poznat. Ker, če to lahko shendlaš je čisti balzam imet psa, ki je bolj priden  ;) Drugače si ne zatiskat oči. Ker bodimo iskreni, če se že površno spraviš psa kupit, kako bo šele površno poznavanje pravočasne vzgoje. In, če se že pri nakupu centa za čim manjši vložek, kako bo šele problem centanje pri vložku za rešitve težav, katerih morda nebi bilo, če bi že v štartu bil karakter bolj pomemben od samega izgleda.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 21 Januar 2014, 12:38:37
Res je...V psa je bilo vloženo veliko truda in časa, da je sedaj na tem nivoju kot je. Naše pse seveda uporabljamo tudi za lov...tam je šele potrebno vložiti veliko truda, saj da ptičarja pripraviš na vse izpite in preizkuse to ni malo časa in niti denarja.
Res je zelo pomembno da izbereš pravega vzreditelja, saj to le on najbolje zna pomagati, če le ima kaj pojma. Jaz sem zelo vesela, da sem psa vzela od ene najboljših vzrediteljic na Madžarskem in kadarkoli naletim na težavo, mi zna pomagat ali svetovati.
LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #55 : 21 Januar 2014, 13:53:46
No bom jaz napisala še mojo izkušnjo. Skoraj 9 let sem lastnica huskyce, za katere veliko ljudi pravi, da so naporni psi. In poleti bo 3 leta od kar imam doma še vižlo. Priznam pri nekateri pasmi je nekaj bolje, pri drugi drugo. Dejatvo pa je, da so vižle zahtevni psi, ki morajo nekaj delati, oziroma jih moramo usmerjati v delo. NI jim dovolj, da samo tečejo kot na primer huskyji. Jaz sem mojega kastrirala, niti ga ne uporabljam za lovske zadeve. Delava vlečne športe, ampak to niti slučajno ni zadosti. Ni dneva, da ne bi delala poleg še kaj za njegove možgane. Priznam pa, da mi je celo morda malo žal, da ga nisem usmerila v kako lovsko dejavnost, ker ti psi so v končni fazi temu namenjeni.Kar sem želela povedati je, da so to zelo zahtevno psi, veliko bolj kot huskyji, ampak so vredni vsega časa vloženega v njih. V zahvalo pa včasih kakega mrtvega zajca od kje navleče in mi ga prinese pred noge  ;D.

Vsekakor pa je pomemben vzerditelj psa. Tudi jaz se na mojo vzrediteljico lahko obrnem kadarkoli.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Spirit of hunting Vizsla

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 31 Januar 2014, 11:37:05
Pozdravljeni!

V psarni Spirit of hunting pomladi 2014 načrtujemo novo leglo Madžarskih vižel. Mladički bodo seveda z rodovnikom, EU potnim listom za hišne živali, cepljeni, razglisteni in socializirani!  Če ste zainteresirani nas kontaktirajte preko:

e-maila: [email protected]
facebooka: https://www.facebook.com/spiritofhunting.vizslakennel
tel.: 041 324 971 (Tone) ali 041 639 543 (Sabina)

ali pa se oglasite pri nas na Gorenjske in se v živo spoznajte z našimi vižlami :)


Lep pozdrav
Spirit of hunting psarna



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #57 : 31 Januar 2014, 11:41:19
Če bo kdo slučajno na novo prišel do tele teme in ugotovil, da res ni tak problem vzet nerodovniške madžarske vižle, je v slednji temi opisan produkt vzrediteljev, omenjenih v tej temi
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=13795.msg539461;topicseen#new

Necepljeni, nečipirani, in še ne enomesečni januarja v pesjaku.

Sram vas je lahko vse, ki podpirate takšna dejanja.



Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 15 Marec 2014, 12:25:02
Glej no glej..naslednji članek in edini, ki ga grem prelistat, najdem zopet ene in iste ženske, ki popljuvajo vse in vsakogar, ki sem jim vsede na forum pa čeprav vidim, da o Vižlah ne vejo absolutno nič. Čara, Lunette, Nika, Boo, Maximus itd..eni in isti uničujete kar sproti, kar se vam prikaže. Pa vas res ni sram?
Jaz sem plačal za psa 300€ in imam rodovnik, cela veriga ocenjena z oceno Exelent, dvojno državljanstvo in ni da ni pa očitno tudi tu nekaj ne štima, ker bi moral plačat 800 - 1000€ po vašem mnenju, v nadalje pa ga prehranjevat z goli briketi za 20€ čez celi mesec :)
Oprosti barbi, da sem se tukaj vsedel ampak mogoče mi rata, da nehajo pljuvat po moji strani ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 15 Marec 2014, 12:36:11
Tomica, kir je pa to način, da zdaj iščeš nick-name v vsaki tebi želeni temi, izpostavljaš kdo je kak itd ? To vsekakor pa je ugodno za temo, a ne  :)
Morda ti veš vse o Vižlah? No bom tako vprašala - tale tvoja vižlica je tvoj prvi pes oz. koliko psov v življenju si že uspel vzgojit in imet?
Najboljše spoznanje, ko delaš s psi je to, da pri vsakem novem se učiš. Znova in znova. Tako, da sodelujoči v temah še zdaleč ne vemo vsega in z veseljem sprejemamo nova znanja in spoznanja.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.