Potepaški pes!

miha636 · 10483

miha636

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
: 06 Februar 2014, 12:08:26
Zanima me kaj naj naredim če se pes potepa po vasi? Namreč imam mešanca starega eno leto med nemškim ovčarjem in malimnoisom. Pes se stalno potepa. Zato smo morali narediti ograjo in ko ga spustimo takoj ''sp!"%i'' na vas in dela''p!"%arije''. Prosim za pomoč.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 06 Februar 2014, 12:10:11
Če ste naredili ograjo, ne razumem, zakaj ga spuščate  ???? Tak pes nima kaj početi neumnosti po vasi!



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 06 Februar 2014, 12:33:54
Če mu je dolgčas si bo sam poiskal kaj bolj "pametnega" za delat. Ne ga puščat samega zunaj. Predvidevam da se je naučil plezati čez ograjo?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 06 Februar 2014, 12:54:16
Ugotovi, na kakšen način uide čez ograjo (preskoči, spodkoplje, raztrga, odpre vrata ali prepleza) in temu primerno ukrepaj.Če ograje ni mogoče popraviti tako, da pes ne more uiti (najbolj zoprno je če pleza), potem bo pač moral biti tudi na domačem dvorišču na povodcu/privezan.
Smo ti že prej napisali, da s si izbral preveč zahtevnega psa za svoje zmožnosti in očitno smo imeli prav. Psa je treba razgibati (recimo za osnovo ene dvakrat toliko kot je zadostovalo tvojim prejšnjim psom), potem pa ga še zaposliti (šolska poslušnost, prinašanje predmetov, iskanje skritih predmetov, tudi kakšno sled se da narediti bolj po domače.... Tudi trikci so boljši kot nič.


miha636

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Februar 2014, 13:16:09
Ograje je 2 metra visoka in prostora znotraj ograje je malo, to je samo zato da nemore nikamor iti. Čim ga spustim, grem v hišo, pridem ven in ga že ni več. !! Potem gapokličem in nepride. Drugače je poslušen pes. Energije ima pa za 20 psov. smo šli na veliko planino z njim za 4 ure hoje, smo prišli nazaj in on bi še kr letou okol.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 06 Februar 2014, 13:45:02
Najprej ugotovi, kje uhaja. Psi včasih najdejo mišjo luknjo za pobeg. Lahko preplezajo, preskočijo, ali se splazijo spodaj, ob strani, tako da niti ne opaziš. Morda boš na mreži našel dlako. Vzemi si čas in ga naskrivaj opazuj.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 06 Februar 2014, 14:18:26
Energije ima pa za 20 psov. smo šli na veliko planino z njim za 4 ure hoje, smo prišli nazaj in on bi še kr letou okol.

 ;D Tole je pa tudi meni zelo dobro znano.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 06 Februar 2014, 14:25:36
A je problem, da uhaja ko je v ograji, ali ko ga spustiš izven ograje?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 06 Februar 2014, 16:28:15
Joj hudo - da takole uhaja in se šetka naokoli.

Poznam primer, ko je pes preskakoval ograjo in tudi iskal hrano po smeteh in pri potepuških mačkah ( zdravje !!!!) Vse to zaradi tega, ker lastniki niso znali ali hoteli psa zaposliti.  Problem je, če pes lastni(-ka, ce) niti malo ne upošteva.Šlo je za zelo aktivnega, inteligentnega delovnega psa.

Mogoče je tu tvoj problem, ne problem psa.

potepaški ne bo pravilno,  reče se potepuški
Pridevnik potepuški izhaja iz samostalnika potepuh in ne iz glagola potepati se.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


srna

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 06 Februar 2014, 20:47:09
4-urni izlet pa res ni nič posebnega. Moj je že v orenk zrelih letih, pa mu je dvodnevni pohod po visokogorju mala malica.

Najprej je psu treba zagotoviti, kar potrebuje. Potem pa od njega zahtevati, da ni več "potepaški".
Takim, ki jim je doma konstantna tuga, potepanje in lajf iz srca privoščim (če le ne bi bilo nevarno).



bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 06 Februar 2014, 22:39:24
Čim ga spustim, grem v hišo, pridem ven in ga že ni več. !!

Čisto enostavno. Na našem koncu je bil tak pes. Pa se je lastniku zdelo lažje po okoliških vaseh ljudem razlagat, da ni hud, kot da bi ga imel pod kontrolo. Zadeva se je kuhala dolgo časa. Psu je prišlo v navado, da je tudi ob desetih zvečer odprl vhodna vrata in potem prišel v dnevno na obisk. Ali pa, da je z nekimi pohodniki odšel in z njimi  hodil dva dni. Ali pa, da je izginil in je lastnik prišel k nam vprašat, če smo ga slučajno ugrabili, ker je drugače tako fest pes...... Višek je bil pa pred tedni, ko je bil pri nas ob pokojniku pred mrliško vežico cel dan. Seveda je pred dvema mesecema na takšnem svobodnem sprehodu poškodoval tačko. Ker je bil vikend so urgirali samo policaji. Po ponovni prijavi na vurs, oz. kakor se sedaj imenujejo, so psa uspavali. Prednjo taco je imel tako izmalinčeno, da mu je od zloma bingljala in se drgnila po tleh. Hude rane so se seveda uspešno zagnojile. Iz same ljubezni ga je lastnik še dva meseca gledal in ga tolažil, da ni tako hudo, kot je videti.

Ali pa tako kot se dogaja pri enih sosedih. Pes se potepa.Pride tudi na naše dvorišče. Zdi se mi fu...eno vlagat denar v ograjo, ki mojega psa drži na dvorišču, oni sosedov jo je pa že čisto uničil. Ja, in ta lepi kuža, nič hud, pride k nam, prežene mačke v hišo ali na drevesa in poščije celo dvorišče in vse otroške igrače in vsa kolesa. Našega sem naučila, kje lahko opravlja potrebo in potem pride drug pes, nič hud in ti poščije vse. Seveda se morajo lastniki tega psa potem doma ob otrocih pogovarjati, kako je ta baba histerična in kakšne zganja. Pa samo dvakrat sem jih poklicala, naj pridejo po psa. Cel kup jeb..ja so potem moji otroci deležni še v šoli.

A  ni to fino. Saj pes ni nič hud. Samo v hišo skočim in ga že ni več! Kdo te bo čakal? Zakaj so pa povodci? Ga pa priveži za tisto minutko, ko stečeš v hišo. Precej težje ga boš odvadil potepanja, če ne boš ukrepal hitro.

Saj vem, nesramna in histerična sem. Mogoče me je pa samo prizadela smrt psa, ki ga lastnik ni mogel imeti pod kontrolo. Pa taaaakoo rad ga je imel!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 07 Februar 2014, 09:51:31
Smo imeli psa "dlamatinca", ki je bil potepin, nekega dne prišel domov krvav, ustreljen s šibrovko in premaknjenim ledvenim vretencem hrbtenice. Zatem so starši uvideli, da prost ne more več biti-povodec, flexi, sledni štrik. Do konec (precej dolgega življenja).

Zdajšnja psica-NO mix. Močan nagon lova, ve kje so komoposti po vasi postavljeni, ve kje so mačke, v bližini je gozd.
Brez povodca je tam, kjer je varno-na preglednih travnikih, doma, ima na sebi vedno štrik-ec, 1M dolg kadar se igrama, vadima poslušnost, trike, brez povodca, kadar delava bolj dinamične zadeve (preskoki etc). Sama zunaj-je zgolj za krajši čas (se rada malo posonči)-privezana na 10M (en čas še to ni bilo možno, ker je z veseljem grickala štrik) in je bila zunaj le, kadar je kdo lahko imel skrb.

Skratka vi, kot lastnik psa-se boste morali sprehajati s psom, igrat s psom takole približno 2x dnevno po eno uro, pa še kaj vmes kaka žoga tu in tam, 10-15min wc sprehoda.

Vsak lastnik katerekoli živali (tudi mačk!) bi se morali zavedati zlatega pravila. So naša skrb in odgovornost in je ni prav prelagati na ostale. (semkaj sodijo vozniki, mimoidoči....). Ni važno ali je pes prijazen. Rado se pozabi, da vsi ljudje niso!


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


miha636

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 07 Februar 2014, 10:31:55
Martina.o, ja malo sem pozabil slovenščino , pa kaj. Haha. Drugače pa hvala vam. Problem je v tem da ko ga JAZ spustim takoj odide. Hočem ga priklicati nazaj, ampak je v tistem trenutku ko mu odprem tako vesel da najprej okoli mene skače potem pa zbeži (steče) na vas. In potem ga kličem in ne pride tudi po 2 uri. Mene bolj skrbi zaradi avtov, da ga ne bo kdo zbil, ali pa celo zastrupil. Smo imeli enega psa, ko ga je nekdo zastrupil, pa še zdaj nevem zakaj. Drugače imam pa jaz velik travnik doma in okoli 5000 še več kvadratov...Placa. Ampak njemu je zgleda doma res dolgočasno in sp!"%i. Kupil sem mu tudi ovratnico in povodec (malo daljši). Zdaj bo zavezan in ga bom spustil samo takrat, ko gabom peljal na sprehod ali ko se bovašla igrat !!



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 07 Februar 2014, 10:42:19
 ::)

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 07 Februar 2014, 10:49:01
Mogoče bi se obneslo, da psa privežeš nase, z navadnim povodcem. Tako sta lahko zunaj, pes ti mora slediti, mu daješ naloge, ti vmes kaj drugega brkljaš, ko te pes pogleda sledi nagrada. S časom bi se mogoče pes navadil, da je hrana pri tebi in da se te splača slediti. Poleg tega bo precej zaposlen, če bo moral slediti tvojim gibom, da ga ne boš vlekel.

Vsekakor bom hvaležna bolj izkušenim pesjanarkam, če tole komentirajo. Nimam pojma kje sem to zasledila. Bi se pa mogoče obneslo, seveda s pravim pristopom.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15 : 07 Februar 2014, 10:58:44
in zakaj bi spuščal psa, ki ne zna odpoklica? Tudi, če druge morda uboga, tebe ne. Torej, zakaj ga spuščaš?

Pojdita na sprehod na povodcu. Igra lahko poteka na dolgem traku. Pojdi s psom v šolo. Pojdi z njim na več urni pohod večkrat kot dvakrat na leto...

Takega psa ste si izbrali sami, zato morate zagotoviti, da dobi tisto kar potrebuje. Taka mešanca potrebuje dosti več kot povprečen vaški mešanček. 2x več aktivnosti je absolutno premalo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


miha636

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 07 Februar 2014, 12:32:57
Lahko še kdo da kakšen predlog? Hvala za nasvete!  :)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 07 Februar 2014, 13:02:42
Drug predlog kot imej psa na povodcu, če nima narejenega odpoklica, ne obstaja. Pa pojdi s psom v pasjo šolo in se loti kakšnega pasjega športa z njim. Imaš delovnega psa, ki delo potrebuje. Delo ga bo veliko bolj utrudilo kot 4 urni sprehod.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 07 Februar 2014, 13:18:20
bamfel - to je seveda ok, sploh če imaš nekoliko daljši povodec.


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 07 Februar 2014, 13:27:03
Psa ne spuščaj/puščaj samega nikjer nikoli. Če si zraven in ga spustiš, pa ne zna odpoklica, je že kar obvezna dolga (10m+) vrv z vozli na vsak meter recimo, da lahko psa ustaviš s tem ko stopiš na vrv preden ti pobegne/ odtava.

Probaj naslednje športe:

Canicross - tečemo s psom s posebno opremo - elastičen pas in povodec . Pri canicrossu pes vleče tekača naprej in mu povečuje hitrost teka.

Skijoring - potrebuješ opremo za tek na smučeh in vlečno opremo za psa. Pes vleče lastnika in mu povečuje hitrost.

Bikejoring - potrebuješ kolo in vlečno opremo za psa. Pes vleče lastnika na kolesu ( tesno povezano s prej omenjenima športoma)

Rollerjoring - potrebuješ kotalke/rolerje in vlečno opremo za psa. Pes vleče lastnika ( enako kot prej)

Tek s psom - tečemo s psom na oprsnici(navadni), pes teče poleg nas.

Kolesarjenje s psom - kolesarimo s psom na navadni oprsnici, pes teče poleg kolesa.

Rolanje s psom - pes teče ob nas na navadni oprsnici.

Metanje žogice - dopolnilna utrujajoča dejavnost... mislim da posebna razlaga ni potrebna :)

Tako se bosta razmigala oba, ti in pes ter skupaj preživela čas kvalitetno.

Pred izvajanjem česarkoli se moraš zavedati, da bo nekaj časa tudi trajalo, da psa naučiš izvajati te športne zadeve in bo tudi med treniranjem za"pravo stvar" utrujen.

Psa pelji vsaj 1x na dan na dolg sprehod, kjer bo tako opravil potrebo, kot se tudi fizično izmučil. Glede na to, kakšnega psa imaš, moraš računati da potrebuje več gibanja kot psi ki si jih imel ali poznal do sedaj.
Nauči ga odpoklica ( delo bo takoooo zelo lažje da si skoraj ne moreš predstavljati), pa ne puščaj ga samega spuščenega pred hišo niti za sekundo dvajset. Raje ga priveži ali vzemi s seboj.

To bo zaenkrat use z moje strani !
Lp


If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 07 Februar 2014, 13:50:54
Zgoraj naštete dejavnosti so sicer ok, vendar pri takem psu ne zadoščajo - z njimi ga sicer razgibamo, skoraj nič pa ne naredimo na področju miselne zaposlitve. Čim več je treba delat na samokontroli psa. Torej dela kot so šolska poslušnost (z natančnim in hitrim izvajanjem vaj), če ima lastnik veselje seveda zelo primerna RO, sled....raznorazni triko pa itak.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #21 : 07 Februar 2014, 14:00:32
Meni se zdi, da se pisočemu ne da imet psa niti pod kontrolo kaj šele, da bi z njim kaj počel  :-\

Bom pa zelo vesela, če dokaže nasprotno.  8)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 07 Februar 2014, 14:34:57
lanabela- se popolnoma strinjam. sem opisala le športe s tem namenom, da psa utrudi. seveda pa je potrebna tudi mislena zaposlitev, tako kot si rekla,  ;)

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 07 Februar 2014, 16:34:59
Kot so zgornji sporti super fajn, so lahko katastrofalni s psom, ki je mu milo receno je*e za lastnika. Z njimi se lahko uspesno ukvarjas sele ko imas psa, ki je vsaj malo narejen in si zeli delati s teboj. Drugace bosta lastnik in bicikel koncala v jarku, pes se bo pa veselo se naprej jagal po vasi.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 07 Februar 2014, 16:40:52
sem tudi napisala da bo treba pred izvajanjem tega veliko trenirati, prosim če si v celoti preberete poste, hvala!

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #25 : 07 Februar 2014, 17:07:55
lanabela- se popolnoma strinjam. sem opisala le športe s tem namenom, da psa utrudi. seveda pa je potrebna tudi mislena zaposlitev, tako kot si rekla,  ;)
Saj miselna zaposlitev tudi psa zelo utrudi  ;). Oboje je potrebno  :)


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 07 Februar 2014, 18:18:13
hotela sem reči, da psa fizično utrudi se opravičujem,
lp

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 07 Februar 2014, 20:03:14
Takšen miks psa lahko fizično utrudiš samo, če si ekstremni športnik. Tko za res profesionalni maratonec npr. Drugače si ga zna kdo hitro samo dodobra nabildat in ga sploh ne več dohajat. Je pa seveda fizična utrujenost v kombinaciji z mislenimi vajami edina rešitev.
Žal pa premalokrat dosežena, ker so vodniki, ki jim daš točno te nasvete že takrat, ko je mladič še mali in jih ne izvajajo...potem se pa na vsake pol leta oglasijo z novo težavo...niti z odpravljeno prejšnjo...ampak pridelano novo. Skratka so vodniki, ki si želijo čudežnih palčk.
Sem pa vedno znova vesela zelo zelo tistih, ki dokažejo nasprotno  :)

Miha636-edina rešiteva za vaju je sledni povodec privezan nate ali na kak objekt pa DELO s psom. Niti ne toliko sprehodi pa izleti, kot dejansko izvajanje vaj. In predvsem nespuščen pes, ker spuščen več kot očitno ne želi bit v tvoji družbi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


miha636

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 15 Februar 2014, 10:24:28
En teden sem si vzel dopusta in psa naučil poslušnosti. Zdaj me uboga ko ga pokličem. Da bi ga fizično utrudil sem probal s kolesom ampak kolesa se boji in noče nikamor iti. Siliti ga pa tudi nočem. Z rolerji je drugače, vsak dan bom z njim na rolerjih ker praktično se jaz nič neutrudim ker on mene vleče. V četrtek me je peljal v trgovino z rolerji haha. Hvala za nasvet cici.bobnar, na rolerje sem pa čisto pozabil.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 15 Februar 2014, 10:29:12
ni za kaj, upam da na oprsnici rolata da je varno :)

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?