Irski rdeči seter [Irish Red Setter]

Agnes · 219168

Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #420 : 19 Februar 2008, 19:09:24
martina, kok sta Missy in Ari lep par.  ;D  Zelo posrečena fotka.


Kristinca & Florinca


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #421 : 25 Februar 2008, 14:49:41
MINI - A BOUNCY DOG

No, Minijeva slava se je razširila preko meja doline Šentflorjanske. Ta mesec je bila pri nas na obisku profesorica iz Škotske. Kot velika ljubiteljica živali, je imela čast in privilegij spoznati tudi Minija. Njegovo krasoto je videla najprej na sprehodu ob Koseškem bajerju, kjer sploh ni mogla priti do besede, saj je morala ves čas spremljati, kje je njegova zmešanost Mini. Ko je končno prišla k sebi od navdušenja nad tem, kakšno teslo je mali, je rekla: What a bouncy dog.

Danes sem ji poslala tole slikico, ki ste jo že videli, a jo je potem avtorica še malo olepšala:



Naša profesorica je pa komentirala: What a great dog he is, and it's lovely to see him in full bounce!

Lp Neža

Los je car.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #422 : 07 Marec 2008, 10:02:46
Spet moram pohvaliti svojo sveto irsko trojico, ki se je včeraj izkazala. Že dlje časa se namreč srečujemo na sprehodih z varovanci zavoda Janeza Levca. Ker so bili zelo navdušeni nad mojimi mulci, smo seveda takoj prišli na idejo, da bi bil obisk primerna ideja. Dogovorili smo se, da pridemo včeraj ob šestih za kako urico in se spoznamo. Če bi bili navdušeni, bi srečanja lahko postala bolj redna. Minčku in Darku se je strgalo, ko sta videla toliko otrok na kupu, ki so imeli še žogice. Takoj so ju odvlekli s seboj in noreli. Redik je bil pa bolj pri meni in se je pustil čohljat. Skratka bilo je vsega za vse. Na koncu pa zadovoljni otroci ter srečni in utrujeni psi (guvernanta pa itak presrečna zaradi obojega). Strinjali smo se, da se vidimo spet. Kmalu bodo tudi slikice in obsežnejše poročilo.

Lp Neža

Los je car.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #423 : 11 Marec 2008, 18:04:36
Moja madam pa danes praznuje 2 leti!  ;D Kam beži ta čas!  :o


želim ji še veliko igre z najtaboljš prijateljico Ajo




rabotanja na postelji


in sploh na mnogo lepih skupnih let!

Vse najboljše tudi sestricam in bratcem: Fioni, Farah, Fiku, Fabiu in Filipu lepem.

Kristinca & Florinca


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #424 : 11 Marec 2008, 18:54:49
Florca vse naj, naj, naj za tvoj 2 rojstni dan, ter da bi te tvoji razvajali in crkljali še naprej in seveda eno veliko torto iz tarnajbolših šniclov :-* :-* :-*

Andreja & Lars


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #425 : 11 Marec 2008, 20:08:47
Flori in Florinci, se na mnoga skupaj preziveta leta!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #426 : 11 Marec 2008, 21:22:08
Florinca čestitke tudi od nas..posebno Arija..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #427 : 11 Marec 2008, 22:27:34
Flora vse tanartabulš!



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #428 : 12 Marec 2008, 08:21:18
Hvala vsem, še posebej Ariju  :D  Floro razvajamo povsod, razen pri hrani in poslušnosti.  ;)  Včeraj je večji del dneva prespala, ko je bila budna, smo jo pa mečkali.  ;D  Za večerjo so bili pa briketi in divjačina.

Ninci, vidim, da si pomanjšala sliko. Hvala, ne vem kaj sem ga spet srala.  :-[

Kristinca & Florinca


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #429 : 12 Marec 2008, 09:52:32
Flori vse naj naj :)


Pikica06

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #430 : 08 April 2008, 14:30:07
Veselo sporočam, da smo končno "pridelali" v Sloveniji tudi nekaj mladičkov. In sicer imata Guiness in Esa od včeraj 12 otrok - 7 fantov in 5 punc.

Alenka



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #431 : 08 April 2008, 14:37:17
Kakšne slikce teh malih kepic.  ::)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #432 : 08 April 2008, 15:29:24
Veselo sporočam, da smo končno "pridelali" v Sloveniji tudi nekaj mladičkov. In sicer imata Guiness in Esa od včeraj 12 otrok - 7 fantov in 5 punc.

Alenka

O, končno!! Je bil že skrajni čas - po dveh letih.

Kristinca & Florinca


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #433 : 14 April 2008, 08:53:02
V soboto sva se s Floro odpravili v Beltince malo potrenirat iskanje in stojo na divjad. Pridružili sva se sokolarjem, ki so tudi šli trenirat mlade ptičarje. Vreme je zdržalo, dijadi ni majkalo (srnce, zajčki, jerebičke), sokolarji in Prekmurci so naju lepo sprejeli, tako, da je bil izlet zelo uspešen.  ;D  Zelo sem bila presenečena na količino jerebic in krasnimi ravnimi polji - idealno za ptičarje. Škoda, ker je tako daleč, sicer bi šla bolj pogosto. Blagor vam, ki ste s tega konca doma....

Kristinca & Florinca


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #434 : 14 April 2008, 22:45:05
Tax in Urch pa Neo in Zaza (slednja po sili razmer) pošiljajo Guinessu lupčka in mu čestitajo za tako uspešno opravljeno delo!!!  :P
In mu sporočajo, da bodo nazdravili naslednjič, ko se njegova lastnika spomneta spet priti kaj domov  ;D



A-Tsa-Rja

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #435 : 25 April 2008, 22:24:24
joooj usi so taki cukerčkii!!!  ::) ::) :-[



Nika^^

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #436 : 29 April 2008, 15:52:35
Hei!
Mene pa zanima kaj pomeni, da moraš irskega setra naučiti ubogljivosti? Pomeni to šolanje od prvega dne naprej, ko pride v novi dom...?
Hvala za odgovore! :)

Lp, Nika



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #437 : 29 April 2008, 17:10:44
Irski setri so lovski psi z močnim nagonom. Pogosto so trmasti in hočejo, da je po njhovo. Slišala sem za že veliko primerov, ko so se psi potepali, ker jim lastniki niso bili kos. Tudi mene pogosto kdo vpraša: "A kaj uboga?" ali pa: "Se kaj potepa?"

Ja, setra (kot tudi vsakega psa) je treba začeti učiti prvi dan, ko pride v nov dom. Naučiti ga je treba predvsem odpoklica, kar je nekaj najtežjega, ker psi imajo dober nos in zadnje kar si želiš je, da ga boš vsak teden kje drugje pobrala.  ;)

Kristinca & Florinca


Nika^^

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #438 : 29 April 2008, 18:03:31
Tole me je pa malce prestrašilo...
Torej...če začnem s šolanjem takoj..potem ne bo težav?



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #439 : 29 April 2008, 18:32:43
Ja, jaz vedno malo prestrašim ljudi, ker hočem, da ima setra tak človek, ki bo kos njegovi vzgoji.  ;)

Težko je reči, kaj bo. Poznati moraš setra, njegovo zgodovino, temperament, zavedati se, da je pogosto trmast, svojeglav, mnogi mislijo, da je butast, ampak običajno bolj pameten od lastnika,.... Če se zavedaš v kaj se spuščaš in ne popuščaš pri vzgoji (vsa družina!), potem ne bi smelo biti problemov. Naj te njegove lepe očke nikar okrog ne prenašajo...

Veliko časa in dela je treba vložiti v vzgojo setra, ampak ko je enkrat ubogljiv pa ni lepšega. Milina od psa.  ;D

Kristinca & Florinca


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #440 : 29 April 2008, 19:15:23

Los je car.


Nika^^

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #441 : 29 April 2008, 19:51:01
Heh...no dejstvo je, da definitivno želim psa, ki se bo zmožen naučiti mnogo trikov, zmožen izvesti mnogo ukazov, mogoče tekmovati v agy-ju....in dobila sem občutek, da bi bil seter s svojo inteligenco primeren...prav tako me navdušuje njegova živahnost... Ampak begajo me opisi te pasme v različnih knjigah in na internetu... ???..povsod se mi zdi da setrove značilnosti ''zavijejo v meglo''(saj vem, da se setri razlikujejo drug od drugega, pa vseeno bi lahko bili malce bolj natančni..)..zato bi te prosila Florinca, če bi mi lahko malce orisala obnašanje tvojega setra, če je ''zainteresiran učenec'' novih trikov..(tudi drugi setraši ste dobrodošli da odgovorite.. ;))

Pa tole me še zanima: Koliko časa je trajalo, da si svojega psa ''pripravila'' do ubogljivosti?

Najlepša hvala za vse odgovore! ;D ;D ;D



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #442 : 30 April 2008, 07:57:26
Nika, pohvalno  ;D , da se pred nakupom intenzivno pozanimaš glede pasme, ki ti je padla v oči. Če smem, bi svetovala še obisk kake razstave - tam je vedno polno setrov, sploh rdečih je vedno največ.

Jaz ti lahko opišem, kaka je moja setrka, vendar tega ne smeš posploševati na vso populacijo setrov. Moja Flora je bila moj prvi pes in zavedam se, da sem veliko napak naredila že sama.  :-[  Prvih nekaj mesecev je bila zelo pridna, ko je vstopila v puberteto (v starosti pribl. 8 mescev, morda prej) je bila živ hudič  >:( ko je bilo pubertete enkrat konec, je bila pa spet zelo pridna in od takrat je pridna, da je kaj. Tistih nekaj mesecev skozi puberteto je bilo treba pregrizti, potem se je zelo umirila. Malo pozno sem šla prvič z njo v šolo (šele pri 6 mesecih) in do takrat naredila kar nekaj napak. Ampak življenje je šola.  ;)

Kar se učenja tiče, je moja taka, da čaka na ukaz in sama od sebe običajno ne da nič. Čaka, da bo dobila komando, ki jo sicer z veseljem izvrši, ampak za učenje novih trikcov pa to ni najbolj fajn, zato je niti ne silim preveč. Na agilitiju si je ne predstavljam, ker se vsega ZELO hitro naveliča. Ničesar ne bo delala 3x zapored. Že 2x zelo težko.  ::)  Zgolj za primer: zdaj jo pripravljam na tekmo PPA (lovska zadeva) in strašno rada dela (išče divjad), ampak ptico bo samo enkrat poiskala, potem ima dosti. Tudi, če jo nagovarjaš: "Kje pa je tičica, išči, išči." ne. V smislu saj sem že, kaj bi še rada.  ::) Treba zamenjat teren, način dela. Skratka jaz si Flore ne predstavljam na agilitiju, ker hitro izgubi zanimanje. Več bi ti znala povedat martina.o, ki ima setra in je z njim trenitala agility. Setri so tudi trmasti. Če se bo odločil nekaj ne narest, tega ne bo naredil pa če ga ubiješ ne. Vendar, ne se spet ustrašit  ;) , zagotovo se da, ampak je najbrž potrebno več truda kot pri mejnem škotskem ovčarju npr.

Če si iz LJ ali okolice, se lahko zmeniva za kak sprehod, da pasmo spoznaš v živo.  ;D




Kristinca & Florinca


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #443 : 30 April 2008, 09:36:15
Sama s setri živim že skoraj 20 let. Trenutno mi družbo delajo trije setri, ki so različni ko noč pa dan.

Najstarejši je Redik. Zanj sploh ne vem, da ga imam. Od prvega dne, ko je prišel k nam, je živel za našo pohvalo in za potrditev. Uničil ni popolnoma nič, v šolo z njim sploh nismo hodili, saj se je vse naučil kar spotoma. Brez vsakakršnega truda in napora. Res je, da ga nismo nikoli šolali za lovske preskušnje, saj se je že zelo zgodaj pokazala huda okvara kolkov.

Dark nam je dal vetra. Dominantna trma trmasta, samovoljna, samovšečna velika spaka. Živo nasprotje Redika. Potrebno je bilo ogromno energije in volje, da smo utrdili poslušnost. Delal je pa izjemno rad. Za žogo bi ubil in naredil vse, pa še kaj zraven. Poslušnost mu je bila v veselje, samo nikoli nisva smela delati po istem kopitu, saj se naveliča še prej kot jaz. Divjad ... Noro. Čisto se mu je odpililo in to je pa edina reč, ki bi jo delal ves dan. Dark je izjemno samostojen pes, zelo neodvisen od mene. Kot tak torej primeren za lov, pri klasični poslušnosti pa malo manj. Kot izjemno dominantna spaka ne prenaša nekaterih samcev, ki ga skušajp nadvladati. Svoje čase se je tudi nekajkrat pošteno sklofal, a pri štirih letih se je zelo umiril.

Minček je pa klovn. Prisrčna pošastka, izjemno navezana name. Uboga na besedo, a bog ne daj, da bi nanj zavpila, saj se potem sesuje in ne bo več delal, pa če mu z dunajcem maham pred nosom. Njega si, na primer, čisto predstavljam v kakem agilityju in za izvajanje kakih trikcev. Ne predstavljam si ga pa, da bi moral delati kaj sam, na primer se oddaljiti od mene in iskati.

Trije psi, ista pasma, trije svetovi. Skupno jim je pa veselje, razigranost, prijaznost do ljudi in neizmerna želja po teku in igri. Pa tudi po ugajanju vodniku v končni fazi.

Lp Neža

Los je car.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #444 : 30 April 2008, 10:30:01
A nista Reddick in Dark pod "drug tozd" kot si napisala, ti imaš pa samo Minija?  ???  Nisem na tekočem....

Dark ima precej karakterja po mami Brini.  ;D  Škoda, da nista šla PPA delat, če tako rad in dobro dela...  :-\  Zasnove ima zagotovo zelo dobre.

Kristinca & Florinca


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #445 : 30 April 2008, 10:43:46
Da psa pripraviš do ubogljivosti pa moraš delat v bistvu ves čas, kar pomeni, da je doslednost ključna.

Ko pride puberteta recimo, še ne pomeni, da pa takrat nehamo delat s psom in čakamo da mine. Delamo in pazimo, da nas pes ne izigra, ker potem ko mine, se ubogljivost ne vrne čisto sama po sebi.

Mislim pa, da če od malega klikamo in spodbujamo ("vodeno") samoinicativnost, bo tudi seter primeren za marsikateri trikec. Če pa res nič nebi pomagalo, lahko kot trikec naučiš čisto vse kar pes dela sam od sebe. Recimo se praska zeha, kam skoči prekoči, se valja, se strese, laja...

Kar se ponovitev tiče je pa v bistvu tako, da je večina psov, ki ne mara ponovitev in jih v bistvu tudi ne potrebuje (več kot 3x zaporedoma). Problem nastane pri agilitiju, če ponovitve potrebujemo mi ljudje, zaradi učenja vodenja. Ampak se da tudi to rešit, če se zmeniš, da prideš raje 3x ali 4x na teden po 5 ali 10 minut namesto 1x  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #446 : 30 April 2008, 10:50:36
A nista Reddick in Dark pod "drug tozd" kot si napisala, ti imaš pa samo Minija?  ???  Nisem na tekočem....

Firbec  :P Dark in Redik sta ostala pri starših, Mini pa pri meni. Zato torej drug tozd, firma je pa še vedno ista. Jasno?

Dark ima precej karakterja po mami Brini.  ;D  Škoda, da nista šla PPA delat, če tako rad in dobro dela...  :-\  Zasnove ima zagotovo zelo dobre.

Dark ima narejeno PPA s prvim nagradnim razredom.

Lp Neža




Los je car.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #447 : 30 April 2008, 11:37:20
Dark ima narejeno PPA s prvim nagradnim razredom.

Lp Neža


A res?  :o  :o  Oprosti, res nisem vedela. Kdaj in pri katerem sodniku pa?


Andreja, se popolnoma strinjam.  ;D  Če bi Flora imela kakega drugega vodnika  :-[  bi bilo najbrž več iz nje. Meni pogosto manjka vztrajnosti in potrpežljivosti.  :-[ 

Kristinca & Florinca


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #448 : 30 April 2008, 13:01:11
Mi imamo 11 let starega setra, ki je dosegel agility 2.
Ari je precej samosvoj, ne paše v noben karakter po nežinem opisu - ampakv vsakega malo. Poslušen ni (bil ) amapk tukaj smo sami krivi.
Zna pa trikce in  po pravilu, da se da vsakega psa naučiti določeno stvar, gre tako tudi pri setrih. Tudi agility ampak en Rex iz okolice Nakla in Ari sta edina v Sloveniji, ki sta tekmovala .. vsaj kolikor je meni znano. Z veliko truda, bo šlo tudi to.
Ampak nekater reči  z več potrpežljivosti in  več vloženega truda.
Ari ja je bilo težko motivirati za agility - hrana ga ni zanimala, igračka toliko, da je žogo malo pogledal in je ni vračal, agility smo trenirali na srnino taco  ;)Ko je prišel na kakšno višjo oviro in je potegnil veter, se je ustavil in lahko kar nekaj časa  vohal od kod in kaj prihaja z vetrom..tudi hiter ni bil ampak napak pa ni delal ( posledično).Če se je odločil, da ne bo šel na palisado ali most, je obstal spodaj in tam bi stal tudi pol ure, če ga ne bi odpeljali stran.. Tudi lani je bil na tekmi v veteranih in letos bo tudi.
Sicer pa uživa na pol v pokoju ampak če bi mogel, bi še vedno šel za vonjem.. ( preperčuje edino povodec)
Prepričana sem, da ni užival v agilitiju in je to tudi pokazal. Da ne govorim o kakem frizbiju..

Ko sem delala z njim PNZ in hodila malo to zadevo trenirat, je bil čisto drug pes. Kar oživel je, ko je prišel n aiskanje ptičev.. ampak to pa meni ni ležalo, še manj Tini, ki je njegova vodnica.
Mogoče smo pasmo tudi premalo dobro poznali in bi morali drugače z njim delazi..
Ima tudi A poslušnost in Tina je bila takrat stara 11 let, ko sta jo naredila..

Zdaj je tudi malo siten do kakšnih samcev, ampak prej ni bil. Nikoli dominanten in zelo prijazen do ljudi.
Ni pa to ravno lahek pes.
Ampak mi smo z njim preživeli veliko lepih trenutkov, čeprav me še danes razjezi, kadar se odloči za kakšno svojo "foro".
Ampak je tako, posamezni psi znotraj pasme so zelo različni in tako je treba mladiča izbrati. Za kar ga pač rabiš.
Tako tudi izbereš pasmio bi rekla.. da gre laže.. razen če ti je izziv narediti nekaj, za kar ta pasma niti slučajno ni bila vzrejena..

Sicer je pa seter krasen aristokrat.. in tako se tudi obnaša...
Ne vem pa zakaj ga ne uporabljajo več za lov ( v celinski Evropi). Tu tudi zahtevajo prinašanje, seter ni ravno prinašalec..
Mislim, da je preveč specializiran in se  ne more kosati s celinskimi ptičarji, ki so bolj univerzalni.Amapak naj me popravijo poznavalci..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #449 : 30 April 2008, 13:12:14
martina.o saj ponekod setre še uporabljajo za lov, ampak kot si sama ugotovila so preveč specializirani. Včasih so si gospoda graščaki lahko privoščili psa za iskanje in drugega psa za prinašanje, dandanes pa lovec rabi vsestransko uporabnega psa, ki je tudi enostaven za vzdrževanje.  ;)  S tem mislim na dlako in dejstvo, da setri niso niti najmanj zadovoljni v pesjaku.

Tudi Flora rata čist drug pes, kadar gre za delo na polju (iskanje) in jo je čudovito gledat, kako z veseljem išče. Iskrice v očeh.   ;D  ;D  ;D

Aristokrati pa so, aristokrati.  ::) Vse na njih je aristokratskega. Od drže, hoje do obnašanja. Kot bi se zavedali svoje lepote.


Kristinca & Florinca