Izpuščen pes v naravi

Tomica · 27682

Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
: 05 Marec 2014, 19:33:14
Imam Mađarsko Wiszlo, Napoleona starega 6 mesecev in pol. S pesom grema danes v naravo, kot že prej vsak dan pol leta, kjer je samo gozd, travniki in njive, vsaj 1 km okoli ni hiše in tudi človeka danes ni bilo. Srečama lovca na 100m in psa nisem dal na povodec, ker ni agresiven in lovec ni otrok. Pes ga gre pozdravit kar sem mu celo dovolil. Lovec mi reče, da mora bit pes na povodcu v naravi, jaz pa se mu iskreno opravičim in dam psa na povodec potem, ko ga je že ded brcnil in odgnal. Da ti vidiš kaj vse sma slišala od gospoda. Jaz da sem tele f/$njeno, da sem nor in med tem, ded celo drži za puško. Ko sem mu rekel, da je dosti in me naj neha žalit, se je želel celo stepst, se obrnil in me ozmerjal kolikor je znal s tem, da sem se mu pred tem opravičil. Nisem rabil, ker prekrška po mojem mnenju ni bilo. Moja napaka, da sem psu dovolil iti do njega (in da ga nimam cel čas na povodcu) ampak obnašanje tega lovca, pa je nedopustno in s takim pristopom, ne bi smel imeti dovoljenja za orožje. Ni edini in podobno se obnašajo vsi. Brezobrazno, vzvišeno. Klical sem lovsko družino, ker za na policijo nimam podatkov, so se iskreno opravičili, z lovcem se bodo pogovorili, jaz pa bi moral dat psa na povodec po njihovem mnenju za vsako sekundo, ko stopima ven iz hiše. Mislim, da to ne drži kajti:
"Skrbnik psa mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu." pravi tretji odstavek 11. člena. Kaj se šteje za javno mesto pa pravi 5. člen v točki 22: "22. Javno mesto je javni kraj, kot je opredeljen v zakonu, ki ureja varstvo javnega reda in miru, razen površin, kjer ni oziroma ni pričakovati večjega števila ljudi." Zopet: "V mestu mora biti pes obvezno na povodcu! Na travniku je lahko spuščen, če tam ni ljudi, na primer kresovanje na travniku" Socializacija: "Skrbnik živali mora z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma z drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici." je napisano v 11. členu v drugem odstavku. Naj povem, da moj pes ni poznan kot nevaren, daleč od tega. Zdrav, igriv in energičen. Itak, če je lovske pasme in lepo rejen. Po zakoniku, sklepam, da danes nisem naredil nobenega prekrška in tudi moj pes ne zato bo živel in se gibal kot do sedaj. V naravi, absolutno brez povodca! Amen
Vas pa prosim za mnenje, kakšen koristen podatek kajti s tem človekom, se bomo srečali večkrat in se bojim, da mi psa ne ustreli, kar je dal danes vedeti, da je tega zmožen.
Lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 05 Marec 2014, 21:12:49
Ekola nekaj koristnih podatkov.

1. Psa ne puščat, da gre pozdravit ljudi, nauči ga ignoriranja. Sprehajaj se v različnih okoljih (psa v avto in v mesto med  ljudi in promet)
2. Med sprohodom se s psom igraj (vlečenje, prinašanja), treniraj odpoklic in različne trike, naj ne bodi zdolgočaseni sprehodi šnofljanja po tleh in lutanja po svoje.
3. Imaš lovsko pasmo-naj se niti po slučaju ne zgodi, da zagoni izven sezone in brez nadzora ter izpiljenega odpoklica!
4. Če ima pes rodovnik z njim kar lepo v lovsko šolo in nardit lovske izpite-bo pes zadovoljen in pod kontrolo-kaj češ lepšega!

Vemo samo kar si napisal ti in ne poznamo zgodbe iz druge plati.
Je gozd vaš? Če ni, se lahko spet obregne ob to ali imaš dovoljenje lastnika. In v kolikor nimaš lahko policist vseeno napiše kazen.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 05 Marec 2014, 22:03:10
Najprej Čara hvala za KORISTNE nasvet, ki jih bom upošteval!
1. Sprehajava se v različnih okoljih ampak sva 90% časa v naravi ob dravi. Greva tudi v Maribor med ljudi in obiski pomagajo k socializaciji. Veliko napako delam, ko pustim psa da gre pozdravit okolje, ki mu naj ne bi bilo nevarno ali bi ga kakorkoli ogrožalo. Očitno je moja teza spodrta in nikoli več, tega ne bom izvajal.
2. Pes pozna vse ukaze, dosledno pa izvaja: sedi, prostor, čakaj, glas, poberi, prinesi, spusti. Odpoklica nima in tu imam težavo, ki bo rešena zelo hitro. Sem pridi, ne izvede ko je nekaj bolj interesantno od mene ali igrače. Boma dodelala ;) Pes nosi frizbi, gre v smer katero ga pošljem in je kar dosti zaposlen z mano ampak izgleda, da še vedno ne dovolj. Ko grema v naravo ali na travnik, pa ne morem, da mu ne dam nekaj proste volje ali neomejenega gibanja, ker je lovec in tam je njegov dom.
3. Razumem in bom upošteval prav tako 4. točko ;)
Res je, da ima vsaka zgodba 2 plati in zato ne bom nabijal še naprej svoje. Kaj dosti k zgodbi ni za dodat razen tega, da sem postal zaradi njegovih žalitev živčen in sem že držal za šoker kakor on za puško pa vendarle mu nisem izrekel ene žaljive besede.
Prebral in analiziral sem vseh 52. členov zakonika o zakonu domačih živali.
Incident se je zgodil na območju privatne njive, po kateri je hodil lovec in se mu približal moj pes, naj povem popolnoma neagresivno. Ogromno agresije pa je pokazal možakar, ki je žele tudi fizično obračunat. Lovec mislim, da nima dovoljenja prečkanja tiste njive, se bom pa o tem pozanimal jutri. Glede nato, da gre za privatno zemljišče in ne javno, nima nobene pravice izdajati ukazov za mene, mojega psa ali kogarkoli drugega. Gozd je zraven, vendar se v tistem času tam ni nihče gibal.
Po vsem sodeč in po mojem mnenju, je gospod lovec, kršil več zakonov, ki so lahko trettirani celo kot kaznivo dejanje in ne samo prekršek.
Glede na njegovo reakcijo, obnašanje in zahteve, bom verjetno jutri podal kazensko ovadbo.
Vedi, da imam svojega psa neizmerno rad in mu bom kril hrbet v vsakem primeru. Bincanja njega in hrati žaljenja mene, nisem in nikoli ne bom toleriral! Za njega dam življenje! Do jutri premislim, nato pa naprej tako ali drugače.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #3 : 05 Marec 2014, 22:13:02
jaz pa bi moral dat psa na povodec po njihovem mnenju za vsako sekundo, ko stopima ven iz hiše. Mislim, da to ne drži kajti:

Pazi. Psi morajo biti privezani na javnem kraju (2. točka 2. člena ZJRM-1: "javni kraj je vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur", ZZZiv pa to določilo omili s tem, da dovoli spuščene pse na površinah, kjer ni pričakovati večjega števila ljudi), to pa ne pomeni, da so lahko prosti na ostalih površinah (t. j. zasebnih). Njiva je zasebni kraj. Travnik ali gozd sta lahko javna ali zasebna kraja (če je kmetijsko zemljišče oz. v lasti fizične osebe, je zasebni kraj - podatke se da pridobiti v zemljiški knjigi, če želiš točno vedeti).

Zopet: "V mestu mora biti pes obvezno na povodcu! Na travniku je lahko spuščen, če tam ni ljudi, na primer kresovanje na travniku"

Tega pa ne boš našel v nobenem zakonu (je le komentar avtorja tega prispevka: http://beliovcar.blogspot.com/2009/07/kaj-zakon-pravi-o-spuscenih-in.html). ZZZiv sicer dovoli spuščene pse na (JAVNIH) površinah, kjer ni pričakovati večjega števila ljudi. Travnik pa je lahko tudi zaseben.

Lastniki zasebnih površin imajo na svojem zemljišču lastninsko pravico, ki je absolutna - učinkuje nasproti vsakomur, izvršujejo jo lahko kakorkoli v mejah, ki jih določa zakon, dokler ne posegajo v pravice drugih subjektov. Torej lahko s tem zemljiščem delajo kar hočejo, lahko prepovejo in preprečijo kakršnekoli posege vanjo ter lahko postavijo kakršnekoli omejitve. Torej (strogo gledano) bi moral imeti psa na povodcu vsako sekundo (hodiš po cesti = javna površina, dobiš kazen - stopiš na travnik kmeta, ki tam ne želi psov = te lahko prijavi, itd.). Seveda pa ni tako črno belo, ker večina lastnikov seveda ni tako tečnih.

11. člen ZZZiv:
Skrbnik psa mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu.
Določba prejšnjega odstavka se ne uporablja za:
– pse na javnih mestih, ki so s predpisom lokalne skupnosti ali s privolitvijo lastnika javnega mesta namenjena sprehajanju in druženju psov ter so ustrezno označena in ograjena tako, da je psom onemogočen pobeg;
– lovske pse v času lova v skladu z zakonom, ki ureja lovstvo


Zgoraj je samo pravna stran tega problema, moj komentar pa je:
Lovec govori bedarije - psi so v naravi do neke mere lahko spuščeni - "narava" so tudi zasebna zemljišča, katerih lastnikov ne motijo psi - tako kot piše v ZZZiv pa so lahko spuščeni tudi na javnih mestih, kjer ni oz. ni pričakovati večjega števila ljudi. Glej, če je kje kakšen zeleno-bel znak na začetku poti, da morajo biti psi na tej poti na povodcih.
Lovec tvojega psa ni imel pravice brcniti, če pes ni predstavljal nobene nevarnosti, se ni zaganjal vanj ali začel skakati, ga ni ugriznil, ipd. - skratka, če ni potrebe po silobranu. Protipravno je posegel v tvojo lastninsko pravico. Škoda, da ZZZiv ne zavaruje živali tudi pred takimi.

3. točka 35. člena ZDLov-1:
Psov ni dovoljeno brez nadzorstva spuščati v prosto naravo. Lastnik je odgovoren za škodo, ki jo njegova žival prizadene divjadi.
Nikjer ne piše, da mora biti pes na povodcu, mora biti le nadzorovan (torej lahko prosto hodi ob tebi, če ne oddirja za divjadjo).

5. alineja 1. točke 73. člena ZDLov-1 (sicer sem glede tega problema našla le pooblastila lovskih čuvajev, ne pa tudi lovcev):
– pri opravljanju lovsko-čuvajske službe nosi lovsko orožje v skladu s predpisi o orožju. Lovski čuvaj sme lovsko orožje uporabiti v samoobrambi v skladu s predpisi.

Prav tako nisem našla nič o dovoljenju/pooblastilu, da se ustreli spuščenega psa. Kakor razumem iz zakona se lahko ustreli le psa (pa še tu nikjer ne piše konkretno za pse, le o preprečitvi dejavnikov, ki motijo divjad), če dejansko moti divjad (se pravi če jo pes goni). Vendar pa dvomim, da bi kamorkoli prišel, če bi ti odstrelil psa in bi ga prijavil, lovec bi pač rekel, da je odvezan pes napadal srne ali kaj podobnega, ti pa ne bi mogel dokazati nasprotnega. Čeprav mi je čista bedarija, da morajo biti psi privezani v gozdovih (glej kako lepo se zna srna obraniti psa: http://www.youtube.com/watch?v=ADGn1GABF0Q - čeprav je pa res, da se ne da ločiti ljudi, ki imajo "pridne" pse, ki ne pobegnejo od lastnika in tistih, ki imajo nevzgojene cucke, ki delajo škodo vse povprek in po možnosti še napadajo ljudi), ti priporočam, da se izogibaš tega lovca/kraja. Ker nekateri lovci pač imajo svoje 'gluposti', če ti pa odstreli psa, ga ne boš dobil nazaj. Izključno zaradi varnosti tvojega Napoleona, pojdi drugje ali pa ga imej privezanega.

Pa še nasvet: ob naslednjem srečanju SNEMAJ! (bo šteto kot dokazno gradivo, če bi te napadel, streljal, itd. razen če kasneje ta posnetek izkoristiš z drugim namenom, npr. ga javno objaviš) Pa opozori ga, da snemaš - mogoče se bo pobral.



Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 05 Marec 2014, 22:26:02
ufff, hvala tudi tebi BlackSwan. Si potegnila ven še nekaj stvari, ki jih jaz (še) nisem uspel.

Citat: Tomica na Danes ob 19:33:14

    Zopet: "V mestu mora biti pes obvezno na povodcu! Na travniku je lahko spuščen, če tam ni ljudi, na primer kresovanje na travniku"
to sem prepisal in mi je žal, ker je v stavku napaka, ta ki si jo navedla..sem opazil :)

Žal mi je, da nisem posnel današnjega dogodka ampak ko pride do incidenta, ga skušaš nekak na miren način rešit in ne še poglobit s kakimi grožnjami snemanja, prijave itd..tudi če bi hotel, se je vse odvilo v roku ene minute.. veš da ne gre.. naslednjič bom ;)



Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 05 Marec 2014, 22:31:15
Ko sem omenil kaznivo dejanje..
Mislim, da mora lovec nositi orožje izven revira ali njegovega prostora orožje v ovoju ali nekakšni škatli. V bistvu predvidevam, glede na pravo ki ga poznam. Lovec je bil na zasebni njivi, po kateri je hodil od opazovalnice do svojega avtomobila. Imeti prosto orožje na tujem zasebnem zemljišču, bi moralo biti kaznivo dejanje.
Pa se v incidentu, če bom zaj..najde še kaj.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 06 Marec 2014, 08:25:11
No no, ni treba pretiravat z raznimi kaznivimi dejanji in prijavami, se da na lepše načine vse zmenit. Ziher ni lovec ven padel, ker si bil ti tiho kot miška  ;) V glavnem, pozabimo kje in kako so lahko psi spuščeni, ker sicer so res lahko, vendar vižla z nedelujočim odpoklicem res nima kaj delat spuščena prosto v naravi. Če bi bila v tistem trenutku na tvojem mestu, bi lovca še preden je začel v luft skakat povprašala, kako bi bilo dobro delat z mladim lovskim psov, kam it na tečaje in če lahko kdo v njihovem društvu praktično pomaga. S tem bi se avtomatsko zapletla v prijeten lovski razgovor, kjer bi ti zvedel en kup stvari, ki ti jih še sicer ni jasnih, recimo da najboljši odpoklic dobiš ravno z delom, ki je psu namenjen. Kar pomeni, da začni iskati lovske tečaje, ki so se/se bodo v kratkem začeli in se jih udeleži s svojim psom. Ko boš naslednjič naletel na istega lovca, pa začni debato o lovski kinologiji in njegovih izkušnjah ipd.. Zakaj bi se kregali, če lahko sodelujemo? Moraš vedet, da so lovci občutljivi na spuščene pse, ravno zato, ker ne obvladajo odpoklica oz. harajo po lovišču in spravljajo živali v paniko in stres. Glede na vse sklepam, da še nista naletela na srno ali zajca in če berem tvoje zapiske, upam da nikoli ne bosta, ker bo pes zgasnu. In če pes preganja divje živali daleč stran od tebe, se bo oa res najdu kdo ki ti ga bo ustrelil (ni te pa treba bit strah da bo lovec to storil ko pes ob tebi hodi, tolk pameti pa že imajo. večina). Ne vem zakaj ga ne bi, če nimaš ti tolk pameti da to preprečiš bo pa on.

Sicer pa ni problema, če psa pustiš da gre pozdravit ljudi, vendar ne v primeru da to druge osebe ne moti, kar na 100m ne moreš vedeti. Moji psi lahko gredo brez problemov pozdravit lovce in njihove pse, pa mi nihče ne bo gnjavil. Prvo zato ker mi nismo arogantni in vzvišeni in praktično vsak naš lovec ve, da imam primerno vzgojene pse, ki jim na pamet ne bo padlo jagat po gozdu, drugp pa zato, ker vem da se res splača bit z lovci v dobrem odnosu (in obratno, tud njim ni fajn če jih vsi grd gledajo sam zato ker so lovci), ravno zarad takileh neprijetnosti ki se lahko dogodijo. Če je človek veliko v naravi, bo v splošnem srečal veliko lovcev in ko se enmu zameriš, bodo še drugi zraven potegnali in ti zagrenili življenje, še sploh če se boš na vse pretege trudil s prijavami ali tožbami.

Js bi ti rekla, izkoristi priložnost za nabiranje novih znanj. Lovci ti lahko močno koristijo pri vzgoji tvojga kuža.



srna

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 06 Marec 2014, 08:41:51
Ključno, kar si napisal, je, da tvoja vižla NIMA ODPOKLICA. Dokler pes z lovskim nagonom nima odpoklica, ga nimaš kaj spuščati v prosto naravo, še manj pa s pojasnilom, češ da je "lovec " in je tam njegov "naravni okoliš". Ne smeš. Pika. Pes velja za nevarnega ne samo, ko je nevaren do ljudi, ampak do drugih živali. Tvoj Napoleon je nevaren divjadi. Nadzor je lahko fizični ali psihični, tvoj ni ne pod enem ne pod drugem. Zato, da bo lahko kdaj tekal v naravi spuščen in pod nadzorom, pa boš moral trdo delati. Ti.

Lovcem gredo domišljavi lastniki psov, ki svoje pse morajo "zletati", čeprav na račun divjadi, ki jo potem najdejo poklano, upravičeno na živce.  Kakšni to izražajo bolj primitivno kot drugi. Lastnik psa si 6 mesecev, v naslednjih letih se ti bo zgodilo še več takih in drugačnih incidentov in peripetij, nima smisla vsakič vlagati kazenskih ovadb. Vloži energijo raje v to, kar lahko narediš sam.

Pa sem drugače velik zagovornik pasje svobode. Moj svobodo uživa, vendar izključno zato, ker ima ne samo 100% odpoklic, ampak tudi v štartu pravilen odnos do vseh možnih motenj, od drugih psov, mačk, divjih živali... To je videti tako, da psa niti ni treba klicati, ker se ne bo lotil dejavnosti, za katere si ga naučil, da so nezaželene. Dokler ni bilo tako, je bil na povodcu vedno in posod, z izjemo poligona.

No, vmes je Nika odgovorila z bistveno bolj praktičnimi in manj moralističnimi nasveti. :) Se v celoti strinjam z njo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 06 Marec 2014, 10:51:41
Na tem forumu je že nit o odpoklicu- uporab iskalnik in si preberi. Ker pa je lovec-v lovsko šolo, kjer ti bodo še najbolje pomagali.

Dokler pes nima odpoklica-ne sme biti brez povodca. Uporabi sledni povodec. In verjemi-vsaj leto dni sistematične in doslednega dela te čaka, da bo odpoklic tak, da bo pes lahko spuščen ob psih in ob divjadi. Nič ne bo hitro doseženo.

Kakšna škoda, da nisi začel delat na odpoklicu, ko je imel 7-8 tednov! Zdaj si že ogromno zamudil. Sploh pri lovski pasmi in vsakem bolj samostojnem psu. Kakšen border ali pes, ki je prilepljen nate in mu je cel svet to, da se ti z njim ukvarjaš.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 06 Marec 2014, 11:24:52
Kolikor je meni znano (mi je tudi en lovec to potrdil), lovci ne smejo v nobenem primeru ustrelit psa. Niti če je spuščen, niti če goni divjad in niti če mu pred očmi srno zakolje in poje. Lahko samo najde lastnika in se z njim "pogovori" in ga najbrž kam prijavi.
To je v teoriji seveda, v praksi najbrž obstaja miljon izgovorov (je zamenjal psa za nutrijo pa ga je ustrelil, al kaj je že zadnje čase popularno)  :-\



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 06 Marec 2014, 11:54:17
Nimajo samo lovci orožja. Orožni list ter orožje lahko pridobi marsikdo. Niso vedno lovci tisti, ki ustrelijo psa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 06 Marec 2014, 12:37:33
Imam občutek, da je Tomica še eden tistih, ki si je nabavil modnega psa glede na vizualni izgled, ob tem pa pozabil na značaj in namen pasme.
Zadnijč sem gledal takole O_O, ko mi je neka gospa ponosno razlagala kako njen schappendoes goni srne tudi po dve uri. In to je že njen tretji pes te pasme...

Why can´t we all just get along!


Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Marec 2014, 13:14:21
Zadevo sem prespal in ne mislim je več pogrevat. Mislim odnos, jaz - lovec. V naravi oziroma v gozdu bo pes na povodcu, za ostalo pa gremo zato namenjenim poligonom. Ne bo nama težko, ker že kakor rečeno, pes uživa v igri in stiku z mano. Vse ostalo je golo luftanje. Žal nisem dreser, da bi vedel o psih vse od a do ž, ma se ga trudim razumet in dat, kar potrebuje ;)
Ne bom več branil svojih interesov, ker itak nima smisla. Res škoda, da situacije nisem uspel posnet. Želel bi odgovoriti le na odgovor, da lovec ni kar tako začel zmerjat. Je! In to celo potem, ko sem se mu opravičil in pripel psa na povodec. Kolko zmerljivk je padlo, ne bote nikoli zvedeli. Bi bili pa presenečeni in tudi on bi bil sankcioniran iz lovske družine, če bi uspel stvar posnet in prikazat dejansko kakršna je bila.
Ti ki si mnenja, da imam psa zaradi vizualne podobe, te povabim na svoj dom za kakšen vikend in sam oceni al ga imam doma za okras ali zato, da nekomu ponudim 15 let kvalitetnega življenja. Preden sem vzel vižlo, sem vedel o njej več kot o katerikoli drugi pasmi, ker sem se nato privadil. Jaz nisem stara gospa ampak ded v najlepših letih, ki je sposoben s psom tudi teči 2 uri. Ni mi žal in čez čas, dobi še sina ;)
Priznam pa, da nisem vedel kako je v resnici pomemben odpoklic. Zdaj vem in bomo to uredili.
Hvala za mnenja :)



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 06 Marec 2014, 13:22:26
Ljudje se ne znajo več obnašat... Res je, ne puščat psa do nepoznanih ljudi, ker se ga bo marsikdo bal ali pa se mu bo preprosto gabil. Kljub temu pa zmerjanje res ni potrebno, ampak kot rečeno, ljudje so arogantni, žleht, zagrenjeni in brez vsakršnih manir.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 06 Marec 2014, 13:34:36
Kljub temu pa zmerjanje res ni potrebno, ampak kot rečeno, ljudje so arogantni, žleht, zagrenjeni in brez vsakršnih manir.

Spremeni percepcijo v "ljudje so dobri". Traja, ampak se splača  :) Za začetek so nujni youtube filmčki "Faith in humanity restored".



Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 06 Marec 2014, 14:08:41
Zadevo sem prespal in ne mislim je več pogrevat. Mislim odnos, jaz - lovec. V naravi oziroma v gozdu bo pes na povodcu, za ostalo pa gremo zato namenjenim poligonom. Ne bo nama težko, ker že kakor rečeno, pes uživa v igri in stiku z mano. Vse ostalo je golo luftanje. Žal nisem dreser, da bi vedel o psih vse od a do ž, ma se ga trudim razumet in dat, kar potrebuje ;)
Ne bom več branil svojih interesov, ker itak nima smisla. Res škoda, da situacije nisem uspel posnet. Želel bi odgovoriti le na odgovor, da lovec ni kar tako začel zmerjat. Je! In to celo potem, ko sem se mu opravičil in pripel psa na povodec. Kolko zmerljivk je padlo, ne bote nikoli zvedeli. Bi bili pa presenečeni in tudi on bi bil sankcioniran iz lovske družine, če bi uspel stvar posnet in prikazat dejansko kakršna je bila.
Ti ki si mnenja, da imam psa zaradi vizualne podobe, te povabim na svoj dom za kakšen vikend in sam oceni al ga imam doma za okras ali zato, da nekomu ponudim 15 let kvalitetnega življenja. Preden sem vzel vižlo, sem vedel o njej več kot o katerikoli drugi pasmi, ker sem se nato privadil. Jaz nisem stara gospa ampak ded v najlepših letih, ki je sposoben s psom tudi teči 2 uri. Ni mi žal in čez čas, dobi še sina ;)
Priznam pa, da nisem vedel kako je v resnici pomemben odpoklic. Zdaj vem in bomo to uredili.
Hvala za mnenja :)

Bravo. Thats the spirit! Verjamem da boš s svojim psom aktivno preživljal ćas. Punce tukaj so ti hotele povedat, da imaš lovskega psa, ki pać ima svoje nagone, ki bi jih bilo pametno kanalizirat v delo kateremu je pasma namenjena.;)
Srečno!

Why can´t we all just get along!


Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 06 Marec 2014, 16:58:48
Enako so mi povedali v lovskem društvu. Če je pes lovec, ima nagon katerega je treba kontrolirat. Če ga nima, pes ni pravi.
Z vašimi kritikami in mnenji, ste mi pomagali, da sem se malo spustil in pozabil nato kako pridnega in lepega psa imam temveč kaj še imama nujno za naredit, da boma uživala srečno in lepo življenje.
Jaz se vam zahvaljujem, moj Napoleon pa vas pozdravlja z nekaj osebnimi fotografijami ;)
http://prntscr.com/2yedjz
http://prntscr.com/2yedzn
http://prntscr.com/2yeeua
http://prntscr.com/2yefag
To je bila do včeraj, najina divjina
http://prntscr.com/2yefzj
http://prntscr.com/2yegn7
In ko sem bil še čisto mali :)
http://prntscr.com/2yehph
http://prntscr.com/2yeiha
Lp



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 06 Marec 2014, 18:23:37
Nisem nič od lovca. Poznam pa lovce. Imam pse. Več njih. Sprehajam tuje pse. In imam jih res res rada, za hobi, za sprostitev, za uživanje z njimi. Ampak me pa lastniki, ki imajo svoje pse spuščene BREZ odpoklica, z zgovarjanjem kaj vse zna njihov pes (samo odpoklica NE) pa vse o njihovi prijaznost in njihovi naravnosti obnašanja...čisto nič ne ganejo, če so užaljeni, ko jih rahlo nap!"%im. Ker bolje, da jih jaz, ki me pravzaprav čisto nič ne moti, če me pride kak kuža pozdravit (ga z veseljem prečoham, če je tko) pa da se jih morda enkrat nekaj prime... kot pa, da jim zarad preveč svobodomiselnosti nekdo nekoč psa poškoduje. Ja ni prav se spravljat nad pse toda v norem svetu ni lih za računat na to.  ;)
Me pa še zdaleč ne moti pes z dobrim odpoklicem in sem 100%, da tudi ne vse ostale. Ne lovcev, ne mimoidočih. Imam psico s katero si lahko privoščim spuščenost kjerkoli in imam pse, ki imajo odličen odpoklic, a z nekoliko previdnosti (hja zafuranci). In resnično - ne se hecat dokler nista 100%. Škoda si nakopavat dodatnih problemov do kateri ne prihaja, če si nekoliko previdnejši.

Čisto vsakega, ki nakurim...mu potem povem, da je bila to samo suha vaja  :P Vsi do sedaj so se spravili v roke in so veseli za prvo srečanje  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


MANDY

  • Gost
Odgovori #18 : 07 Marec 2014, 10:25:41
Lepa beseda, prijazna beseda najde pravo mesto. Mogoče ne takoj, pa naslednjič ko se srečata. Če pa ne gre se jaz določenemu človeku pač izognem.
Mi smo zelo veliko v gozdu in srečamo lovce ni problemov, psi so spuščeni in v naši bližini. Včasih nam celo lovci pomagajo najti pot na naših brezpotjih  :-*.  Veliko lovcev ima pse. Moji schapiji nikoli ne gonijo divjadi (bi jim tudi ne dovolila), ampak neznansko uživajo v iskanju sledi.



Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 12 Marec 2014, 23:15:55
Hvala za nasvete in predloge.
Z Napoleonom sva od takrat naredila 5 sprehodov po isti poti, ki zajema skoraj 10km. Lovca nisva srečala, sva pa izkušnjo delila z mimoidočimi, poznanimi, ki so imeli svoje pse brez odpoklica tudi izpuščene. Ljudje se ne ozirajo veliko na to izkušnjo, ker je na tem osamljenem področju, malo ljudi in živali. Odpoklic imajo redki ali noben. Tudi bližnji prijatelji, so mnenja, da je psa v takem okolju imeti brezsmiselno na povodcu. Jaz sem to izvajal do danes, danes sva šla po istem kopitu naprej kot prej, le z malo več previdnosti in kontrole odpoklica. Naj povem, da so psi mimoidočih neagresivni, mladi, nekje status mojega in sprehod s psom na povodcu v tistem delu, že malo meji na meji debilnosti. To, da sem na se na reakcijo moral odzvat bolj samozavestno, ni vprašanja.
Z rečenim ne želim zagovarjati slabega odpoklica ampak svobodo domače živali, tudi tistih, ki nimajo 100% odpoklica.
Naj povem, da sem v 5ih mesecih, kolikor imam Napoleona, doživel napad tujega psa na mojega že 4 krat. Vedno je bila situacija rešena z takojšnim agresivnim nastopom mene, po katerem se je vsak pes takoj umaknil. 3 dni nazaj, je preko ograje skočil mešanec nemškega ovčarja na naše posestvo oziroma parcelo in ob mojem prihodu, hotel napasti oz. zagrabiti Napoleona. Po moji reakciji, se je pes umaknil. Napoleon še ni in verjetno nikoli ne bo pokazal zob, ker sva se tako naučila. Pri hiši ni agresije! V dobrem ali slabem, rešujema probleme diplomatsko, agresija je skrajna možnost, ki je Napoleon še ne pozna. Imama pa 1x mesečno težave z psi, kateri se sprehajajo okoli brez kontrole lastnika. Nikoli nisem bil zaskrbljen za njegovo varnost, ker zanjo skrbim 24/7, brez trte mrte. Skrbi me, da vsi ti slabi dogodki lahko vplivajo slabo na njegovo psihično stanje, kar se je dokazano poslabšalo po incidentu z lovcem. Danes sva se normalizirala in delujema kvalitetno naprej, kot pred tem. Napoleon je v vseh primerih odreagiral naravnost fantastično. Skušal ignorirati psa oz. napadalca in počakal na moj premik.
Imam zopet vprašanje za vas, dragi, fantastični lastniki.
1. Redko srečam lastnika z 100% odpoklicem in dobro oziroma odlično vzgojo kakršno zahtevate pa me zanima, ali imate resnično vsi tako pedantne, disciplinirane pse ali to le zahtevate?
2. Kolikokrat mesečno, imate kakršnokoli slabo izkušnjo? Napad tujega psa, bolezen, incident...(ne glede nato, kako vaš ljubljenec odreagira)?
3. Prehrana je pomembna! Kolilko namenite zanjo?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #20 : 13 Marec 2014, 09:56:00
Tako ja, če so drugi neodgovorni bom pa še jaz, če drugi kradejo zakaj jaz ne bi.. Namesto, da bi se trudili biti boljši, se istovetimo s slabšimi ker je tako bolj kamot. Mene ne moti, če psi ne obvladajo odpoklica, vendar le v primeru da se sicer normalno vedejo, kar pa jih je ponavadi ravno tako kot odpoklica potrebno naučit. In kot lastnik vižle, ki pravi da se je pred nakupom psa dodobra izobrazil o lastnostih pasme, kažeš zelo veliko mero neodgovornosti do sveta, ki te obdaja. A veš da nista sam vidva na svetu?  ;) Vsekakor si pes zasluži biti svoboden, ampak a nima srna še večje pravice do tega? Poleg tega, ne bi bil tvoj lovski pes ne prvi ne zadnji, ki bi svojo svobodo končal pod kolesi avtomobila. Zato smo ti lepo razložili kako in kaj delaj, da do tega ne bo prišlo.
Ja, brez debate zahtevam 99% odpoklic (100% ni nič) in pravilno vedenje - ne preganjaš živali, ignoriraš motnje, ne iščeš špetira, ubogaš. To je psu samoumevno in nagrada je svoboda. V 8 letih se le enkrat ni odvzal na odpoklic, ko naju je napadla divja svinja in namesto da bi ubogal mene in bežal, je ubogal nagon in naju obranil; in tega mu niti slučajno ne štejem v slabo, ker je situacijo rešil brez da bi bil kdorkoli poškodovan. Drugi sprehajalci pri nas so toliko odgovorni, da imajo spuščene pse le tisti katerim se lahko zaupa, drugi so na povodcih, pa živim v podobnem, pomoje še bolj naravnem okolju kot ti. In zato js s zdajšnjim psom nisem v celem njegovem življenju imela toliko konfliktov kot ti v petih mesecih. Ti sprašuješ kolikokrat mesečno imamo slabe izkušnje, js študiram če imam sploh eno na leto..Smo nekak v enem ekosistemu in živimo v sožitju, vemo kateri psi so za skup, kateri se ne marajo, še vseeno je pa večina lahko spuščena, samo malo se ognemu drug drugemu.
Za prehrano gre približno 20€ mesečno za 50kg psa, briketi + doma pripravljena hrana.




Zennie

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 13 Marec 2014, 11:39:25
Ali je bila reakcija lovca dejansko takšna in upravičena ali ne, ne vem, ker me ni bilo zraven, pa tudi ni pomembno. Dejstvo je, da imaš psa lovske pasme, ki je povrhu še mlad in brez odpoklica. Tak pes ne sme bit spuščen.

Tudi mi imamo vižlo in vem, kako fajn je videt psa, ko se mu čisto zmeša in nori spuščen. Ampak odpoklic ima šele na kakih 80%, prav tako ne ignorira motenj, zato mi niti pod razno ne pade na pamet, da bi šla v bližino gozda z njim, spuščenim. Dokler pes ornk ne uboga, ga bomo spuščali zgolj v ograjenih prostorih.

Pri 6 mesecih je kuža še zelo mlad, morda je zdaj še v redu, mu pa lahko zelo kmalu "krilca zrastejo" in boš imel samo nepotrebne težave. Prvo odpoklic potem pa ostalo. In tudi vižlo na povodcu se da dobro zrekreirat.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #22 : 13 Marec 2014, 11:58:59
Nika je sicer res fajn napisala, ampak bom še jaz malo karikirala.
Ko grem na sprehod z mojo zverinco sem v prvi vrsti odgovorna in skrbna jaz do moje psice in do okolice. Večina ljudi na naju dobro reagira, marsikdo jo pocmoka k sebi in jo pustim, da jih gre pozdravit, otroci jo božajo, mimo psov greva sedaj v 95% brez problemov. Sprehajam se z nasmeškom na obrazu in s psom na povodcu, brez je tam, kjer je pregledno, ni motenj, ker pač je "hudič mali" nezanesljiva, z nagonom lova. Ja, so bile na začetku težave, ker sem bila nerodna in prehitra v pričakovanju napredka, mi je parkrat s štrikom vred ušla do psov in eno psico podila naokoli-pa me je blo fejst sram, sem se opravičila, svojo za uhe, ko je zganjala teror nad drugo psico. In zanimivo, še zdaj smo s temi lastniki v čisto fajnih odnosih, ko se srečamo, se pozdravimo, pogovarjamo. Lepa beseda, lepo mesto najde!

Tvoja oz. pasja svoboda, pravica se neha tam, kjer se začnejo pravice in svoboda drugega. Pes, ki ni pod kontrolo (to se pravi dober odpoklic in pozornost) , ne more biti svoboden. Ker je zelo hitro eno veliko sranje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 13 Marec 2014, 18:39:29
Predhodnice so res lepo napisale, pa vseeno...

A ni škoda, da zaradi vašega kljubovanja ogrožate življenje psa?....ko se bo spomnil goniti divjad in se mu bo kaj zgodilo, kdo bo kriv? Avto? Lovec? Kdo?




Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 13 Marec 2014, 23:26:57
Ma ste me ženske tu razočarale.. Se vedete samovšečno in neverjetno nastopaško. Tebe Nika vabim na pjačo, ker takšne perfekcije še nisem uspel spoznat. Kapo dol!
Ne ti meni, da se ne trudim bit boljši. Delujem kot mislim, da je prav in me okolica ne zanima absolutno nič! Tudi Napoleona čedalje manj. Če pa te nekdo za brezveze (pa ne mi zopet o tisoč in eni stvari, ker sem situacijo natančno opisal in ni bila korektna) napade, pa si zasluži šamar ali po domače bombo na nos!
Ja razp!"%ile ste me, ker slišim samo kokodakanje!
Kdaj je moj pes preganjal bilo kakršno žival, da mi to očitaš?!
Kdaj je moj pes iskal špetir, na kar namiguješ?
Zagovarjaš slabo reakcijo svojega psa, ker se je zgodila le enkrat in je bila situacija tebi prilagojena, mojemu pa sodiš?
Pa kdo te si ti, da tolko sodiš?
Povedal sem ti, da tuji psi skačejo preko ograj, da pridejo do Napoleona in ti zopet sodiš!
Nisi fer in zaslužila bi si focenj!
Vaši komentarji vidim so bolj za dokazovanje in samovšečnost kot za pomoč.
Ne rabim jaz tega. Pričakoval sem nasvet, ne nastopaštvo kako čudovite ste v oh in sploh vsem.



Tomica

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 13 Marec 2014, 23:38:38
btw, za 20€ dobiš edino pedigree, chappy in podobne zadeve ocenjene z 1 zvezdico od 6, brez prehrambenih dodatkov, brez piškotov, brez kosti, goli briketi.
Namreč..mojemu kupujem Taste of the Wild suho in landflaisch pločevinke mokro. Kodila, trening piškotke in nekaj okusnega. me stane 150€ na mesec. Kaj ti svojemu privoščiš za 20€ si lahko mislim, si mi pa dala vedet, da imaš zelo dolg jezik in prakso, teorija pa ti je tuja kot lanski sneg.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #26 : 14 Marec 2014, 00:32:28
Eh, računaš, da boš s svojim psom vedno na tem osamljenem področju, kjer se ti zdi odpoklic nepomemben. Kaj pa (hipotetočni primeri, ki bi jih vedno moral imeti v mislih zaradi varnosti psa, čeprav tvoj tega še ni storil - nikoli ne veš, lahko bi ga kaj pičilo ali prestrašilo), če se na tej poti pojavi kak nov pes, ki bi napadel tvojega, ali pa greš po drugi poti, kjer je veliko več ljudi in psov? Ali pa ti pes skoči pred traktor na njivi, ali pa proti njemu začne teči ves navdušen otrok, ki bi ga lahko prestrašil?
Na okolico moraš biti pozoren že zato, ker nikoli ne veš s kje in kdaj se bo pojavilo nekaj novega, kar bi lahko ujezilo, prestrašilo, napadlo, itd. tvojega psa. Samo zato, ker do zdaj še ni gonil divjadi, ne pomeni, da je tudi ne bo, sploh lovski. Tu je seveda boljša preventiva - da obvlada recall. Sicer dvomim, da res kateri pes obvlada odpoklic 100% (gotovo se lahko pojavi situacija, ki je ne pes ne lastnik ne predvidita in bi psa lahko zelo prestrašila - če bi npr. v bližini počila petarda in pes (še) ni navajen na tak zvok, goneče psičke, če bi v bližini strmoglavilo letalo, da bi se usul plaz zemlje in podobni - verjetno redkejši, ma nikoli ne veš - pojavi).
Ne bom ti težila, ker tvoj ne zna odpoklica, ampak ti iz srca priporočam, da ga to naučiš - ni težko začeti (kliči ga k sebi sredi sprehoda in nagrajuj oz. se igraj z njim, ko pride, poglej si še "food circuit" vaje,...), pes bo bolj pozoren, kje boš ti in lahko boš preprečil nevarne situacije (ne le kjer bi tvoj pes lahko nekaj poškodoval ampak tudi, ko bi nekaj lahko poškodovalo tvojega psa). Če bo znal odpoklic, ga boš lahko imel brez povodca tudi drugje, pa nihče ne bo težil - ker ga boš lahko odpoklical vsakič, ko bo hotel povohati kakega neznanca (ki pa se ravno slučajno boji psov in bo naredil celo štalo - kaj pa veš, mogoče bi bil lovec tiho, če bi videl, da se pes odzove na tvoj klic).
Glede na to, da sem pred kratkim dobila mladiča, ti ne znam odgovoriti, kakšen je/bo njegov odpoklic (tudi zato, ker so bolj navezani na lastnike in ne bodo odlaufali predaleč stran). Ti pa lahko povem, da je odpoklic prva stvar, ki sem ga začela učiti (pričakujem, da bo s starostjo želel več raziskovati in se poditi za večimi stvarmi) - ker me je strah naštetih in podobnih možnih situacij. Učim ga v sobi, na vrtu - ker še nimamo ograjenega in nočem da dela zgago pri sosedih, na ulici, travnikih, v gozdu,... in mi res ni žal, ker vidim napredek (ima neverjetno rad ljudi in hoče pozdraviti vsakega - no ravno danes sem ga lahko odpoklicala od gozdarja sredi gozda, čeprav je že letel tja, da bi rekel živjo, pa od hišne mačke ga lahko sedaj vedno odpokličem, ko vidim, da njegova družba ni več zaželjena, se je zagnal tudi že za tujo, pa jo je takoj pustil in priletel nazaj, ko sem začela teči stran in ga vabiti z igračko - verjamem in upam, da lahko zdaj v mladičku dovolj utrdim to vedenje, da se ga bo tudi kot starejši pes vsaj v večini držal).
Odpoklic se ti splača: zaradi varnosti psa, ljudje bodo manj težili, pa tudi ti ne boš izgubljal živcev, če ti kdaj kam pobegne - ker mu boš zaupal, da bo prišel na tvoj klic.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #27 : 14 Marec 2014, 09:41:51
Tebe Nika vabim na pjačo
A da mi focn stisneš? ;D

Če pa te nekdo za brezveze (pa ne mi zopet o tisoč in eni stvari, ker sem situacijo natančno opisal in ni bila korektna) napade, pa si zasluži šamar ali po domače bombo na nos!
Glede na tvoje obnašanje tukaj sklepam, da je imel lovec pravzaprav še dobre živce.

Kdaj je moj pes preganjal bilo kakršno žival, da mi to očitaš?!
Tega nisem nikjer napisala

Kdaj je moj pes iskal špetir, na kar namiguješ?
Tudi tega ne

Zagovarjaš slabo reakcijo svojega psa, ker se je zgodila le enkrat in je bila situacija tebi prilagojena, mojemu pa sodiš?
Zagovarjam njegovo izjemno reakcijo. Tvojemu psu pa prav nič ne sodim, ni ničesar kriv.

Pričakoval sem nasvet, ne nastopaštvo kako čudovite ste v oh in sploh vsem.
Nasvetov sem ti dala že dovolj. Sam si vprašal pod prvo točko koliko so naši psi disciplinirani in rade volje sem ti odgovorila, ker sem na njega resnično ponosna v vseh pogledih. Se ti pa zahvaljujem za kompliment, res mi je čudovito uspelo narediti super psa.
In še enkrat - psa dobiš pod kontrolo z njemu primernim delom, kar je v tvojem primeru lovska šola (ali aktivnosti povezane z njegovimi nagoni, vendar dvomim da boš znal samostojno delati, zato ti nasvetov v tej smeri ne dajem). Res dober odpoklic lahko dobiš samo z delom ob motnjah, kjer sta marsikaj že zamudila, glede na to da priznavaš da ne uboga, če je kaj bolj zanimivega od tebe. In verjemi, kmalu mu bo poklopilo, da je v duši lovski pes, kar je fajn vnaprej vedet in temu primerno ukrepat zdaj, ne takrat ko do sranja pride.  Če greš po drugih temah gledat smo vsi za to, da so mladi psi čimveč spuščeni, da med tem nabirajo izkušnje in se učijo življenja, vendar ne nekontrolirano - ko se recimo igra z drugimi psi, vadiš odpoklic iz igre; kažeš mu kje so meje, katerih ne sme prestopit; pokažeš mu srno in poveš da ne sme za njo.. Pri 6 mesecih je kuža že lahko zanesljivo spuščen, da prideš do tega je treba pa kaj narest.

btw, za 20€ dobiš edino pedigree, chappy in podobne zadeve ocenjene z 1 zvezdico od 6, brez prehrambenih dodatkov, brez piškotov, brez kosti, goli briketi.

Briketi bosch, če kupim večjo količino po možnosti še v akciji, me pride vreča cca 30€, kar je 2€/kg. Vreča mi drži mesec pa pol. Nekaj takega - http://shrani.si/f/1Y/G5/T39OOPX/fotografija0049.jpg , me pride 0,5-1€/kg. Res mu pa ne privoščim kupljene mokre hrane, priboljškov in drugih "okusnih" stvari  :'(



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #28 : 14 Marec 2014, 09:51:18
100% je le smrt. Ostalo so le slabsi, boljsi priblizki idealu (100%). Z boljso naveznanostjo pes-clovek, z vec vaje, ki se jo stopnjuje po tezavnosti (vecja razdalja, vec motenj, druga okolja...), se pocasi priblizujes 100%, ki jih pa ne mores nikoli doseci, ker psi niso roboti. In kljub temu, da je uspesnost odpoklica le verjetnost, si kot lastnik na ustreznih obmocjih se vedno lahko privoscis odvezanega psa. Delati je potrebno le na tem, da bo ta verjetnost cim blizje 100% (ljudje igrajo loto, pa verjetnost da zadenejo, ni niti 1% - ker pa so psi ziva bitja in se jim lahko kaj zgodi, mora biti ta verjetnost cim visja in cim blizje 100%).

Pes ne rabi imeti narejenega poligonskega odpoklica, rabi pa imeti narejen brezpogojni odpoklic, katerega zacne graditi ze vzreditelj takoj ko zacnejo mladicki jesti se kaj drugega, kot mamino mleko (ta odpoklic se lahko tudi sfizi kasneje).

Najbolj pomembno pa je, da je vodnik psu najbolj zanimiva stvar na celem svetu, da se mu ob vodniku dogajajo same super stvari tj. pes bo pri odpoklicu rad, hitro in takoj prisel k vodniku (ni pa nujno, da bo zelo blizu 100%).


NikaMajLuka

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 14 Marec 2014, 10:14:09
Sproti prebiram tale "pogovor" in bi želela delit moje spoznanje... Imam labradorca, starega 2 leti. Z njim sem šla v šolo (vrtec) pri 2 mesecih in smo redno hodili dobro leto. Zelo veliko sem delala odpoklice, 90% časa je bil spuščen. Odpoklic je bil 99% in nič ne pretiravam. Potem pa so se začela prava leta. Odpoklic ni bil več tako zelo zanesljiv, čeprav je še vedno večkrat prišel, kot preslišal moj klic. Zelo dosledno se želim držat tega, da ga pokličem samo enkrat in potem ga grem iskat in sledi kazen (pa ne fizična, da ne bo kdo mislil, da ga pretepam) :P. Potem je spet sledil čas, ki je bil kar naliman name in to sem seveda super nagrajevala s hrano, igračo, čohanjem,... Potem pa je prišla zima in ker mi res ne odgovarja mraz, smo malo opustili igro (no precej). In odpoklic se je spet poslabšal. Sedaj popravljam svoje napake z več igre in nagradami, če pride sam k meni in se vse skupaj spet popravlja. Okej zdaj sem povedala čisto preveč pa premalo bistva  :) Bistvo, ki ga jaz vidim je: če se s svojim psom ne ukvarjaš dovolj, in to ne samo ko je mladič, ampak vedno, bo on našel stvari, ki so bolj zanimive kot dolgočasna hoja zraven tebe, in ko bo našel nekaj zanimivega (žival, človeka, hrano v mojem primeru =),...) in boš vpil za njim skoraj sigurno ne bo prišel. Torej... Sprehod je čas zanjga. Delajta tisto kar on/ona rad/a počne. Naj bodo sprehodi koristni, bodi zanimiv, nekaj se mora dogajati,... Ti moraš biti bolj zanimiv kot vse ostalo. In če to redno prakticiraš, ni hudič da bo pes delal 99% odpoklic, če ne kar 100%  ;D Ni bistvo vsega, da skačeš okrog njega kot klovn zato, da ko boš potreboval odpoklic, bo pa prišel. S to igro in vsem tem gradiš vez med vama in s tem pride tudi poslušnost in vse ostalo. Sicer tudi jaz še nisem vidla 100% poslušnosti in dvomim, da obstaja, če ima kdo takšnega psa vsa čast ampak niti ne gre za to, da rečeš, da imaš 100% odpoklic. Gre za tvojo varnost, varnost tvojega psa in vseh ostalih. Jaz osebno imam psa ampak ne maram božati tujih psov in mi je grooooooozno, ko prileti pes, lastnika nikjer, se sicer dere, da itak ne bo pes nič naredil, pes pa skače po meni, po mojem psu in sedaj po moji novi posvojenki, ki ni socializirana in se boji ostalih psov oz. ima raje počasno spoznavanje. To me zelo pogreje in bi najraje psa brcnila v rit, potem pa še lastnika, ker mi otežuje nadzor nad 2 letno, 31kg energijsko bombico in 37kg boječko. Pes je odgovornost in ni boljšega kot sprehod, kjer te ne skrbi ali bo ubogal ali bo prišlo do krega, ker bo ovohaval nekoga, ki mu to ni všeč (IN NE RABI TEGA PRENAŠAT) ali bo skočil za srno oziroma pod auto ali pa bosta danes imela srečo in bo vse vredu. Pa resnično nočem pametovat, to je moj prvi pes in se tudi jaz učim in delam napake. No posvojenka je moj drugi pes ampak je starejša in z njo itak nimam problemov razen spoznavanje z drugimi psi. Potrudi se sedaj in marsikaj ti bo prihranjeno.