"Teta puberteta"

*nastja* · 42241

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #30 : 28 Oktober 2006, 18:51:08
No, pri nas smo definitivno prišli v pravo puberteto. In to šele pri 17ih mesecih.  >:( Astorja meče na vse konce in kraje, poslušnost padla na 2%...etc. Še na začetku oktobra je bil relativno priden... sedaj pa takole.  >:( Največ živcev mi poje na vadbišču, kjer ga popolnoma nič ne zanima - razen treninga agilitya na sosednjem poligonu in seveda ostali psi.
Upam, da bo kmalu mimo, ker je bil res hud šok, da mi je iz super poslušnosti padel na skorajda nulo.  :-X


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #31 : 28 Oktober 2006, 20:21:35
Joj... saj ne da ti privoscim, ampak lepo je vedet, da ima se kdo take probleme :-*
Pri nas poslusnost niti prej ni bila 100%, ampak je bila na dobri poti... to kar je zdaj je pa katastrofa :-X ce so drugi psi zraven, ne pomaga nic... nobena hrana, nobena igracka, lahko bi delala akrobacije v zraku pa sploh opazil ne bi...

Pri nas to traja ze kaksna dva meseca... :-\ in razen tega, da ga imam skozi na vrvici, nimam pojma, kaj naj... vsaj to, da se iz agility parkurja ne bezi, sem mu uspela dopovedat, drugo pa :-X

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #32 : 28 Oktober 2006, 21:42:41
No, pri nas smo definitivno prišli v pravo puberteto. In to šele pri 17ih mesecih.  >:( Astorja meče na vse konce in kraje, poslušnost padla na 2%...etc. Še na začetku oktobra je bil relativno priden... sedaj pa takole.  >:( Največ živcev mi poje na vadbišču, kjer ga popolnoma nič ne zanima - razen treninga agilitya na sosednjem poligonu in seveda ostali psi.



Pa se prestavoi na ta sosednji poigon  :P ,mogoče ga bo minilo, ko bo videl da ni nič posebnega  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #33 : 28 Oktober 2006, 22:15:33
Joj... saj ne da ti privoscim, ampak lepo je vedet, da ima se kdo take probleme :-*
Pri nas poslusnost niti prej ni bila 100%, ampak je bila na dobri poti... to kar je zdaj je pa katastrofa :-X ce so drugi psi zraven, ne pomaga nic... nobena hrana, nobena igracka, lahko bi delala akrobacije v zraku pa sploh opazil ne bi...
Joj Lilit a res?  :o Mi je bilo prav težko "javno priznati" kakšna neposlušna pošast je postal moj pes....  :-[ Sem že mislila, da se osamljen primer s psom, ki ima pozno puberteto.  :( In mi je bilo že prav nerodno, ker mi nič ne dela.  :'( Prav v obup me spravlja. >:(  ::) Na vadbišču ne dela nič več nič... Prej je bil eden izmed najbolj poslušnih, ubogljivih.... (no ja, ni bil 100%, ampak tako kot Grin - na dobri poti  ;) ) Sedaj pa se sliši samo še "Astor NE", "NE", "nehaj"....  :-X Glasilke pešajo, krepijo se mi nadlahtne mišice....  :-[

Na srečo doma ne dela orng traparij, na sprehodih tudi še ni nič kritičnega ušpičil (trkam!) razen, da potrebujem 3 minute, da uspe odpoklic.  :-\

Resno začenjam razmišljati, da bi preskočila zimski rok za Bbh in ga šla delati spomladi, ker če je tole res puberteta in ne muhasto obdobje, potem ga ne bo srečala pamet do decembra.  :-X

Pa se prestavoi na ta sosednji poigon  :P ,mogoče ga bo minilo, ko bo videl da ni nič posebnega  ;)
Sem pa razmišljala, da bi ga sedaj med prazniki enkrat peljala, da se zleta, če mu je res tok všeč agility... Samo, ko vem, da ni v temu trik.  >:D On bi pač počel karkoli drugega kar v tistem trenutku mora. In mi je kristalno jasno, da bi potem pa začel jokati, da hoče na "nazaj na svoj poligon h sošolkam in sošolcem."  ::)

Jao jao... in jaz sem mislila, da smo mi "ta srečni" in je nas puberteta preskočila.  ::)


Lp,
m


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #34 : 28 Oktober 2006, 22:45:37
Na sprehodih ga imej raje pripetega,da ne bosta pokvarila tist odpoklic kot ga znata.Jaz sem imela Rino pripeto cele sprehode,edino na travniku sem jo spustila,da je malo šibala, na koncu travnika pa sem jo spet pripela.
Pasje pubertete so res grozne.Se spomnim,ko sem Rini rekla npr. sedi,je samo obrnila glavo stran in se delala francoza,kot da me ne razume  ::)


Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #35 : 13 November 2006, 10:12:55
Tudi naš Janko je v puberteti. Odpoklic se je iz 99% uspešnega prelevil v 2%  :'(. Pa še, ko je spuščen kar beži 20 metrov pred mano. Prej je bil pa največ 5 metrov od mene. Tak, da bo zdaj pripet pa upamo, da bo čimprej mimo.

V šoli pa ga zanimajo samo psice, ki jih neprestano voha.

Upam, da bo čimprej minilo.

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #36 : 30 November 2006, 20:13:39
Je s puberteto povezano tudi to da ponovno začne lulat v stanovanje?  :-X Ker nam zdej že tri dni tako delal, da se je zjutraj polula pred vrata, popraska po njih (prej je to pomenilo da mora ven) in gre na svoj prostor kjer spi  >:( moja mami bo kmal zgubla živce  :-\ Že pri treh mesecih se ni skoraj nikoli več polulal notri...sedaj je pa star 5 mesecev in pol...pa ga je začel "srat"  ::) kako naj to odpravim? Kaj lahko še pričakujem?



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #37 : 30 November 2006, 21:47:31
Pri nas je tudi na udaru puberteta, pa ravno pred izpitom, eh sej bo no:)

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #38 : 01 December 2006, 10:52:22
Melizia pa on markira (že dviguje taco??) ali se polula kot punčka? Vedno lula na istem delu ali po različnih vogalih stanovanja? Ste ga navajali na časopis?

Lp nina



Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #39 : 01 December 2006, 11:35:47
Melizia pa on markira (že dviguje taco??) ali se polula kot punčka? Vedno lula na istem delu ali po različnih vogalih stanovanja? Ste ga navajali na časopis?

Lp nina

Ne, ne dviguje še tace. Lula še kot punčka  ;D  Na časopis ga nismo navajali, saj to tudi ni bilo potrebno ker je zmeraj vsaj eden dopoldne ko sem v šoli doma. In ga tisti pelje ven. Lula pa ne po vogalih ampak kar tako na sredini hodnika, zmeraj drugje... ??? Danes ga je mami prelisičila in vstala pred njegovo uro, ko popraska po vratih, tako da ni nič naredil. Bomo videli jutri zjutraj...



Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #40 : 05 December 2006, 14:02:59
Nekaj dni nazaj se je to nehalo. Res nevem kaj mu je bilo takrat  ??? Hvala ninci za pomoč :)



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #41 : 06 December 2006, 13:40:34
verjem ne bo ga tko težko pripravit na pubertetoče ga naučiš vse vaje...
lažje bo če se začneš pripravljat....
no upam da bo pomagal
 :D :D

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Station

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 09 Januar 2007, 16:20:41
Moja sisi je zdaj stara kakih 13 - 14 mesecev (je najdenka tako da ne bomo nikoli natančno vedeli :-\). Na srečo uboga vse najnujnejše ukaze tako da jo ne rabim imet privezano, noče pa več prinašat reči. Drugače pa je zelo ubogljiv in pameten pes ;D , samo očitno se je odločila da tistih reči, ki se ji zdijo nesmiselne ne bo počela. No, komaj danes se mi je posvetilo da ja za to najbrž(upam :-\) kriva puberteta, ker prej je bila vsakič okregana. Zdaj pa moram pazit da ji ne dam možnosti da bi ne ubogala. Upam da bo kmalu minilo.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #43 : 09 Januar 2007, 17:09:27
Z zanimanjem berem tole tematiko. Pri nas imamo namreč gospodično, ki bo (v zelo kratkem) stara 10 mesecev in ima tipične pubertetniške napade. Lula po stanovanju ne, zato pa ima trenutke, ko ne ve niti, kako ji je ime. Njena poslušnost gre lahko na enem sprehodu iz ene skrajnosti v čisto drugo skrajnost. Primer: zadnjič sva šli ven, pa je bila najprej privezana in na poleg, potem sem jo spustila in parkrat policala, pa je priletela kot strela, se usedla pred mene, še salutirala bi, če bi lahko. Intenzivno jo pohvalim, greva dalje. Malo pozneje jo spet pokličem, me polgleda in voha dalje. Jo spet pokličem, me pogleda, naredi par korakov v mojo smer, pa sper smrček v tla. Kot bi hotela reči: "Saj pridem, saj pridem samo še tole prešnofam." Doma sem ugotovila, da je bila ravno takrat polna luna. Morda pa jo luna meče?  ;)

Kristinca & Florinca


SunnyDay

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 12 Januar 2007, 09:14:35
Uf :'(
Ja, točno take situacije se dogajajo tudi meni z mojim 8-mesečnikom (ki še lula kot punčka, ampak je pa npr. že naskočil eno psičko, ki je menda že malce "dišala"). Namreč, zapiči nos v tla in je gluh in slep za vse okrog, odpoklic je še najhujši, drugo nekako gre. Ja, pa NEpozornost je seveda tudi povezana s tem ... Saj pravite, da mine, kajne :-[ Še dobro, da sem prebrala temo in si malo osvežila spomin: torej glavno pri vseh teh težavah je ne dopustiti neposlušnosti, da ne pokvariš vsega tistega, kar je že znal?!


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #45 : 12 Januar 2007, 09:34:37
No tudi jaz imam eno pubertetnico (pa se eno nosecnico zraven), in je kriza v nulo. Zdaj je stara 13 mesecev in jo trga ze kaksne 3 mesece, trpi grozno pomanjkanje pozornosti, seveda po njenem mnenju, ne nasem, poslusnost je na nuli, tako da spuscanje nikakor ne pride v postev, pa ce imam ne vem kaksno hrano pri sebi, kar je pa najhujse, da demolira vse kar ji pride pod gobec, pred enim mesecem se je spravila celo na kabel od ene stare pecke in ga odgriznila stran, potem pa se igrala z njim. Mene je skoraj kap ko sem domov prisla. k sreci pecka ni bila pod elektriko, oziroma prakticno nikoli ni. >:(



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #46 : 12 Januar 2007, 14:05:49
Jahh.. naš Taj je definitivno v puberteti, sedaj je star 9 mesecev in ga razganja, da je kaj... nos je nonstop na tleh in vohlja, uboga kakor kdaj - kakor se mu zljubi, skoz preizkuša kako močne živce imam in krade čevlje, cunje in še bi lahko naštevali, s tem da skoraj nič ne uniči amak samo čaka, da ga začnem loviti, da mu vzamem ukradeno stvar - baraba majhna... ::) :D
No, eno dva-tri tedne nazaj je prvič dvignil nogo, ko je šel lulat - zdaj pa jo večinoma dvigne včasih tudi ne, najbolj mi je pa smešno, ko dvigne nogo tako visoko, da se skoraj prekucne in potem sploh ne lula, ampak se samo dela, da lula... :D

Upam, da bo tele pubertete čim prej konec in da bo spet bil tako priden kot prej in da bo ubogal kot je prej... :)
Čeprav moram priznati, da se mu kar dosti nasmejemo ob njegovih pubertetniških izpadih...



šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #47 : 13 Januar 2007, 11:37:08
Taj, da te pomirim, mi smo imeli točno takšne znake, pa še, da je bila poslušnost na nuli, pa je minilo. Zdaj je Janko star 1 leto in je tak priden, da včasih kar ne morem verjeti. Razen, da ga dajejo problemi s potenco, kar je najbolj očitno v pasji šoli (psice pazite - Janko prihaja   :o).

Lp

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #48 : 13 Januar 2007, 15:32:48
Šnufi, upam, da se bo res potem umiril in spet postal priden... ker je bil pred puberteto pravi cuker, ki se me je nonstop držal, vse je ubogal - v glavnem ful ful je bil priden! :)
Zdaj pa je en "majhen" hudiček, ki skoz nagaja! >:D



Tiya

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 1
  • Tobias
Odgovori #49 : 16 Januar 2007, 10:28:47
Hoj!

Ali je imel kdo od vas probleme z renčanjem? Naš Tobi je zdaj star 13 mesecev in zadnji teden se je odločil da bo renčal. In sicer se je danes spravil na mojo posteljo in ko sm hotla, da naj gre dol je zarenčal in se samo obrnil stran in ležal naprej. Je trajalo kar par minut da sm ga spravila dol. To počne tudi, če vzame v gobček kaj takšnega ko ne bi smel in mu hočemo vzeti. Zdaj še menjat noče več za hrano. Je hodil v šolo in ponavadi s tem ni bilo problema.

Kako naj ukrepamo?

Lp, Tia

+1

If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat!

llove [luv] n (plural loves) 1. very strong affection: an intense feeling of tenderness, devotion, and compassion 2. see also, GOLDEN RETRIEVER


Tiya

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 1
  • Tobias
Odgovori #50 : 16 Januar 2007, 10:35:40
Se opravičujem, spregledala sem, da je ta tema že odprta. Vendar pa nisem zasledila odgovora na svoje vprašanje...

If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat!

llove [luv] n (plural loves) 1. very strong affection: an intense feeling of tenderness, devotion, and compassion 2. see also, GOLDEN RETRIEVER


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #51 : 16 Januar 2007, 10:37:23
Hoj!

Ali je imel kdo od vas probleme z renčanjem? Naš Tobi je zdaj star 13 mesecev in zadnji teden se je odločil da bo renčal. In sicer se je danes spravil na mojo posteljo in ko sm hotla, da naj gre dol je zarenčal in se samo obrnil stran in ležal naprej. Je trajalo kar par minut da sm ga spravila dol. To počne tudi, če vzame v gobček kaj takšnega ko ne bi smel in mu hočemo vzeti. Zdaj še menjat noče več za hrano. Je hodil v šolo in ponavadi s tem ni bilo problema.

Kako naj ukrepamo?

Lp, Tia

Ignoriraj in vzemi predmet spora ter ga spravi na nedosegljivo mesto.
za posteljo pa - naj poleti dol kot je dolg in širok, brez komentarja in brez pogleda.Ne se pregovarjat, ne pokazat,da je na tebe to vedenje naredilo najmanjši vtis. Če uboga v prvo- spusti predmet, ga pohvali in mu ga vrni , če takoj gre s postelje ga pohvali, se malo poigraj, potem sme nazaj - če imate tako navado,da je lahko gor in naj se uleže tja ,kjer mu pokažeš (nor daj mu eno dekico gor na kateri lahko leži)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #52 : 16 Januar 2007, 10:51:12
Pozdravljena Tia.

Pes nikakor ne bi smel renčati nate. S tem ti hoče povedat, da je on šef, zdaj je na tebi, da mu dopoveš, da temu ni tako. Nekaj v smislu:
"Jaz bom na postelji, zato ne teži, sicer...."
"To je moje, ne dam!"
Vsake toliko pride psu, da bi se povzpel na alfa mesto in takrat mu je treba dat vedet, kje je njegovo mesto, drugače si lahko kar kupiš novo posteljo, zdajšno si bo prilastil pes.
Če sta hodila v pasjo šolo, so vam inštruktorji verjetno povedali, kako pes izkazuje dominanco in kako ukrepati. Jaz bi psu prepovedala na posteljo in kavč. Skozi vrata, po stopnicah, sploh povsod, bi šel zadnji. Predno bi mu dala igračo, hrano, priboljšek, bi se moral vsesti ali izvršiti kak drug ukaz. Ne dovoli, da se naslanja nate, da ti da glavo v naročje itd., kajti vse to je izkazovanje dominance nad tabo. Svetujem tudi branje knjig Inteligenca psov ter Govorite po pasje? obe od avtorja Stanley Coren.
Jaz sem svojo gospodično, kadar ni hotela s kavča, zgrabila za vratno gubo in potegnila dol, je pa res, da mi ni kazala zob - to ji zdaj ne pride niti na misel. Enkrat je skušala (pri starosti dveh mesecev in nekaj dni!) pa je dobila eno okrog ušes.

+1

Kristinca & Florinca


šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #53 : 16 Januar 2007, 10:57:02
Se strinjam s Florinco, da z renčanjem pes kaže dominanco. Treba je takoj ukrepat in ga kaznovat, ker ko bo ugotovil, da te tako prestraši oziroma doseže svoje, mu bo to prišlo v navado in se bo samo še stopnjevalo.

Naš je samo enkrat zarenčal, ko je vlomil v shrambo in je zgrabil cel krožnik mesa, vendar ga je doletela kazen (sem ga za ušesa), ki je bila efikasna, predvsem zato ker ga jaz full redko kaznujem, samo za zares hude prekrške, kakor je bil tale. 

Taj, jaz imam pozitivne izkušnje, naš JAnko je po puberteti full priden, tak da potrpi.

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #54 : 16 Januar 2007, 11:04:25
Taj, jaz imam pozitivne izkušnje, naš JAnko je po puberteti full priden, tak da potrpi.

Nič potrpet in mislit, da bo bolje, ker je pes v puberteti. Samo od sebe ne bo bolje. UKREPAT! Pa takoj, drugače se bo stopnjevalo.

Kristinca & Florinca


šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #55 : 16 Januar 2007, 11:12:25
Florinca, saj Taj nima hudih problemov, samo malo neposlušnosti in zajebavanja lastnika, vsaj takšno je moje mnenje.

Resno je treba ukrepat komaj pri večjih prekrških, kot pa je, če nekaj stvari ukrade. Resnost je potrebna pri Tiyi.

Lp

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #56 : 16 Januar 2007, 11:29:43
Šnufi, ne vem, kaj smatraš kot resen prekršek, ampak renčanje ni šala. Če ne bo ukrepala, bo pes videl, da lahko z renčanjem vse doseže in še malo pa bo ustrahoval vso družino.  Ampak naj Tyia sama presodi, kako bo ukrepala.

Kristinca & Florinca


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #57 : 16 Januar 2007, 12:22:04
Tiya, nočem te strašiti, ampak tole ni dober znak...  :-\

To mu nikakor ne smeš pustiti, mislim, da hoče prevladati nad vami - se pravi poskuša postati vodja kardela... zato mu je to treba zbiti z glave...

Mislim, da morate spremeniti odnos do psa, tako da vas bo začel spoštovati - po moje je najbolje, da mu ne pustiš več vsega in da si mora vse prislužiti - se pravi, za vsako božanje naj se najprej vsede in potem ga pobožaš, ko dobi hrano naj se najprej usede ali da prostor in počaka, da dobi hrano, v glavnem vse si mora prislužiti.
Zdaj, da bi z fizičnim kaznovanjem reševali problem, mislim da ni smiselno, ker je možno, da bo pes postal še bolj agresiven, morate ga na lep način pripraviti do tega, da se bo zavedal, da on ni alfa v družini in ni vodja kardela in da ste vsi člani družine pred njem...

V glavnem po moje je bistveno, da psu dopoveš in ga naučiš, da si ti gospodar in ne on.
Mogoče bi bilo dobro, da ga ne pustiš več, da gre na posteljo, saj boš tako preprečila konflikt.

Kar se pa tega tiče glede dajanja stvari v gobček, bi bilo pa dobro, da se začneta učiti vajo Moje-vzemi...

VAJA: MOJE - VZEMI
1. stopnja
Pred vajo si priskrbimo dva različna priboljška enega, ki ima za psa veliko vrednost (npr.hrenovka) in drugega, ki nima take velike vrednosti za psa (npr.briket).
Počepnemo na tla in v desno dlan stisnemo slasten priboljšek (npr.hrenovka) in jo damo za hrbet, v levi roki imamo v pesti stisnjen navaden priboljšek (npr.briket) in roko položimo na koleno. Ko se kuža začne zavzeto zanimati za briket v levi roki, bodimo potrpežljivi in čakajmo, kmalu bo kuža ugotovil da briketa ne bo dobil in bo umaknil glavo. V trenutku, ko odmakne glavo, mu ponudimo priboljšek, ki smo ga imeli v desni roki za hrbtom. Ponavljamo tolikokrat, da pes po začetnem zanimanju za briket odmakne glavo in čaka na priboljšek iz desne roke (hrenovko).
Vajo delamo brez povelji in smo tiho, psa nagradimo vsakič, ko odmakne glavo.

2.stopnja
Ko je prva stopnja utjena gremo na drugo stopnjo.
Pes mora že zanesljivo in hitro odmikati glavo in že začeti pogledovati za drugim priboljškom iz desne roke, ki je za hrbtom.
Sedaj dodamo vaji nov element in sicer, ker se pes že zanima za našo drugo roko - desnico, počakamo da glavo umakne. V tistem trenutku rahlo zakašljamo, se popraskamo po ušesu z desnico ali kako drugače vzbudimo pasjo pozornost, le nobenih povelj ne dajemo. Ko nas pes pogleda v obraz, mu damo priboljšek iz dlani skrite za hrbtom.

3.stopnja
Ko imamo zelo dobro utrjeno prejšno stopnjo, nadaljujemo.
Pes mora glavo odmikati že zelo hitro in nas takoj pogledati v obraz. Ko pes umakne glavo in nas pogleda v obraz, rečemo besedico "moje" in mu damo priboljšek izza hrbta in mu rečemo "vzemi". Skušamo ostati mirni in zbrani ter ne ponavljamo povelji.
Če se pes ne umiri in nas ne gleda v obraz, priboljška ne sme dobiti.

4.stopnja
Ko je pasje vedenje na prejšni stopnji že utrjeno, gremo z vajo naprej.
Na tej stopnji bomo podaljševali čas, ko bomo že imeli pasjo pozornost in nas bo pes gledal v obraz.
Ponavljamo vajo kot na stopnji tri in pazimo, da je čas, ki je potekel od takrat, ko nas je pes začel gledati v obraz, pa do takrat, ko dobi priboljšek, vedno daljši. Povelje "moje" izrečemo tik pred trenutkom, ko nas pes pogleda v obraz in "vzemi", tik preden se odločimo, da mu damo priboljšek. Ko nas gleda, ga hvalimo, mu govorimo in drugače vzdržujemo njegovo pozornost. Na koncu mu damo priboljšek z desne roke.

5.stopnja
Briket nadomestimo s kolobarčkom hrenovke ali sirom ali s čim podbnim. Psa moramo naučiti, da vaja "moje" ne pomeni le tega da v eni roki tiščimo briket in da dobi hrenovko iz druge roke, potem ko nas je nekaj časa gledal v obraz.
Naučiti ga moramo, da sme vzeti stvari tudi iz tiste dlani, ki je bila doslej zaprta pred njegovim gobčkom. Ko damo pred psa zaprto dlan s priboljškom in nas začne gledati v obraz, rahlo pripremo dlan s priboljškom in mu ga ponudimo. Uporabimo obe povelji "moje", ko se za hipec zazre v zaprto dlan in upre pogled v naš obraz in "vzemi", ko mu ponudimo priboljšek. To vajo seveda učimo lažje, če je pes že navajen pri šolanju, da za je pozornost do vodnika nagrajen. Če pes poseže pri naslednjem poizkusu takoj po priboljšku na dlani, ne da bi nas pogledal v obraz in počakal na povelja, dlan zapremo in pes ne dobi nič.
Podaljšujemo čas, ko odpremo dlan in sme pes vzeti priboljšek iz odprte dlani. Njegovo pozornost vzdržujemo s pogovorom in hvaljenjem.

6.stopnja
Nadgrajujemo prejšno stopnjo.
Ko smo ga naučili, da ne vzame hrane iz odprte dlani, ki je v višini njegovega gobčka, je čas, da začnemo hrano približevati tlom. V iztegnjeno dlan damo priboljšek ter roko sputimo za nekaj centimetrov nižje kot ponavadi. Postopek je enak kot pri prejšnji stopnji, uporabimo povelje "moje", ko nas že nekaj sekund gleda in mu poveljujemo "vzemi" in mu damo priboljšek. Po vsakem uspešnem poskusu spustimo dlan še za nekaj centimetrov nižje, dokler ne postavimo dlani popolnoma na tla.

7.stopnja
V tej stopnji moramo nadgrajevati pasje razumevanje povelja "moje" tako, da ga začnemo odvajati pobiranja različnih predmetov. Začnemo s predmeti, ki psu ne predstavljajo posebne vrednosti in nadaljujemo s tistimi, ki psu pomenijo veliko več.
Doma postavimo na tla nekaj stvari, za katere se naš pes navadno ne zmeni preveč. Ko se jim bo pes približal in jih začel raziskovati, mu rečemo z mirnim glasom "moje". Ko nas pes pogleda, ga povabimo k sebi (ne uporabimo povelja "sem") in damo priboljšek, skupaj s poveljem "vzemi". Ponavljamo z različnimi domačimi predmeti, dokler se psu ne posveti, da se mu bolj splača priti do vas, ko zasliši besedico "moje". Če smo ve prejšne stopnje utrdili do popolnosti, bo pes hitro dojel, kaj želimo od njega.

8.stopnja
Na tej stopnji pes razume, da v primeru, če nov predmet na tleh ne povoha in pride k nam, dobi nagrado. Moramo pa biti prepričani, da je pes povezal svoje vedenje s poveljem "moje". Če povoha predmet in pride takoj k vam, se zanj ne zmenimo, ker bi tako začel s tem prosjačiti za vašo pozornost. Učimo ga na različinih predmetih, ne le doma, ampak tudi že na sprehodih. Ko se pes nekje zavoha, rečemo povelje "moje" in ko pes pride do nas, mu damo priboljšek skupaj z poveljem "vzemi".

9.stopnja
Na tej stopnji bomo začeli psa učiti spuščati predmete, ki mu veliko pomenijo. Ker gre za višjo stopnjo, moramo spet začeti vaditi doma, da se izognemo motečim dejavnikom. Uporabimo pasje igrače, ki ležijo po tleh. Šele ko spusti svojo igračo ali kakšen drug, zanj zelo dragocen predmet in pride k nam po priboljšek, lahko nadaljujemo z naslednjo stopnjo.

10.stopnja
Kot vidimo smo zelo počasi zviševali stopnjoo "razburljive" vrednosti predmeta, ki naj bi ga pes spustil. Na tej stopnji bomo zahtevali od psa, da se ne meni za ljudi, ki delajo (za psa) zanimive stvari. Temu lahko dodamo celo ime: s psom se bomo šli "smešne" igre.
Začnemo učiti tam, kjer ni drugih motečih dejavnikov in učimo, da gre pes stran od osebe, ki je stopila v prostor. Ko se pes začne zanimati za osebo, mu rečemo "moje" in ko nas pogleda ga pohvalimo in mu damo priboljšek, ko pride do nas.
Potem prosimo osebo, da naredi nekaj "smešnega" ali razburljivega za psa. Oseba naj poskakuje, zapleše, se celo igra z žogo. Pri vsaki dejavnosti, ki jo oseba izvaja, psu rečemo "moje" in ga nagradimo z "vzemi". Stopnje razburljivosti zvišujemo postopoma in ne gremo na višjo dokler se pes ne odzove tako kot smo želeli.
Bodimo zlasti pozorni na naslednje: psa v taki situaiciji nikoli ne pokličemo po imenu ali uporabljamo povelje, kot je "sem", ker psa s tem samo zmedemo. Vedno nehamo, če pes ne pride k nam, ali se neha zanimati in gre stran. Psu pokažemo, da nas ne zanima več in umaknemo  pogled, da se ne bi čutil nagrajenega, ker ni ubogal povelja.
Če pes po končani vaji, ko je že ob vodniku, le še gleda "razburljivo" osebo, lahko ponovimo povelje "moje" in nagradimo, ko nas pes spet pogleda. Ko je pes že zaslužil naše zaupanje in nas uboga v prostoru brez motečih dejavnikov, lahko začnemo vaditi zunaj.

Vir: Povzetki vaj na vadišču Male šole v KD Krimi




Jahh.... sem se kar razpisala, sem mislila, da bo šlo na krajše pa ne gre... :-[

Upam, da bo kaj od zgoraj napisanega pomagalo, drugače ti pa priporočam obisk Pasje šole lahko tudi KD Krim ali katere koli druge kjer imajo ravno za take probleme izurjene svetovalce, je pa tudi zelo dobra Dr. Sabina Stariha-Pipan iz Veterinarske klinike na Gorkičevi v Ljubljani, saj je med drugim tudi pasja psihologinja... :)

Lp,
Tina





Tiya

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 1
  • Tobias
Odgovori #58 : 16 Januar 2007, 12:24:35
Najlepša hvala za vse vaše nasvete!! So več kot dobrodošli!! Se zavedamo da moramo resno ukrepat...zanimivo je,da tega nikoli prej ni počel, enkrat samkrat mu je to na misel prišlo v času šolanja, pa je rekla vaditeljica da v tem primeru ga naj malo po smrčku in je zadostovalo. Zdaj pa, hm, se bojim da se bo spozabil pa me nehote šavsnil. Ker drugače pa sploh ni tak, uboga, pride k tebi in skratka ni problemov. Pa zanimivo je to, da zadnič ko mu je mami govorila fuj pa ne sploh ni reagiru, k pa mu je povedla na lep način je pa spusto zadevo.

Tina, hvala ti za zelo izčrpen odgovor, vsekakor bom poskusila s to vajo!

Lp


If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat!

llove [luv] n (plural loves) 1. very strong affection: an intense feeling of tenderness, devotion, and compassion 2. see also, GOLDEN RETRIEVER


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #59 : 16 Januar 2007, 12:25:05
Šnufi, mislim da je Florinca malček zamešala mene in Tiyo... ;)

Drugače, pa probleme pri Taju skušamo dokaj dosledno odpravljati... je pač pubertetnik..  ::):D