Nagobčnik in zakon

Jolly · 31473

Jolly

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
: 15 April 2006, 08:30:56
Ali mi kdo lahko pove ali kje v zakonu piše, da mora pes nositi nagobčnik? Kdaj, kje in kateri psi? Mam enega paranoičnega soseda, ki pravi, da bi moral pes, ko se sprehajava po bloku nositi nagobčnik, ker se on pac boji psov, ce ne naju bo prijavil drustvu za mucenje zivali  ??? >:( (ne vem kaka logika je to....) ...ampak.... Ali to lahko zahtevajo od mene???

LP



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #1 : 15 April 2006, 08:47:12
Kot sem jaz slišala morajo imeti nagobčnik nevarni psi, ki so že napadli psa ali človeka. Inštruktor nam je tudi rekel, da mora pes nositi nagobčnik v mestu, kjer je veliko ljudi oz. gneča. Ostalo pa mislim, da je samo paranoja ljudi in vsepovprek zahtevajo nagobčnik, za kar pa sploh nimajo pravice.

Lp


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2 : 15 April 2006, 08:56:43
Kot sem jaz slišala morajo imeti nagobčnik nevarni psi, ki so že napadli psa ali človeka. Inštruktor nam je tudi rekel, da mora pes nositi nagobčnik v mestu, kjer je veliko ljudi oz. gneča. Ostalo pa mislim, da je samo paranoja ljudi in vsepovprek zahtevajo nagobčnik, za kar pa sploh nimajo pravice.

Lp

V mestu v gneči ljudi, da naj bi pes moral imeti pes nujno nagobčnik, tega pa še nisem zasledila. Res, če je pes napadalen, sem vsekakor zato, da ga ima, če pa ni, pa ga pač nima. Grem z mojo večkrat tudi, če je gneča po mestu. Me zanima v katerem zakonu piše, da mora imeti nagobčnik v takem primeru....lp


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #3 : 15 April 2006, 09:48:00
Saj jaz tudi nisem tega nikjer zasledila, nam je pa inštruktor zadnjič to rekel, če kje piše pa ne vem. Midve s Kano nimave nagobčnika, tako da greva v mesto brez.
Lp


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4 : 15 April 2006, 09:57:25
Bolha daj vprašaj tega inštruktorja, ker meni ni tega še noben povedal tega in nikjer nisem zasledila kakega zakonoa, da bi o tem pisal, tako pač hodiva brez nagobčnika. Potem tvoj ištruktor je mnenja, da morajo vsi psi imeti v mestu nagobčnik ali samo v gneč? Res to prvč slišim in se mi ne zdi čisto vredu to, razen, če je pes napadalen tako do ljudi(do teh še sploh) kot do psov. Itak, pa po mestu tak v gneči naj psi ne bi bili prosto spučeni, samo sem to tudi to že videla, moja je vedno lepo na vrvici...lp


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 15 April 2006, 19:23:01
Pravilnik o zaščiti hišnih živali v svojem 28. členu pravi:

(1) Za nevarne pse se štejejo psi, ki so neizzvano enkrat ali večkrat ugriznili, napadli ali se napadalno vedejo do človeka ali drugih živali.
(2) Nevarni psi morajo na javnih površinah obvezno biti na povodcu in nositi nagobčnik.

Obstaja pa možnost, da je drugače urejeno z mestnimi odloki, če je tako, potem gre za občinsko zakonodajo.


Jolly

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 16 April 2006, 06:48:18
Bom vprašala v torek, ko imamo tečaj.
Lp

Bolha daj ga prosim še vprašaj kako je z nagobčniki v bloku ali lahko od tebe sosedje zahtevajo da ga pes nosi?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 16 April 2006, 10:52:30
Natakni mu halti, pa bo mir v hiši.
 Sicer pa je takrat, ko je bil kontumac (zapora psov in mačk zaradi stekline) veljalo, da so lahko zunaj samo psi na povodcih in z nagobčnikom. Držal se tega sicer ni nihče, vendar uradno kontumac tudi preklican ni bil.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #9 : 08 Maj 2006, 20:55:11
Malo sem pozabila na to temo :-[, ampak vprašala sem pa. Inštruktorica je povedala, da je z odlokom mestne občine Ljubljane predpisano, da mora vsak pes nositi nagobčnik v centru mesta.

Glede nagobčnika v bloku sem pozabila vprašati, ampak mislim da tega ne morejo zahtevati od tebe, še posebej, če pes ne kaže očitnih znakov agresije do ljudi, kar bi ga označilo za nevarnega psa.

Lp


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #10 : 08 Maj 2006, 22:49:34
Malo sem pozabila na to temo :-[, ampak vprašala sem pa. Inštruktorica je povedala, da je z odlokom mestne občine Ljubljane predpisano, da mora vsak pes nositi nagobčnik v centru mesta.
Hm zanimivo, pa srečujem kar dosti psov po centru Lj in noben ni imel nagobčnika, mrbit kakšna res velika izjema, še spuščenih je cel kup. Me prav zanima v katerem členu to piše. Hm potem bi morala jst z mojo z nagobčnikom okol hoditi, hm res prvič slišim za ta odlok...lp


Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 08 Maj 2006, 22:56:17
Ko gres s psom na vlak ali avtobus (ne glede na to ali je LPP ali mestni oz primestni), mora pes imeti nagobcnik...ne glede na velikost in pasmo... (za psa se placa polovicna cena vozovnice)

Od voznika oz. sprevodnika pa je odvisno ali te bo spustil na avtobus/vlak ali ne...

Jaz grem na vsake toliko casa z Ganyem ali Olijem (nikoli z obema naenkrat) na avtobus in se mi je ze zgodilo (sicer samo 1x), da me je voznik ni spustil na bus, ker nisem imela nagobcnika za Ganya (psa sem imela v narocju, ko sem stopila na bus, star je bil cca 4 mesece)...se ni pustil nic motiti...njegova razlaga...pes je nevaren, pa bo koga ugriznil, jaz ze ne bom nosil odgovornosti...pa sva se obrnila na prvi stopnicki in pocakala na naslednji bus...


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #12 : 08 Maj 2006, 22:59:16
Ninca10 hvala. Za javne prevoze vem, da mora obvezno imeti nagobčnik, samo tak sam sprehod po mestu je pa neki drugega.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #13 : 08 Maj 2006, 23:50:35
Tole velja za Ljubljano:

Odlok o cestnoprometni ureditvi v Mestni občini Ljubljana
6. Udeležba živali v prometu

36. člen
(1) Domače živali (psi, mačke, perjad, drobnica in večje živali) so lahko na javnih prometnih površinah le v spremstvu osebe, ki jih varno vodi.
(2) Pse in druge živali, ki lahko ogrožajo promet ali pešce se sme voditi po javnih prometnih površinah le na vrvici.
(3) Gonjenje, vodenje in počitek živali na kolesarskih stezah in poteh je prepovedano.
(4) Živali ob cestah in drugih javnih prometnih površinah morajo biti pod nadzorstvom ali zavarovane tako, da ne morejo priti na cesto ali na drugo javno prometno površino.
(5) Z denarno kaznijo 5.000 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

Številka: 3421-12/99-7
Ljubljana, 27. 11. 2000
(vir: http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=433)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #14 : 08 Maj 2006, 23:54:16
maja01 hvala za posredovani link in kar si napisala. lp


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #15 : 08 Maj 2006, 23:55:57
V bistvu je bil le copy-paste, ker nisem nasla nic drugega. Odlokov MOL na netu namrec ne najdem.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #16 : 09 Maj 2006, 14:06:34
(1) Domače živali (psi, mačke, perjad, drobnica in večje živali) so lahko na javnih prometnih površinah le v spremstvu osebe, ki jih varno vodi.

Joj a si predstavljate enga ki s kokoško po mestu šeta  :D



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #17 : 09 Maj 2006, 14:11:15
Hehe, bolj težko :P

Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 09 Maj 2006, 14:42:24
So pa včasih zlasti pred Martinom tako vodili po naseljih jate gosi in rac. Pa še prav lepo so hodile.
Lansko leto sem pa večkratsrečala enega starejšega gospoda, ki je na povodcu vodil na sprehode ovčko.
Najbolj smešen je bil pa fant, ki je svojo kobilico haflingerko peljal k žrebcu tako, da jo je vodil ob kolesu.


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #19 : 24 Maj 2006, 17:07:07
Meni je pa tole nošenje nagobčnikov bolj tako-tako všeč. No, saj je ok če je pes nevaren pa to ali pa če ga ima na sebi iz razlogov, da se ga na daleč na izogibajo in ne vem kaj. Ampak kaj narediti če na sprehodu srečamo drugega nevarnega psa (ne vemo, da je nevaren in se ga zato ne izogibamo preveč)? In ta potem skoči v našega, ki nosi nagobčnik. Res, da lahko mi tožimo lastnika za napad in dobimo veliko denarja, ampak vendar imamo doma hudo ali manj hudo poškodovanega psa, ki bo lahko nosil posledice še vse življenje, ter morda postal le še bolj napadalen in nezaupljiv oziroma bo čisto po novem postal agresivnejši, če prej ni bil in je imel nagobčnik le iz določenih razlogov.
:-\

Kaj pa vem...



Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 24 Maj 2006, 23:42:21
Tozimo in dobimo veliko denarja??? Kje si pa to pobrala...se zdalec ne bos zasluzila, se manj dobro zivela...ce bi imela gromozansko sreco, bi mogoce lahko pokrila veterinarske stroske...

Pri nas najvecja odskodnina zato, ker je pes napadel CLOVEKA (ne psa) je bila 1x in edinkrat 3.000.000 sit, drugace pa so povprecne odskodnine okrog 800.000 sit...

Se pravi, glede na to, da bi ga ti tozila, ker je njegov pes napadel tvojega, bi se ti v tej drzavi po moje prej smejali kot pa kaj placali...kruta resnica... :-\ katastrofa, se strinjam...


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #21 : 25 Maj 2006, 13:54:19
Meni se te odškodnine ne zdijo tako majhne...
V zakonu pa piše:
(1) Za nevarne pse se štejejo psi, ki so neizzvano enkrat ali večkrat ugriznili, napadli ali se napadalno vedejo do človeka ali drugih živali.

Tako, da če imamo dobrega odvetnika, bi verjetno tudi pokasirali tiste vet. stroške pa mogoče kaki prestani strah ali kaj je vse še zraven... ::)

Seveda, če je bil naš na vrvici...
Sigurno pa bi šlo veliko naših živcev pri izpeljavi potopka in končna vsota bi bila sigurno manjša ;)

Sicer pa meni bi bilo dovolj, da bi tistega psa, ki malo grizlja na okrog meli na vrvici in mu zaračunali mastno kazen, če nebi bilo tako in denar namenli zavetiščem...
Upam, da bom kdaj dočakala.

V katerem primeru pa je bilo podeljeno 3 mio odškodnine?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #22 : 25 Maj 2006, 14:48:07
Sigurno pa bi šlo veliko naših živcev pri izpeljavi potopka in končna vsota bi bila sigurno manjša ;)

Bi vam pobralo toliko zivcev in energije (zraven verjetno tudi denarja, za placilo odvetnika), da verjetno na koncu itaq ne bi bilo vredno...da ne omenjamo tega koliko casa bi se vse skupaj vleklo... :(

Zadnjic, ko so bila Trenja, na temo ugrizi psov, je bilo v enem prispevku povedano, za to odskodnino, ter koliko so povprecne...vec si pa na zalost nisem zapomnila...



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #23 : 25 Maj 2006, 18:23:22
Tozimo in dobimo veliko denarja??? Kje si pa to pobrala...se zdalec ne bos zasluzila, se manj dobro zivela...ce bi imela gromozansko sreco, bi mogoce lahko pokrila veterinarske stroske...

Ne, saj nisem mislila ne vem kako visok znesek denarja in da bi dobro živela. Uf, nikakor - niti ne pričakujem tega. Ampak ravno toliko da imam vsaj malo za veterinarja (kot si tudi ti napisala), samo pač nisem točno spravila to v post. Drugače vem, da se veliko ne da dobiti. Sicer pa je vseeno ... kaj mi bo denar, ko je poškodovan najboljši prijatelj, ki ima lahko kakršne koli notranje posledice (poleg zunanjih).



Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #24 : 25 Maj 2006, 20:18:16
Sicer pa je vseeno ... kaj mi bo denar, ko je poškodovan najboljši prijatelj, ki ima lahko kakršne koli notranje posledice (poleg zunanjih).

Se popolnoma strinjam...


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #25 : 25 Maj 2006, 20:51:18
Se strinjam ja da bi požrlo veliko živcev in denarja...

Je pa tudi res, da bi mogoče ljudje malo bolj cvikenli, če bi slišali, da se plačujejo odškodnine tudi za pasji ugriz psa.

Ampak... z našim sodstvom bo to možno šele čez 10 let  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 26 Maj 2006, 09:20:03
Tozimo in dobimo veliko denarja??? Kje si pa to pobrala...se zdalec ne bos zasluzila, se manj dobro zivela...ce bi imela gromozansko sreco, bi mogoce lahko pokrila veterinarske stroske...

Pri nas najvecja odskodnina zato, ker je pes napadel CLOVEKA (ne psa) je bila 1x in edinkrat 3.000.000 sit, drugace pa so povprecne odskodnine okrog 800.000 sit...

Se pravi, glede na to, da bi ga ti tozila, ker je njegov pes napadel tvojega, bi se ti v tej drzavi po moje prej smejali kot pa kaj placali...kruta resnica... :-\ katastrofa, se strinjam...

Odškodnine so zelo odvisne od kvalitete odvetnika.


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #27 : 27 Junij 2006, 14:22:23
a je res,da pes ki nosi nagobčnik ni zanimiv za druge pse oz. ga drugi pod nobenim pogojem nebi napadli,ker je pač pes z nagobčnikom neenakovreden nasprotnik?nekje sem to prebrala pa me zanima,če je res.ker meni tudi težijo sosedi,da bi moral naš pes nositi nagobčnik,ker je pač mešanec med rotvajlerjem.me je pa strah iz istega razloga,da mi ga nebi drugi agresivnejši pes brez nagobčnika napadel in moj bi bil brez moči,da bi se branil.

lp
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #28 : 27 Junij 2006, 15:40:14
Ko smo z našim prvim psom okrog hodili in je imel skoraj vedno nagobčnik, ker ga nismo znali odučiti (prvi pes mojim staršem) čuvanja in je obstajala možnost, da bi ugriznil kakega otroka ali odraslega, ki bi ga zamenjal za kup prijazne dlake... Ni bilo nikakršne razlike v obnašanju drugih psov.
Enkrat ga je sicer en dvakrat večji kuža (se mi zdi da je bil bokser) napadel, ampak je sam po dveh sekundah zbežal stran tako da se je kar kadilo.
Mel je 16 kil!

Tako, da se mi zdi popolnoma odveč strah sploh za velike pse, da jih bo drugi "napadalnejši" pes ugriznil ali zelooooo hudo poškodoval. Če se zna postavit zase se bo z nagobčnikom ali brez.


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #29 : 27 Junij 2006, 16:10:56
hvala za nasvet.ker jaz bom povsej verjetnosti poskusila to z nagobčnikom,ker naš je tudi zagrizen čuvaj pa še divjad in vaške ovce podi.upam,da bo vse vredu čeprav me je zelo strah,da mi ga nebi kateri ranil.v vasi ima soseda nemškega ovčarja,ki je zelo napadalen do drugih psov.že velikokrat je napadel pa ga ima še vedno spuščenega pa vedno on prvi izzove prepir.hvala vam za nasvete.res ste zlati.
kaj bi človek brez tega foruma ;D

lp
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!