MIT: Učiti/ prevzgojiti starega psa je nemogoče

Samoyed lover · 19037

Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 26 April 2014, 22:15:41
Po 4 letih življenja v boksu in ketni ima tudi Buco lepo življenje  :)
Nama z Nejcem uspelo spreobrniti moč njegove družine  :-*
Vse se da će se hoče in če se boriš za nekaj kar imaš rad  :-*

Buco pa že skoraj na koncu prevzgoje  :)
Čestitam NEJC ZA TRUD IN VSTRAJNOST, TER NEIZMEREN USPEH!!!!
Bol srečnega psa še nisem videla :)


bilder uploaden

Za tiste, ki še niste spremljali, začetki prevzgoje, učenje pozornosti na naju kajti ni bil pozoren NIČ. Uhajal je, in šel po svoje, laufal kot nor  :)

https://www.youtube.com/watch?v=8esWgIbQTzk


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 26 April 2014, 22:42:57
Dokaz Bucotove sreče
Po štirih letih na boljše življenje v hiši  —  :o


Bilder hochladen

 :-*


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 27 April 2014, 16:15:38
Danes pod okriljem Dušana Senekoviča - trener in vzreditelj belgijcev, dolgoletni inštruktor v pasji šoli, s fantom obiskala KD PTUJ in  njihove vaje poslušnosti in obrambe (delovci), po končanih vajah pa sva spustila Bucota in vadila z njim. Pes je bil CELOTEN dan brezhibno priden, ni bilo več sledu o hiperaktivnosti in vlečennju, pobegih... USPELO NAM JE  :-* :-*
Kkjub navzoćnosti vseh preostalih psov.
PONOSNA :-*

























bilder kostenlos



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 30 April 2014, 13:43:49
Kepe slike a ena pripomba: zatezna ovratnica + fleksi + voda = smrtna nevarnost


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 30 April 2014, 14:46:11
Se je šel samo odžejat Lanabela za minuto  ::) joj... Saj se vidi da sta samo dve sliki, ena pred in po pitju ::) ( zdaj bo pa še pripomba na njegovo pitje iz jezera  ???)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 30 April 2014, 14:57:02
Ni pomembno, nesreča se lahko zgodi v nekaj sekundah. Mogoče v tistem trenutku pes res ni bil ogrožen (čeprav zatezna - če res ne zmorete brez nje - ne gre skupaj s fleksijem ali slednim povodcem, tudi če ni v bližini vode) vendar tega iz posnetka ni mogoče sklepati. Mogoče sem res zoprna, vendar bom na nevarno ravnanje opozorila vedno, ko ga bom opazila. Da ga ne bi slučajno kdo ponovil, ker bi mislil da je ok.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 30 April 2014, 15:21:14
Zdaj čez par dni dobi novo ovratnico ali pa še rutico poleg  :D ;D
Ni potrebe za skrb no...
Nisva 5 letna otroka ki ne bi znala delati s psom  ::) ;) Pes pa zdaj uboga na 1. klic tako, da potrebe za strah res ni... 8)


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 30 April 2014, 15:28:51
Kakor jaz razumem Lanabelo in situacijo, tu ne gre za ubogljivost, ampak za ne/srečo. Popolnoma ločena pojma.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 30 April 2014, 16:33:30
Ok pač, da dodam še (poleg ne-varnosti seveda, ki je že omenjena) Ni Fore, da je pes na zatezni + fleksiju. Ne res je ni. Četudi še kdo dandanes misli in je prepričan, da je zatezna primerna vzgojna oprema je še manj logično, da je pripet pes na zateg in fleksi. Pač smo potem hitro lahko pri tem, da se opremo na psu ne uporablja korektno.
Ob tem bi samo še rekla, da glede na to, da je pes bil zdaj na zatezni in se jo je že človeška roka navadila...ne tega delat na navadni ovrantnici. A ni škoda pasjih vretenc?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 30 April 2014, 16:59:37
Glej za ovratnico nisem jaz kriva.... Kot že omenjeno jo dobi, ker keten sama ne odobravam.
Toliko o v vednost, pes NI moj, pomagala sem pri navajanju na povodec, odpoklic, splošno pozornost, neuhajanje itd.
Sem ovratnico predlagala pred tremi dnevi, jo dobi.
 In JA, JE škoda pasjih vretenc.

Ne vem kaj je treba popljuvati takšne malenkosti glede na to, da je pes rešen, živel leta na ketni, brez osnov vzgoje, brez toplote stanovanja, avto je videl samo pri vetu...
Zdaj? Uboga, živi v hiši, hodi na izlete.

Zakaj je treba to? V primerjavi s prej ima pes sanjsko življenje.
In oba sva vesela, da sva spreobrnila starokopitno familijo, kljub mnogim prerekom...
Kdaj je bilm torej pes na boljšem?

Zdaj ko še čaka na ovratnico ali prej na 2 metrske ketni brez vsega?

Rajši o ketnah predavajte nekomu, ki nima o tem pojma, ne o sami kinologiji ne o ničemer.
(predavate napačni osebi)
lp

PS
Mi je žal, da sem objavila te fotke, a sem jih zaradi vas saj sem vam obljubila, da pošlem napredek, glede na to, da ste bili mnenja, da še ni nič doseženo.
V bodoče se mi zdi brezveze, saj tako ali tako nimate za početi kaj bolj pametnega kot pljuvati po vsakem tudi po tistih, ki o psih nekaj vemo.
Se mi zdi, da pes ne trpi tako, da bi se bilo zdaj ključno v to temo, temo o rešenem psu ključno vtikati, da  se bo pes  poškodoval /umrl zaradi pitja iz vode ali poškodoval ker ima okrog vratu ketno, ki je tako ali tako ne rabiva zategniti niti 1x  ??? Ker delava skoz pohvalo, nagrado brez cukov z njim. Ketno ima še ker še nisva nabavila... Joj, joj :-\



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #41 : 30 April 2014, 17:07:41
Že pri spuščanju privezanega psa z oprtnico v vodo je treba biti zelo previden da ne gre na tako mesto, da v primeru da se kje zatakne ne bi mogel zelo hitro priti do njega. Pa obvezno je treba imeti pri sebi nekaj, s čemer lahko  prerežeš oprtnico (prerezat vrvico včasih ni dovolj). Kako bi prerezala zategnjeno zatezno nekje pod vodo si niti ne predstavljam.
Če je pes tako superduper ubogljiv, je kakršnakoli ovratnica, sploh pa zatezna  odveč in tudi povodec ni potreben. Če pa ni tako zelo superduper ubogljiv, pa da ti zagleda recimo raco, potegne na fleksiju in z zatezno v vodo in se zatakne za korenino....

In: ni toliko problem zatezna ovratnica. Problem je nepravilna uporaba. Zatezno ovratnico ima pes lahko gor samo kadar ga imaš na navadnem povodcu. Ne na slednem, še manj na fleksu in celo brez povodca bi tale ne bila dobra, ker je predolga in se lahko zatakne psu za slednik ali zob.
To, da pes ni tvoj ni noben izgovor. Nasprotno, če vzameš v roke tujega psa, je tvoja odgovornost toliko večja. Če lastnik nima primerne opreme, si jo moraš priskrbeti sama ali pa uporabljati obstoječo tako, da upoštevaš omejitve, ki jih ima (torej z zatezno ne moreš uporabljati fleksa recimo.)


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 30 April 2014, 17:11:20


PS
Mi je žal, da sem objavila te fotke, a sem jih zaradi vas saj sem vam obljubila, da pošlem napredek, glede na to, da ste bili mnenja, da še ni nič doseženo.
V bodoče se mi zdi brezveze, saj tako ali tako nimate za početi kaj bolj pametnega kot pljuvati po vsakem tudi po tistih, ki o psih nekaj vemo.
Se mi zdi, da pes ne trpi tako, da bi se bilo zdaj ključno v to temo, temo o rešenem psu ključno vtikati, da  se bo pes  poškodoval /umrl zaradi pitja iz vode ali poškodoval ker ima okrog vratu ketno, ki je tako ali tako ne rabiva zategniti niti 1x  ??? Ker delava skoz pohvalo, nagrado brez cukov z njim. Ketno ima še ker še nisva nabavila... Joj, joj :-\
[/quote]


Lanabela a se ti ne zdi, da mora biti pes v urbanem okolju na povodcu? Če smo že pri zakonih? Na okrog je bilo ogromno ljudi... V vednost. Ni odraz neubogljivosti psa ampak odgovornosti kot si jo opisala -PES NI MOJ.

Nepravilna uporaba? Kaj, a to, da je pes na povodcu pa namesto da ga cuknem ga pokličem PREDEN potegne, pride k meni dobi pohvalo? To je tako zelo zgrešeno? Ketno ima samo za "okrasek" peden novo nabavima.

Pa daj nehaj no s takimi ::)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #43 : 30 April 2014, 17:14:48
Oz. obstejočo ovratnico pripneš tako, da ne zateguje.
Flexi je vedno napet (skoraj) in zatezna se potem ne sprošča-dejansko se na tak način psa uči vlečenja in po malem se ga davi oz. se hitro lahko to zgodi.

Zatezna mora obvezno biti pripeta tako, da se sporšča vedno, kadar ni potreben zateg,cuk.

Sicer meni ljub video o pravilni uporabi zatezne.
https://www.youtube.com/watch?v=AvcpEvnB0-M

No, tale pa dejansko razloži kaj in kako ter zakaj.
https://www.youtube.com/watch?v=A3uAcTgH7vk

In ja forum je javen, debate, mnenja, če ti je kdo zoprn, še vedno lahko ignoriraš. Tukaj so bili pa predvsem nasveti za varnost psa. V končni fazi še nimaš toliko izkušenj in bi znalo biti da boš čez 5 let spet gledala z drugačnimi očmi na lastna dejanja.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 30 April 2014, 17:26:42
Oh ja, si me spomnila... Pozabila omeniti, ker se mi stvar ni zdela pomembna, tvoj prvi stavek: obstoječo  ovratnico pripneš tako, da ne zateguje - jo največkrat ima,v tem primeru ko smo imeli v avtu belgijce (malinojse) pa prek društva kopico drugih psov sem po resnici povedano pozabila ::) Plus to, da je to na hitro vzeta stara  ketna ( se je mudilo ker naju je vzreditelj čakal s bekgijci zadaj za hišo) ki mu je malce prevelika ( v naglici pač isem opazila)  in še eden izmed razlogov zakaj nisem mela ketne na obeh hakeljih, ker bi jo izgubil oz. bi mu ob premiku padla z glave. Na poligonu smo pa itak bili 5 največ 7 minut, da smo zvadili osnove in se poigrali za nagrado ( psa ravno zaradi ketne nisva pustila, da se gane od naju ma saj niti NI želelel, ali pokazal interesa, sva bile preveč zanimiva, je bil v razmaku 3-5 metrov proč od naju, hudaaaa nevarnost pa še to ob ukazu "počakaj)  :P )

Joj no, flexy je bil napet saj ga je za fotografijo k sebi potegnil, a res misliš, da je pes bil ves čas zategnjen? Ko sem ravno zgoraj napisala da ga NISEM cukala ampak odpoklicala iz parih metrov 1-5 metrov na flexy ŠE PREDEN je sploh pomislil na cuk  ::)
 Kot že omenjeno pa pes NE vleče več NIČ ::)
Res škoda besed.... Ker pišete na podlagi NE videnega in sklepate iz lastnih izkušenj z raznimi BEBCI, ki jih je PREEČ, ne ne spadam med njih. (lastniki, ki res nimajo pojma o pojmu)

Nisem sploh želela, da se na podlagi teh parih vspodbujajočih fotk vname takšna debata  ::)

Namen je bil več kot pozitiven...  Nisem niti dolžna razlagati vsako podrobnost tukaj javno, zakaj sem pozabila novo ketno, zakaj ni imel ovratnice, kdaj jo dobi, kdaj je zategnjen, zakaj pes ni v urbanem okolju spuščen itd. itd.
Opažam, da nisem bila niti dolžna vam poslati te fotke v dokaz... Ma saj vseeno, jaz se tukaj ne oglasim več.

Kakorkoli lep preostanek dneva in dneve, tedne še po tem, jaz tukaj zaključim za vedno. :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #45 : 30 April 2014, 17:44:29
Prav je, da si objavila slike in nisem rekla, da ni napredka. Lepo je, da spušaš pomagati tujim psom, vendar moraš to delati tako, da ga ne ogrožaš. In prvo kar potrebuješ je varna in zanesljiva oprema uporabljena na pravilen način. Če tudi drugi uporabljajo opremo narobe, to ne more biti izgovor, da jo lahko tudi ti. Lahko se jeziš kolikor se hočeš, vendar boš potem, ko si boš nabrala nekaj kilometrine (če boš vztrajala) ugotovila, da sem imela prav. Nesreče se namreč ne dogajajo kar naprej, a ko se zgodi je ponavadi prepozno za obžalovanje. Če se zgodi tujemu psu v tvoji oskrbi pa sploh. V 30 letih , kolikor se bolj aktivno ukvarjam s psi sem videla že marsikaj. Tudi nekaj polomljenih zob in zatrganih prstov (spuščeni psi s predolgimi zateznimi ovratnicami), hudih poškodb sapnika (pri psih, ki so se s so zaleteli na dolgem povodcu/fleksu ali so vlekli na povodcu zlasti pri tankoh zateznih, kot je tista na sliko). Spektakularno reševanje zataknjenega psa pod vodo, ki se je srečno končalo za las in več tragičnih primerov, ko se je pes na zatezni zadušil (na suhem celo). In...nesreča se zgodi v trenutku in takrat, ko najmanj pričakuješ.

Seveda je prav, da imaš tujega psa na povodcu, vendar moraš opremo pravilno uporabljati. Kar pa se tiče zakona pa nimam občutka, da bi bile fotografije narejene v urbanem okolju. Poleg tega imaš psa na drugih slikah spuščenega in ne vem, če je tisto vadbišče ograjeno.


Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 30 April 2014, 17:52:15
Ne vem, čemu takšna užaljenost. Takšne teme prebiramo tudi tisti, ki še marsičesa ne vemo (bebci?), zato je dobro, da se na takšne in drugačne nepravilnosti opozori.
Verjamem, da je tvoj namen bil pozitiven, ampak saj je tudi Lanabelin.

Spare me the propaganda.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 30 April 2014, 19:44:09
Pol je pa tole ena čist zanič zatezna, da po kratkotrajni nošnji, vedno povsem popuščena, pušča tipične odrgnine dlake na prav specifičnem delu vratu (bočno spodaj, kjer se naredijo odrgnine pri cukanju psa)  ::)

Samoyed lover nje u luft skakat, no. Forum je javen in pač komentiramo velikokrat na ljubo tistim, ki so bosi v znanju kinologije (tudi nazivi včasih pač niso merilo). Pač ni od škode opozorit na nekaj, kar je drugače sicer splošno znano, a čisto prevečkrat narobe uporabljeno. Tudi se ni od škode kaj na novo naučit. Ker sori, da ti pa še inštruktor ni povedal, da je namen zatezne zadajanje bolečine kot kazenski ukrep torej mora biti takoj po kratkem cuku takoj popuščena. Da za kaj takega pravilno izvedit mora biti primerne dolžine in nujno na kratkem povodcu (pri fleksu te kontrole NI). Pač, če že odobravajo tak način šolanja ga je neumestno narobe uporabljat. Ker ali naredi psu škodo, v najboljšem primeru pa izgubi ''čar''. Ker pes dobi ''železen vrat''.
Poleg tega je mišični spomin ena vlka K... ki nas zna kdaj razkrinkat. Če bi se oprema pravilno uporabljala pri vsakem kontaktu s psom...se NE moreš zmotit pri zapenjanju. Pa še nekaj. Nova ovratnica (nezatezna) ali vsaj običajen povodec za uporabo skupaj z zatezno te ne more pridet več od borih 5 eur. Ja vem da pač eni niso bogati, pa študenti itd...sam ne me hecat, da ni za normalno poceni ustrezno opremo. Ni treba, da je rutka. Samo tisto, kar je, naj bo pravilno nameščeno in predvsem pravilno uporabljeno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #48 : 30 April 2014, 20:40:30
Uh, da bi meni en tečajnik pri agilitiju  učil psa hodit po mostu z zatezno in fleksijem....

PS:če se prav zelo ne motim  je poleg vsega ovratnica še narobe obrnjena (v tem položaju se zateguje, a  ne popušča dovolj hitro)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #49 : 02 Maj 2014, 09:26:13
Da ne bom izpadla totalna zoprnica, ki teži samo zato, da bi nekomu pokvarila dan:
Točno zaradi tega me zmrazi, kadar vidim zatezno in dolg povodec ali fleks hkrati na istem psu. Primer je nov, od prejšnjega meseca, nisem ga posebej iskala, ampak mi je priletel na FB kot naročen za tole temo:

http://www.nbc4i.com/story/25395229/6-month-old-puppy-dies-at-dog-training-center?fb_action_ids=10202637555032449&fb_action_types=og.comme

Samoyed Lover, nobenega smisla nima da bojkotiraš temo zaradi moje kritike, ki ni zlonamerna. Ali si predstavljaš, kako se počuti lastnik tiste šole? (da o tem, kako ga bo lastnik psa obral niti ne govorim)

PS: splača se prebrat tudi kakšen komentar pod tem člankom


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 02 Maj 2014, 11:37:58
Pomojem njo bolj kot kritična pripomba, boli odsotn
ost kakršnekoli pozitivne. Pa bi se jo zihr dalo dat. Pa se je ne.
Večen problem, ane. Pohvalimo težko. Kritika pa pade v sekundi.

Vem,da mate ful pripomb na njen stil vzgoje, vseen je pa punca za konkretnega psa ogromno naredila in njegova pozornost je zame uau.
Samoyedka, ti pa vseen razumi, da ne glede na vse tvoje znanje zdaj, boš lah tako šur vase, ko boš mela staž tok dolg, kokr maš zdej let. čas in izkušnje, to sta učitelja.
Lp
Maja



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #51 : 02 Maj 2014, 11:49:47
Kako da ne, njeno delo sem pohvalila, če ne ravno v tej temi (pa mislim da bi se tudi tu kaj našlo) pa v drugih. Je pa tako: če s svojim psom še lahko delaš napake, na katerih se učiš, jih s tujim ne smeš. Poleg tega ne gre toliko za kritiko nje osebno kot za kritiko nevarnih načinov dela, ki se jih mnogi poslužujejo brez pomislekov.


Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 02 Maj 2014, 12:26:57
To je javni forum, ki ga bere veliko ljudi. Meni se zdi prav, da se izpostavijo tudi kakšne potencialno nevarne zadeve. Pa če se gre za pripomočke ali 'vzgojne prijeme'. Samoyed lover je mogoče dost previdna pri tej kombinaciji, kdo drug pa ne in se bo po prebranem naučil.
Že dolgo berem ta forum in Lanabela je kot nekakšen glas razuma tu. Nisem zasledila, da bi za brezveze skakala u luft (kot je opaziti pri nekaterih), poniževala ali solila pamet za brezveze.

Res je super, da se jo odločila pomagati temu pesonju in deliti z nami. Verjamem, da je njegovo življenje veliko lepše in boljše zdaj. Kakšen nasvet pa tudi ne škodi. Na tem forumu so ljudje, ki imajo dosti več kilometrine in kateri lahko dajo pametne nasvete. Če že ne za njo, pa nas, ki ta forum beremo.



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 02 Maj 2014, 14:39:03
Ja,ja, sej nisem rekla, da je bila neumestna kritika, pripomba je bila na mestu. Ni pa lep občutek ko ves ponosen pokažeš svoj uspeh, edini, prvi feedback pa izpostavljanje ene napake. Nekak demoralizira.
Ko bi ljudje vzgojo in socializacijo otrok tko smrtno resno jemali, kot vi vzgojo psov-mater bi bilo fajn. :-D Ampak res pa otroc ne grizejo prav nemarno, ne morš jih na bolhi oddajat...
Mal se hecam, da ne bo kdo zdaj tega preveč resno vzel.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #54 : 02 Maj 2014, 14:52:03
Jaz pričakujem pri mojih pripetih videih dejansko točno to-kaj izboljšat, kje so napake, kaj ni OK. Če bi želela samo hvalo-potem ne bi objavila na takem forumu, ampak na čisto x tematiki, kjer pojma nimajo o psih, šolanju, etc.

Konstruktivna kritika je pravzaprav super in je za rečt samo hvala. Ampak nekateri, tega ne zmorejo. Vem kako je, če te nihče v domačem krogu ne podpira, vem pa tudi, da je kritika od tistih, ki znajo več in bolje, zame več vredna od komentarja "uau super" od mimoidočega, ki še niti enega psa ni izšolal/prevzgojil...etc. Saj ne rečem, se mi nasmeji, hkrati pa nima konkretne teže.

Prevzgoja je bistveno bolj kompleksna reč. Prevzgoja je zame takrat, ko je pes (vsaj) na povodcu lepo obvladljiv v situaciajah, ki so prej bile težavne, neobvladljive.

Trikci in šolanje so eno, prevzgoja je pa spet drugo. In pri trikcih si "napako" lahko dovoliš, ne bo tragedije, če zaradi napačnega tajminga naučiš popolnoma drugo stvar. Med tem, ko je pri odpravljanju neželenih vedenj drugače.

Je še vedno veliko inštruktorjev, ki so zagreti za zatezno in za rukni cukni. In premalo inštruktorjev svojim tečajnikom natančno objasni kako in kaj je z opremo ter zakaj. Jaz sem v tečaju dobila "prepoved" fleksija. Ker je vlekla in smo se učili ne-vlečenja, hoje na ohlapnem povodcu in sta bile dve opciji povodec fiksne dolžine in pa sledni povodec. Nisem pa nikoli uporabila zatezne na zateg s fleksijem...Zatezna mi pride prav samo, kadar ima satelit. Pač ketno okoli in rinki skupaj pripnem.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!