Poleg

Asja · 12338

Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
: 02 Junij 2014, 11:57:48
Živjo,

s psičko se pripravljava na BBH, ki ga imava v začetku julija, in nama nikakor ne gre "poleg".

Kako to zgleda: greva na sprehod, potem ko se malo shodi / zleta, se po navodilih inštruktorja ustaviva na travniku, jo odpnem, hočem delati poleg - k levi nogi na "sedi" jo še dobim, potem pa ne gre več. Oziroma samo par korakov, potem pa začne vohljati, premamijo jo krtine...

Kakšni uporabni nasveti ali izkušnje iz prve roke (še bolje, ker teorijo znam že na pamet...).

Hvala  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 02 Junij 2014, 12:21:41



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 02 Junij 2014, 12:23:55
Hvala. Nisem bila pozorna, sem med novimi ;)



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 02 Junij 2014, 12:24:57
No, naj dodam, da delam brez klikerja.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 02 Junij 2014, 12:33:48
Kako pa delaš, ko praviš da teorijo že obvladaš? In kakšna so navodila inštruktorice za učenje vaje poleg? In zakaj ne delata pod njenim nadzorom, ampak kar po svoje?



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 02 Junij 2014, 12:38:51
Kako pa delaš, ko praviš da teorijo že obvladaš? In kakšna so navodila inštruktorice za učenje vaje poleg? In zakaj ne delata pod njenim nadzorom, ampak kar po svoje?

Govorim za tisti del vaj, ki potekajo v prostem času. V šoli seveda delava po njegovih navodilih. Tudi v prostem času, na sprehodu, se skušam ravnati po navodilih, ampak jo premami okolica - krtine, vonjave drugih živali itd. Skratka, ko sva sami, nama gre bistveno slabše.

Kako delam - spravim jo v osnovni položaj, ko sedi pri miru ob moji levi nogi in me gleda v oči, jo pohvalim, dam povelje poleg in se premaknem naprej. Kak korak, dva, max 5 jih gre zraven, potem skrene s poti. Na odpoklic pride spet lepo nazaj, sede k nogi, dobi priboljšek, ponoviva "Poleg!" in je bolj ali manj spet isto.

Tako delava brez povodca. Če je na povodcu, jo seveda lažje korigiram. Ampak na izpitu bova morali delati brez. In tudi brez hrane - kar je dodatni problem, saj zdaj za vsak "Poleg" pričakuje kos poli salame...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 02 Junij 2014, 13:17:14
Potem je še najbolje, da do izpita delaš po navodilih inštruktorja, nič se sekirat ker naredili bosta ziher. Brezveze da te zdej medemo tule z raznimi drugimi metodami, za katere itak prvo rabiš čas, da jih doumeš.

Načeloma pa nagrajuješ lep poleg in povečuješ čas med nagradami.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 02 Junij 2014, 13:21:14
"Naredili bosta ziher", a to pomeni, da kar tako vsak naredi, tudi če kikse dela? No, jaz ne bi rada izpita naredila na ta način, ampak si želim, da bi res delali dobro, brez gledanja skozi prste. Zato pa se trudim.

Morda je problem tudi v tem, da je psica zavetiščarka in ekstra plašna. Tudi na sprehodih se nonstop obrača, kot bi jo skrbelo, iz katerega grmovja bo kdo skočil. Enako je ko vadiva. Najmanjša motnja jo povsem dekoncentrira.

Hvala za namig, sicer mi je glede motivacije - nagrajevanja jasno. Ampak kot rečeno, eno je teorija, v praksi pa ni čisto tako. Četudi je v pasji šoli na začetku super kazalo in sva dobro delali, lahko celo rečem, da je bila med boljšimi. Zdaj pa kot bi naenkrat vse popustilo  :-\

Se trudiva dalje  :-[



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 02 Junij 2014, 13:27:12
Kako pa dela na poligonu brez povodca?

Probaj za začetek nagraditi že prvi korak, nato dva, tri in počasi stopnjuj. Pač osnove učenja vaje poleg. Če bo uspešna samo v osnovnem položaju (bo nagrajena), bo samo to naredila z veseljem, hoje poleg pa pač ne. Meni se bere kot, da vaja ni bila dovolj postopno utrjevana in psica v bistvu ne ve kaj naj bi počela...

Pa poskusi za začetek na osamljenem parkirišču, če so krtine na travniku prevelika motnja. Ne moreš kar iz poligona na pol naučene vaje med "divjad" prenesti brez postopnega utrjevanja v novem okolju.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 02 Junij 2014, 13:28:09
Kako delam - spravim jo v osnovni položaj, ko sedi pri miru ob moji levi nogi in me gleda v oči, jo pohvalim, dam povelje poleg in se premaknem naprej. Kak korak, dva, max 5 jih gre zraven, potem skrene s poti. Na odpoklic pride spet lepo nazaj, sede k nogi, dobi priboljšek, ponoviva "Poleg!" in je bolj ali manj spet isto.

Tako delava brez povodca. Če je na povodcu, jo seveda lažje korigiram. Ampak na izpitu bova morali delati brez. In tudi brez hrane - kar je dodatni problem, saj zdaj za vsak "Poleg" pričakuje kos poli salame...
Ker bosta morali delat na izpitu, ne samo brez povodca, ampak tudi brez korekcij, pa brez šunkic ste očitno en mal (z inšturktorico vred) skrenili daleč od teorije in prakse, ki bi te rezultate prinesla v tako kratkem času.  ;)

Korigiranje nima tu kaj iskati in zato je dosti bolj smiselno psa naučit vaje brez povodca in ga šele nato navadit, da se določene vaje opravljajo tudi na povodcu. Pes tudi pričakuje šunkico, ker se je najbrž vso oblikovanje vaj delalo z vabo (šunka pod nos) in pa ker jo po 5. korakih ponovno pokličeš, daš v poleg in nagradiš. Torej mora psica it stran od tebe, da te animira za pohvalo  :P Predvsem, ker se je naučila, da s takšnim načinom dela dobi več pozornosti od tebe (klici stran od krtin, ponovno poveljevanje pa še nagrada ker je prišla na klic jupi ja jej).
Ok zdj niti pod razno ne razmišljat, da govorim o tem kako psa prislit v kontra  ;) Ti moraš bit psici zanimiva, ne obratno. Zatorej je učenje na kliker sistem smiselno prebrat in ga uporabit. Lahko tudi brez klikerja. Pač moraš imet za to besedo pripravljeno, ki označi vedenje. Npr. ne moreš psa nagrajevat za komando ''poleg'' ampak za samoiniciativno vztrajanje v tej poziciji, brez tvojih vmesnih besed. Če zaideta tako daleč, da brez opozorila ali korigiranja ne gre...par korakov nazaj z učenjem, ker drugače se bo to vedenje samo stopnjevalo. Pes te mora med poligonsko vajo ''poleg'' pozorno gledat v obraz in bit lepo prilepljen ob nogo, vse ostalo so bori približki (šetanje ob nogi npr.). To pa dosežeš z željo psa po izvajanju vaje. Pes si pa vajo želi samo, če mu nekdo ne teži in so nagrade dejansko zaslužene. Predvsem pa - korigiranje stran. Fizično ali verbalno. Zakaj bi se le pes naj trudil, če pa vodnik z balastom v vaji vse ''popravi''  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 02 Junij 2014, 13:34:04
Kako pa dela na poligonu brez povodca?

Probaj za začetek nagraditi že prvi korak, nato dva, tri in počasi stopnjuj. Pač osnove učenja vaje poleg. Če bo uspešna samo v osnovnem položaju (bo nagrajena), bo samo to naredila z veseljem, hoje poleg pa pač ne. Meni se bere kot, da vaja ni bila dovolj postopno utrjevana in psica v bistvu ne ve kaj naj bi počela...

Pa poskusi za začetek na osamljenem parkirišču, če so krtine na travniku prevelika motnja. Ne moreš kar iz poligona na pol naučene vaje med "divjad" prenesti brez postopnega utrjevanja v novem okolju.

Na poligonu, v sklopu šolanja, gre brez povodca kakor kdaj - včasih gre super, včasih jo kaj zmoti in zaluta stran. Potem seveda vodnica, ergo jaz,  ;) rata nervozna in je še slabše.

Zdaj, ko vadiva tudi v prostem času (2x do 3x na dan po ca 5 minut), sva šli dejansko korak nazaj - nekaj korakov poleg in nagrada. Včasih rata, včasih ne. Moj cilj je seveda doseči več kot 10 korakov in brez salame.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 02 Junij 2014, 13:39:39
Ker bosta morali delat na izpitu, ne samo brez povodca, ampak tudi brez korekcij, pa brez šunkic ste očitno en mal (z inšturktorico vred) skrenili daleč od teorije in prakse, ki bi te rezultate prinesla v tako kratkem času.  ;)

Korigiranje nima tu kaj iskati in zato je dosti bolj smiselno psa naučit vaje brez povodca in ga šele nato navadit, da se določene vaje opravljajo tudi na povodcu. Pes tudi pričakuje šunkico, ker se je najbrž vso oblikovanje vaj delalo z vabo (šunka pod nos) in pa ker jo po 5. korakih ponovno pokličeš, daš v poleg in nagradiš. Torej mora psica it stran od tebe, da te animira za pohvalo  :P Predvsem, ker se je naučila, da s takšnim načinom dela dobi več pozornosti od tebe (klici stran od krtin, ponovno poveljevanje pa še nagrada ker je prišla na klic jupi ja jej).
Ok zdj niti pod razno ne razmišljat, da govorim o tem kako psa prislit v kontra  ;) Ti moraš bit psici zanimiva, ne obratno. Zatorej je učenje na kliker sistem smiselno prebrat in ga uporabit. Lahko tudi brez klikerja. Pač moraš imet za to besedo pripravljeno, ki označi vedenje. Npr. ne moreš psa nagrajevat za komando ''poleg'' ampak za samoiniciativno vztrajanje v tej poziciji, brez tvojih vmesnih besed. Če zaideta tako daleč, da brez opozorila ali korigiranja ne gre...par korakov nazaj z učenjem, ker drugače se bo to vedenje samo stopnjevalo. Pes te mora med poligonsko vajo ''poleg'' pozorno gledat v obraz in bit lepo prilepljen ob nogo, vse ostalo so bori približki (šetanje ob nogi npr.). To pa dosežeš z željo psa po izvajanju vaje. Pes si pa vajo želi samo, če mu nekdo ne teži in so nagrade dejansko zaslužene. Predvsem pa - korigiranje stran. Fizično ali verbalno. Zakaj bi se le pes naj trudil, če pa vodnik z balastom v vaji vse ''popravi''  :)

Hvala za tole izčrpno lekcijo  :) - se pravi, odsvetuješ, da jo dam med vajo nazaj na povodec - dobro, to so tudi navodila inštruktorja (itak v šoli že nekaj časa delamo s povodci na tleh ali celo odpetimi).
Nisem rekla, da jo nagrajujem za komando poleg. Nagrado dobi, ko se usede zraven mene v osnovni položaj in v tem vztraja nekaj sekund. Potem jo nagradim za to sedenje. Potem rečem "Poleg", počakam, da me pogleda, in grem naprej. Pogosto že v štartu odpove, spusti gobec k tlom in začne vohat. Torej, niti približno me ne gleda gor. Kako naj jo v tej fazi animiram?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 02 Junij 2014, 13:40:18
Probaj delat v serpentinah ali krogu v desno, pa posebej odmike v desno (da rito umika, plečko pa drži ob tvoji nogi). Pač ne se it ravnine, če vama še ne gre.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 02 Junij 2014, 13:43:21
Hvala  :)



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 02 Junij 2014, 13:44:24
Še nekaj. Ali ji, ko je v osnovnem položaju, sploh dam nagrado, ker lepo sedi? Ali še potem, ko dobro naredi tudi "Poleg"?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 02 Junij 2014, 13:44:34
Preprosto - ne animiraj je  :) Aktivni ignor, razen ko dela. Ok čist velik informacij še imaš za predelat  ;) Zdaj če želiš izpit naredit res z odliko po vajinih merilih pač bo treba še nekaj dela, če želiš naredit povprečno pa ''skozi prste'' pa pač tako  :)
Pozornost lahko vadiš tudi s hojo nazaj. Takole: http://www.youtube.com/watch?v=CpwoSBL1DkA

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 02 Junij 2014, 13:45:03
Hja čisto vse vaje lahko delaš ločeno in jih šele nato sestaviš v celotno sliko.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 02 Junij 2014, 13:53:02
Hvala za tole izčrpno lekcijo  :) - se pravi, odsvetuješ, da jo dam med vajo nazaj na povodec - dobro, to so tudi navodila inštruktorja (itak v šoli že nekaj časa delamo s povodci na tleh ali celo odpetimi).
Nisem rekla, da jo nagrajujem za komando poleg. Nagrado dobi, ko se usede zraven mene v osnovni položaj in v tem vztraja nekaj sekund. Potem jo nagradim za to sedenje. Potem rečem "Poleg", počakam, da me pogleda, in grem naprej. Pogosto že v štartu odpove, spusti gobec k tlom in začne vohat. Torej, niti približno me ne gleda gor. Kako naj jo v tej fazi animiram?

Ustaviš in ponoviš od začetka (brez tega, da vsakič dobi nagrado samo za osnovni položaj - to nagrado variiraš). Ko uspe, naj bo nagrada na začetku obilna že za prvi korak. Tole "rečem poleg in pes spusti nos k tlom" nakazuje na konflikt v vaji, ki se je verjetno ustvaril ob korekcijah, ki psu niso dale pravih informacij kaj se od njega želi. Najprej rabiš 5 lepih korakov v poleg, dokler tega ni, ne moreš zahtevati več.

Pa tako, po mojem mnenju, če pes brez povodca ni zanesljiv, naj dela na povodcu. Še posebaj, če ima možnost kar odlutati in se samonagraditi z vohljanjem. Povodec je v roki samo zato, da se psu prepreči lutanje, z njim se psa v nobenem primeru ne vodi ali korigira.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 02 Junij 2014, 14:07:30
Dobro, hvala, tole bova danes izvedli na sprehodu in poročam o napredku (če bo - če ne se bom pa še malo sekirala).  :)