prehrana ali prebava

Maruša_Star · 8090

Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
: 18 November 2009, 09:13:30
Zadnjih 10-14 dni ima Star probleme z odvajanjem blata. In sicer gre na blato nekje 10x -12x na dan. Prvič je blato kolikortoliko normalno (malo bolj mehko kot smo vajeni), drugič in tretjič ga je čisto malo, potem pa se samo napenja, ven pa pride mogoče kakšen pljunek blata ali kakšna kapljica.

Hrano ima vseskozi isto, brikete, zraven pa kakšnega piščančka, skuto, smetano, riž, tuno, konzerve.. Nekje 3x na teden dobi tudi kakšno kost (največkrat svinjske in goveje, kakšne 14 dni nazaj pa je dobil tudi puranje - od bedrc).

Sedaj že 3 dni dobiva Linex 2 tableti na dan, ampak stanje ni nič boljše.

Najprej sem mislila, da je kriva pač prebava, sedaj pa začenjam razmišljati, da je mogoče alergičen na kakšno stvar? Kakšno mnenje mogoče?

Hvala! :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 18 November 2009, 09:42:35
Najprej bi z jedilnika za vselej likvidirala tako pogosto dajanje kosti, predvsem svinjske, ki povzročajo huda zaprtja ali driske.
Dobro prekuhaj riž in mu ga daj vsaj dva obroka. Lahko dodaš kuhanega piščanca. Potem začni počasi dodajati brikete.
Če nočeš kuhati riža, pojdi k veterinarju po dietne brikete.
Ne vem, koliko je pes star in s katerimi briketi ga hraniš. Našemu Magiju sem morala pri devetih mesecih Junior brikete zamenjati z Adult, ker je začel kakati vedno bolj mehko. Očitno mu ta hrana ni odgovarjala več. 



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 18 November 2009, 09:45:18
hm.. kar se tiče kosti - dobi tiste res velike kosti, kjer po večini samo obere meso ali pa mozeg, malo pogloda kost, ampak kost ostane cela. Tako, da samih kosti (takšnih, da bi jih prav zgrizel dobi ful malokrat). Z razkuhanim rižem sem že poskusila, ampak ni efekta.  :(



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 18 November 2009, 10:13:42
Če dieta ne pomaga in se vleče že nekaj časa, podi k veterinarju, ker ima verjetno kolitis. Je zoprno, če postane kroničen.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 18 November 2009, 11:21:45
Se strinjam s KARMEN, prenehaj dajati svinjske in puranje kosti. Svinjske so zelo drobljive. Primerne so kvečjemu goveje, pa še te tiste največje.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #5 : 21 November 2009, 23:55:14
Puranje kosti so najslabse kar lahko das. Se prav nemarno lomijo v spice in v preimerjavi s kurjimi so zelo trde in jih pes obicajno ne more "zmelti".

Vsekakro tudi jaz priporocam obisk pri veterinarju, najmanj kar lahko je, so polne paranalke, logicno, so pa se slabse moznosti.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 23 November 2009, 09:53:59
Hvala za nasvete.  Fora je v tem, da je puranjo kost dobil le 1x ker jo je ukradel mačku. :(

Po pogovoru z veterinarjem je cel teden dobival le riž in piščančje meso, zraven tudi Linex in tablete proti glistam. Stanje je sicer veliko boljše, vseeno pa še ni tako kot bi si želela. :(



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 23 November 2009, 13:10:36
Maruša,a ne bi porbala dati vašemu psu probiotični jogurt?
LP Tjaša



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 23 November 2009, 13:18:56
Po pogovoru z veterinarjem je cel teden dobival le riž in piščančje meso, zraven tudi Linex in tablete proti glistam. Stanje je sicer veliko boljše, vseeno pa še ni tako kot bi si želela. :(


Mogoče mu piščanec ne paše



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 23 November 2009, 13:23:40
Kosti pa pri nas itak pomenijo drisko-in to ni važno katere.
Tudi priboljški (bikovke, kunčja ušesa,....) mu delajo težave.

Odpisali smo tudi tuno, najrazličnejše konzerve (tudi tiste za alergijke), perutnina je itak katastrofa,.....

Zelo mu pa paše Lca jogurt in skuta-je naravnost nor na skuto in sir.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 23 November 2009, 13:26:48
Tjaša, tudi probiotični jogurt dobi, ampak očitno to ni to. :-\

Roy, sem razmišljala tudi o tem, da mu piščanec ne sede. Ampak že od majhnega dobiva brikete z okusom piščanca, samo piščančje meso pa že nekje pol leta.. Najbrž bi se težave pokazale že prej, kajne?



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 23 November 2009, 13:45:44
Tjaša, tudi probiotični jogurt dobi, ampak očitno to ni to. :-\

Roy, sem razmišljala tudi o tem, da mu piščanec ne sede. Ampak že od majhnega dobiva brikete z okusom piščanca, samo piščančje meso pa že nekje pol leta.. Najbrž bi se težave pokazale že prej, kajne?


Moj je jedel piščanca (brikete in pišč. meso) brez problemov do približno enega leta. Potem se je pa začelo sr....



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 23 November 2009, 14:08:22
Mogoče bi probala z RC Intestinal briketi ali konzervami.Jaz imam dobre izkušnje z njimi,kadar nobeno domače zdravilo ne pomaga.Dobiš pa jih pri veterinarju,ki ima zastopstvo za RC Brikete.
LP Tjaša



martinag

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 09 April 2010, 11:09:20
Žvijo:D je že stara tema.. ampak pri nas imamo isto težavo - torej, da kaka trikrat in v tretje tako bolj mokro, ker pa je dolgodlak kuža je to še posebaj zoprno.. je pa drugače živahen in rad je, nič da bi mu kaj manjkalo.. šla sva od veterinarja do veterinarja, bila na dieti (pišancec plus riž) s tem, da sva menjala Orijen na Hills in vse kar je zihr je, da je na nekaj alergičen in naj js ugotovim na kaj.. tako revčka matram trenutno z Orijen temno plavim - ki imajo nekaj pišanca in ima trenutno dokaj bolj trd kakec... se pa vse prime na dlako pa smo spet tam pri pucanju... ni luštno tole vse skupaj res ne... sploh ko te tako žalostno pogleda, češ, a daš prosim tole dol :(
ne vem več kaj mu kupit in kaj dat.

je pa star leto in tibetanc :D



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 09 April 2010, 11:52:27
Surova hrana? Surovo meso + kosti/hrustanec?

Sory samo mi že res slabo rata ko vidim da ima toliko psov težave. Res da ni vedno rešitev naravna (surova) prehrana, vedno so izjeme z resnimi težavami. Ampak verjamem da pri veliki večini psov je to rešitev.

Preberi si temo ki je temu namenjena. Mislim da se splača probati ;)

In čim manj umetne, predelane hrane in nič umetnih priboljškov in podobnega seveda.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 09 April 2010, 17:46:06
Če je hrana-mu daj za jest nkaj kar še ni jedel (sestavinsko, ne znamke). obstajajo tudi alergološki testi-pobrskaj malo n forumu, je že opisano.
Pa za vse pse kosti in surova hrana niso primerni. Za mojo vem da ne. Kosti so samo za tiste pse, ki so toliko pametni da jih obglodajo in ne zgrizejo in pojejo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 10 April 2010, 01:32:24
Doma pripravljena hrana je običajno rešitev. Včasih pomaga pri ureditvi prebave že surovo meso, ki že smrdi. Ni okusno za ljudi je pa za pse in dostikrat tudi pomaga.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #17 : 10 April 2010, 02:26:06
No ja, surovo meso priporočat kar tako na pamet, sploh pri občutljivem psu ni ravno pametno. Mnogi psi ga ne prenašajo. Pri nas se je po samo enem svežem surovem piščančjem zrezku končalo s krvavo drisko, ki je trajala skoraj en teden, potreben je bil obisk veterinarja in na koncu je po nekaj dneh psica izbruhala ogabno smrdeč neprebavljen zrezek ven. Ji je obležal v želodcu. Prav tako se je z drisko končalo vsako dajanje kosti, tako surovih, kot kuhanih. Bi rekla, da se lahko v tem primeru stvar še poslabša, sploh če pes surove hrane ni navajen. Bo bolje, da se proba najprej s kuhano hrano ali pa z drugo znamko kvalitetnih briketov.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 10 April 2010, 08:27:56
Po opisu sodeč ne gre za nobeno strašno zadevo ampak sem skoraj 100% da so krivi briketi. Pri nas je bilo po briketih vedno enako, ko je pes na prehodu je zadnji kakec bil vedno mehak oz ful mehak.
Kar sem jaz predlagala je, da namesto iskanja izi rešitve v drugih briketih in experimentiranja, probaj surovo - kar pa po moji logiki ne pomeni da daš psu cel zrezek in naj ga je ali pa kost, ampak ponudiš koščke surovega mesa in vidiš ali bo pes jedel. Če surovega ne je, bo sigurno jedel kuhano.
Sedaj pa je na lastniku da se pozanima dalje kako in kaj. Na forumu ti lahko damo ideje, mislim pa da je vseeno odgovornost lastnika da ve da so to ideje in da se sajm natančno informira in itak sam v končni fazi odloči.
Mislim da sem že v ene 3 temah pisala svoje izkušnje na dolgo in široko, in se ne mislim ponavljati.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #19 : 10 April 2010, 10:29:58
Sploh ni point v tem ali bo pes jedel surovo meso ali ga ne bo. Moja dva pojesta čisto vse kar jima dam, ni pa nujno, da bosta vse tudi prenašala. Moj pes je zelo občutljiv, njemu sploh ne bi upala dat niti koščka surovega mesa, sploh zato, ker je slabo reakcijo na surovo meso dobila moja psica, ki nikoli ni bila občutljiva na nobeno vrsto hrane. Pa ni dobila pol kilski zrezek, ne vem če je bilo 100g vsega skupaj. Zato se mi pač ne zdi pametno dat občutljivemu psu kar takoj surovo meso, sploh pa ne takega, ki že smrdi, kot je predlagal kodr, ker lahko vse skupaj še poslabšaš. Ampak ok, s čim bo martinag "experimentirala" (pa naj bo to kuhano, surovo ali pa briketi) je to njena odločitev, jaz sem samo povedala kaj se lahko zgodi po surovem mesu, če ga pes ni navajen.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 10 April 2010, 13:27:40
Kot je že bilo napisano - surovo meso, predvsem pa kosti niso za vsakega psa. Pri kolitisu (in po opisu sodeč bi to prav lahko bil bolj  kolitis) lahko kosti (tudi v najmanjši količini) naredijo pravo štalo.
moji psi (sedanji in nekdanji) so v mladosti lahko brez škode jedli kakršnekoli kosti, tudi surovo meso bi seveda lahko, če bi ga marali. Starejši ko so bili, manj so bile kosti primerne za njih. saj jedli bi jih z veseljem, samo potem je sledila pri enih driska, pri drugih pa zaprtje. Ali pa bruhanje. Je pa zato sedanja najstarejša izjema: jesti noče skoraj nič drugega več kot surovo kuretino s kostmi. In ji ne škodi čisto nič.


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 10 April 2010, 23:09:21
Kot je bilo že povedano. Na vrat na nos ni nobena stvar dobra, pa naj bo še tako dobra. Tako kot izbljuvana hrana psice pomaga mladičem vzpostavljati prebavo lahko pomaga npr. tudi surovo meso, ki pri katerem je začet proces razpadanja.

S starostjo se manjša sposobnost prebave kosti zato je priporočljivo zmanjšati delež kosti. Žal večina težav izhaja iz "anomalije reje" in psi ne morejo vzpostaviti "normalnega" procesa prebave.


margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 28 Junij 2014, 10:09:50
zdravo :) tudi sama imam vprašanje iz področja prebave. Iggyja že od 2 meseca naprej hranimo s hrano Bosch junior maxi. Zdelo se je, da mu hrana ustreza - dlaka je lepa in svetleča, z užitkom jo poje, tudi prebava ok. Zadnjih nekaj mesecev pa opažam, pa je iztrebek zelo nekonsistenten in variira od normalno trdega do praktično driske. Iztrebek je pri njemu redkokdaj trd, vedno je bolj mehke konsistence (toliko, da se naredijo klobasice, da se ga pobrati, vendar vmes razpade). Približno 2x na teden pa se zgodi, da je tako mehko, da ne moreš pobrati, vsake toliko pa dobi drisko. Blato vsake toliko tudi zelo smrdi (ga zavohaš tudi 10m stran) in večkrat potegne na rumeno barvo.
Iz prehrane sem izločila priboljške, ki vsebujejo govedino, ker je Iggy ne prenaša. 1x tedensko dobi za grickat svinjska ušesa, za šolanje pa trenutno uporabljamo bosch training mini piškotke (približno 5 piškotkov, ker jih lomim na pol in samo, ko delamo poslušnost) in 1x dnevno Bosch lamb and rice piškot. Poskusila sem že z ukinitvijo vseh priboljškov, pa se iztrebek ne popravi. Zmanjšala sem količino hrane, stanje enako kot prej. Zanima me, če menite, da bi se z menjavo hrane stanje popravilo. Razmišljala sem, da bi  prešli na ali Acano ali TOTW ali pa Purizon.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 28 Junij 2014, 10:22:17
Počasi že tako lahko greš na adult, mogoče se bo že s tem kaj spremenilo. Drugače pa ja, zamenjaš hrano oz. probuješ kaj mu paše.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #24 : 28 Junij 2014, 10:31:07
Tam okoli 12 meseca lahko narediš prehod na adult, prej ga pri tako velikem psu ne bi delala. Je le velik odraščajoč pesjan, ki še vedno potrebuje drugačno razmerje hranil.
Lahko pa poskusiš Acano Puppy Large breed, kot alternativo, ali pa Morda platinum, Healthy paws, Orijen Puppy Large breed. Se mi zdi da so te hrane nekako v rangu TOW in Acane, kar že sama gledaš.

Lahko, da mu pri Bisch maxi ne ustreza tolikšen % koruze ali pa kaj drugega. Morda prevelika količina hrane? Če dodajaš kaka olja-je to lahko razlog mehkejšega iztrebka. Če pes poje ogromno in je presuh, potem je možnost kakih alergenov ali pa pomanjkanja encimov (za pomanjkanje encimov je značilno obilno iztrebljanje in mehko po 5-6x na dan, dober apetit, pes pa hujša).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 28 Junij 2014, 13:24:43
Prehoda na adult hrano še ne bi delala, ker se mi zdi prezgodaj. Bi počakala vsaj do 12 meseca. Ne deluje mi, da bi hujšal, pes se je malo potegnil (zdaj je ravno v tistem obdobju, ko je čisto neproporcionalen  :D). Poje po mojem mnenju kar dosti (ima še priboljše zraven, tako da stradamo ga ne) ampak ni debel. Količino hrane sem zmanjšala po priporočilu nekoga iz pasje šole, pa se mi zdi, da je bilo zanj premalo (400g, pes ima pa vsaj 40kg), ker vedno išče še dodatno hrano. Prej, ko sem mu dajala pa več, je pa pusti tudi po 5 briketov, če je bil sit.
Res bom probala zamenjati hrano, pa da vidimo kaj bo. Ker količina blata se mi zdi kar velika, blato pa res zelo mehko. Ne vem kdaj je bilo nazadnje tako trdo, da ne bi razpadlo.