S.O.S...krvavo mleko pri mački

-katie- · 12556

-katie-

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 19 Julij 2014, 13:11:56
hej :)

Moja mačka Zoja je imela prvič mladičke. Stari so nekaj mesecev. Sprva jih je skrivala ,sedaj pa jih je prinesla na meni vidno mesto. Danes pa sem jih opazovala pri hranjenju( še vedno se hranijo pri mami) in opazila da so bili po tem rjavo-rdeče umazani okrog gobčka. Zdi se mi,da ima njihova mama težave z mlekom( ima krvavo mleko),saj je imela tudi ona ,enako kot mucki gobček ,obarvane seske. Je tako mleko  sploh dobro za mladičke in pa je kaj narobe z mačko? ..k veterinarju je še nisem odpeljala tako,da njegovega mnenja še nisem slišala,zato vam bom toliko bolj  hvaležna za kakeršnekoli informacije.  :)  :-*



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 19 Julij 2014, 14:49:12
Ja ker prva stvar, ki jo moraš pri takem hudem zdravstvenem problemu narest je to, da greš na forum vprašat za mnenja  ::) K VETERINARJU! TAKOJ! Z mamo in celim leglom! Mačka ima skoraj sigurno mastitis, rabi antibiotike nujno, mladiči pa gnojnega mleka nikakor ne smejo pit! Pa naroči njo in mladiče na sterilizacijo/kastracijo, skrajno neodgovorno je ob poplavi mačjih mladičev, ki iščejo nove domove, producirati nova nezaželjena legla, med drugim je tudi protizakonito.  ::)



-katie-

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 19 Julij 2014, 15:58:33
hja,če bi vedela kaj ji je bi jo že takoj odpeljala k veterinarju :)..uglavnem cela mačja družinica bo odšla k veterinarju..tebi pa fuul hvala za odgovor :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 19 Julij 2014, 19:58:31
producirati nova nezaželjena legla, med drugim je tudi protizakonito.  ::)

Če je leglo zaželjeno, ni v tem nič protizakonitega (zakonsko gledano; problematika mačk je moralnega pomena) . Glede na to da so mladiči stari par mesecev, bi lahko bili dejavnik krvavitve tudi njihovi zobki in če je leglo že res toliko staro, bi bilo fino preprečit nadaljnje dudanje, ker samici to sploh ne paše.

mastitis lahko pride tudi, če mladiči skoz dudajo? ni to sam takrat ko se samici recimo odvzame mladiče in se ji mleko nabira?

uglavnem cela mačja družinica bo odšla k veterinarju..tebi pa fuul hvala za odgovor
Probi se še zmenit za kastracijo in sterilizacijo, pri taki količnii boš ziher dobila popust. Za ljubljansko regijo je najcenejša veterina mačje hiše.



-katie-

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 19 Julij 2014, 21:22:25
Tudi jaz ne vidim tukaj nekaj protizakonitega. Čeprav mladičkov sprva nisem pričakovala se je pač zgodilo...mačko pa ne morem imeti skos na očeh in gledati kaj počne. Hotela sem jo dati tudi stelilizirati..vendar sem jo dobila pred nekaj meseci,zato sem se odločila da s stelirizacijo malo počakam,saj se je komaj privadila na novo okolje in zato ji nisem hotela povzročati dodatnega ''šoka''. Za mladičke pa bom lepo skrbela in če se bom odločila za oddajo poskrbela da bodo prišli v prave roke. Glede sterilizacije in kastracije pa sem tudi jaz mnenja oz. upam da bom dobila popust. :)....Nika,hvala za odgovor!  ::)



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 19 Julij 2014, 22:11:32
Če je leglo zaželjeno, ni v tem nič protizakonitega (zakonsko gledano; problematika mačk je moralnega pomena)
Ma dej ne seri, kaj točno je zaželjenega pri ups leglu?  ::)

11. člen zakona o zaščiti živali:
Skrbnik hišnih živali mora z zagotovitvijo osamitve, kontracepcije, sterilizacije ali kastracije živali preprečiti rojstvo nezaželenih živali.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200743&stevilka=2354

Praktično vsa zavetišča in društva pri nas trenutno ustavljajo sprejem mačk, ker jih je enostavno preveč kamorkoli pogledaš, prav zaradi takšnih primerkov, ki ne poskrbijo za svoje živali.

Do mastitisa lahko pride iz večih razlogov, ne samo, če mački mladiče vzameš. Lahko pride do mastitisa tudi pri navidezni brejosti, lahko se pa infekcija kjerkoli drugje na telesu preseli na seske. Pa tudi če mladiči predolgo sesajo pri mami, saj mladiči z grizenjem in praskanjem seskov vanje vnašajo bakterije in lahko pride do vnetja. Ni se pa za zajebavat s tem, ker je zadeva lahko tudi smrtna.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 19 Julij 2014, 22:27:31
Tudi jaz ne vidim tukaj nekaj protizakonitega. Čeprav mladičkov sprva nisem pričakovala se je pač zgodilo...mačko pa ne morem imeti skos na očeh in gledati kaj počne. Hotela sem jo dati tudi stelilizirati..vendar sem jo dobila pred nekaj meseci,zato sem se odločila da s stelirizacijo malo počakam,saj se je komaj privadila na novo okolje in zato ji nisem hotela povzročati dodatnega ''šoka''. Za mladičke pa bom lepo skrbela in če se bom odločila za oddajo poskrbela da bodo prišli v prave roke. Glede sterilizacije in kastracije pa sem tudi jaz mnenja oz. upam da bom dobila popust. :)....Nika,hvala za odgovor!  ::)
Seveda jo lahko imaš na očeh, zato pa se ima mačke noter.  :) In jaz bi rekla da so mladiči veliko večji napor in ''šok'' za samico kot pa ena boga sterilizacija...
Upam da se zavedaš svoje napake, da boš za mladiče dobro poskrbela (h temu spada tudi cepljenje, razglistenje, kvalitetna hrana...), jih skupaj z mamo sterilizirala/kastrirala in šele po 12. tednu oddala odgovornim lastnikom.  :)

Kaj je rekel veterinar?



Friese

  • *
    • Prispevkov: 385
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 Julij 2014, 01:00:28
Kot prvo, rahlo dvomim da so stari nekaj mesecev in bi mačka še pustila sesati. Pa tudi, naša mačka je ponavadi mladiče privlekla ko so bili stari nekaj tednov, ko jih je bilo potrebno začeti dohranjevati.

Drugo pa, ali je mogoče ta rdečkasta rjava na mački in mladičih podobna barvi trebuha psice na tem linku? https://lh6.googleusercontent.com/-glpCoeLE4ks/UkwaelJPKxI/AAAAAAAABDE/H_vnMoefP_Y/s512/ALIM6543.JPG

Sicer je na tej sliki bilo kar hudo, razlog pa so bil karoteni v slini in pa nezračnost in vlažnost trebuha (namnožitev sicer normalno prisotnih bakterij). Odkar psico nekaj dni pred mladiči po trebuhu pobrijem ne pride več do take obarvanosti.
Na mladičih je bilo videti tako (gobčki, prednje tačke) https://lh6.googleusercontent.com/--yVNk4A97oU/UkwagdKsjDI/AAAAAAAABDs/bfi9ZsGxU7c/s512/ALIM7784.JPG


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 20 Julij 2014, 10:42:17
Mladiči so verjetno stari nekaj tednov, "kri" je verjetno obarvana dlaka od sline (če je bela oziroma svetle barve) kot je pravilno ugotovila Friese. Če stisneš sesek, ali ven priteče belo (rumenkasto) mleko ali nekaj krvavlastega, gnojnega...?
Sicer pa: Katie je zamudila s sterilizacijo mačke, kar jo bo koštalo (oskrba mladičev, sterilizacija mačke in mladičev) in napake po vsej verjetnosti ne bo ponovila.
Zakon bo kršila, če za mladiče ne bo primerno poskrbela in bodo delali dodatno gnečo v zavetišču. (sicer si nazaželeno leglo razlagaš po želji, a zame ni pomembno to ali je leglo načrtovano ali ne ampal zgolj to, kako je poskrbljeno za starše in mladiče).
Javkanje kako se zaradi (zdravih, dobro oskrbljenih) mladičev prostovoljci in zavetišča utapljajo v mladičih mi gre čedalje bolj na jetra. Doma dobro vzrejeni mladiči so sicer konkurenca zavetiškim, ampak res je tudi obratno.
Predvsem pa: energijo, ki jo porabite za grožnje in zmerjanje tistih, ki za mladiče poskrbijo (ali se vsaj trudijo poskrbeti in pri tem iščejo pomoč) raje porabite za iskanje tistih, ki vam dejansko povzročajo probleme.


-katie-

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 Julij 2014, 13:09:59
Meni pa se ne zdi,da so stari samo nekaj tednov,ker ti že tečejo,se igrajo...po mojem mnenju bi tudi sami lahko že jedli hrano in bi bili primerni za oddajo,saj take najdeš tudi v zavetiščih. V zavetišče jih 100% ne bom dala,glede oddaje pa bom tudi še premislila.                            Glede tega,da bi imela mačko lahko cele dneve zaprto v stanovanju in s tem preprečila njeno brejost pa menim,da to ni smiselno,saj mačka  potrebuje dovolj okolja za gibanje in raziskovanje..to je seveda samo moje mnenje :).                                                                                                  Veterinar pa mi je rekel,da ni prepričan,da gre za mastitis tako,da zdaj je dal pregledati mačkino mleko in kri. Tako,da jutri gremo spet k veterinarju,da pove kaj ji je. Za zdaj pa je poskrbljeno,da so mladički ločeni od mamice,saj ne smejo uživati njenega mleka :). Za sterilizacijo in kastracijo pa mi je dal 10% popust  :D.                                                                                                                                             Friese: ja,nekaj podobnega samo,da je bila mačka tako rdeča samo okoli seskov.                                                                                                 šapa: nove teme nisem odprla,da bi izvedela kaj več o zakonih o zaščiti živali, temveč, da izvem kaj je narobe z mojo mačko. Glede tega ko vedno omenjaš nezaželjena legla pa...rekla sem,da je bilo leglo nepričakovano,to pa ne pomeni da je bilo nezaželjeno. Za mucke bom poskrbela in mogoče se bom odločila,da bodo ostali pri meni,saj se v te male kepice ''zaljubiš na prvi pogled'' in jih  zato toliko težje oddaš. In s tem se v nobenem primeru ne zajebavam tako,da se raje spravi na koga,ki resnično muči in zanemarja živali. Boš imel več od tega. ;)



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 20 Julij 2014, 13:43:03
Javkanje kako se zaradi (zdravih, dobro oskrbljenih) mladičev prostovoljci in zavetišča utapljajo v mladičih mi gre čedalje bolj na jetra. Doma dobro vzrejeni mladiči so sicer konkurenca zavetiškim, ampak res je tudi obratno.
Predvsem pa: energijo, ki jo porabite za grožnje in zmerjanje tistih, ki za mladiče poskrbijo (ali se vsaj trudijo poskrbeti in pri tem iščejo pomoč) raje porabite za iskanje tistih, ki vam dejansko povzročajo probleme.
Tole leglo je svetlobna leta daleč od dobro vzrejenega, dobro oskrbljenega in zdravega legla, menda je to jasno. Minimalno za kar mora skrbnik, ki se odloči, da svoje živali ne bo steriliziral/kastriral, poskrbeti je to, da njegova žival ne producira novih kar tako malo za brezveze, ker se mu ne ljubi imet svoje živali pod kontrolo. Točno taki so največji problem, takih je največ in taki polnijo zavetišča.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 20 Julij 2014, 15:50:40
Za leglo ni bilo poskrbljeno tako kot bi moralo biti, se pa punca trudi, da bo. Zato je tudi vprašala. Takim se pač pove, da je treba mačke, ki niso izključno notranje pravočasno sterilizirati in da bo treba paziti, da bodo vsaj samice med mladiči sterilizirane pred gonitvijo, če bodo imele izhod na prosto. Prav tako bi ji bilo fino povedati kako naj socializira mladičke, kako naj začne dohranjevati....kar bi bilo bistveno bolj koristno od groženj, jamranja in obtoževanja. Kar je, če drugega ne, kontraproduktivno. Napadeni pobegne s foruma in priložnost za vzgojo v odgovornega lastnika je izgubljena.


-katie-

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 20 Julij 2014, 17:36:25
šapa: pa kaj misliš da samo ti znaš dobro skrbeti za živali? Veš koliko je mačk,ki znajo same poskrbeti za svoje mladiče..nisem pa jaz tukaj strokovnjak,da bi vedela,da ravno moja mačka tega ni sposobna in bi mogla jaz poskrbeti za mladičke. Pa povedala sem že,da sem jo hotla dat stelilizirat ampak sem se odločila,da s tem malo počakam. Pol je zgleda da po tvojem mnenju najbolje,da ne hodim v šolo, ne hodim nikamor ampak sem cel dan samo pri mački, da jo imam pod kontrolo al kaj. Ne da se mi ne ljubi ampak to preprosto ne gre. Razumela bi,če bi živela v mestu,da bi mačko imela lahko zaprto v stanovanju..ampak živim v vasi kjer ni skoraj nič prometa in itak,da bo mačka 100-krat raje zunaj. Povedala pa sem tudi,da jih v nobenem primeru nebom dala v zavetišča in da te teme nisem odprla,da bi izvedela kako ravnati z mladički,ker sem pomojem dovolj stara da to vem in vem tudi kaj je prav in kaj ne.                                   
Lanabela: zaradi nje pa že  nebom odšla s tega foruma ;) in pomojem sem dovolj odgovorna,da bom za mamico in mladičke dobro poskrbela.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 20 Julij 2014, 19:26:46
Veliko se še moraš naučiti. Tako, kot si do sedaj skrbela za mačko ni v redu. Tudi če se sosedovim godi enako ali slabše. Prvo kar ni bilo v redu je to, da zunanja muca ni bila pravočasno sterilizirana. Pazi, da napake ne boš ponovila pri mladičih, ker se boš sicer znašla v resnih težavah (eno mačje leglo je lahko prijetno in tudi nove lastnike se nekako najde ali pa jih obdržiš doma. Če pa boš imela naslednjo pomlad ali celo že jeseni tri ali štiri legla s več kot 10 napol divjimi mladiči bo pa hudo)
Naslednja napaka je bila, da muci potem, ko si videla da je breja nisi zagotovila varnega mesta, kjer bi lahko imela leglo. To da ima mačka leglo na skritem mestu in pripelje mladiče ko so dovolj stari da sami jedo je sicer na vasi še vedno v navadi, ni pa prav. Zato, ker  gre tudi pri mačko med porodom lahko kaj narobe in pogine ne da bi lastnik sploh vedel kje je ostala in zato, ker ne moreš mladičem niti odstranjevati zajedalcev niti jih socializirati, pa ti pripelje mačka bolne, glistave, bolhive in napol divje mladiče s katerimi so same težave.
Ja mama muca zna poskrbeti za mladiče, če gre vse kot je treba, zna jih umiti in nahraniti, zna jih naučiti loviti miši, ne zna pa jih zaščititi pred bolhami in klopi, ne zna jim odpraviti glist, ne zna jih pozdraviti če zbolijo in ne zna jih socializirati (= navaditi na ljudi) in jih vzgojiti tako, da bodo lahko živeli pri ljudeh.
Zdaj poskrbi, da bodo mačka in mladiči na varnem mestu in pod nadzorom. Upoštevaj navodila veterinarja. Kupi primerno hrano tako za mačko, da pride po mladičih k sebi, kot za mladiče. Daj sterilizirat mačko takoj, ko bo veterinar rekel, da jo lahko. Nujno moraš dati sterilizirat vsaj samice med mladiči (če bolje je kastrirat tudi samce, a to lahko narediš tudi kasneje, pri samicah pa je potrebno zelo paziti da ne zamudiš).
Šapa vsekakor zna poskrbeti za mladiče veliko bolje od tebe in ima tudi veliko več izkušenj. Kar je napisala v bistvu kar drži. Če boš ponovila napako in ne boš pravočasno poskrbela za sterilizacije, se boš znašla v situaciji, ko ne boš mogla poskrbeti za mladiče ne glede na to, kako se boš za to prizadevala in boš ali prisiljena kršiti zakon (in pobiti ali zapustiti mladiče) ali pa jih naprtiti prostovoljcem, ki jih imajo že toliko, da jih nalagajo v nadstropja. Zato je njen način pisanja povsem razumljiv, čeprav je kontraproduktiven.


-katie-

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 20 Julij 2014, 20:17:32
Okej no. Vem da sem naredila napako,ker mačko nisem pravočasno dala stelilizirati in,ker nisem takoj ukrepala,ko je skotila. Ampak  mladički bo vse v najlepšem redu. Z veterinarjem sem dogovorjena tudi že za stelirizacijo in kastracijo. Če imajo bolhe mi bo vrjetno dal tudi sredstvo proti njim. Mladiče pa nikoli nebi zapustila ali pobila..tudi če bi jih bilo nevem koliko. In neveš koliko izkušenj imam jaz z mačkami in njenimi mladiči...če mi enkrat ''spodleti'' še ne pomeni da ima nekdo drug zaradi tega več izkušenj. Mačke imam dobesedno že celo življenje. Imela sem jih..in še jih imam tudi pri stricu, ki ima kmetijo in zgodilo se je da je bilo naenkrat deset in več mačk. In za vse sem poskrbela,vsi so preživeli. Seveda so samice zdaj stelilizirane ampak takrat so bili mucki zaželjeni. Pa so kljub nevem kakšni oskrbi veterinarja preživeli. In na kmetiji jim ne moreš zagotoviti nevem kako varnega mesta za skotitev...pa tudi če jim najdeš,mačka ponavadi skoti tam kjer sama želi...pa skoraj vsi veterinarji govorijo,da mora biti mačka za stelirizacijo dovolj stara..no,moja mačka je še dokaj mlada. Uglavnem nočem se zdaj tukaj kregati. Ni mi treba dajat nevem kakšnih nasvetov ker bom poskrbela za mladičke...saj sem do zdaj tudi. In tudi mislim,da je skotitev nekaj naravnega in zato mačke ni treba takoj odpeljati k veterinarju razen,če je res kaj narobe kot v mojem primeru.