pes in mačka

cici.bobnar · 6765

cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
: 16 Marec 2014, 19:05:58
Če obstaja ta tema se opravičujem in prosim za link do rešitve, hvala.

Kako spoprijateljiti mačko in psa?
Težava je v tem, da se pač ena mačka zelo boji majhnega psička. Sosedi imajo večjo psico in ta se večkrat zapodi za mačko. Ko pride psiček na obisk, mačka odide od hiše ( je napol notranja napol zunanja) in se ne vrne kakšen dan, dokler ni prepričana da psa res ni  več tam. Vsakič ko ga vidi, se skrči in ob prvi priložnosti pobegne. Če psiček zalaja, pobegne. Zelo rada bi, da se ga ne bi bala in da bi jedla normalno in počivala v hiši tudi ko je psiček tam. Ne zahtevam zdaj da sta best frenda in da skupaj spita in tako dalje, ampak bi pa rada da mačka ostane doma in ne odide za kakšen dan, včasih še kakšen dan več torej dva dni. Takrat nima ne hrane, ne vode, razen če jo slučajno kak prijazen sosed nafutra. Tudi če ji hrano se pusti zunaj, se ne približa hiši. Nevem kako naj jo pripravim sdo tega da se psička nebi več tako bala. Psiček je živahen, bi se rad igral, samo mačka takoj pobegne in nimam sploh možnosti da bi jih spravila skupaj.
Hvala za odgovore

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 17 Marec 2014, 13:06:39
Če lahko psička naučiš (naučijo), da bo skuliran, umirjen ter bo mačko popolnoma ignoriral in ne lajal vanjo, potem lahko še kam pridete. Drugače pa ne vem če. Pomoje.

Spare me the propaganda.


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 17 Marec 2014, 13:20:14
saj bi ga, samo je problem ko mačka takoj pobegne tudi če ga samo vidi pa je lahko sto metrov daleč ali pa dva metra daleč od nje. psiček ne laja glih v mačko, ampak pač zalaja in če ga mačka sliši zbeži, tudi če je zunaj hiše pa je pes zaprt noter. če ga vidi čez steklo(okno) tudi zbeži. nevwem kako naj se spopadem s tem da bo obema prav, da bo mačka sita in mirna, pes pa lahk v hiši, ker je premajhen za zunaj.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 17 Marec 2014, 13:38:46
Mislim da je to zgubljen primer.
Psa že lahko navadiš na mačko, mačke pa ne.
Pri nas smo imeli isti primer in smo se trudili na vse možne načine.
Končalo se je tako, da se je mačka odselila.

Why can´t we all just get along!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 17 Marec 2014, 14:16:45
Pomoje daleč od tega da bi bil primer zgubljen, ker se načeloma vse živali da privadit do sobivanja, vsekakor pa obstajajo izjeme. To da ima mačka možnost pobega je napaka, saj se s tem le utrjuje vzorec. Mačko privajajte na psa v hiši, od začetka recimo po štukih, kasneje v sosednjih sobah, sčasoma v istem prostoru. Pes naj bo čimbolj miren in ignorantski, mačka naj ima na voljo višje predele kamor se lahko umakne in počuti varno.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 17 Marec 2014, 14:28:11
Bi se dalo tako, da se v začetku mačko zamoti z igro ali hranjenjem in prav tako psa?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 17 Marec 2014, 15:07:55
Macko bos tezko zamotila s cimerkoli... je pa nujno psu preprecit, da moti macko oz. ga postopoma naucit, da jo pusti na miru. Brez tega ne bo slo.

battito animale


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 17 Marec 2014, 15:55:30
pes na srečo mačke ne preganja in se tudi pretirano ne zmeni zanjo razen če mačka zapiha, potem se pa skuša približat ampak mačka hitro pobegne. Najlepša hvala za pomoč, bom poskusila kar tako s sosednjimi sobami, pa v istem prostoru... postopoma, ker v spodnjem tuku sta babi ni dedi ki nista preveč navdušena nad živalmi zato tudi ne bom poskušala ju pregovorit. Bom pa psa za začetek ko bosta v isti sobi zaprla kar v boks... se vam to zdi primerno? Ker je v boksu čisto miren in sploh ne bevska ne nič, pa še mački se ne bo mogel približati da se ta nebi preveč ustrašila...
Selitev mačke nikakor ne pride v poštev, ker je družinski član, selitev psička pa tudi ne. Sicer ne živita skupaj, psiček je zdaj pri meni, mačka pri fantu, ampak če grem tja za kak dan gre moj pes obvezno zraven ker doma ni nikogar ki bi zanj poskrbel. Obiskom se pa tudi ne nameravam odpovedati.
Hvala še enkrat in prosim še za mnenje o zgoraj napisanem. :)

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 17 Marec 2014, 16:03:34
V takem primeru bi dala js psa v kletko, mačko zraven v sobo in zaprla vrata. Ali, če imate štuka razmejena z vrati, psa v kletko, mačko v vajin štuk in edina odprta vrata v vajino sobo. Ne bi bilo pa švoh, če daš fantu kako dekico na kateri kuža leži in jo naj položi tja kjer je drugače kletka, v toliko da se mačka navadi na vonj. Toliko zaenkrat, ko/če bo pa napredek se bomo lahko pa naprej pogovarjali, čeprav se mi zdi da že imamo eno temo mačka-pes in je še tam bolj podrobno razloženo.



Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 17 Marec 2014, 16:04:13
Pri nas ni pomagalo ne postopno navajanje, ne to, da je mačka imela možnost biti na višji poziciji. Nič. Pa ji pes sploh ni težil. V trenutku ko ga je zagledala, se je ves fokus usmerila na psa. nikakršno prigovarjanje ne usmerjanje pozornosti ni pomagalo. Je pa res, da je naša bila paranoična že od malega. V glavnem na koncu smo obupali.
Je pa res, da sem že kar nekaj časa poročen. Če bi bila zadeva kot v primeru Cici, bi se verjetno potrudil še bolj. :D

Why can´t we all just get along!


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 17 Marec 2014, 16:08:31
najlepša hvala Nika :)

ja saj zato se trudim ker to vpliva tudi na odnose med mano in mojim fantom, ker se s fantom non stop kregava okrog tega, in mam počasi že dovolj tega da mačka kar naprej beži od hiše če se prikaže pes. bom poskušala doseči vsaj to da bo mačka normalno jedla in spala v hiši kljub psu, nerabita sploh bit v isti sobi samo da sta oba doma. :) bom poročala če mi bo uspel kak mini korak v pravo smer :) če pa slučajno kdo najde temo mačka-pes naj mi prosim prilepi link ker jaz tega na žalostr ne najdem :) je forum kar obsežen kar se tem tiče
lp

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11 : 17 Marec 2014, 16:22:48
bistveno je, da stvari tako organiziras, da se bo macka se vedno pocutila, da je doma sefica in da se bo pocutila varno. Lahko je za zacetek tudi pes omejen na eno sobo, macka pa ima na voljo vso ostalo stanovanje in do psa najprej sploh ne pride.

Lahko probas tudi Feliway ali kaj podobnega, da bo manj nervozna...

battito animale


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #12 : 17 Marec 2014, 21:10:06
Vse macke sem se navadila na pse, tudi "divjake". Samo so moji macki notranji, njihov izhod je na omaro ali pod posteljo. Nekateri so rabili nekaj let, da so se skulirali (odrasle macke; mladicki so rabili maksimalno par tednov).

Tudi "divjaki" sedaj spijo s psi skupaj. Se pa psom ne dovoli, da bi macke preganjali, jih strapcirali... macke vejo, da imajo zascito.

Se vec, macja "divjakinja" (ki je skoraj leto dni bivakirala pod posteljo in sele po nekaj letih gre tudi na pisalno mizo) se sredi noci spravi spati na posteljo moje najvecje psicke, ki se ponoci premika iz svoje postelje na tla in nazaj; potem pa ko ji macka zasede posteljo, pa reva zraven caka, da se bo macka spravila dol iz njene postelje... tako moram vsak vecer macko spravljati v njeno posteljo, da najvecja psica pride do svoje postelje. Ce se vleze vsaj na eno polovico, potem se psicka vleze k njej... samo kaj, ko se macka ponavadi naguzi na sredo 100*140 pasje postelje.

So pa macke zelo razlicne, od takih, ki obozujejo pse, mack pa ne prenesejo, do takih, ki imajo rade samo sebe. Ene plasne, druge samozavestne...


Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 18 Marec 2014, 10:07:45
Glede na situacijo, se mi zdi da cici nima par let časa!  ;)

Why can´t we all just get along!


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 18 Marec 2014, 15:04:18
hja, glede na to kako besen je name moj fant ker nimam kam dati psa čez vikend in mu straši mačko....kvečjemu par mesecev :/

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 18 Marec 2014, 15:47:25
O mačkah bi se lahko tukaj razpisali na dolgo in široko. Iz izkušenj ti lahko povem, da s prihajanjem in odhajanjem mačke ne boste navadili na psa. Mačke so malo bolj zakomplicirane živali, vaša bo lahko pred psom bežala vse življenje. Rešitev bi bila, če bi pes z njo živel vsaj nekaj mesecev. Potem bi si mordal lahko privoščili vikend prihode.



LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #16 : 03 Avgust 2014, 17:07:54
Mene pa zanima, kako psa navaditi, da bo ignoriral mačke? Žal je situacija takšna, da ima soseda preveč mačk in ni šanse, da bi mačke navadila na psa. Psička je že pri vzreditelju tekala za mački in jih preganjala, kar je nadaljevala pri nas. Na začetku še ni bil tak problem, čeprav sem ji skušala preprečiti. Zdaj pa so mačke vse pogosteje na dvorišču, in ko jih Lili zagleda, se osredotoči nanje, teka za njimi, mačke ji seveda pobegnejo, nekatere tudi pihajo nanjo in jo skušajo popraskati, en mladič pa psičko tudi počaka, enkrat sem ji pustila, da ga je povohala, potem pa ga je poskušala v gobčku odnesti, pa sem ji preprečila. Ko se Lili približa mački, ne pomaga nobeno preusmerjanje pozornosti, igračke še pogleda ne, priboljška (če njene najljubše hrenovke) ne povoha, striktno ji govorim ne, pusti, ne smeš, a jo moram dobesedno odvleči stran. Lili je stara 6 mesecev in je očitno v puberteti, ker bi vse kar malo po svoje delala in nič poslušala. Kako naj se lotim zadeve?

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 03 Avgust 2014, 21:34:37
To bi pa damayanti lahko vedela povedat.

Je pa brez veze govoriti ne, pusti, ne smeš, če ne doseže učinka. Ker boš psa naučila, da ne, pusti, ne smeš pomeni točno nasprotno-zaganjaj, fokusiraj etc se na mačke.

Moja je živ hudič ko se gre za mačke. Na neki razdalji je šlo po sistemu "look at the cat" in klikanje, nagrajevanje gledanje mačje etc. Sem si pa dosti pomagala s haltijem in vaja poleg....In zdaj je na tujem terenu 95% OK, preostalih 5% pa jo uspem dobit pod kontrolo po enem NE!

Na domačem terenu pa deluje samo, da jo fizično zadržim (ograje nimamo in je na 10m štriku). 

Kaj več žal nisem uspela doseči.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #18 : 03 Avgust 2014, 22:01:41
Jaz imam tudi največji problem doma, kjer me pri mačkah nič ne upošteva. Je večinoma tudi na dolgi vrvi, da jo lahko potegnem nazaj. Smo pa tudi že na kakšnem sprehodu srečale mačko in tam ni bila tako zanimiva in sem jo hitro preusmerila drugam. Doma je pa zadnje čase pravi hudič :/

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #19 : 04 Avgust 2014, 08:48:13
Lili je stara 6 mesecev in je očitno v puberteti, ker bi vse kar malo po svoje delala in nič poslušala.

Ne vem če so psi že glih pri 6 mescih v puberteti, sicer znajo pa  tudi v puberteti biti poslušni če so tako naučeni. Puberteta ni nikakršen izgovor. Pri 6 mesecih je še mladič in je čisto logično, da ne more vse po tvoje delat, tako da ignoriranje mačk bo ratalo šele po dolgotrajni vadbi, čeprav na domačem dvorišču dvomim da jih ne bo preganjala. Look at that je super vaja, js jo mam za veliko motenj in mu rečem lej srno, on pa reče ja vidim, vrž že žogo  ;) V glavnem usmerita se v prinašalsko delo, ziher bodo jeseni kaki fajn tečaji, poslušnost in samokontrolo, vendar pazi da ne boš prehitevala njenih sposobnosti. Preganjanje mačk je zelo težko odvadit, tako da mogoče ne bi bilo slabo že vnaprej vedet, da se ne bo dalo 100% odpravit.



LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #20 : 04 Avgust 2014, 09:30:54
Ne vem, ali je res puberteta ali ne, na trenutke se obnaša neznosno, ali pa je samo posledica prejšnjega tedna, ko sem bila na dopustu in sta jo pazila starša, kjer je bilo potem malo bolj sproščeno in kaj več dovoljeno kot pri meni.

Sicer ima pa vedno kakšen dan ali teden, ko je katastrofa. Je pa zadnje čase bolj nepozorna na vodnika in ji je težje preusmeriti pozornost, kot pa je bilo to na začetku - že hodimo v pasje urice, kjer se pripravljamo na jesensko malo šolo.

Saj  vem, da mački in psi se zastopijo ali pa ne, bi pa rada, da se vsaj malo bolj umiri, ko je na dvorišču kak maček in ne da je takoj vsa pozornost na njem.

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)