Goniči in učenje odpoklica

makko · 14539

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 24 Avgust 2014, 10:51:36
Pravzaprav pri pointru lovski nagon niti ni glavni problem, tudi če se je prej uporabljal za lov (ker takrat, ko zagleda divjad obstoji in jo pokaže) dokler ga ne pokvarimo seveda. Bolj je problem plašnost. Vsi angleški ptičarji in setri so karakterno občutljivi psi, ki ne prenesejo grobega ravnanja. Večina teh psov, ki jih zavržejo lovci, je psihično precej sesutih in lahko na določene dražljaje nepredvidljivo odreagirajo. Lahko od groze zmrznejo ali pa brezglavo zbežijo. Zato je prvih nekaj tednov potrebna posebna previdnost. To pa seveda ne pomeni, da kasneje psa ne bo mogoče varno spuščati. Ptičarji so zelo lepo učljivi in obvladljivi. Ob primernem ravnanju seveda.


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 24 Avgust 2014, 12:18:32
Hvala lepa vsem za odgovore  :) Ja, z večino napisanega se seveda strinjam, Da je spuščati posvojenega psa rizično, mi je popolnoma jasno (enako pa velja tudi za vse ostale pse, vedno se lahko s psom znajdemo v situaciji, ko odpoklic odpove, pa naj je pes še tako dobro šolan). Psička je sedaj z mano že skoraj en mesec, tako da se je karakter psa v tem času že nekoliko pokazal, je precej travmatizirana psička, ki se šele počasi navaja na 'civilizacijo' in na ljudi, vendar pa se je pokazalo, da  lažje sprejema okolico in se sprosti, ko ni omejena z vrvico (da ima občutek izbire, da se lahko umakne). Spuščanje z vrvice nikakor ni potekalo na horuk, ampak postopoma preko daljše vrvice in seveda tam in v takih okoliščinah, kjer presodim, da je varno (živimo v ruralnem okolju in ne sredi mesta), med sprehodom ves čas trenirava odpoklic (do sedaj je prišla še vedno!) in ji ne dopuščam pretiranega oddaljevanja (kar pomeni, da je moja koncentracija na psa in okolico, ko je pes spuščen, res 100 odstotna), kako bo z lovskim nagonom bomo videli, ko se bo psica res sprostila (trenutno išče varnost pri meni, kar seveda s pridom izkoriščam pri odpoklicu), zaenkrat pa glede tega ni težav (divjadi imamo dovolj in se psička njene prisotnosti zagotovo dobro zaveda), ravno tako se mi zdi, da za sabo nima nekega lovskega šolanja. Naj še enkrat poudarim, da to ni moj prvi pes lovske pasme (pri hiši je bil že šarivec, ptičar in sedaj zopet ptičar ;D) - tako da izkušnje s ptičarji imam - in ja, psička ima vse karakteristike ptičarja: občutljiv, nežen, inteligenten, vztrajen (beri: na momente trmast pes :D), zelo hiter pes z dobrim nosom, fizična in mentalna zaposlitev sta seveda pod 'MUST',  ptičarji so zagotovo psi, ki absolutno ne prenesejo nobenega grobega ravnanja (običajno v takem primeru samo popolnoma ', zablokirajo'), za obvladovanje takega psa je  pač potreben občutek, vztrajnost in doslednost (sicer pa to velja za vse pse). S psičko se dobro ujameva, sledi mi povsod (dobesedno jo imam stalno za petami ::) ) in več ali manj karakterno in vizualno ustreza temu, kar se je iskalo (popoln pa tako ali tako ni nihče  ;) ). Ni bila edina izbira, smo šli pogledat še nekaj drugih psov, lovskih seveda (odraslih in mladičev), vendar pa je večina odraslih psov pokazala precej bolj neobvladan lovski nagon, tako da je glede na okolje, kjer živim in glede na življenjski slog, ta psička še najbolj odgovarjala.

PS
Tudi meni se zdi, da je psička senžermenski ptičar :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #32 : 24 Avgust 2014, 12:45:12
potem je vse ok, razumela sem, kot da je šele prišla.