Sprehodi mladickov, ki niso skodljivi za sklepe

rosa · 53371

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #60 : 09 Maj 2006, 17:43:51
Sodeč po tej tabeli, ne: http://articles.pointshop.com/pets/18125.php

Ne najdem pa ene druge tabele :-[ :( >:( kjer je napisanih še več pasem in še odstotek testiranih in tistih, ki imajo HD ali ED.

potem pa ne...  :-\


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #61 : 09 Maj 2006, 18:07:26
Jaz vem samo to, da lahko trdim pri Rosi, da je slo v 99% za gensko okvaro (govorim o samih goldnih, kajti to je edina pasma, ki sem jo do sedaj imela doma), ker se ni nikoli prevec gibala, kvecjemu premalo; prav tako sem jo se pri 8-ih mesecih se vedno, kljub njeni tezi, nosila po stopnicah, prehrana je bila strikno briketirana za velike pasme... pa je vseeno imela pri osmih mesecih zelo hudo obliko displazije (tako da ce bi se takrat ocenjevalo, bi dobila oceno E).

Azorja pa kot sem rekla nisem pol toliko cuvala, je pa res, saj kolikor jaz vem, da takrat displazija ni bila tako pogost pojav kot je to danes.

Res je pa, da je potrebno mladicke blazno cuvat, ker so tako obcutljivi, da je kar groza.

V glavnem najsrecnejsi clovek bom, ko oz. ce mi bodo rekli, da so sklepi uredu!  :o

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #62 : 09 Maj 2006, 22:04:27
Drugace pa glede vitaminskih dodatkov za mladicke, sta zelo dobra vitamin C in D. Vodotopnih vitaminov ni prakticno nikoli prevec in je super ce jih se dodatno dodajamo.  ;)

Da ne bomo učili krive vere ;) Vitamini A, D, E in K so lipofilni ( v maščobah topni) vitamini in se jih hitro lahko predozira.

Lp nina



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #63 : 10 Maj 2006, 09:21:44
Hvala Ninci; se opravicujem, sem ocitno jaz narobe razumela.  :-[

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #64 : 10 Maj 2006, 13:23:27
Moja pokojna zlata prinašalka je bila verjetno najmanj čuvano rodovniško pseto, kar se kolkov tiče. Ne samo, da je lahko divjala kolikor ji je duša dala, da je divjala po tistih naših parih štengah gor in dol včasih skoraj do onemoglosti, da o skakanju po pohištvu ne govorim. Tudi je začela teči ob kolesu pri 5 mesecih, pri tej starosti je tudi že skakala cez dokaj visoke ovire in obvladala tatežko lestev. Na svoje kasnejše pse sem precej bolj pazila, vsaj kar se skokov in lestev tiče. No psici sem dala slikat kolke šele po 4 letih krepke uporabe in to med gonitvijoRezultat: 0/1 po tastarem ocenjevanu, kolikor mi je znano tudi noben od njenih mladičev ni imel slabše ocene od 1 (pa je bila enkrat po pomoti parjena s psom z izrazito slabimi kolki)
S tem nočem reči, da ne pazite na svoje pse, pač pa to, da pri dobri genetski zasnovi psu takorekoč nič ne pride do živega.
omenjena psica do svojega 13 leta ni imela niti najmanjših težav s sklepi.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #65 : 16 Maj 2006, 10:16:16
Tudi jaz imam (prav tako kot 5rca) doma mlado borderko. Jutri bo stara 4 mesece in je pravi hiperaktivček. Zelo rada hodi, še rajši pa laufa in se igra z ostalimi psi. O tem, da bi jo zapirala ali pa da je nebi pustila, da se igra z ostalimi, sploh nisem razmišljala. Samo enkrat sem jo ustavila in dvignila v naročje, pa je čisto znorela. V naročju se mi je začela tako zvijat, da bi mi kmalu padla na tla. Tako da se mi zdi, da naredim manj škode, če psičko pustim, da se igra in laufa z ostalimi. Prav tako se tudi pozna "rezultat" doma: ko se igra z ostalimi oziroma ko je bolj aktivna, je tudi večji mir doma (mirno leži in grize svoje igračke). V nasprotnem primeru (če bi šli na normalen (zanjo dolgočasen) sprehod) pa nam doma prinaša žogice in prosi, da jih mečemo po stanovanju. V takem primeru se bojim, da se bo kam zaletela. Zato še enkrat: raje vidim, da se zunaj zlaufa, kjer je dovolj prostora.


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #66 : 16 Maj 2006, 12:37:34
Samo bordercki kolikor jaz vem niso ravno nevemkako podvrzeni kaksni displaziji ali kaj podobnega. ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #67 : 16 Maj 2006, 13:19:59
Aja? Kolikor vem so kar. Ampak ker so lahki in ker jih ni mogoče obdržati pri miru, tako da se v veliki večini dovolj gibljejo, se jim displazija ne pozna nikjer drugje kot na rentgenski sliki.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #68 : 25 Maj 2006, 15:14:52
Ne najdem pa ene druge tabele :-[ :( >:( kjer je napisanih še več pasem in še odstotek testiranih in tistih, ki imajo HD ali ED.

Našla ;D :D

http://www.offa.org/hipstatbreed.html

Čeprav so tile rezultati grozni... :'( :'(




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #69 : 25 Maj 2006, 18:10:11
Upoštevaj, da so rezultati ameriški.  Za samojede vem, da je tam ogromno displazije in to take stopnje, da so potrebne operacije. Pri nas kaj takega najdeš samo res izjemoma. Upoštevaj, da so njihovi psi v veliki večini zavaljeni, zaležani (niti na sprehode jih večinoma ne vodijo), veliko znamk njihove hrane pa je premočne in narejene izrecno zato, da mladiči čim hitreje rastejo. Pri nas se recimo pes pri agilityju poškoduje res izjemno redko, tam pa so take poškodbe silno pogoste (ne samo psov, tudi lastnikov) Zakaj že?


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #70 : 30 Maj 2006, 13:23:32
In zdaj dobesedno citiran odstavek dr. Vidica:

"Najprej je pomembno, da pes ne bo imel prekomerne telesne teže. Bolje kak kilogram manj kot preveč, saj prav preveliki telesni teži lahko pripisujemo nastanek in razvoj displazije komolčnega in kolčnega sklepa.

Pri 6. mesecih psa ni potrebno več nositi po stopnicah, preprečite pa nepotrebno in prehitro tekanje po le-teh. Še najbolje, da je med hojo po stopnicah navezan na povodec, da boste lahko uravnavali hitrost hoje. Odsvetujemo tudi tekanje navzdol. Ob kolesu lahko pes teče po dopolnjenem letu dni starosti, tedaj tudi lahko začne preskakovati višje ovire.

Sicer pa svetujem veliko gibanja, saj s tem krepimo mišice in utrjujejmo sklepe oziroma sklepne vezi. Upoštevati pa moramo seveda utrujenost psa. Ko kaže pes znake utrujenosti, gibanje prekinemo."
 

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Alenka**

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 6
Odgovori #71 : 30 Maj 2006, 13:44:29
Jaz se glede kolkov zelo sekiram in obremenjujem, pazim, da delam čim bolj kot je treba, pa vseeno sem v nedeljo naredila napako. Glede sprehodov: dolgi so toliko, kot mu paše. Ko opazim, da se je umiril in zletal in ko se usede pred mano ko hodiva, vem, da je dovolj in zaključiva ( nikoli pa ne traja dlje kot pol ure). No, v nedeljo smo bili v kampu Dragočajna in na poti proti Savi sem ga spostila da sta se s prijateljičino francozinjo nemoteno igrala. Ko pa je Giorgio zagledal vodo, je pozabil na vse, jaz pa sem tudi prepozno dojela, kaj spoloh mislil. Namreč, spregledal je da je med potjo in reko kak meter in pol višinske razlike in je kar skočil. k sreli tako, da se je ujel na sprednje noge, da mu ni zabilo zadnjih. Nič ni zacvilil ali karkoli, skratka nič, tudi plaval je dolgo, vendar me vseeno skrbi. ???

"Ta bedni pes, ta tvoj prijatelj vdani,
ki prvi te pričaka, prvi brani
ki v tvojem srcu svoje ima srce,
ki srečen je. če zate v ogenj sme."
Lp,Alenka


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #72 : 30 Maj 2006, 13:52:16
Podoben primer sem imela jaz. Meni je Idea usla k sosedu in v tistem, ko sem se razjezila nad njo, je gospodicna "energijsko" ponorela in skocila cez skarpo podobne visine, kot si napisala ti. Mene je dobesedno skoraj kap... kar okamenela sem. Pa ni nic sepala, takoj je vstala in veselo skakljala naprej, kot da ni bilo nic. Pa se pretipala sem jo takrat za vsak slucaj, ce bi jo kaj zabolelo, pa nic. Res je da ni padla s celo tezo na noge, ampak se je bolj zarila... To je ze zdaj kar nekaj casa nazaj.

Pa sem tudi glede tega vprasala dr. Vidica; pa bom se ta odgocor prekopirala....

"Ni nujno, da bo imela psička zaradi padca z ograje kakšne posledice."

Upajmo, da res ne!!!!!!!! :-[

To je sekunda, pa ti naredi bedarijo. Saj tudi jaz gledam, gledam... ampak takrat je bilo vse prehitro.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Alenka**

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 6
Odgovori #73 : 30 Maj 2006, 14:13:44
Rosa, hvala, da si me mal potolažila. :)  Saj to je najhuje, takrat ko najbolj pažiš, ti kakšno ušpičijo. naš pa je ravno v teh mesecih ko je skoz bolj pogumen in hoče vse raziskat.

"Ta bedni pes, ta tvoj prijatelj vdani,
ki prvi te pričaka, prvi brani
ki v tvojem srcu svoje ima srce,
ki srečen je. če zate v ogenj sme."
Lp,Alenka


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #74 : 30 Maj 2006, 14:30:21
Tudi moje mnenje je, da pri kolkih in komolcih veliko vlogo igra genetika. In ne samo, če gledamo očeta in mamo mladičev, ampak tudi njune brate in sestre in širše sorodstvo.

Simi s tega foruma ima doma psico, nemško ovčarko Ajšo, ki jo je dala pred mladiči pri tretjem letu ponovno slikati in rezultati kolkov so bili enaki kot pred dvema letoma. Imela je leglo in slikani so tudi mladiči. Vsi imajo popolnoma enake ocene kolkov in so zdravi.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #75 : 30 Maj 2006, 22:45:45
Zanimiva je mogoče ena "raziskava", ki jo je naredila vzrediteljica CC-jev. Zanimalo jo je ravno to koliko genetika vpliva na displazijo..

In zanimivo kombinacija HD A x HD A ni dala največ potomcev z HD A kolki. Največ HD A kolkov se je dobilo v kombinaciji HD A  x HD B enak% HD A-jev kot jih je dala A X A kombinacija pa so dobili tudi iz kombinacije HD B in HD C. Kombinacija HD C x HD D je bila recimo bolj uspešna kot HD A in HD C ( če gledamo procentualno na to koliko so dobili HD A-jev)

HD A in HD C je tudi v tej raziskavi statistično gledano najslabša, ker je dala največ HD C-jev ::)

Aja statistiko je naredila na podlagi 270 psov. Še vedno premalo ampak osnova je.

Lp nina



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #76 : 31 Maj 2006, 01:58:12
Nina, saj ravno v tem je fora. Kaj ti pomaga kombinacija HD A X HD A, če oba prihajata iz kombinacije HDB x HD C in tudi njuni sovrstniki v leglu imajo zanič kolke.

Simpatiziram z nemškim sistemom, kjer ovrednotijo pse tako, da dobi vsak mladič oceno na podlagi povprečja ocen staršev, potem pa se ta ocena spreminja glede na njegovo potomstvo. Pa tudi to ni popolno, ampak rezultati take vzreje so boljši kot samo gledanje ene pretekle generacije.


BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #77 : 02 Junij 2006, 09:39:23
Dodajam link na en (sicer hudo) strokovni članek - http://www.vf.uni-lj.si/veterina/zbornik/313_ivanusa_s.pdf, ki sta ga napisala dekan VF in rentgenologinja na Univerzitetni kliniki na temo displazije.
Sicer pa - jaz ne bi preveč računala minut, koliko časa lahko mladiček skače na sprehodu. Bolj važna je pravilna prehrana, sploh pri velikih pasmah, izogibanje stopnicam in čim manj betona. Od enega padca pa kuža tudi ne bo "dobil" displazije.
Zato pa tudi mislim, da mladičev (sploh tveganih pasem) ni pametno kupovat od nepreverjenih vzrediteljev ali pa brez rodovnika. Že tako ali tako so s selekcijo deformirali kar nekaj pasem...
lp


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #78 : 02 Junij 2006, 09:48:22
Dodajam link na en (sicer hudo) strokovni članek - http://www.vf.uni-lj.si/veterina/zbornik/313_ivanusa_s.pdf, ki sta ga napisala dekan VF in rentgenologinja na Univerzitetni kliniki na temo displazije.
Sicer pa - jaz ne bi preveč računala minut, koliko časa lahko mladiček skače na sprehodu. Bolj važna je pravilna prehrana, sploh pri velikih pasmah, izogibanje stopnicam in čim manj betona. Od enega padca pa kuža tudi ne bo "dobil" displazije.
Zato pa tudi mislim, da mladičev (sploh tveganih pasem) ni pametno kupovat od nepreverjenih vzrediteljev ali pa brez rodovnika. Že tako ali tako so s selekcijo deformirali kar nekaj pasem...
lp

No ko si ravno omenila hrano... tudi tukaj se mnenja full razlikujejo. Nekateri pravijo velike pasme do 24 meseca z hrano za mladiče, drugi samo do 5-ega, treji spet do 12-ega... Jaz res ne vem do kdaj... ok po priporočilu vzreditelja, ki je dal že čez kakšno leglo in ima dobre rezultate kar se kolkov in komolcev tiče, najbrž že ne dela slabo, ampak vseeno... do kdaj naj bi psa hranili z puppy hrano?

Lp nina



BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #79 : 02 Junij 2006, 10:53:47
AM sicer niso zelo nagnjeni k displaziji, sem pa mojo hranila z Junior hrano dobro leto in pol (Belcando junior). Če bi imela kakega večjega psa, bi verjetno podaljšala še za pol leta, da se fizični razvoj psa res zaključi. Se malo zanašam na podatke in priporočila proizvajalca hrane.
lp


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #80 : 02 Junij 2006, 11:00:41
AM sicer niso zelo nagnjeni k displaziji, sem pa mojo hranila z Junior hrano dobro leto in pol (Belcando junior). Če bi imela kakega večjega psa, bi verjetno podaljšala še za pol leta, da se fizični razvoj psa res zaključi. Se malo zanašam na podatke in priporočila proizvajalca hrane.
lp


Ja saj to je zanimivo ne ;D Junior hrana je ponavadi vsaj malenkost dražja od adult, ... gre samo za marketinško potezo? Gre za zavajanje kupcev? ali dejansko za neko ugodnost za psa...? ::) Saj na to najbrž nihč ne pozna odgovora... samo naglas razmišljam ;)

Lp nina



BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4

BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #82 : 02 Junij 2006, 11:26:48
Se mi pa briketi še vedno zdijo najlažji način za uravnavanje količine hrane, vsaj v času rasti. Večji problem je vsa kuhana hrana, razni ostanki in priboljški, ob kateri se psi še redijo zraven. Ali pa še ne vem koliko vitaminsko mineralnih dodatkov...
Zato pa kako omejevanje gibanja po moje ni pravi način, mlad pes mora imeti možnost tudi pokuriti, kar poje in si razvijati mišice, vezi in sklepe in se čimveč igrati z drugimi psi. Živeti pretirano previdno je "pasje življenje" tako za lastnika, kot za psa...
lp   


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #83 : 02 Junij 2006, 12:45:09
AM sicer niso zelo nagnjeni k displaziji, sem pa mojo hranila z Junior hrano dobro leto in pol (Belcando junior). Če bi imela kakega večjega psa, bi verjetno podaljšala še za pol leta, da se fizični razvoj psa res zaključi. Se malo zanašam na podatke in priporočila proizvajalca hrane.
lp


namen je dober, ampak veterinarji in vzreditelji si žal niso enotni ali je za displazijo in okostje bolje čim prej nehat hranit junior ali čim kasneje  ::)
P abodi pameten ,če si lahko  :o
jaz že dolgo nisem več  :'(

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #84 : 02 Junij 2006, 12:46:36
Zelo zanimiv članek, zlasti pa poudarek na škodljivosti dodajanja kalcija (zagovorniki dodjanja Ca, ki trdite, da se odvečni kalcij brez škode izloča iz telesa si zelo dobro preberite članek). Poleg tega je zanimiv podatek, da je displazija ugotovljena pri 6 mesecih starosti zanesljivo dedna.

Kar pa se tiče briketov za mladiče je pa tako: če hranite mladiče z briketi, ki so specialno prilagojeni za maldiče velikih pasem (sem noter bi jaz dala tudi ne tako zelo velike labradorce in goldne) in ki v deklaraciji  posebej poudarjajo da ne pospešujejo rasti, potem jih lahko mirno hranite z njimi do starosti, ki je napisana na navodilu. Če pa imate neko običajno hrano za mladiče, pa je bolje, da greste na adult prej, lahko tudi pri 5 mesecu.
Doma pripravljena hrana lahko povzroči debelost, če ni uravnotežena (pri odraščajočih mladičih je treba biti pri pripravi hrane zelo pazljiv), vendar pa načeloma ne povzroča prehitre rasti.

Enkraten padec ali skok iz višine displazije zanesljivo ne bi povzročil, lahko pa pride do poškodb na tisoč in en način.


vali

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 14
Odgovori #85 : 02 Junij 2006, 13:16:13
Pri našem CC-ju smo uporabljali izključno ROYAL CANIN (pač tisto, ki je bila za njegovo starost) do enega leta. Menim, da je v takšni hrani vsega dovolj (od viška včasih "boli glava"), zato je tudi prilagojena starosti. Od enega leta naprej smo prešli na adult hrano. Sedaj zraven občasno dobi še kaj kuhanega in pa še druge znamke briketov.
Omejevali smo gibanje po stopnicah (nosili smo ga, dokler smo ga lahko- nekako do 5 meseca) in preskakovanje ovir, gibanja po ravnem pa je imel toliko, kot je pač sam želel. Dolgih sprehodov in sprehodov po klancih smo se izogibali. Sedaj, ko je star 14 mesecev, pa smo začeli z malo daljšimi sprehodi in večjimi obremenitvami.

Rezultate (ali so kolki OK ali ne) bomo zvedeli kmalu. Nikoli pa ne veš točno, kaj je botrovalo morebitni displaziji (ali le genetika ali tudi vplivi okolja, ali morda oboje).
Sem pa zagovornik, da se velike pse maksimalno čuva vsaj do enega leta - naj ne bodo pretežki in preobremenjeni. Za vse to bo še čas. ;)



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #86 : 02 Junij 2006, 13:54:51
Tisti ki so zagovorniki hrane za odrasle pri 6-ih mesecih, trdijo da je to dobro zato, ker ima puppy oz. junior hrana prevec kalcija.
Saj tudi jaz vec ne vem kako in kaj...  ???

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #87 : 02 Junij 2006, 15:26:25
Če gledamo na to, da je višek kalcija pač škodljiv in če gledamo na to, da imajo ravno nekatere hrane za mladiče dodano več kalcija, kao za zdrav razvoj kosti ::), potem je za moje pojme bolje preiti prej na hrano za odrasle. Sicer pa... pes bo zrasel kolikor bo na katerikoli hrani, problem je samo, da ne zraste prehitro.

Tukaj itak ne moremo biti pametni, ker je vse skupaj čisto zgrešeno. S strani proizvajalcev nategovanje kupcev, kupci pa slepo zaupajo proizvajalci, ker gor piše " Za mladiče do 12-ega meseca". Mogoče bi si lahko spomnili še za "mladostnike"(od 6-12 recimo), pa za 1-letnike, 2-letnike ::) Tržna niša :o

Lp nina



BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #88 : 02 Junij 2006, 16:03:04
Vse manj tržnih niš...Royal Canine ponuja tudi že posebno hrano za nemške ovčarje, labradorce, bokserje..... ;)
lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #89 : 02 Junij 2006, 16:40:01
Ninci, saj pri dobrih firmah to že imaš - puppy in junior. Pa pri nekaterih hranah ni problem samo v višku kalcija. Hrana v celoti je zelo močna, narejena namenoma zato, da pospešuje rast mladičev - ker naj bi kupci imeli raje večje mladiče. Nekatere ameriške firme so zašle v pravi absurd. hrano reklamieajo (so reklamerale, zadnja leta so nekateri največji grešniki - purina, eukanuba...spoznali napako in pripravili boljše formule vsaj za velike pasme) z grozljivo velikimi mladiči, na eni sliki dvomesečni mladiči setra so izgledali kot bi imeli vsaj še enkrat toliko.