Rally Obedience - ukaz "Stoj"

Asja · 22700

Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
: 09 September 2014, 09:18:45
Pozdravljeni,

s psičko po opravljenem BBH nadaljujeva z Rally Obedience 1. Vsi, ki to poznate, veste, da je prva zadeva nagrajevanje stanja namesto sedenja.
Problem je, ker je tako zdresirana iz začetkega tečaja (ko se jaz ustavim, se avtomatično usede ob levi nogi), da je nikakor ne morem spraviti v stoječ položaj. Max, kar mi uspe, je, da jo s priboljškom spravim v "škarje" - da torej vstane nekoliko postrani, kar seveda ni zadovoljivo. Pa še to ima rit le malo nad tlemi.

Kakšni nasveti, kako izpiliti ukaz "stoj"?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 09 September 2014, 09:31:09
To pa je napaka monotonosti dosedanjega šolanja. Ker psi načeloma zelo slabo generalizirajo, ste očitno to morali preveč ponavljat, da je postala tak avtomat.  Obrni se na inštruktorja RO, navadno so polni idej.

Jaz bi ti priporočala, da začnes s freeshaping seansami. Enostavno označi in nagrajuj različna vedenja. Pa brez tvojih navodil, mahanja z roko. še manj s podkupninami pred nosom, kar počneš sedaj. Samo postavi jo v stimulativno okolje z različnimi predmeti ipd. Iz tega bo psica začela razmišljat s svojo glavo in punujat različna vedenja.

Potem bi začela klikat oz. potrjevat, ko sama od sebe vstane, imej priboljške ali igračo vedno v žepu. In ko bo začela sama od sebe ponujat vedenje ga poimenuj in dodaj kretnjo, znak, ki bo pomenila to vajo. Naslednja stvar je, da vadiš v različnih položajih, malo si pomagaš s kakim koridorjem, da recimo ne more pred tebe, če želiš "stoj" ob tebi.

Nasploh si preberi o shapingu, microshaping, freeshaping, targetingu. Boš spoznala, da prinese boljše rezultate kot pa delo z vabo in še slabše podkupnino. Je pa meni vsaj žalostno, da že v MŠ in pri poslušnosti niste imeli razgibanih vaj. Ker se dajo zelo dobri rezultati če se uči preko trikov. Tam se polagajo temelji za pasje športnike.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 09 September 2014, 09:56:46
Hvala Čara. Bom poskusila še na ta način. Res je, v pasji šoli te naučijo klišejev, ki so na nek način sicer uporabni, a točno v tem primeru, ko greš naprej na neko bolj sproščeno, športno zadevo, ta togost odpove.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 09 September 2014, 09:59:12
Čara, še to. Ali priporočaš pri vadbi kliker (do sedaj ga nisva uporabljali in ga ni vajena)?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 09 September 2014, 10:35:57
To pa je napaka monotonosti dosedanjega šolanja.

V tem primeru sicer res, vendar vedno ni tako. Z Budo že od malega delava klasično in rally šolanje, lahko rečem da daleč od monotonega, sam točno ve kdaj gre za eno in kdaj za drugo stvar - klasika je toga in "neizprosna", tko da se mi avtomatsko useda, pri rally in podobnih zadevah pa ve, da je lahko razpuščen in da bo nagrajen tudi za neumnosti ter da je osnoven položaj stoja zraven. Psi marsikaj poberejo iz opreme (ovir), torej za klasiko recimo zatezna (ni več nujno ne?) in za rally navadna ovratnica ali oprsnica. Ker če greš pa potem nazaj tekmovat po BBH, si si pa spet podrl avtomatski osnovni položaj.




Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 09 September 2014, 10:58:39
Noben problem ni psa navaditi na tisti stoj, če ima avtomatsko usedanje. Med RO se avtomatsko usedanje ponavadi itak pokvari, če ga posebaj ne vadimo (jaz sem ga šla na novo učiti, ker se mi lepše ustavi). Tukaj rabiš samo veliko vaje in pravilnega nagrajevanja, da pes nima časa dati riti dol. Pa najprej izpiliti vajo stoj, potem povezovanje. Ko bo psička točno vedela katero vajo delata, ne bo več riti dol dajala. Poleg tega je pomemben timing kdaj daš ukaz. Ko si že pri miru, je prepozno, torej v zadnjem koraku (pomagaš s kretnjo). S klikerjem je vse to lažje, ker lahko loviš trenutke. Ne vem sicer s katero vajo imata probleme, BBHjevci imajo probleme ponavadi pri zavojih levo, sedi-stoj, zaključki v poleg pa še kje, kjer se prehitro ustavijo... Ampak nekje do učenja RO-II (če greš po vrsti) te težave izginejo, ker se psi navadijo, da ne morejo predvideti katera vaja bo sledila (pri BBH je pač rigidno - ustaviš se, usedem se).



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 09 September 2014, 11:12:36
Ja, saj, imava tipične "bbhjevske" - to kar praviš, da je, ko se ustaviš, že prepozno, je res, ker se psica takoj ko upočasnim korak in se ustavim, tudi usede ob moji levi nogi.
Sva še čisto začetnici na RO in se zavedam, da bo treba postopno, me je pa tale "stoj" že na začetku čisto zablokiral. Pa tako ponosna sem bila na njeno profesionalno usedanje  ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 09 September 2014, 11:28:30
Ja, saj za ta primer sem komentirala. Fajn se mi zdi s psom delat vse že od malega, malo trikci (preko trikcev se tudi lahko nauči pozicijo poleg na levi in desni), nekaj poslušnost, nekaj agility. Odvisno sicer od psa in od vodnika, ampak pestro mora biti, ne preozko usmerjeno, ker potem pritejo mahjni problemi kot ga ima Asja sedaj. Potem že iz konteksta razbere kako gre stvar.
Kliker ni nujen, jaz ga sicer uporabljam. Lahko uporabiš JA!, TO! ali kako drugo kratko besedo za potrditev.  Jaz sem nekaj časa rabila, da je veljala tudi žoga kot nagrada po kliku (v prvi fazi sem pozabila na igračo in delala samo na hrano),. Je praktično, če psu predstavlja nagrado tudi žoga, cufanje ali pa kaj drugega.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 09 September 2014, 11:38:20
Pri nas je največja nagrada Poli salama   :P



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 09 September 2014, 12:58:38
Kje pa piše, da moreš psa naučit kaj je vaja ''stoj'' v poziciji poleg  ;)
Psa vajo naučiš lahko kjer koli, ker vaja je vaja in ''stoj'' je ''stoj''. Ni ''stoj ob vodnikovi levi nogi''. To je potem samo dodatek, zaključek izvedbe znakca. Ker imaš konec koncev potem različic na ''stoj'' ene par.
Psa lahko učiš čisto izven linije, pred sabo, na mizi, na škatli, na desni strani... kakor ti srce poželi in da da rezultat.  :)
Jaz osebno bi ti priporočala, da psa postaviš na neko površino pred sebe (miza, škatla) in vadiš. Zakaj na površino? Ker si psa ne naučiš, da gre v ''stoj' s prednjimi tacami, ampak dejansko dvigne rito nazaj. Ker drugače bo vsakič kak korak naprej pa naprej in naprej. Iz sedi, torej, zadnje tace/rita nazaj v 'stoj'. Prednje ostajajo na mestu.
Pri malo bolj ''trdih'' učencih ni hujše škode, če ga zvabiš s priboljšekom in ga požgečkaš po trebuščku, da se dvigne. In klikaš. Ni to zdaj čisti freeshaping, je pa čist ziher varianta za začetnika. :) Za spoznavanje vseh širnih tehnik klikanja pa nikoli ni prepozno.  :)
https://www.youtube.com/watch?v=sBL_nSNjk7w

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 09 September 2014, 13:33:51
Tudi na to sem že pomislila, da bi jo učila tako, da stoji nasproti mene, ker tole ob nogi ne gre nikamor... je preveč požrešna in samo da ve, da imam priboljšek v roki, je zadosten triger, da sploh ne vstane, ampak skoči   ::)

Bom poskusila še tako, kot praviš.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 09 September 2014, 14:08:12
Moj je imel tudi s stoj na začetku kar težave. Še najlepše mi je vse skupaj uspelo s targetingom - da se s smrčkom dotakne moje roke (kar naučiš preprosto kot trik in je tudi drugače zelo uporabno). Samo ugotoviti sem morala kam točno postaviti roko, da lepo vstane in se ne premika naprej.  :)  Na ta način verjetno tudi ne bo tako vznemirjena, kot pri vabljenju s priboljškom.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 09 September 2014, 14:09:42
Kako si jo pa tega trika naučila?



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 09 September 2014, 14:18:24
ga* 
S shapingom, naučeno v minutki.  :) Ponudiš roko (ali pa neko drugo tarčo, palčko npr., in potem ko zna vse skupaj preneseš na roko), pes jo pogleda - klik, stopi proti njej - klik, se z gobčkom približa roki - klik, in potem se dotakne z gobčkom - klik in jackpot (posebej velika nagrada). Za psa ki ni vajen takega načina dela pa si lahko preprosto pomagaš s tem da si roko malo nadišaviš ali kaj podobnega, pes jo bo povohal (se jo dotaknil) in takrat klikneš in nagradiš. Čeprav jaz bi raje psa najprej ''naučila''shappinga in delala s tem, kot pa vse delala z nekimi ''pomagali'', ker je res koristen, pes se hitreje uči, več razmišlja in zanj je bolj zanimivo.  :)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #14 : 09 September 2014, 14:18:31
Na RO seminarju smo delali učenje "stoj" s pomočjo tarče - samo ne smrček na roko, ampak stanje s sprednjimi tacami na nečem (škatla, debela odeja...). Sem sprobala pri enem mojem tečajniku, ki je prav tako priše iz bbh-ja nadudlan na avtomatski sedi pa je šlo fajn, se res pes kar naenkrat tudi brez podlage ni več takoj usedel - naprej, do nekega resnega stoj žal nismo prišli.

Učenje stoj iz sedi sem pri mojem psu delala s tarčko smrček roka, ampak je imel res grdo vstajanje - namesto da bi se lepo dvignil z zadnjimi tacami, je s sprednjimi delal korak naprej. Zato pri psici to vadim z "žgečkanjem" pod trebuhom - lahko sedi pred tabo in samo nogo iztegneš psu med sprednje tace, ali pa tudi ti čepiš/sediš poleg psa in z roko požgečkaš med zadnjimi tacami - potrjuješ in nagrajuješ ko se pes dvigne v stoječi položaj z zadnjimi nogami (torej se ne steguje naprej).

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 09 September 2014, 14:30:22
ga* 
S shapingom, naučeno v minutki.  :) Ponudiš roko (ali pa neko drugo tarčo, palčko npr., in potem ko zna vse skupaj preneseš na roko), pes jo pogleda - klik, stopi proti njej - klik, se z gobčkom približa roki - klik, in potem se dotakne z gobčkom - klik in jackpot (posebej velika nagrada). Za psa ki ni vajen takega načina dela pa si lahko preprosto pomagaš s tem da si roko malo nadišaviš ali kaj podobnega, pes jo bo povohal (se jo dotaknil) in takrat klikneš in nagradiš. Čeprav jaz bi raje psa najprej ''naučila''shappinga in delala s tem, kot pa vse delala z nekimi ''pomagali'', ker je res koristen, pes se hitreje uči, več razmišlja in zanj je bolj zanimivo.  :)

Oprosti, ker sem mu spremenila spol   :-[
Dobra fora.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 09 September 2014, 14:32:57
Na RO seminarju smo delali učenje "stoj" s pomočjo tarče - samo ne smrček na roko, ampak stanje s sprednjimi tacami na nečem (škatla, debela odeja...). Sem sprobala pri enem mojem tečajniku, ki je prav tako priše iz bbh-ja nadudlan na avtomatski sedi pa je šlo fajn, se res pes kar naenkrat tudi brez podlage ni več takoj usedel - naprej, do nekega resnega stoj žal nismo prišli.

Učenje stoj iz sedi sem pri mojem psu delala s tarčko smrček roka, ampak je imel res grdo vstajanje - namesto da bi se lepo dvignil z zadnjimi tacami, je s sprednjimi delal korak naprej. Zato pri psici to vadim z "žgečkanjem" pod trebuhom - lahko sedi pred tabo in samo nogo iztegneš psu med sprednje tace, ali pa tudi ti čepiš/sediš poleg psa in z roko požgečkaš med zadnjimi tacami - potrjuješ in nagrajuješ ko se pes dvigne v stoječi položaj z zadnjimi nogami (torej se ne steguje naprej).
No evo, to tudi moja dela, ko poskušava narediti "stoj". S sprednjimi tacami se pomika naprej, zadnje pa pušča na pol v "sedi". Hvala za namig. Poskusim še to. Porka duš, koliko dela naju čaka  :-\ :-\



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 09 September 2014, 15:52:56
Zato pa miza (ona agility), doma pa npr. večja škatla. Lahko tudi tako, da pes dejansko stoji na debeli knjigi ali imeniku (a to še kdo ima doma ???) vsaj s prednjimi tacami, če je večji. Pol pa nikamor naprej ne lezejo  ;) Deke in podobno se obnesejo samo za pse, ki že dobro znajo target mat. Sej ekstremono klikeraštvo in šejpingi itd so odlični...samo je treba najprej vodnika naučit tini mini osnov. Pa bodimo iskreni moraš enostavno znat ''videt'' moment. Tko, da ob nekoliko pomoči in ovinkov ni nič narobe, če se uporablja nekoliko modeliranja vaje.
Na tak način lahko pravzaprav psa učiš, da stoj izvaja tako, da imaš ti roko kar pod bušijem. Utrjujejš in utrjuješ.
Jaz s psico npr. zelo rada delam sočasno kontra vaje. Utrdim nov položaj, nato pa dodam tistega navzkrižnega. Je njej dosti bolj logično kaj je kaj, kot pa, če se čist predolgo grem šejpat samo eno vajo. Tako npr. sem v tej situaciji vadila načrtno iz sedi v stoj, pa prostor-stoj in v vseh možnih zaporedjih. Pa še če želiš ponavljat vajo jo moraš prekinat. In dosti rajši prekinjam vajo z navzkrižno komando kot s preveč žuranja ob nagrajevanju. Ker če bi npr. iz ''stoj'' nagrajevanje psa pripeljalo v površen položaj nehote lahko tudi to potrjuješ (da takoj po stoj intenzivno hraniš iz roke pa se ti pes premika).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 09 September 2014, 15:53:46
Aja pa roka, tarča ali miza so vse pravzaprav target trening  ;) samo tarča je različna  ;D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 09 September 2014, 16:05:57
Dobr no, zdej je govora že o navzkrižni komandi, kaj je pa to? Dej me nehaj begati  ??? ;D

Všeč mi je ideja z roko pod trebuščkom. Moram biti v tem primeru obvezno na njeni desni, ali lahko sedim tudi nasproti nje, vsaj na začetku?




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 09 September 2014, 18:26:18
Pač mesto nagrade spreminja obliko vaje...a begam še bolj?  :P
Torej laično povedano. Če ti psa nagrajuješ za vajo 'stoj' iz desne roke npr. se zna postavljat v ''klin''. Postrani nate. Ker se pač steguje na desno roko. Sploh, če je poli salama ful huda nagrada in se bo pes začel stegovat naprej, ''v klin'', čimprej do nagrade...torej lahko sčasoma pridelaš to vstajanje naprej. Če je mesto nagrade iz leve roke se ti lahko začne preveč v roko rinat. Zato mi tudi ni všeč delanje na tarčo dlani, ker moraš ful pazit, da se pes ne bo naučil, da vaja ''stoj'' vsebuje nujno tupkanje nosa v dlan. Nagrado pa valjda moraš psu dat, fajn pa je da je ne dodela v novo vajo :D pokvarjeno verzijo, seveda. Ter seveda, ker je namen vaje samo samostojno dvignjena rit v 'stoj' in čakaj v položaju na naslednjo komando jaz zadevo združim z sedi ali dol. Pač logično premikanje psa izven vaje.
Recimo pri vaji odlaganja je isto. Zaželjeno, da se pes ne premakne. razen. če dobi ''navzkrižno'' komando, ki ''razveljavi'' prejšnjo (odpoklic, sedi itd.)  ;) Manj zbegana? :)

Pes si recimo potrjuje pozicijo med samim jemanjem nagradice. Torej ko ti cmoka poli salamo v napačni poziciji je ravno takrat nagrajen. Torej, če se lotiš papcanja hranice za nagradico je čist fino, če jo dobiva v točno zaželeni poziciji. Torej natančnen ''stoj''. Iz stoj pa gre pes potem natančno v sedi, dol. Tako potrujueš mišični spomin kako izgledajo izpeljave vaje.

Ok zdaj čisto pri uporabi klikerja načeloma ni fore z nagradico tolikošne kot pri klasičnem nagrajevanju (še vedno pa je ;)) ker sam 'klik' točno označi pozicijo. Kar pa avtomatsko pomeni, da se pes lahko premakne iz pozicije. Torej je ''razveljavljeno'' povelje. Je zaključeno, če se bolje izrazim.
skratka jaz sem še vedno za uporabo kombinacije. ;D Klikneš, nagradiš na mestu, kjer psu ne spremeniš pozicije in za mišični spomin dodaš vajo, ki ti da podlago, da psa spet spraviš v 'stoj'. Sej je logično, a ne? Če želiš drilat pozicijo mora najprej iz pozicije.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 09 September 2014, 18:30:55
Moram biti v tem primeru obvezno na njeni desni, ali lahko sedim tudi nasproti nje, vsaj na začetku?
No še tole. Ne ni treba bit na desni, niti spredi, niti levo. Nikjer ti ni Treba bit.  ;) Tam si kjer najbolj 'pali'. Lih zato, ker psa učiš posamične dele vaje. 'Stoj' je, kot smo že diskutirali - 'rita dvignjena iz položaja sedi'. 'Poleg' je sicer poleg tebe. Potem pa pač nekega dne združiš 'stoj-poleg tebe'. Ali 'stoj na mizi'. Ali ''stoj v gibanju'. Ali 'stoj na daljavo'... neomejeno možnosti, ker psa pač učiš kaj je 'stoj'. Ne kje je 'stoj'. Dost podrobno?  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 09 September 2014, 18:32:01
Ampak a je določeno, da morajo biti sprednje tace na mestu in se premakniti le zadnje, je napaka, če je obratno (jaz imam mojega naučenega da so zadnje na mestu in se prve premaknejo), ali je to samo osebna preferenca kaj lepše zgleda?  :)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #23 : 09 September 2014, 20:20:57
Zlozena deka (knjiga, imenik, lesena deska, skatla, kos plastike you name it) na katero pes.stopi s.prednjimi nogami je pa res cist osnovna vaja. Seveda tudi stanje na mizi pa tarca z roko da za stoj podoben/isto dober rezultat samo tut na mizo skocit je treba psa naucit. Se ena ideja - ce je pes.vecji ga posedes pred kako nizjo ograjo in potem delas z roko. Pes se potem ne more premaknit naprej ampak mora lepo vstat.

Airdale pravilno vstajanja je z zadnjimi nogami prednje pa mirujejo. Ce ne tehnicno pes ne vstane ampak prestopi - point je pa da vstane in obstoji za sekundo preden gre naprej. Z Neonom sva imela stalno minus pike zarad grdega vstajanja.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 09 September 2014, 20:26:42
Citiraj
Airdale pravilno vstajanja je z zadnjimi nogami prednje pa mirujejo. Ce ne tehnicno pes ne vstane ampak prestopi - point je pa da vstane in obstoji za sekundo preden gre naprej. Z Neonom sva imela stalno minus pike zarad grdega vstajanja.
Pa tako sem se veselila da nama je končno lepo uspelo naučiti vajo.  >:( :-[



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 09 September 2014, 21:53:24
Airdale pravilno vstajanja je z zadnjimi nogami prednje pa mirujejo. Ce ne tehnicno pes ne vstane ampak prestopi - point je pa da vstane in obstoji za sekundo preden gre naprej. Z Neonom sva imela stalno minus pike zarad grdega vstajanja.

Tole ni čisto res. Pes lahko vstane tako da se naprej postavi s sprednjimi nogami. Samo zadnje noge morajo biti v tem primeru na tleh in ne sme delati korakov in se prestopati.
Je pa res, da pri večjih psih lahko nastane problem, ker pridejo potem zelo naprej, temu pa lahko sledi postavljanje postrani, ker vodnik ne seže z roko tako daleč. Pa pri vaji "sedi-stoj-prostor-stoj" moraš biti potem res pozoren pri vodenju psa, da se ne obrača v klin.

Moja je naučena sedi-stoj tako, da da sprednje noge naprej in je imela še vedno dobro ocenjeno vajo, enako vajo "sedi-stoj-prostor-stoj", ki je ponavadi ocenjena z 10, če štartava v lepi poziciji.

Sicer pa je za spreminjanje pozicije na mestu (vse možne kombinacije sedi-stoj-prostor) res najbolje vaditi na mizi, ker psu onemogočiš prestopanje (ob predpostavki, da ni tako majhen, da se lahko sprehaja po mizi ;) )

Glede same vaje "stoj" pa jaz vedno utrjujem tako, da se dela izven pozicije poleg, pri tem se pa šetam stran od psa, okoli psa, stopim ob psa (tudi v položaj poleg)... Da je psu res jasno, da se ne sme prestopati tudi, če mu stojim za hrbtom.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 09 September 2014, 22:42:39
Glede same vaje "stoj" pa jaz vedno utrjujem tako, da se dela izven pozicije poleg, pri tem se pa šetam stran od psa, okoli psa, stopim ob psa (tudi v položaj poleg)... Da je psu res jasno, da se ne sme prestopati tudi, če mu stojim za hrbtom.
Točno to. Pes mora najprej vedet Kaj je 'stoj' in ne Kje.

Hja zdj kolk je osnovno, da pes mora znat bit na deki je relativno. Vsekakor znajo takšne vaje na začetku trajat, ampak v nadalje pohitrit učenje, ko pes to enkrat osvoji. Moja tamala npr. odlično na vse nove vaje prenaša učenje na škatlo. Za praktično vse pozicije jo lahko nahecam v sekundi dvajst, če vključiva škatlo. Pa tko res za par ponovitev in je njej jasno. Pri tadrugi pa se lahko slikam z idejami o predpražnikih, knjigah, dekah itd. Do sedaj sem čisto preveč časa mogla vložit v neko osnovo uporabe ''pritlehne tarče''. Ji gre pa čisto na enostavno, če ji pokažeš z roko. Na target stick pa je euforična. Tako, da zna vsa pravila postavit na glavo. Je pa že v osnovi tamala izredno dobro koordinirana, tavečja pa ne ve točno zakaj in kje so zadnje tace ::)
Ravno to je čar učenja po raznoraznih kliker sistemih. Ni pravila. No je. Eno in edino - prilagodiš pristop vodniku in psu. Pa važno je da je obema fajn.  :)

Mislim, da res ni napisanega pravila o tacah. Lahko pa iz prakse vidiš, da se zelo malo psov zna in zmore ''sinhrono'' dvignat, ne da bi občutno prestopili naprej. Pri malih se ne vidi veliko, pri velikem pa lahko prestopi skoraj za celo dolžino plečke naprej. Potem pa daj med treningom to parkrat ponovit. Pa maš psa v poziciji 'stoj' hitro za celo dolžino naprej  ;) Ampak spet pravim, če psu gre drugače ga ni napisanega pravila, da nebi smel človek drugač učit.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 10 September 2014, 08:21:01
Hvala punce, sami uporabni nasveti.  8)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #28 : 10 September 2014, 08:26:27
Tole ni čisto res. Pes lahko vstane tako da se naprej postavi s sprednjimi nogami. Samo zadnje noge morajo biti v tem primeru na tleh in ne sme delati korakov in se prestopati.
Je pa res, da pri večjih psih lahko nastane problem, ker pridejo potem zelo naprej, temu pa lahko sledi postavljanje postrani, ker vodnik ne seže z roko tako daleč. Pa pri vaji "sedi-stoj-prostor-stoj" moraš biti potem res pozoren pri vodenju psa, da se ne obrača v klin.



Hvala za tole... naju so vedno sekirali zaradi sprednjih tac in sem mislila da pač ne smejo naprej.

Lunette tudi Neon za živega boga ne bo skapiral kako s tacami nekaj početi na tarči - ampak pri njem isto velja za razne mize, mu to pač ni (Rima pa glih kontra, ona je pa totalno nenavdušena nad tem da bi se z gobcem česarkoli dotikala, umira pa za "talne" tarče - pa sta vseen oboje osnovne target vaje). Za na kakršnekoli škatle je pa itak "malenkost" pretežek  ;) Je bilo tudi veliiiiko lažje delat s tarčo na roko ampak vseeno je njegova izvedba obupnaaaaa. Če bi šla še enkrat delat bi ga žgečkala pod trebuhom tok, da bi skapiral kaj je "stoj" potem pa gremo dalje.


telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #29 : 10 September 2014, 08:39:17
Sem šla gledat od Roxy filčke in enega Neonovega... Roxy lahko prilimam tudi enega vajinega sem, kot primer kaj je lepo "sprednje" vstajanje? 

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com