Rally Obedience - ukaz "Stoj"

Asja · 22697

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 10 September 2014, 09:32:49
No, pa sej, Neon in Rima sta oba čist en mal velika tudi za na mizo  :) Huh, saj idej nikoli ni preveč, ker ena bo sigurno komu prišla prav.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #31 : 10 September 2014, 12:06:46
Sem šla gledat od Roxy filčke in enega Neonovega... Roxy lahko prilimam tudi enega vajinega sem, kot primer kaj je lepo "sprednje" vstajanje?

Lahko prilepiš  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #32 : 10 September 2014, 12:10:42
Pri takih velikih, če je res nujno, uporabiš kovinsko škatlo, bolj debelo. Aluminij je bolje, je lahek, pa vseeno močen. Čez pa kak tepih da ne drsi. Ali pa uporabiš leseno kocko, večjo. Samo je spet trik v teži. :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 10 September 2014, 15:09:33
Ali ploh odrezan na primerno dolžino. Eventuelno položen na cegle. Pri res velikih ali dolgih psih je miza včasih res čisto prekratka, da bi se na njen počutil udobno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #34 : 10 September 2014, 19:35:04
Evo kako lepo vstane Roxy  :o (sam ona se res lepo dvigne z zadnjimi nogami, ne gre nič naprej :P:-* tam po 2.25 je ena vaja z vstajanjem, se res lepo vidi

https://www.youtube.com/watch?v=nsQPDaEuf2M

In kako je vstajal Neon  ::) po 0.42 je vaja sedi stoj + primer kako se grdo hodi in useda v klik  :-X :-*

https://www.youtube.com/watch?v=awi_yXfd4Jg

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #35 : 11 September 2014, 08:09:37
Perfect! A je to sploh možno dosežt  :'(

Da ne govorim o rikverc hoji. Kako lepo to Roxy naredi. Mission impossible. Moja sploh ne zna uporabljat zadnjega dela telesa v te športne namene. Bo treba res še precej garat.  ;)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #36 : 11 September 2014, 12:12:22
Ojej, Roxy pa res ne naredi lepo rikverc... Kot prvo skoraj vedno najprej skoči v zrak, potem se pa še premika prav počasi in po delih... Enako mi dela v zavojih levo...

Da se nauči uporabljati zadnji del pa lahko dosežeš z učenjem različnih trikcev. En tak zelo uporaben je "vrtenje na posodi" (pes s sprednjimi tacami stoji na posodi z zadnjimi pa se premika okoli posode), učiš na shaping s klikerjem. Ali pa preprosto hoja rikverc čez robnike in stopnice... Postavljanje zadnjih tac na predmete...

Ogromno pa se da narediti čisto na simpl z luringom. Pomembno je samo to, da vodiš in nagrajuješ psa tako, da se ne useda.

P.S.: Roxy je tudi BBH pes in sem se kar namučila na začetku, da sva naučili zavoje v levo.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #37 : 11 September 2014, 12:14:58
V primerjavi z mojo, ki ga je včeraj probala prvič (in se vrtela na riti, namesto da bi sploh zadnje tace dvignila), je profesionalen.  ;)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #38 : 11 September 2014, 16:40:58
Joj Asja  ;D Glej kako je Neon velik in neroden, pa ne ve, da ima tace, nikoli se ni dalo delat na talnih tarčah z njim (recimo vrtenje) ker RES ne ve, da ima tace  ;) pa gre tudi rikverc čisto solidno. Je pa res, da ni šlo čez noč  ::) prvih par poskusov je bilo katastrofalnih, potem je pa prav na hitro ugotovil kaj hočem od njega in je bil rikcerc ena njegovih top vaj - učen je bil pa z vabo in ob steni. Iz tega rikverc vrtenja sem pa potem še vse obrate v levo speljala (tudi on je bil BBH pes, čeprav avtomatskega usedanja ga pa na srečo nikoli nisem uspela naučit  ;D

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 11 September 2014, 17:09:24
Neona tko nč ne vidiš, ker se mu črna dlaka tak blešči, da rabiš sončne  8)

Evo Roxy se odlično vstaja. Pravzaprav se vstane skoraj ''sinhrono''. Mogoče sem se prej premalo natančno izrazila. ''z rito gor''...sej ne, da pes, ko kamela dvigne najprej rit in pol tace. To je to ''z rito gor''. Da dejansko dviga rit, ne, da rit s prednjimi tacami in telesom potegne naprej in gor.  ;)

Evo meni se je pa rikverc okoli vodnika in obrati levo obnesla vaja hoje v lev krog. Torej hodiš krožno ''v psa'' v radiusu ene 5m za začetek. Pol pa zmanšuješ premer. Pa okoli kandelabra nrp. Iz avtomatskeg bbh usedanja skor da nima smisla psa učit pa šejpat v 90stopinske obrate brez usedanja. Najprej se naj nauči, da če ti rotiraš v levo v počasni hoji, da se giba in ne useda.
Prav tako lahko 'vzvratno' naučiš iz tega. Ko enkrat prideš do tega da se lahko zarotiraš na mestu za 360 pes tako že zna gibanje zadnjih tac vzvratno. Potem pa vse skupaj samo dodelaš v vajo. Med škatlami, steno, po delih, z vabo v roki...ni da ni.
Prav tako se obnese, da psa naučiš pivotirat na dvignjeni tarči. Torej ena posodica ali kaj stabilnega. Psa naučiš da s prednjimi tacami stopi gor in se vrti naokrog.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 11 September 2014, 18:08:36
Dino je imel včasih zelo slabe obrate v desno, potem pa sem se lotila učenja poleg čisto na novo, po metodi s tarčo (od Silvie) in zdaj mu gredo res veliko lepše kot včasih.  :)
Bi pa jaz na tvojem mestu, Asja, raje najprej delala čim več trikcev, da se pes in ti res navadita še bolj razumeti princip učenja (meni so trikci res najbolj pomagali razumeti kako se Dino uči), pa da se psica nauči sistema shapinga, uporabe zadnjega dela telesa, da dobi veselje do dela... S tem je pa potem tudi pri RO vse veliko lažje.  :)

Kako pa ste učili kvadrat - tisti del, ko se pomikaš v levo?  :) Jaz se sicer še nisem lotila, ampak že vidim, da bodo problemi.  :P Sem razmišljala o 2 variantah - ali da preprosto greš ob zid, se pomakneš v levo in izrineš psa, potem sčasoma pa se začne (ko to nagrajuješ) vedno bolj sam odmikati (to je bolj enostavna varianta za hitro, ampak verjetno tudi šlampasto zdelano vajo  ::) ), ali pa da najprej naučiš hoje vstran ''normalno'', ne v položaju poleg (kakšna ideja kako sploh?  ::) ), in potem preneseš vse skupaj še na poleg...

Pa če gremo nazaj h vaji stoj  :) Jaz sem se odločila, da Dinota naučim na novo, tako da bodo prednje tace na mestu in se bo samo zadnji del dvignil. Torej nekaj takega: prve tace morajo biti vsaka na svoji tarči, da so na mestu, pes je v sedi, zadaj je naštimana še tarča za zadnje tace in poveljuješ pač to povelje za 2on2off, da se pes dvigne z zadnjim delom gor?  ;D (če kdo kaj razume iz te razlage  :P ) Potem pa pač nižaš tarče in jih postopoma odstranjuješ...



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #41 : 11 September 2014, 21:23:34

Kako pa ste učili kvadrat - tisti del, ko se pomikaš v levo?  :) Jaz se sicer še nisem lotila, ampak že vidim, da bodo problemi.  :P Sem razmišljala o 2 variantah - ali da preprosto greš ob zid, se pomakneš v levo in izrineš psa, potem sčasoma pa se začne (ko to nagrajuješ) vedno bolj sam odmikati (to je bolj enostavna varianta za hitro, ampak verjetno tudi šlampasto zdelano vajo  ::) ), ali pa da najprej naučiš hoje vstran ''normalno'', ne v položaju poleg (kakšna ideja kako sploh?  ::) ), in potem preneseš vse skupaj še na poleg...


Jaz rada učim po "liniji najmanjšega odpora"  :P pa sem res začela tako, da sem psa malo izrinila, hkrati pa spredaj držala roko/tarčo za usmerjanje. Roxy je ful hitro skapirala. Samo paziti moraš, da psa preveč ne odrineš, da ne odskoči. Rabiš samo rahel odmik (zadnjih) tac vstran in naklikaš. Pa priti moraš do stopnje, kjer bo ukaz dovolj za odmik - brez odrivanja. Jaz sem zelo zgodaj v učenju začela uporabljati besedni ukaz. Pa mi zdaj lepo tudi križa noge, ko se vstran odmika stran od mene.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #42 : 15 September 2014, 08:22:05
http://www.youtube.com/watch?v=Nrex8XZkvhg - tole sem med drugim našla na youtube in se mi zdi OK.

Sicer pa sva čez vikend vadili rikverc tako, da sem dala sedežno blizu stene, notri v luknjo vrgla priboljšek in ko je šla ponj, se potem ni mogla obrniti in je morala rikverc nazaj. Je kar šlo.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #43 : 15 September 2014, 11:14:13
To je to "vrtenje na posodi", ki ga naučiš na shaping. Samo, da je tu na knjigi.  ;)



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #44 : 15 September 2014, 11:20:49
A lahko stopnjuješ korake znotraj ene seanse? Ali je bolje en dan eno (da tace na knjigo), drugi dan drugo (se začne vrteti)?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 15 September 2014, 11:40:04
Odvisno od uklikanosit vodnika in naklikanosti psa, pa seveda od zahtevnosti vaje...ni pravila. Jaz pri eni moram seanso do dve porabit, da skuži prvo stopnjo. Pri eni pa gre včasih v eni seansi od začetka do konca vaje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #46 : 15 September 2014, 11:52:28
Ja res, čisto se prilagodiš psu. Nimaš cilja danes morava narediti to, potem tisto... Kolikor hitro gre psu. Odvisno tudi koliko je pes vajen delati z rekviziti in koliko sam od sebe ponuja vedenja (če še ni delal shapinga). Včasih na začetku dolgo traja, da pes ugotovi, da naj bi dal taco na posodo.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #47 : 15 September 2014, 11:54:00
Moja je zelo zaletava. Ti psi na posnetkih na youtube so vsi tako skulirani. Gledajo, poštekajo, naredijo. Moja bo dojela, da imam v roki ali žepu poli, in bo po moje začela preskakovati knjigo, samo da bo do nje prišla  :)

Poskusiva in javim.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #48 : 15 September 2014, 12:20:09
Imam enega takega doma, gre učenje bolj počasi, sploh, če je treba biti pri miru. Za začetek imej kaj manj slastnega kot poli, da bo lahko razmišljala.  ;)