Uničevanje reči, ko je sam

mamarozi · 28122

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #30 : 21 September 2014, 11:07:07
aaa zdaj si pa dodala informacije, ki stanje malo bolj osvetlijo. Zna bit, da se je v njem nakopičla energija in z dodatkom spremenjene rutine (dopust) je zdaj udarilo ven na način, ki vam sploh ni všeč, za psa pa zna bit tudi nevaren.

Če je to krivo, potem se bo relativno hitro popravilo z "bičem", štrikom in neko frfotajočo zadevo gor, lahko je ena stara cunja, vrečka, plišasta igrača v stilu hobotnice, opice-pač taka, da štrli na vse konce in kraje...in ko bo nekajkrat takole zadovoljil svoje potrebe po lovu in šprintu, bo bistveno bolje. Je pa smiselno, da ima tak način igre vsak dan, vsaj nekaj minut.

Sem pred časom tudi pri moji psici opazila eno podobno reč. Sicer ne ločitvene tesnobe, ampak zaganjanje v pse in lajanje, ko sem že ravno mislila, da je stvar pod kontrolo. Ona ne sme lovit mačk, srn, zajcev, veveric...Pa taaakoooo zelo si to želi!  In je zafrustrirana energija sekala ven tam, kjer si nisem želela. Čim je spet začela lovit eno cufo na štriku, pa da sem ji izmenično metala njene naj, naj žoge, je to rohnenje izzvenelo. Pa nekaj poslušnosti in ko pridem domov najprej z njo minutko igre, trikcev. Okej, če so otroci to ni možno, da je pes prvi na vrstu, ampak recimo, da pride čimprej.

Pri občutljivčkih je res pomembna neka rutina. S časom ugotoviš kaj tvoj pes rabi in potem se tega drži. Ni tragedija, če občasno pride kak dan, ko ne more izživet svoje energije, zaradi kakih naših obeznosti, bolezni. Problem nastane, če to traja dlje časa.

Glede odpoklica pa-važna je igra oz. trening v tej smeri, ker s tem popestriš sprehod, izboljšaš vez s psom. Taki psi kot je Chico in Bina NIKOLI ne bodo imeli 100% zanesljivost v bližini divjadi ali mačk etc. Bodo pa na slednem povodcu ali z ročajem na ovratnici, pa tudi brez bistveno bolj zanesljivi, kot dosedaj in uživali na kakem preglednem, velikem travniku. In tam take igre (ala ribiška palica, 2,3 enake žoge in mečeš sem in tja, frizbi pa malo trikov, poslušnosti in medpasja igre. So bistveno olajšanje, če ne rabi na sebi 10m štrika...In to se da doseči tudi pri takih norcih, samo res traja dlje časa in tudi več truda, pa še vseeno pod posebnimi pogoji.

Malo je takih, ki jim je služba ukvarjanje s psi (redki profi inštruktorji in pasje varuške). Večina nas je takih, ki imamo tudi druge obveznosti. Bolj kot neskočne ure ukvarjanja šteje, da tisti čas, ki je na volj maksimalno izkoristiš. V tvojem primeru je to neka kombinacija lepega sprehoda in lov plena, pa malo vaj za samokontrolo in kak zabaven trik. Dobra stran trikcev in tudi vaj za samokontrolo je, da lahko sodelujejo tudi majhni otroci (oni lahko dajo priboljšek, oni so lahko vir zabave, lahko vržejo žogo (mogoče tako ki piska, zvončklja, tako z repom, na vrvi ali pa frizbi ipd). In se tako združi ukvarjanje z otroci in s psom.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 22 September 2014, 16:42:10
Skratka, ni nujno, da je ta nabolj aktivna in utrudljiva dejavnost zjurraj?
Bi bilo lahko kaj na tem,da je to tisto kar mu manjka?
Jp. Ni nujno, da se psa zjutraj, pred odhodom ''spiha''. Niti ni njujno, da je ta šus vsak dan. Mora pa bit redno. Tukaj je ta razlika, ki jo stalno ponavljam ''zgonjen pes do amena'' ali pa ''zadovoljen/priden pes = zmatran pes''.
Seveda je lahko razlog v tem kar ste navedli. Prej žurka na žurko, potem pa cap nič več.
Vrt vsekakor izkoristit, če je le prostorsko možno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 25 September 2014, 12:12:31
Od petka je mir, sam doma je bil vsak dan vsaj nekaj ur (sem bila do danes na bolniški). Srčno upam, da bo tudi danes, ko me spet ne bo 7 ur, vse OK. Zdaj ima vsak večer svoje klasično razgibavanje, kot v "starih časih" ;-) Tudi z mojim v.d. možem sem se pogovorila glede tega in zdaj ga tudi on, ko ima čez tadolg sprehod pelje tja, kjer se Chico nateče do nezavesti, midva se tam tudi malo preganjava in loviva. Obenem se tudi doma na vrtu več z njim ukvarjamo, mečemo reči, da teče za njimi, se v stanovanju ruvamo za cufo, mečemo žogo na vrvi....jo včasih kar sam prinese in nakaže da bi se on malo igral.
Tisti štrik za cufo na lonžirnem biču je v procesu nabave, prav tako boks.
Hvala vsem za nasvete.
LP
Maja



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #33 : 25 September 2014, 12:48:41
Srčno upam, da bo tudi danes, ko me spet ne bo 7 ur, vse OK.

Če preveč pričakujemo, nas potem bolj dotolče ko ne gre vse po planih, tako da si daj v glavo, da bo po parih dneh tvoje prisotnosti tole mogoče mal šoka in zna bit kak incident. Se bo pa, glede na ostalo napisano, zadeva sigurno normalizirala  :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #34 : 25 September 2014, 13:18:38
kar tako naprej :)

battito animale


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 07 Oktober 2014, 09:23:23
http://m.zoohit.si/shop/psi/pasje_igrace_sport_usposabljanje/piskajoce_igrace/lateks_vinil/348534
A bi ta reč z zgornjega linka bila v redu?
Sicer je pa še naprej vse ok. :-)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #36 : 07 Oktober 2014, 10:07:50
Ja, lahko pa sama improviziraš in si kak evro prišparaš. Lahko je tudi krajša palica, kaka bolj žepna varianta, ki ji spraviš v nahrbtnik recimo. Kak bambus ali plastična palica na katero priveže š vrv, tam pa eno frfotajočo igračo in voila (hobotnica, opica, nekaj kar ima več okončin, je zadosti veliko...). Mogoče tudi odrezana smučarska palica-mi smo imeli doma reees stare, novih je vsekakor škoda. Lahko tudi kako že bolj bogo kuhalnico ali pa mačjo igračo s perjem na palici-navadno so v vsaki trgovini in tudi cenovno ugodnejše.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!