prvi dan/noč po sterelizaciji

majajama · 4688

majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
: 22 September 2014, 12:44:39
Čez nekaj dni je naša psička naročena na sterelizacijo. Vse sorte nasvetov sem že našla na forumih, prosim pa še za kak nasvet glede nastanitve prvo noč in dan po operaciji. Psička sicer spi v pesjaku in jo spustimo v hišo le za kakšno uro na dan. Takrat se prosto sprehaja po dnevni sobi in kuhinji (razen okoli sedežne ima prepoved  :-\), tako da boksa v hiši nimamo.

Sprašujem se, kam naj jo "pospravim" prvo noč po operaciji, ko priporočajo, da je v hiši in tudi sicer bi jo takrat rada imela blizu sebe.

Pravite, da so psice različno živahne po posegu. Če bo mirna in "zadeta", ne vidim problema - bom dala eno deko v en kot dnevne sobe in bo tam spala, pa spalnico bom imela odprto, da bom slišala, če bo kaj jamrala.

Če pa bo bolj živahna, ne vem, kako naj jo omejim - zaradi njene varnosti (da ne bo tekala in skakala) in zaradi pohištva. Mogoče bi jo lahko zaprla v predsobo, kjer so ploščice po tleh, pa drugega kot (stare) garderobne omare ne more zgristi, niti nima kam plezati in skakati. V spalnici ne pride v poštev, ker bi bila takoj na postelji. Dnevna soba je sicer dovolj velika, ampak ima kup priložnosti za neumnosti  :-[ - sedežna, regal, stoli in klop v jedilnici, kamor bi hitro poskusila skočiti (če smo zraven, kar sicer vedno smo, če je v hiši, ni problema, če pa bi bila sama, pa gotovo ne bo pri miru in na tleh).
Imate kakšne nasvete, kako narediti "začasni boks"?

Pa še to - ali lahko hodi po stopnicah prvi dan? Veliko se seveda ne bo sprehajala, ampak na potrebo jo bo pa treba peljati. Do stanovanja je namreč 6 stopnic. Ko je bila majhna, smo jo nosili, tudi zdaj bi jo sicer še lahko (20 kg), ampak ne vem, kako bi jo prijela in dvignila, da ne poškodujem šivov...

Saj mi bodo še kaj svetovali na kliniki, ampak vseeno so dobrodošli vaši vnaprejšnji nasveti in izkušnje!



nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 22 September 2014, 18:11:50
Če bo imela tisti zvonec okrog vratu se mi zdi, da ne bo mogla gristi in delati škode.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2 : 23 September 2014, 09:24:42
Po narkozi jo dajte notri vsaj do naslednjega dne. Ker ko spis, se ohlajas in ce si se malo zadet, se ne stisnes v klobcic (pa se rana je na trebuhu...), da bi zmanjsal izgubo toplote... poleg tega se jo na tak nacin lahko skozi opozarja, spremlja njeno stanje, ce bi se kaj poslabsalo... Noci so pri nas trenutno hladne, veliko vlage (skodi susenju rane)...

Poleg tega je po zakonu, da mladicev in bolnih zivali ne smes imeti v prostoru, kjer je temperatura manj kot 20C, kar zunaj ponoci trenutno je. Med bolne pa jaz dam vse tiste, ki so bili delezni operacije, pa cetudi le za sterilizacijo.

Ce je sama sposobna po stopnicah (in ce zna po stopnicah - eni ne znajo), naj gre pocasi. Sicer se jo prime zadaj za nogami in spredaj pred rokami (prsni kos in ne vrat), lahko pod rokami (glede na to, da ima le 20 kg, gre tudi tako).

Ker so prvi dan malo zadeti, in ce prej ni skakala na posteljo..., tudi sedaj ne bo. Sicer pa se ji rece, da "a-a", se ji pokaze alternativo, dekico... in dosledno.

Po sterilizaciji nekatere veterine "oblecejo" psicke v mrezo in potem lucka ni potrebna. Bodo pa veterinarji dali navodila glede teh zadev.

Preden je date nazaj v boks, boks fajn pocistite/razkuzite. Je pa rano potrebno spremljati dokler sivi ne gredo ven in dokler se ocitno ne zaraste.


majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 23 September 2014, 13:50:05
Hvala, Barbara! Vsekakor jo bom imela v hiši na toplem prvi dan ali dva po operaciji - ne bi bila mirna, če je ne bi imela na očeh, pa vsekakor je zunaj zdaj premrzlo za pooperativna stanja...
Na posteljo do zdaj ni skakala, ker pač ni imela vstopa v spalnico (no, z izjemo enega prvih dni, ko je bila pri hiši, stara 9 tednov, ko sva šli skupaj zbudit mojega moža in ga je namesto mene vsega polupčkala ;D).
Malo sem živčna, čeprav je to čisto pogosta in rutinska operacija - upam, da bom znala dobro poskrbeti za našo tamalo in da se ne bo od mene nalezla živčnosti... :-\
Ja, krasno, da si me spomnila, da razkužimo pesjak, preden jo nastanimo nazaj vanj! Verjetno se sama ne bi spomnila tega.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 23 September 2014, 14:20:15
Meni se zdi pomembno, da jo ogreješ, lahko tudi z dekico, ker po narkozi zna fajn zebst.



majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 29 September 2014, 12:04:00
Evo, sterelizacija je za nami. Odlično jo je prenesla! Prvi dan je bila seveda malo "zadeta", veliko je spala in dremala, imela sem jo pri sebi v dnevni sobi na starem kovtru. Onega plastičnega ovratnika nisem nič dajala gor, ker je bila že čisto zbegana samo tistih par minut, ko so ji ga dali na kliniki, da so mi pokazali, kako ga namestiti in smeti. Nič se ni lizala po rani, vseeno pa sem ji za čez noč namestila gazo na rano in jo pričvrstila z elastično mrežo (sem se kar namatrala, da sem jo celo oblekla v tisto mrežo...).

Prvi dan ni nič jedla, je pa pila vodo, pa enkrat je malo bruhala, odvajala je normalno (ok, skoraj nič blata, saj ga pač ni imela, ker je bila tešča). Zvečer pa je postala nemirna, kot izgubljena je z zelo počasnimi gibi tavala po stanovanju s sklonjeno glavo, ko sem jo poklicala, me je pogledala s tako nesrečnim in žalostnim pogledom, da se mi je trgalo srce... Očitno ji je popustila protibolečinska injekcija in se ji je stvar razbolela.

Na kliniki mi niso dali nič proti bolečinam (da je že dobila in da ne rabi več, so rekli), pa sem se kar odločila in ji dala pol Nalgesina. Težko sem jo prepričala, da je pojedla tisti mali košček poli salame s tabletko... Prijel ji je v 10 minutah, zaspala je kot polh za kakšne pol ure in se zbudila bistveno bolj živahna.
Ponoči je kar mirovala in spala, drugi dan pa je bila že kar ok, malce še počasna, pa veliko bi se cartala, ampak bila je dobre volje in prijaznega pogleda. Zjutraj se ji je odprl tek in je kar nisem mogla nasititi - nisem upala dati večjega obroka naenkrat, ampak sem jo po malem hranila, pa je vedno vse pojedla v hipu. Pa zelo veliko je pila! Po stopnicah sem jo seveda še vedno nosila, pa sprehodi so bili dolgi le 5 minut za lulanje in kakanje, ampak pogostejši kot sicer (na cca 2 uri).
Drugi dan sem ji lepo pospravila in razkužila pesjak in kočo, tudi novo dekico je dobila za v kočo in popoldne sem jo že nastanila v njen domek.
Tretji dan se ni več pustila nositi po stopnicah, sem jo pa držala za ovratnico, da je šla počasi in ni stekla, kot običajno. In včeraj smo se že sprehajali dobro uro po sončku. Nekaj dni jo bom še pazila, da ne bo skakala in prosto tekala, da se ne raztegnejo šivi, sicer pa je spet vsa živahna in naša dobra stara razbojniška psička!
Toliko - malo več sem se razpisala, morda pridejo naše izkušnje prav še komu, ki ga čaka ta poseg, pa je začetnik v vsem skupaj, kot smo mi.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 29 September 2014, 14:39:15
Bolje, da psu ne daješ protibolečinskih tablet za ljudi brez posveta z veterinarjem,  predvsem pa ne Nalgesina, ki ni tako nedolžno zdravilo.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 02 Oktober 2014, 22:34:27



majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 03 Oktober 2014, 14:10:40
Aja, da je Nalgesin lahko tako škodljiv?... Ok, ji ga ne bom več dala. Vsekakor pa ji je pomagal in je vse OK z njo.
Glede na to, da mi na kliniki niso nič dali proti bolečinam (da je že dobila in ne rabi več, so rekli), se sprašujem, kaj bi mi svetovali - naj psica pač malo potrpi?... Njen pogled in drža sta bili točno takšni, kot zgledam jaz med menstruacijo (imam namreč ubijalsko boleče) in res je nisem hotela pustiti v takšnem stanju.



nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 03 Oktober 2014, 16:53:06
Nam so pri veterinarju dali tablete še za par dni za domov. Na vašem mestu bi se obrnila na veterinarja,saj ni samo en v državi.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 03 Oktober 2014, 17:50:05
1. Ponavadi psi pred operacijo dobijo polno dnevno dozo nesteroidnih analgetikov (kamor paše tudi nalgesin, vendar ta ni varen za živali). S tem ko si dala isti večer še en nesteroidni analgetik (ki že sam po sebi ni varen) si precej tvegala. Tudi če bi imela tabletke za naslednje dneve bi s predčasnim dajanjem presegla maksimalno priporočjivo dozo.

2. V takih primerih se pokliče veterinarja, ki bi apliciral primeren analgetik. Zato se tudi izbere veterinarja, ki je dosegljiv tudi izven delovnega časa.

(3. Če že morate dati kaj protibolečniskega naj bo to raje Tramal (50mg na 10kg), seveda na lastno odgovornost - kakršnokoli samozdravljenje ni priporočljivo oz. lahko poslabša zdravstveno stanje.)



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 03 Oktober 2014, 18:21:22
Tramal je pa samo na recept.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 04 Oktober 2014, 23:29:58
Nalgesin tudi  :P