jajce

majajama · 6524

majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
: 03 Oktober 2014, 14:16:05
Večkrat sem že prebrala, da je surovo jajce dobro za lepšo dlako in še za kaj. Moji psici ga občasno ubijem v skledo in ga z navdušenjem poliže.
Sprašujem se, ali ji lahko dam celo jajce, da si ga sama ubije (in se pri te še malo igra  :) ) in ga poje. Ali bi pojedla tudi lupine? Ji lahko lupine škodijo?



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 03 Oktober 2014, 15:26:53
Ne vem kako je točno s tem, ampak jaz mojemu občasno dam celo jajce in poje tudi lupino brez težav, ni nikoli nič narobe. Ne dajem pa zelo pogosto, ker nisem sigurna če je to ok, tako da bi tudi jaz rada kak odgovor. :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 03 Oktober 2014, 15:40:03
Surov beljak ni ok, ker vsebuje avidin, ki se veže na biotin (vitamin H) in s tem onemogoča, da bi bil dostopen telesu. Velika količina surovih jajc lahko zato privede do pomanjkanje biotina, zato je bojše, če se beljak skuha ali speče, ker se s tem onesposobi delovanje avidina.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 03 Oktober 2014, 15:44:37
Jaz dajem cela mehko kuhana jajca. Z lupino vred.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 03 Oktober 2014, 18:17:24
Surov beljak ni ok, ker vsebuje avidin, ki se veže na biotin (vitamin H) in s tem onemogoča, da bi bil dostopen telesu. Velika količina surovih jajc lahko zato privede do pomanjkanje biotina, zato je bojše, če se beljak skuha ali speče, ker se s tem onesposobi delovanje avidina.

ja ampak je tolko biotina v rumenjaku da avidin izniči  ;) Celo surovo jajce ni problem, samo beljak pa



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 04 Oktober 2014, 15:01:13
Ko sem še moji dajala jajca sem ji dala cela, surova, z lupino. Včasih sem ločila beljake in rumenjake, in beljake spekla.  Pojedla je vse, tudi lupino, pa ni nikoli bilo problemov. Lupina je bogata z kalcijem in psi jo lahko brez problema pojejo.



k94lif

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Oktober 2014, 20:12:41
Jaz poznam mopsiko, ki si kar sama postreže v kurniku po par jajc na dan, pa nima nobenih problemov.



Efka

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 04 Oktober 2014, 21:20:55
Naše mrcine pa vsake toliko dobijo surovo jajčko. In ko jo dobijo jo dobijo celo z lupino vred, ker lupina naj bi vsebovala dosti kalcija(tako, da škodit ziher ne more.) Pa še malo se zaposlijo pri tem ko jo morejo razbit. c:
Meni se ne zdi nič narobe če daš celo surovo jajčko, ker bojo lupino pojedli. Odvisno je seveda od tega kakšnega psa maš. Npr. pri nas vsi večji psi(nemški ovčar,labradorec..) pojejo vso jajčko z lupino vred. Medtem, ko manjša(cavalier king charles španjelka) poliže samo vsebino jajčke.



majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 06 Oktober 2014, 08:46:27
Hvala! Pomislila sem, da bi ji lahko lupina škodila podobno kot človeku - da se vname slepič (ga psi sploh imajo?...).
Zadnjič sem ji dala celo jajce in z veseljem ga je pohrustala, se kar nekaj časa zabavala z njim, ostalo ni niti sledu. In potem je vsa oblizajoča se prišla k meni po "še". Očitno ji je zelo teknil! :)



LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #9 : 10 Oktober 2014, 13:24:09
Včeraj sem ji prvič dala surovo celo jajce in ga je s slastjo pojedla celega.  :o Kako pogosto pa naj bi se psu dajalo surovo jajce?

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 10 Oktober 2014, 13:32:09
Jaz ji dam samo trdo kuhanega.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 10 Oktober 2014, 13:46:30
Surovo, celo z lupino je 1 jajce na teden čisto dovolj.



MANDY

  • Gost
Odgovori #12 : 13 Oktober 2014, 12:52:14
1x na teden je super, našim dam surovo jajčko z lupino. Beljak in rumenjak pojesta lupina ostane. Jajce obožujeta



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 13 Oktober 2014, 13:06:59
Surovo, celo z lupino je 1 jajce na teden čisto dovolj.

A če bi bilo pa kuhano, jih lahko pa več? Na podlagi česa so normativi, koliko jajc lahko pes poje?



Volkec2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 26 December 2014, 00:25:57
Jajca so v naravi redkost za živali, še posebno pse zato ne pretiravajte z njimi. 1x tedensko ne škodi. Kamot pa poje jajca z lupino vred. To da poje tudi lupino, je dokaz da dobi v prehrani premalo kalcija. Probaj mu dati kakšno kost pa boš videla bo začel puščati lupino.

Lp Volkec



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 26 December 2014, 10:22:26
Citiraj
To da poje tudi lupino, je dokaz da dobi v prehrani premalo kalcija. Probaj mu dati kakšno kost pa boš videla bo začel puščati lupino.
Brez zamere ampak to se meni zdi malo posploševanje. Pri nekaterih psih to sigurno velja, ampak sigurno pa ne pri vseh. Nekateri so preprosto požrešni ali pa imajo radi lupino. A po tej logiki mojemu, ki požre vse, kar mu pride pod gobec, vključno s kamni in plastiko, primanjkuje čisto vseh snovi v prehrani, pa čeprav je na kvalitetni hrani?  ::) In tudi če poje en kup kosti bo še vedno pojedel tudi lupino, ker se še ni zgodilo, da bi kdaj v posodi kaj pustil. Tako da meni se zdi malo posplošena teorija to...  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 26 December 2014, 13:05:06
Pri meni ena psica ne mara lupine, druga pa jo ima rada in poje lupine od obeh (imata pa obe enako hrano in dobita obe zelo malo kosti).To, da zadostuje eno jajce na teden drži. Če dobi pes samo eno jajce na teden, mu surovi beljak ne bo škodil in lahko dobi jajce tudi surovo. Sicer pa je boljše mehko kuhano.


luizagrooks

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 02 Januar 2015, 10:13:12
Naj še sama pristavim "skledo" zraven :)
Surova jajca so škodljiva v velikih (20+) tedenskih količinah, drugač pa je čist ok. Moj dobiva čist od vedno surova jajca, prejšnji tudi, pa je doživel častitljivih 16 let. Lupino pa porabim za kalcij (zmeljem). Tukaj si lahko prebreš več,  pripopam kasneje še tuj link, kjer ena veterinarka piše o vseh pasjih mitih v prehrani (upam, da bom našla, nimam ravno urejenih zaznamokv :) )

Pa srečno in zdravo 2015  :P
 

Psi so čudeži s tacami.
Poceni pasja kuharija
Join me :)