Pes ne je suhe hrane

doggydog · 5685

doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
: 15 November 2014, 12:39:14
Živjo!

Spet imam problem, tokrat s hrano. Pač noče jesti suhe hrani (briketov), drugi bi vse pojedel (tudi drekce seveda), samo briketov ne. Kupujemo Bosch brikete; sprva smo imeli malo večje, potem pa nam je nek drugi prodajalec svetoval naj kupimo manjše brikete (iste znamke), in teh zdaj ne je. Prvo jih je jedel (ko smo kupili 1 kg za preizkušnjo), zdaj pa ne več. Res je, da je star 5-6 mesecev in menja zobke, ampak mu jih je kar veliko že izpadlo, ter po mojem to ni vzrok ker so briketki majhni.

Najbolj me pa muči to, ker ga ne morem učiti z briketi (včasih sem ga komot). Pes skače na pult, na ljudi...pa ga ne morem učiti saj jih niti ne povoha, samo glavo stran obrne. Priboljškov mu pa tudi ne smem skos dajati.

Kaj naj naredim? Je problem v briketih, naj jih zamenjam?

Lp doggydog



hebel

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 15 November 2014, 13:17:13
Problem je le in samo v tem, da je razvajen. Naj bo malo lačen, pa jih bo z veseljem jedel. Ob času za obrok mu jih ponudi, če jih noče, umakni posodo in ponovi isto ob naslednjem obroku. Vmes mu ne dajaj nič. Razen vode seveda. Počasi jih bo z veseljem jedu.



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 15 November 2014, 13:27:35
Saj to smo že probali. Ampak že kakšne 5 dni mu pustimo brikete v posodici, se jih ne dotakne. In je lačen cel dan, razen če ga malo ne prisilim in potem poje malo. Ampak to že 5 dni  ??? In čisto nič drugega mu ne damo.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 15 November 2014, 14:07:36
Kaj pa bi on rad jedel?



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 15 November 2014, 15:29:46
Oh on bi vse jedel, od sadja do drekcev. Pa tudi kakšne druge brikete (npr. od soseda je enkrat pojedel samo za probo) nevem zakaj samo teh noče  :-\



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5 : 15 November 2014, 16:12:07
Zelo enostavno. Daj mu druge brikete, pač takšne, ki so mu všeč. Ali pa konzerve. Ali kuhano/surovo hrano. Malo lahko menjaš. Lahko pa v brikete naliješ nekaj bolj okusnega--npr govejo ali piščančje juho (brez soli). Ali dodaš eno žlico skute/jogurte, in mešaš z vodo.

Toliko različnih okusov briket je, mislim, da ne bo težko najti nekaj, kar mu je všeč. Mogoče se je naveličal ene in iste hrane, bi rad imel spremembo. Vsekakor ne sme biti lačen/brez hrane, mladiček je, potrebuje zdravo prehrano za zdravo rast.




doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 15 November 2014, 18:17:11
Jean, to smo mislili tudi že mi, samo so nam veterinarji in pasjeljubci rekli, da mešati pa je res najslabše.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7 : 15 November 2014, 20:32:09
Kdo to pravi? Moji dobijo npr. brikete za zajtrk, konzerve za večerjo, če jih imam. Če pa ne, pač brikete tudi za večerjo. Vsake toliko jim skuham piščanec in riž. Včasih dodam kaj k briketom..vodo, skuto, yogurt, jajce, tekočino, ki je ostala ko sem skuhala zelanjavo...Ponavadi menjam forumulo briket vsakič, ko odprem novo vrečo briket, da ne jedo eno in isto vedno. Včasih pa tudi znamko. Acana, Orijen, Prince, razne znamke, ki jih dobimo na tekmah, če so sestavine dovolj kvalitetne.

Zdravi so, niso lačni, niso ne debeli ne suhi, tudi zbirčni ne.

Če pa tvoj pes rad je druge brikete in drugo hrano nasploh, ne vidim razloga, zakaj vztrajati pri eni znamki/enem okusu, če mu ne odgovarja.



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 15 November 2014, 20:48:29
Jean, to smo mislili tudi že mi, samo so nam veterinarji in pasjeljubci rekli, da mešati pa je res najslabše.

Pa kaj nimaš lastne pameti? A je prehrana psa res taka znanost, da je treba poslušat druge in veterinarje?

Tvoj pes je normalen pes - je vsejed, jedel bi od sadja do kakcev - to so tudi psi od udomačitve dalje tudi dejansko jedli. Dokler jih ni moderen človek začel posiljevati z briketi, ker je tako pač najbolj enostavno zanj - pri tem se tolaži, da so briketi res najboljše, kar mu lahko ponudi, in da bo prav zaradi njih živel kar se da dlje.
Daj no.
Letos sem bila na enem malem hrvaškem otoku, kjer sem srečala ogromno pasjih seniorjev - uno, 15let + . Kaj jejo? Kaj misliš? Kar jejo lastniki, pa še kak makaron povrhu. Meso na otoku je drago, ribarnice ni, v eni od trgovin imajo na voljo Chapi brikete.

Privošči mu še kaj drugega, kot brikete. Ali pa (vsaj) dve vrsti njih, če ti ga je težko gledat štrajkat. 



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 15 November 2014, 21:10:33
No hvala bomo pa to probali.

Pa še nekaj me zanima, pes skos in skos skače na pult, pri mizi je mogoče že boljše. Mama je na koncu z živci, da bo šel pes stran in to... kako se ga ta odvadi? Ali pa skakanja na ljudi? Vedno, ko pridejo obiski, ga hranim, mu dajem briketke, goste prosim, da ga ignorirajo, pa vseeno, takrat ko ima trenutek časa, skoči gor. Isto na pult.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #10 : 15 November 2014, 21:38:19
Jean, to smo mislili tudi že mi, samo so nam veterinarji in pasjeljubci rekli, da mešati pa je res najslabše.

Pomoje so mislil, da ne smeš prehitro mešati briketov (z ene znamke na drugo v enem dnevu), ker nekateri želodčki tega ne prenesejo.
Zakaj pa preprosto ne zamenjate znamke? Hrana, ki ga bo zanimala, bo itak boljša za vas (nagrajevanje trikcev, itd., saj si že sama pogruntala), zakaj bi ga potem silili s hrano, ki mu ne ustreza?

Mogoče skače na pult, ker je lačen  ;D ;D ;D malo heca..

Če je pri mizi boljše uporabljajte isto tehniko še za pult. Takšne stvari pač znajo malo trajat, ker psa zelo navdušujejo. Moj je zelo izsiljeval pozornost na isti način, tako da 100% konsistenca pri ignoriranju (to pomeni, da ne kregaš, ne poskušaš odvaditi z ne-ji, ga ne gledaš,... izogibaj se ljudi, ki se bodo drli "iiiiiii kako je luškan", ker je recept za skakanje, ko pa da rito na tla ga pa ful nagrajuješ - daš pozornost pa še priboljške ali igračko za povrh, da dobi čim večjo nagrado za zaželjeno vedenje) je skoraj popolnoma odpravila skakanje na ljudi (sedaj skače na fotra, ki je pogruntal, da mu je to itak dejansko všeč ... in pa res zelo redko si izbere kakšnega tujca - tistega, ki mu je iz meni neznanega razloga ful všeč, sem pa opazila, da je skoraj vedno kak pasji inštruktor ali kaj podobnega, takšni, ki delujejo kot da imajo res radi pse).. sedaj pridem domov po 8ih urah pa ni absolutno nobenega skakanja, včasih ga pa za kaj tudi nagradim s tem, da mi skoči v naročje :)



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 15 November 2014, 21:53:28
Cisto mozno je, da teh, ki jih ima, ne mara. Moj pes je hudo pozresen in tudi ves cas bi jedel. Ampak dolocenega okusa TOTW hrane ne mara. Sicer brikete poje, vendar jih zoba pocasi, brez navdusenja. Nekako v stilu 'a res moram?' Poskusi drugo znamko, morda bo bolje.

Namesto, da mu med brikete mesas vse mozno, lahko skuhas kostno juho (bone broth), v katero namocis dnevno porcijo briketov in jih pofutras kot priboljske pri ucenju skozi dan. 

Kar se tice skakanja na ljudi... Tema o vzgoji ima sigurno nekaj napotkov :)
Uporabljas hisni boks?



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 16 November 2014, 08:56:34
Hvala BlackSwan in Boo in ja uporabljam hišni boks.

Enkrat smo probali brikete premočiti z ostankom juhe, in je res vse pojedel. Verjetno bomo pa res zamenjali brikete. Samo to je problem ker imamo teh (starih) briketov še 12 kg  ::) (ko smo kupili 1 kg jih je takoo jedel, potem ko smo pa kupili 15 kg pa nič več).

BlackSwan, zdaj ga učimo na ta način ja :) Čeprav naš je pa tako na vse ljudi nor, da pridejo obiski (in niso vsi pasjeljubci) in takrat je zelo moteče.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 16 November 2014, 10:51:21
Kaj pa če za ene 14 dni obrneš obroke v igro?
Da enostavno mečeš brikete naokoli, enega po enega. Vmes malo skriješ briket pod tvojo roko, da se mora malo potrudit (povohat, potačkat, grickat). V bistvo vsa pravila lepega vedenja ob hrani obrneš na glavo. Lahko mu skrivaš brikete v različne igrače, pod preprogo, za vogal...

Če mu niso res ogabni briketi, potem bo na tak način jedel. Če ne si pa pomagaj z raznimi juhami, prelivi, kot so napisali že prej. In ne več teh kupit.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #14 : 16 November 2014, 11:28:02
Hvala BlackSwan in Boo in ja uporabljam hišni boks.

Enkrat smo probali brikete premočiti z ostankom juhe, in je res vse pojedel. Verjetno bomo pa res zamenjali brikete. Samo to je problem ker imamo teh (starih) briketov še 12 kg  ::) (ko smo kupili 1 kg jih je takoo jedel, potem ko smo pa kupili 15 kg pa nič več).

BlackSwan, zdaj ga učimo na ta način ja :) Čeprav naš je pa tako na vse ljudi nor, da pridejo obiski (in niso vsi pasjeljubci) in takrat je zelo moteče.

Stare brikete mu pomoje lahko pomalem poturiš zraven novih oz. mu jih probaš spet dat čez nekaj časa (medtem pa nove), če se je res mogoče le naveličal ene in iste hrane. Če tudi takrat ne bo hotel, mu verjetno res niso všeč.. Ali pa tako kot je zgoraj napisala čara :)

Saj je bil moj tudi, čisto na vse, brez izjeme. Sem tudi mislila, da se ne bo nikoli umiril, ampak s konsistenco se že skoraj je :) Če veš, da bo prišel kdo tak, ki ga bo dražil (visok glas, "iii", ipd.), ga ne spusti zraven (ker takim ljudem se ne da nič dopovedat), drugim pa razloži, da se morajo stran obrnit, če skoči in ga popolnoma ignorirat. Sama ga nisem dajala v boks, ker se mi zdi, da se tako ne bi odvadil skakanja (bi bilo ubistvu lažje samo zame, ker bi bil mir).. Sem ga pa dala na štrik, da sem ga lahko nadzorovala. Če so ga obiski ignorirali, nisem naredila nič in je sam pogruntal da dobi njihovo pozornost le, če ima rit na tleh, če so bili pa "iii" sem ga pa odvlekla stran, ker takim ljudem pač ne gre dopovedat, da psu s tem dajejo točno to, kar želi dobiti s skakanjem.



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 16 November 2014, 12:31:10
Hvala obema :)) In sigurno ne bomo več kupili teh briketov xD
Danes pridejo obiski bova vadila  :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 16 November 2014, 12:39:42
Takim, ki piskajo, vriskajo, stegujejo roke, se pogovarjajo s psom jaz kar pustim, pa naj skače po njih. Kar želiš, to dobiš.  :D Psi so brihtni in ugotovijo komu je skakanje NE in komu JA. Jaz jo prav spodbujam, da skače po meni, pa po drugih zaradi tega ni začela, čeprav se je na začetku, ob posvojitvi nežno povzpela na vsakega in mu dajala ljubčke. Prikupit se je hotela. Pri tistih, ki tega niso želeli sem jo pač prijela blizu mene in jim razložila naj bodo mirni, brez dvigovanja rok in dobrodušnega prigovarjanja....ostali pa so jo imeli na sebi :) 

Tole skakanje bi jaz obdržala. Skakanje po tebi. Ne po obiskih. Mogoče uspeš naučit, da skoči nate na znak (dvignjene roke recimo ali pa da se kot Tarzan brez dretja potolčeš po prsih, "moj, moj"...). In bo to tak fajn trik za nagrado, za dvignit razpoloženje. Ali pa da skače ob tebi. Ti bo prav prišlo, kadarkoli bo pes zaradi česa v stresu ali pa da bo motivacija nižja...


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 17 November 2014, 19:58:50
Čara hvala za nasvet z igranjem z briketi. Sva v žogico dala brikete in je vse pojedel, ki so padli ven :P Z skakanjem je pa tudi kar veliko boljše :D