Briketi za psa nujno

Ziga000 · 50583

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 26 December 2014, 12:57:34
Volk je mesojed, pes pa je tokom udomačevanja postal vsejed, kar dokazujejo tudi znanstvene raziskave. Ena od prvih sprememb je bila vse boljša sposobnost prebave škroba.
 http://www.nature.com/nature/journal/v495/n7441/abs/nature11837.html
Obstajajo psi s posebnimi potrebami, ki zaradi bolezni potrebujejo hrano s posebnimi sestavinami. Za vse ostale pa velja, da je prehranjevanje s pretežno ali povsem mesno hrano spakovanje lastnikov, ki ali ne vedo kam bi vtaknili odvečni denar ali pa so nasedli propagandi.
Nekateri psi visokokoncentrirno mesno prehrano lepo prenašajo, drugi pa niti ne tako zelo


dogloverka

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 26 December 2014, 15:15:37
Pozdravljeni imam 9 mesečnega mladiča, pred kratkim sem prešla na hrano fitmin medium puppy in sedaj me res zanima če ima kdo že izkušnje s to hrano in ter kašna se vam zdi?



schkilly

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 26 December 2014, 18:34:24
Hvala za odgovore, do nedavnega sem kupoval TOTW hrano, ker pa imam sedaj možnost dobiti tale Gemon zelo ugodno sem ga sprobal in sfutral dva žaklja. Mislim, da je malo razlike in se pozna tudi malo na dlaki.. Verjetno bom šel nazaj na totw.



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 20 Marec 2015, 17:07:26



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #35 : 21 Marec 2015, 18:45:46
Ni neka ohoho varianta, ampak v osnovi je ok.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 21 Marec 2015, 20:27:43
Ob tej hrani (drugi okusi večinoma) so moje (20 - 30kg) psice zdravo  preživele 14 - 17 let. Če kdo meni, da z dragimi ohoho variantami lahko doseže boljši uspeh...


Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #37 : 21 Marec 2015, 20:39:35
Tvojim psicam ustreza. Ni pa nek top od teh top kot npr. Orijen.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 23 Marec 2015, 09:44:52
Jaz bom probal kr kot sem že povedal ne mislim davatg 30e za 6kg hrane ali celo manj.. mogoče bo mu pa tale pasala sej tud iz hofera ta romeo mu paše :)



Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #39 : 23 Marec 2015, 17:07:26
Saj Bosch je OK hrana, enako Brit. Tako da načeloma ne bi smeli imeti težav.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 24 Marec 2015, 21:28:53
Sej ja od jutri mu začnem davat pa javim kak pa kaj upam da bo vredu kr po romeo je počasi začel dobivat prhljaj zaj pa upam da bo kaj menjava hrane spremenila to al bilo kaj pa seveda da bo mu všeč tale



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #41 : 25 Marec 2015, 08:04:11
Tvojim psicam ustreza. Ni pa nek top od teh top kot npr. Orijen.

Povej to psom, ki driskajo, se praskajo po tej hrani.  8) Vsak pes ima svojo TOP hrano. Njegov dvonožnik jo pa mora najt. In TOP je, če psi 15-17 let živijo kvalitetno življenje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #42 : 25 Marec 2015, 10:44:46
Orien je za naše ok, če se ga da kot dodatek rižu ali polenti, ne pa kot samostojen obrok. Nedvomno pa kakšnemu drugemu psu izredno usreza.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 26 Marec 2015, 14:53:35
Ni pa nek top od teh top kot npr. Orijen.
Kot so punce že povedale. Top je tisto, kar psu ustreza in ne, kar je top ocenjeno. Pa da dodam še to, da poznam precej manj tistih, ki jim ustreza, kot tistih, ki jim je tale ''top'' naredil sranje.  ;)
Ne vmes pozabit, da pes je vsejed. Pa kaj točno pomeni razmerje npr. 80%20%. Pa količina hranjenja. Pa volumen. Pa de-boned. ...Pač en kup stvari, ki znajo sliko spremenit.
In ob tem dodajam še to, da skrajnosti v minus pa tudi niso na mestu, ker pes pa kljub vsemu ni kompostnik ali poskusni zajček.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #44 : 26 Marec 2015, 18:12:59
1. Psi niso vsejedi, so mesojedi, kar je najlepše razvidno iz njihove prebavne anatomije. Nimajo amilaze v slini, da bi že v gobcu začeli s prebavo žitaric, nimajo zob, namenjenih mletju žit, pH v prebavilih kaže na to, da so mesojedci, nimajo prebavnega trakta ustrezne dolžine, da bi žitarice prebavili v zadostni meri. Imajo opazne vsejedske sposobnosti, kar pa ne pomeni, da so žita zanje primerna prehrana. Ali da jim koristijo. Žita so poceni vir energije v pasji hrani.

2. Za čem stoji Champion Petfoods, proizvajalec Orijena in Acane. Stoji za tem, da navaja vse dobavitelje vhodnih surovin, stoji za konceptom celega plena, kar pomeni, da se vitamini in minerali v hrani nahajajo zaradi pravilno uravnoteženih sestavin in ne kot sintetični dodatki, enako velja za beljakovine, stoji za kontrolo celotnega procesa nabave mesa, sadja, zelenjave, stoji za tem, da grejo vse sveže sestavine v predelavo res sveže, nikoli zamrznjene, kontrolira celoten postopek kuhanja v svojih kuhinjah ter za distribucijo do prodajnega mesta. Gre za hrano, ki je po kakovosti neprimerljiva. 

Je pa dejstvo, da psa, ki je jedel neko nizkokakovostno hrano z 20% mesa ne moreš čez noč navaditi na hrano, ki ima 60% ali več mesa, ker potrebuje organizem čas, da se na novo hrano prilagodi. Bolj občutljivi psi potrebujejo več časa. Glede na to, koliko občutljivcev pa je na različicah Orijen 6 Fish, Acana Pacifica, Lamb&Apple... se pa lahko samo smejim predhodnim zapisom.

Ajka, amstaffka, je na Acani Light&Fit. Ima miljon genetskih in ostalih zdravstvenih težav zaradi katerih ima oteženo gibanje že vse življenje, ampak ji hrana s 60% mesa fantastično ustreza. Stara je 11 let (septembra bo 12). Geri je belgijska ovčarka. Julija bo imela 6 let. Najraje ima kombinacijo Acane Chicken&Burbank in Orijen Red. Jeseni je imela leglo in večina mladičev, ki jih lahko redno spremljam, raste na Orijenu Puppy Large Breed, ki ima 80% živalskih sestavin. Nič posebno niso aktivni, so normalni 6 mesečni mladički in hrana jim v popolnosti ustreza. Razvijajo se enakomerno. Ozzy je rottweiler. Bil je suh in imel je hude alergije, ki so se manifestirale v driskah in kožni srbečici. Imel je teave s težo. Po nevemkoliko dietnih hranah je pristal na Acani Pacifica. Od tedaj s prehranskimi alergijami nima več težav, občutno pa so se umirile tudi alergije na okoljske alergene. Končno ima normalno težo. Bass je mešanec bernskega planšarja. Dvakrat je imel hudo obliko hot spot-a, ki mu pravijo kožno požar (ko se koža vname in se to vnetje vidno širi iz ure v uro, prizadane večje površine). Lastnica je zanj pri veterinarju za zdravljenje pustila cca 1500 €. Potem je prešla na Orijen 6 Fish. Od takrat nima pes nobenih težav. Pa pes je nekaj časa veliko delal, sedaj pa je ljubljenček in manj aktiven, pa mi Orijen 6 Fish še vedno v popolnosti ustreza. Zapisano niso pravljice, gre za pse iz mesa in kosti, moje pse in pse ljudi v našem kinološkem društvu.

Namesto, da bi se spravljali na nekakovostne proizvajalce, take, zaradi katerih psi pristajajo na veterini, zaradi katerih imajo psi raka na želodcu ipd., tu raje blatite tiste, ki se trudijo spremeniti mnenje, da je za psa dobro vse, kar se znajde na katerikoli prodajni polici. Pa ni. In razlika med visokokvalitetno hrano in srednje kvalitetno lahko pomeni za lastnika psa razliko med tem, da je pes zdrav in tem, da bodo pri veterinarju  že za dober dan pustili celoletno razliko v ceni med srednjekakovostno in visokokakovostno hrano.

Pa še to, da dodam. V zadnjem obdobju je občuten porast klicev ljudi, ki me sprašujejo, katera hrana ima najmanj ogljikovih hidratov. Sploh čim manj žitaric. Zakaj? Ker imajo njihovi psi ali njihove mačke diabetes. večina jih pristane na Acani Grain Free (tako psi kot mačke) in v obdobju 6-12 mesecev jih precej lahko precej samo s prehrano vzdržuje stanje.


Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #45 : 26 Marec 2015, 19:17:27
Glede Boscha pa tako, jaz bi ga osebno psu raje dala kot hill's, Royal canin...
In obstaja mnogo slabših hran, pa tudi dosti boljših, ampak tema naj ostane namenjena temu  kar je, se pravi poceni pasji hrani. ;)

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 26 Marec 2015, 20:54:04
Za 1x jo je kot nor kaj bo pa bomo vidli :) .. drugače pa tak vsak svojo hrano zagovarja vidim ...



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #47 : 27 Marec 2015, 10:46:58
Ne gre za zagovarjanje. Samo nekateri zgoraj pisoči so največji eksperti na vseh področjih, prehrana, šolanje - "you name it they know it", pa jih sicer večino časa uspem ignorirati, včasih mi pa ne uspe.  :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #48 : 27 Marec 2015, 12:05:22
Urška, ampak psi imajo povečano število kopij gena za amilazo in maltazo, v primerjavi z volkovi.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23354050

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ličinka

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 27 Marec 2015, 12:24:00
Mislim da ne rabiš bit noben strokovnjak, da veš da so psi vsejedi. Že zdrava kmečka logika ti to pove. Že če primerjaš psa in mačko, mačke so mesojedci kaj vse bi iz mize ukradel pes in kaj maček? Pa tudi če gledaš evolucijo psa ali pse, ki še danes živijo kot napol divji dejansko so smetiščarji pojejo vse od dreka, zelenjave, mesa, žitaric...



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 27 Marec 2015, 13:34:00
Pa dober, no. Pes dejansko ne more prebavit žita. Surovega npr. Ampak prav tako ne more, kar tako prebavit leče, graha, krompirja, sladkega krompirja...surovega. Prav tako vse možne korenince, travice, semenke. Prav tako vsaj delno predelanih bučk ne. Skratka en detajl, ki se mu reče procesirana hrana. Predelana. Obdelana. Taka kot jo psi dejansko lahko predelajo v želodcu. In predelana živila vsebujejo vsi briketi, ki so ali pa niso grain-free  ;) Nikar probat, če pes dejansko prebavi surov krompir in grah. Bo prej kaj narobe, kot, če poje surovo koruzo ali ječmen. Razen seveda, če imaš psa alergičnega na dotično žito.
Poleg tega je tudi res, da imajo psi izredno kratko prebavo (časovno in dolžinsko) in mi nikakor ni v kontekstu, da prebavila v cca 4 urah obremenim z vsaj 4+različnimi možnimi beljakovinskimi viri. Četudi bi bil pes volk (pa ni) dvomim, da mu uspe v 4 urah najdit toliko različnih virov plena. Pa z enim šopkom od-do ne-žitnega materiala (surovega seveda-ali kako, saj volk težko kaj sam skuha). Tudi, če pomislim na to, da pes pa je vendarle ''kantar-smetijek'' se je tudi podoben scenarij obremenitve prebavil težko zgodil v času, ko je pes postajal pes. Razen, če so vsi psi tega sveta imeli šanso živet ob prestižnih restavracijah, kjer je ostajalo toliko pestrih mesnih ostankov v roku enega obroka. Četudi so brskali po smeteh cele vasi mislim, da jim ni uspelo v roku ene prebavne ''seanse'' nabrati tako pestrost.
Domnevam, da najbrž lahko psi brikete v taki meri prebavijo ravno zato, ker so obdelana živila in ker, pes pa mogoče le ni več volk in je sposoben prebavljat Predelano hrano.
(To so zgolj moja razmišljanja- strokovnih člankov na to temo pa pač ne bom tule lepila.)
Ampak dejstvo pa je, da pač psi res niso kompostniki in prehranske skrajnosti res niso na mestu.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 27 Marec 2015, 14:20:39
Namesto, da bi se spravljali na nekakovostne proizvajalce, take, zaradi katerih psi pristajajo na veterini, zaradi katerih imajo psi raka na želodcu ipd., tu raje blatite tiste, ki se trudijo spremeniti mnenje, da je za psa dobro vse, kar se znajde na katerikoli prodajni polici. Pa ni. In razlika med visokokvalitetno hrano in srednje kvalitetno lahko pomeni za lastnika psa razliko med tem, da je pes zdrav in tem, da bodo pri veterinarju  že za dober dan pustili celoletno razliko v ceni med srednjekakovostno in visokokakovostno hrano.

Viri? Lastnik išče poceni hrano, jaz nisem nikjer opazila da bi kdo blatil hrane višjega cenovnega razreda.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #52 : 27 Marec 2015, 14:36:43
Malo boljša hrana je Arden Grange za 44.90€ za 12 kil.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #53 : 27 Marec 2015, 14:56:17
Nadja, ja, saj nikjer ne trdim, da so volkovi, so pa po prebavni anatomiji mesojedci z opaznimi vsejedskimi sposobnostmi, vseeno pa jim konvencionalne diete s 50% ogljikovih hidratov pretežno iz žit ne koristijo in je zato vse več s obolenj, ki jih veterinarji pripisujejo predvsem napačni prehrani.

Če pes na neki hrani živi in navzven ne kaže težav, to še ne pomeni, da je ta hrana zanj optimalna.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 27 Marec 2015, 15:09:42
Zanimivo, da pa kar nekaj veterinarjev poznam, ki trdijo podobno za hrano brez-žit. Prav tako poznam par psov, ki prej niso imeli težav. Po eni orenk ''kuri'' s takim tipom hrane pa vsi s povišanim ph urina. Par takih, ki se veselo nažirajo trave in bruhajo. Takoj, ko vključijo v hrano ''balast'' se stvar umiri. Psica, ki ima alergijo na nekaj sestavin v hrani ne najde briket v tem ''višjem rangu hran'' na kateri bi sploh funkcionirala.
Skratka, drži ->
Če pes na neki hrani živi in navzven ne kaže težav, to še ne pomeni, da je ta hrana zanj optimalna.
To velja za čisto vse tipe prehrane. In je ni ene, ki bi bila ultimativna za vse.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #55 : 27 Marec 2015, 15:25:48
Ličinka, ne, ne glede na to kar si napisala, psi niso vsejedci. Psi so "optimizirani" za mesno prehrano, so pa izredno prilagodljivi, kar proizvajalci cenenih hran s pridom izkoriščajo. Kljub očitkom, da vsak hvali nekaj svojega, osebno vedno izhajam iz tega, kaj je najboljše za moje pse.

Nekaj poljudnejšega branja za vse "prepričane" iz Walthamove prehranske konference leta 2013 (z dovolj navedbami virov, da se da najti tudi znanstvene članke).
http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/are-dogs-carnivores-heres-what-new-research-says

Pa še malo poljudnejšega branja:
http://www.dogfoodadvisor.com/canine-nutrition/dogs-carnivores-omnivores/
http://www.dogfoodadvisor.com/choosing-dog-food/ideal-dog-food/



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #56 : 27 Marec 2015, 15:55:16
Nadja, ja, saj nikjer ne trdim, da so volkovi, so pa po prebavni anatomiji mesojedci z opaznimi vsejedskimi sposobnostmi, vseeno pa jim konvencionalne diete s 50% ogljikovih hidratov pretežno iz žit ne koristijo in je zato vse več s obolenj, ki jih veterinarji pripisujejo predvsem napačni prehrani.

Če pes na neki hrani živi in navzven ne kaže težav, to še ne pomeni, da je ta hrana zanj optimalna.

Ok, sem te v prejšnjem postu zastopila kot da sploh ne morejo prebavljati žit :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 27 Marec 2015, 16:38:34
Glede na to, da si velika večina ljudi do nedavnega ni mogla privoščiti mesa več kot enkrat tedensko, ga prav zagotovo niso kupovali za pse. Tako da so morali psi preživeti ob polenti in mleku, kruhu in mleku (v boljšem primeru, v slabšem je bila namesto mleka voda) in pomijah. Nedvomno je za pse veliko bolje, da dobijo tudi meso, vendar pa je hraniti zdravim psom, ki nimajo nekih posebnih potreb, hrano z 80% kvalitetnega mesa,  potratno, vsekakor pa nepotrebno. Če bi tako hranili vse pse pa zagotovo tudi ekološko nevzdržno. Kot sem že napisala, moje delajo najbolje pri "slabši" hrani. Zna bit, da bi visokozvezdnate hrane resnično bolje prenašale, če bi jih od malega hranila s samim mesom. V čemer pa ne vidim smisla. Predvidevam namreč, da dočakajo svojo genetsko pogojeno starost (16 - 17 let) in da kaj več iz njih tudi s trikrat dražjo hrano ne bi mogla iztisniti. Tudi se mi močno dozdeva, da z nobeno hrano ne bi dobila od teh 16 let cca 13 povsem zdravih let, ko veterinarja rabim samo za preventivo in drobne poškodbe.
Moje čisto osebno mnenje je, da danes psi bolj obolevajo kot so nekoč zato ker: živijo vsaj tretjino dlje kot pred recimo 50 leti, ker se zdiasgnosticirajo bolezni, ki jih nekoč niti slučajno niso mogli, zaradi dednosti, zaradi nezdrave telesne zgradbe, zaradi koktejla kemikalij, ki smo jim izpostavljeni ljudje in psi neprestano in na katere nismo prilagojeni. Pa seveda isti vzroki kot pestijo nas - civilizacijske bolezni zaradi preveč hrane in premalo gibanja.


ličinka

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 27 Marec 2015, 20:57:44
Urška mogoče niso najboljši primer vsejede živali ampak mesojedci spet niso vsaj jaz pod mesojede živali smatram bolj mačke... In nevem zakaj je toliko povezav na volkove saj pes ni volk vsaj ne več. Proizvajalci tudi izkoriščajo to nazaj h naravi, kar spet ni ravno najboljše. Nisem noben strokovnjak ampak poznam primere ko jim preveč mesa spet ni odgovarjalo.



Runo

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 15 Junij 2015, 20:20:23
Prosm! Nikoli in nikdar psu ne dajat Pedigreeja.. Najprej nism vrjela zakaj je pedigree tako slab ampak zdaj vem. Ravno v soboto sm bila na agility tekmi z runčom sicer nisva tekmovala ampak sva kupila eno srečko.Skratka bile so super nagrade, med njimi tudi takle pedigree:
http://www.svezakucneljubimce.com/files/2231/Pedigre-Denta-stix-poslastica-za-pse.jpg

1.Že takoj ko sm ga odprla je smrdel po (dobesedno) mrhovini
2.Ko sm ga dala runču je sam povohal in sploh ga ni pojedel + moj Runči je pravi požeruh na tele zadevice

Potem sm dobila ene briketke znamke Bosch nekaj takega
http://www.najcena.si/images/products/la/3/5/8/7/Bosch_Hrana_za_pse_BOSCH_junior_lamb__rice_3_kg.jpg
je blo pa kr vredu samo motil me je grozn zadah kar pa je lahko odpraviti s ščetkanjem zob  :)
Ampak res nikoli več pedigreeja..Drgač pa so ble zlo fajne nagrade (tud ovratnica:D)