Strah psa

Anja82 · 12306

Anja82

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
: 10 November 2014, 10:10:44
Zdravo vsem!
Imam psa mešanca, starega 4 leta, srednje rasti. Že od malega je bolj plašne sorte, vendar opažam da se njegovi strahovi iz leta v leto stopnjujejo. Zelo se boji pokov (kakršnih koli), predvsem petard in raket. Ob teh pokih stisne rep med noge in začne živčno vleči v vse smeri in trese se po celem telesu. Ni šanse da ga pomirim, probala sem že z igračkami, priboljški, če sva v stanovanju, sem dala radio ali televizijo bolj na glas....nič ne pomaga. Druga stvar so nevihte, se pravi bliskanje in grmenje,...tu se zopet trese po celem telesu, globoko sope in se slini ter živčno premika po stanovanju in išče zavetje. Zadnje čase opažam, da sploh ni več potrebno da grmi, dovolj je že da zunaj pada dež. Najbolj pa me skrbi ker zadnje dva tedna opažam, da se očitno začenja bati teme in to ne zunaj, ampak notri. Živiva sama in ko se odpravim spat in ugasnem luči, se začne tresti, sope in se slini. Če prižgem lučko se hitro pomiri in zaspi.
Prosim za kak nasvet, ima kdo podobne izkušnje, kaj se da narediti? Nekako sem že precej zaskrbljena in ni mi jasno zakaj se njegove fobije tako stopnjujejo  :'(



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 10 November 2014, 10:29:45
Bom kar na kratko povedala: ja, strahovi se s časom stopnjujejo.
Potrebno bo veliko truda in dobre volje, da boste to omilili.
Lahko poskušaš s kakšnim naravnim pomirjevalnim sredstvom, ki ga dobiš v trgovini za živali, enako dobro pa deluje tudi Persen. To mu boš morala dajati kar nekaj časa. Jaz sem bila uspešna s tabletkami Ananxivia.
Pri grmenju lahko probaš z nagrajevanjem, blisk-nagrada......preprosto, vendar težko izvedljivo, predvsem ko te ni doma in ponoči.
Potem imaš razne pomirjevalne "plaščke", nekateri na tem forumu bi lahko kaj več o tem napisali, ali pa TT Touch metodo masaže.
Vsekakor je primeru panike najprej treba poskrbeti, da se psa pomiri, to pa ni tako lahko, ker je v krču in kakršnokoli verbalno pomirjanje ne pomaga veliko.
Moje izkušnje so take, da brez naravnih pomirjeval nisem prav veliko dosegla.



Anja82

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 10 November 2014, 11:03:00
Karmen hvala! O pomirjevalih sem sicer že razmišljala (sploh okoli novega leta, ko je vse še toliko hujše) a me vedno odbije misel na to, da sem par let nazaj gledala oddajo o učinkih pomirjeval na psa in je bilo rečeno, da pomirjevalo psa le "pribije" na tla, se pravi, da vse strahove še vedno čuti, le pokazati jih več ne more. Zdaj ne vem ali je to res ali ne, nimam nobenih izkušenj s tem. Je pa moj Ru zelo zelo živahen pes, tak mali divjak  :o (naj bi bil mešan z border collijem) in ne bi želela s pomirjevali na nek način "ubiti" njegovega karakterja. Ampak kot sem rekla, nimam izkušenj s tem in ne vem kako deluje.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 10 November 2014, 11:29:11
Hja...odvisno od stopnje stresa. Če ga hrana ali igra ne zanima med nevihto oz. ko se napravlja k nevihti...potem ne bo šlo tako enostavno.
Tudi blisk, grom-klik-nagrada...Zna biti riskantno, ker moraš imeti izjemno dober tajming+ ne smeš nagrajevati kadar je pes pod stesom, razburjen, ker boš okrepila tudi čustveno stanje!

Zeliščna pomirjevala, triptofan, bachove esence...psa dejansko pomirijo, ne omrtvijo, ampak dvignejo raven serotonina ipd. Serene Um se pri nas dobro obnese in pa thundershirt in zatemnjena spalnica, prižgan radio, tv...posebno ob silvestru pri nas pribija TV in radio.
Povsem drugače so sintetična pomirjevala ali celo sedacija. Kjer pes ni zmožen reagirat, še vseeno pa dojema okolico in občuti grozen strah.

Stvar dokaj supešno premagaš ko se šele začne razvijat strah, predno se začne zares bati.

Bolj kot je pes izpostavljen strahu, bolj se ta krepi (petarda poči v bližini, silvestrovo...)...Bolj kot ga zaščitiš-zatemniš prostor, če je problem bliskanje, narediš dobro zvočno izolacijo, prižgeš radio na glas, malo načrtuješ sprehode...Za silvestra priporočam, da vstaneš zelo zgodaj in se odpraviš na izjemno dolg in aktiven sprehod že ko se prvi sončni žarki kažejo. In ga pelješ na wc sprehode, predno se začne bobnenje.

Glede teme-a je imel slabo izkušnjo? Se je kam zaletel ipd? Bo treba eno nečno lučo kupit zgleda.

Bi se pa na tvojem mestu obrnila tudi na vzreditelja.

Ob teh razvijajočih fobijah bi me pa tudi zanimalo kaj s psom počneš, katere aktivnosti? Načeloma (ni pa pravilo), če ima pes zadovoljene nagone je mentalno bolj umirjen, zadovoljen in z manj fobijami. Jaz bi vsekakor probala redno s pašo, frizbijem, agilityem, RO. Marsikaj se že ob tem popravi, če delaš na pravi način, pa če delaš karkoli, se psu dvigne samozavest in raven serotonina in marsikdaj problemi na tak način izvvenijo, brez da bi se posebej ukvarjal z njimi.

Kar za strah pred poki, bliskanjem in električnim nabojem ne bi trdela.

Zlato pravilo je, da se ne lotevaš odpravljanja tako močnih strahov sama, brez konkretnih navodil od nekoga, ki pozna tebe, psa in obvlada delo s strahopetneži. Zelo hitro namreč narediš škodo, povečaš strah.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 10 November 2014, 11:31:32
Kako pa ravnaš s psom, ki je plašen v glavnem zunaj - boji se ljudi, ki hodijo ZA nama, ves čas se obrača na sprehodu, če kdo hodi tudi kak km zadaj in ga vidi, ni miru, tako da včasih kar postrani hodi, ker skoz nazaj gleda in je zelo težko preusmeriti pozornost. A podatek, da je posvojenka iz zavetišča, kaj pomeni?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 10 November 2014, 11:40:36
V tem primeru, če ni čisto histerična, ampak pač obrača glavo. Bi se jaz igrala "glej kužka/muco/konja/človeka..."
Moja je sicer bolj obremenjena s psi, ampak princip je isti.
Dobro je začet na malo večji razdalji, tam, kjer ravno obrne glavo, ampak ni pa preveč zaskrbljena. V milisekundi, ko obrne glavo klik/JA!/TO! in nagrada....postopno manjšaš razdalje, in dajaš jackopot vsake toliko, posebno ob napredku.

Naslednja faza je, ko opazi človeka in avtomatsko pogleda tebe-znak da razume igro in daš jacpot, vsaj v začetku pogosteje....In ultimativna nagrada, da se umakneta od ljudi.

Dostikrat tudi oprsnica naredi mali čudež. So psi bolj sproščeni. Sicer ni isto, ampak moja v temi ne vidi tolk fajn, boji se teme in na ovratnici sploh ne bo šla ven. Na oprsnici pa ni problema.

Če pa se zgodi to, da vaju nekdo dohiteva, prehiteva...Pa po mojih izkušnjah dobro deluje, da se ustaviš in nagradiš po tem, ko je človek mimo, ko se psica že umiri.  Sama se na momente poslužujem podkupnine, kadar pričakujem, da bo situacija preveč stresna, ji še pravi čas pomolim priboljšek skrit v zapesti in jo malo animiran, dajem priboljšek v tla, da se malo z vohljanjem za moti...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 10 November 2014, 11:42:50
Ja, tako tudi sama pogosto ravnam. Včasih deluje, včasih ne. Včasih se čisto "vkoplje" in je niti premakniti ne morem, dokler ne gre "moteči dejavnik" mimo. Pa psi niti niso problem, bolj ljudje...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 10 November 2014, 11:51:18
Mnja. To je pa normalno. Da so vzponi in padci. Ko že misliš, da si res napredoval, pa te potem še kaj preseneti in narediš korake nazaj.
Bi pa verjetno pomagala kaka pasja šola, ali pač druženje, da so tam nekje za mizo ljudje, ki jih ona sploh ne zanima, jo pustijo popolnoma ni miru ti pa se normalno družiš in pogovarjaš z ostalimi. In bolj pogosto ko se boš ti takole družila z ljudmi, ki so neobremenjeni glede tvoje psice...Prje se bo navadila, da ljudje pač so.

Tudi 6 mesečna aregetinka, ki ni imela veliko stikovz ljudmi in je bila precej plašna, zaprta v odnosu do ljudi se je izredno sprostila in to samo s tem druženjem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Anja82

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 10 November 2014, 11:54:03
Čara: Kolikor vem se ni ponoči nikamor zaletel ali kaj podobnega, se pa spomnim da me je dober teden nazaj zbudil močan pok, vendar sem potem zaspala nazaj. Ne vem, morda se je takrat tako prestrašil, da zdaj temo povezuje s tem. Imam pa občutek da od nekdaj slabše vidi. Sem to omenila že veterinarju, pa pravi da je vse ok. Vseeno mi nočne lučke ne bi bil problem kupit  :)

Drugače sva zelo aktivna. Skozi sva dala dve sezoni šolanja, kamor se le da ga vzamem s sabo, hodiva v hribe, na krajše in daljše sprehode, doma se igrava,...je pa res da sem zadnje čase malo zanemarila "umske igrice", se pravi vaje in podobno. Zadnji teden so bili tudi sprehodi bolj kratki zaradi vremena.

Kar se tiče legla vem, da jih je bilo v leglu 11, mama pa je bila pripeljana iz Hrvaške, kjer je živela kot zapuščenka in so zanjo skrbeli otroci iz šole kamor se je zatekla. Predvidevam da je doživela kar nekaj travm, ker sem jo uspela "spoznati" in je zelo ponižna, mirna in nežna psička.

Asja: Tudi nama se to včasih zgodi, sploh ko se začne temniti, včasih tudi čez dan. Mi ga uspe zamotiti tako, da veselo stečem naprej in ga spodbujam da teče za mano in potem pozabi ter greva mirno naprej.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 10 November 2014, 11:59:19

Tudi blisk, grom-klik-nagrada...Zna biti riskantno, ker moraš imeti izjemno dober tajming+ ne smeš nagrajevati kadar je pes pod stesom, razburjen, ker boš okrepila tudi čustveno stanje!


Dobro naklikanega IN motiviranega psa za delo/hrano/igro lahko klikanje hitro spravi ven iz stresa. Tudi, če začneš klikati, ko že kaže znake stresa, jih ne boš s klikanjem okrepil, ampak omilil. Če je pes že preveč pod stresom, ni sposoben sodelovati in tudi na klik ne reagira. Takrat nima smisla. Tudi z izvajanjem priljubljenih vaj in igro se da do neke stopnje stresa. Je pa na ta način res težko odpravljati že "napredovane" strahove in v okoliščinah nad katerimi nimaš nadzora (grmenje).



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 10 November 2014, 12:00:04
Čara, saj sva bili v pasji šoli. Naredili BBH. Zdaj hodiva na RO. Malo je pomagalo - veliko pa ne. Ljudi iz pasje šole ima zdaj pač za svoje in ni problema. Tujci pa so. Je zelo zakomplicirana psica, kar se tiče plašnosti, tudi v pasji šoli je izstopala po svojih strahovih. Motilo jo je že, če je bila na poligonu kakšna sprememba (ne vem, čeber vode ali podobno), ki je prejšnjič ni bilo. Isto je v soseski, kjer živimo. Cela drama je, če recimo na otroškem igrišču nekdo pozabi marelo ali plastično igračo, ki je tam prej ni bilo... kroži okoli kot satelit, z repom med nogami, in spušča smešne glasove  ;D



Dada73

  • *
    • Prispevkov: 204
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 10 November 2014, 12:30:41
Tole s klikanjem pri grmenju je ful težko, ker naš takrat sploh noče jest, mu klobaso daš pred oči in obesiš na gobec, pa je sploh ne zavoha, kaj še da bi jo pojedel. Se zdaj odločamo točno kaj naj letos kupimo, lani smo imeli od dr Alder anti-stress tablete, so bile še kar unčinkovite, ampak ne vem kako bo letos, ker letos je tolk grmelo, da je vse skupaj samo slabše.
 A mi lahko kdo pomaga, katera etirična olja, kapljice in tablete naj kombiniramo, ker drugače bo pristal na pomirjevalih in tega ne bi rada začela takoj prakticirat, želim izčrpat vse ostale možnosti. Psa tudi ne moremo v času pokanja dat v kaki prostor kjer se ne bi slišalo, ker vsi prostori imajo okna.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 10 November 2014, 12:43:09
Glede pomirjeval in naravnih preparatov so ti že nekaj napisali, kar pa se tiče pomirjevalnega plaščka, lahko mu za začetek probaš zvečer obleč eno tvojo majico, tako da na vrhu hrbta narediš vozel, da se spodaj ne spotika ob njo.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 10 November 2014, 12:47:00
Ja, problem pri grmenju je tudi to, da ne moreš iti dovolj stran od motnje, kjer bi pes še lahko funkcioniral. Ena opcija je sicer posneto grmenje in se ga predvaja najprej čisto potiho in nato glasneje. Ampak takoj, ko se bo pojavilo tapravo grmenje in strah še ne bo odpravljen, bo ves trud izničen. Poleg tega psi grmenja iz zvočnikov lahko ne povežejo s tapravim.

Pri pokih petard bi se kvečjemu dalo ustvariti situacijo in učiti psa, ampak spet, do decemberske kanonade je samo še nekaj tednov in do takrat se to sigurno ne da narediti. Morda plan za naslednje leto  ;) .

Je pa pri klikanju malo drugače kot samo pri ponujenih priboljških (pri tlačenju priboljškov v gobec in prijaznem prigovarjanju se dejansko lahko stres še poveča). Seveda s predpostavko, da je pes dobro naklikan in mu je učenje s pomočjo klikerja dobro poznano, zabavno in je dobro motiviran. Že sam klik psa spravi v čisto drugo stanje. Ampak seveda, mora biti pes še toliko pri sebi, da sploh kaj registrira.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 10 November 2014, 13:05:05
To je hud problem in  bo brez konkretnih zdravil težko karkoli popraviti ali celo preprečiti poslabševanje. Za čas največjega pokanja bi bilo vsekakor treba do veterinarja po apaurin ali kaj drugega dovolj močnega. Blaževi žegenčki v obliki persenov, feromonov, majčk ect sicer mogoče pomagajo med letom, ko se pa začne orenk pokanje pa ne.
Problem pri strahovih je, da lahko kar koli delaš samo pod vzdražnim pragom, MOGOČE tik nad njim. Ko je pes enkrat zares prestrašen, ne deluje nič. Ni sposoben niti jesti, kaj šele se učiti. klikat ob bliskih se da (da se tudi nagrajevat psa ob pokih tako, kot da bi bil pok klik), vendar samo, če pes še ni prestrašen. To se pravi ob tako oddaljenih pokih ali bliskih, da jih pes zazna, a se še ne boji. Ko je pes v nagonu (to je lahko tudi igra),  je vzdražni prag višji. Teme se lahko boji tudi samo zato, ker je večina pokanja ponoči, tudi bliski so bolj vidni (in v zadnjem času so bile skoraj vse nevihte ponoči)
Torej: karkoli s hrano, igro...čahko začneš delati šele takrat, ko bo psica umirjena. Dokler je pod stalnim stresom (in to bo cel december), ne moreš narediti nič. Treba jo je spraviti iz stresa, kar bo verjetno možno samo s pomočjo kemije, potem pa lahko začneš delat naprej. Vsekakor bi bilo dobro obiskati veterinarja, ki se ukvarja s takimi težavami, a jaz ne vem za nobenega. Mogoče se splača vprašat Sabino Stariha Pipan.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 10 November 2014, 14:24:00
Popolnoma se strinjam s tabo. Ko je pes ves v krču, se brez zdravil nikakor ne more več sprostiti, ker je panika prehuda.
Jaz sem probala s posnetki grmenja in pokanja puške, pa noben od mojih psov ni sploh odreagiral.
So se pa dobro navadili na umetni top, ki ga na nasprotnem hribu vsako leto vklopijo zaradi divjadi, ki dela škodo v vinogradih in oljčnikih.
S tem smo nehote dosegli desenzibilizacijo  na pokanje  ;).
Sedaj imamo veliko srečo, ker smo se preselili na deželo, kjer ni petardiranja. Za vsak slučaj pa zvečer spustim rolete in prižgem radio, ker so se moji bali ognjemetov, tudi če niso nič slišali.
Zanimivo pa je, da se nevihte sploh ne bojijo, ko smo na sprehodu, zato taka vremena izkoristim za pohajanje, ker ne odreagirajo. Doma pa vse zatemnim, enemu pa dovolim, da pride spat pred spalnico. Včasih se priplazi tudi notri, potem pa ob postelji niti ne diha, samo da ga ne bi slišala. Ampak itak spustim roko in kosmata glava je zraven  :P. Drugače pa je prav zadovoljen tudi na hodniku pred vrati  ::).



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #16 : 10 November 2014, 21:26:35
Večina je že napisanega, žal so pasji strahovi en velik križ  :'( če se pa bojijo zvokov, sploh takih, ki jih praktično ne moreš predvidet je pa sploh adijo. Z doslednim delom in veliiiko potrpljenja se da nekaj narest ali v hujših primerih vsaj vzdrževat stanje.

Me pa zanima, ali ima pesjan svoje "varno mesto"? Ko grmi, ko je panika, ali se ima kam zatečt in pomirit ali paničari dokler ne mine (boks, temen kot, tvoje naročje, pod kovtrom...). Večinoma imajo radi kakšen temen, miren kotiček, ki jim pomaga prestat tisto ta hudo.

Če se želi pes stiskat k tebi, ko ga je strah, mu to ponudi. Pravljice, da je treba psa ignorirat ko se boji, če ne jačaš strah, so že zdavnaj ovrgli. Če si želi mir v svojem kotu, pa mu to omogoči.

Pa glede učinkov pomirjeval še par stvari  :)
- Niso vsa zdravila za v isti koš, pomirjeval je kar nekaj tipov https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/behavioral-medications-dogs
- Tako kot na ljudi tudi na različne pse isto zdravilo različno vpliva in je pač potrebno najti pravega.
- Pomirjevala niso čarobne tabletke, ki bi strah izbrisale ali zakrile, so samo v pomoč, da s psom lažje delaš na "odpravljanju" strahov
- Meni osebno najbolj pomembno vprašanje - kaj pa vpliv, ki ga ima strah na telo psa? Srce, ki noro bije, hitro dihanje, sproščanje vseh možnih hormonov in ne vem česa še (predstavljaj si sebe v stresni situaciji - recimo ko se z avtom za en las izmuzneš trčenju in pomnoži svoje občutke s trajanjem in pogostostjo grmenja) - tudi to na dolgi rok nikakor ni dobro

Pa nič ne prepričujem  ;) samo v razmislek. Če te zanima še več na to temo so zanimivi za branje članki od Karen Overall.

Če si domača na Facebooku in z angleščino toplo priporočam skupino Fearful Dogs - lahko dobiš mnogo preverjeno dobrih informacij, postavljaš vprašanja, včasih pa tudi samo moralno podporo  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Anja82

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 10 November 2014, 22:38:50
Neyka hvala za tale Facebook link, vsekakor ga bom pregledala! ( in tudi ostalo)

Ru (moj pes) ima varno mesto, ima boks, se pa ne želi stisniti k meni ko ga je strah. Se pride pobožat, potem pa šiba naprej. Mu zgleda bolj paše da se umakne oziroma skrije. Je sam našel par kotičkov v stanovanju, v katere mi sicer ni jasno kako se stlači, ker so zelo majhni, tako da običajno ostane tam dokler ne mine. Skrije se tudi v kopalnico, kjer je zelo majno strešno okno, redkokdaj v boks. (razen ko mi ukrade copat, ampak to so že druge teme)  :D Ne silim vanj, kamorkoli se že odloči skriti.

Sem si vzela današnji dan za razmišljanje in premlevanje vaših nasvetov in se bom stvari, ki mi bo najbolj prijazno zvenela oziroma bom začutila, da bi znala pomagat, tudi lotila. Strinjam se popolnoma s tabo Neyka, da je tak strah za psa, kar se tiče samega telesa zelo naporen in da ga tudi izčrpa in res mi ni prijetno gledati kako trpi, zato tudi iščem rešitev. Ste mi lepo pomagali danes in odprli oči za določene zadeve, tako da hvala.

Če pa kdo najde formulo, kako te strahove dokončno odpraviti......  8)



Dada73

  • *
    • Prispevkov: 204
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 November 2014, 10:38:54
Naš se pokanja sploh ni bal, pol pa so mulci 2 m za nama vrgli petardo in to v podhodu, kjer še bolj zadoni, mene je skoraj kap, kaj šele psa, ki ima bolj občutljiv sluh. In zdaj je vsako leto samo huje, letos je bilo prvič, da se je začel bat tudi grmenja. Star je 5 let, zelo pameten, zna ogromno trikov, najraje ima žogice in frizbi, ogromno se dela z njim, naklikan na kliker, en tak v dobrem smislu "buteljček", zelo energičen, hiperaktiven, skratka njemu se mora dogajat, ampak samo do prvega poka ali grmenja. Ker živimo v centru mesta, pokanja traja cel december in začetek januarja in pol čez leto imamo še Lent festival, tud 2 ognjemeta in pol so še nogometne tekme, sploh ta liga prvakov in se tud najdejo posamezniki, ki morajo zadovoljit svoje frustracije z pokanjem, no letos pa še grmenja, tak je grmelo skoraj vsak drugi dan. Ja pol mi pa tak pes lahko celo leto uživa pomirjevala in pol sploh več ne bo isti, če pristane na kakem apurinu ali drugem močnem sredstvu.
Zato bi res rada izčrpala vse druge možnosti, preden pristanemo na tem.
Bomo pa prebrali vse te stvari na internetu, če ima pa še kdo kakšno idejo pa kar naj pove
Glede te majčke, ki ga stisne, sploh ni problem, bom kupla blago in mu zašila en oprijet plašček, tam jima delam sama vse plaščke



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 11 November 2014, 10:59:39
Samo mora biti obvezno oprijet čez prsa in po celmu trebuhu. Pa bombaž.
Če imaš tolk strahopetnega psa, probaj sprehode z oprsnico, ki ga čim bolj zaobjame po telesu in pa zeliščnimi pripravki (baldrijan, čeladnica, Serene Um, izdelke na bazi triptophana). Brez tega ne bo šlo. Tudi persen ni bav-bav, ne zakomira psa...rabiš pa nekaj kar dvigne raven serotonina.

Ker razbijanje srca, psihiranje, psu naredi veliko večjo škodo, kot pomirjevalna zelišča.

In delaj na tem, da se preseliš iz centra. Meni bi v centru psica znorela.  Ker če ima nonstop, pogoste te rukerje, potem tudi okrevat ne more. Da bi postopno in sistematično delala na desenzibilizaciji.

Za silvestra ali kadar pričakuješ najhuhše, pa se po moji izkušnjah res najbolje obnese pasta triptophan na veterini, ker psa resnično pomiri, je res drago, ampak vredno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #20 : 11 November 2014, 12:17:45
Ali je popolnoma izključeno, da ne gre za kakšno zdravstveno težavo? Recimo kakšen možganski tumor (ker lahko povzroči ogromne vedenjske spremembe, se je mogoče še kaj drugega vedenjsko spremenilo, ali gre samo za stopnjevanje strahu?)
Čeprav glede na prebrano verjetno ne (vseeno vprašam, mogoče bi bilo dobro poklicati veterinarja in vsaj povprašati), ker piše da je že od malega plašen... Ampak, da se teme boji, se mi prav grozno sliši :/



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 11 November 2014, 12:38:18
Strah pred temo pri plašnih psih ni prav nič posebnega, veliko je psov, ki se jim zvečer zelo mudi domov, ker ne marajo biti zunaj v temi. Moja pokojna Lana se je tudi bala teme, ampak samo pozimi (v povezavi s pokanjem). Ko smo pozdravili strah pred poki, je tudi strah pred temo minil.
Zdravstveni vzroki so sicer vedno možni, a glede na njeno preteklost so vzroki verjetno kar tam.


Anja82

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 11 November 2014, 19:51:26
Jaz mislim, da je moj Ru to prinesel že iz legla oziroma od mame. Sicer ne vem kako je z dedovanjem pri psih, ampak si predstavljam, da mamine travme in strahove prevzamejo nase tudi še neskoteni mladički. In če rečem da je to res, teh travm verjetno ni bilo malo. Žal nimam nobenih kontaktov od lastnikov ostalih posvojenčkov, vem pa da je mama izredno plašna in ponižna psička. Tako da je povezava s plašnostjo lahko tukaj.

Da bi šlo za zdravstveno težavo?? Ne vem, bi rekla da ne, ker je vse ostalo ok. Apetit konkreten, pije dovolj, izloča normalno, je živahen, je otročji, poln energije, .... skratka ne bi rekla da gre za to. Bom pa omenila te strahove naslednjič ko bova pri veterinarju.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #23 : 11 November 2014, 20:02:37
Sicer je verjetno res izredno redko. Ampak razne fobije in razni problemi, agresija, posebno kadar se pojavi iznenada so včasih odraz bolezenskega stanja (razni tumorji etc)...Karakter je prirojen, neuravnovešena pasja mati pa poda tak nestabilen vzorec obnašanja, mladičko seveda zavohajo, vidijo, slišijo nervozo in  hjap, je za začetnika kar težko odpravljat te strahove.
Če je strahopetec od malega-pol ne zagnat panike, verjetno je pač karakter tak nestabilen in strahec.
Uf tudi klopne bolezni znajo povzročit nevrološke težave....Redko, pa vendar.

Če ti denar ni ovira, se enkrat domeni z veterinarjem za pregled krvi hemogra, biokemija in pregled urina. Ko je pes ene 6-7 let, pa je to dobro naredit 1x letno, še kak UZ srca....Malo glede na splošno obnašanje psa, malo kot preventiva.

Strahopetni psi rabijo varnost. Odkrit kaj mu je varen pristan včasih traja. Navadno res oprsnice za sprehod vsaj malo pomagajo in pa kak thundershirt in polni žepi priboljškov, igrače, družba uravnovešenega psa. In pa miren, sproščen človek ob njem. Da pes ve, da se lahko zanese nate, da boš ti rešil zagato.
Sploh hrtji lastniki posvojenih psov, ki so preživeli okrutnosti človeka in drugih psov se ravno ob drugem, uravnovešenem psu prej sprostijo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Anja82

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 11 November 2014, 20:47:27
No saj to...ne čutim, da bi bilo z njim karkoli narobe kar se zdravja tiče. Zato, kot praviš ti Čara, ne bom zganjala panike. Psa sem imela že prej in sicer 17 let starega mešanca, ki se ni bal ničesar (so se vsi bali njega), vendar smo ga vzgajali kot družina. Sama sem bila stara komaj 11 let ko smo ga dobili. Zato strahu pri psu nisem poznala, niti se ni bilo treba s tem spopadat, edina zadeva katere se je bal, je bil močan veter. Ampak niti s tem ni bilo nič hujšega.
Kar se pa Ruja tiče, pa živiva sama, šolala sva se sama, skratka povezana in navezana sva drug na drugega tako zelo, da včasih ne morem verjeti, da ko jaz zbolim, se tudi on ne počuti najbolje.  :)
Tako da midva greva naprej z iskanjem rešitve in kot ste že rekli...brez panike, z dobro voljo in veliko crkljanja   :)

Bom se pa pozanimala še za tale tundershirt...se mi sliši zanimivo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 11 November 2014, 21:24:51
Namesto tundershirta lahko uporabiš tudi povezovanje po T Touch metodi - gre za eno in isto zadevo, žival se zaradi pritiska pomiri.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #26 : 12 November 2014, 08:58:45
Glede starhov, ki jih imajo psi, lahko pomagamo tudi z alternativnimi metodami. Sama se poslužujem reiki-ja, ki mi daje čedalje lepše rezultate pri psih. Je pa res, da je potrebno na tem začeti dovolj zgodaj - ker več kot je izkušenj, daljši je čas, da pes vse to prebavi in odpravi.
Zelo pozitivne izkušnje imam tudi z uporabo eteričnih olj. Težko je reci, katero bo pravo, ker si ga more pes izbrati sam.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 29 Januar 2015, 12:35:55
Mene pa zanima, če ima kdo idejo, kje bi lahko kupila Anxocare od Himalaya, se baje zelo težko dobi., če sploh

Oz., če se tega ni možno dobiti, kaj bi mi predlagali: psičko smo posvojili pred dobrim letom, ima neke čudne fobije, strah pred psi smo že dramatično zmanjšali (bala se je tudi čisto majhnih mladičkov), drugi strahovi so obvladljivi oz. ko se s tistim, kar jo ustrahuje, bolje spozna, se lahko s tisto stvarjo sooči brez neke drame. Je pa zadnje čase začela razvijati neke čudne vedenjske vzorce in sicer se briketov (za priboljške, meso itd. to ne velja) ne upa več jesti kadar ej zraven druga psička, ki je že dlje pri nas. Brikete je samo predno se odpravimo ven, in sicer kot da jih "krade". To brez problema počne v neposredni prisotnosti druge psičke, brikete si nabaše v svoj mali gobček, steče nekam drugam, birkete pomeče iz gobčka in jih potem hiti jesti, da se ji včasih kar zaleti. In to ponavlja, dokler ne gremo ven. Tudi za vodo se nam dozdeva, da se boji piti in se zadržuje toliko časa, da je že čisto dehidrirana. Razen kadar pridemo iz sprehoda, takrat pa vodo pije brez problema, v pričo druge psičke. Druga psička pa sploh nič ne odreagira, po mojem sploh ne dojema, kaj se s taboječo dogaja. Zadnjih par dni pa smo opazili, da se tudi druga psička, neboječa, v določenih situacijah začenja bati te taboječe psičke. Se ne upa s kavča, če pod kavčom leži taboječa, se ne upa jesti briketov, če je blizu taboječa. Skratka, kar naenkrat sta se začeli bati ena druge (to ni nek velik in pogost problem, je pa vsakodnevni). Medtem se zagotovo ni med njima zgodilo nič, nobenega napada, agresij itd. Moj dragi je namreč že od konca novembra doma na kavču 24/7 zaradi poškodbe noge, tako da nista niti za sekundo sami. Morda je ravno v tem problem. Zadnjih nekaj dni pa je ta taboječa začela še z nočnim cviljenjem - izsiljevanjem, ob 4. uri zjutraj priteče v spalnico in naju zbudi, potem jo malo počohamo in odide nazaj v dnevno sobo. in tam potem začne prav milo jokcat. In več ne neha, dokler ne greš do nje, jo nekaj časa božaš in potem je mir. Naj povem še to, da je ta psička že ves čas malo "drugačna", jaz pravim, da je malo avtistična :) Ona se recimo nikdar ne nasmeje oz. niti ne odpre gobčka, niti takrat, ko bi kao morala globoko dihat ali pa naj bi ji bilo vroče. Tudi ni zmožna komunikacije, ko ti psu nekaj govoriš, ali pa se igraš z njim in te pes zvedavo gleda, pa ima odprt gobček in je ves radoven in očki mu žarijo. Pri njej so oči ves čas mrtve, je pa zmožna z očmi mrtvo buljiti vate do nezavesti. Pred očmi ji lahko mahaš in piskaš z ne vem kakimi igračami, cufami itd. pa sploh ne bo trznila z očmi. Lahko ji igračo navežemo na štrik in z njo mahamo in deluje, kot da sploh nič ne opazi. Se pa vse spremeni, če gremo v gozd (to ne velja za parke, sprehode), tam pa se kar naenkrat začne režat na vsa usta in to tako očitno in prisrčno, da se ji folk, ki gre mimo nas, smeji, se ustavljajo in ugotavljajo, kakšen prisrčen kuža. Doma pa te njene nuške ne moremo razpreti niti za milimeter, skratka, ostaja popolnoma "mrtva". Ta njena "mrtvost" ni noben problem, nas nič ne moti, pač taka je, to sem napisala samo za boljšo predstavo. Nočem pa, da bi se te težavice, ki so se začele pojavljati, razrasle v neke strašne težave. Anxocare naj bi bil zelo učinkovit pri odpravi anksioznih stanj neznanega izvora, ampak nimam pojma, kje se ga dobi. hvala za kako pomoč.



sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 29 Januar 2015, 19:46:27
Jest sem že kupovala preko te strani in so ok. http://ayurvedaforall.co.uk/products.php?product=Anxocare&setCurrencyId=2. Tudi odgovorijo na morebitna vprašanja glede izdelka. Mislim pa, da pošiljajo direkt iz Indije, zato nekaj časa traja, da carina pregleda.