Problematična kobila in kako odpraviti težave

cici.bobnar · 11792

cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Torej imam eno težavico.
Na zasebnem ranču jaham kobilo, ki je bila že od začetka zelo problematična.
Grize, brca, škrta z zobmi, stresa glavo ko jo hočeš zauzdati, odmika se ko jo hočeš osedlati in še več..
Na srečo sem dosti pametna da ji ne dam priložnosti da bi me brcnila ali ugriznila, me je pa večrat močno udarila z glavo, enkrat mi je zanalašč tako močno stopila na prste na nogi, da sem na desni nogi imela vse zdrobljene prste in mi je nakopala za vrat več mesecev okrevanja.
Zdaj je problem da kobila ni moja, in je ne morem obiskovati vsak dan, zamenjati je pa tudi nočem ker mi je kljub vsem težavam ki jih imam z njo res prirasla k srcu, pa še čudovit korak ima in se res lepo jaha.
Kako naj odpravim to, da noče iz boksa? Ko grem po njo mi obrne rit in nemorem odpreti vrat ker se tako močno nasloni nanje, če  pa mi že rata malo odpret pa čez takoj dobim kopito, da bi me brcnila. Sem že potekala te njene fore in jo lahko ujamem sako tako da ji z bičem nakažen naj se obrne in ji ponudim pribolšek, da stegne glavo proti meni in jo lahko dobim. Kaj pa ko mi bo enkrat zmanjkalo priboljškov?
Pa to da je ne morem normalno osedlat ? Vedno se mi umika, nimam pa nobene ideje kako naj jo zadržim da se mi z ritjo ne bi umaknila?
Pa ko jo jaham občasno ponori in skače in me skuša dol spravit


Je pa res, da lastniki ne daje kaj preveč na dobro počutje teh konj, veterinar se pokliče samo takrat ko kobila koti pa še to ne vedno, kobila je vsako leto breja, Vsako leto ima žrebe... Meni se osebno to ne zdi prav,ker lastniki govorijo da imajo konje za užitek, za ljubezen in nevem kaj še, meni pa se vse bolj dozdeva da jih imajo za denar..

Kak nasvet? Upoštevajte to da ne morem vsak dan k njej in tudi da ni moja in me lastniki ne poslušajo kaj preveč.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


LacenS

  • Gost
Odgovori #1 : 28 Februar 2013, 12:35:57
Težave, ki jih opisuješ so verjetno povezane s slabo izkušnjo(če ne drugo, ji je bila sama ježa neprijetna-zaradi bolečin od sedla, brzde...)-da se ne dovoli osedlat, zauzdat, ne želi iz boksa.... si preverila, če ji sedlo paše tako kot ji mora? glede na to, da je bila verjetno že prej napačno jahana in z napačnim sedlom jo tudi boli hrbet-za takšne zadeve je fajn kaka osteopatija.
Kar se tiče brzde-ko odpraviš težave s sedlom itd...zakaj je ne poskusiš jahat na bitless uzdo?

glede sedla si poglej te videe:
http://www.youtube.com/watch?v=rjeD1GnL3nI
http://www.youtube.com/watch?v=U2mKz0uP_K8 -tu si poglej še ostale dele (9jih je)

uzda:
http://www.bitlessbridle.com/
poskusi si prebrat čim več, jaz sem imela super rezultate pri vseh konjih katere sem jahala na to uzdo-res neverjetna razlika

Ker kobila ni tvoja, boš morala sama razmislit kaj lahko(in želiš) storiti. Te stvari niso poceni-ne osteopatija, ne sedlo...če si pripravljena vložit vsaj nekaj denarja bi za začetek poskusila z osteopatijo, osteopat-inja ti bo tudi lahko svetovala kako naprej...

Moje osebno mnenje je, da konji načeloma niso problematični zato, ker pač imajo tak karakter, ampak se večinoma izkaže, da se skriva nek razlog za tem-bolečina, slaba izkušnja.

lp



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 Februar 2013, 13:25:24
Sedlo se ji prilega, uzda ni preveč zategnjena, brzda je ne žilu niti ščipa... Ne vem kaj so počeli s kobilo, ampak je kar žalosten dokaz tega kako eni pač ne znajo skrbeti za živali.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


ELČ

  • Gost
Odgovori #3 : 01 Marec 2013, 13:09:55
LacenS tista uzda je res elegantna različica jahanja brez žvale. Sm že jahala namreč podobno, le da so bile vajeti pripete na oglavnico. Sam je to dovoljeno na tekmovanjih?



ELČ

  • Gost
Odgovori #4 : 01 Marec 2013, 13:13:26
Oprostite ker ne spada v temo :-X



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 01 Marec 2013, 13:23:45
To so posledice slabega ravnanja. Bolečine v hrbtu, zaradi sedla, v ustih zaradi neprimerne brzde in neprimernega oz.zelo grobega jahača. Če pa to kobilo jaha več različnih oseb, ker je šolski konj, potem pa sploh. Sedlo se ji lahko dobro prilega, ne odpravi pa morebitnih bolečin, oziroma jih ob vsakem pritisku ponovno sproži.
S takim konjem je potrebno veliko potrpežljivosti in dobre volje, jahanje ne bo nikoli odpravilo fizičnih in psihičnih bolečin, ki jih ima.



LacenS

  • Gost
Odgovori #6 : 01 Marec 2013, 13:24:10
V preskakovanju je, pri dresuri pa se še trudijo v tej smeri.
Vendar pa uzda ni "rešitev", če se konju sedlo ne prilega!-če je problem v sedlu, konj ne bo šel nič lepše na to uzdo!
Pa še kot "zanimivost":imamo manj kot 1% možnosti, da najdemo "industrijsko" izdelano sedlo, ki bi konju pasalo tako kot mu mora brez prilagajanja sedla.



LacenS

  • Gost
Odgovori #7 : 01 Marec 2013, 13:25:56
Podpis pod Karmen :).

Zato mogoče ne bi bilo slabo izvest kake terapije osteopatije, tam ti pove v čem vse je problem(fizično), znajo ti tudi pogledat opremo, če je vse ok...



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 01 Marec 2013, 13:36:17
To so posledice slabega ravnanja. Bolečine v hrbtu, zaradi sedla, v ustih zaradi neprimerne brzde in neprimernega oz.zelo grobega jahača. Če pa to kobilo jaha več različnih oseb, ker je šolski konj, potem pa sploh. Sedlo se ji lahko dobro prilega, ne odpravi pa morebitnih bolečin, oziroma jih ob vsakem pritisku ponovno sproži.
S takim konjem je potrebno veliko potrpežljivosti in dobre volje, jahanje ne bo nikoli odpravilo fizičnih in psihičnih bolečin, ki jih ima.

Ne, ni šolski konj, jo pa jaham jaz in lastnica.
Je pa mogoče da je lastnica tako groba do nje, pa lastnica ima nekaj čez 100 kil, a bi to lahko vplivalo na bolečine v hrbtu? Sem pa tudi opazila da kobile ne ogreje pred jahanjem, ampak gre direktno v galop po tem ko je bila kobila cel dan zaprta v boksu. Zna biti to?

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 01 Marec 2013, 13:48:37
Zna biti to. Čisto možno, da je lastnica veliko pretežka za kobilo, tole z direktnim galopom pa je itak norost na kubik... Predvidevam, da je potem tudi ne ohladi? Boga kobila... Verjetno jo ves čas boli...



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 01 Marec 2013, 13:58:00
Ne nič, ko odjaha svoje gre kobila direktno v boks.

Sedlo sem preverila 100x in je nikjer ne tišči, tudi ko sedim gor smo preverjali in je dobro, uzda je lepa, ne ščipa je

Je pa kobila tudi zelo ... zlobna. In ne dvomim da ima zelo dober razlog zato. Samo jaz ga še nisem odkrila.

Z njo sem se odločila delati 3x tedensko.Delali bova večinoma vaje na tleh, najprej jo bom poskusila odvaditi da se upira vodenju iz boksa, da neha gristi in brcati, potem bom pa videla kako bo. Ful bi poskusila s parelli metodo samo me ni dovolj v hlačah da bi to kobilo spustila z štrika.

Si je pa ne upam dat na lonžo ker sem samo enkrat naredila to napako in jo hotela ogret na lonži, pa me je takoj hotla zbrcat in sem mogla dobesedno čez ograjo maneže skakat. (Hvala bogu da so tam luknje vmes da lahko čez pridem), zato jo sprehajam na uzdi in sem neprestano ob njenih sprednjih nogah, ne pa pred njimi ker se je enkrat spomnila tudi da so njene sprednje noge enako dobre za brcanje kot zadnje...

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #11 : 01 Marec 2013, 14:05:43
Na lonžo bi bilo treba dat lastnico, da malo shujša in da vidi, kako je laufat brez ogrevanja. Pa en stokilski betonski blok ji prej na hrbet privezat!  >:D

Mislim, da ti ni treba iskat posebnega razloga, zakaj je kobila žleht. Si ga že našla! Če ne bo lastnica začela drugač delat s kobilo, tudi ti ne boš nič dosegla. Kobila bo samo še bolj napsihirana kot je že.

Pa en temeljit veterinarski/osteopatski pregled kobile (predvsem njenega hrbta) bi še kako prav prišel. ;)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 01 Marec 2013, 14:29:47
Zelo žalostno! Lastnica je veliko pretežka zanjo. Še posebno, če je imela že veliko žrebet, ji hrbet že zaradi tega trpi. Takšna grobost pa je nedopustna. Konja je treba najmanj 15-20 minut segrevat v hodu in kasu, na koncu ježe pa najmanj enako ohlajat. Bolečine v hrbtu pa lahko ugotoviš tudi sama, če si upaš. Z obema rokama z malo večjim pritiskom potegneš po levi in desni strani hrbtenice, predvsem tam, kjer sedlo nalega. Če boš morala plezati preko ograje boksa, jo sigurno boli.
S konjem se je potrebno sprehajat, spoznavat, ga včasih na povodcu malo napast na kakšnem travniku. Sploh pa bi itak moral biti čimveč zunaj. To, kar se s to kobilo počne, je mučenje.
Če bi te želela poškodovati, bi te lahko tudi ko jo vodiš spreda, z ugrizom, ali bi se povzpela na zadnje noge in te s sprednjimi pokopala pod sabo.
Parelli metode se uporabljajo za problematične konje, take, ki so plašni, dominantni, take, ki grizejo in brcajo in podobno. Konjem, ki nimajo nobenih težav tega ni treba. In ne misli, da ni nihče ob preizkušanju teh metod že dobil kakšno po kepi. Moraš biti previdna in zelo gibčna, da se izogneš.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 01 Marec 2013, 14:41:20
Ne, ne upam si ugotavljat kje in kaj jo boli, ker bi vrjetno v istem momentu ko bi samo stopila v boks kakšno fasala. Me ni toliko v hlačah.
S konjem se je potrebno sprehajat, spoznavat, ga včasih na povodcu malo napast na kakšnem travniku. Sploh pa bi itak moral biti čimveč zunaj. To, kar se s to kobilo počne, je mučenje.
Če bi te želela poškodovati, bi te lahko tudi ko jo vodiš spreda, z ugrizom, ali bi se povzpela na zadnje noge in te s sprednjimi pokopala pod sabo.
Parelli metode se uporabljajo za problematične konje, take, ki so plašni, dominantni, take, ki grizejo in brcajo in podobno. Konjem, ki nimajo nobenih težav tega ni treba. In ne misli, da ni nihče ob preizkušanju teh metod že dobil kakšno po kepi. Moraš biti previdna in zelo gibčna, da se izogneš.
Jo imam na uzdi in ko je enkrat zauzdana je malce bolj pridna, ne grize.
Sem že tako zelo previdna, in ja, gibčnost ob delu z njo je res potrebna. Ni bilo malo primerov ko sem dobesedno skakala z nje in čez ograjo maneže, ker se ji je čisto utrgalo in nisem hotela da se dvigne na zadnje noge in se vrže nazaj. Sem pa presenečena da se tako obnaša do mene čeprav je nisem nikoli udarila, bila groba z njo.. Vedno ji ponujam priboljške, sem prijazna, mogoče bo smešno slišati ampak se tudi pogovarjam z njo :P Na njej sem tudi nežna, a odločna. In če se njej sprdne da sem preveč odločna, me bo skušala stresti dol. Pa ne uporabljam nekih mučilnih metod in zategovanja uzde ali pa brcanja.
Enkrat sem že dosegla to, da sem jo lahko lonžirala, lahko sem jo jahala brez sedla in uzde, gor je imela samo hlevsko uzdo in sem povodec pač zavezala na obe strani. Je bilo pa z njo dela kakšna 3 leta, preden mi je to ratalo. Delno zato tako dolgo, ker sem z njo delala le enrkat tedensko. Potem pa sem nehala zaradi šole, povedala lastnici kako in kaj sem delala z njo, ampak me očitno ni poslušala ker ko sem prišla nazaj me je takoj namerno, močno pohodila po prstih( takrat je še bila kovana) in sem bila spet več kot pol leta odsotna od nje. Zdaj ko sem prišla nazaj pa je z njo še huje...

DODATEK K POSTU:

Pa tiste metode ki sem jih prej delala ne delujejo več. Tako da če ima kdo kakšno pametno metodo pri kateri ne tvegam življenja ( ker za zdaj tvegam samo hospitalizacijo) kar na dan z besedo.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 01 Marec 2013, 14:44:34

Pa en temeljit veterinarski/osteopatski pregled kobile (predvsem njenega hrbta) bi še kako prav prišel. ;)

Ja, če bi me lastnica poslušala.. Tako pa nič. Gluha je za vse moje prošnje.

Sama patudi nimam dovolj da bi plačevala veterinarja zanjo, že 40€ na mesec, kolikor dajem za jahanje, mi je veliko. Hvala bogu da sem se vsaj to lahko zmenila z lastnico, če se že glede dela s kobilo ne strinjava.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


manca5

  • Gost
Odgovori #15 : 03 Marec 2013, 19:11:24
Nesmiselno... Najbolje je da probaš najti konja za jahat drugje... Takole samo spravljaš sebe v veliko nevarnost, kobili pa tako ne moreš pomagat, ker ni tvoja.
Bogve kaj je z njo narobe, od čirov na želodcu, artritisa, vseh možnih poškodb, oprema, in pa tole jahanje, žrebeta  :-\ Veliki denarci bi šli da se bi ugotovilo in pozdravilo, če sploh.

S kobilo je definitivno nekaj zdravstveno narobe, zato se pa tudi tako obnaša, noče delati ker ve da to prinaša bolečine. Ali pa oprema prinaša bolečine. Noben trening ne bo pozdravil tega...



ELČ

  • Gost
Odgovori #16 : 13 Marec 2013, 12:45:24
Cici, zdi se mi, da res ni rešitve, če lastnica ne posluša. Pejt v drug klub, sej bo pogruntala, slej ko prej, kaj je s kobilo. Če ne druzga, jo bo prodala, pa jo bodo ziher kupl kaki dobri ljudje in bo v redu.
Ne krivi in ne obremenjuj se!
manca5 MA PRAV!



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 03 Januar 2015, 21:00:15
ojla!
sosedi imajo kobilo, ki jo sedaj skupaj ujahujemo. Oziroma sem pri temu bolj sama. Kadar jo lonziram se ji vcasih kar ''sprdne'' in me zeli napasti, povzpenja se na zadnje noge. tudi ko jo spustim v izpuzt, ce ji zelim pokazati, kje je moj osebni prostor, se zacne povzpenjati. enako je pri vodenju na povodcu. Prodlogi, da bi to odpravila?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #18 : 04 Januar 2015, 00:40:56
Sicer nikoli nisem delala s konji, a na splosno velja, da je potrpljenje bozja mast ;) Sicer pa kliker daje uspehe povsod (sem gledala na yt posnetek enega plasnega konja/osla (se ne spomnem), ki so mu s klikerjem in oblikovanjem pomagali, da je sel v "stajo").


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 04 Januar 2015, 17:49:36
Na lonži jo preprosto oddaljiš tako, da začneš z lonžo počasi plapolati gor in dol. Ko se oddalji na primerno razdaljo, pa z lonžirnim bičem narahlo zamahni zadaj,, da bo zopet šla v svoj krog.
Na povodcu pa si vzemi dovolj povodca, da te s kopiti ne zadene, počakaj da se spusti dol in brez panike pojdita naprej, kot da se ni nič zgodilo. Lahko bi jo tudi rahlo pocuknila, da se prej spusti, ampak le če je potrebno, ali če misliš, da je grožnja postala nevarna.
Pri mladih ko jih je to skoraj normalen pojav, jaz se zaradi tega ne bi sekirala.
Grozeče postane, ko poskuša s kopiti udrihati po tvoji glavi.



BlueLucky

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 06 Januar 2015, 22:24:21
Hvala za odgovor. Karmen, ja na lonži drugače lepo dela, ima pa moment, ko jo bigne, kot bi jo nekaj pičilo iz se zaleti proti meni. Pa drugače v izpustu ni nikoli tega delala, ta teden je pa ratalo nenormalno. Ampak sem opazila danes da se je malo umirila... morda se je ta teden gonila, pa da je bilo to to. Sem pa tudi opazila, da ko se v izpustu postavlja na zadnje noge zgleda to bolj kot povabilo v igro kot pa napad. Ampak prijetno pa vseeno ni..



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #21 : 07 Januar 2015, 08:41:38
Luna  :) Naši kosmati so cel teden že čist razštelani, tako da mora fejst sekat, ker ponavadi ni tako hudo.



dolcearca

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 07 Januar 2015, 10:29:43
Naša je bila tako "neobičajna" v obnašanju, ker so ji rastli stalni zobje... Malo preveri, kakšno je stanje v gobcu.

Potem je bilo vse v redu.


Arcina spletna stran
http://www.swissyarca.com