Sobivanje dveh psičk

makko · 4173

makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
: 22 Februar 2015, 11:04:38
Potrebujem nasvet v zvezi s sobivanjem dveh psičk, in sicer odrasle psice in mladiča. Situacija je sledeča: domov smo pripeljali še eno psičko (dobra dva meseca staro), ki pa je starejša psica ne sprejema najbolje (renči nanjo), čeprav dosedaj ni še nikoli pokazala agresije do drugih psov (ni ravno podredljiva, vendar se načeloma rada druži z drugimi psi, ne glede na to, ali so psičke ali psi) - priznam da me je njena rekacija kar malce presenetila (predvidevam, da je ljubosumna in/ali teritorialna). Obe psički sicer ne bosta bivali v istih prostorih, bosta pa dnevno v kontaktu na skupnih sprehodih in  pri opravilih okoli hiše, hleva itd. Glede na to, da izkušenj v takih situacijah ravno nimam, me zanima, kako ravnati, da bo sobivanje mogoče brez konfliktov in da ne bo kasneje, ko mladička odraste, prihajalo do pretepov med njima. V naprej hvala za kak uporaben nasvet  ;D



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 22 Februar 2015, 11:10:58
Nisem sicer kakšna strokovnjakinja na področju vzgoje, ampak če vprašaš mene ste zafrknili že na začetku. Ko sem se jaz odločila za drugega psa so mi vsi svetovali naj se prvič srečata na nevtralnem območju, torej nekje, kjer moj starejši pes ne bo imel občutka, da je na svojem teritoriju.
Zate zato predlagam, da ju navajaš na skupni sprehod tako, da greste nekam, kamor s starejšo psico običajno ne hodite in tam poskušate ustvarit nek odnos med njima.
Druge nasvete ti bodo pa dali kakšni z izkušnjami :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 22 Februar 2015, 11:31:01
Počakajmo na Lanabelo in ostale, ki imajo po več psov...Kolikor vem, se ne komplicira toliko s spoznavanjem na nevtralnem terenu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 22 Februar 2015, 11:43:48
Naj ima starsa psica svoj mir, pauzite da tamala ne bo rinila vanjo, pa bo. Veliko psov ne mara mladičev, ker so nesramni in nepredvidljivi.


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 22 Februar 2015, 11:55:06
Khm, domov smo jo pripeljali šele včeraj zvečer (zato pa sprašujem zdaj, ko so zadeve še 'frišne')- spoznavanje je potekalo (glede na to, da je bila zunaj že tema) kar v garaži (ki ni ravno kraj, kjer bi se starejša psička pogosto zadrževala), danes zjutraj sta bili pa že na skupnem sprehodu, kjer je bila starejša tako ali tako zaposlena z vohanje in norenjem in ni imela časa terorizirat mladičke ;), tamala  nam je pa sledila za petami - tudi nahranili smo ju istočasno v skupnem prostoru (začuda ni bilo nekega hujšega renčanja) - ne bo pa to običajna praksa - problem je predvsem v tem, da ko se mladička približa meni ali psici, da takrat začne renčat - jaz jo sicer (starejšo) ustavim kar z bolj ostrim  ššš - me pa zanima, če bo ta pristop na dolgi rok, dal želene rezultate - skratka rabim nasvet, kako delovati, da starejši dopovem, da mlajša ni grožnja oz. da se nima kaj repenčit (šef sem menda jaz, ne ona ::))



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 22 Februar 2015, 12:02:36
Starejša psica je stara tam okoli tri leta (točno ne vem, ker je zavetiška) in še precej igriva oz. ker je bila navajena prej bivati z večjim številom psov in glede na to, da so ji drugi psi precej zanimivi (običajno bi se kar igrala znjimi, predvsem z manjšimi od nje) - nekako nismo pričakovali nekih hujših problemov s sprejetjem novega psa. Mladička tudi ni vsiljiva in kar nekako ve, da ne sme rinit vanjo - vendar pa ne mislim tolerirat renčanja vsakič, ko se bo mladička hotela približat in bo starejša ravno zraven mene.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 22 Februar 2015, 13:38:29
Vsaj polovico dnevnih obrokov, če ne kar vse raje porabite za hranjenje iz roke, nagrajevanje pozornosti. Tako bi vsaj jaz prakticirala prve pol leta, potem pa postopno čedalje manj.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 Februar 2015, 08:38:52
Kompliciraš samo toliko, da se ne zbutajo. Pa da tamali postaviš več omejitev kot tastari. Novinci (ne nujno samo mladiči, ampak vsi novi psi) se pač morajo naučit hišnega reda. Jaz sem tudi vedno hranila vse v istem prostoru. S tem, da so starejše vedno že od prej obvladale kulturo hranjenja. Počakale, da se posodica postavi na tla, poje se iz svoje, pusti se druge. Če starejši pes nima nekih osnovnih manir je pač treba še to privzgojit. Pač, če je novinec preveč vsiljiv je ali privezan name ali priprt z ograjico. Toliko, da se prve strasti umirijo. Niti silno nikoli ne pazim kdo dobi prvi. Vedno pa pazim da dobijo pravično. Torej, ko se novinec prvih nekaj mesecev hrani bolj ali manj iz roke se tudi staroselci. Pod hranjenje iz roke štejem tudi to, da se novincem privzgajajo manire multi-hranjenja iz posode. Kar poteka nekako tako, da v posodo ne stresem komplet porcije in ''na jej''. Vzamem si malo časa in počasi filam posodico. Tko na ene 4 dele. Zakaj bi psa potrjevala samo 2xdan, če ga lahko 8x  ;) Hkrati se nauči, da ni treba hrane varovat pred mano, mirnega sedenja pri dajanju hrane in ne stikanja po tujih posodah.
Če združujem odrasle psice za katere morda nisem 100% kako se bojo sprejele pa pač naredim prvi sprehod po okolici (čisto njihov teritorij-ne hodim drugam). Toliko, da potem skupaj pridejo v hišo.
Torej popazim samo toliko, da novinci ne težijo tastarim in pa da kakšni potencialno konfliktni predmeti (najljubše igrače) niso ravno dosegljivi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 23 Februar 2015, 08:45:14
- vendar pa ne mislim tolerirat renčanja vsakič, ko se bo mladička hotela približat in bo starejša ravno zraven mene.
Čakaj. Torej tastarejša renči, ko se čohata in tamala pride blizu? Em. Dajte še tastarejšo vključit v učenje manir. Ne s kaznijo ampak doslednostjo. Če začne renčat, ko si zraven se vstaneš in jo nehaš čohat. Greš stran. Hranjenje iz roke tudi na mestu, da se obema daje. Pri tem paziš da si toliko vmes, da se ne bosta zlasale. Jaz jim po imenu dajem. Povem ktera dobi in ostale počakajo. Začet je pa treba na primerni razdaliji. Če sta si hudo 'v dlaki' delaš to tudi, čez ograjico. Drugače je dovolj že če je vsaka na eni tvoji strani. Pač pomembno je da ne postaneš vir konfliktne situacije (čuvanje in odganjanje itd).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 23 Februar 2015, 11:26:39
Koliko časa pa že imate novo psičko? Mogoče je pa še prezgodaj za pričakovat od starejše, da jo bo tako hitro sodelovala točno tako, kot vi želite. Tudi ona rabi čas. Predvsem pa ji z renčanjem nekaj sporoča in to se mi zdi čisto prav. Meni se je najprej zdelo najbolj pomembno, da staroselki za začetek omogočim umik in mir, v hiši pa čim manj združevanja. Ostali odnosi so se pa postopoma oblikovali brez nekih poseganj. Če sem že koga učila manir pri tem, je bil to prišlek. 



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 26 Februar 2015, 20:16:39
No, po kakem tednu se situacija počasi umirja  :) Pri skupnem hranjenju ni nobenih težav (lahko sedita čisto druga poleg druge, ko se ju hrani iz roke - pri čemer se trudimo, da bi tamala sedela ::), starejši pa tudi nič ne škodi ponavljanje vaje sedi); skleda s hrano tudi ni problem, starejša že tako nikoli ne rine v tujo skledo (tudi če je sama, raje običajno kar malce počaka, da se ji 'dovoli' - predvidevam da bo to rezultat njene zavetiške preteklosti, še oba mačka jo običajno že s tem, da se pojavita v bližini sklede, uspešno ' preženeta' od nje), mladičko pa pač, če se spozabi in proba rinit v tujo skledo, kratkomalo primem za vratno gubo in postavim nazaj na njeno mesto - zaenkrat je metoda kar uspešna. Pri ostalem se pa nekako držim principa, da starejšo, v kolikor tamala ravno ne rine vanjo, opozorim, če zarenči na mladičko, če pa teži tamala je pa postopek isti kot pri 'skledi' - tako da se počasi vsi skupaj učimo manir  ;D (sploh sta pa obe psički sicer različnih, vendar hitro učljivih delovnih pasem -in je  hitrost dojemanja kar na nivoju).