Nakup bokserja- poznate vzreditelja? + drugi nasveti

nar · 30642

nar

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Pozdravljeni, pesjanarji,

odločili smo se za nakup bokserja. V soboto gremo gledat tele mladičke: http://www.salomon.si/oglas/hisne-zivali-in-rastline/psi/nemski-bokser-mladici/15.5DB8L

Ima kdo kakšno izkušnjo s tem prodajalcem?

Tudi kakšen drugi nasvet glede nakupa bokserja bi bil dobrodošel...



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 04 Marec 2015, 09:13:37
"Mama je nerodovniška, oče je rodovniški."

To niso bokserji, ampak psi podobni bokserjem.
Nobena od značilnosti, ki jih imajo bokserji ni garantirana, prav tako obstaja velika verjetnost, da je z mamo nekaj narobe, saj očitno že njeni starši niso dobili vzrejnega dovoljenja, torej je bilo že z njimi nekaj narobe, oziroma so odstopali od standarda. Če želite mešanca, ga pojdite iskat v zavetišče. Če želite bokserja, ga kupite pri preverjenem vzreditelju. Malo si preberite o tem kakšne zdravstvene težave imajo lahko ti psi - pri tem mešancu so še toliko boj verjetne.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

nar

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 04 Marec 2015, 09:45:21
Je torej rodovnik garancija za zdravega psa? Pes brez rodovnika bo bolan?  :(



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 04 Marec 2015, 09:50:39
Res, bokser je zelo riskantna pasma in če se malo bolj poglobite v odgovoren nakup pri preverjenih vzrediteljih, se da kvalitetnega mladiča dobiti za normalno ceno 600-800€, kar je praktično zanemarljivo proti stroškom, ki zlahka nastanejo po nakupu mačka v žaklju.

Na žalost ali pa na srečo na forumih ni več toliko lastnikov nerodovniških bokserjev, ki so iz prve roke pisali o doživljenskih zdravstvenih problemih svojih psov in kaj vse bi spremenili, če bi le lahko.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 04 Marec 2015, 10:03:41
rodovnik sam po sebi ni garancija, dober vzreditelj (rodovniskih mladicev) pa naceloma je... Poskusi kontaktirat njihov klub http://klnb-klub.si/

battito animale


nar

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Marec 2015, 10:13:52
Vse to sem že prebral na naših in tujih forumih...

Torej, če vzamem tega psa bo 100% bolan (govoril sem z lastniki psov iz prejšnjega legla - ista oče in mama - ki so mi pokazali slike in povedali, da so psi zdravi, zdaj stari 2 leti, se pravi mi lažejo :( )?

Se pravi, da bo bokser zdrav edino, če ima rodovnik?

Razumem, da ste tukaj na forumu vzreditelji, ki promovirate takšen način prodaje, imate že svoje (dobronamerne in tudi finančne) namene, s čimer ni nič narobe.

Še moja lastna izkušnja: imel sem shar-peija (ki je prav tako zdravstveno riskantna pasma) brez rodovnika (mama brez rodovnika - ki je doživela nadpovprečno življenjsko dobo), ki ni bil skoraj nikoli pri veterinarju (1x zaradi vnetih ušes in 1x na čiščenju zob), soseda, ki je imela rodovniškega, pa je umrl pri 6 letih, pri čemer je imel ogromno zdravstvenih težav. Bil sem tudi na dveh shar pei piknikih, kjer so največ "jamrali" lastniki rodovniških psov, mi - manjvredni nerodovniški - smo jih pa začudeno gledali, saj naši psi niso imeli nikakršnih zdravstvenih težav.

Izhajam iz te izkušnje, upam, da tudi mene razumete...

Nika, pišete o nerodovniških bokserjih, čeprav mi je bilo pojasnjeno, da to sploh ne obstaja - če ni papirjev, so vsi "mešančki" - imam prav ali sem narobe razumel?

Rad ni še kakšno mnenje lastnika bokserja ali pa lastnika mešanca, ki je podoben bokserju...



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 04 Marec 2015, 10:23:58
Najdeš tudi rodovniške pse katerih zdravstveno stanje je katastrofalno. Ne rabiš iskat lastnikov nerodovniških. To da je pes pri dveh letih navidezno zdrav ti ne pove ničesar. 40% bokserjev umre zaradi raka (večina naj bi jih umrla pri 9-10 letih) ampak če greš malo pogledat na kakšne FB skupine vidiš da psi umirajo tudi veliko prej. Pa niso edina pasma z takšnimi problemi.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 04 Marec 2015, 10:32:21
zgleda, da si se ze dobro informiral na vseh koncih in si prakticno ze odlocen... Kaksne nasvete bi torej rad tu?

Popravljam - od tistih, ki smo ti odpisovali, je samo 1 vzreditelj. Smo pa tukaj v veliki vecini zagovorniki rodovnika, to pa je res.

battito animale


nar

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 04 Marec 2015, 10:58:18
Mnenja iščem, temu so tudi namenjeni forumi. In hvala vam za njih. Zdaj, če se z vsakim vašim mnenjem ne strinjam, ne bodite užaljeni, ni moj namen spustiti debato na ad personam. Pač imam malo drugačno mnenje glede rodovnikov, s katerimi se skuša rešiti nekaj, kar je bilo v preteklosti (s človeškim posegom v naravo) zafrknjeno (da ne uporabim drugega izraza) z načrtnimi križanji večkrat tudi krvno sorodnih psov zaradi določenega rezultata. Za katerega neprimerna primerjava, ampak podobno je želel Hitler doseči z arijsko raso.

Mislim, pa da rodovnik ni in nikoli ne bo garancija za popolnoma zdravega psa. Mogoče se procentualno zmanjša DOLOČEN del genetsko izvirajočih defektov, ampak je narava večja loterija kot si ljudje utopično predstavljamo.

Seveda, da sem dobro informiran - to bi se moralo pričakovati od bodočega lastnika, kajne? Celo podprl bi predloga zakona, ki bi od vsakega bodočega lastnika zahteval teoretični in praktični izpit iz ravnanja s psom.

Sicer sem veterinarski tehnik po poklicu, prebral sem že kar nekaj pasjih knjig, dosti brskam na to temo po netu, 10 let imel shar-peia, ki je na koncu poginil zaradi raka, zato že imam takšno izkušnjo in približno vem, kaj lahko pričakujem. Zelo svojeglav (tako jaz kot moj pokojni pes), kot ste najbrž že razbrali iz mojih vrstic  :-[

Še eno, mogoče malo mimo vprašanje, ampak vseeno - kakšno je pa vaše mnenje o Cesar Millanu in njegovi mentaliteti?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 04 Marec 2015, 11:00:08
Kaksne nasvete bi torej rad tu?

Kako zbarantat še nižjo ceno.. nar, to se bo dalo, na ene 200-250 bo ziher spustu, ker bo še vseeno mel ene 100evrov profita. Ma kaki testi spondiloze, srca, kolkov, brezveze..

Mama je sploh tipičen primerek pasme, čisti biser. Tvoj mladič bo taprav Bokser , kakršnega si želiš. Brez rodovnika (ker je s krvjo prelit) rodovniških staršev - ker taki so pa zdravi  :)




k94lif

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 04 Marec 2015, 11:02:08
Pa vsaj ne tolko dnarja zapravit za mešanca.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #12 : 04 Marec 2015, 11:03:12
V rodovniku so zdravstveni podatki (poleg imen, stevilk, delovnih rezultatov, razstavnih rezultatov). Tako se vprasaj, katere zdravstvene rezultate mora imeti opravljen nemski bokser za vzrejno dovoljenje, katere se se da napraviti poleg nujnih, katere imata opravljena starsa tega legla, katere imajo opravljene potomci iz prejsnjega legla. Tako zelo enostavno, pa tega niste povprasali. Ali pac?


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13 : 04 Marec 2015, 11:21:30
Ma mene ne moti, da imas drugacno mnenje ;) moti me, ker sprasujes za mnenja, ki jih bos vnaprej zavracal.

Ce bi res prebral forume in razumel rodovnik, ne bi govoril o cloveskih posegih v naravo in krvnih krizanjih... Od kje pa mislis, da prihajajo nerodovniski bokserji? Od rodovniskih starsev seveda...

ps. ce te res zanima, ti lahko posredujem fb kontakte ljudi, ki so zaceli z nerodovniskimi bokserji in imajo zdaj rodovniske... Mogoce bos njim bolj verjel... Tu na forumu mislim, da sodeluje zelo malo bokserasev. Sicer pa lahko vprasas tudi v temi o bokserjih.

battito animale


nar

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 04 Marec 2015, 12:05:27
Najlepša hvala vsem, da ste si vzeli par minut in mi podali vaše mnenje.

Mogoče sem bil sam zanalašč malo bolj provokativen, samo zaradi tega, da bi dobil določeno potrditev. Tudi sam sem za rodovniškega in preverjenega psa (kar se tiče bokserjev), in tudi iščem v tej smeri.

Je pa kot drugje tudi pri vzreji psov svega in svašta, tako da se je dobro pred odločitvijo za nakup  najboljšega dolgoletnega prijatelja fajn pozanimati, tudi če v procesu komu stopim na žulj.

Se opravičujem in upam, da bom kmalu lahko z vami delil kakšno slikico moje žverce.



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 04 Marec 2015, 13:17:02
Nimam rodovniškega psa, moj Iggy je mešanec skoz in skoz. Vzeli na eni kmetiji, kjer so imeli z njim grde plane. Tako, da ti ne morem povedati, za kaj ti garantira rodovnik, ker z njim nimam izkušenj. Poznam pa ljudi s "čistokrvnimi" psi, ki nimajo rodovnika in ti lahko povem, kaj se dogaja njim.
1. primer: sestrična vzela odraslega francoskega buldoga, "čistokrvni" brez rodovnika. Alergičen na praktično vse, samo zrak ne. Mislim, da lahko je samo ribo. Dobi krvavo drisko, če prekršijo njegovo dieto. Tudi njegov karakter je malo poseben (to bi bila lahko tudi posledica vzgoje pri prvem lastniku).
2. primer: ameriška staffordka od moje svakinje. Vzeli pri družinskih kolegih, je hotel imeti biznis. Psica nerodovniška, tip popolnoma nepodučen o vzreji. Psica je bila par dni po rojstvu pohojena v leglu in ima poškodovana zadnja vretenca. Ob obremenitvi jo bolijo zadnje tace in začne šepati. Ravno tako ima hudo alergijo na piščanca in riž - posledica je krvava driska.
3. primer: kolegov labradorec. Ni še star 2 leti, pa ima hudo displazijo kolkov. Potrebna bi bila operacijo vseh 3 nog, pa še to ne garantira uspeha; cena operacij je zelo visoka.
4. primer: tetina bernardinka (to je bilo sicer 12 let nazaj ampak vseeno). Vzela ga je pri enem znanem slovenskem šteparju (mislim, da je bila celo neka afera v zvezi s tem). Psica s tako hudo boleznijo, da so se ji delale odprte rane po telesu. Pomoči ji ni bilo. Teta je zmetala en kup denarja za veterinarja, na koncu so morali psico uspavati.
Če bi jaz kupovala pasemskega psa, bi vzela rodovniškega. Če bi vzela mešanca, bi ga vzela iz zavetišča. Nikoli pa ne bi plačala par 100€ nekomu za mešanca za katerega ne veš, katere bolezni ima v sebi. Sej ne gre samo za denar, ki ga boš zmetal za zdravljenje, pa za posebno hrano itd. Gre za to, da se ti lahko naredi situacijo, ko bo pes s tabo kakšno leto ali dve, potem pa tako zbolel, da ga boš moral uspavati. Ali pa ga boš gledal trpeti. Mislim, da je vredno dati več denarja za preverjen rodovnik.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 04 Marec 2015, 13:51:03
Zakaj bi zapravljal 280 evrov za psa neznanega porekla? Pojdi malo pogledat po zavetiščih, zagotovo se bo našel kakšen mešanec podoben boksarju. Če bi rad pasemskega, pa je treba najti dobrega vzreditelja. Najbolj minimalni pogoj za dobrega vzreditelja je, da ima rodovniško leglo.
Ne rodovnik ni garancija za zdravje, je samo garancija, da so psi dejansko potomci v rodovniku napisanih prednikov. Na podlagi teh prednikov, pa lahko preveriš njihove morebitne rezultate na razstavah, v delu, poravljene zdravstvene teste, in kar je (zame vsaj) najpomembnejše - lahko se pozanimaš koliko časa so živeli in od česa so poginili predniki staršev tvojega bodočega mladiča.
Pri pasmi, ki je tako zelo zdravstveno problematična je to izjemno pomembno, saj je celo med rodovniškimi vzrejami precej zdravstveno zelo problematičnih.
Tako da: ne, niso vsi rodovniški zdravi in niso vsi nerodovniški bolni, je pa verjetnost, da boš dobil bolnega pri nerodovniških znatno večja. Celo v tistih redkih primerih, kjer so mladiči celo res potomci psov, ki ti jih bodo (mogoče) pokazali kot starše. Žaliboh je dandanes večina prešvercanih iz množičnih vzrej, pogosto pokažejo kot matere psice ki to niso.
Odločitev je seveda tvoja, saj boš sam nosil posledice, dobre in slabe. zavedaj pa se, da se z vzrejo nerodovniških kao pasemskih psov dela škoda pasmi, ki jo imaš verjetno rad, saj se zanjo sicer ne bi odločil. Začuda je ta škoda največja v primeru, če so mladiči dejansko lepi tipični bokserji, ki so poleg vsega še zdravi. Ker so kot nerodovniški za vedno izgubljeni za pasmo. S tem je izničen trud tistih, ki so zaslužni za to, da so starši tvojega mladiča tipični in zdravi predstavniki pasme. Zaradi zanikrnosti ali požrtnosti nekoga, ki se je odločil za rejo, ne da bi prej opravil vzrejni pregled. O tistih, ki gredo na vzrejnega, dovoljenja ne dobijo, pa vseeno vzrejajo,  niti nima smisla izgubljati besed. Ker tipičnega zdravega mladiča iz takega legla zanesljivo ne boš dobil.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 04 Marec 2015, 14:38:57


Me smo pa kr vesele, da smo mešanke, se ne obremenjujemo s papirji,  :P pa čeprav nimamo rodovnika zbolimo  :P. pes zasvoji človeka če stane 60 ali 600 €. Nič me ne moti, nikoli pa ne bi moje sreče menjala  :) :).
 Mogoče sem tole malo nerodno zapisala, pa kdo ne bo razumel. Če hočeš imeti psa z rodovnikom, reskiraj, če pa hočeš imeti pač "psa", reši nekoga, ki je bil pač "po nesreči" narejen :P



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 04 Marec 2015, 15:06:40
Mislim, da nekateri s takim razmišljanjem in stanjem duha, kot ga kažejo v teh zapisih, psa pri dobrem vzreditelju sploh ne morejo dobiti. Niti za milijon ne.

In rodovnik vsekakor ni samo papir, kjer so psi zapisani v njem predniki tega psa. Rodovnik ima navedene vse zdravstvene teste, izpite ev. prvaštva prednikov. Z dopolnitvami po generacijah. To pač je garancija.

In ni moj post namenjen osebi nar, ker on bo kupil ravno to, kar omenja , da ne bo. Kakšna provokacija neki...  in potem pes pač ne bo samo netipičen tako in drugače ampak bo tudi potencialno nevaren v takih rokah.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 04 Marec 2015, 15:11:18
Ko berem vse to, sem srečna, da se nisem nikoli obremenjevala s papirji, legli, porekli in izvori, kaj šele s tem, da bi hotela "popolnega in čistokrvnega psa z desetimi imeni na isto črko" voditi na pasje razstave, ki so bedarija brez primere in navaden showing-off. Pri izbiri psa me je vodilo izključno srce. OK - imela sem pač srečo, da sem v zavetišču dobila "skoz-in-skoz" mešanko, zdravo kot dren, z izjemo zanemarljivega šuma na srcu, ki po pregledu kardiologa, za katerega sem z veseljem plačala, samo da sem bila mirna, ni vreden omembe.

In če bi bil, bi s tem pač živeli, jaz in psica.

Postavlja se mi vprašanje, a potem vsi psi, ki jim kaka vejica ali pika manjka v rodovniku, ostanejo na milost in nemilost prepuščeni vzreditelju?

Bah...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #20 : 04 Marec 2015, 15:16:43
če pa hočeš imeti pač "psa", reši nekoga, ki je bil pač "po nesreči" narejen :P

Vsekakor, kar pa ne pomeni nakup kužka pri šteparju, ki štanca mlade vsako psicino gonitev, mladičev ne cepi in ne razglisti, o dohranjevanju pa sploh ne bi izgubljali besed, ker jih itak proda ko jih pri 6 tednih psica začne odganjat od sebe

asja, vsakemu svoje, eni pri odločitvi o psu vzamemo v ozir še kaj drugega kot srce in srečo.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 04 Marec 2015, 15:19:14
Vsekakor, vsakemu svoje. Point mojega zapisa je bil, da če si tako zelo želiš psa (kot sem si ga na primer jaz), ti papirji niso pomembni.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 04 Marec 2015, 15:33:45
Papirji postanejo zelo pomembni takrat, ko imaš poleg psa rad tudi pasmo. Če ti je za pasmo vseeno, pa seveda z mešanci ni nič narobe.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 04 Marec 2015, 16:04:04
Vsekakor, kar pa ne pomeni nakup kužka pri šteparju, ki štanca mlade vsako psicino gonitev, mladičev ne cepi in ne razglisti, o dohranjevanju pa sploh ne bi izgubljali besed, ker jih itak proda ko jih pri 6 tednih psica začne odganjat od sebe


S tem o šteparjih se absolutno strinjam in njihovo početje bi moralo biti kaznivo (če že ni, pa nikogar ravno ne briga). Vem, da z nakupom mladička, šteparijo spodbujaš... Vseeno pa se mi poraja vprašanje - Kaj bo z vsemi temi mladiči, če jih nihče ne vzame ?!?
Od kar imam psa kar nekaj časa preživim na forumu in čedalje bolj ne razumem, zakaj imate lastniki psov z rodovnikom, 'oh in sploh' prednikov in razstavnimi uspehi, tako slabšalen odnos do vseh mešančkov, ne rodovniških, za vas (očitno) ne popolnih psov?



Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #24 : 04 Marec 2015, 16:17:47
S tem o šteparjih se absolutno strinjam in njihovo početje bi moralo biti kaznivo (če že ni, pa nikogar ravno ne briga). Vem, da z nakupom mladička, šteparijo spodbujaš... Vseeno pa se mi poraja vprašanje - Kaj bo z vsemi temi mladiči, če jih nihče ne vzame ?!?
Od kar imam psa kar nekaj časa preživim na forumu in čedalje bolj ne razumem, zakaj imate lastniki psov z rodovnikom, 'oh in sploh' prednikov in razstavnimi uspehi, tako slabšalen odnos do vseh mešančkov, ne rodovniških, za vas (očitno) ne popolnih psov?
Saj nimamo slabšalnega  odnosa do mešančkov, mislim da ima vsaj 70% ljudi na tem forumu mešančke. Odpor imamo do ljudi ki jih veselo "štepajo". Kaj se pa zgodi s psički pa ne vem. Pomoje se jih znebijo(verjetno jih utopijo).

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #25 : 04 Marec 2015, 17:08:14
Se ni za bat, če slučajno psički ostajajo se naslov oglasa spremeni v "Nujno, sicer bodo evtanazirani" in folk pač pade na to. Nimamo slabšalnega odnosa do samih psov, ampak vzrediteljev na eni in neodgovornih kupcev na drugi strani, sej veš, povpraševanje rodi ponudbo in povpraševanje po poceni "pasemskih" žal ne usiha. Folk se v dobi informacij pusti nategnit in pol jamra ko ima bolanega psa, redki se kaj naučijo iz izkušenj drugih. Matoša je na sceni že ohoho let pa folk še kar kupuje, eni grejo celo nazaj k njemu po psa ko prvi pogine. Vsakemu svoje..



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 04 Marec 2015, 19:04:15
Od kar imam psa kar nekaj časa preživim na forumu in čedalje bolj ne razumem, zakaj imate lastniki psov z rodovnikom, 'oh in sploh' prednikov in razstavnimi uspehi, tako slabšalen odnos do vseh mešančkov, ne rodovniških, za vas (očitno) ne popolnih psov?

Kar se mene osebno tiče nimam slabšalnega odnosa do psov, ampak do ljudi, ki štepajo pse in jih prodajajo kot čistokrvne brez rodovnika. Ker vem za žensko, ki je svojo psico parila vsako gonitev, pa še enkrat mamo s sinom, ljudi pa zavaja z nekimi namišljenimi rodovniki kao očeta iz tujine.. In take stvari me jezijo, psi niso nič krivi. So pa mešanci, če nimajo rodovnika, pa lahko rečete kar hočete.
Ko sem si jaz zaželela cairnskega terierja, mi na kraj pameti ni padlo, da bi kupila samo psa, ki mu bi bil podoben, ampak sem želela dokazilo, da je pasma, ki sem jo želela in to mi potrjuje rodovnik. Ko sem se potem odločala pri katerem vzreditelju ga bom vzela, sem se pa informirala prek različnih kanalov in ga vzela pri gospe, ki se ne ponaša z ogromno razstavnimi uspehi, ima pa krasen odnos tako do  psov kot do lastnikov njenih mladičkov. Zame so bile te stvari pomembne.



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 04 Marec 2015, 19:19:46
Strinjam se z vsem napisanim, šteparjem bi bilo res potrebno stopiti na prste, je pa res, da se lastniki ločimo po tem, kaj želimo. Jaz sem izbirala borderja,med tem časom pa sem na netu mimogrede  našla sliko Kimi-mešanko, sem ob 14 poklicala, 14:15 pa sem se peljala po njo 200 km v eno stran..., ljubezen na prvi pogled in to mi sedaj vrača, pa ne enkrat, milijonkrat in še več..pri meni šteje to  :) :)



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #28 : 04 Marec 2015, 20:23:19
Kdo na forumu pa ima slabsalen odnos do mesancev in psov na sploh? Po mojem nobeden (upam).


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #29 : 04 Marec 2015, 20:38:31
Zelo lahko je očitat slabšalen odnos do nerodovniških psov in mešancev tistim, ki jih ne poznaš. Pri nas smo poleg rodovniških vedno imeli kakšnega mešanca, tudi sedaj imam eno nerodovniško psico. Nisem pa z njeno nabavo podprla šteparja. Sem skoraj prepričana da vem, od kod izvira in tistemu tipu ne bi dala za mladiča niti centa, ker si ga ne zasluži.
Kaj se bi zgodilo z nerodovniškimi mladiči, če jih ne bi nihče kupil? Cena bi se spuščala, nazadnje bi se oddajali pod nujno podarim. Štepar bi imel z leglom izgubo in naslednjega legla ne bi bilo. Če bi povpraševanje upadlo za dlje časa, bi se pod nujno podarin (zaradi pomanjkanja časa...) znašle tudi vzrejne psice. predvsem bi pa upadlo švercanje in preprodaja mladičev. A to je le iluzija. Postali smo brezobzirna potrošniška družba in nemogoče je pričakovati od ljudi, da se bodo odpovedali (na videz) poceni fancy nakupu zato, da ne bi podpirali pretiranega izkoriščanja psic. Prav tako je nemogoče pričakovati od ljudi, ki jim je žal denarja za pošteno vzrejeno žival, da se bodo odpovedali hohštaplerstvu namesto in vzeli  "navadnega" mešanca.