Patellar Luxation

zoe · 12716

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
: 21 April 2006, 23:22:18
Polona je prosila, če tole skopiram:

Lastniki malih pasem verjetno ze poznate ta izraz, saj je v tujini pri nekaterih malih pasmah testiranje patelle (pogacice) obvezno, ker predstavlja izpah pogacice vcasih kar velik problem... Koncno bo ta test mozno opraviti tudi pri nas! :D

Predvidoma konec naslednjega tedna ali v zacetku maja, ko se bo ponovno lahko elektronsko testiralo sluh (BAER) pri pasmah, ki so podvrzene gluhosti, bo veterinarka Mag. Regina Bregenzer z Dunaja opravljala tudi pregled patelle.

Pregled se obicajno opravlja pri psih manjsih pasem, le-ti pa morajo biti starejsi od 1 leta, psicke pa v casu testiranja ne smejo biti v fazi gonitve, saj povisana raven estrogena lahko "poslabsa" rezultate testiranja.

Cena pregleda bo priblizno 4.500 SIT, vkljucuje pa pregled in uradno veterinarsko potrdilo.

Za vec info ali prijavo na testiranje se lahko obrnete name preko e-maila [email protected] :)

Se kot zanimivost - pasme podvrzene problemom s pogacico, rangirani glede na % najdenih "obolelih" primerov...
POMERANIAN
CHOW CHOW
COCKER SPANIEL
CHINESE SHAR-PEI
LABRADOR RETRIEVER
LHASA APSO
MI-KI
DACHSHUND
SHIBA INU
PUG
AMERICAN ESKIMO DOG
GOLDEN RETRIEVER
AUSTRALIAN TERRIER
BICHON FRISE
PULI
POODLE
CHINESE CRESTED
ENGLISH COCKER SPANIEL
CHIHUAHUA
KEESHOND
BLOODHOUND
ITALIAN GREYHOUND
SHIH TZU
MINIATURE PINSCHER
BORDER TERRIER
FRENCH BULLDOG
MALTESE
TOY FOX TERRIER
FINNISH SPITZ
ENGLISH SPRINGER SPANIEL
COTON DE TULEAR
AFFENPINSCHER
RAT TERRIER
BOSTON TERRIER
DOGUE DE BORDEAUX
PAPILLON
HAVANESE
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
FLAT-COATED RETRIEVER
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
AKITA
ROTTWEILER
GERMAN SHEPHERD DOG
AUSTRALIAN SHEPHERD
BULL TERRIER
SMOOTH FOX TERRIER
AMERICAN PIT BULL TERRIER
SCHIPPERKE
KUVASZ
NEWFOUNDLAND
MASTIFF

Vir: http://www.offa.org/patluxstatbreed.html (na linku najdete zapisane tudi konkretne st. testiranih psov, st. primerov, itd.)

+1

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 21 April 2006, 23:23:24
Tema tudi tukaj: klik

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #2 : 19 Avgust 2006, 21:08:48
Hoj. Ima mogoče kdo konkretne izkušnje z luksacijo pogačice? Naš Lum jo ima na desnem kolenu.  :-\Sicer ni nič hujšega in zdravljenje verjetno ne bo niti potrebno, ampak vseeno me znima, če se je kdo že ubadal s tem.
Hvala



anjaa

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 Marec 2008, 18:58:21
Zdravo!
brskam po forumih o informacijah o težavah z pogačico. Kako ste jo vi rešili? Mojemu mešančku ne uide operacija.Imate kaj podobnih izkušenj? Ali ni bilo treba na operacijo in je kuža vredu? :)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #4 : 19 Marec 2008, 21:56:58
Pri nas se je izkazalo, da gre "samo" za kravjo stojo in da ni s pogačico nič narobe. Tako da ti žal ne znam svetovat. Vsekakor pa preveri diagnozo še pri kakem drugem vetu - ortopedu. Držim pesti, da morda le ne bo potrebna operacija.



anjaa

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 22 Marec 2008, 11:32:31
Gulu, sem vesela za vas. Mojemu Pikecu je diagnozo postavil veterinar, k kateremu vedno vozim živali in sem z njim zelo zadovoljna. Ker sem se hotela res prepričati o diagnozi, sem ga peljala še v Topolšico.Dr. Matko je diagnozo potrdil in predlagal operacijo celo za obe tački. Sedaj pa ne vem....Tudi prvi veterinar bi mi ga operiral, vendar vem, da nima toliko izkušenj z tovrstno operacijo. Ampak cena je pa tudi nepimerljiva...Zato pa iščem še informacije in nasvete od ljudi, ki so imeli takšno izkušnjo.
lp



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 22 Marec 2008, 13:03:09
No da še povem naše stanje. Moja yorkica ima že od takrat ko je bila mladiček diagnozo luksacija patele, mislim da sem jo peljala nekje pri starosti 6-7 mesecev na pregled na veterinarsko fakulteto, k najboljšemu ortopedu (moji možgani se trenutno ne spomnijo imena :-[ ). Peljala sem jo pa zato, ker je ob hitrejšem teku vedno dvignila zadnjo tačko in tekla po 3 tačkah, večinoma desno zadnjo tačko, ampak včasih tudi menjava tačke...
No skratka, tedaj je ortoped povedal, da je možna operacija, da se stanje sanira. Ampak je odločitev moja, ker psička nima nobenih bolečin, nobenega pomanjkanja, pač ko hitreje laufa dvigne taco. Tako da jaz se nisem odločila za operacijo, ker je nepotrebna v našem primeru, mene nič ne moti da laufa po treh tacah  ;D
Takrat je tudi razlagal, da mora pes po operaciji mesec dni strogo mirovati...skratka zato ker mora mirovati lahko mišice atrofirajo in ona bo še vedno lahko laufala po 3 tacah...

No moram povedati da je Tara res mala, ima komaj 1,2 kg. Tako datudi nima neke pretirane teže na zadnjih nogah, in posledično tudi nima nekih mišic....ampak ok. Skratka, če ima pes bolečine ko hodi, potem nimaš kaj, valda se odločiš za operacijo. Ampak če je pes drugače ok, nima bolečin, potem je treba razmisliti. Verjamem da je tudi odvisno od velikosti psa, pa koliko je pes aktiven... pri tem jaz na žalost nimam kaj svetovati. Tara je kar neaktiven pes :):):)


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7 : 22 Marec 2008, 15:05:16
Gulu, sem vesela za vas. Mojemu Pikecu je diagnozo postavil veterinar, k kateremu vedno vozim živali in sem z njim zelo zadovoljna. Ker sem se hotela res prepričati o diagnozi, sem ga peljala še v Topolšico.Dr. Matko je diagnozo potrdil in predlagal operacijo celo za obe tački. Sedaj pa ne vem....Tudi prvi veterinar bi mi ga operiral, vendar vem, da nima toliko izkušenj z tovrstno operacijo. Ampak cena je pa tudi nepimerljiva...Zato pa iščem še informacije in nasvete od ljudi, ki so imeli takšno izkušnjo.
lp

Eh, šit. No, mi smo pri Matkotu Luma operirali zaradi okruškov v ramenih (ocd), tako da ti vsaj tukaj lahko rečem, da smo bili s tem zadovoljni. Držim pesti, da bo s Pikecem vse ok. 



anjaa

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 24 Marec 2008, 10:31:24
Naš Piki je ful aktiven, teka nenormalno po hribih, povsod. Saj takrat ne opazim, da ga kaj boli, mogoče zaradi adrenalina pozabi :) Ko pa gre normalno, počasi - po hribu ali stopnicah vedno šepa. Najbolj pa me skrbi, ker pogosto tiho stoka, ko leži, oz ko se premika iz enega položaja v drugega.In zelo obremenjuje prednji tački, vso težo nosi na njih...In se bojim, da bi si posledično še prednji poškodoval.Se pa bojim z okrevanjem po operaciji, ne vem, kako bi bilo z strogim mirovanjem ??? Ko bi vsaj povedal, kdaj in kako hudo ga boli ;)
Hvala vsem za mnenja.



kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 22 September 2008, 11:01:51
Ker nisem hotela odpirati nove teme in se vprešanje med drugim nanaša tudi na pregled patelle, bom vprašala kar tukaj.
Pri našima psema bi radi naredili nekaj testov in sicer:
- pregled patelle
- Bear test
- pregled oči
Ker bi, če je možno naredili vse teste naenkrat, me zanima ali jih razen mag. Regina Bregenzer iz Dunaja opravlja še kdo drug. Rada bi tudi, da mi napišete vaše izkušnje pri opravljanju testov, če jih opravljajo tudi drugi veterinarji, kateri je boljši....
Ker kot vem opravlja mag. Regina Bregenzer Bear test in pregled patelle v Sloveniji le enkrat letno in mi je pot do Dunaja ali Ljubljane enako dolga, bi prosila, če mi lahko kdo posreduje njen mail ali telefonsko.

lp, Kamy


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 22 September 2008, 12:40:44
Moj Šarp (mešanec, 11 let) ima Patellar Luxation že od 2 leta, ker do današnjega leta ni nihče ugotzovil kaj mu je. Ga čisto nič ne boli, vendar ko smo na sprehodu, vendar ni nujno da vsak sprehod,ko mu "pogačica pade ven" enostavno poskače po 3 tačkah in tako mu pogačica pade nazaj noter. Ga nič ne boli in tudi ovira ne.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11 : 12 November 2009, 12:44:11
Prijateljica ima psičko podobno čivavi, ki ima menda izpah pogačice.

Katerega veterinarja priporočate za dodaten pregled in morebiten poseg? Zorko, Matko?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12 : 12 November 2009, 13:16:47
Frantar, Postojna



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #13 : 12 November 2009, 18:28:46
jaz bi izbrala Matkota.



ursa1985

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 10 Februar 2012, 16:49:06
Prosim za nasvet in kakršnekoli informacije...

Imam psičko mopsko, stara je leto in 8 mesecev. Septembra smo bili prvič na pregledu zaradi šepajoče zadnje desne tačke. Po pregledu in RTG slikah je bila diagnoza izpah pogačice. Veterinar je svetoval operacijo, na kar smo pristali. Operacija je potekala v redu, okrevanje tudi. Po dveh mesecih je psička začela ponovno šepati. Ponovno so ji odprli koleno in "pričvrstili" vezi oz. zanko. Sedaj je od tega natanko 2 meseca in šepanje se je ponovilo  :'(
Danes smo bili pri veterinarju in pravi, da na tem področju sicer nima toliko izkušenj, so pa opravili že nešteto takih posegov in nikjer ni bilo problemov s ponavljanjem.

Ne vem, kaj naj storim, o možnostih bi se rada pozanimala še pri kakšenm (dobrem!) ortopedu, ki ima več izkušenj. Verjamem, da še vedno lahko poskušamo s ponovnimi posegi, vendar se zanjo malo bojim, ker je bila v lanskem letu že trikrat pod narkozo :-\

Prosim za kakršenkoli nasvet, informacijo....



manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 10 Februar 2012, 16:57:23
Jaz bi šla k Matkotu...

Bulldogs... And nothing else...


ursa1985

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 10 Februar 2012, 16:59:09
Lahko dobim kontakt?
Ga bom v pon kar poklicala verjetno...



manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 10 Februar 2012, 18:43:01

Bulldogs... And nothing else...


Dragonfly

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 10 Februar 2012, 18:59:53
Moji psički (stara bo 3 leta) so septembra operilali pogačico na desni nogi (operacija je potekala uredu okrevanje tudi ,nogico sedaj normalno uporablja). Nato so operilali še levo nogico, katero je sicer v 6tih tednih okrevanja normalno uporabljala, vendar pa ji je občasno še vedno zakrivilo nogico tako, kot pred operacijo. Veterinar je ob pregledu ugotovil, da je vez prekratka in da potegne pogačico nastran, ko psička nogo popolnoma iztegne. Tako da so levo nogico pred 10 dnevi ponovno operirali (upam da je operacija uspela). Veterinar je rekel, da se mu je to zgodilo prvič, je pa priznan in izkušen ortoped.   



ursa1985

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 13 Februar 2012, 17:46:07
Ima še kdo izkušnje z dr. Miklavžinom?



ursa1985

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 05 Marec 2012, 19:24:14
Liza je bila prejšnjo sredo ponovno operirana, tokrat pri dr. Matku. Po slabem tednu še normalno uporablja taško, čeprav jo zeloo nervira obveza (malo je štorasta) saj bi že rada norela in ekala okoli. so na pa naročili tri tedne strogega nadzora, da ne divja...ta bo težka, saj je včasih kar ne morem ustavit :-\

Vse pohvale osebju in zdravniku za odnos in strokovni pristop! Tokrat smo bili prvič v Topolščici in že pri prvem obisku so me navdušili. Namreč, do zdaj so je še za vsako rtg sliko uspavali in potem po slikanju, seveda, injekcija za prebujenje; da ne govorim, da je bila psiška še cel dan zmedena potem...tu pa je slikanje trajalo cele tri minute brez kakršnihkoli pomirjeval. Tudi po operaciji ni bila še dva dni zmedena od zdravila (kriza je bila le prvi dan, pa še to se je veliko bolj zavedala kakor pri prejšnjih primerih ko je še cel dan spala). Verjetno res pazijo pri doziranju...ne vem. V glavnem, resnično sem vesela, da smo obiskali dr. Matka, sedaj pa samo upam na čimprejšnje in čimboljše okrevanje!