Ši-cu [Shih Tzu]

Karmen_ss · 677110

silvia

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #1020 : 27 November 2009, 10:54:50
Ni ga lepšega kot pri smrčku razturan mladiček....jaz jim pravim, da so kot da jih je zadela petarda  :-*   Počakaj, da zraste in se povesi, še vedno pa kasneje lahko postrižeš, ampak če postrižeš je potem to potrebno dosledno negovat in strižt, saj na novo rasle dlakice znajo poškodovat oko, ker so na koncih ostre in silijo v oči, ter jih dražijo. 

Pri shih-tzujih je nega okoli oči zelo pomebna že zato, ker imajo velike oči in kratek smrček, ampak te oči so oči izkoriščevalcev in zato moj Žepek z lepim pogledom doseže vse :)
Hvala za pohvale mojega Žepka   8)

Lp, Tina

hvalaa tina za nasvetee

lp

Silvia


silvia

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #1021 : 27 November 2009, 10:58:03
jah meni osebno jih ni..ker sem dobila shih tzuja za darilo od fanta....mislim da mu je samo to povedala, da če se strižejo brkice, postanejo trši in ga pikajo v oko nič druga :)

drugače pa hvala za odgovor :) vsaki vaši nasveti so koristi, saj že imate izkušnje z njimi :)


hvala

aja ker ne vem kako pes kaj vidi, me je pač zanimalo. da ne bo zarad tega na pol slep :)

lp

Silvia


naja and zemy

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
  • Če psi niso v raju bi rada odšla tja kjer so oni
Odgovori #1022 : 29 November 2009, 15:57:53
Mene pa nekaj zanima :-\
Zamarro je v petek dobil novo frizurco , ki je  zelo kratka. Za na sprehode nosi plaščke , vendar se trese tudi v stanovanju .
Smrček je vlažen in mrzel tako , da vročine nima.
Ali je mogoče da ga sedaj malo bolj zebe zato , ker je velika sprememba saj prej je imel precej dolgo dlako ali bi lahko to bili kakšni znaki?

Lp, Danaja

Lp. Danaja&Zamaro
Razlog zakaj ima pes toliko prijateljev je v tem , da pes maha z repom, ne z jezikom.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1023 : 29 November 2009, 16:47:20
Verjetno ga res zebe. Ko počiva ali spi, ga pokri z brisačo ali odejo. ;)



naja and zemy

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
  • Če psi niso v raju bi rada odšla tja kjer so oni
Odgovori #1024 : 29 November 2009, 17:18:52
Hvala za odgovor!
Saj se mi je zdelo samo nisem bila čisto prepričana :-[

Lp. Danaja&Zamaro
Razlog zakaj ima pes toliko prijateljev je v tem , da pes maha z repom, ne z jezikom.


Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1025 : 20 December 2009, 16:27:15
Hojla!

Sem bolj kot ne nova lastnica majhne kužike Ajše - šicujke.
Bi pa rada prsoila če ima kdo kakšne učinkovite nasvete glede vsega pri njih- hrane, nege, kako jo naučiti da se lula zunaj in podobne zadeve.
Hvala za odgovore.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1026 : 21 December 2009, 13:16:40
Dobrodošla!

O teh stvareh smo že pisali v shih tzu temi, pa tudi veliko o teh stvareh boš našla v drugih temah na forumu, tako da bo najbolje, če malo pobrskaš. ;)

Drugače pa bi ti moral o vsem tem svetovati vzreditelj.



ursy_ka

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • najina Niki
Odgovori #1027 : 26 December 2009, 09:51:13
Vesele praznike vsem lastnikom malih kosmatincev  :D

no jst mam manjši "problem".... ko greve z Niki na sprehod ko je sneg zunaj, dobi krč v nogici, včasih je to sprednja tačka, včasih pa zadnja, takšne krče je imela že lansko leto pa smo mislili da je zaradi soli ki je na pločnikih, vendar pa sem letos opazila da dobi krč tudi če je na vrtu in teče po snegu, predvidevam da je to zato ker jo zebe, vendar nisem prepričana  ???
no sej nasledni teden gremo na ceplenje in bom veterinarja vprašala, vendar me zanima kaj vi mislite da je...

LP Urša


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1028 : 26 December 2009, 10:13:28
Se ji mogoče med blazinicami nabere sneg?



ursy_ka

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • najina Niki
Odgovori #1029 : 27 December 2009, 22:02:36
Ne vem mogoče ... ko jo zgrabi krč jo takoj v naročje uzamem in ji pogrejem tačko, potem je bolje, samo jo hitro spet krč zagrabi ???


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1030 : 27 December 2009, 22:53:36
Ne jemlji je v naročje. Poglej, če se ji je kaj nabralo na dlaki med blazinicami, očisti in pojdi naprej. To lahko storiš tudi tako, da je psica na tleh. Glede na to, da jo spet "hitro krč zagrabi", je možno, da te za nos vleče, ker se hoče nosit.

Shih tzuji niso občutljivi na mraz in nisem še nikoli prej slišala, da bi imeli krče od mraza.



ursy_ka

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • najina Niki
Odgovori #1031 : 28 December 2009, 14:24:16
sej v tem je fora k ne vem če je od mraza, drugače pa ona zelo uživa na snegu, ampak ko jo krč zagrabi dvigne tačko in je čisto trda kot da bi imela krč, ko ji malo segrejem tačko je bolje in veselo teka naprej, ne verjamem da bi me izsiljevala samo zato ker bi rada bila v naročju ker res obožuje sneg... no sej bom še veterinarja uprašala, upram da dobim odgovor  ;)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1032 : 28 December 2009, 15:57:02
Ko se to zgodi, preveri, ali se ji je sneg sprijel na dlako med blazinicami. To se zelo rado zgodi in pse boli kot žulj.



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1033 : 29 December 2009, 14:58:35
Kalsang hvala za dobrodošlico.

Osnovne informacije sem dobila od lastnika. Kupila sem tudi knjigo o tej pasmi in jo že parkrat prebrala( zraven je tudi dvd o tehniki učenja določenih ukazov).

Me je pa zanimalo samo če ma kdo kakšne dobre "finte" glede vsega pomembnega,ki izhajajo iz izkušenj. Ker naša Ajša je milo rečeno malce trmasta in zna včasih vse tiste nasvete lastnika in knjige postaviti na laž.

Lp, Tina & Ajša



SUPER HERO

  • Gost
Odgovori #1034 : 29 December 2009, 15:01:12
Hojla!

Sem bolj kot ne nova lastnica majhne kužike Ajše - šicujke.
Bi pa rada prsoila če ima kdo kakšne učinkovite nasvete glede vsega pri njih- hrane, nege, kako jo naučiti da se lula zunaj in podobne zadeve.
Hvala za odgovore.

Dobrodošla med nami


mi smo našega oliverja naučili da je zunaj lulal tako,da smo ga na balkon zaprli,čez nekaj časa pa smo ga spustili noter in če se je polulal smo ga pohvalili in mu dali pribolšek



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1035 : 29 December 2009, 22:53:34

mi smo našega oliverja naučili da je zunaj lulal tako,da smo ga na balkon zaprli,čez nekaj časa pa smo ga spustili noter in če se je polulal smo ga pohvalili in mu dali pribolšek

Tukaj mi sicer ni jasno, kako je pes vedel, da je dobil priboljšek za opravljeno potrebo, ampak naj bo  ::)

Vsa finta je v doslednosti, vztrajnosti, iznajdljivosti in pravilnemu pristopu glede na to, kaj je za njega pohvala in kaj želiš od njega. Fint pa je toliko, kolikor je psov in iznajdljivosti lastnikov, nekaj pa je univerzalnih, ampak pogrneš lahko tudi na tem - preverjeno  ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1036 : 30 December 2009, 16:30:04
Ja, pri meni nažalost ni balkona. Tko da... ;)

Midve poskušava s pohvalo vsakič ko se polula zunaj, ampak  imava doma še vedno nezgodice. Najraje se je to zgodilo na tepihu v dnevni sobi. Sem bla malce huda ;)(sem prebrala v eni knjigi da moraš bit kao hud na tepih in tepih kregat pa d si pol pes zapomne da ne sme- knjiga "Kako razmišljajo psi") in upam da smo zdej čez to fazo, vsaj na tepihu. Drugače pa je zdej začela celo uporabljati tiste podlogce k jih ima naštimane in pa včasih celo pokaže da bi šla rada ven. Tko da vsaj nek napredek je.
Se pa borimo s trmo ko jo pokličem naj pride k meni, ko smo na povodcu in ko ji poskušam nadeti oprsnico, ko gremo ven. Zanimivo je da ima za doma navadno ovratnico od Roxy in jo čisto nič ne moti. Ko pa samo vidi oprsnico je pa že problem jo najdit v stanovanju. :)

Pa seveda so problemi pri česanju in brisanju tačk ker enostavno ona tega nebi počela in bi najraje grizla vse( brisačo, glavnik, moje roke). Pa se lepo pregovrajamo in vse počnemo že od kar je prišla k nam...ampak enostavno je vsakič borba. :(

Da ne govorim o tem, da ko smo zunaj vtakne v gobec vse kar ji pride pod roke- najraje pa kak čigumi in pasji drek. :(

No ja upam,da bo počasi kaj bolje, ker ko že misliš da si pri njej z doslednostjo kaj dosegel te ona prav "prijetno" preseneti. ;)
Ah ja... ;)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1037 : 31 December 2009, 14:59:20
Zakaj pa ima zunaj oprsnico? In zakaj v stanovanju ovratnico?

Če jo oprsnica moti, je pač ne uporabljajte in uporabljajte samo ovratnico. Prav tako vam priporočam, da ovratnico snamete, ko se vrnete s sprehoda, drugače boste imeli pod njo kopico vozlov. Prav tako je z oprsnico - še bolj vozla dlako kot ovratnica.

Če hodi pes lulat na eno mesto v stanovanju (v vašem primeru tepih), se tja pač pogrne plenica (podloga) ali časopisni papir. Logika kreganja tepiha mi ni jasna. Ne vem, kako naj bi pes povezal to s tem, da se tja ne hodi lulat. Se ne ujema z dejstvi o tem, kako razmišljajo psi.

Glede grizenja rok med česanjem in brisanjem tačk - treba je bit odločen, zahtevat, da naj da mir, in nagradit s kakšnim priboljškom ko da mir.

Prav tako je s prihajanjem - nagradite jo, ko pride s čim dobrim (hrenovka, piščanec, poli salama).

Glede svinjarije - ni druge, kot da ste zelo pozorni in da jo imate na povodcu na krajih, kjer bi lahko našla in pojedla kaj nemarnega. Shih tzuji so zelo požrešni in radovedni in še zlasti kot mladički imajo nos ves čas na tleh.



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1038 : 02 Januar 2010, 20:52:25
Glede ovratnice in oprsnice... najprej smo imeli ovratnico in smo se lepo navadli nanjo,ampak na sprehodu pa nikakor ni nikamor šlo. Potem pa nam je veterinarka svetovala naj rajši uporabljamo oprsnico, da je pač boljše zanjo kot ovratnica. Vsaj zdaj ko je še mladiček, da potem ne bo "vlekla".

Tako, da mamo pač zdej dvojno rutino privajanja ali kako naj temu rečem. Ker zunaj z oprsnico še nekako zvozimo sprehod, če seveda odmislimo, da jo vrvica tako neznasko mot, da se mora vseeno vsake toliko časa vsesti in jo malo poskušati pogristi. ;)
Doma imamo pač ovratnico, ker jo pač enostanovno ne moti in potem ne bomo imeli ponovnega problema s privajanjem, ko bomo dali stran oprsnico.

Moram sporočiti veselo novico, da smo z grizenjem med česanjem in brisanjem tačk skoraj že prenehale. Seveda tu in tam še občasno priletijo kakšni zobki okoli ovinka. :)

Tisti prijetni ukaz "pridi" pa doma ko se učimo s priboljški vedno funkcionira, potem pa včasih zunaj udari taka trma, da tudi priboljški ne pomagajo.

Ah ja naša Ajša najde povsod kako svinjarijo pa tudi če je na kratki vrvici. Problem je v tem, da se tudi na travi kjer jo lahko brez skrbi spustim, tu in tam najde kakšen čigumi, ki ga ne vidim. In jo potem opazim šele ko veselo žveči in se med dlako pokaže tu in tam kaj belega. Glede iztrebkov je pa tako, da bi lahko rekla da pri nas ni veliko lastnikov psov, ki vejo kaj je potrebno narediti kot odgovoren lastnik. Tako, da če jaz ne stopim vanj, ko pobiram Ajšinega, ga pa ona veselo malo posmuka. :( Hvala bogu ne vsakič. Vsaj to. :)
Je pa zadnji sama stopla vanjga( ga je očitno spregledala ker je bilo ravno po dežju) in je kar zmrznila na mestu. Jo je bilo prov smešno opazovati, kako je dvignila tačko in potem ni vedela kako naj gre stran brez da bi spet stopla vanj. He,he. :D



ursy_ka

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • najina Niki
Odgovori #1039 : 06 Januar 2010, 11:00:55
Jooooj kok je ns naša Niki prestrašla učeraj  :(

Učeraj smo jo peljali k veterinarju na ceplenje proti steklini. Vse lepo in prav dokler se nismo odpeljali... V avtu je lepo ležala tako kot ponavadi in ko je pogledam vidm da ni nobenega odziva, jo pokličem ona nič... sem ji dvignila glavo in vidm da ni pri zavesti... hitro obrnemo in takoj nazaj do veterinarja, celo pot nazaj sem preverjala če še vedno diha... s fantom sva bila tako prestrašena da sva se oba kr tresla, seveda sem pomislila na najslabše... ko sem jo vzela iz avta se je zbudila in je bila kot pijana oz. zadeta  :'(  veterinar mi je takoj rekel naj jo dam na tla in naj hodi, seveda je bila tako šibka oz. zadeta od zdravila da niti stati ni mogla... takoj jo je pregledal če ji je kaj zateklo, poslušal je tudi srček in pogledal zenice če se odziva... vse je bilo uredu  :)  veterinar je rekle da je imela reakcijo na cepivo in da bo v kakšni urici vse uredu... no in res čez kakšno uro ali dve je bila Niki uredu, dala sem ji za jest in potem se je celo igrala  :o  Vendar pa nas je tako zelo prestrašila da sem jo celo noč opazovala če je uredu...

No danes zjutraj je Niki vesela in živahna  :D


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1040 : 06 Januar 2010, 12:23:21
Super, da je zdaj vse v redu. Reakcije na cepiva so lahko grozne.

Priporočam, da si zapomnite, s katerim cepivom je bila cepljena in da jo drugo leto cepiti s kakšnim drugim. Svoji psici dam proti steklini cepit z Nobivacom, ki je "mrtva" vakcina oz. cepivo, narejeno na osnovi deaktiviranega virusa stekline. Zraven jima pa par dni dajem homeopatske granule Thuja D30 proti stranskim učinkom cepljenja. Granule začneš dajat dan pred cepljenjem in daješ recimo en teden eno na dan.

lp



ursy_ka

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • najina Niki
Odgovori #1041 : 06 Januar 2010, 12:48:17
Reakcija je bila res grozna... veterinar je v knjižico zapisal da je bila reakcija tako da bomo vedeli naslednje leto ko bo spet čas za to... vendar pa mi je čudno, ker so jo lansko leto cepili z istim cepivom kot letos, vendar lansko leto ni bilo nobene reakcije  ???

važno da je sedaj vse v redu  :)


Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1042 : 17 Januar 2010, 16:05:39
Po dolgem času spet eno kratko vprašanje oz. tri. :)

Zanima me kakšno ležišče je najbolj primerno za šicujčke? Sem si že prebrala temo o ležiščih na formum ampak tam razen rapgirl nisem zasledila nobenga lastnika šicuja. PA zdaj ne vem več kaj naj izberem.

Pa še eno kratko vprašanje oz. nasvet- kako naj našo Ajšo odvadim da konstantno grizenje repka ni najboljše? Ker na "fuj" in "ne" enostavno sploh ne odreagira.

Kaatera pasjo šolo za šicujčke priporočate? Zdaj smo stare 4 mesece.

Lp, Ajša in Tina



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1043 : 17 Januar 2010, 20:22:33
hej!

Panu se najbolj dopade rdeča postelja, ki je zelo mehka in pa ima tudi 3 stranice. Najrajši je pa kar na postelji. :P
Za grizenje repka je v vaši odsotnosti najbolši krožnik, drugače pa pojdite k veterinarju, da ugotovi vzrok grizenja.

lp
maja

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1044 : 18 Januar 2010, 17:36:05

Kaatera pasjo šolo za šicujčke priporočate? Zdaj smo stare 4 mesece.

Če is iz Ljubljane ali okolice imaš šolo Švrk, za male pasme. Moja mama je bila grozno navdušena nad njimi in tudi jaz sem po videnem. :) Drugače pa ne vem za nobeno drugo šolo specializirano za male družne psa. Pomembno je, da gresta v šolo, kjer delajo s pozitivno motivacijo in se inštruktorjem sanja o tekočih novostih in delu s psmi ;) to pa tako ali tako velja za vse pasme in en samo za shih-tzuje, čeprav imajo tudi zame shih-tzuji poseben status ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1045 : 18 Januar 2010, 19:47:06
Po dolgem času spet eno kratko vprašanje oz. tri. :)

Zanima me kakšno ležišče je najbolj primerno za šicujčke? Sem si že prebrala temo o ležiščih na formum ampak tam razen rapgirl nisem zasledila nobenga lastnika šicuja. PA zdaj ne vem več kaj naj izberem.

Pa še eno kratko vprašanje oz. nasvet- kako naj našo Ajšo odvadim da konstantno grizenje repka ni najboljše? Ker na "fuj" in "ne" enostavno sploh ne odreagira.

Kaatera pasjo šolo za šicujčke priporočate? Zdaj smo stare 4 mesece.

Lp, Ajša in Tina



Moji psici imata ležišče Rogz.

Grizenje repka je lahko tudi znak dolgočasja. Psičko začni učiti trikce, preproste vaje, da jo miselno zaposliš.

Če si iz Ljubljane, definitivno šola Švrk. www.svrk.net



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1046 : 18 Januar 2010, 20:02:16
Sicer nisem iz ljubljane, sem pa iz Zasavja oz. Izlak tko da do Ljubljane ni daleč. Bova šle se kar v Švrka poznimat oz. bom poklicala.

Ja bom še malo opazovala kdaj se napogosteje pojavi tole grizenje repka. Ker do zdaj se je pojavljalo neglede na to kaj smo počeli, tudi med igro.

Bova pa zdaj začeli intenzivno delati na trikcih, pa malo se navajati na razni tunelčke in šumeče stvari. Ker naša ma toliko energije za tek in podobno, da resno razmišljam o tem, da bi se kej udejstvovoali v agilitiju.
Zanima me samo koliko mora biti Ajša stara da začne z agyliti?

Danes sem ji šla kupit comfortka. Sicer je bilo bolj malo izbire glede barv, ker jih je večino šlo na razstavi. Ampak sva najdle takšnega luštnega mint barve in velikosti M. Sva ga že sprobali...obe. :P
Upam da bo uporaben, ker sem ji zdaj odmaknila tisto kartonasto škatlo v kateri je sedaj kraljevala in jo do pred kratkim še veselo grizla.

Ah ja...kaj vse ne naredimo za naše pesjančke...;)




PravaBiBa

  • *
    • Prispevkov: 43
    • Točke: 0
Odgovori #1047 : 25 Januar 2010, 21:47:34
No...moja pesjanka se je odločila, da je edina prava postelja moja postelja........ :o




Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1048 : 26 Januar 2010, 12:04:52
Hmmm...mi se tudi letos spopadamo s krči v tačkah, ko je na snegu :( Tudi jaz sem sprva mislila, da je sol, sedaj pa že dvomim v to, pa takrat nima snega med blazinicami, ker ponavadi dobiva krče na začetku sprehoda, potem pa se umiri. Izgleda pa prav ubogi. Se mi tudi zdi, da letos prav slabo prenaša mraz in ta sneg, na sprehodih gnjavi, da bi šel nazaj in sem ga nehala jemati na daljše sprehode, ker ga čist nič ne veselijo. Sedaj ne vem ali je letos malo bolj mrzla zima kot pretekla leta ali je sneg drugačne strukture, bolj leden in oster,  ali pa je on malo starejši in mu ni več do tega :P  Bomo videli, vozim ga pa itak samo po sprehodih, kjer je poteptan sneg, da se mu ne delajo kepe, ampak ga sploh ne veseli, skozi hoče biti v mojem naročju (kar on drugače sovraži in pobegne, če vidi, da ga hočeš vzeti v naročje), blazinice pa ima ledeno mrzle, medtem ko ostala dva imata tople.   Sedaj ima on sprehodeke po pločnikih okoli hiš in je prav zadovoljen s tem, tam pa dirja in se razmetava :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1049 : 26 Januar 2010, 17:53:20
Ja moja Ajša je tud tega mišljenja da je moja postelja najboljša. :D

Ampak smo mele pred dvem tednom nezgodico na postelji in ima sedaj do nadaljnega prepoved spanja pri meni. Pomoje je bil sicer vzrok vnetje mehurja in pa ker je prehlajena, ker drugače je ona spala pri meni že od prve noči in nikoli ni bilo problema. Zdaj spi v " kabinetu" v svojem komfortku in je od spalnice ločena le z mrežo. Pa začuda zaenkrat ni slišati nobenga cviljenja. :)

Joj Felina smola. Ja letos je pomoje res taka ostra zima. Mi s tem hvalabogu ( zaenkrat?) nimamo problema, ker naši bi se zmešalo, če bi morala it samo po steptanem snegu. Zdaj ko je ugotovila da je tudi užiten pa sploh. Pomoje smo se ravno zaradi tega tudi prehladile. Ker jo nikakor ne morem odvrnit od tega. Tako da se bojim, da bomo imele vsako zimo probleme s prehladom ravno zaradi tega. :( Pa še cepljenje za steklino smo morale prestaviti zaradi tega. :(
Da ne govorim o tem, da se vsakič pregovarjamo, da naj odpre gobček, ko je treba vzeti zdravilo. Potem gre pa vsa užaljena spat v komfortek in me popolnoma ignorira. :)