Brejost pomoč

Ziga000 · 24837

JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #30 : 05 Maj 2015, 06:45:43
Čestitke za ljubke štrukeljce!
Iskreno želim, da gre vse po maslu!



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 05 Maj 2015, 16:59:46
Lp
Ja žalostna novica danes mama je celi dan doma in skos z njo razen ponoči gre vse tolko pogledat in danes pred kakšo uro smo jo pustli sami za pol urce in našli enega mrtvega vlegla se je na njega zdaj pa nevem al to zanalaščn al nehote se da kako preprečit da nebi še škodovala ostalim? ostali 3 redno pijejo mleko se kr sami priklopijo hehe poskrbimo pa seveda da so jejo redno smo jih tudi stehtali in gledamo težo...

:(



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #32 : 05 Maj 2015, 17:19:05
Če se izkaže, da je psica breja bo treba nekje v hiši pripraviti kotilnico - zabojček dovolj velik da se psica v njem lahko stegne, z letvicami ob robu, da psica ne poleži mladičev.



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 05 Maj 2015, 17:28:07
razumem vendar je bla cela na njem... :'( bom probal še bolj zrihtat čeprav si neznam predstavlat točno kak bi naj zgledlo to hvala vseeno



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 05 Maj 2015, 18:14:49
V google vpises kotilnica ali whelping box ali ekvivalentni izraz v poljubnem jeziku. Odprlo se ti bo na tisoce slik, navodila za izdelavo, priporocila za dimenzije glede na pasmo in ostali milijon uporabnih podatkov. Samo malo je potrebno pomigati s prsti.

Polezala mladica sigurno ni nalasc.  Ima dovolj prostora, da se uleze stran od mladicev?



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 05 Maj 2015, 20:00:41
Ima dovol prostora seveda zdaj smo naredili kotilnico z letvicami tako kot je na googlu no vsaj podobno



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 06 Maj 2015, 11:53:14
Kako naj bi te letvice ščitile mladiče pred tem da se samica vleže na njih?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #37 : 06 Maj 2015, 12:50:22
Tako da se mladici lahko umaknejo pod letvico...

Sicer imam z vzrejo in legli nič izkušenj ampak sem pa zasledila da nekateri vzreditelji v času ko niso zraven mamo ločijo od mladičev. Drugi so strogo proti temu ampak se grejo 24/7 dežurstvo dokler mladiči niso bolj mobilni.

Mogoče bi pomagala "predeljena" kotilnica - da je med obema deloma ena nizka pregrada preko katere mladiči ne morejo, psica se pa lahko čist umakne od njih?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #38 : 06 Maj 2015, 12:59:12
Mi nismo imeli nobenih letvic, smo pa imeli dvo-sobno kotilnico. Tako kot je Neyka napisala: predprostor, kamor mladici niso mogli nekaj tednov.


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #39 : 06 Maj 2015, 13:04:41
Odgovor na to vprašanje pa tudi mene zelo zanima.

Tako da se mladici lahko umaknejo pod letvico...

A imajo mladiči že sami od sebe ta 'nagon', da se vedno v spanju stisnejo pod nekaj takega kot je letvica ali jih tja zrine mama, da jih zavaruje? Noben ne zaspi kar sredi kotilnce pa da bi se mama ponesreči nanj ulegla (če imajo na voljo tudi skrivališča pod letvico seveda)? Se samičke uležejo na mladičke zato, ker ni zraven še dovolj prostora zanje, ali je pač samo trenutek nepazljivosti pa se butne dol (ali npr. raztegne v spanju) na enega ker ga ne opazi/začuti?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #40 : 06 Maj 2015, 13:48:01
Zelo nenavadno, da psica poleži mladiča.
Mladiči so ves čas z mamo, kaj bi se umikala? Saj jih mora vendar hraniti, stimulirati, umivati in pospravljati in čistiti kotišče.
Taka je dobra mama.
Poleg tega sem sama mnenja, - gre za rodovniško vzrejao - če je psica slaba mama, ni primerna za vzrejo. Gre za dobro pasme na daljši rok.
Ampak to bo verjetno precej nerazumljivo. Jaz ne bi vzela mladiča iz legla, kjer je psica slaba mama . Kar pomeni več različnih lastnosti.
 ???
PS - tole je mnenje v zvezi z vzrejo..  seveda ne more biti merilo  za zgoraj omenjeni  konkretni primer

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #41 : 06 Maj 2015, 14:09:24
Letvice so ob robu zato, ker psica sicer lahko stisne mladiča ob steno ko se obrača. Morajo pa biti letvice dovolj visoko in morajo biti dovolj široke da gre lahko mladič pod njih, sicer so nesmiselne. Moje mnenje je, da mora to povsem zadostovati. Nič ni narobe, če je lastnik prvi in mogoče še drugi dan veliko v bližini legla, da pa bi dežural 24/7 ali celo ločeval psico od mladičev pa je nesmiselno.
Da bi psica zdravega mladiča kar tako sredi zaboja poležala je redkost. Ali je bila neizkušena psica živčna in se z mladiči ni znašla ali pa je bilo z mladičem narobe kaj drugega in je "poležala" že mrtvega mladiča. Vsekakor takih mladičev ne gre oživljati in reševati za vsako ceno.


Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 07 Maj 2015, 14:59:55
Lp

Ja jaz mislim da ga ni vidla al bilo kaj pač ni izkušena nezna še dosti ji treba pomagat sej ni problema ampak pač tisti moment nismo bli zraven in se je to zgodilo... trenutno sta 2 zelo živahna.. veliko jeta tudi ona z veseljem gre ven lulat ter vse potrebno... je tudi normalno in je zdaj semizdi postala zelo skrbna se vrne ki njima se vleže in ju tudi malo poliže pogreje tako da mislim da brez problema zdaj poteka vse.. smo pa še vedno 101% pozorni ... mladička tehtamo vsaki dan tudi po 3x in vidimo kako teža raste tako da mislim da bo vse ok no vsaj upam...

prilagam še pa eno slikico



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 07 Maj 2015, 15:58:47
Sej sem zgoraj povedal ??



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 07 Maj 2015, 16:00:29
4 so bili ostala sta 2 enega je psica poležala al kak naj rečem eden je pa umrl po 1dnevu zraven veterinara bil je precej bogi ni htel jest tud ko smo ga mi hranli ni htel jest komaj se je premikal in je vet rekel da nebo več zdržal dolgo zakaj nevem davali smo ga na termafor da bi ga greli itd pa ni uspelo in je umrl na rokah veterinarja.



abraxas

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 07 Maj 2015, 17:04:15
Nazadnje si napisal, da preostali trije redno pijejo mleko, zdaj pa praviš, da eden sploh ni hotel jesti. ???
Ubogi mali. Prosim, pazite na preostala dva.



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #47 : 07 Maj 2015, 17:33:52
Ojej. Kako žalosten opomnik  za vse, ki mislijo, da je imet pasje mladičke ful luštno. Par dni, pa dveh že ni več, fant pravi, da psica ostala dve celo poliže... :-\ Če bi prebral kaj so ti svetovali in še kakšno stvar zraven, bi videl, da psica MORA lizat mladičke, ker jim mora stimulirat prebavo, ki je sami še ne zmorejo, v nasprotnem primeru morate trebuščke masirat vi. Krasno je tole. Še par dni, pa ne bo nobenega več.
Ljudje - več odgovornosti, prosim. Če hoče kdo pasje mladičke, naj se prej dobro pozanima kako to poteka, če pa ne, pa preprečite "nezgode" s sterilizacijo!



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 07 Maj 2015, 19:17:18
Keka pa kaj ti govoriš ? kaj sem reko da je narobe da jih liže? rekel sem da je vse normalno tud veterinar je danes bil pri nas in je reko da vse tako kot treba pa ne sodi nekaj na pamet če sploh ne poznaš mene in ne točne situacije zato pa je slovenija tam ki je :) ti pa če misliš da jaz mislim da je LUŠTNO met mladiče pa se malo vprašaj pa pometi pred svojim pragom :) druga ko pljuvat tukaj tak neznate

lp moj zadnji post



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #49 : 07 Maj 2015, 20:03:14
Žiga, nič nisi zgoraj povedal. Napisal si, da trije pijejo, enega pa je poležala. Torej če prav razumem: 4 maja si imel 4 mladiče, 5. maja je enega poležala, trije so še pili, potem je eden nehal jesti in je poginl. Ja mladiče je luštno imeti, kadar gre vse kot je treba. Pri tebi ne gre, ker si izgubil že pol legla. O vzrokih ne bi razpravljala, ker imam premalo podatkov, bi pa bilo fino, če bi vsaj veterinar vedel, zakaj sta mladiča poginila. Obstaja kar nekaj zrokov, zaradi katerih lahko izgubiš celo leglo, lepo počasi, drugega za drugim. Glede na povedano še bolj dvomim, da je psica poležala živega in zdravega mladiča. Zna bit da je medtem ko ste šli za pol ure par ur od doma mladič močno oslabel ali poginil.Včasih je mogoče preostanek legla s pravočasnim zdravljenjem (preden se pokažejo prvi znaki) rešiti, včasih pa ne.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 07 Maj 2015, 20:14:36
Kaj vsi pljuvate. Če bi vedeli koliko 'ponesrečenih' legel se zgodi, pa se ljudje niti malo ne zanimajo za mladiče. V škatlo in ob cesto. To je seveda tisto najhujše, ampak hočem povedat, da če človek povpraša po forumih, gre do veta, jih tehta, naredi kotilnico - ne moreš reči, da ni odgovoren. Seveda je njegova napaka, da se je psica zgonila, ampak vsaj poskuša narediti vse kot je treba. Upam, da jima že iščeš primerne domove in da ne bosta pristala nekje na verigi :)




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #51 : 07 Maj 2015, 20:40:12
Pri leglu gre nekaj ornk narobe, lahko da bo izgubil vse mladiče, ti pa nam da pljuvamo? Ni nujno, da je kriva nepravilna oskrba, lahko gre za infekcijo, prirojene nepravilnosti.....
Samo ne mi o tem, kako je nekdo, ki niti ne ve kdaj se mu je psica sparila odgovoren. Ni. In če se potem potrudi pri leglu, je to njegova dolžnost in ne dobra volja.


Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 09 Maj 2015, 09:36:40
Mark  ja sestra ter bratranec bosta ju mela...

Lanabela pa kaj ti hočeš da naredim ? več ko poklicat veterinarja ter da on pove kak pa kaj kaj ti naj jaz naredim? naj se vržem z balkona kr nevem kaj je narobe? če pa vet neve kaj je jaz pa naj vem ?? ne mi s takimi delam kaj lahko ... me zanima kako maš ti doma pošlihtano ko samo preko fouruma znaš pluvat



Ziga000

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 09 Maj 2015, 09:38:58
Pa še nekaj kdo si ti da boš meni govoril oz govorila da sem neodgovoren ? tak ko si pametn oz pametna idi v parlament pa se bori za pravice živali al pa idi od hiše do hiše pa jemlji pse vstran kak nekateri živijo itd... tak da ne ti meni o odgovornosti pa kaj jaz sem pa kaj nisem kr me ne poznaš ...



ličinka

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 09 Maj 2015, 10:50:19
Ne se kregat otroc :D Forum temu ni namenjen kot mi je znano. Ko berem tole temo mi gre kar malo na bruhanje brez zamere od kritiziranja lastnika, ki se je odločil da kljub upsom izpelje zadevo odgovorno do kritiziranja psice, mislim da na tak način ne delate nič dobrega. Mladičkom želim dober dom.



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 09 Maj 2015, 11:00:01
Ja, tko ko je licinka rekla. Clovek zbere jajca in prosi za pomoc. In dobi en kup kritike. Kot itak vsak novodosli skasira, ce kakega kozla ustreli. Da ga mine sploh se kdaj sodelovat tu. Namesto da bi lepo, vljudno povedali, svetovali, mu servrate vso grenkobo in ogorcenje, ki je proizvod nestetih drugih kozlarij. Na ta nacin zal nic dobrega ne naredite. To ni vas forum, to ni forum vseznalcev in struckotov. Name jen je tudi ljudem, ki iscejo pomoc in informacije in ki nimajo pojma. In vsak dobi sam svojo porcijo "preberi si kaj, pozanimaj se, lah bi prej mislil", vsak s svojega samozgrajenega piedestala.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #56 : 09 Maj 2015, 11:27:58
Če mene obtožujete pljuvanja, potem ne veste, kaj pljuvanje je.
Lastnik, ki ne opazi, da se mu je psica sparila toloiko časa, da postane debela, je neodgovoren, mileje se izraziti ne morem. Je čisto vseeno kdo je to in ni nobene potrebe, da bi osebo osebno poznala, da lahko to trdim. Seveda pa o tem, kaj se je dogajalo sodim samo po tem, kar napišeš. Pri odgovorih izhajam iz tega, da se je zgodilo tako, kot je napisano. Fino je, če od takrat naprej ko končno ugotovi, da je res breja ravna odgovorno. Je pa to lastnikova dolžnost, zapisana tudi v zakonu in ne le njegova dobra volja (tako kot je bila njegova dolžnost, zapisana v zakonu, da prepreči nezaželjeno paritev)
Nikjer nisem napisala, da je lastnik kriv, da mladiči poginjajo. Da se možnost takih poginov zmanjša na minimum je treba leglo načrtovati, saj je treba pred paritvijo narediti nekaj testov. Fino je tudi, če imaš ob sebi kakšnega izkušenega, ki zazna, da je nekaj narobe prej, preden je prepozno. Forum to ni in tovrstne pomoči ne more nadomestiti. Ko gre nekaj narobe pri tako majhnih mladičih, je treba reagirati bliskovito, pa še takrat pomoč ni vedno uspešna. Kot sem napisala, včasih se ne da narediti nič in lahko samo gledaš, kako mladiči poginjajo drug za drugim. Včasih pa je mogoče tudi kaj rešiti. Veterinarji so različni, nekateri imajo izkušnje z legli in zdravljenjem novorojenih mladičev, večina žal ne.  Ena od priprav na leglo je tudi izbira veterinarja, ki ima  izkušnje s pasjimi porodi in z novorojenimi mladiči.
Saj si vzamemo čas in svetujemo, a če nekdo vztrajno iz teme v temo od nasvetov upošteva samo tisto, kar mu je všeč in na način, ki se zdi njemu taprav, kar mu ni všeč pa spregleda ali se zaradi tega celo jezi, potem...
No ja, trditi, da je imeti leglo užitek ob dejstvu, da si pravkar izgubil pol legla se mi zdi rahlo čudno.
Vsekakor upam, da so so pogini končali in da bosta preostala mladiča ok. Z vsakim nadaljnim dnem je verjetnost, da bo vse ok večja.
Bi pa malo premislila o novih lastnikih. Sicer je fino razdeliti mladiče med žlahto in sosedi, a pogosto to ni ravno najboljša rešitev. Treba je premisliti, ali sta žlahtnici res najprimernejši lastnici za mladiče.

Pa še to. Velikanska večina odgovorov je namenjena vsem bralcem, ne samo tistemu, ki je postavil vprašanje. Zato ne gre vsakega stavka jemati strogo osebno.


ličinka

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 09 Maj 2015, 12:39:32
Lanabela ni samo nate letel kako si mi že na drugem forumu napisala ne vrti se vse okoli tebe. Če nekdo odpre temo z vprašanjem seveda pričakuje da vsi podatki letijo njemu in ne še vsem ostalim, ki niso zbrali niti toliko poguma da bi se na forum sploh oglasili zato je pričakovati, da se stvari jemlejo osebno.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #58 : 09 Maj 2015, 13:20:01
Ha. ličinka, pravzaprav nisem odgovarjala  ravno tebi (čeprav seveda velja tudi zate), ampak predvsem Žigi, ki je odgovor izrecno namenil meni osebno. In da smo si na jasnem. Kadar se odgovarja samo eni osebi, se ji odgovori v ZS ali pa se jasno zapiše da velja točno za določeno osebo in nikogar drugega. Objavljeni odgovori na forumu so načeloma namenjeni vsem, še predvsem pa tistim, ki si ne upajo vprašati.

Torej: vse napisano z moje strani je namenjeno Žigi + xy tistim, ki to berejo in bodo mogoče prišli v podobno situacijo ali še bolje, ki se bodo ravno zaradi napisanega taki situaciji mogoče izognili.

Za vse enako velja: po zakonu so dolžni preprečiti nezaželene brejosti. Če ne morejo paziti na psico vsaj med gonitvijo, naj jo pravočasno sterilizirajo. Če se nezaželena paritev že zgodi, je treba vprašati takoj, ko je opcij za rešitev situacije še več, ne pa takrat, ko ti teče voda v grlo in izbire nimaš več. Sicer pa se je v takih primerih vedno najbolje obrniti kar direktno na veterinarja.
Če imaš leglo si po zakonu dolžan za psico in mladiče poskrbeti. Ni tako, da lahko mladiče vržeš za prvi grm ali pa premlade, necepljene in nerazglistene pošenkaš prvemu ki pride mimo (oziroma potalaš po žlahti in med sosedi, ne glede na to, ali so za lastnike primerni ali ne) in da je pdvisno od tvoje dobre volje, če zanje primerno poskrbiš. Ne, to je tvoja dolžnost.


Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Odgovori #59 : 10 Maj 2015, 20:43:26
Če mene obtožujete pljuvanja, potem ne veste, kaj pljuvanje je.
Lastnik, ki ne opazi, da se mu je psica sparila toloiko časa, da postane debela, je neodgovoren, mileje se izraziti ne morem. Je čisto vseeno kdo je to in ni nobene potrebe, da bi osebo osebno poznala, da lahko to trdim. Seveda pa o tem, kaj se je dogajalo sodim samo po tem, kar napišeš. Pri odgovorih izhajam iz tega, da se je zgodilo tako, kot je napisano. Fino je, če od takrat naprej ko končno ugotovi, da je res breja ravna odgovorno. Je pa to lastnikova dolžnost, zapisana tudi v zakonu in ne le njegova dobra volja (tako kot je bila njegova dolžnost, zapisana v zakonu, da prepreči nezaželjeno paritev)

Hja, pomoje niti ne ve da se je gonila. A je tako težko imeti vsaj takrat psico pod nadzorom in notri?
Ker ups se ne zgodi v minutki, kakor je večina ljudi prepričana.
P.s. Žiga000 prosim, nauči se vsaj osnove pravopisa.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama