agresija do mladičkov

Serani · 7318

Serani

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 10 Maj 2015, 23:15:21
Mene pa zanima, če bi kdo lahko pomagal s kakim nasvetom. Imamo namreč 2 leti starega Cavalirja. Prvo leto je bil najbolj prijazen kuža, ki se je razumel z vsemi psi. V tem obdobju je opravil tudi malo šolo in bbh izpit. Že od malega smo ga vozili v pasjo družbo, da bi se čim bolje socializiral in na začetku z njim ni bilo nobenih težav. Te so se začele po enem letu starosti. Na začetku je tu pa tam zarenčal na kakšnega psa, če se je ta preagresivno igral, kar v bistvu takrat nismo popravljali, ker smo mislili, da se bosta že sama "pomenila". Te težave se pa sedaj stopnjujejo. Začel je namreč renčat in napadat nekatere mladičke (čeprav ne vse). Včasih tudi kakšnega starejšega psa, vendar večinoma mladičke. Tudi take, ki jih pozna in s katerimi se je že razumel. Čeprav do sedaj ni še nobenega zares ugriznil se bojim da se bo to stopnjevalo, da ne govorimo, da je postalo neprijetno hodit z njim na sprehode, ker nikoli ne veš kdaj mu kakšen pes ne bo všeč in mu bo to povedal.

Zanima me, če je imel že kdo kako podobno izkušnjo, če se vam sanja kaj bi lahko bil razlog tega vedenja in predvsem če ima kdo kakšen nasvet kako v takih primerih pravilno reagirati. Najtežje je to, da v bistvu ne vemo kaj sproži to napadalnost in jo tako ne moremo predvidet in še manj razumet.

v naprej hvala vsem za odgovore in nasvete



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 11 Maj 2015, 07:08:42
Js bi šla malo do Bajke (http://www.bajka.si/) pogledat.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 11 Maj 2015, 09:43:51
Ali pa Alfakan, Alenka Spazzapan, Katja Rant...Ne vem sicer kako to vse izgleda z vašim psom.

Sprehod pa izgleda kako? Tako da se pes sprehaja, hodi, voha, opravi svojo potrebo in je to to? Ali s psom kaj delate? Poslušnost, tirke, kak pasji šport, zahtevate, da na povodcu ne hodi sem in tja, ampak na tisti strani kjer ste mu rekli?

Največ težav z vedenjem imajo zdolgočaseni psi in pa psi živčnih lastnikov, ki se sami ustrašijo. Tudi maximalno razvajene pasje riti se znajo vzorno obnašat in celo ubogat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #3 : 11 Maj 2015, 10:51:06
Zakaj pa mu pustite, da ga mladici nadlegujejo? Saj tudi vam ni lusno, ce bi vam prisel tezit en nevzgojen, hiperaktiven froc... In zakaj mislite, da bi pa psi morali imeti vse pse radi. Saj niso nic boljsi od nas. En ti je pac antipaticen.

Poleg tega ste vi dolzni umakniti mladica stran, ne pa da to dela vas pes, ker ocitno je pokapiral, da se mora sam postaviti zase, ker se vi ne boste (to je zelo tezko popravljati - iz prve roke).

Vse kar sedaj zelite narediti je, da je pes sposoben ignorirati drugega (da gre mimo njega), vendar ne rabi prenasati nevzgojenih zatezencev.


Serani

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 11 Maj 2015, 18:28:19
Najprej hvala za odgovore.
V bistvu je tako, da ko hodimo mora biti poleg in delamo na pozornosti. Takrat v bistvu ni težav. Težave nastanejo če pustimo, da se s kakšnim pač povoha oz. če ga pustimo da se s kakšnim igra pa pride zraven kak kuža ki ga očitno znervira. Je pa res, da če se lastnik ne ustraši in pusti, da se zmenita ga hitro mine in se potem lahko celo igra s takim. Tako da je verjetno težava pri pristopu drugega psa do njega. Moti me, ker je očitno nekaj narobe pa ne razumemo kaj in ne vemo kako se v takih primerih obnašat. Bojim pa se tudi, da se bo to stopnjevalo. Ok, rešitev bi sicer bila, da bi se začeli izogibat drugim psom, kar si pa ne želim. Verjetno bo res najboljše da se dogovorimo za kak individualen posvet.



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 11 Maj 2015, 20:20:34
Meni se ne zdi obnašanje tvojega psa nič takega..

Moja tudi ne mara mladičev, ne mara kastriranih samcev, ne mara plašnih in nervoznih psov... ima tistih nekaj pasjih prijateljev IN prijateljic in kljub svojemu izbirčnemu karakterju še vedno sklepa nova, tudi s psicami.

Kaj hočeš doseč, da se bo razumel z vsemi? Si predstavljaš to frustracijo?
Malo bolj moraš pazit, to je pa tudi vse. Pustiš ga samo do psic, pa je.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 12 Maj 2015, 06:40:23
Meni se ne zdi obnašanje tvojega psa nič takega..

Ne gre samo za ne-maranje, ampak napadanje in to ni ravno nič takega. Mene recimo prav nič ne zanima, če se moj počuti frustriranega ko ne sme napast nekoga, ki ga ne mara, bi pa seveda delala na tem da bi omilila in frustracije in negativna čustva do drugih psov. Mislim, da se je avtorica prav odločila za reševanje težav, saj se bo dalo z nekaj truda doseči, da bo tiste ki jih ne mara lepo zignoriral namesto prebutal.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 12 Maj 2015, 08:08:08
Eno je, če pes zarenči v stilu dej mi mir, ko je mladič siten in če ga klofne...Drugo je pa napadanje. Vse kar lahko dosežeš, je ignoriranje in psa pod poveljem. Hkrati pa preprečit stike. Tvojega sicer naučiti umika, hkrati pa onemogočit, da bi kak pes, ki ga ne mara, sploh prišel do njega (rinil vanj). Ampak ti že zdaj povem, da je to ogromno dela in ogromno doslednosti. Hitrih rezultatov ni. Posebno, če ti je cilj, da bo pes tudi spuščen zanesljiv.

Podobno kot Nika, bi jaz hkrati delala na tem, da bi prisotnost različnih psov za psa pomenila nekaj dobrega, kar ne pomeni psa fraj, pa se z njimi igrat in pomenit, ampak nekaj dobrega od vas ali je to hrana, igrača, vohanje, cartlanje, kar pač psu nekaj pomeni. Hkrati pa, če bi pes iz hm žlehtnobe hotel malo zrukat drugega, pa zagrmet, da mu je jasno, da to NI OK in da se ne tolerira in takoj konec sprehoda....Ampak ja, najprej je treba sploh ugotoviti kaj počne in zakaj in od tam naprej.

Sploh ne bi blo slabo, če bi se pridružila mladičkom v šoli in pač s svojim delala to kar znata, mimohode, vaje, trike. Samo v začetku ne takim, ki bi pridirjali (spuščeni).

Je pa zanimivo, v okolici je kar nekaj cavalirjev in precej zoprnih. Takih, ki bi se čez cesto zagnali v drugega psa, pa četudi končajo pod kolesi avtomobila. Hočeš it s psom vred napijačo in se ti zakadi izpod ene mize ena ultra zoprna cavalirka in se dere cel čas. Pol pa ne veš, a bi ti s svojim psom, ki samo začudeno gleda to malo reč šel za drugo mizo ali raje ne. Zdaj pa ne vem ali je to stvar lastnikov in njihove napačne vzgoje ali pa so psi iz slabe vzreje, živci. Ker poznam pa tudi cukre, moja se je z eno samičko (pa ni posebej navdušena nad samicami) prav lepo razumela.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 12 Maj 2015, 08:44:36
Prvo napako ste naredili, da ste psa puščali, da se sam zmeni. Ja,do neke mere z istokategorniki z vašo pomočjo. Ne vem kam ste hodili v šolo, ampak tečaji z inštruktorji z malo znanja že dolgo več ne dopuščajo, da se psi zmenijo sami med sabo in ves srž problema leži tukaj...psu niste bili v oporo v najbolj kritičnih trenutkih in je ugotovil, da je zanj edina rešitev samostojno urgiranje.

Predvsem pri majhnih pasmah je ta problem, da se zaganjajo v pse in jih čist razumem, saj so se x-krat morali pomeniti sami in so ugotovili, da je  boljša preventiva kot kurativa.

Začnite se sami ukvarjati s psom in pustite ostale pse na miru in ga ne siliti v interakcijo, če pa kdo pride težit,pa ga odstranite prej, preden bo v to primoran vaš pes. Imam doma enega posvojenca z enako travmo in odlično funkcionirava, pač se ne druživa :D Ne manjka meni nič, niti njemu.

Če se zaganja, bo verjetno minilo tudi to, ko bo čez nekaj mesecev ugotovil, da potrebe po reševanju ni več in da je v prvi vrsti v odnosu s svojo "družino" in ne okolico.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 12 Maj 2015, 08:47:43
Ah dej, napad je v človeških očeh marsikaj. Moja mladiča grdo povalja, ker se ne zna obnašat. Tudi za kavalirja dvomim, da ga zgrizel. Če mladič do moje pristopi podredljivo ali če mladiča pripeljem domov, je vse ok. Veliko mladičev se pa ne umakne tudi, če odrasel pes renči.
Ne predstavljam si, res - svojo bi peljala v družbo mladičev, da bi jo učila česa konkretno?

Sej je lepo napisala, da se psa zmenita, če se drug lastnik ne ustraši. Kdaj so tega sposobni, kdaj ne in to je treba spoštovat. Pa tudi "nikoli ne veš, kdaj mu kakšen pes ne bo všeč". Ja.. a tega se ne sme pričakovat? Če se na povodcu lepo obnaša, pač zato, ker ga ostali pustijo pri miru, ne razumem, v čem je problem sploh. 

Jaz sem v njenem opisu čist svojo psico prepoznala.. Tudi moja se je od 1-2 let z nekaterimi psicami super razumela in igrala, zdaj bi se pa z obeh (!) strani najraje začelo klanje, če bi imeli možnost. Moja mladičev ne mara, ko pa ti taisti psi odrastejo - spolno dozorijo - jih zna oboževat, če le niso kastrirani in so stabilni - niso preplašeni ali še vedno nedorasli. Tudi med psicami ima raje tiste, ki imajo karakter in se znajo postavit zase.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 12 Maj 2015, 08:55:50
Videla že veliko zaganjajočih kavalirčkov, nikoli nobenega, ki bi resno trgal...pač, repenčijo se, kar je stvar vzgoje in samozavesti.

Nekateri psi pač ob dosegu neke starosti/odraslosti pač enostavno več ne marajo družbe drugih psov in jih čist razumem. Sama tudi nisem najbolj družabno bitje na svetu in bi tudi sčasoma koga premlatla, če bi nekdo non stop rinil v mene.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 12 Maj 2015, 09:06:05
Prvo napako ste naredili, da ste psa puščali, da se sam zmeni. Ja,do neke mere z istokategorniki z vašo pomočjo. Ne vem kam ste hodili v šolo, ampak tečaji z inštruktorji z malo znanja že dolgo več ne dopuščajo, da se psi zmenijo sami med sabo in ves srž problema leži tukaj...psu niste bili v oporo v najbolj kritičnih trenutkih in je ugotovil, da je zanj edina rešitev samostojno urgiranje.

Predvsem pri majhnih pasmah je ta problem, da se zaganjajo v pse in jih čist razumem, saj so se x-krat morali pomeniti sami in so ugotovili, da je  boljša preventiva kot kurativa.

Začnite se sami ukvarjati s psom in pustite ostale pse na miru in ga ne siliti v interakcijo, če pa kdo pride težit,pa ga odstranite prej, preden bo v to primoran vaš pes. Imam doma enega posvojenca z enako travmo in odlično funkcionirava, pač se ne druživa :D Ne manjka meni nič, niti njemu.

Če se zaganja, bo verjetno minilo tudi to, ko bo čez nekaj mesecev ugotovil, da potrebe po reševanju ni več in da je v prvi vrsti v odnosu s svojo "družino" in ne okolico.

Končno ena sorodna duša  :)
Sem tudi sama rabila nekaj časa in prepričevanj inštruktorjev, da je psu prva družba vodnik in ne drug pes. In precej dodatnega časa, da sem v to prepričala tudi ostale družinske člane. Sicer jo še "spustim" k določenim psom, a ti so "preverjeni" v smislu, da vnaprej vem, da se že poznajo in so se prej skupaj igrali brez problemov.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 12 Maj 2015, 09:15:28
Asja...ja, ja...moj ima tudi preverjene prijateljčke (ima doma tudi dva pasja "brata"), pa tudi njegovi prijateljčki vedo, da se z njim ne druži, ampak hodi in ga ignorira. Ker pa sem kar pristotna na pasjih procesijah in ga imam včasih zraven, pa mu zaradi obojestranskega miru nataknem nagobčnik, folku je vsaj približno (ker vsem valda, da ni ;)) jasno, da se naj ne približujejo, midva se ne kregava, on pa lahko v miru ždi in nisem sama napeta, da ne bi ob kančku moje nepozornosti prišlo do nečesa in se čist fajn razumeva :D

Sem tudi sama potrebovala kar nekaj časa, da sem skužila to, ker so bili 10 let nazaj vsi nasveti v stilu, da ga morem skregat, pa prisilit v sodelovanje s psi in ga počasi navajat in ne vem kaj vse, dokler mi ni moja kolegica, ki sploh ni v pasjem svetu, na primeru mene pokazal, da sem sama ista in da si naj prestavljam kako bi bilo meni, da me non stop silijo v interakcijo s tujci....ko sem to pri sebi popucala, se je pes spremenil za 120%. Žal mi je samo, da se človek ves čas uči in da nisem imela tega znanja  in razumevanja že takrat. Se še vedno pozna na najinem odnosu, ker ga nisem sprejela takšnega kot je z odlikami in napakami.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 14 Maj 2015, 11:09:30
Moja se je včasih ful rada igrala s psi, zdaj ko je odrasla, pa ne več, pse enostavno na celi črti ignorira, nikoli do nobenega ne spristopi, gre mimo, skratka kot da jih ni. Je pa problem v tem, ker je zelo veliko psov, predvsem samčkov, blazno vsiljivih, zateženih, limajo se na njo in težijo (ne govorim o gonitvi, da ne bo nesporazuma), prehitro pridivjajo v njen prostor/v naš trop (imamo še eno kuzlco), lastniki pa se sprehajajo daleč stran in se od daleč smejijo, češ, joooo, kok je to luškano. Moja potem šavsne v smeri vsiljivca, kar ponavadi pri takih zateženih psih ne zaleže, pa še šavsne, pa potem začne šavsat z renčanjem in kadar pes nikakor ne dojame, ga napade. Ni bojazljiva, se ničesar ne boji, zna pa se postavit zase. Jaz sem dolgo časa delala na tem, da vsiljivca jaz probam odstranit (ker tako pravi novodobna pasjevzgojna metoda), pa ni nič koristilo, ker so bili vsiljivci prehitri in prevsiljivi, tako da nisem bila uspešna, moja pa je tudi hitrejša in je v vsakem primeru ona rešila situacijo, zlepa ali zgrda. Poleg tega so me vedno vsi nadrli, kadar sem vlekla njihovega psa stran, kaj mu delam - in sem bila jaz grda, ne pa oni z nevzgojnimi mulci. Vsake toliko, če je slušajno kak lastnik blizu, mu rečem, da naj spravi svojega psa pod kontrolo, pa vedno nazaj dobim odgovor, VEDNO, "pa saj ne bo nič naredil, saj je prijazen". Pa mu jaz odgovorim, da v vsiljivosti ni nič prijaznega in da se jaz čisto nič ne bojim, da bo njegov pes kaj naredil moji, ampak da bi se lahko on bal, da bo moja kaj naredila njegovemu. Pa me vse gledajo butasto. Problem je, da ima danes že čisto vsak psa, ampak psov čisto nič ne razumejo. Sploh je problem pri malih luškanih kužkih, kakršna je moja. Ker njegov samec pa ja lahko pride težit moji mali luškani kužiki, ker on je pa ja čisto prijazen. To, da je moja mala luškana kužika zelo hud terier, kadar je to potrebno, jim seveda ni jasno, dokler pes tega ne pokaže, potem pa panika, kako je moja agresivna. Mimogrede, še nobenemu ni nič naredila, je pa v tistem trenutku videti zelo grdo, sploh, ker ima nenormalno prodoren in glasen lajež. In tudi to lastnikom ne gre do živega, da jim razložim, da moja res nič ne naredi, ampak enkrat bo tak vsiljivec uletel do nekega psa, ki pa ga lahko raztrga, če ga dobi v gobec. Ampak ljudje so tako naštimani, da se nekaterih psov bojijo in svojim ne dovolijo, da se jim približajo, takoj ko imaš luškanega kužija pa mu drugi psi lahko mirno težijo, saj so pa ja vsi luškani in srčkani, a ne? No, jaz se z vsiljivci več ne ukvarjam niti jih ne poskušam pregnati, ker sem prišla do spoznanja, da tuj zatežen pes NI MOJ problem pač pa je problem njegovega lastnika. In če njegov pes dobi po buči in zraven milo zajoka, je to problem drugega lastnika in ne moj. In zdaj nimam več problemov, ker sem spremenila svoje razmišljanje, vse je enako, psi še naprej težijo, jih dobijo po buči in oddirjajo stran. Škode nobene, in ker ne vlačim več stran zoprne pse, tudi jaz nisem grda ampak je drugim lastnikom nerodno in se opravičujejo. Sicer je pa to, da odrasel pes ne prenese, kadar drugi hitro in živčno pridirja v njegov prostor, nekaj povsem običajnega. In sploh če gre za mladičke, bi se jaz resno vprašala, kaj se plete po glavah lastnikov, ki svoje mladičke prosto puščajo da nenadzorovano letajo okoli drugih psov. Moj predlog torej je, da namesto da se živciraš zaradi svojega psa, raje naderi lastnika mladička in mu daj eno hitro lekcijo, da naj raje poskrbi za svojega pesjanarja, sicer mu ga bo enkrat v prihodnosti nekdo raztrgal, kriv bo pa sam. Še to, kar se danes masovno pozablja, pes je zver. Ni otrok ampak zver. In zver ima določene karakterne lastnosti, za katere je prav, da jih ima. In jaz se danes več ne strinjam s tem, da je treba vsak mali pasji fajtek takoj prekiniti s strani lastnikov, drugače bo cela p!"%arija - ker če to ves čas počneš, pes postane nesiguren v svoje pasje obnašanje in se sploh ne zna več po pasje obnašati in od tu izvira največ problemov. Kako za vraga naj se mladiček pravilno socializira, če mu nihčče ne pove, kako se je treba obnašati med psi. Pes se pa menda ja ne more socializirati med ljudmi, ampak rabi za to svojo vrsto. In njegova vrsta mu mura na PASJI način povedat kaj je prav in kaj je narobe. Ker pes pač ne govori ampak laja in renči. In jaz se na zateženega tipa derem, pes pa pač renči in laja. Razlog za skrb po mojem nastopi, če pes hodi do drugih psov in jih napada, do takrat pa je to pravilno pasje obnašanje. In to, da se ta problem "stopnjuje", je tudi povsem normalno, isto je bilo pri moji, ker več časa ko je nekdo na svetu, večkrat ko mu nekdo zateži, bolj je pes znerviran in večkrat se mora branit. Pri meni se je to "rešilo" na ta način, da starejša ko je, bistveno manj je interakcije z drugimi psi, se pravi, ona se več ne igra z drugimi psi, tako je tudi manj situacij, ko drugi psi pridirjajo zraven, ker jih zanima igra. Danes pridirjajo samo še nevzgojeni psi, kar je pa števično bistveno manj kot je bilo tega prej.
Še en primer, kako lahko psa neka situacija tako znervira, da ga potem znervirajo tudi stvari, ki ga sicer ne: moja se ustraši, kadar pa PSTju preveč agresivno prinori kak kolesar, ko se vse kadi za njim, pa po možnosti je še oblečen v črno in pa seveda mora biti dovolj blizu nas. Ful se ustraši in se zakadi v kolesarja (in se potem na varnostni razdalji ustavi in se dere, ker ga hoče samo pregnat in ne napast)- po tem bi se zagnala v vsakega tekača in kolesarja ki pride mimo, čeprav je drugače sploh ne ganejo. Pač tisti ta prvi jo je toliko znerviral, da je ostala znervirana in ji gre potem vse kar se hitro premika na živce. To že poznamo in gre na povodec. Če hočeš psu, ki je zgleda zaradi ostalih zatežencev že generalno znerviran, mu lahko pomagaš s tem, da ga za nekaj časa sprostiš, mu lahko daješ Stress tableten od Grau - jaz sem to dobila na Zoohitu. Je čisto naravna tableta, iz nekih zelišč in se lahko uporablja dlje časa. Jaz imam te tablete za mojo drugo močno avtistično in polno fobij kuzlco in ji zelo pomaga, da se lahko na sprehodih sprosti, ne pa da je ves čas trda od panike.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 14 Maj 2015, 11:44:16
Off-topic, a na PST imaš psa sicer brez povodca? In to se ti zdi OK?




Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 14 Maj 2015, 11:50:19
Se mi zdi, da je sicer tema že nekoliko skrenila iz osnovnega problema - agresije do mladičkov, ampak ker se ravno pogovarjate o tem kako se znebiti nadležnih psov, katerih lastniki govorijo kako je njihov pes prijazen in ne bo nič naredil - jaz sem ugotovila, da je edini učinkovit recept, da takim lastnikom rečem, da je moj pes bolan in se bo njegov okužil. Res bo mogoče sčasoma prišlo okrog, da jaz hodim z bolnimi psi okrog, ampak mi je vseeno, samo naj ima vsak svojega psa pod kontrolo, kar pomeni na povodcu, oziroma brez samo pod pogojem, da ima pes tak odpoklic, da se v momentu odzove na lastnika.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 14 Maj 2015, 12:54:38
Ne hodimo po PSTju, samo prečkamo ga in vsake toliko imamo srečo, da se pripodi kolesar ravno takrat, ko smo mi v bližini. Moje se odpete samo na poljih, travnikih itd. Sicer pa so na tistem delu PSTja, kjer smo mi, praktično vsi psi odvezani, se mi pa to ne zdi ravno ok. Ampak ravno tako se mi ne zdi ok, da nekateri kolesarji brezglavo norijo in slalomirajo med pešci. Ker na tistem delu je PST res prometen. In z zakonom je prepovedano tako imeti pse odpete kot prehitro drveti s kolesom ;) tako da je krivda tudi na strani kolesarjev. Ker ona res pop!"%i samo na tiste, ki res norijo.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 14 Maj 2015, 12:57:23
Se mi zdi, da je sicer tema že nekoliko skrenila iz osnovnega problema - agresije do mladičkov,

Ni skrenila, v drugem postu je podrobno pojsnila težavo, njen pes ne napada kar brezveze, ampak samo kadar se igra s kakim psom in se zraven poskuša vsiliti nek nepovabljen vsiljivec ;) preberi si njen drug post, ker to vsekakor čisto spremeni njen problem. Iz prvega posta pa res ni jasno ;)



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 14 Maj 2015, 13:02:18
Ne hodimo po PSTju, samo prečkamo ga in vsake toliko imamo srečo, da se pripodi kolesar ravno takrat, ko smo mi v bližini. Moje se odpete samo na poljih, travnikih itd. Sicer pa so na tistem delu PSTja, kjer smo mi, praktično vsi psi odvezani, se mi pa to ne zdi ravno ok. Ampak ravno tako se mi ne zdi ok, da nekateri kolesarji brezglavo norijo in slalomirajo med pešci. Ker na tistem delu je PST res prometen. In z zakonom je prepovedano tako imeti pse odpete kot prehitro drveti s kolesom ;) tako da je krivda tudi na strani kolesarjev. Ker ona res pop!"%i samo na tiste, ki res norijo.

Če bi se inšpektorji, ki nadzorujejo pripetost psov, samo za en dan razporedili na Šmarno goro, Rožnik in Tivoli, bi pokasirali za celo leto kazni ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 14 Maj 2015, 13:23:53
Debata je res skrenila in vse to je že nkrat prežvečeno o povodcih, da ali ne in kako...o smiselnosti zakonodaje in kaj je dejansko življenskega pomena, kaj deluje in kaj ne.

Nepovabljena pasja tečnoba, je moj problem. Niti slučajno ne prevesim te odgovornosti na mojo psico. Mislim, a sem jaz zato, da naredim red in zavarujem psa in ji pokažem s tem, da sem toliko sposobna, da se ne rabi ona sama repenčit? Al se naredim Francoza, ki ga boli patak, če bo pes še eno slabo izkušnjo dobil ali pa bo s šavsom poškodoval drugega psa? In potem imaš problem s svojim psom, ker vidi da se nate pač ne more zanest. Ker, če  imaš na štriku 33kg psa, ki bi razvil tehniko" jaz bom tebe prej pojedel" imaš sranje....Ali pa če se kak majhen pes (heh ravno včeraj) zažene direkt psu v gobec. Menda bom zadevo jaz uredila. Ker čim večji pes samo zarohni na tečnobo, takoj vsi po krivem obtožujejo in lepijo oznake kot hud, neubogljiv. Če se malo repančalo obnaša kot samomorilski bombaš pa nič.

In pes je pes. Ni zver.

Če na problemu ne delaš, odpravljaš, desenzibiliziraš, navajaš....Potem problem ostane in je vedno hujši. Prisežem, pa, da če se vame začene pes med kolesarjenjem ali teku, da jih s sprejem dobi. Ker ugriz v gleženj noro boli. Lastniku pa tudi napovem krepke in prijavim dogodek. Tako obnašanje ni hec in ga je treba spravit pod kontrolo ali pa skrbnik reskirat lastno telo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 14 Maj 2015, 19:02:53
Tisto, da psa pošpricaš se čist strinjam ;) ampak če bi prebrala, bi videla, da se moja zakadi za tistimi, ki se jih ustraši, kar je redko, in potem se ne zakadi v njih, ker njej tisto pač predstavlja strah, ampak se na primerno varni razdalji ustavi in se potem še malo dere in potem gremo dalje. Ker ona se dere samo na tisto, česar jo je strah (nepoznan kip, velika črna vreča listja, sneženi mož, v temno ali črno oblečen prehiter kolesar in podobne neumnosti), ampak jo moram potem jaz vzeti v naročje in jo odnesti do tistega straha, da vidi, da je vse ok :) Večina kolesarjev niti ne dojame, da se je nek pes zapodil za njim, ker grejo tako hitro mimo, da se samo še odzadaj malo zadere :)

Kar pa se tiče pasjih tečnob, pa kot sem že napisala, jaz tega logistično ne zmorem, ker moja je mala izredno hitra terierka, tiste tečnobe, ki pa pridejo zraven težit, pa tudi na vse kriplj odskakujejo, ko sem jih hotela zagrabit. Če sem se postavila vmes in s stranjo noge odrivala stran tečnobo tudi ni šlo. Skratka, ko imaš okoli dva živa srebra, enostavno ne moreš odgnat tečnobe in je v sakem primeru tečnobo vedno odgnala moja. Ni pa problema, kadar ima tečnoba kakega treznega lastnika in potem lastnik pribrzi zraven, v tem primeru pa pa jasno on vzame svojega jaz pa svojega, obeh shendlat pa ne gre. Poleg tega je moja terierka prava borka in ji j odganjanje teččnob cel žur in njej prepovedat odganjat tečnobo pač ne gre :) Lepo da ti pes zaupa, saj meni tudi, ampak odganjanje tečnobe ne spada med zaupanje, ker se ona tega ne boji, njej je to žur. Kar pa se tiče tadruge, ki se psov boji, tam sem pa jaz tista, ki jih odganjam oz. poskrbim, da se ji počasi približajo in potem jaz odločam, kaj lahko tisti drugi pes počne, Ampak tisto tadrugo je tako strah, da na mestu obstane, tako da tam pa nimam okoli sebe živega srebra pač pa nepremično statuo. Vse situacije z vsemi psi se ne da hendlat po istem kalupu ;)




Serani

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 16 Maj 2015, 11:08:57
Najprej še enkrat hvala vsem za nasvete. Verjamem da je težko svetovat samo na podlagi opisa težave, ki je po navadi res bolj splošen. Ste mi pa vseeno pomagali z nekaterimi mnenji in nasveti. Mislim da je (bil) pri nas res problem to, da smo vedno pustili, da se je z drugimi psi pozdravil oz. spoznal brez da smo mi ta "pozdrav" nadzorovali. Sedaj ga damo vedno v pozor, ko vidimo da se približuje kak nov kuža, v kolikor se ne poznata oz. ga je naš že napadel. Dokler ni miren pač ne sme k drugim psom. In tudi drugim, ki so preveč vsiljivi, pa čeprav se jim naš samo umika in ne napade, ne pustim zraven. In dejansko se je stanje ful popravilo. Ta teden je praktično drugi pes.

Verjamem, da se vsako težavo pri psu da rešit. In verjamem da jo bomo tudi mi. Ker smo pač še neizkušeni (to je naš prvi pes) se včasih še malo "lovimo" in rabimo malo pomoči (tudi vaše-hvala :). Drugače pa kar je za nas težava, mogoče za druge ni. Meni pač ni cilj, da se bom izogibala vsem psom. Ker včasih se jim pač ne moreš in konec koncev mi je nekaj najlepšega, ko ga vidim kako se veselo igra in podi z drugimi psi. Cilj mi je sproščen sprehod in sproščena interakcija z drugimi psi, ne pa napeto čakanje kdaj bo spet postal napadalen. In ja, vem da ne bo nobenega raztrgal, ne dam pa roke v ogenj da ne bo nobenega ugriznil, v kolikor bi se to stopnjevalo, kar pa ni tako nedolžno in sama bom naredila vse, da do tega pač ne pride. Pa ne z umikom, ampak z vzgojo :). Lep pozdrav vsem.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #22 : 16 Maj 2015, 20:12:28
Vredno branja! In ja treba se je ognit. Postopno navajat. Sproščen pes = srečen pes in posledično tudi zdrav. Stres načne imunski sistem. In če je pes veliko pod stresom...No, enako kot pri ljudeh. Naučit se tehnik sproščanja, postopno stresne situacije spreminjat v manj stresne. Postopno se daleč pride.

Različne pse imamo.

http://www.pdte.eu/#!Stress-Series-What-can-we-do-about-stress-Part-3-of-3/c1ldq/553d4b980cf21fee134a3710

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!