Agresivnost psa, ko ga primem za ovratnico se prevali na hrbet in kaže zobe

laydown1 · 33042

laydown1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Imam enoletnega psa. Začeli so se problemi. Najprej se je začela agresija na mlajšo punco; skakal je nanjo ko je tekla, grizel, ščipal...
zdaj je začel uhajati. npr. privezan je bil za drevo in je začel lajati in cviliti. spustili smo ga. on je v momentu švignil dol, čez cesto in nam ušel. ko smo ga šli iskat sem ga prijela za ovratnico, on pa se je zvalil na hrbet in pokazal grozne zobe. in grizti začel. ko sem ga spustila, je stekel še dol po poti. ne morem ga niti "odvleči" domov. to je že nekajkrat naredil.

kaj naj naredim? kot mladička smo ga lepo vzgajali, kazen samo kožna guba, ali privez. ??



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Pasma?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Po kakšnem principu pa ste "vzgajali" psa?
Meni nič od tega ne zveni kot agresija.
Privezovanje na drevo?  ???  Eh...  :-\



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Opisali ste tipicne slabe lastnike, ki si niso pripravljeni pridobiti znanja oz. iti s psom v pasjo solo. Opisali ste tipicne napake, ki jih lastniki brez znanja o vzgoji, socializaciji in solanju psov pocnejo. Morda sicer kaksen le kaksno od omenjenega, pa potem gre hitro v solo, da se popravi psa, vi pa kar nesteto napak... Tako ali tako ste ze zaribali psa na veliko, in ce ne greste takoj v solo (kar tipicen lastnik, opisan na zacetku tega posta, ne bo sel), ne pricakujte nicesar dobrega.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Teh problemov v običajnem tečaju ne bo mogoče rešiti, rabi individualno obravnavo preden bo sploh sposoben (tako pes kot lastniki) delat v običjni pasji šoli. Pes je zafuran, vzgojo in socializacijo bi bilo treba zastaviti povsem od začetka, kot da bi dobili mladiča. Problem je, da je treba najprej naučiti lastnike, potem šele bodo ti lahko učili pse. Strinjam se, da gre prvenstveno za druge probleme in je agresija samo posledica napačnega ravnanja.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Katastrofa.
 Bi rekla, da vsi mislimo enako, edino nekateri s  komentarji  zavijajo mnenje v celofan. Brez potrebe.

 Mnenje je, da bi bilo za psa najbolje najti drugega lastnika. Tule ne gre samo za neznanje osebka ampak za popolno odsotnost občutka.
 
laydown1 - ja, lay down and stay there.
In nikoli ne bomo izvedeli, kdo je takemu osebku zaupal psa - karkoli že je.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


laydown1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0

laydown1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0

mešanec je. tole se ubistvu ne dogaja tako hudo. samo ko je razigran skače na punco. je pa kar velik...tako. privez na drevo ni nič hudega. bilo je za 5 minut in nikoli prej ali poznej. zobe pa je pokazal 2x. mogoče sem ga ponesreči premočno prijel. smo šli v šolo že prej. zdaj pa ni več toliko težav tako da.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Jaz ne razumem, kaj je z vami forumaši na tem forumu. Nekdo na hitro in površno opiše pasji problem, vi pa hop vedno do najslabšega možnega zaključka (brez kakršnihkoli argumentov), kako so vsi psi po vrsti zafurani, lastniki totalni nesposobneži in neprimerni za lastnika, psa vzet in dat drugim itd. Zato se pa v glavnem pogovarjate sami s sabo in se prčkate okoli nians pri vzgoji. Če bi se vam res šlo za psa, potem bi lastnika pozvali k podrobnejšemu opisu situacije, da bi sploh vedeli, za kaj gre.

kar pa se tiče tegale psa, pa meni to bolj deluje, da ga dajejo pubertetni hormoni, to, da se vrže na hrbet in kaže "grde" zobe pa je zgleda njegova pubertetniška muha. Pa nič nisi napisala, zakaj leta za sosedovo psičko, se ta psička mogoče goni, ker če se goni, potem pač psi letajo za njo ne glede na vzgojo. In tudi to, da pes cvili, če je privezan, pa bi rad nekam odbrzel, je čisto normalno, človek bi se p!"%il z besedami, pes pa pač s cviljenjem. To, da vas pa gricka po roki, ko ga zagrabite, pa tudi ni nobena panika. Treba je razumeti, da je to pes in da nima rok, s katerimi bi se branil oz. vas hotel odrinit. in kot sem dojela, ni do vas agresiven ampak se po pasj malo buni. najbolje je da nadaljujete v vzgojo kot ste jo imeli do sedaj, v kolikor do sedaj niste imeli problemov z njim, če pa se začne vesti vedno bolj čudno ali morda tudi začne kazati znake agresije, pa takoj poiščite pomoč. Še prej pa se pozanimajte, če se psička goni, ker v tem primeru pa ni nič narobe z vašim psom, ki ga samo daje nagon.

Tisto, ko je ena napisala, da je pes (pri enem letu) že zafuran in da ga je treba tebi vzeti in dati drugim pa spreglej. Jaz sem pred par leti posvojila odraslo težavno psičko, najela najprej enega potem še drugega inštruktorja, pa sta se oba po dveh urah nehala oglašati na telefon, eni izmed njih so bili Alfakan, potem pa sem še od drugih slišala, da se je njim zgodilo isto, inštruktorji se enostavno udrejo v zemljo, v kolikor se pes ne odziva na njihov način šolanja tako, kot si oni zamislijo. Pa sem tudi jaz poslušala od inštruktorjev da je moj pes zafuran (valjda da je, če pa je glihkar prišel iz groznih razmer), pa da ga jaz nikoli ne bom k sebi spravila in da bo postala nevarnost za okolico itd. podobne nebuloze. Pa čeprav je bila totalno neagresiven pes in ni kazala nobenih znakov agresije. Danes, po treh letih lastne laične vzgoje imamo krasno kužiko, ki hoče pregnati vse mačke, zato je striktno privezana kjerkoli so hiše, ker hiše pomenijo tudi mačke, pa še ene par lokacij je, za katere točno vemo, da bo hotela narediti štalo, tako da je tam pač privezana. Ostalih problemov, katere je prinesla sabo, pa danes po treh letih več nimamo. Imamo pa prelepo krasno trmasto svojeglavo zlato terierko, ki razume cel kup ukazov, cev kup besed, zna cel kup trikcev, je neverjtna crkljivka, se ves čas reži na vsa usta, je skratka šla od čistega hudička, ki nam je spil tono živcev do največje ljubice na svetu.

Pa še en primer, kako te forumaši tule takoj obsodijo, kako si vse zafural in nimaš pojma in kako je s tabo kot lastnikom vse narobe. Jaz sem pri moji kar naenkrat fasala problem, da se mi je začela zaganjat v druge pse in postala do njih popadljiva, pa sem tudi bila deležna žaljivk in nesposobna itd. No, to njeno obnašanje se je končalo po kakem tednu, takrat sem mislila, da sem jaz pravilno pristopila k problemu in ga tudi hitro zatrla, kmalu pa sem dojela, da so bili to samo hormoni proti koncu gonitve in da je "alergija" na pse v tem obdobju čisto normalno obnašanje in da hitro izzveni. Ja, da ne govorim o tem, kakšen hud problem je to, ker je mešanka in ni sterilizirana. Kot da ima slučajna brejost kake veze s tem, da je pes mešanček ali pa rodovniški. Če nisi odgovoren lastnik, ti bo vsak pes sp!"%il med gonitvijo, mešan ali rodovniški, če pa si odgovoren, pa ne bo sp!"%il nobeden.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Slucajna brejost, ki se jo ne odpravi... hja, neodgovorni lastniki. Da pes leta za ostalimi psicami, ker se gonijo, je spet neodgovoren lastnik... Ce nista sposobna kontrolirati stanja med gonitvami (tudi agresije - in WTF je agresija proti koncu gonitve?), steriliziraj, kastriraj... Imamo vec psic, ki se gonijo, pa ni agresije. Pa ne zato, ker so rodovniske, ker imajo vzrejna dovoljenja, ker so solanje, vzgojene, socializirane... Halo! Da odobravas, da ti pes leta naokoli?! Vsi moji psi so sli skozi pubarteto (pri hisi jih je trenutno skoraj 20 z mladici vred... in vsi v hisi, tudi taki, ki so bili samorastniki, tipa bosanskih psov, pa vendar slovenski), pa ni bila pubarteta nikoli izgovor. Potrebno je delati s psom tako kot je treba, ce je obdobje pubrartete, pa toliko bolj!


Panama

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Little Dreams come true...
Kožna guba!?
Ni čudno, da se zdaj upira. S tem ko psa streseš za gubo, on to pojmuje kot ubil me boš.

Be My Sp´Icy Dream-Dreamy
www.mojalbum.com/panama


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Kar se mene tiče, sem bobu rekla bob. Pes je zafuran, ker so lastniki očitno uporabljali napačne vzgojne metode. To ne pomeni, da so lastniki a priori slabi ljudje, da psa nimajo radi ect. Pomeni pa, da s psom ne znajo delati in če se jih bo ujčkalo kako je vse v redu in da bodo težave izzvenele same po sebi, se zna za psa slabo končati. To ne pomeni, da se zadeve ne da popraviti, zagotovo pa jo ni mogoče popraviti s pomočjo nasvetov po internetu, ker bodo lastniki upoštevali samo tisto, kar jim je všeč, ostalo pa spregledali in bodo samo ponavljali stare napake. Lastnike je treba naučiti pravilnega odnosa do psa, kako razviti navezavo vodnik - pes, ki bo temeljila na medsebojnem spoštovanju in zaupanju. To je moč doseči z nekaj urami individualnega dela in kasnejšem šolanju v običajnio skupini v pasji šoli. Če so lastniki zainteresirani za izboljšanje in če se potrudijo.
Kot prvo pomoč pa samo to: TAKOJ prenehajte psa obračat na hrbet. To pes smatra za napad in ponižanje, če je kot mladič tovratno ravnanje toleriral, se je sedaj uprl. Če se bo s tem nadaljevalo, bo sledil resen ugriz. TAKOJ prenehajte psa grabiti za ovratnico. Pes, ki ni navajen na tovrstno ravnanje in lastnika dojema kot grožnjo, se bo temu uprl in bo sledil resen ugriz. Naj ima na ovratnici zelo kratek povodec oziroma zanko, za katero ga lahko primete in se pes ne bo počutil ogroženega. Takoj prenehajte psa spuščati brez povodca, naj bo na dolgem (slednem) povodcu, da ga imate vedno pod kontrolo, dokler se ne naučite, kako ga zanesljivo dobiti nazaj.
Dajat potuho lastnikom v takem primeru pomeni zelo slabo uslugo tako lastniku kot tudi psu. Verjetnost, da se bo končalo z resnim ugrizom, če lastniki ne bodo spremenili SVOJEGA vedenja, je velika.


doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
jaz bi se pomojem strinjala z pisek. :)
Čeprav je pa zelo dobro, da ga čimprej odpoklic dobroo naučiš :)



Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Šola nujno, individualne ure so super za take lastnike. Je treba predvsem lastnikom dopovedat, da se je pasja vzgoja v zadnjih sto letih precej spremenila in ni več za pse po tleh zbijat in kako se stvari lotiti tako, kot je prav. Čeprav! Sem stoposto za pozitivno motivacijo pri šolanju in to, ampak če bi moj pes kdaj v življenju name zarenčal (do zdaj še noben ni) bi pa vseeno dobil ornk batine. Just saying.

Kuža je v puberteti in se mu 'meša', itak. Tudi kakšen bolj izkušen pasji lastnik ima najbrž kakšen problem v tej fazi. Sledni povodec, učenje odpoklica, vse kar so že napisali. Najbrž je mešanec z ovčarjem, od tu ščipanje med tekom. Je treba znat kontrolirat in preusmerit. Ne vem, meni se ne zdi taka kriza, ampaj je treba pa takoj ukrepat, da se ne stopnjuje.

P.s. Če je pes za kratek čas privezan na drevo ni nič hudega, ampak se ga nikakor ne spušča, če laja in cvili! Mora se umiriti, lepo v miru počakati (privezan za drevo, v boksu, v avtu, kjerkoli), odvez je nagrada za lepo vedenje. Take stvari, na katere sploh pomisliš ne, te naučijo v pasji šoli, pa dobiš čisto neko novo stališče in pogled na vzgojo psa, ki je seveda tudi zares učinkovita.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Slucajna brejost, ki se jo ne odpravi... hja, neodgovorni lastniki. Da pes leta za ostalimi psicami, ker se gonijo, je spet neodgovoren lastnik... Ce nista sposobna kontrolirati stanja med gonitvami (tudi agresije - in WTF je agresija proti koncu gonitve?), steriliziraj, kastriraj... Imamo vec psic, ki se gonijo, pa ni agresije. Pa ne zato, ker so rodovniske, ker imajo vzrejna dovoljenja, ker so solanje, vzgojene, socializirane... Halo! Da odobravas, da ti pes leta naokoli?! Vsi moji psi so sli skozi pubarteto (pri hisi jih je trenutno skoraj 20 z mladici vred... in vsi v hisi, tudi taki, ki so bili samorastniki, tipa bosanskih psov, pa vendar slovenski), pa ni bila pubarteta nikoli izgovor. Potrebno je delati s psom tako kot je treba, ce je obdobje pubrartete, pa toliko bolj!

Se mi zdi da si ti pobrkala dva forumaša skupaj. Kakšna slučajna brejost, ki se je ne odpravi?? O čemu ti to?? Agresija proti koncu gonitve je običajna stvar, ki jo opažam pri vseh psicah tu okoli. nastopi po tistem obdobju, ko se psica slini okoli psov, potem ji gre pa v drugo skrajnost, ko pse podi stran. In ne mi prosim, kako tega ni. Zadnjič enkrat sem prebrala od lanabele ali neke druge aktivne forumaščice, ko je tudi nekoga skrbela ta popadljivost po koncu gonitve, da je to čisto običajna stvar. Zdaj jaz ne vem, kaj si ti predstavljaš pod besedo agresivnost. Ne pravim, da mi hoče moja psica ubijat ljudi in pse, pač pa takrat ne mara psov in ne dovoli, da se ji limajo na rit, ker ona še vedno diši, ampak nastavljat se pa noče več. In jih odganja stran. In ker psi pač pač ne poznajo politično korektnega govora to pač pokažejo po pasje, menda jim je to dovoljeno ali kako?? Najraje pa imam, ko je za vsak vedenjski problem, še tako majhen, rešitev sterilizacija in kastracija. Res, to naravnost obožujem. In tudi nimam pojma, kaj si hotla povedati s tem, da puberteta ni izgovor. Kje pa se kdo izgovarja na puberteto?? Puberteta je pač biološko dejstvo, ki vpliva na ljudi, vpliva tudi na pse. In to ni izgovor, pač pa je razlaga. zdaj se pa malo umiri, ker je po tvojem komentarju sodeč, da smo (sem) ti prav na živc stopila. Pa še tole zagovornikom kastracije in sterilizacije zaradi vedenja: kaj pa svetujete tistim, ki imajo ŽE kastrirane, in hkrati agresivne pse? A da jim dajo še zobe pulit, pa kremplje pulit?

Nasploh tule na forumu ene in iste pišete o nekih agresivnih psih na sprehodih, pa nekatere ste oborožene s solzivci pa noži za obrambo pred vsemi agresivci in sploh ne vem kaj še vse. Mislim, jaz nima pojma, kje živite, oz. pretiravate da se kar kadi. Jaz še niti enkrat nisem srečala agresivnega psa, niti nevarnega psa, pa se vsak dan nekajkrat sprehajamo tam, kjer je veliko psov. Ker tisti, ki imajo problematične pse, jih imajo vedno na povodcih, ostali so pa vsi spuščeni, pa ni nobene agresije. ja, včasih se dva malo zravsata vpričo lastnikov pa je v sekundi konec, nobenih posledic. In tudi še nisem nobenega slišala, da bi se kakega psa bal in da bi se bal sprehodov zaradi nekih agresivnih psov. Ja, cel kup je nevzgojenih in zateženih psov, ki ne razumejo, da niso zaželeni in da morajo stran - ampak to NE pomeni, da so agresivni niti ne pomeni, da so to nevarne situacije. In če vam tuji psi ves čas nekaj kažejo zobe, pa vas poskušajo napadati, ali vas ali vašega psa, bi se jaz na vašem mestu vprašala, kaj zaboga je narobe z vami. Bi blo fajn, da gremo enkrat skupaj na sprehod po naši ustaljeni trasi, pa da srečamo vse tiste pse tu okoli, pa da mi pokažete enega nevarnega ali agresivnega. Jaz jih namreč ne vidim.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Pisek, če se prav spomnim izvajaš neke čudne manevre kot je počepanje pred tujimi letečimi psi, ki gredo do tvojih dveh?

Sicer pa ja. Kakor je bilo razbrati so psa zafurali. In ne bo enostavno, niti hitro zadeve spremeniti na bolje. Ampak kjer je volja, tam je pot in tudi uspeh. Brez švicanja dobrih 12 mesecev, za eno konkretno spremembo in s enovih pravil za vaše vedenje držati za celo pasje življenje...ne bo šlo. Vedno je treba izhajat, da je človek tisti, ki povzroča probleme, konflikte in ugrize. Pes samo reagira na nas.  ;)

K sreči sem pri vseh psih, ki jih srečujem, do sedaj naletela samo na 2 ultra nori psici, ki hočeta vsakega ubit...in 2 rahlo zoprna, ki pa imata rešpekt do ljudi, ter eno psico, ki se da v lovsko prežo in štarta na psa in hoče zagrabit vrat, ampak k sreči, je lažja psica in jo zagrabim pa dvignem v luft (samo 1x).

So psi, ki so agresivni, zoprni. Obstajajo. Pri vseh ostalih pasjih živcih svojo postavim tako, da ni konflikta in se drug pes umiri.

Ni pa logike gonečo psico sprehajat med psi. To pa res ni. Greš nekam na samo in to je to.

Pisek pojdi na Grajsko vas, pa potrkaj na vrata tam,kjer imajo dve psici v boksu...Pa reči, da bi šli na sprehod. Da dodaš v repertuar videnih psov, tudi take, agresivne.

Sicer meni so skrajno zoprni tudi tisti, ki vlečejo na povodcu in jih lastniku pustijo cele hektične, do mene in moje psice. Pa taki, ki začnejo skakat in taki ki nekulturno pridirjajo spuščeno.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Bi rekla da Barbara piše o trendu, da se v komentarjih opravičuje napačno, malomarno, včasih celo po zakonu kaznivo ravnanje lastnikov kot nekaj normalnega, sprejemljivega.
Tako je bilo pri psici, ki se je sparila, lastnik pa je to opazil šele ko je bila psica že debela. Potem mu je poginilo vsaj pol mladičev, preostale pa namerava razdeliti kar med žlahto. Ampak ne, vse je ok, saj se je potrudil. Packi smo bili mi, ki smo rekli bobu bob, brez olepševanja.
Tudi v tem konkretnem  primeru gre za očitno napačno vzgojo od začetka. Rezultati te vzgoje so se resda pokazali med puberteto (kot ponavadi se), vendar je trapasto trditi, da bodo po puberteti izzveneli sami od sebe, če lastniki ne bodo spremenili svojega vedenja. Ko se lastniku naravnost pove, da ne dela prav, da bo moral težave vzeti resno, ker se sicer lahko zgodi (pravzaprav se verjetno bo zgodilo) da bo vedenje eskaliralo v agresijo, ki se bo končala z ugrizom.

Agresija psic ob koncu gonitve do samcev je sicer res normalna, vendar gre v normalnih primerih samo za ritualno agresijo (torej so napadi samo nakazani). Ugrizi tudi v tem primeru niso normalni.
Kastracije in sterilizacije so nepotrebne, saj povzročijo več težav (vedenjskih in zdravstvenih), kot jih rešijo. A le  kadar je lastnik odgovoren. Kar pomeni vsaj to, da ima psa vedno pod nadzorom, psico pa med gonitvijo v varnem zaprtem prostoru, zunaj pa na povodcu. Če bi živeli v idealnem svetu, bi tisti, ki tega ne morejo/nočejo zagotoviti psov sploh ne smeli imeti. Ker ne živimo v idealnem svetu, pa bi morali taki lastniki imeti vsaj pokastrirane živali.
Puberteta ne bi smela biti izgovor. Zakaj? Zato, ker se točno med puberteto pokaže, ali je bila naša predhodna vzgoja/socializacija v redu. Če je bila, bodo problemi majhni in z nekaj dodatnega dela in razumevanja pubertetnika lahko rešljivi. Pes se bo dejansko umiril, ko bo dozorel. Če smo predhodno zamočili, pa nam bodo problemi med puberteto zrasli čez glavo in bomo za to, da bi jih rešili v korist nas in našega psa potrebovali strokovno pomoč. Ker problemi ne bodo izzveneli sami po sebi. Zakaj neki ravno tam nekje po 9 mesecu tolikim lastnikom nenadoma zmanjka "prostora" in/ali "časa" za pse in jih oddajajo po oglasih? Ja, in kdo je spet tagrd? Tisti, ki v komentarjih to povemo brez dlake na jeziku?

Kar se tiče agresivnih psov..na sprehodih jih res ne srečaš  veliko. Pač pa s trendom privezovanja psov na sprehodih in preprečevanjem stikov med psi narašča število nesigurnih psov, ki znajo biti agresivni zaradi strahu.
 Je pa veliko agresivnih (beri teritorialnih) psov spuščenih na dvriščih, zaprtih za ograjami, privezanih na ketnah ... in kadar ti izletijo iz dvorišča na mimoidoče, so lahko tudi ugrizi.


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Agresija psic ob koncu gonitve do samcev je sicer res normalna, vendar gre v normalnih primerih samo za ritualno agresijo (torej so napadi samo nakazani). Ugrizi tudi v tem primeru niso normalni.

A sem kje omenila ugrize?  ;D Sploh ne vem, zakaj je treba poudarjati, da ugrizi niso normalni, če o ugrizih sploh ni bilo govora. Prvič slišim za izraz ritualna agresija, ful je dober, ker točno opiše za kakšne vrste agresijo gre ;)

Kastracije in sterilizacije so nepotrebne, saj povzročijo več težav (vedenjskih in zdravstvenih), kot jih rešijo.

A jaz to prav berem?? Ti si po mojem prva oseba ever, ki se strinja z mano, da so kastracije in sterilizacije nepotrebne. Prva ever  :-* Jaz sem že tudi na forumu napisala, da kastracije povzročajo vedenjske probleme, pa so me ubili z vsemi topovi, da to pa čisto zares ni res. Jaz pa vem da je res. Ker poznam cel kup takih psov. Kar se mene tiče, bi se strinjala, da je fajn kastrirat pse v bolj ruralnih območjih, kjer so psi po cele dneve zunaj brez nadzora in lahko po mili volji počnejo p!"%arije in posledično cel kup neželenih brejosti. Pri psih v bloku pa jaz te potrebe ne vidim.

Pač pa s trendom privezovanja psov na sprehodih in preprečevanjem stikov med psi narašča število nesigurnih psov, ki znajo biti agresivni zaradi strahu.

To je res, ampak ti psi so agresivni dokler so privezani, če jih lastniki odvežejo, niso več agresivni ampak se umaknejo, kar pa ne morejo, če so na povodcu. Poleg tega je izrazit tudi trend, da se pasji lastniki pretirano ustrašijo v trenutku, ko kakšen pes z močnejšim laježem zalaja, zaženejo paniko in odvlečejo svojega psa. Ker so vsi lastniki po vrsti že presrani, valjda da so potem presrani tudi njihovi psi. Trend bi moral iti v drugo smer in lastnikom bi bilo treba začet razlagat, da psi tudi lajajo, ker pač ne znajo govoriti in da če svojega psa čisto utišajo v vseh situacijah, so v bistvu ustvarili pasjega invalida.

Puberteto pa jaz nikoli nimam za izgovor, niti tega nisem nikoli trdila. Je pa lahko puberteta marsikdaj razlaga vedenja.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Pisek, če se prav spomnim izvajaš neke čudne manevre kot je počepanje pred tujimi letečimi psi, ki gredo do tvojih dveh?

No sej, spet pretiravanje na polno. Klasika. Torej: jaz ne počepam pred nobenimi tujimi letečimi psi, ki gredo do mojih dveh. Je pa moja druga kuzlica čisti pasji avtist (to smo zdaj že poštekali) in ji določene situacije povzročajo paniko. Ena taka situacija je recimo katerikoli pes, ki gre do mojih dveh. Pa ne govorim o letečih psih, pač pa čisto normalno hodečih psih. In ker je ta moj avtist (bil) panik, je jaz nisem odstranjevala od drugih psov, nisem ji preprečevala stika, niti nisem tujih psov odganjala stran od nje. Pač pa sem vedno, pri vsakem psu, ki je prišel do mojih, počepnila do mojega avtista (torej, nisem počepala PRED TUJIMI PSI, pač pa sem počepnila  K MOJI PSICI - see the difference?) jo božala in ji prigovarjala, da se je čimbolj umirila. Po enem letu in pol smo bili včeraj prvič z našim avtistom med množico psov, kjer je bila popolnoma sproščena, vohala se je z drugimi psi, ves čas se je smejala in mahala z repkom. Če ti temu mojemu obnašanju rečeš "čudni manevri", potem mi prosim pojasni, kako delati s takim presranim psom. Ker kot jaz poznam boječe pse, pa jih je tu okoli nas kar nekaj, ostajajo ves čas enako boječi, jaz nisem opazila nobenega napredka. Pa so lastniki hodili po pasjih šolah, pa zgleda da so jih v pasji šoli naučili samo to, da naj pač ščitijo svoje boječe pse. Če je to za tebe pravo obnašanje, potem tudi prav. Ampak zame so to samo še eni v vrsti pasjih invalidov, ki bi bili skupaj s svojimi lastniki potrebni zdravljenja.

Ni pa logike gonečo psico sprehajat med psi. To pa res ni. Greš nekam na samo in to je to.

Je logika. Če živiš sredi gosto poseljene Ljubljane, pač ni možo gonečo psico sprehajat samo na samem. Ker pač logistično ni možno. Tako je pač življenje. In ker v svetu ne morejo obstajati v vsakem trenutku samo idealne situacije, bomo goneče psice še naprej sprehajali med ostalimi psi. jaz in vsi drugi. Kar pa ne pomeni, daa so naši "goneči" sprehodi enaki kot "negoneči". Niso.

Pisek pojdi na Grajsko vas, pa potrkaj na vrata tam,kjer imajo dve psici v boksu...Pa reči, da bi šli na sprehod. Da dodaš v repertuar videnih psov, tudi take, agresivne.

Zakaj pa? A sem jaz rekla, da ne obstajajo agresivni psi? Jaz samo trdim, da jih jaz še nisem srečala, ker so agresivni psi ali zaprti nekje, ali na povodcih in nič ne morejo, skratka, agresivni psi ne predstavljajo nevarnost. Če mi ponujaš dve agresivni psici iz boksa, potem si zgrešila mojo poanto.

Sicer meni so skrajno zoprni tudi tisti, ki vlečejo na povodcu in jih lastniku pustijo cele hektične, do mene in moje psice. Pa taki, ki začnejo skakat in taki ki nekulturno pridirjajo spuščeno.

Psi so pač različni, tako kot smo različni ljudje. In pasji lastnik, ki težko prenaša tuje pse, ki se ne obnašajo tako kot bi oni želeli, se meni tudi ne zdijo najboljši pasji lastniki na svetu. Ker pasji lastnik, ki ga zoprn tuji pes mimogrede znervira najbrž ni ravno najboljši pasji vodnik, a ne?



laydown1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Psice? Nisem omenila nobene psice.
sicer pa pisek, ti si mi pri tvojem prvem sporočilu res pomagala! kar malo sem si oddahnila tako da...
kužata učimo odpoklic, vse kar ste našteli, ga pazimo, da kam ne uide...

hvala vam za pomoč



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Pisek in Layddown: ni vse kar je napisano namenjeno točno vama ampak vsem ki berejo. Breja psica je omenjena v neki drugi temi, ki z Laydown nima zveze.  Ima pa zvezo s trendom, da se tiste, ki zadevo predstavimo takšno kot je, brez olepšav, zmerja z pljuvalci.
Pisek: Nikjer ne piše, da grize tvoja psica, napisano je, kaj je normalno in kaj ne, Nekatere tudi grizejo. Pa da te ne bo odneslo v višave od veselja: sterilizacije/kastracije so nepotrebne izključno pri odgovornih lastnikih. Pri takih, ki jim je vseeno, če gre pes včasih malo po svoje, ki ne zaprejo goneče psice na varno (ograjen vrt ali pesjak to ni), ki jim na kraj pameti ne pade, da bi pazili na bolezni, povezane z reprodukcijo....je sterilizacija/kastracija nujna. Je veliko manjše zlo, kot taborenje pri gonečkah, nezaželene brejosti, prepozno odkrite bolezni. Mi, ki nas zmerjate s pljuvalci skušamo postaviti nekoliko višje standarde odgovornega lastništva, pri katerem bi bilo odstranjevanje organov (ki imajo še kakšno drugo funkcijo kot reprodukcijo) dejansko nepotrebno.
Res je, da so psi na povodcih ponavadi bolj agresivni kot spuščeni, vendar psa, ki ne uboga tudi v krizni situaciji ne smeš spuščati. . Še prav posebej pa tega, da naj psa brez zares zanesljivega odpoklica spusti, ne smeš svetovati drugemu. Nesiguren pes lahko zbeži tudi na cesto recimo. To, da se tvoj pes ne vsiljuje tistim, ki si tega ne želijo, je stvar olike, ne glede na vzrok, zakaj si lastnik druženja ne želi. Enako velja za vodenje gonečk pod nos nekastriranim samcem.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Pse, ki so nezaupljivi do drugih psov (se jih bojijo), mora vodnik/lastnik nauciti, da mu lahko polno zaupajo, saj je sposoben psa zascititi in se ne rabi sam postaviti zase. To zna biti dolg proces, da pa odlicne rezultate. In pri popravljanju takih psov nevzgojeni cucki z lastniki z nepospravljenim podstresjem delajo le skodo. Govorim iz prve roke.

Imam psico pasme, ki se jih v tujini uporablja prav za odpravljanje strahu pred psi za pse, ki se bojijo psov - pasma je nevsiljiva do vseh. Eden izmed njenih mladickov gre v roke instruktorici v Italijo, ki uporablja to pasmo za terapijo ljudi, psov... V Sloveniji imam od instruktorjev edina to pasmo, pa je ne uporabljam v te namene (razen doma, ko dobim v oskrbo kaksnega nepridiprava - samo imam moznost izbire vecih psov, celo stabilnega krdela, da mi pomagajo pomagati psu), ker ne vodim take vrste tecajev in me zaenkrat niti ne mikajo.


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
To, da se tvoj pes ne vsiljuje tistim, ki si tega ne želijo, je stvar olike, ne glede na vzrok, zakaj si lastnik druženja ne želi. Enako velja za vodenje gonečk pod nos nekastriranim samcem.

Kje sem pa napisala, da se moji psi vsiljujejo drugim  ???  Če je ena stvar mi mojih psicah res perfektn, je to, da se niti slučajno nikoli ne zmotita in gresta težit. Ena se itak boji, druga je pa zgleda tak karakter, jaz še nisem doživela, da bi šla do kakega psa, če je on drugi ali zignorira ali na kakršen koli drug nčin pokaže, da se ne bi spoznaval/vohal itd. Počnejo pa to drugi, predvsem samci, mojim. Kar se tiče gonečk, pa ne razumem kaj hočete povedat. Saj jih ne vodimo samcem pod nos, ampak ven pa moramo it. Vozit se pol ure daleč 3 x na dan da pridemo do nekega osamljenega placa pa nekako ne gre.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Pse, ki so nezaupljivi do drugih psov (se jih bojijo), mora vodnik/lastnik nauciti, da mu lahko polno zaupajo, saj je sposoben psa zascititi in se ne rabi sam postaviti zase. To zna biti dolg proces, da pa odlicne rezultate. In pri popravljanju takih psov nevzgojeni cucki z lastniki z nepospravljenim podstresjem delajo le skodo. Govorim iz prve roke.

Jaz ti pa iz še bolj prve roke, ker imam sama ne samo nezaupljivega psa, pač pa paničarja, da je tudi moja laična metoda dala 100% uspeh in to kljub nevzgojenim cuckom, ki jih je tu okoli cel kup. Saj tudi sama vidim, kako to zgleda, ko imaš na eni strani boječega psa in njegovega lastnika, na drugi strani pa nevzgojnega cucka in njegovega lastnika s klasično floskulo "nč se bat, sej moj ne bo nič naredu". Ampak dajte se vendar zavedat, da nevzgojeni cucki pač obstajajo, da jih je cel kup vse naokoli nas. In kaj če ti metoda, katere predpogoj za delovanje je popolna odsotnost nevzgojenih cuckov, če pa nevzgojeni cucki pač obstajajo. Se pravi, da metoda deluj samo, v kolikor boječega psa izoliraš in ga pelješ edino med posebej izbrane vzgojene pse - morda v kako pasjo šolo itd. In potem pride tak pes ven, med nevzgojene cucke in se metoda kar naenkrat podre. Potemtakem ta metoda očitno ne deluje, če predvideva samo idealno situacijo ki pa v resničnem življenju ne obstaja.

Zame sta moji psici živa bitja s svojimi tečnobami, bedarijami, čustvi, razmišljanjem. In niso stvar. Zato jaz mojih psic ne "popravljam", ker pač nista stvari, da bi poklicali majstra pa jih naj popravijo. Zato tudi ne "ščitim" mojih psic pred drugimi psi, ker je to neumnost. Drugi psi ne predstavljajo grožnje, pač pa samo samo tečnobe. In če bi jaz mojega paničarja začela ščitit, bi dosegla ravno kontra učinek, namesto da bi se psica postopoma nehala bat, bi njen strah ostajal isti ali pa bi se celo stopnjeval. Zato je nisem "ščitila", ker ji drugi psi niso bili grožnja. Strah pred drugimi psi ni nič drugega kot fobija, ker je neosnovan - nevzgojeni psi ne predstavljajo grožnje pač pa samo tečnobo. Zato jaz moje psice ščitim pred npr. avtomobili, da mi ne kar skačeta iz pločnika na cesto, s psi pa jih spoznavam oz. spoznavam mojega paničarja. Pri vsakem psu, ki se ga je bala (kar je bil čisto vsak pes, ki je prišel do nas), sem jo NAMESTO ščitila MIRILA. In pobožala unega drugega psa, pa božala njo in ji prigovarjala - delala sem z realno situacijo in jo hotela izboljšati. In sem jo. Moj paničar se psov več ne boji. Je pred kakšnimi psi še nesigurna, v takih situacijah pogosto rečem lastnikom, če pridejo s psom do nas, potem pa samo čvekam z lastnikom, nimamo interakcije s psom. Čez nekaj časa se moja čisto sprosti in drugemu psu dovoli, da pride čisto do nje. Ko se naslednjič srečamo, sploh ne trzne več. Tako sem se jaz lotila problema. Je pa bilo na začetku hudo. V bistvu z vsemi njenimi fobijami delam enako, ne umikam jo pred situacijami, ki jo plašijo, pač pa jo s situacijo seznanjam, sem pa ves čas tesno ob njej ali pa jo imam v naročju, tako da se počuti kolikor se da varno. Ona se recimo tudi blazno boji višine (predvidevamo), tako da je bil balkon panika. Začeli smo pred letom in pol tako, da sem jo imela v naročju in sem stopila samo skozi vrata in pri njih obstala. Iz tega smo počasi šli vedno bolj globoko v balkon, se vsedli na klopco, vse z njo v naročju in sčasoma je bila vedno bolj sproščena, začela je gledati okoli, zaključek pa je tak, da je ta vikend, po letu in pol, prvič sama prišla na balkon do mene, se obrnila in šla nazaj noter. In kot rečeno, poznam cel kup psov, ki jih dnevno srečujemo, ki so boječi in nesigurni, pa jih lastniki ščitijo (ne vem pred kom, ker jaz ne vidim psov, ki bo hoteli boječe pse poklati), pa se ti psi še vedno bojijo. Predvidevam da zato, ker namesto da bi jih lastniki sesznanjali s situacijami, ki njihovim psom predstavljajo paniko, jih namesto tega odstranjujejo od situacij, ker "veste, moj/moja je pa bolj boječ". Meni je za tuje pse vseeno, ampak vsakič znova me preseneti, kakšne kolosalne napake se delajo s psi, inštruktorji pa s svojimi nasveti te strahove samo podpihujejo. Da ne bo spet panika, šole in inštruktorji so obveza za vsakega pasjega lastnika, niso pa njihova navodila pravilna za vsako situacijo. Ker inštruktorji delajo po naučenih kalupih, ki pri nekaterih psih delujejo, pri nekaterih pa, očitno, ne. In tu pa inštruktorji odpovejo. Morda kje obstajajo tudi inštruktorji, ki se dejansko znajo vživeti v psa/situacijo, večina pa tega ni sposobna in pač dela kar se je naučila.

Najbolje se da to opisati na primeru Silvije Trkman in njenih psov (čeprav je to svetlobna leta stran od tega, kar se mi tule pogovarjamo), tudi njej so inštruktorji govorili marsikaj, kaj vse se ne da, ker so pač delali po naučenih pravilih, medtem ko ona njihovih razlag ni sprejela. In se je lotila tega, kar pač dela, tako, da je sama razmišljala o problemih in o svojih psih in te probleme rešila na način, ki je dal 100% uspehe. Jaz bi imela za inštruktorje veliko več spoštovanja, če bi lahko razmišljali out of the box, ker bi to skupaj z njihovimi znanji dajalo fantastične uspehe. Tako pa tega ne znajo, uspehi pa so tam, kjer pes odreagira točno tako, kot inštruktor hoče. Tam, kjer ne, pa pes ostane z vsemi svojimi problemi. Videno velikokrat.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
še zadnji pisker postavim. Velikanski večini psov, je počep povabilo. In če imaš paničnega psa, k njemu počepneš "kao da ga zaščitiš", drug pes pa lepo veselo privandra do tebe.  ;D

Ja, moja je bila panik, in to tak, da je skakala v luft in besnela, mi 1x zbežala, ker je bila na ovratnici in ne oprsnici...No, stvar se je rešila drugače.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
S takim psom gres v pasjo solo, kjer se mu prireja idilicno okolje za napredek! Kaj ni jasno?! Sem opisala, da so Italijani v teh stvareh bistveno bolj napredni in da celo uporabljajo pse tocno dolovcene pasme za taksno delo v svojih pasjih solah. Pod nadzorom in okolica narejena tako, da je pes uspesen.

Kar se pa na sprehodu dogaja/zgodi, pa resujes vsakic posebaj: vedno popuscen povodec (ne zategnjen), nepanicni glas vodnika... ce se nevzgojenca ne da odgnati. Ko pes vidi, da je vodnik sposoben odgnati nevzgojenca, dobi v pasjih oceh ta velik plus, da je pes na povodcu, zraven vodnika bolj sproscen, samozavesten, siguren in lazje napreduje. Tudi iz prve roke, vse.

Svetujem pa obisk pasjih sol, vsem. Sploh tistim, ki imate tooooliko znanja. Sarkazem.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Kakšne vedenjske težave pa povzroča kastracija?

Razumem, da se velikokrat priporoča pri odpravi raznih vedenjskih problemov in jih s tem še poslabša, ampak kaj pa lahko pričakujem če dam normalnega samca pod nož?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Nika: S kastracijo se znebiš nekaterih sicer povsem normalnih vedenj, brez katerih je pa lastnikom bolj komot: gonečke jih bistveno manj privlačijo, manj ali nič  markirajo, nimajo tako velike potrebe postavljati se pred drugimi samci, ponavadi se do določene mere zmanjša njihovo zanimanje za okolico in so zaradi tega lažje vodljivi. A v življenju je tako, da ni nič zastonj in tudi te "prednosti" niso. V zadnjih letih se pojavlja vse več študij, ki dokazujejo, da se s kastracijo precej povečajo vedenjske motnje (torej ne sicer normalno a za lastnika neprijetno vedenje) iz drugega dela spektra: nesigurnost, strahovi, ločitvena tesnoba, agresija iz strahu, kompulzivna vedenja.....Logično, če razumeš vlogo testosterona in drugih hormonov. Za nekatere od teh motenj je pomembno v kateri starosti je pes kastriran, za druge kaže da ne. Kaj, če sploh kaj, od naštetega bo pokasiral posamezen pes pa je nemogoče napovedati. Tako kot ne moreš v naprej vedeti, ali bo psica po sterilizaciji inkontinentna ali ne.
Tuji vedenjski strokovnjaki lastnikom že odsvetujejo kastracijo psov z vedenjskimi motnjami, dokler te niso ozdravljene.

Pisek: eno figo me briga, kaj počneta ti in tvoja psica. Itak v vsakem sporočilu opisuješ nekaj drugega. Tvoja sporočila pa se da razumeti tudi tako, da naj lastniki agresivne/plašne/nervozne pse spustijo  s povodcev, ker potem ne bodo več agresivni, pa da je ok če neznani psi lazijo k privezanim....Ne ni ok.


bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Imam enoletnega psa. Začeli so se problemi. Najprej se je začela agresija na mlajšo punco; skakal je nanjo ko je tekla, grizel, ščipal...
zdaj je začel uhajati. npr. privezan je bil za drevo in je začel lajati in cviliti. spustili smo ga. on je v momentu švignil dol, čez cesto in nam ušel. ko smo ga šli iskat sem ga prijela za ovratnico, on pa se je zvalil na hrbet in pokazal grozne zobe. in grizti začel. ko sem ga spustila, je stekel še dol po poti. ne morem ga niti "odvleči" domov. to je že nekajkrat naredil.

kaj naj naredim? kot mladička smo ga lepo vzgajali, kazen samo kožna guba, ali privez. ??

Če se vrnemo k osnovni temi. Kako hudo ali ne je, ve lastnica sama in nihče drug. Najprej: mlajša punca- domnevam da je to vaša hčerka. Če večjo pusti pri miru, potem je to jasen znak, da pes mlajšo hoče podrediti. Iz tega sklepam, da mu ni jasno, kje na lestvici je pes in kje otrok.
Privezan na drevo: videl je nekaj zanimivega in ko ste ga odpeli, jo je ucvrl. Nič čudnega, je pa vidno, da nima ne odpoklica in ne pozornosti na vodnika. Spet lahko domnevam, da je pes "one man band" in da mu ni čisto jasno, kje na lestvici je.
Kožna guba ali prijeti za ovratnico. Bi rekla, da je bilo običajno pregrobo in pes je to pokazal z kazanjem zob.

Iz zapisa bi jaz sklepala, da imate psa, s katerim ste se premalo ukvarjali. Ni znakov, da bi bil plašen ali agresiven. Je pa vidno, da vam počasi raste čez glavo. Sta dve možnosti:
1. Poiskati inštruktorja, nasvete pa striktno upoštevat. Glede inštruktorjev na našem koncu bom rekla takole. Imamo dva tipa njih, eni so do ljudi prijazni in potem se s časom pokaže, da psi niso tako skulirani, drugi tip njih pa je tak, da vodnika ozmerja in nahruli. Če takrat vodnik ne odstopi, je zmaga zagotovljena. Je...t ga, vsi se raje jezijo čez inštruktorje, kot pa da bi sebi pogledali v oči.
2. Lahko pa ne storite nič in čakate. Pes se bo vzgojil sam, delal bo po svoje. Pa bo on čisto zadovoljen, dvomim pa, da se bodo s tem strinjali ljudje okoli njega.

Kakor koli že, pes je vaš. Če pričakujete, da bomo rekli, dajte mu en persen in bodo vse težave odpravljene, se motite. Napake popravljati običajno vzame veliko več truda, kot če bi napake v štartu preprečevali. Srečno