navajanje na prenočitev drugje

majajama · 2553

majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
: 24 Junij 2015, 14:53:58
Prosim za nasvete, kako navaditi psičko, da bo brez (večjih) težav prenočila drugje kot doma, npr. na počitnicah, viken oddihu, na obisku pri prijateljih ipd.
Doma spi v pesjaku s kočo (če me imate namen samo linčati zaradi tega, potem ne rabim vaših odgovorov...), čez dan je z nami na dvorišču, na sprehodu ali v hiši, v avtu se vozi v prtljažniku brez boksa. Nima torej boksa, ki bi ga lahko vzeli s seboj in bi spala v njem.
Enkrat smo jo vzeli s seboj na tridnevni obisk k znancem. Ponoči smo jo zaprli na balkon (ograjen, zraven spalnice, kjer sva spala midva z možem, da naju je lahko slišala), na balkonu smo bili z njo že čez dan, tam je dobila hrano (v svojo posodico od doma), pogrnili smo ji dekico, ki jo je imela doma v pesjaku. Prvo noč je veliko cvilila, lajala, spraskala je vrata... :( Drugo noč pa je bila že veliko bolj mirna - ali se je pač navadila in sprejela začasno bivališče, ali pa je bila tako utrujena, da se ni imela več volje ubadati z neznanimi glasovi in vonji  :)

Zdaj poleti bi jo rada kdaj vzela s seboj v kakšen apartma, kjer so psi dovoljeni, ampak se malo bojim noči... Nikar ne svetujte, da naj jo vzamem v spalnico k sebi, ker tudi tega ni vajena (pa tudi jaz ne in še manj mož... :-\ :-\) in bi bilo prav tako stresno za vse tri. In res si ne predstavljam 35 kilske nemške ovčarke na svoji postelji...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 24 Junij 2015, 15:10:41
Preprosto  ;) ne gre pa zgolj za navajanje psičke, ampak tudi vaju. Torej, počasi se doma, v varnem okolju začnite navajat, da kdaj pa kdaj prespite skupaj v hiši. Ni treba da je v spalnici, dovolj je na hodniku ali predsobi pred spalnico.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2 : 24 Junij 2015, 15:20:04
Pa navadit na hišni boks, ki ga boste lahko vzeli s sabo na počitnice. So zložljivi in vseh velikosti. In če bi morali kam skočit brez psa, je pes in soba na varnem, če počaka v boksu, nakaterega je navajen. ;)

Če pes ni v raznolikih okoljih, ne more biti nanje navajen. Najlažje je, če je z vami, ker ko greste kam na dopust boste itak ves čas skupaj. Naj bo tako tudi doma vsaj občasno.
Po videnem imajo večje probleme s prilagajanjem psi, ki živijo tako kot vaš, kot pa tisti, ki so že sicer ves čas z lastnikom. Celo ko, če morajo prespat sami v avtu.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 24 Junij 2015, 19:26:13
Majajama - tudi jaz ti predlagam nekaj podobnega ko Andreja. Pomoje je tudi logistično malček težko, da nekje, v neznanem okolju, pustiš čez noč (ali pa tudi čez dan) psa zunaj? No, ti sama najbolj poznaš svojo psičko. Ali bo vseeno bolj mirna nekje zunaj (npr. na balkonu), kot v zaprtem prostoru, ko bo sama.... Čeprav se mi zdi še toliko bolj pomembno, da imaš psa res 100% pod kontrolo v njemu neznanem okolju.

Eh, jaz imam drugačen problem. Moja psica začne na polno histerirati (lajati, cviliti), če jo pustim samo v neznanem okolju.
Ne vem zakaj, ker je psica notranja (doma spi na postelji, ves čas je z mano in možem) in od mladih nog sva jo jemala seboj, na dopust. Vedno sva poiskala kak apartma ali hotel. Tam sva ji pustila, da je "preverila" novo bivališče, šli smo na dooolg sprehod, da je v apartmaju/sobi utrujena "padla dol". Midva pa sva šla bodisi se kopat, na večerjo... jo vglavnem pustila samo. In ni bilo problema. Pribl. zadnji 2 leti pa je grozno in pravzaprav vedno huje. Resnično je ne upam vzeti več seboj v kak apartma, ker bi bila histerija četudi bi  šla le zjutraj na zajtrk za pol ure. In ne glede na to, da bi bila npr. že pred najino odsotnostjo zunaj, razgibana. 
In se zavedam da  ni fer, da takega psa jemljem seboj; ker drugi gostje res niso dolžni poslušati pasjega dretja.  :-\  ???

Skratka resnično ti predlagam, da psico navadiš na druga okolja, osebe. Nikdar ne veš, kdaj kaj pride vmes, ko je potreba, da psico kdo vzame v varstvo oz. jo daš v hotel. In vsekakor je manj stresno za vse vpletene, če je pes tega navajen.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 24 Junij 2015, 20:25:50
+ za bivalni boks oz. transportni v katerem psica lahko udobno leži. Bolj simpl ko pasulj  ;) Rešiš en kup težav in bojazni na en mah. Pes navajen na boks se bo v njem počutil varno in udobno. Varno in predvsem celo pa pred psom ostane tuje stanovanje. Ja saj gre navajat na različna okolja (a kaj ko je zato potrebnih več destinacij, statistov, logistike...in preveč dni...) pa na njegovo dekico itd. Samo psa v boks lažje in hitreje naučiš. Vedno je enak. Prihraniš si konflikte s psom, ker ga ni potrebno popravljat. In ker se potem skupaj s psom seli tudi njegov brlogec, njegova ''sobica'' je s tem pri menjavanju okolja več kot pol manj pasjih dilem.
Jaz mojim vedno omogočim boks med varstvom ali na dopustu. In prvo kar vidiš, ko pridemo na novo lokacijo, postavimo bokse in psice s tavelikimi očkami hitijo vsaka v svoj boks. Tako zadovoljno ''ahhh doma smooo''  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #5 : 25 Junij 2015, 01:32:09
Zna biti kar problem vzeti psa v apartma (torej v tujo stanovanje), ko pa ni niti v domacem stanovanju. To pa zato, ker ti psi niso navajeni na sobno cistoco, na ... marsikaj, kar je psom, ki zivijo v hisi, samoumevno. Pred 4 meseci je prisla k nam skoraj 3 leta stara psicka, ki prej ni bivala v hisi, temvec v boksih... se mi je polulala tudi na posteljo, in to ne 1x... Skratka, navajanje na bivanje v apartmaju se mora zaceti pri vas doma, da ne bo tam pes naredil skode... (in bi potem zaradi tega psa ostali psi, ki so sobno cisti in navajeni bivanja (reda) v hisi, dobili rdeco luc). In to navajanje (ucenje samoumevnega) zna vzreti kar nekaj casa.


Se bere malo bedno, ker doma ne sme biti v hisi, drugod pa bi bil lahko: od enih znancev, ki popravljajo avtomobile, in takrat tudi nas kombi, njihov pes ni smel ne v njihovo hiso, ne v njihov avto... ko smo prisli po nas kombi, so pa veselo pokazali, kako rad skoci v nas kombi in kako rad tam lezi. Ko smo kombi pripeljali domov, pa je potem nas pes fasal bolhe. Cez vidend je dobil alergicni reakcijo na le-te. Nepozabno...

Z drugimi besedami, ni dovolj, da je pes navajen na bivanje notri, bonton in red, temvec mora biti tudi zdrav in cist, ce gre drugam. Na te zadeve moramo paziti prav vsi lastniki psov, da si ne zapremo se vedno ne na stezaj odprtih vrat se bolj. (Jaz vedno tudi pazim, da so psi cisto tiho, ko smo kje drugje... samo so vedno zraven mene, tako ni to tak problem.)

Drugace pa greste lahko kampirati, v prikolice z baldahinom spredaj ;) Prvo noc spite s psom v baldahinu, kjer on spi v "boksu", ce se iz baldahina lahko pobegne.


Obilo srece z zahtevnim projektom.


majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 25 Junij 2015, 07:53:13
Hvala za vse nasvete! Verjetno bo še najboljša varianta boks - torej imam pred seboj počitniški projekt, navajanje psice na boks  :)
Sicer pa je pri nas psica veliko v hiši, čez dan je vedno z nami, gremo na veliko izletov v tuja (in že domača) okolja, tako da za čez dan me sploh ne skrbi. Pa čeprav je "pesjakarski pes", je vajena sobne čistoče. Še nikoli, razen ko je bila še majhen mladiček, se  ni polulala ali pokakala v hiši, pa tudi v pesjaku ne.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #7 : 25 Junij 2015, 17:19:01
Blagor za sobno cistoco. Jaz sem se morala posteno potrudit, marsikaj pobrisat, pobrat, da je sedaj v redu. Na sreco je psicka brihtna (samo nisem pricakovala, da bo ta del kakor da bi delal z dojenckom).


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 15 Julij 2015, 18:31:33
Če je psica z vami v hiši čez dan, sploh ne razumem kje je problem, da je ponoči na tleh zraven postelje ali v prostoru pred spalnico, pri odprtih vratih.